ORDIN nr. 3.961 din 6 iunie 2022pentru aprobarea procedurii de înscriere în clasa a IX-a a elevilor care au obținut, pe parcursul gimnaziului, premiul I la etapa națională a olimpiadelor școlare organizate și finanțate de Ministerul Educației sau au obținut premiile I, II sau III la competiții internaționale recunoscute de Ministerul Educației, precum și a listei privind corespondența specificului olimpiadei naționale/competiției internaționale cu filiera/profilul/specializarea la care se face înscrierea acestor elevi și a procedurii de înscriere în clasa a IX-a, în anul școlar 2022-2023, a cetățenilor ucraineni cu statut de elevi
EMITENT
  • MINISTERUL EDUCAȚIEI
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 573 din 10 iunie 2022
    Având în vedere:– prevederile art. 63 alin. (1) lit. e),alin. (3^2) și (3^3) din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare;– prevederile art. II din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 69/2022 pentru modificarea și completarea Legii educației naționale nr. 1/2011 și prorogarea unor termene;– Referatul de aprobare nr. 1.337 din 3.06.2022 a proiectului de Ordin privind aprobarea procedurii de înscriere în clasa a IX-a a elevilor care au obținut, pe parcursul gimnaziului, premiul I la etapa națională a olimpiadelor școlare organizate și finanțate de Ministerul Educației sau au obținut premiile I, II sau III la competiții internaționale recunoscute de Ministerul Educației, precum și a listei privind corespondența specificului olimpiadei naționale/competiției internaționale cu filiera/profilul/specializarea la care se face înscrierea acestor elevi și a procedurii de înscriere în clasa a IX-a, în anul școlar 2022-2023, a cetățenilor ucraineni cu statut de elevi,
    în temeiul prevederilor art. 13 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 369/2021 privind organizarea și funcționarea Ministerului Educației, cu modificările și completările ulterioare,
    ministrul educației emite prezentul ordin.

    Articolul 1

    Se aprobă procedura de înscriere în clasa a IX-a a elevilor care au obținut, pe parcursul gimnaziului, premiul I la etapa națională a olimpiadelor școlare organizate și finanțate de Ministerul Educației sau au obținut premiile I, II sau III la competiții internaționale recunoscute de Ministerul Educației, prevăzută în anexa nr. 1.


    Articolul 2

    Se aprobă lista privind corespondența specificului olimpiadei naționale/competiției internaționale cu filiera/profilul/ specializarea la care se face înscrierea elevilor menționați la art. 1, prevăzută în anexa nr. 2.


    Articolul 3

    Se aprobă procedura de înscriere în clasa a IX-a, în anul școlar 2022-2023, a cetățenilor ucraineni cu statut de elevi, prevăzută în anexa nr. 3.


    Articolul 4

    Anexele nr. 1-3 fac parte integrantă din prezentul ordin.


    Articolul 5

    Direcția generală învățământ preuniversitar, Direcția generală minorități și relația cu Parlamentul, Direcția generală economică, Direcția generală managementul resurselor umane și rețea școlară din cadrul Ministerului Educației, inspectoratele școlare județene/al municipiului București și unitățile de învățământ duc la îndeplinire prevederile prezentului ordin.


    Articolul 6

    Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

    p. Ministrul educației,
    Gigel Paraschiv,
    secretar de stat

    București, 6 iunie 2022.
    Nr. 3.961.

    Anexa nr. 1

    PROCEDURĂ
    de înscriere în clasa a IX-a, în anul școlar 2022-2023, a absolvenților clasei a VIII-a
    care au obținut, pe parcursul gimnaziului, premii la etapa națională/internațională a
    competițiilor școlare


    Anexa nr. 2

    LISTA
    privind corespondența specificului olimpiadei naționale cu filiera/profilul/specializarea la care se face înscrierea

    Nr. crt.

    Competiția

    Filiera

    Profilul

    Specializarea 1

    Specializarea 2

    I. LIMBĂ ȘI COMUNICARE

    1

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ - clasele V-VIII

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    2

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ PENTRU ȘCOLI/SECȚII CU PREDARE ÎN LIMBILE MINORITĂȚILOR ȘI PENTRU ROMÂNII DIN DIASPORA - clasele V-VIII

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    3

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA NEOGREACĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    4

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA MAGHIARĂ MATERNĂ „MIKES KELEMEN“

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    5

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA GERMANĂ MATERNĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    6

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA FRANCEZĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    7

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBI ROMANICE: SPANIOLĂ, ITALIANĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    8

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ENGLEZĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    9

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA RUSĂ MATERNĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    10

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA RUSĂ MODERNĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    11

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA POLONĂ MATERNĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    12

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA SLOVACĂ MATERNĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    13

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA TURCĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    14

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA UCRAINEANĂ MATERNĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    15

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA RROMANI

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    16

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA SÂRBĂ MATERNĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    17

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA CEHĂ MATERNĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    18

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA CROATĂ MATERNĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    19

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBI CLASICE: GREACĂ VECHE, LATINĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    II. MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE

    20

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MATEMATICĂ - clasele V-XII

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    21

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MATEMATICĂ PENTRU ȘCOLILE/ SECȚIILE CU PREDARE ÎN LIMBA MAGHIARĂ - clasele V-XII

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    22

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FIZICĂ

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    23

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE CHIMIE

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    24

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ASTRONOMIE ȘI ASTROFIZICĂ

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    III. OM ȘI SOCIETATE

    25

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ISTORIE

    Teoretică

    Umanist

    Științe sociale

    Filologie

    26

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE GEOGRAFIE – clasele VIII-XII

    Teoretică

    Umanist/Real

    Științe sociale

    Științele naturii

    27

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ISTORIA ȘI TRADIȚIILE MINORITĂȚII MAGHIARE DIN ROMÂNIA

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    28

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX - SECȚIUNEA GIMNAZIU (clasele V-VIII)

    Teoretică/Vocațională

    Umanist/Teologic

    Filologie/ Specializări Teologie

    Științe sociale

    29

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE – CULTUL ROMANO-CATOLIC DE LIMBA MAGHIARĂ - clasele V-XII

    Teoretică/Vocațională

    Umanist/Teologic

    Filologie/ Specializări Teologie

    Științe sociale

    30

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE - CULTELE: REFORMAT, EVANGHELIC ȘI UNITARIAN - clasele V-XII

    Teoretică/Vocațională

    Umanist/Teologic

    Filologie/ Specializări Teologie

    Științe sociale

    31

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE - CULTELE: ROMANO-CATOLIC - LIMBA ROMÂNĂ ȘI GRECO-CATOLIC - clasele V-XII

    Teoretică/Vocațională

    Umanist/Teologic

    Filologie/
    Specializări Teologie

    Științe sociale

    32

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE - ALIANȚA EVANGHELICĂ: CULTELE BAPTIST, PENTICOSTAL ȘI CREȘTIN DUPĂ EVANGHELIE - clasele V-XII

    Teoretică/Vocațională

    Umanist/Teologic

    Filologie/
    Specializări Teologie

    Științe sociale

    33

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE - CULTUL MUSULMAN DE LIMBĂ TURCĂ

    Teoretică/Vocațională

    Umanist/Teologic

    Filologie/
    Specializări Teologie

    Științe sociale

    34

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE - CULTUL ORTODOX DE RIT VECHI, LIMBA RUSĂ

    Teoretică/Vocațională

    Umanist/Teologic

    Filologie/
    Specializări Teologie

    Științe sociale

    IV. ARTE

    35

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MUZICĂ - INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ - clasele III-VIII

    Vocațională

    Artistic - Muzică



    36

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE COREGRAFIE - clasele VII-XII

    Vocațională

    Artistic

    Coregrafie


    V. TEHNOLOGII

    37

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE INFORMATICĂ

    Teoretică/Tehnologică

    Real/Tehnic, Servicii, Resurse nat. și prot. mediului

    Matematică-informatică/ Calificări profesionale

    Științele naturii

    38

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE EDUCAȚIE TEHNOLOGICĂ ȘI APLICAȚII PRACTICE

    Teoretică/Tehnologică

    Real/Tehnic, Servicii, Resurse nat. și prot. mediului

    Matematică-informatică/
    Calificări profesionale

    Științele naturii

    VI. EDUCAȚIE FIZICĂ ȘI SPORT

    39

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ A SPORTULUI ȘCOLAR

    Vocațională

    Sportiv

    Corespunzătoare disciplinei sportive la care a fost obținut premiul


    VII. INTERDISCIPLINARE/TRANSDISCIPLINARE

    40

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ INTERDISCIPLINARĂ „CULTURĂ ȘI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ“ - LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ ȘI RELIGIE - SECȚIUNEA GIMNAZIU - clasele V-VIII

    Teoretică/Vocațională

    Umanist/Teologic

    Filologie/
    Specializări Teologie

    Științe sociale

    41

    OLIMPIADA PENTRU ELEVII DIN MEDIUL RURAL „UNIVERSUL CUNOAȘTERII PRIN LECTURĂ“ - clasele V-VIII

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    42

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ȘTIINȚE PENTRU JUNIORI

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    43

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE CREATIVITATE ȘTIINȚIFICĂ

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    44

    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LINGVISTICĂ SOLOMON MARCUS

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    LISTA
    privind corespondența specificului competiției internaționale cu filiera/profilul/specializarea la care se face înscrierea

    Nr. crt.

    Competiția

    Filiera

    Profilul

    Specializarea 1

    Specializarea 2

    I. OM ȘI SOCIETATE

    1

    OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ DE GEOGRAFIE

    Teoretică

    Umanist/Real

    Științe sociale

    Științele naturii

    2

    OLIMPIADA BALCANICĂ DE GEOGRAFIE

    Teoretică

    Umanist/Real

    Științe sociale

    Științele naturii

    II. INTERDISCIPLINARE/MULTIDISCIPLINARE

    3

    OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ DE ASTRONOMIE

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    4

    OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ DE ȘTIINȚE PENTRU JUNIORI

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    5

    OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ DE ASTRONOMIE ȘI ȘTIINȚELE SPAȚIULUI PENTRU JUNIORI

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    III. PROIECTE EDUCATIVE

    6

    OLIMPIADA TINERILOR POMPIERI

    Vocațională

    Sportiv

    Orientare sportivă

     

    IV. LIMBĂ ȘI COMUNICARE

    7

    OLIMPIADA ELENISMULUI (LIMBA NEOGREACĂ)

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    8

    OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ DE LIMBA, LITERATURA ȘI CULTURA MAGHIARĂ „APACZAI CSERE JANOS“

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    9

    OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ DE LIMBA POLONĂ

    Teoretică

    Umanist

    Filologie

    Științe sociale

    V. MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE

    10

    OLIMPIADA BALCANICĂ DE MATEMATICĂ PENTRU JUNIORI

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    11

    OLIMPIADA DE MATEMATICĂ PENTRU GIMNAZIILE MAGHIARE DIN EUROPA

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    12

    BALCANIADA DE FIZICĂ – BALKAN PHYSICAL OLIMPIAD BPO

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    VI. TEHNOLOGII

    13

    TURNEUL INTERNAȚIONAL DE INFORMATICĂ „JOHN ATANASOFF“

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    14

    BALCANIADA DE INFORMATICĂ PENTRU JUNIORI

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    15

    OLIMPIADA EUROPEANĂ DE INFORMATICĂ PENTRU JUNIORI

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii

    16

    CONCURSUL DE ROBOTICĂ ȘCOLARĂ „FIRST TECH CHALLENGE“

    Teoretică

    Real

    Matematică-informatică

    Științele naturii


    Anexa nr. 3

    PROCEDURĂ
    de înscriere în clasa a IX-a, în anul școlar 2022-2023,
    a cetățenilor ucraineni cu statut de elev