LEGE nr. 2 din 18 aprilie 1989
privind îmbunătăţirea organizării administrative a teritoriului Republicii Socialiste România
EMITENT
  • MAREA ADUNARE NAŢIONALA
  • Publicat în  BULETINUL OFICIAL nr. 15 din 25 aprilie 1989



    În temeiul articolului 57 din Constituţia Republicii Socialiste România, semnam şi dispunem, să fie publicată în Buletinul Oficial al Republicii Socialiste România nr. 2 din 18 aprilie 1989, legea privind îmbunătăţirea organizării administrative a teritoriului Republicii Socialiste România.
    NICOLAE CEAUŞESCU
    PREŞEDINTELE
    REPUBLICII SOCIALISTE ROMÂNIA
    Înfăptuirea politicii partidului şi statului de amplasare raţională a forţelor de producţie pe întreg cuprinsul patriei, elaborata şi fundamentată după Congresul al IX-lea al Partidului Comunist Roman, asigura dezvoltarea armonioasă, echilibrata, a tuturor zonelor şi localităţilor urbane şi rurale, pe baza principiilor moderne şi de larga perspectiva ale sistematizării teritoriului tarii, ale autoconducerii şi autoaprovizionarii, autogestiunii economico-financiare şi autofinantarii, în scopul creşterii bunastarii generale a întregului popor.
    Profundele transformări care au avut loc în viaţa tuturor localităţilor patriei în perioada care a trecut de la adoptarea Legii nr. 2/1968 privind organizarea administrativă a teritoriului Republicii Socialiste România, cerinţele dezvoltării în continuare a judeţelor, oraşelor şi comunelor, hotărîrile adoptate de organele locale ale puterii de stat în luna ianuarie 1989, impun îmbunătăţirea organizării administrative-teritoriale a tarii, corespunzător stadiului actual de dezvoltare economico-socială a României socialiste.
    Îmbunătăţirea organizării administrativ-teritoriale va asigura dezvoltarea în continuare a industriei, agriculturii, a prestărilor de servicii, a activităţilor social-culturale şi edilitar-gospodăreşti, în conformitate cu prevederile planului, ale programelor de dezvoltare economico-socială a tuturor comunelor, oraşelor şi judeţelor - ca parte integrantă a programului general de dezvoltare a tarii -, va adânci procesul de apropiere a condiţiilor de muncă, de viaţa şi cultura de la sate de cele de la oraşe, ridicarea nivelului de trai material şi spiritual al întregului popor.
    În vederea îmbunătăţirii cadrului juridic de organizare a tuturor localităţilor patriei,
    Marea Adunare Naţionala a Republicii Socialiste România adopta prezenta lege:

    Capitolul 1 Dispoziţii generale


    Articolul 1

    Îmbunătăţirea organizării administrative a teritoriului Republicii Socialiste România, amplasarea raţională a forţelor de producţie pe întreg cuprinsul tarii, dezvoltarea armonioasă şi echilibrata, economică, socială, culturală şi edilitar-gospodareasca a tuturor zonelor şi localităţilor urbane şi rurale asigura ridicarea permanenta a nivelului de civilizatie, a calităţii vieţii şi a muncii tuturor cetăţenilor patriei.


    Articolul 2

    Fiecare unitate administrativ-teritorială îşi desfăşoară activitatea pe baza planului şi programelor de dezvoltare economico-socială în profil teritorial, a bugetului local de venituri şi cheltuieli, în stricta concordanta cu planul naţional unic de dezvoltare economico-socială şi programul general de dezvoltare a tarii.


    Articolul 3

    În unităţile administrativ-teritoriale întreaga activitate economică, social-culturală şi edilitar-gospodareasca se desfăşoară potrivit principiilor autoconducerii, autoaprovizionarii, autogestiunii economico-financiare şi autofinantarii, cu participarea larga a tuturor cetăţenilor la conducerea şi rezolvarea nemijlocită a problemelor economice, sociale şi edilitare ale localităţilor în care trăiesc şi muncesc.


    Capitolul 2 Unităţile administrativ-teritoriale


    Articolul 4

    Teritoriul Republicii Socialiste România este organizat în unităţi administrativ-teritoriale: judeţul, municipiul, oraşul şi comuna.


    Articolul 5

    Capitala Republicii Socialiste România este municipiul Bucureşti, care este organizat pe sectoare.
    Sectorul agricol Ilfov este subordonat municipiul Bucureşti.
    Delimitarea sectoarelor municipiului Bucureşti, inclusiv Sectorului agricol Ilfov, se va face prin decret al Consiliului de Stat.


    Articolul 6

    Judeţul este unitatea administrativ-teritorială alcătuită din municipii, oraşe şi comune - unităţi de baza ale organizării administrativ-teritoriale a tarii.
    Organizarea judeţelor sa face în funcţie de condiţiile geografice, economice şi social-politice.
    Judeţul asigura dezvoltarea armonioasă din punct de vedere economic, social-cultural şi edilitar-gospodăresc a municipiilor, oraşelor şi comunelor.


    Articolul 7

    Municipiul este localitatea urbana care are un număr de cel puţin 40.000 locuitori, o industrie puternic dezvoltata, o însemnătate deosebită în viaţa economică, social-politica şi cultural-ştiinţifică a tarii, un important fond de locuinţe şi dotări edilitar-gospodăreşti, reţea complexa de unităţi de învăţămînt, sănătate şi cultura.
    În funcţie de numărul locuitorilor, municipiile se împart în următoarele categorii:
    I - pînă la 60.000 locuitori;
    II - între 60.001-100.000 locuitori;
    III - între 100.001-150.000 locuitori;
    IV - între 150.000-250.000 locuitori;
    V - peste 250.000 locuitori.
    Municipiile în care îşi au sediul organele de conducere ale judeţului sînt municipii-reşedinţa.


    Articolul 8

    Oraşul este centrul de populaţie mai dezvoltat din punct de vedere economic, social-cultural şi edilitar-gospodăresc.
    În funcţie de numărul locuitorilor, oraşele se împart în următoarele categorii:
    I - pînă la 10.000 locuitori;
    II - între 10.001 - 20.000 locuitori;
    III - peste 20.000 locuitori;
    Localităţile cu activităţi agricole şi industriale complexe, cu dotări edilitar-gospodăreşti corespunzătoare se pot organiza ca oraşe agroindustriale.


    Articolul 9

    Comuna este unitatea administrativ-teritorială alcătuită din unu sau mai multe sate care cuprind populaţia rurală, fiind organizată în funcţie de condiţiile economice, social-culturale şi geografice.
    Prin organizarea comunei se asigura dezvoltarea puternica şi modernizarea agriculturii, extinderea unor activităţi industriale şi de prestări servicii, a reţelei sanitare, de învăţămînt şi cultura, creandu-se astfel locuitorilor condiţii de muncă şi viaţa cat mai apropiate de cele ale populaţiei din oraşe.
    Satele în care îşi au sediul organele de conducere ale comunei sînt reşedinţa de comuna.


    Articolul 10

    Oraşele şi comunele care, datorită condiţiilor climaterice, hidrologice, asezarii şi inzestrarii lor edilitar-gospodăreşti, prezintă importanţa pentru ocrotirea sănătăţii şi asigurarea odihnei cetăţenilor, sînt organizate ca staţiuni balneoclimaterice.


    Articolul 11

    Judeţele Republicii Socialiste România şi municipiile de reşedinţa ale acestora sînt următoarele:
      Nr. crt.Denumirea judeţuluiReşedinţa
      1.ALBAMunicipiul Alba Iulia
      2.ARADMunicipiul Arad
      3.ARGEŞMunicipiul Piteşti
      4.BACĂUMunicipiul Bacău
      5.BIHORMunicipiul Oradea
      6.BISTRIŢA-NĂSĂUDMunicipiul Bistriţa
      7.BOTOŞANIMunicipiul Botoşani
      8.BRAŞOVMunicipiul Braşov
      9.BRĂILAMunicipiul Brăila
      10.BUZĂUMunicipiul Buzău
      11.CARAŞ-SEVERINMunicipiul Reşiţa
      12.CĂLĂRAŞIMunicipiul Călăraşi
      13.CLUJMunicipiul Cluj-Napoca
      14.CONSTANŢAMunicipiul Constanţa
      15.COVASNAMunicipiul Sfîntu Gheorghe
      16.DÎMBOVIŢAMunicipiul Tîrgovişte
      17.DOLJMunicipiul Craiova
      18.GALAŢIMunicipiul Galaţi
      19.GIURGIUMunicipiul Giurgiu
      20.GORJMunicipiul Tîrgu Jiu
      21.HARGHITAMunicipiul Miercurea-Ciuc
      22.HUNEDOARAMunicipiul Deva
      23.IALOMIŢAMunicipiul Slobozia
      24.IAŞIMunicipiul Iaşi
      25.MARAMUREŞMunicipiul Baia Mare
      26.MEHEDINŢIMunicipiul Drobeta-Turnu Severin
      27.MUREŞMunicipiul Tîrgu Mureş
      28.NEAMŢMunicipiul Piatra-Neamţ
      29.OLTMunicipiul Slatina
      30.PRAHOVAMunicipiul Ploieşti
      31.SATU MAREMunicipiul Satu Mare
      32.SĂLAJMunicipiul Zalău
      33.SIBIUMunicipiul Sibiu
      34.SUCEAVAMunicipiul Suceava
      35.TELEORMANMunicipiul Alexandria
      36.TIMIŞMunicipiul Timişoara
      37.TULCEAMunicipiul Tulcea
      38.VASLUIMunicipiul Vaslui
      39.VÎLCEAMunicipiul Rîmnicu Vîlcea
      40.VRANCEAMunicipiul Focşani


    Articolul 12

    Municipiile, oraşele şi comunele din compunerea judeţelor sînt prevăzute în anexele nr. 1-40 care fac parte integrantă din prezenta lege.


    Articolul 13

    Consiliile populare judeţene, municipale, orăşeneşti şi comunale, organe locale ale puterii de stat în unităţile administrativ-teritoriale în care au fost alese, conduc întreaga activitate locală, răspund de înfăptuirea planurilor şi programelor de dezvoltare economico-socială în profil teritorial, asigura apărarea proprietăţii socialiste, ocrotirea drepturilor cetăţenilor, legalitatea socialistă, păstrarea ordinii şi disciplinei publice.


    Capitolul 3 Dipozitii finale


    Articolul 14

    Legea Nr. 2/1968 privind organizarea administrativă a teritoriului Republicii Socialiste România, cu modificările ulterioare, se abroga.
    Această lege a fost adoptată de Marea Adunare Naţionala în şedinţa din 18 aprilie 1989.
    PREŞEDINTELE
    Marii Adunări Naţionale,
    NICOLAE GIOSAN


    Anexa 1
    JUDEŢUL ALBA
    cu reşedinţa în municipiul Alba Iulia
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................8
      Comune ..................................63

                                A. MUNICIPII
                           Denumirea municipiului

            1. ALBA IULIA

                                B. ORAŞE
                           Denumirea oraşului

            1. ABRUD 5. CUGIR
            2. AIUD 6. OCNA MURES
            3. BLAJ 7. SEBES
            4. CAMPENI 8. ZLATNA

                                 C. COMUNE
                              Denumirea comunei

            1. Albac 33. Mihalt
            2. Almasu 34. Miraslau
            3. Arieseni 35. Mogos
            4. Avram Iancu 36. Noslac
            5. Baia de Aries 37. Ocolis
            6. Berghin 38. Pianu
            7. Bistra 39. Poiana Vadului
            8. Blandiana 40. Ponor
            9. Bucium 41. Posaga
           10. Cenade 42. Radesti
           11. Cergau 43. Rimetea
           12. Cetatea de Balta 44. Rimet
           13. Ciugud 45. Rosia Montană
           14. Ciuruleasa 46. Rosia de Secas
           15. Cilnic 47. Salciua
           16. Cricau 48. Salistea
           17. Craciunelu de Jos 49. Sasciori
           18. Daia Română 50. Scarisoara
           19. Drasov 51. Sancel
           20. Farau 52. Santimbru
           21. Galda de Jos 53. Sohodol
           22. Garbova 54. Stremt
           23. Galda de Sus 55. Sibot
           24. Horea 56. Sona
           25. Ighiu 57. Sugag
           26. Intregalde 58. Teius
           27. Jidvei 59. Unirea
           28. Livezile 60. Vadu Motilor
           29. Lopadea Noua 61. Valea Lungă
           30. Lunca Muresului 62. Vidra
           31. Lupsa 63. Vintu de Jos
           32. Metes


    Anexa 2
    JUDEŢUL ARAD
    cu reşedinţa în municipiul Arad
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................7
      Comune ..................................60

                              A. MUNICIPII
                          Denumirea municipiului

             1. ARAD

                                  B. ORAŞE
                              Denumirea oraşului

             1. CHISINEU-CRIS 5. NADLAC
             2. CURTICI 6. PANCOTA
             3. INEU 7. SEBIS
             4. LIPOVA

                                  C. COMUNE
                               Denumirea comunei

            1. Almas 31. Pecica
            2. Apateu 32. Peregu Mare
            3. Archis 33. Petris
            4. Bata 34. Pilu
            5. Beliu 35. Plescuta
            6. Birchis 36. Savarsin
            7. Barsa 37. Secusigiu
            8. Barzava 38. Seleus
            9. Bocsig 39. Semlac
           10. Buteni 40. Sintea Mare
           11. Carand 41. Santana
           12. Cermei 42. Socodor
           13. Conop 43. Sagu
           14. Covasint 44. Seitin
           15. Craiva 45. Sepreus
           16. Dezna 46. Sicula
           17. Dieci 47. Simand
           18. Felnac 48. Siria
           19. Fantanele 49. Sofronea
           20. Ghioroc 50. Taut-Silindia
           21. Graniceri 51. Tarnova
           22. Gurahont 52. Ususau
           23. Halmagiu 53. Varadia de Mures
           24. Hasmas 54. Vinga
           25. Iratosu 55. Vîrfurile
           26. Livada 56. Vladimirescu
           27. Macea 57. Zabrani
           28. Misca 58. Zarand
           29. Moneasa 59. Zerind
           30. Paulis 60. Zimandu Nou


    Anexa 3
    JUDEŢUL ARGES
    cu reşedinţa în municipiul Pitesti
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................5
      Comune ..................................81

                                 A. MUNICIPII
                             Denumirea municipiului

             1. PITESTI

                                  B. ORAŞE
                              Denumirea oraşului

             1. CAMPULUNG 4. CURTEA DE ARGES
             2. COLIBASI 5. TOPOLOVENI
             3. COSTESTI

                                  C. COMUNE
                              Denumirea comunei

            1. Albestii de Arges 41. Lunca Corbului
            2. Albestii de Muscel 42. Malureni
            3. Albota 43. Maracineni-Micesti
            4. Aninoasa 44. Merisani
            5. Aref 45. Mihaesti
            6. Bascov 46. Mioarele
            7. Babana 47. Mirosi
            8. Baiculesti 48. Moraresti
            9. Balilesti 49. Mosoaia
           10. Berevoesti 50. Mozaceni
           11. Barla 51. Musatesti
           12. Bogati 52. Negrasi
           13. Boteni 53. Oarja
           14. Bradu 54. Pietrosani
           15. Bradulet 55. Poienarii de Muscel
           16. Budeasa 56. Poiana Lacului
           17. Buzoesti 57. Popesti
           18. Caldararu 58. Priboieni
           19. Calinesti 59. Ratesti
           20. Cateasca 60. Recea
           21. Cetăţeni 61. Vlădeşti
           22. Ciofrangeni-Poienari 62. Rociu
           23. Cocu 63. Rucar-Damboviciara
           24. Corbeni 64. Schitu Golesti
           25. Corbi-Nucsoara 65. Slobozia
           26. Cosesti 66. Stalpeni
           27. Cotmeana 67. Stoenesti
           28. Cuca-Ciomagesti 68. Stolnici
           29. Davidesti 69. Suseni
           30. Darmanesti 70. Ştefan cel Mare
           31. Dobresti 71. Stefanesti
           32. Domneşti 72. Suici-Salatrucu
           33. Dragoslavele 73. Teiu
           34. Draganu 74. Tignevi-Cepari
           35. Godeni 75. Titesti
           36. Harsesti 76. Uda
           37. Hartiesti 77. Ungheni
           38. Izvoru 78. Valea Danului
           39. Leordeni 79. Valea Iasului
           40. Leresti 80. Valea Mare-Pravat
                                                    81. Vedea


    Anexa 4
    JUDEŢUL BACAU
    cu reşedinţa în municipiul Bacau
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................6
      Comune ..................................77

                                A. MUNICIPII
                           Denumirea municipiului

            1. BACAU 2. GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ

                                 B. ORAŞE
                             Denumirea oraşului

            1. BUHUSI 4. MOINESTI
            2. COMANESTI 5. SLANIC-MOLDOVA
            3. DARMANESTI 6. TARGU OCNA

                                 C. COMUNE
                               Denumirea comunei

            1. Agas 41. Manastirea Casin
            2. Ardeoani-Solont 42. Margineni
            3. Asau 43. Motoseni
            4. Balcani 44. Negri
            5. Beresti-Bistrita 45. Nicolae Balcescu
            6. Beresti-Tazlau 46. Oituz
            7. Berzunti 47. Oncesti
            8. Barsanesti 48. Orbeni
            9. Blagesti 49. Palanca
           10. Bogdanesti 50. Parava
           11. Brusturoasa 51. Parincea
           12. Buhoci 52. Pancesti
           13. Casin 53. Pargaresti
           14. Caiuti 54. Parjol
           15. Cleja 55. Plopana
           16. Colonesti 56. Podu Turcului
           17. Corbasca 57. Poduri
           18. Cotofanesti 58. Racova
           19. Damienesti 59. Răcăciuni
           20. Dealu Morii 60. Rachitoasa
           21. Dofteana 61. Sascut
           22. Faraoani 62. Sanduleni
           23. Filipeni 63. Saucesti
           24. Filipesti 64. Scorteni
           25. Gaiceana 65. Secuieni
           26. Ghimes-Faget 66. Stanisesti
           27. Garjeni 67. Strugari
           28. Glavanesti 68. Ştefan cel Mare
           29. Gura Baii 69. Tamasi
           30. Helegiu 70. Tatarasti
           31. Hemeius 71. Targu Trotus
           32. Horgesti 72. Traian
           33. Huruiesti 73. Ungureni
           34. Izvoru Berheciului 74. Urechesti
           35. Letea Veche 75. Valea Seaca
           36. Lipova 76. Vultureni
           37. Livezi 77. Zemes
           38. Luizi-Calugara
           39. Magiresti
           40. Magura


    Anexa 5
    JUDEŢUL BIHOR
    cu reşedinţa în municipiul Oradea
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................8
      Comune ..................................74

                               A. MUNICIPII
                          Denumirea municipiului

             1. ORADEA

                                B. ORAŞE
                            Denumirea oraşului

             1. ALESD 5. PETRU GROZA
             2. BEIUS 6. SALONITA
             3. MARGHITA 7. VALEA LUI MIHAI
             4. NUCET 8. VASCAU

                               C. COMUNE
                           Denumirea comunei

            1. Abram 39. Lunca-Campani
            2. Abramut 40. Madaras
            3. Astileu 41. Magesti
            4. Auseu 42. Nojorid
            5. Avram Iancu 43. Olcea
            6. Batar 44. Osorhei
            7. Biharia 45. Pietroasa
            8. Borod 46. Popesti
            9. Bors 47. Rabagani-Pomezeu
           10. Bratea 48. Remetea
           11. Brusturi 49. Rieni-Lazuri
           12. Budureasa 50. Rosia
           13. Bulz 51. Sacadat-Ineu
           14. Buntesti 52. Sacueni
           15. Cabesti 53. Salcea-Buduslau
           16. Capalna 54. Salard
           17. Carpinet-Cristior 55. Sambata
           18. Cefa 56. Sanmartin
           19. Ceica 57. Santandrei
           20. Cetariu 58. Sarbi
           21. Cherechiu 59. Suplacu de Barcau-
           22. Chislaz Balc
           23. Ciumeghiu 60. Simian
           24. Cociuba Mare 61. Sinteu
           25. Curatele 62. Soimi
           26. Curtuiseni 63. Suncuius
           27. Derna-Spinus 64. Tarcea
           28. Diosig 65. Tarcaia
           29. Dobresti 66. Tauteu
           30. Drăgăneşti 67. Tileagd
           31. Dragesti 68. Tinca
           32. Finis 69. Tulca
           33. Girisu de Cris 70. Tetchea
           34. Hidiselu de Sus 71. Uileac-Pocola
           35. Holod 72. Vadu Crisului
           36. Husasau de Tinca 73. Viisoara-Bolan
           37. Lazareni 74. Varciorog
           38. Lugasu de Jos


    Anexa 6
    JUDEŢUL BISTRITA-NASAUD
    cu reşedinţa în municipiul Bistrita
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................3
      Comune ..................................47

                              A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

            1. BISTRITA

                              B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

            1. BECLEANU 3. SANGEORZ-BĂI
            2. NASAUD

                              C. COMUNE
                           Denumirea comunei

            1. Bistrita Bargaului 25. Milas
            2. Branistea 26. Monor
            3. Budacu de Jos 27. Nimigea
            4. Budesti 28. Nuseni
            5. Caian 29. Parva
            6. Cetate 30. Petru Rares
            7. Ciceu-Giurgesti 31. Prundu Bargaului
            8. Chiochis 32. Rebra
            9. Chiuza 33. Rebrisoara
           10. Cosbuc 34. Rodna
           11. Dumitra 35. Salva
           12. Feldru 36. Siesu-Magherus
           13. Galaţii Bistritei 37. Siesu-Mariselu
           14. Ilva Mare 38. Siesu-Odorhei
           15. Ilva Mica 39. Sieut
           16. Josenii Bargaului 40. Sintereag
           17. Lechinta 41. Teaca
           18. Lesu 42. Telciu-Romuli
           19. Livezile 43. Tiha Bargaului
           20. Liviu Rebreanu 44. Urau
           21. Maieru 45. Urmenis-Silivas
           22. Matei 46. Viisoara
           23. Magura Ilvei 47. Zagra
           24. Micesti-Sanmihaiu


    Anexa 7
    JUDEŢUL BOTOSANI
    cu reşedinţa în municipiul Botosani
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................3
      Comune ..................................55

                           A. MUNICIPII
                      Denumirea municipiului

            1. BOTOSANI

                              B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

            1. DARABANI 3. SAVENI
            2. DOROHOI

                              C. COMUNE
                          Denumirea comunei

            1. Albeşti 29. Lunca
            2. Avrameni 30. Mihai Eminescu
            3. Baluseni 31. Mihaileni
            4. Broscauti 32. Mileanca
            5. Bucecea 33. Paltinis
            6. Calarasi 34. Pomarla
            7. Copalau 35. Prajeni
            8. Corlateni 36. Rachiti
            9. Corni 37. Radauti-Prut
           10. Cotusca 38. Ripiceni
           11. Cristesti 39. Roma
           12. Cristinesti 40. Stauceni
           13. Curtesti 41. Suharau
           14. Dersca 42. Sulita
           15. Dangeni 43. Sendriceni
           16. Draguseni 44. Stefanesti
           17. Durnesti 45. Stiubieni
           18. Flamanzi 46. Todireni
           19. Frumusica 47. Trusesti
           20. George Enescu 48. Tudora
           21. Gorbanesti 49. Ungureni
           22. Harvarna 50. Văculeşti
           23. Hiliseu-Horia 51. Vîrfu Câmpului
           24. Hlipiceni 52. Vladeni
           25. Hudesti 53. Vlasinesti
           26. Ibanesti 54. Vorniceni
           27. Leorda 55. Vorona
           28. Liveni


    Anexa 8
    JUDEŢUL BRAŞOV
    cu reşedinţa în municipiul Braşov
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................7
      Comune ..................................40

                             A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

            1. BRAŞOV 2. FAGARAS

                              B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

            1. CODLEA 4. SACELE
            2. PREDEAL 5. VICTORIA
            3. RASNOV 6. ZARNESTI

                              C. COMUNE
                           Denumirea comunei

            1. Apata-Ormenis 21. Mandra
            2. Beclean 22. Moeciu
            3. Bod 23. Parau
            4. Bran 24. Poiana Marului
            5. Bunesti 25. Prejmer
            6. Câtă 26. Racos
            7. Cincu 27. Recea
            8. Comana 28. Sanpetru
            9. Cristian 29. Sercaia
           10. Dumbravita 30. Sinca
           11. Feldioara 31. Soars
           12. Fundata 32. Tarlungeni
           13. Ghimbav 33. Teliu-Budila
           14. Halchiu 34. Ticuss
           15. Harman 35. Ucea
           16. Harseni 36. Ungra
           17. Hoghiz 37. Vama Buzaului
           18. Homorod 38. Vistea
           19. Jibert 39. Voila
           20. Lisa 40. Vulcan


    Anexa 9
    JUDEŢUL BRĂILA
    cu reşedinţa în municipiul Brăila
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................3
      Comune ..................................38

                                A. MUNICIPII
                           Denumirea municipiului

            1. BRĂILA

                                 B. ORAŞE
                            Denumirea oraşului

            1. FAUREI 3. INSURATEI
            2. IANCA

                              C. COMUNE
                            Denumirea comunei

            1. Braganul 21. Salcia Tudor
            2. Bertestii de Jos 22. Scortaru Nou
            3. Bordei Verde 23. Silistea
            4. Chiscani 24. Stancuta
            5. Ciocile 25. Surdila-Gaiseanca
            6. Ciresu 26. Surdila-Greci
            7. Dudesti 27. Susesti
            8. Frecatei 28. Tichilesti
            9. Galbenu 29. Traian
           10. Gemenele 30. Tudor Vladimirescu
           11. Gradistea-Racovita 31. Tufesti
           12. Gropeni 32. Ulmu
           13. Jirlau 33. Unirea
           14. Marasu 34. Vădeni
           15. Maxineni 35. Victoria
           16. Mircea Voda 36. Visani
           17. Movila Miresii 37. Viziru
           18. Ramnicelu 38. Zavoaia
           19. Romanu
           20. Rosiori


    Anexa 10
    JUDEŢUL BUZAU
    cu reşedinţa în municipiul Buzau
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................3
      Comune ..................................71


                              A. MUNICIPII
                          Denumirea municipiului

            1. BUZAU

                                B. ORAŞE
                           Denumirea oraşului

            1. NEHOIU 3. RAMNICU SARAT
            2. POGOANELE

                                C. COMUNE
                            Denumirea comunei

            1. Amaru 37. Naieni
            2. Balta Alba 38. Odaile
            3. Beceni 39. Padina
            4. Berca 40. Panatau
            5. Bisoca 41. Patarlagele
            6. Blajani 42. Pietroasa
            7. Boldu 43. Parscov
            8. Bozioru 44. Podgoria
            9. Bradeanu 45. Posta Calnau
           10. Braiesti 46. Puiesti
           11. Breaza 47. Racoviteni
           12. Buda 48. Ramnicelu
           13. Calvini 49. Robeasca-Gavanesti
           14. C.A.Rosetti 50. Rusetu
           15. Canesti-Chilii 51. Sageata
           16. Catina 52. Sahateni
           17. Cernatesti 53. Sapoca
           18. Chiojdu 54. Sărată-Monteoru
           19. Cislau 55. Sarulesti
           20. Cochirleanu 56. Scortoasa
           21. Colti 57. Scutelnici
           22. Costesti 58. Siriu
           23. Cozieni 59. Smeeni
           24. Galbinasi 60. Tisau
           25. Gheraseni 61. Topliceni
           26. Glodeanu Sarat 62. Tintesti
           27. Glodeanu-Silistea 63. Ulmeni
           28. Grebanu 64. Vadu Pasii
           29. Gura Teghii 65. Valea Ramnicului
           30. Lopatari 66. Valea Salciei
           31. Luciu 67. Vernesti
           32. Magura 68. Vintila Voda
           33. Maracineni 69. Viperesti
           34. Margaritesti 70. Zarnesti
           35. Mihailesti 71. Ziduri
           36. Manzalesti


    Anexa 11
    JUDEŢUL CARAS-SEVERIN
    cu reşedinţa în municipiul Resita
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................7
      Comune ..................................53

                                A. MUNICIPII
                          Denumirea municipiului

            1. RESITA

                                 B. ORAŞE
                             Denumirea oraşului

            1. ANINA 5. MOLDOVA NOUA
            2. BAILE HERCULANE 6. ORAVITA
            3. BOCSA 7. OTELU ROŞU
            4. CARANSEBES

                                  C. COMUNE
                              Denumirea comunei

            1. Armenis 28. Luncavita-Mehadica
            2. Bautar 29. Lupac
            3. Berliste 30. Marga
            4. Berzasca 31. Maureni
            5. Berzovia 32. Mehadia
            6. Bozovici 33. Obreja
            7. Brebu Nou 34. Paltinis
            8. Brebu-Zorlentu Mare 35. Pojejena
            9. Buchin 36. Prigor
           10. Bucosnita 37. Ramma
           11. Carasova 38. Racasdia
           12. Ciclova Română 39. Zavoi
           13. Ciudanovita 40. Zlatita
           14. Constantin Daicoviciu 41. Rusca Montană
           15. Copacele 42. Sasca Montană
           16. Cornea 43. Sichevita
           17. Cornereva 44. Slatina-Timiş
           18. Dalboset 45. Sopotu Nou
           19. Doclin 46. Teregova
           20. Dognecea 47. Ticvaniu Mare
           21. Domasnea 48. Tarnova
           22. Farliug 49. Toplet
           23. Garnic 50. Turnu Ruieni
           24. Glimboca 51. Valiug
           25. Gradinari 52. Varadia-Vrani
           26. Iablanita 53. Vermes
           27. Lapusnicel


    Anexa 12
    JUDEŢUL CALARASI
    cu reşedinţa în municipiul Calarasi
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................4
      Comune ..................................43

                            A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

            1. CALARASI

                              B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

            1. BUDESTI 3. LEHLIU-GARA
            2. FUNDULEA 4. OLTENITA

                                C. COMUNE
                             Denumirea comunei

            1. Borcea 23. Mitreni
            2. Chirnogi 24. Manastirea
            3. Chiselet 25. Modelu
            4. Ciocanesti 26. Nicolae Balcescu
            5. Curcani 27. Perisoru
            6. Cuza Voda 28. Plataresti
            7. Dichiseni 29. Radovanu
            8. Dor Marunt 30. Roseti
            9. Dorobantu 31. Sarulesti
           10. Dragalina 32. Sohatu
           11. Dragos Voda 33. Spantov
           12. Frasinet 34. Soldanu
           13. Frumusani 35. Ştefan Voda
           14. Fundeni 36. Tamadau Mare
           15. Gradistea 37. Ulmeni
           16. Gurbanesti 38. Ulmu
           17. Ileana 39. Unirea
           18. Independenta 40. Valea Argovei
           19. Jegalia 41. Vasilati
           20. Lehliu 42. Valcele
           21. Luica 43. Vlad Tepes
           22. Lupsanu


    Anexa 13
    JUDEŢUL CLUJ
    cu reşedinţa în municipiul Cluj-Napoca
      Municipii ...............................3
      Oraşe ...................................3
      Comune ..................................66

                                 A. MUNICIPII
                           Denumirea municipiului

            1. CLUJ-NAPOCA 3. TURDA
            2. DEJ

                                  B. ORAŞE
                             Denumirea oraşului

            1. CAMPIA TURZII 3. TURDA
            2. GHERLA

                                   C. COMUNE
                               Denumirea comunei

            1. Aghiresu 35. Izvoru Crisului
            2. Apahida 36. Jichisu de Jos
            3. Aschileu-Vultureni 37. Jucu
            4. Baciu 38. Luna
            5. Baisoara 39. Maguri-Racatau
            6. Belis 40. Manastireni
            7. Bobalna 41. Margau
            8. Bontida 42. Marisel
            9. Borsa 43. Mica
           10. Caianu 44. Mihai Viteaza
           11. Calarasi 45. Mintiu Gherilii
           12. Calatele 46. Mociu
           13. Camarasu 47. Moldovenesti
           14. Capusu Mare 48. Panticeu
           15. Caseiu 49. Petrestii de Jos
           16. Catina 50. Poieni
           17. Ceanu Mare 51. Risca
           18. Chinteni 52. Sacuieu
           19. Chiuiesti 53. Sandulesti
           20. Ciucea 54. Savadisla
           21. Ciurila 55. Sic
           22. Catcau 56. Sincraiu
           23. Cojocna 57. Sanmartin
           24. Cornesti 58. Sanpaul
           25. Cuzdrioara 59. Suatu
           26. Dabaca 60. Triteni
           27. Feleacu 61. Tureni
           28. Floresti 62. Taga
           29. Frata 63. Unguras
           30. Geaca 64. Vad
           31. Gilau 65. Valea Ierii
           32. Garbau 66. Viisoara
           33. Iara
           34. Ielod


    Anexa 14
    JUDEŢUL CONSTANTA
    cu reşedinţa în municipiul Constanta
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................10
      Comune ..................................51

                              A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

            1. CONSTANTA

                               B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

            1. BASARABI 6. MEDGIDIA
            2. CERNAVODA 7. NAVODARI
            3. EFORIE 8. NEGRU VODA
            4. HÂRŞOVA 9. OVIDIU
            5. MANGALIA 10. TECHIRGHIOL

                               C. COMUNE
                            Denumirea comunei

            1. Adamclisi 27. Lipnita
            2. Agigea 28. Lumina
            3. Albeşti 29. Mereni
            4. Aliman 30. Mihail Kogălniceanu
            5. Amzacea 31. Mihai Viteazu
            6. Baneasa 32. Mircea Voda
            7. Castelu 33. Nicolae Balcescu
            8. Cerchezu 34. Oltina
            9. Chirnogeni 35. Ostrov
           10. Ciobanu 36. Pantelimon
           11. Ciocarlia 37. Pecineaga
           12. Cobadin 38. Pestera
           13. Cogealac 39. Poarta Alba
           14. Comana 40. Rasova
           15. Corbu 41. Saraiu
           16. Crucea 42. Sacele
           17. Cumpana 43. Silistea-Seimeni
           18. Deleni 44. Targusor
           19. Dobromir 45. Topalu
           20. Dumbraveni 46. Topraisar
           21. Garliciu 47. Tortoman
           22. Horia 48. Tuzla
           23. Independenta 49. Valu lui Traian
           24. Ion Corvin 50. Vulturu
           25. Histria 51. 23 August
           26. Limanu


    Anexa 15
    JUDEŢUL COVASNA
    cu reşedinţa în municipiul Sfîntu-Gheorghe
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................4
      Comune ..................................33

                             A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

            1. SFANTU GHEORGHE

                                B. ORAŞE
                           Denumirea oraşului

            1. BARAOLT 3. INTORSURA BUZAULUI
            2. COVASNA 4. TARGU SECUIESC

                                 C. COMUNE
                             Denumirea comunei

            1. Aita Mare 19. Lemnia
            2. Barcani 20. Micfalau
            3. Batani 21. Moacsa
            4. Belin 22. Ojdula
            5. Bodoc 23. Ozun
            6. Borosneu Mare 24. Poian
            7. Brates 25. Reci
            8. Bradut 26. Sanzieni
            9. Bretcu 27. Sita Buzaului
           10. Catalina 28. Turi
           11. Cernat 29. Valea Crisului
           12. Chichis 30. Valcele
           13. Comandau 31. Varghis
           14. Dobarlau 32. Zagon
           15. Ghelinta 33. Zabala
           16. Ghidfalau
           17. Haghig
           18. Ilieni


    Anexa 16
    JUDEŢUL DAMBOVITA
    cu reşedinţa în municipiul Targoviste
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................5
      Comune ..................................64

                              A. MUNICIPII
                          Denumirea municipiului

            1. TARGOVISTE

                                B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului
            1. FIENI 4. PUCIOASA
            2. GAESTI 5. TITU
            3. MORENI

                                C. COMUNE
                           Denumirea comunei

            1. Baleni 33. Lunguletu
            2. Barbuletu 34. Malu cu Flori
            3. Bezdead 35. Malnesti
            4. Bilciuresti 36. Matasaru
            5. Branistea 37. Moroeni
            6. Branesti 38. Morteni
            7. Brezoaele 39. Nucet
            8. Buciumeni 40. Ocnita
            9. Bucsani 41. Odobesti
           10. Butimanu 42. Petresti
           11. Ciocanesti 43. Pietrosita
           12. Cobia 44. Poiana
           13. Comisani 45. Potlogi
           14. Contesti 46. Produlesti
           15. Corbii Mari 47. Pucheni
           16. Cornatelu 48. Racari
           17. Cornesti 49. Razvad
           18. Crevedia 50. Runcu
           19. Crangurile 51. Selaru
           20. Darmanesti 52. Sotanga
           21. Dobra 53. Tartasesti
           22. Doicesti 54. Tatarani
           23. Dragodana 55. Ulieşti
           24. Dragomiresti 56. Ulmi
           25. Finta 57. Valea Visinestilor
           26. Glodeni 58. Vaile Unite
           27. Gura Ocnitei 59. Vacaresti
           28. Gura Sutii 60. Valeni-Dambovita
           29. Iedera 61. Visina
           30. I.L.Caragiale 62. Vîrfuri
           31. Lucieni 63. Voinesti
           32. Ludesti 64. Vulcana


    Anexa 17
    JUDEŢUL DOLJ
    cu reşedinţa în municipiul Craiova
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................4
      Comune ..................................79

                              A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

            1. CRAIOVA

                                B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

            1. BAILESTI 3. FILIASI
            2. CALAFAT 4. SEGARCEA

                               C. COMUNE
                           Denumirea comunei

            1. Afumati 41. Goiesti
            2. Amarastii de Jos 42. Grecesti
            3. Amarastii de Sus 43. Isalnita
            4. Argetoaia 44. Leu
            5. Bechet 45. Lipov
            6. Bistret 46. Macesu
            7. Barca 47. Maglavit
            8. Botosesti 48. Malu Mare
            9. Brabova 49. Melinesti
           10. Bradesti 50. Mischii
           11. Bralostita 51. Marsani
           12. Bratovoesti 52. Motatei
           13. Breasta 53. Murgasi
           14. Bucovat 54. Negoi
           15. Bulzesti 55. Orodei
           16. Calopar 56. Ostroveni
           17. Carula 57. Pilesti
           18. Carpen 58. Piscu
           19. Castranova 59. Plenita
           20. Calarasi 60. Podari
           21. Celaru 61. Poiana Mare
           22. Cerat 62. Predesti
           23. Cernatesti 63. Radovan
           24. Cetate 64. Rast
           25. Ciupercenii Noi 65. Robanesti
           26. Cosoveni 66. Sadova
           27. Cotofeni 67. Salcuta
           28. Daneti 68. Scaesti
           29. Dabuleni 69. Silistea
           30. Desa 70. Sopot
           31. Diosti 71. Simnic
           32. Dragotesti 72. Teasc
           33. Dranic 73. Terpezita
           34. Farcas 74. Teslui
           35. Galicea Mare 75. Unirea
           36. Gighera 76. Valea Stanciului
           37. Giubega-Perisor 77. Vela
           38. Giurgita 78. Vartop
           39. Gangiova 79. Varvor
           40. Goicea


    Anexa 18
    JUDEŢUL GALAŢI
    cu reşedinţa în municipiul Galaţi
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................2
      Comune ..................................46

                              A. MUNICIPII
                        Denumirea municipiului

            1. GALAŢI 2. TECUCI

                                 B. ORAŞE
                             Denumirea oraşului

            1. BERESTI 2. TARGU BUJOR

                                 C. COMUNE
                             Denumirea comunei

            1. Barcea 25. Liesti
            2. Balabanesti 26. Matca
            3. Balasesti 27. Mastacani
            4. Baleni 28. Munteni
            5. Baneasa 29. Namoloasa
            6. Brahasesti 30. Nicoresti
            7. Buciumeni 31. Oancea
            8. Cavadinesti 32. Pechea
            9. Certesti 33. Piscu
           10. Corod 34. Rediu
           11. Cosmesti 35. Scantesti
           12. Costache Negri 36. Schela-Smardan
           13. Cuca 37. Silvna
           14. Cudalbi 38. Slobozia Conachi
           15. Drăgăneşti 39. Smulti
           16. Draguseni 40. Suceveni
           17. Fartanesti 41. Sendreni
           18. Foltesti 42. Tudor Vladimirescu
           19. Frumusita 43. Tulucesti
           20. Ghidigeni 44. Umbrăreşti
           21. Gohor-Tepu 45. Valea Marului
           22. Hanu Conachi 46. Varlezi
           23. Independenta
           24. Ivesti


    Anexa 19
    JUDEŢUL GIURGIU
    cu reşedinţa în municipiul Giurgiu
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................2
      Comune ..................................46

                               A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

            1. GIURGIU

                                 B. ORAŞE
                           Denumirea oraşului

            1. BOLINTIN-VALE 2. MIHAILESTI

                                C. COMUNE
                             Denumirea comunei

            1. Adunatii-Copaceni 25. Izvoarele
            2. Baneasa 26. Joita
            3. Bolintin-Deal 27. Letea Noua
            4. Bucsani 28. Mihai Bravu
            5. Bulbucata 29. Marsa
            6. Buturugeni 30. Ogrezeni
            7. Calugareni 31. Oinacu
            8. Clejani 32. Prundu
            9. Colibasi 33. Putineiu
           10. Comana 34. Rasuceni
           11. Crevedia Mare 35. Roata de Jos
           12. Daia 36. Schitu
           13. Floresti-Stoenesti 37. Singureni
           14. Fratesti 38. Slobozia
           15. Gaiseni 39. Stanesti
           16. Gajani 40. Stoenesti
           17. Ghimpati 41. Toporu
           18. Gogosari 42. Ulmi
           19. Gostinu 43. Valea Dragului
           20. Gostinari 44. Varasti
           21. Gradinari 45. Vedea
           22. Greaca 46. Vînătorii Mici
           23. Hotarele
           24. Iepuresti


    Anexa 20
    JUDEŢUL GORJ
    cu reşedinţa în municipiul Targu Jiu
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................6
      Comune ..................................49

                               A. MUNICIPII
                          Denumirea municipiului

            1. TARGU JIU

                                 B. ORAŞE
                            Denumirea oraşului

            1. BUMBESTI-JIU 4. ROVINARI
            2. MOTRU 5. TARGU CARBUNESTI
            3. NOVACI 6. TICLENI

                                 C. COMUNE
                             Denumirea comunei

            1. Albeni-Prigori 26. Logresti
            2. Alimpesti 27. Matasari
            3. Aninoasa 28. Negomir
            4. Arcani 29. Pades
            5. Baia de Fier 30. Pestisani
            6. Balanesti 31. Plopsoru
            7. Balesti 32. Polovragi
            8. Barbatesti 33. Rosia de Amaradia
            9. Bengesti-Ciocadia 34. Runcu
           10. Berlesti 35. Sacelu
           11. Balteni 36. Saulesti
           12. Borascu-Bolbosi 37. Scoarta
           13. Bumbesti-Pitic 38. Schela-Turcineşti
           14. Bustuchin 39. Slivilesti
           15. Capreni-Hurezani 40. Stanesti
           16. Ciuperceni 41. Stejari
           17. Calnic-Telesti 42. Stoina
           18. Crasna 43. Tismana
           19. Cruset 44. Turburea
           20. Danciulesti 45. Turceni
           21. Danesti 46. Tantareni
           22. Dragutesti 47. Urdari-Farcasesti
           23. Glogova 48. Văgiuleşti
           24. Lelesti 49. Vladimir
           25. Licurici


    Anexa 21
    JUDEŢUL HARGHITA
    cu reşedinţa în municipiul Miercurea-Ciuc
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................7
      Comune ..................................43

                              A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

            1. MIERCUREA-CIUC 2. ODORHEI

                                B. ORAŞE
                           Denumirea oraşului

            1. BAILE TUSNAD 5. GHEORGHIENI
            2. BALAN 6. TOPLITA
            3. BORSEC 7. VLAHITA
            4. CRISTUR

                                 C. COMUNE
                             Denumirea comunei

            1. Atid 23. Mihaileni
            2. Avramesti 24. Mugeni
            3. Bilbor 25. Plaiesii de Jos
            4. Bradesti 26. Praid
            5. Capalnita 27. Remetea
            6. Ciucsangeorgiu 28. Sarmas
            7. Ciumani 29. Secuieni-Sacel
            8. Carta 30. Siculeni
            9. Corund 31. Sancraieni
           10. Danesti 32. Sandominic
           11. Dealu 33. Sanmartin
           12. Ditrau 34. Sansimion
           13. Feliceni 35. Subcetate
           14. Frumoasa 36. Suseni
           15. Galautas 37. Simonesti
           16. Joseni 38. Tulghes-Corbu
           17. Lazarea 39. Tusnad
           18. Lueta-Meresti 40. Ulies-Darjiu
           19. Lunca de Jos 41. Varsag
           20. Lunca de Sus 42. Voslobeni
           21. Lupeni 43. Zetea
           22. Martinis


    Anexa 22
    JUDEŢUL HUNEDOARA
    cu reşedinţa în municipiul Deva
      Municipii ...............................3
      Oraşe ...................................10
      Comune ..................................49

                              A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

            1. DEVA 3. PETROSANI
            2. HUNEDOARA

                                B. ORAŞE
                           Denumirea oraşului

            1. ANINOASA 6. ORASTIE
            2. BRAD 7. PETRILA*)
            3. CALAN 8. SIMERIA
            4. HATEG 9. URICANI*)
            5. LUPENI*) 10. VULCAN*)

                                 C. COMUNE
                              Denumirea comunei

            1. Baia de Cris 26. Lapugiu
            2. Balsa 27. Lelese
            3. Baru 28. Lunca Cernii
            4. Bacia 29. Martinesti
            5. Baita 30. Micia
            6. Beriu 31. Pestis
            7. Blajeni 32. Pui
            8. Bosorod 33. Rapolt
            9. Branisca 34. Rapolt
           10. Bretea Română 35. Ribita
           11. Buces 36. Rau de Mori
           12. Bucuresci 37. Romos
           13. Cerbal 38. Sarmizegetusa
           14. Certej 39. Salas
           15. Carjiti 40. Santandrei
           16. Criscior 41. Santamaria-Orlea
           17. Decebal 42. Stejaru
           18. Deleni 43. Strei
           19. Densus 44. Soimus
           20. Dobra 45. Teliuc
           21. Germisara 46. Traian
           22. Ghelari 47. Turdas
           23. Gurasada 48. Vata
           24. Harau 49. Vorta
           25. Ilia

    --------------
        *) Aparţin de municipiul Petrosani


    Anexa 23
    JUDEŢUL IALOMITA
    cu reşedinţa în municipiul Slobozia
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................3
      Comune ..................................42

                                A. MUNICIPII
                            Denumirea municipiului

            1. SLOBOZIA

                                  B. ORAŞE
                              Denumirea oraşului

            1. FETESTI 3. URZICENI
            2. TANDAREI

                                  C. COMUNE
                              Denumirea comunei

            1. Adancata 23. Giurgeni
            2. Albeşti 24. Garbovi
            3. Alexeni 25. Grindu
            4. Amara 26. Grivita-Milosesti
            5. Armasesti 27. Jilavele
            6. Axintele 28. Manasia
            7. Balaciu 29. Mihail Kogălniceanu
            8. Barcanesti 30. Movila
            9. Bordusani 31. Movilita
           10. Brazii 32. Munteni-Buzau
           11. Bucu 33. Perieti
           12. Cazanesti 34. Reviga
           13. Ciochina 35. Rosiori-Dragoiesti
           14. Ciulnita 36. Salcioara
           15. Cocora 37. Saveni
           16. Cosambesti 38. Scanteia
           17. Cosereni 39. Sinesti
           18. Dridu 40. Smirna
           19. Facaeni 41. Suditi
           20. Fierbinti-Târg 42. Vladeni
           21. Gheorghe Doja
           22. Gheorghe Lazar


    Anexa 24
    JUDEŢUL IAŞI
    cu reşedinţa în municipiul Iaşi
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................3
      Comune ..................................75

                              A. MUNICIPII
                          Denumirea municipiului

            1. IAŞI

                                B. ORAŞE
                           Denumirea oraşului

            1. HARLAU 3. TARGU FRUMOS
            2. PASCANI

                               C. COMUNE
                            Denumirea comunei

      1. Alexandru Ioan Cuza 28. Grozesti 55. Scobinti
      2. Andrieseni 29. Halaucesti 56. Sculeni
      3. Aroneanu 30. Holboca 57. Sinesti
      4. Baltati 31. Lespezi 58. Siretel
      5. Belcesti 32. Letcani 59. Stolniceni-
                                                            Prajescu
      6. Bivolari 33. Lungani 60. Strunga
      7. Barnova-Ciurea 34. Mihail 61. Scheia
                                    Kogălniceanu
      8. Braesti 35. Mircesti 62. Sipote
      9. Butea 36. Mironeasa 63. Tansa-Dagata
     10. Ceplenita 37. Miroslava 64. Tatarusi
     11. Ciortesti 38. Miroslovesti 65. Todiresti
     12. Coarnele Caprei 39. Mogosesti 66. Tomesti
     13. Comarna 40. Mogosesti-Siret 67. Trifesti
     14. Costuleni 41. Mosna-Cozmesti 68. Tibana
     15. Cotnari 42. Motca 69. Tibanesti
     16. Cristesti 43. Movileni 70. Tutora
     17. Cucuteni 44. Oteleni 71. Ungheni
     18. Deleni 45. Podu Iloaiei 72. Valea Seaca
     19. Plugari 46. Popesti-Madarjac 73. Vînători
     20. Dobrovat 47. Popricani 74. Vladeni
     21. Dolhesti 48. Prisacani 75. Voinesti
     22. Dumesti 49. Probota
     23. Erbiceni 50. Raducaneni
     24. Focuri 51. Rediu
     25. Golaiesti 52. Ruginoasa
     26. Gorban 53. Schit Ducă
     27. Gropnita 54. Scanteia


    Anexa 25
    JUDEŢUL MARAMURES
    cu reşedinţa în municipiul Baia Mare
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................6
      Comune ..................................56

                             A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

            1. BAIA MARE 2. SIGHETU MARMATIEI

                               B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

            1. BAIA SPRIE 4. SEINI
            2. BORSA 5. TARGU LAPUS
            3. CAVNIC 6. VISEU DE SUS

                               C. COMUNE
                          Denumirea comunei

            1. Ardusat 29. Oarta de Jos
            2. Arinis 30. Ocna Maramuresului
            3. Baiut 31. Petrova
            4. Basesti 32. Poienile de sub Munte
            5. Bistra 33. Recea
            6. Barsana 34. Remetea Chioarului
            7. Bocicoiu Mare 35. Remeti
            8. Bogdan Voda 36. Repedea
            9. Boiu Mare 37. Rona de Jos
           10. Botiza 38. Rona de Sus
           11. Budesti 39. Rozavlea
           12. Calinesti 40. Ruscova
           13. Cernesti 41. Sarasau
           14. Cicarlau 42. Satulung
           15. Campulung la Tisa 43. Sacalaseni
           16. Copalnic-Manastur 44. Sacel
           17. Cupseni 45. Salistea de Sus
           18. Desesti 46. Săpînţa
           19. Dragomiresti 47. Stramtura
           20. Dumbravita 48. Suciu de Sus
           21. Farcasa 49. Sisesti
           22. Giulesti 50. Somcuta Mare
           23. Grosi 51. Tautii-Magheraus
           24. Ieud 52. Ulmeni
           25. Lapus 53. Vadu Izei
           26. Leordina 54. Valea Chioarului
           27. Miresu Mare 55. Valenii Lapusului
           28. Moisei 56. Viseu de Jos


    Anexa 26
    JUDEŢUL MEHEDINTI
    cu reşedinţa în municipiul Drobeta-Turnu Severin
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................4
      Comune ..................................49

                             A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

            1. DROBETA-TURNU SEVERIN

                                B. ORAŞE
                           Denumirea oraşului

            1. BAIA DE ARAMA 3. STREHAIA
            2. ORŞOVA 4. VANJU MARE

                                C. COMUNE
                            Denumirea comunei

            1. Bala 26. Isverna
            2. Balta 27. Izvoru Barzii
            3. Balacita 28. Jiana
            4. Bacles 29. Livezile-Poroina
            5. Balvanesti-Godeanu 30. Malovat
            6. Breznita-Greci 31. Obarsia de Camp
            7. Breznita-Ocol 32. Obarsia-Closani
            8. Brosteni 33. Oprisor
            9. Burila Mare 34. Padina-Corlatel
           10. Butoiesti 35. Patulele
           11. Cazanesti 36. Podeni
           12. Corcova 37. Ponoarele
           13. Cujmir 38. Prunisor
           14. Devesel 39. Punghina
           15. Darvari 40. Rogova-Vanjulet
           16. Dumbrava 41. Salcia
           17. Floresti 42. Svinita
           18. Garla Mare 43. Simian
           19. Gogosu 44. Sisesti
           20. Grozesti 45. Sovarna
           21. Gruia 46. Tamna
           22. Hinova 47. Vînători
           23. Husnicioara 48. Vladaia
           24. Ieselnita 49. Voloiac
           25. Ilovita-Ciresu


    Anexa 27
    JUDEŢUL MURES
    cu reşedinţa în municipiul Targu Mures
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................5
      Comune ..................................78

                             A. MUNICIPII
                        Denumirea municipiului

            1. TARGU MURES 2. SIGHISOARA

                                B. ORAŞE
                           Denumirea oraşului

            1. IERNUT 4. SOVATA
            2. LUDUS 5. TARNAVENI
            3. REGHIN

                             C. COMUNE
                         Denumirea comunei

            1. Acatari 41. Gurghiu
            2. Adamus 42. Hodac
            3. Albeşti 43. Ibanesti
            4. Alexandru Papiu Ilarian 44. Iclanzel
            5. Alunis 45. Ideciu de Jos
            6. Apold 46. Livezeni
            7. Atintis 47. Lunca
            8. Bahnea 48. Lunca Bradului Stanceni
            9. Band 49. Magherani
           10. Batos 50. Mica
           11. Bagaciu 51. Miercurea Nirajului
           12. Bala 52. Mihesu de Campie
           13. Balauseri 53. Nades
           14. Beica de Jos 54. Ogra
           15. Bichis 55. Panet
           16. Bogota 56. Petelea
           17. Breaza 57. Pogaceaua
           18. Brancovesti 58. Rastolita
           19. Ceuasu de Campie 59. Rusii-Munti
           20. Chetani 60. Saschiz
           21. Chiheru de Jos 61. Sarmasu
           22. Coroisanmartin 62. Sancraiu de Mures
           23. Craciunesti 63. Sangeorgiu de Mures
           24. Craiesti-Faragau 64. Sangeorgiu de Padure
           25. Crisresti 65. Sanpaul
           26. Cucerdea 66. Sanpetru de Campie
           27. Cuci 67. Santana de Mures
           28. Danes 68. Solovastru
           29. Deda 69. Suplac
           30. Eremitu 70. Suseni
           31. Ernei 71. Ungheni
           32. Fantanele 72. Valea Larga
           33. Galesti 73. Vargata
           34. Ganesti 74. Vatava
           35. Gheorghe Doja 75. Vînători
           36. Gheorghe Sincai 76. Voivodeni
           37. Ghindari 77. Zagar
           38. Glodeni 78. Zau de Campie
           39. Gornesti
           40. Grebenis-Saulia


    Anexa 28
    JUDEŢUL NEAMT
    cu reşedinţa în municipiul Piatra-Neamt
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................2
      Comune ..................................66

                              A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

            1. PIATRA-NEAMT 2. ROMAN

                                 B. ORAŞE
                            Denumirea oraşului

            1. BICAZ 2. TARGU-NEAMT

                                 C. COMUNE
                              Denumirea comunei

            1. Agapia 35. Oniceni
            2. Bahna 36. Pastraveni-Urecheni
            3. Baltatesti 37. Petricani
            4. Bicaz-Chei 38. Piatra Soimului
            5. Bicazu Ardelean 39. Pipirig
            6. Bara 40. Pangarati
            7. Bargauani 41. Podoleni
            8. Bodesti 42. Poienari
            9. Borca 43. Poiana Teiului
           10. Borlesti 44. Raucesti
           11. Botesti 45. Razboieni-Dragomiresti
           12. Bozieni 46. Rediu-Candesti
           13. Brusturi-Drăgăneşti 47. Români
           14. Ceahlau 48. Roznov
           15. Cordun 49. Sagna
           16. Costisa 50. Sabaoani
           17. Cracaoani 51. Savinesti-Dumbrava Roşie
           18. Damuc 52. Secuieni
           19. Dobreni 53. Slanita
           20. Doljesti 54. Ştefan cel Mare
           21. Dulcesti 55. Tarcau
           22. Farcasa 56. Tasca
           23. Faurei 57. Tazlau
           24. Gheraesti 58. Tamaseni
           25. Girov 59. Timisesti
           26. Garcina 60. Trifesti
           27. Grinties 61. Tupilati
           28. Grumazesti 62. Ţibucani
           29. Hangu 63. Valea Ursului
           30. Horia 64. Viisoara
           31. Icusesti 65. Vînători-Neamt
           32. Ion Creanga 66. Zăneşti
           33. Margineni
           34. Moldoveni


    Anexa 29
    JUDEŢUL OLT
    cu reşedinţa în municipiul Slatina
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................6
      Comune ..................................74

                             A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

            1. SLATINA

                              B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

            1. BALS 4. DRAGANESTI-OLT
            2. CARACAL 5. PIATRA-OLT
            3. CORABIA 6. SCORNICESTI

                               C. COMUNE
                           Denumirea comunei

            1. Baldovineti 39. Optasi-Magura
            2. Barasti 40. Orlea
            3. Bobicesti 41. Osica de Sus
            4. Brastavatu 42. Perieti
            5. Brebeni 43. Parscoveni
            6. Brancoveni 44. Plesoiu
            7. Cezieni 45. Poboru
            8. Cilieni 46. Potcoava
            9. Carlogani 47. Priseaca
           10. Colonesti 48. Radomiresti
           11. Corbu 49. Redea
           12. Coteana 50. Romula
           13. Curtisoara 51. Rusanesti-Scarisoara
           14. Cungrea 52. Schitu
           15. Daneasa 53. Seaca
           16. Deveselu 54. Samburesti
           17. Dobroteasa 55. Spineni
           18. Dobrun 56. Sprancenata
           19. Draghiceni 57. Stoicanesti
           20. Falcoiu 58. Strejeşti
           21. Farcasele 59. Studina
           22. Ganeasa 60. Serbanesti
           23. Giuvarasti 61. Tatulesti
           24. Gostavatu 62. Topana-Fagetelu
           25. Grojdibodu 63. Tufeni
           26. Ianca 64. Valea Mare
           27. Iancu Jianu 65. Vadastra
           28. Izbiceni 66. Vadastrita
           29. Izvoarele 67. Valeni
           30. Leleasca 68. Verguleasa
           31. Maruntei 69. Vitomiresti
           32. Mihaesti 70. Valcele
           33. Morunglav 71. Vladila
           34. Movileni 72. Voineasa
           35. Nicolae Titulescu 73. Vulpeni
           36. Obaesia 74. Vulturesti
           37. Oboga
           38. Oporelu


    Anexa 30
    JUDEŢUL PRAHOVA
    cu reşedinţa în municipiul Ploiesti
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................13
      Comune ..................................73

                            A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

            1. PLOIESTI

                              B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

            1. AZUGA 8. MIZIL
            2. BAICOI 9. PLOPENI
            3. BOLDESTI-SCAENI 10. SINAIA
            4. BREAZA 11. SLANIC
            5. BUSTENI 12. URLATI
            6. CAMPINA 13. VALENII DE MUNTE
            7. COMARNIC

                              C. COMUNE
                          Denumirea comunei

            1. Adunaţi 39. Gura Vitioarei
            2. Albeşti-Paleologu 40. Iordacheanu
            3. Alunis-Stefeti 41. Izvoarele
            4. Apostolache-Chiojdeanca 42. Lipanesti
            5. Aricestii Rahtivani 43. Magurele
            6. Baba Ana 44. Magureni
            7. Balta Doamnei 45. Maneciu
            8. Baltesti 46. Manesti
            9. Băneşti 47. Paulesti
           10. Barcanesti 48. Plopu
           11. Berceni 49. Podenii Noi
           12. Bertea 50. Poienarii Burghii
           13. Blejoi 51. Posesti
           14. Boldesti-Gradistea 52. Predeal-Sarari
           15. Brazi 53. Provita de Jos
           16. Brebu 54. Provita de Sus
           17. Bucov 55. Puchenii Mari
           18. Carbunesti 56. Rafov
           19. Ceptura 57. Salciile
           20. Cerasu 58. Scorteni
           21. Ciorani 59. Sangeru-Lapos
           22. Cocorastii Mislii 60. Starchiojd
           23. Colgeag 61. Surani-Aricesti
           24. Cornu 62. Sirna-Tinosu
           25. Drajna 63. Soimari
           26. Drăgăneşti 64. Sotrile
           27. Dumbrava 65. Talea
           28. Dumbravesti 66. Teisani
           29. Filipestii de Padure 67. Telega
           30. Filipestii de Târg 68. Targusoru Vechi
           31. Fantanele 69. Tomsani
           32. Floresti 70. Valea Calugareasca
           33. Fulga 71. Valea Doftanei
           34. Gherghita 72. Varbilau
           35. Gorgota 73. Valcanesti-Cosminele
           36. Gornet
           37. Gornet-Cricov
           38. Gura Vadului


    Anexa 31
    JUDEŢUL SATU MARE
    cu reşedinţa în municipiul Satu Mare
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................3
      Comune ..................................52

                             A. MUNICIPII
                        Denumirea municipiului

            1. SATU MARE

                               B. ORAŞE
                           Denumirea oraşului

            1. CAREI 3. TASNAD
            2. NEGRESTI-OAS

                              C. COMUNE
                          Denumirea comunei

            1. Acis 27. Livada
            2. Andrid 28. Mediesu Aurit
            3. Apa 29. Micula
            4. Ardud 30. Moftin
            5. Batarci 31. Odoreu
            6. Betiug 32. Orasu Nou
            7. Berveni 33. Paulesti
            8. Bixad 34. Petresti-Piscolt
            9. Bogdand 35. Pir
           10. Botiz 36. Poiana Codrului
           11. Calinesti-Oas 37. Pomi
           12. Cazmarzana 38. Sanislau
           13. Capleni 39. Santau
           14. Cauas 40. Sacaseni
           15. Cehal 41. Socond
           16. Certeze 42. Supur
           17. Craidorolt 43. Tarna Mare
           18. Culciu 44. Tiream
           19. Doba 45. Tarsolt
           20. Dorolt 46. Turt
           21. Gelu 47. Turulung
           22. Gherta Mica 48. Urziceni-Foieni
           23. Halmeu 49. Valea Vinului
           24. Hodod 50. Vetis
           25. Homoroade 51. Viile Satu Mare
           26. Lazuri


    Anexa 32
    JUDEŢUL SALAJ
    cu reşedinţa în municipiul Zalau
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................3
      Comune ..................................48

                           A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

            1. ZALAU

                              B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

            1. CEHU SILVANEI 3. SIMLEU SILVANEI
            2. JIBOU

                               C. COMUNE
                           Denumirea comunei

            1. Almasu 26. Lozna
            2. Babeni 27. Marca
            3. Balan 28. Maeriste
            4. Banisor 29. Mesesenii de Jos
            5. Benesat 30. Mihai Viteazu
            6. Bobota 31. Mirsid
            7. Bocsa 32. Napradea
            8. Buciumi 33. Nusfalau
            9. Camar 34. Pericei
           10. Chiesd 35. Plopis
           11. Cizer 36. Romanasi
           12. Crasna 37. Rus
           13. Creaca 38. Salatig
           14. Cristolt 39. Sag
           15. Criseni-Dobrin 40. Sanmihaiu Almasului
           16. Cuzaplac 41. Somes-Odorhei
           17. Fildu de Jos 42. Surduc
           18. Galgau-Poiana Blenchii 43. Sarmasag
           19. Garbou 44. Treznea-Agrij
           20. Halmasd 45. Valcău de Jos
           21. Hida-Dragu 46. Varsolt
           22. Horoatu Crasnei 47. Zalha
           23. Ileanda 48. Zimbor
           24. Ip
           25. Letca


    Anexa 33
    JUDEŢUL SIBIU
    cu reşedinţa în municipiul Sibiu
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................7
      Comune ..................................50

                            A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

            1. SIBIU 2. MEDIAS

                              B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

            1. AGNITA 5. DUMBRAVENI
            2. AVRIG 6. OCNA SIBIULUI
            3. CISNADIE 7. TALMACIU
            4. COPSA MICA

                               C. COMUNE
                            Denumirea comunei

            1. Altana 26. Mosna
            2. Apold-Ludos 27. Nocrich
            3. Atel 28. Orlat
            4. Axente Sver 29. Pauca
            5. Bazna 30. Poiana Sibiului
            6. Biertan 31. Porumbacu de Jos
            7. Barghis 32. Poplaca
            8. Blajel 33. Racovita
            9. Bradeni 34. Turnu Roşu
           10. Bruiu 35. Tarnava
           11. Chirpar 36. Valea Viilor
           12. Carta 37. Vurpar
           13. Cartisoara 38. Rosia
           14. Cristian 39. Rasinari
           15. Darlos 40. Sadu
           16. Gura Raului 41. Saliste
           17. Hoghilag 42. Slimnic
           18. Iacobeni 43. Seica Mare
           19. Jina 44. Seica Mica
           20. Laslea 45. Selimbar
           21. Loamnes 46. Sura Mare
           22. Miercurea Sibiului 47. Sura Mica
           23. Merghindeal 48. Tilisca
           24. Micasasa
           25. Mihaileni


    Anexa 34
    JUDEŢUL SUCEAVA
    cu reşedinţa în municipiul Suceava
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................7
      Comune ..................................83

                           A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

            1. SUCEAVA

                              B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

            1. CAMPULUNG MOLDOVENESC 4. RADAUTI
            2. FALTICENI 5. SIRET
            3. GURA HUMORULUI 6. SOLCA
                                                    7. VATRA DORNEI

                             C. COMUNE
                         Denumirea comunei

            1. Adancata 42. Iacobesti
            2. Arbore 43. Ipotesti
            3. Baia 44. Izvoarele Sucevei
            4. Balcauti 45. Liteni
            5. Bogdanesti 46. Marginea
            6. Boroaia 47. Malini
            7. Bosanci 48. Manastirea Humorului
            8. Botosana 49. Mitocu Dragomirnei
            9. Breaza 50. Moara
           10. Brodina 51. Moldovita
           11. Brosteni 52. Musenita
           12. Bunesti 53. Ostra
           13. Cacica 54. Panaci
           14. Calafindesti 55. Paltinoasa
           15. Cajvana 56. Partestii de Jos
           16. Ciprian Porumbescu 57. Patrauti
           17. Carlibaba 58. Poiana Stampei
           18. Cornu Luncii 59. Pojorata-Sadova
           19. Crucea 60. Preutesti
           20. Darmanesti 61. Vulturesti
           21. Dolhasca 62. Zamostea
           22. Dolhesti 63. Zvoristea
           23. Dorna-Arini 64. Putna
           24. Dorna Candrenilor 65. Radaseni
           25. Dornesti 66. Rasca
           26. Dragoiesti 67. Salcea
           27. Draguseni-Oniceni 68. Slatina
           28. Drumbraveni 69. Straja
           29. Emil Bodnaras 70. Stroiesti
           30. Fantanele 71. Stulpicani
           31. Frasin 72. Sucevita
           32. Fratautii Noi 73. Saru Dornei
           33. Fratautii Vechi 74. Scheia
           34. Frumosu 75. Todiresti
           35. Fundu Moldovei 76. Udesti
           36. Galanesti-Bilca 77. Vadu Moldovei
           37. Gramesti 78. Valea Moldovei
           38. Grăniceşti 79. Vama
           39. Horodnic 80. Vatra Moldoviţei
           40. Horodniceni 81. Veresti
           41. Iacobeni 82. Vicovu de Jos
                                                   83. Vicovu de Sus
                                                   84. Volovat


    Anexa 35
    JUDEŢUL TELEORMAN
    cu reşedinţa în municipiul Alexandria
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................3
      Comune ..................................70

                         A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

            1. ALEXANDRIA 2. TURNU MAGURELE

                             B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

            1. ROSIORII DE VEDE 3. ZIMNICEA
            2. VIDELE

                              C. COMUNE
                          Denumirea comunei

            1. Balaci 37. Orbeasca
            2. Babaita 38. Peretu
            3. Beuca 39. Piatra
            4. Blejesti 40. Petrosani
            5. Bogdana 41. Plosca
            6. Botoroaga 42. Plopii-Slavitesti
            7. Bragadiru 43. Poeni
            8. Branceni 44. Poroschia
            9. Buzescu 45. Purani
           10. Calinesti 46. Putineiu
           11. Calmatuiu 47. Radoiesti
           12. Calmatuiu de Sus 48. Salcia
           13. Ciolanesti 49. Saceni
           14. Contesti 50. Scrioastea
           15. Cosmesti 51. Scurtu
           16. Crangeni 52. Seaca
           17. Crangu 53. Segarcea-Vale
           18. Dobrotesti 54. Silistea
           19. Drăgăneşti-Vlasca 55. Silistea Noua
           20. Furculesti 56. Slobozia Mandra
           21. Frumoasa 57. Smardioasa
           22. Galateni 58. Stejaru
           23. Gratia 59. Suhaia
           24. Islaz 60. Storobaneasa
           25. Lisa 61. Talpa
           26. Lita 62. Tatarastii de Jos
           27. Lunca 63. Tatarastii de Sus
           28. Mavrodin 64. Traian
           29. Magura 65. Trivalea-Moşteni
           30. Maldaeni 66. Troianul
           31. Mereni 67. Tiganesti
           32. Marzanesti 68. Vedea
           33. Nanov 69. Vartoape
           34. Năsturelu 70. Zambreasca
           35. Necsesti
           36. Olteni


    Anexa 36
    JUDEŢUL TIMIS
    cu reşedinţa în municipiul Timişoara
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................4
      Comune ..................................66

                           A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

            1. TIMIŞOARA 2. LUGOJ

                             B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

            1. BUZIAS 3. JIMBOLIA
            2. DETA 4. SANNICOLAU MARE

                               C. COMUNE
                            Denumirea comunei

            1. Balint 35. Margina
            2. Banloc 36. Masloc
            3. Beba Veche 37. Manastiur
            4. Becicherecu Mic 38. Moravita
            5. Belint 39. Mosnita
            6. Bethausen 40. Nadrag
            7. Biled 41. Ohaba Lungă
            8. Barna 42. Ortisoara
            9. Boldur 43. Peciu Nou
           10. Carpinis 44. Periam
           11. Cenad 45. Pietroasa
           12. Cenei 46. Pischia
           13. Cheveresu Mare 47. Racovita
           14. Ciacova 48. Recas
           15. Comlosu Mare 49. Remetea Marea
           16. Costeiu 50. Sacosu Turcesc
           17. Darova 51. Satchinez
           18. Denta 52. Sacalaz
           19. Dudestii Vechi 53. Sanandrei
           20. Faget 54. Sanmihaiu Roman
           21. Fardea 55. Sanpetru Mare
           22. Foeni 56. Sag
           23. Gavojdia 57. Stiuca
           24. Gataia 58. Teremia Mare
           25. Ghizela 59. Tomesti
           26. Ghiroda 60. Topolovat
           27. Giarmata 61. Tormac
           28. Giroc 62. Traian Vuia
           29. Giulvaz 63. Uivar
           30. Jamu Mare 64. Varias
           31. Jebel 65. Victor Vlad Delamarina
           32. Lenauheim 66. Voiteg
           33. Liebling
           34. Lovrin


    Anexa 37
    JUDEŢUL TULCEA
    cu reşedinţa în municipiul Tulcea
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................4
      Comune ..................................40

                            A. MUNICIPII
                        Denumirea municipiului

            1. TULCEA

                                 B. ORAŞE
                             Denumirea oraşului

            1. BABADAG 3. MACIN
            2. ISACCEA 4. SULINA

                                  C. COMUNE
                              Denumirea comunei

            1. Baia 21. Mahmudia
            2. Beidaud 22. Maliuc
            3. C.A.Rosetti 23. Mihai Bravu
            4. Carcaliu 24. Mihail Kogălniceanu
            5. Casimcea 25. Nalbant
            6. Ceatalchioi 26. Niculitel
            7. Ceamurlia de Jos 27. Nufaru
            8. Cerna 28. Ostrov
            9. Chilia Veche 29. Peceneaga
           10. Ciucurova 30. Sarichioi
           11. Crisan 31. Sfîntu Gheorghe
           12. Daeni 32. Slava Cercheza
           13. Dorobantu 33. Somova
           14. Frecatei 34. Stejaru
           15. Greci 35. Topolog
           16. Horia 36. Turcoaia
           17. Independenta 37. Unirea
           18. Izvoarele 38. Valea Nucarilor
           19. Jijila 39. 1 Mai
           20. Luncavita 40. 23 August-Grindu


    Anexa 38
    JUDEŢUL VASLUI
    cu reşedinţa în municipiul Vaslui
      Municipii ...............................2
      Oraşe ...................................2
      Comune ..................................58

                            A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

            1. VASLUI 2. BARLAD

                              B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

            1. HUSI 2. NEGRESTI
                               C. COMUNE
                           Denumirea comunei

            1. Albeşti 31. Muntenii de Jos
            2. Alexandru Vlahuţă 32. Murgeni
            3. Banca 33. Oltenesti-Cretesti
            4. Bacani-Bogdanita 34. Osesti
            5. Bacesti-Dumesti 35. Padureni
            6. Berezeni 36. Perieni
            7. Blagesti 37. Puiesti
            8. Bogdanesti 38. Pungesti-Garceni
            9. Bunesti-Averesti 39. Rebricea
           10. Codaesti 40. Rosiesti
           11. Coroiesti 41. Solesti-Miclesti
           12. Costesti-Deleni 42. Stanilesti
           13. Danesti 43. Ştefan cel Mare
           14. Delesti-Balteni 44. Suletea-Epureni
           15. Dimitrie Cantemir 45. Tanacu
           16. Dragomiresti 46. Tacuta
           17. Duda-Epureni 47. Tatarani-Botesti
           18. Falciu 48. Todiresti
           19. Gagesti 49. Tutova
           20. Gherghesti 50. Valeni
           21. Ghermanesti-Arsura 51. Vetrisoaia
           22. Grivita 52. Viisoara
           23. Hoceni 53. Vinderei
           24. Iana-Pogana 54. Voinesti
           25. Ivanesti 55. Vulturesti
           26. Ivesti 56. Vutcani
           27. Laza-Poienesti 57. Zapodeni
           28. Lipovat-Bogdana 58. Zorleni
           29. Lunca Banului
           30. Malusteni


    Anexa 39
    JUDEŢUL VALCEA
    cu reşedinţa în municipiul Ramnicu-Valcea
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................7
      Comune ..................................66

                          A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

            1. RAMNICU-VALCEA

                            B. ORAŞE
                        Denumirea oraşului

            1. BAILE GOVORA 5. DRAGASANI
            2. BAILE OLANESTI 6. HOREZU
            3. BREZOI 7. OCNELE MARI
            4. CALIMANESTI

                            C. COMUNE
                         Denumirea comunei

            1. Alunu 35. Mateesti
            2. Amarasti 36. Maciuca
            3. Babeni 37. Madulari
            4. Balcesti 38. Maldaresti
            5. Barbatesti 39. Mihaesti
            6. Berbesti 40. Muereasca
            7. Berislavesti 41. Nicolae Balcescu
            8. Boisoara 42. Olanu
            9. Budesti 43. Orlesti
           10. Bujoreni 44. Pausesti
           11. Bunesti 45. Pausesti-Maglasi
           12. Cernisoara 46. Perisani
           13. Caineni 47. Pietrari
           14. Copaceni 48. Popesti
           15. Costesti 49. Prudeni
           16. Creteni 50. Racovita
           17. Daesti 52. Scundu
           18. Danicei 53. Slatioara
           19. Dragoesti 54. Stoenesti
           20. Fauresti 55. Stoilesti
           21. Fartatesti 56. Stroesti
           22. Francesti 57. Sutesti
           23. Galicea 58. Sirineasa
           24. Ghioroiu 59. Stefanesti
           25. Glavile-Pesceana 60. Susani
           26. Golesti 61. Tetoiu
           27. Gradistea 62. Tomsani
           28. Ionesti 63. Vaideeni
           29. Lalosu 64. Valea Mare
           30. Ladesti 65. Voineasa
           31. Lapusata 66. Zatreni
           32. Livezi
           33. Lungesti
           34. Malaia


    Anexa 40
    JUDEŢUL VRANCEA
    cu reşedinţa în municipiul Focsani
      Municipii ...............................1
      Oraşe ...................................4
      Comune ..................................52

                            A. MUNICIPII
                      Denumirea municipiului

            1. FOCSANI

                             B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

            1. ADJUD 3. ODOBESTI
            2. MARASESTI 4. PANCIU

                               C. COMUNE
                           Denumirea comunei

            1. Andreiasu 27. Nereju
            2. Balesti 28. Nistoresti
            3. Barsesti 29. Paltin
            4. Boghesti 30. Paunesti
            5. Bolotesti 31. Poiana Cristei
            6. Chiojdeni 32. Pufesti
            7. Ciorasti 33. Ruginesti
            8. Carligele 34. Sihlea
            9. Cotesti 35. Soveja
           10. Dumbraveni 36. Straoane
           11. Dumitresti 37. Suraia
           12. Fitionesti 38. Serbanesti
           13. Garoafa 39. Sindrilari
           14. Gologanu 40. Tanasoaia
           15. Gugesti 41. Tataranu
           16. Gura Calitei 42. Tamboesti
           17. Homocea 43. Tulnici
           18. Jaristea 44. Tifesti
           19. Jitia 45. Urechesti
           20. Maicanesti 46. Vidra
           21. Marasti 47. Vintileasca
           22. Mera 48. Vizantea
           23. Milcovul 49. Vînători
           24. Mos Ion Roata 50. Vartescoiu
           25. Movilita 51. Vrancioaia
           26. Naruja 52. Vulturu

    --------