HOTĂRÂRE nr. 1.008 din 2 august 2006
privind aprobarea închiderii definitive şi monitorizării factorilor de mediu postînchidere a unor mine şi cariere, etapa a IX-a
EMITENT
  • GUVERNUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 692 din 14 august 2006



    În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, precum şi al art. 52 alin. (2) şi al art. 56 lit. a) din Legea minelor nr. 85/2003, cu modificările şi completările ulterioare,
    Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

    Articolul 1

    Se aprobă închiderea definitivă şi monitorizarea factorilor de mediu postînchidere a unor mine şi cariere, aflate în patrimoniul Companiei Naţionale a Huilei - S.A. Petroşani, Companiei Naţionale a Uraniului - S.A. Bucureşti, Societăţii Comerciale "Formin" - S.A. Caransebeş, Societăţii Comerciale "Geomold" - S.A. Câmpulung Moldovenesc, Societăţii Comerciale "Geopec" - S.A. Piteşti, Societăţii Naţionale a Lignitului "Oltenia" - S.A. Târgu Jiu, Societăţii Naţionale a Cărbunelui - S.A. Ploieşti, Societăţii Comerciale "Geolex" - S.A. Miercurea-Ciuc, Societăţii Comerciale "Minbucovina" - S.A. Vatra Dornei, Societăţii Comerciale "Mineral Vest" - S.A. Dobreşti, Companiei Naţionale a Cuprului, Aurului şi Fierului "Minvest" - S.A. Deva, Societăţii Comerciale "Moldomin" - S.A. Moldova Nouă, Societăţii Comerciale "Exploatarea Minieră Harghita" - S.A. Miercurea-Ciuc, Companiei Naţionale a Metalelor Preţioase şi Neferoase "Remin" - S.A. Baia Mare, Societăţii Naţionale a Sării "Salrom" - S.A. Bucureşti şi al Societăţii Comerciale "Miniera Banat" - S.A. Anina.


    Articolul 2

    Rezervele geologice neexploatate ale minelor şi carierelor ce se închid rămân în gestionarea Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale.


    Articolul 3

    (1) Scoaterea din funcţiune de către operatorii economici prevăzuţi la art. 1 a mijloacelor fixe aferente fiecărui obiectiv prevăzut a se închide potrivit anexei nr. 1, precum şi valorificarea acestora se vor face cu respectarea prevederilor Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Sumele obţinute din valorificarea mijloacelor fixe vor fi folosite cu respectarea prevederilor legale.
    (2) Se aprobă sistarea definitivă a lucrărilor de investiţii neterminate, terminate şi nerecepţionate, aferente fiecărui obiectiv ce se închide. Investiţiile neterminate vor fi casate şi valorificate conform procedurii de casare şi valorificare a mijloacelor fixe prevăzute în Legea nr. 15/1994, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
    (3) Potrivit art. 37 alin. (2) din Legea minelor nr. 85/2003, cu modificările şi completările ulterioare, anexele tehnice şi dependinţele care se impun a fi menţinute în funcţiune pe parcursul executării lucrărilor de închidere a minelor vor fi preluate de Ministerul Economiei şi Comerţului de la operatorii economici care le-au avut în patrimoniu, la mina aprobată a fi închisă, iar pe măsura executării, vor fi închise conform proiectului tehnic.
    (4) Anexele tehnice şi dependinţele, altele decât cele prevăzute la art. 37 alin. (2) din Legea nr. 85/2003, cu modificările şi completările ulterioare, vor fi valorificate de operatorii economici, în condiţiile legii, prin vânzare sau acordare cu titlu gratuit la cererea comunităţii locale, înainte de începerea lucrărilor de închidere a minelor şi ecologizare a suprafeţelor. Anexele şi dependinţele ce au rămas nevalorificate se vor casa conform Legii nr. 15/1994, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi vor fi dezafectate conform proiectului tehnic de închidere şi ecologizare a suprafeţelor.
    (5) Construcţiile care rămân în urma procesului de închidere şi ecologizare, precum şi terenurile aferente perimetrului ecologizat se vor preda autorităţii competente, respectiv Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale, în vederea monitorizării factorilor de mediu postînchidere.
    (6) Predarea-preluarea anexelor tehnice prevăzute la alin. (3) se face conform instrucţiunilor elaborate de Ministerul Economiei şi Comerţului.


    Articolul 4

    (1) Cheltuielile pentru conservarea, închiderea definitivă a minelor şi carierelor, inclusiv monitorizarea factorilor de mediu postînchidere, pentru societăţile şi companiile naţionale, fundamentate în programele tehnice de dezafectare sau conservare, elaborate în acest scop şi avizate conform legii, se asigură din sursele proprii ale operatorilor economici şi din alocaţiile bugetare aprobate cu această destinaţie în bugetul Ministerului Economiei şi Comerţului, în baza listelor anuale de lucrări întocmite de ordonatorul principal de credite.
    (2) Cheltuielile necesare efectuării unor activităţi auxiliare în procesul de închidere şi ecologizare a minelor, precum şi cele privind organizarea şi desfăşurarea achiziţiilor publice, efectuarea unor teste şi expertize necesare în perioada derulării lucrărilor de proiectare/închidere/ecologizare, organizarea şi desfăşurarea recepţiilor, precum şi altele asemenea vor fi prevăzute în devizele generale ale obiectivelor care se închid, cu încadrarea în valorile totale aprobate pentru fiecare obiectiv. Plata serviciilor efectuate pentru asemenea activităţi la obiectivele supuse închiderii se va face conform normelor interne şi/sau tarifelor aprobate prin ordin al ordonatorului principal de credite.
    (3) Cheltuielile efectuate pentru închiderea minelor şi carierelor se vor evidenţia în contabilitate, în conformitate cu prevederile Legii contabilităţii nr. 82/1991, republicată, şi ale reglementărilor contabile aplicabile.
    (4) Gestionarea fondurilor de la bugetul de stat pentru conservarea, închiderea definitivă a minelor şi carierelor se realizează de Ministerul Economiei şi Comerţului, cu respectarea prevederilor legale.
    (5) Pentru minele şi carierele prevăzute în anexa nr. 1, precum şi pentru altele asemenea, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 816/1998 privind conservarea şi închiderea definitivă a unor mine şi cariere, Hotărârea Guvernului nr. 17/1999 privind închiderea definitivă şi conservarea unor mine şi cariere, etapa a II-a, Hotărârea Guvernului nr. 720/1999 privind aprobarea programului pentru conservarea şi închiderea definitivă a unor mine şi cariere, etapa a III-a, Hotărârea Guvernului nr. 493/2000 privind aprobarea Programului pentru conservarea şi închiderea definitivă a unor mine şi cariere, etapa a IV-a, cu modificările şi completările ulterioare, Hotărârea Guvernului nr. 602/2001 privind aprobarea închiderii definitive a unor mine şi cariere, etapa a V-a, cu modificările ulterioare, Hotărârea Guvernului nr. 898/2002 privind aprobarea închiderii definitive a unor mine şi cariere, etapa a VI-a, Hotărârea Guvernului nr. 926/2003 privind aprobarea conservării, închiderii definitive şi monitorizării factorilor de mediu postînchidere a unor mine şi cariere, etapa a VII-a şi prin Hotărârea Guvernului nr. 1.846/2004 privind aprobarea conservării, închiderii definitive şi monitorizării factorilor de mediu postînchidere a unor mine şi cariere, etapa a VIII-a, cheltuielile prevăzute la alin. (1) se solicită lunar de către ordonatorul principal de credite pe baza cererilor de deschidere a creditelor bugetare care vor fi însoţite de Situaţia centralizatoare a deconturilor justificative ale operatorilor economici, în conformitate cu anexa nr. 2.
    (6) Deconturile justificative se vor întocmi pe baza programelor tehnice de dezafectare sau de conservare a minelor şi a cheltuielilor efectiv realizate, rezultate din situaţiile de lucrări întocmite lunar de operatorii economici.
    (7) Deconturile justificative vor fi verificate şi avizate de direcţiile generale ale finanţelor publice judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, după caz, unde se localizează obiectivul la care s-au efectuat lucrările de închidere, indiferent de sediul social al operatorului economic care a efectuat această lucrare, în conformitate cu anexa nr. 3.
    (8) Măsurile de natura ajutorului de stat prevăzute de prezenta hotărâre vor fi notificate Consiliului Concurenţei de către Ministerul Economiei şi Comerţului, iar ajutorul de stat va fi efectiv acordat numai după autorizarea acestuia de către Consiliul Concurenţei.
    (9) În cazul actelor administrative emise şi al contractelor administrative încheiate fără respectarea obligaţiei prevăzute la alin. (8), Consiliul Concurenţei va solicita instanţelor de judecată competente anularea acestora, precum şi recuperarea/rambursarea ajutoarelor de stat legale, în conformitate cu prevederile Legii nr. 143/1999 privind ajutorul de stat, republicată.


    Articolul 5

    Pentru minele şi carierele prevăzute în anexa nr. 1, precum şi pentru altele asemenea, aprobate prin hotărârile Guvernului prevăzute la art. 4 alin. (5) în vederea conservării şi închiderii, la care lucrările de închidere nu au început în anul financiar aferent aprobării, cheltuielile pentru conservare vor putea continua şi în perioada următoare, pe baza unor analize economice, cu condiţia încadrării în valoarea aprobată, pe total, prin respectivele hotărâri ale Guvernului.


    Articolul 6

    Ministerul Economiei şi Comerţului şi operatorii economici implicaţi vor lua măsurile necesare pentru aplicarea prevederilor prezentei hotărâri.


    Articolul 7

    Anexele nr. 1-3 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
    PRIM-MINISTRU
    CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU
    Contrasemnează:
    ---------------
    p. Ministrul economiei şi comerţului,
    Eugen Ţapu -Nazare,
    secretar de stat
    Ministrul mediului şi gospodăririi apelor,
    Sulfina Barbu
    p. Ministrul finanţelor publice,
    Doina-Elena Dascălu,
    secretar de stat
    Bucureşti, 2 august 2006.
    Nr. 1.008.


    Anexa 1
    LISTA
    minelor şi carierelor care se închid în etapa a IX-a
      Nr. crt.Mina/ carieraObiectivulData încetării activităţiiCodul perimetruluiCheltuieli totale pentru închidere (7 + 8)  (lei)Din care:Conservare (lei)Monitorizare postînchidere (lei)
      Pentru elaborarea documentaţiei tehnice  (lei)Pentru închidere inclusiv ecologizare (lei)
                        10
      I. Compania Naţională a Huilei S.A. Petroşani
      1MinaŢebea (Hd)200630069.058.72550.0009.008.725736.713475.023
      2MinaAninoasa (Hd)2002280098.262.16808.262.16800
      3MinaMesteacăn Puţ I (Hd)200430064.645.50450.0004.595.504614.031143.880
      4   Preparaţia Lupeni (Hd)2004   23.604.17030.00023.574.17000
      5   Preparaţia Petrila (Hd)2002   17.471.20030.00017.441.20000
          Total   63.041.767160.00062.881.7671.350.744618.903
      II. Compania Naţională a Uraniului S.A. Bucureşti
      6MinaCrucea Nord - Botusana (Sv)19981600014.086.26230.0004.056.262-26.833
      7MinaPrimatar I-II (Nt)19981600028.426.06415.0008.411.064449.34745.833
          Total   12.512.32645.00012.467.326449.34772.666
      III. Societatea Comercială FORMIN S.A. Caransebeş
      8MinaSinersig II (Cs)199031.075125.80025.000100.800-14.280
          Total   125.80025.000100.800014.280
      IV. Societatea Comercială GEOMOLD S.A. Câmpulung Moldovenesc
      9MinaBroşteni Secu (Sv)198941031457.44630.000427.446-69.000
      10MinaMănăila (Sv)200342040579.17930.000549.179-69.000
          Total   1.036.62560.000976.6250138.000
      V. Societatea Comercială GEOPEC S.A. Piteşti
      11MinaBuda (Ag)1998-397.54030.000367.540   36.000
      12MinaDragoslavele-Stoeneşti (Ag)1995-1.431.61030.0001.401.610   36.000
      13MinaPascoaia (Ag)1994-590.14030.000560.140   36.000
      14MinaSipot (Ag)1991-224.16030.000194.160   24.000
      15MinaV. Ialomiţei - Vf. Romanescu (Db)2004-237.53834.000203.538   12.320
      16MinaV. Dâmboviţa - Vf. Leaota (Ag)2000-2.129.21050.0002.079.210   36.000
      17MinaV. Paltinet - V. Ghimbav (Ag)1992-1.003.98035.000968.980   36.000
          Total   6.014.178239.0005.775.1780216.320
      VI. Societatea Naţionlă a Lignitului OLTENIA S.A. Tg. Jiu
      18MinaAlbeni II (Gj)2005312037.869.37970.0007.799.3792.366.000,038.285
      19MinaRosiuta II N Bujorascu (Gj)1998310452.730.09835.7002.694.398--
      20MinaValea Fântânii (Gj)19993105395.98210.00085.982-10.000
          Total   10.695.458115.70010.579.7582.366.00048.285
      VII. Societatea Naţională a Cărbunelui S.A. Ploieşti
      21MinaBaraolt Vest (Cv)2002312082.938.30030.0002.908.3001.124.500167.200
      22MinaBorsec (Hg)2004300251.015.00030.000985.000570.40022.200
      23MinaCrăciuneşti (Bc)2003300321.011.80030.000981.800499.50022.200
      24MinaRoşioara (Ph)200331221732.30030.000702.300601.70022.200
      25CarieraSlănic Nord (Ag)19963103730.300.000300.00030.000.000--
      26MinaSotanga Est (Db)2004312261.079.50030.0001.049.500959.00014.000
          Total   37.076.900450.00036.626.9003.755.100247.800
      VIII. Societatea Comercială GEOLEX S.A. Miercurea Ciuc
      27MinaZebrac - Mermezeu (Ms)1989-485.62330.000455.623--
          Total   485.62330.000455.62300
      IX. Societatea Comercială MINBUCOVINA S.A. Vatra Dornei
      28MinaAluniş (Sv)200386002638.56430.000608.564116.73524.491
      29CarieraArsita - Argestru - Capraria (Sv)2005390042.573.83494.0002.479.834344.988100.000
      39006
      39010
      39015
      30CarieraColacu - Oiţa-Carieră (Sv)2002390092.379.91480.0002.299.914170.45550.000
      39019
      31CarieraDadu - Cârlibaba (Sv)1995390021.970.82830.0001.940.828100.00030.363
      32MinaDealu Rusului - Mandrileni (Sv)2003390171.350.12030.0001.320.1202.122.40750.000
      39018
      33MinaCrucea Adâncime (Sv)     1.160.00060.0001.100.000--
      34MinaLeşu Ursului UP Tarnita (Sv)20064300242.962.663150.00042.812.6633.437.596361.188
          Total   53.035.923474.00052.561.9236.292.181616.042
      X. Societatea Comercială MINERAL VEST Dobreşti
      35CarieraDobreşti - Extindere (Bh)20044602121.800.780100.00021.700.7802.551.610254.400
      46028
          Total   21.800.780100.00021.700.7802.551.610254.400
      XI. Compania Naţională C.A.F. MINVEST S.A. Deva
      36MinaBarza (Hd)20055000414.870.826100.00014.770.8261.371.17259.143
      37MinaGhelar (Hd)20053703514.156.512100.00014.056.5121.094.68521.420
      38MinaTeliuc (Hd)20053703641.561.905120.00041.441.9051.303.312121.580
      37023
      39GalerieAntoniu - Sud Balan Sistem de epurare pasivă a apei de mina (Hg)     390.0000390.000--
      40MinaVetel (Hd)2005420305.700.94840.0005.660.948527.95745.146
      41MinaZlatna (Hd)20035000312.054.15230.00012.024.152239.952188.054
      41050
      42003
      50039
      50042
      41007
          Total   88.734.343390.00088.344.3434.537.078435.343
      XII. Societatea Comercială MOLDOMIN S.A. Moldova Nouă
      42MinaCentral Suvorov - V. Mare (Cs)2005420059.083.19260.0009.023.1922.183.09544.890
      42007
          Total   9.083.19260.0009.023.1922.183.09544.890
      XIII. Societatea Comercială EXPLOATAREA MINIERĂ HARGHITA S.A. Miercurea Ciuc
      43MinaHarghita Băi (Hg)   -36.466.46035.00036.431.4601.695.190106.400
          Total   36.466.46035.00036.431.4601.695.190106.400
      XIV. Compania Naţională M.P.N. REMIN Baia Mare
      44MinaBoldut Superior (Mm)19964109218.711.57650.00018.661.576994.9052.791.684
      45MinaAlunis Fata Mare Lucrări de remediere la staţia de epurare (Sv)1996410441.021.56801.021.568--
      46MinaTibles Tomnatic Alimentare cu energie electrică la staţia de epurare (Mm)199741136560.000100.000460.000--
      47MinaToroioaga Lucrări de remediere la staţia de epurare (Mm)199742014265.5690265.569--
      48*)MinaBaia Borşa - Iazul Novat (Mm)1999410168.598.036180.0008.418.036-400.000
      49MinaGura Băii Inferior + Iaz D2 + Iaz Novat (Mm)20064114845.558.655545.00045.013.6552.796.7301.022.590
      50MinaWilhelm (Mm)199150033197.22020.000177.22057.5699.653
          Total   66.314.588715.00065.599.5883.849.2043.823.927
      XV. Societatea Naţională a Sării SALROM S.A. Bucureşti
      51MinaCatalinu - Baia de Fier (Gj)1994800042.632.70050.0002.582.700019.630
      52   Ocnele Mari Câmpul II (Vl)199334016120.500.000500.00020.000.00005.000.000
          Total   23.132.700550.00022.582.70005.019.630
      XVI. Societatea Comercială Minieră BANAT S.A. Anina
      53MinaAnina (Cs)20062000613.707.59790.00013.617.5972.950.000320.000
      54MinaMehadia (Cs)200530024.635.50440.0004.595.504-359.335
        Total   18.343.101130.00018.213.1012.950.000679.335
      Nr. total unităţi54TOTAL VALORI**)   447.899.7643.578.700444.321.06431.979.54912.336.221
      XVII. Lucrări de monitorizare post-închidere, remedieri, intervenţii, calamităţi
      55Lucrări anuale de remedieri, intervenţii, calamităţi, documentaţii, avize, monitorizare post-închidere   30.000.000----
      Total   30.000.0000000


    ---------
    48* Finanţarea prin "proiectul de reducere a riscurilor în cazul producerii calamităţilor naturale şi pregătirea pentru situaţii de urgenţă"
    ** Totalul nu cuprinde poziţia 48*


    Anexa 2
        MINISTERUL ECONOMIEI ŞI COMERŢULUI

                                                              Aprobat,
                                                   Ordonator principal de credite,
                                                    .............................

                                  DECONT CENTRALIZATOR
               privind cheltuielile realizate pentru închiderea minelor,
               aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. ..................,
                             pentru deschiderea finanţării

                        pe luna............./anul .............

        I. Închideri
        II. Conservări
        III. Monitorizări postînchidere
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                             Cheltuieli Cheltuieli
                              totale efectuate Cheltuieli Diferenţa
    Nr. aprobate pentru pentru Sumele de acordat
    crt. Mina Obiectivul pentru conservare, moni- alocate 7=6-4
                             închidere proiectare torizare 7=6-5
                              în anul şi post-
                              ....... închidere închidere
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     0 1 2 3 4 5 6 7
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     1. I X
     2. II X
     3. III X
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     4. TOTAL:
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

             Direcţia generală buget, economico-financiară şi administrativ
                                   Director general,
                                  ...................


    Anexa 3
        OPERATORUL ECONOMIC
        (Elemente de identificare)

                                         DECONT
               privind cheltuielile realizate pentru închiderea minelor,
               aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. .................,
                             pentru deschiderea finanţării

                 pe luna ................../anul .....................

        I. Închideri
        II. Conservări
        III. Monitorizări postînchidere
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                             Cheltuieli Cheltuieli
                              totale efectuate Cheltuieli Diferenţa
    Nr. aprobate pentru pentru Sumele de acordat
    crt. Mina Obiectivul pentru conservare, moni- alocate 7=6-4
                             închidere proiectare torizare 7=6-5
                              în anul şi post-
                              ....... închidere închidere
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     0 1 2 3 4 5 6 7
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     1. I X
     2. II X
     3. III X
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     4. TOTAL:
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

                     Director general, Director economic,
                     ................ ..................

                                         Vizat,
                Verificat realitatea şi exactitatea datelor din decont,
             conform Procesului-verbal de constatare nr. ..................

        Direcţia Generală a Finanţelor Publice a Judeţului .....................
                                   Director general,
                                   ..................

    ----------