HOTĂRÂRE nr. 11 din 17 februarie 2021privind aprobarea componenței nominale și a conducerii Delegației permanente a Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO
EMITENT
  • PARLAMENTUL ROMÂNIEI
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 165 din 18 februarie 2021
    În temeiul prevederilor art. 6 din Regulamentul activităților comune ale Camerei Deputaților și Senatului, aprobat prin Hotărârea Parlamentului nr. 4/1992, republicat,
    Parlamentul României adoptă prezenta hotărâre.

    ARTICOL UNIC

    Se aprobă componența nominală și conducerea Delegației permanente a Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO, potrivit anexei care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

    Această hotărâre a fost adoptată de Camera Deputaților și de Senat în ședința comună din 17 februarie 2021, cu respectarea prevederilor art. 76 alin. (2) din Constituția României, republicată.
    PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR
    LUDOVIC ORBAN
    PREȘEDINTELE SENATULUI
    ANCA DANA DRAGU

    București, 17 februarie 2021.
    Nr. 11.

    ANEXĂ

    COMPONENȚA NOMINALĂ ȘI CONDUCEREA
    Delegației permanente a Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO
    I. Membri titulari1. Cătăuță Ana-Maria, deputat, membru al Grupului parlamentar al PSD
    (la 04-05-2022, Punctul 1, Capitolul I din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 2 din 3 mai 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 438 din 04 mai 2022 )
    2. Popa Ștefan-Ovidiu, deputat, membru al Grupului parlamentar al PSD
    (la 11-10-2023, Punctul 2, Capitolul I din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 31 din 10 octombrie 2023, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 916 din 11 octombrie 2023 )
    3. Simonis Alfred-Robert, deputat, membru al Grupului parlamentar al PSD4. Dîncu Vasile, senator, membru al Grupului parlamentar al PSD, președinte
    (la 07-03-2023, Punctul 4, Capitolul I din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1 din 7 martie 2023, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 193 din 07 martie 2023 )
    5. Pauliuc Nicoleta, senator, membru al Grupului parlamentar al PNL6. Moldovan Sorin-Dan, deputat, membru al Grupului parlamentar al PNL7. Ardelean Ben-Oni, deputat, membru al Grupului parlamentar al PNL8. Fălcoi Nicu, deputat, membru al Grupului parlamentar al Alianței USR-PLUS9. Bordei Cristian, senator, membru al Grupului parlamentar al USR
    (la 21-12-2022, Punctul 9, Capitolul I din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 27 din 19 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1231 din 21 decembrie 2022 )
    10. László Attila, senator, membru al Grupului parlamentar al UDMR
    II. Membri supleanți 1. Macovei Silviu Nicu, deputat, membru al Grupului parlamentar al PSD2. Bodog Florian-Dorel, senator, membru al Grupului parlamentar al PSD3. Mîndruță Gheorghiță, senator, membru al Grupului parlamentar al PSD
    (la 11-10-2023, Punctul 3, Capitolul II din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 31 din 10 octombrie 2023, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 916 din 11 octombrie 2023 )
    4. Pufu Vlad-Mircea, senator, membru al Grupului parlamentar al PNL5. Băcanu Cristian-Tudor, deputat, membru al Grupului parlamentar al PNL6. Popescu Pavel, deputat, membru al Grupului parlamentar al PNL7. Rodeanu Bogdan-Ionel, membru al Grupului parlamentar al USR
    (la 21-12-2022, Punctul 7, Capitolul II din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 27 din 19 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1231 din 21 decembrie 2022 )
    8. Ilie Victor, deputat, membru al Grupului parlamentar al Alianței USR-PLUS9. Chelaru Mircia, deputat, membru al Grupului parlamentar al AUR
    (la 20-04-2023, Punctul 9., Capitolul II din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 11 din 19 aprilie 2023, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2023 )
    10. Fejér László-Ődőn, senator, membru al Grupului parlamentar al UDMR