HOTĂRÂRE nr. 898 din 22 august 2002
privind aprobarea închiderii definitive a unor mine şi cariere, etapa a VI-a
EMITENT
  • GUVERNUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 645 din 30 august 2002



    În temeiul prevederilor art. 107 din Constituţia României şi ale art. 38 alin. (2) din Legea minelor nr. 61/1998, cu modificările ulterioare,
    Guvernul României adopta prezenta hotărâre.

    Articolul 1

    Se aprobă conservarea şi închiderea definitivă a unor mine şi cariere aflate în patrimoniul Companiei Naţionale a Metalelor Preţioase şi Neferoase "Remin" S.A. Baia Mare, Companiei Naţionale a Cuprului, Aurului şi Fierului "Minvest" - S.A. Deva, Companiei Naţionale a Uraniului - S.A. Bucureşti, Companiei Naţionale a Huilei S.A. Petrosani, Companiei Naţionale a Lignitului "Oltenia" - S.A. Targu Jiu, Societăţii Naţionale a Carbunelui - S.A. Ploiesti, Societăţii Comerciale Miniere "Banat Anina" - S.A., Societăţii Comerciale "Talc Dolomita" S.A. Hunedoara, Societăţii Comerciale "Moldomin" - S.A. Moldova Noua, Societăţii Comerciale "Dobromin" - S.A. Constanta, Societăţii Comerciale "Geomold" - S.A. Campulung Moldovenesc, Societăţii Comerciale "Cuart" - S.A. Baia Mare, Societăţii Comerciale "Transgex" - S.A. Oradea, Societăţii Comerciale "Geolex" - S.A. Miercurea-Ciuc, Societăţii Comerciale "Geopec" - S.A. Pitesti, Societăţii Comerciale "Minexfor" - S.A. Deva, prevăzute în anexa nr. 1.


    Articolul 2

    Rezervele geologice neexploatate, aferente minelor şi carierelor ce se inchid, prevăzute în anexa nr. 1, rămân în gestionarea Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale.


    Articolul 3

    (1) Scoaterea din funcţiune şi din activul agenţilor economici, precum şi valorificarea mijloacelor fixe aferente fiecărei mine şi/sau cariere, prevăzute a se închide potrivit anexei nr. 1, se va face cu respectarea prevederilor Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu completările ulterioare. Sumele obţinute din valorificarea mijloacelor fixe vor fi folosite cu respectarea prevederilor legale.
    (2) Lucrările de investiţii neterminate şi nereceptionate, aferente fiecărei mine şi/sau cariere ce se închide, se casează de către agenţii economici prevăzuţi la art. 1, cu respectarea prevederilor Legii nr. 15/1994.
    (3) Mijloacele fixe rămase nevalorificate urmează regimul juridic al Hotărârii Guvernului nr. 632/1999 privind unele măsuri pentru folosirea şi valorificarea bunurilor reprezentând dependinţe şi anexe tehnologice de la minele la care închiderea definitivă a fost aprobată prin hotărâri ale Guvernului.


    Articolul 4

    (1) Cheltuielile pentru conservarea şi închiderea definitivă a minelor şi carierelor, fundamentate în programele tehnice de dezafectare şi ecologizare, elaborate în acest scop şi avizate conform legii, inclusiv cheltuielile pentru conservare şi proiectare, se acoperă din surse proprii şi din alocaţiile bugetare aprobate cu aceasta destinaţie în bugetul Ministerului Industriei şi Resurselor, în baza listelor anuale de lucrări întocmite de ordonatorul principal de credite.
    (2) Cheltuielile efectuate pentru închiderea minelor şi carierelor se vor evidenţia în contabilitatea agenţilor economici prevăzuţi la art. 1, în conformitate cu prevederile pct. 95 şi 96 din Regulamentul pentru aplicarea Legii contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 704/1993. În contabilitatea financiară şi de gestiune cheltuielile efectuate pentru aceste activităţi vor fi evidentiate distinct.
    (3) Gestionarea fondurilor pentru închidere şi reconstrucţie ecologica a suprafeţelor de teren afectate se realizează de Ministerul Industriei şi Resurselor, cu respectarea prevederilor legale.
    (4) Cererile de deschidere a creditelor bugetare se vor face lunar de către ordonatorul principal de credite şi vor fi însoţite de deconturile justificative întocmite de agenţii economici, potrivit anexei nr. 2.
    (5) Deconturile justificative se vor întocmi pe baza programelor tehnice de dezafectare a minelor şi carierelor, a celor de refacere a mediului şi a cheltuielilor efectiv realizate, rezultate din situaţiile de lucrări întocmite lunar de agenţii economici.
    (6) Deconturile justificative vor fi verificate şi avizate de direcţiile generale ale finanţelor publice judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti.


    Articolul 5

    Ministerul Industriei şi Resurselor, Ministerul Finanţelor Publice şi agenţii economici implicaţi vor lua măsurile necesare pentru aplicarea prezentei hotărâri.


    Articolul 6

    Anexele nr. 1 şi 2 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
    PRIM-MINISTRU
    ADRIAN NASTASE
    Contrasemnează:
    ────────────────
    Ministrul industriei şi resurselor,
    Dan Ioan Popescu
    Ministrul finanţelor publice,
    Mihai Nicolae Tanasescu
    Bucureşti, 22 august 2002.
    Nr. 898.


    Anexa 1

    LISTA
    minelor şi carierelor care se inchid în etapa a VI-a
                       
      Nr. crt.Mina/ carieraObiectivulData încetării activităţiiCodul perimetruluiCheltuieli totale pentru închidere (7+8)Din care:Conservare anuală
      Pentru elaborarea documentaţieiPentru închidere inclusiv ecologizare
      123456789
      Compania Naţională a Metalelor Preţioase şi Neferoase REMIN S.A. Baia Mare
      1MinaValea Roşie199750.00015.40030015.100426
      2MinaSofia199550.00752550475  
      3MinaWilhelm Trei Stejari199741.0393.0501002.950  
      4MinaMihai Nepomuc199742.0941.7501001.65060
      5MinaAurum199750.03482530795213
      6MinaWilhelm199150.03347020450240
      7MinaGalbena Lăpuşna198641.07447030440  
      8MinaDealu Crucii198241.1512.762802.682  
      9MinaHerja Superior199441.0423.938803.858  
      10MinaBreiner199010903.4401503.290  
      11MinaBloduţ Superior199641.0923.7651003.665  
          Total     36.3951.04035.355939
      Compania Naţională a Cuprului Aurului şi Fierului MINVEST S.A. Deva
      12MinaBăiţa Superior198831.0595.2403504.890  
      13MinaMuncel199926.00328.10821027.8981.200
      14MinaPuţ 5, Iaz 2;3;3a199231.07130.19216030.032  
      15CarieraSîntimbru197757.00129.24321029.033  
          Total     92.78393091.8531.200
      Compania Naţională a Uraniului S.A. Bucureşti
      16MinaViezuroiu1988123.0135.0323004.732  
      17MinaBîrzava1969-7.9131847.729  
      18MinaValea Galbena-Arieşeni2000-7.5203007.220150
      19MinaMehadia2000-3.1742002.974150
          Total     23.63998422.655300
      Compania Naţională a Huilei S.A. Petroşani
      20MinaAninoasa200228.00982.32550081.82528.680
      21CarieraJieţ Defor199011.71611.71640011.316  
      22MinaMina Vulcan II200228.004167.808250167.55887.720
      23CarieraBalomir198914.00014.00050013.500  
          Total     275.8491.650274.199116.400
      Compania Naţională a Lignitului Oltenia S.A. Tg. Jiu
      24CarieraLupoaia str. V-VI199831.17850.79912050.679  
          Total     50.79912050.679  
      Societatea Naţională a Cărbunelui S.A. Ploieşti
      25CarieraMalu Roşu1998-2.2781502.128  
      26MinaVărzarii II199731.04191.50950091.009  
      27MinaMărgineanca Est200231.0032.568852.483660
      28MinaBaraolt II200231.00217.3508217.2686.000
          Total     113.705817112.8886.660
      Societatea Comercială Minieră Banat S.A. Anina
      29MinaDrenetina-Coronini200128.0026.4672006.2674.786
      30MinaDelia200126.0052.0101001.910150
      31MinaSinersig I Darova199231.161 31.16215.98948015.509  
      32MinaFranciscus200226.0035.7484005.3482.088
          Total     30.2141.18029.0347.024
                       
      Societatea Comercială Talc - Dolomită S.A. Hunedoara
      33MinaCerişor2000   6.049,00140,005.909,00110,00
      Societatea Comercială Moldomin S.A. Moldova Nouă
      34MinaVărad Superior199842.00726.89949026.4091.200
          Total     26.89949026.4091.200
      Societatea Comercială Dobromin S.A. Constanţa
      35CarieraOvidiu1998120.01632.57810032.478  
          Total     32.57810032.478  
      Societatea Comercială Geomold S.A. Câmpulung Moldovenesc
      36MinaPârâul Colbului1997-400400    
      37MinaRâşca Neamţ1997-300300    
          Total     700700    
      Societatea Comercială Cuarţ S.A. Baia Mare
      38MinaPuţul 2 Dealu Crucii1997-150150    
      39MinaDubugău1997-400400    
      40MinaHerja Est1997-150150    
          Total     700700    
      Societatea Comercială Transgex S.A. Oradea
      41MinaZimbor-Dolu199230.021250250    
      42MinaRebra-Cormaia1991-120120    
          Total     370370    
      Societatea Comercială Geolex S.A. Miercurea - Ciuc
      43MinaLivezi1997   100100    
          Total     100100    
      Societatea Comercială Geopec S.A. Piteşti
      44MinaPiscu Negru1992   7575    
          Total     7575    
      Societatea Comercială Minexfor S.A. Deva
      45MinaMoneasa Tăuţi1993-400400    
          Total     400400    
      Nr. total unităţi45TOTAL     691.255,009.796,00681.459,00133.833,00


    Anexa 2
        MINISTERUL INDUSTRIEI
                ŞI
            RESURSELOR
        SOCIETATEA(elementele de identificare) ..............
        COMPANIA
                                        DECONT
                   al cheltuielilor realizate pentru închiderea minelor
                   aprobate prin H.G. nr....../2002 pentru deschiderea
                         finanţării pe luna ....../anul.......
        I INCHIDERI
          din care:
        II CONSERVARI
    Nr. crt. Mina Obiectivul Cheltuieli totale aprobate pentru închidere pe anul Cheltuieli efectuate pt. conser- vare, proiectare şi închidere Sume alocate Diferenţa de acord 6=4-5
    0 1 2 3 4 5 6
    1 I
    2 II
    3 TOTAL
              Director General, Director Economic,
                                     Vizat
                                    ───────
             Verificat realitatea şi exactitatea datelor din decont
             conform procesului verbal de constatare nr. ..........
                      Direcţia Generală a Finanţelor
                      Publice a judeţului ...........
                              Director General,

    ────────────────