HOTĂRÂRE nr. 124 din 22 decembrie 2020privind aprobarea componenței numerice și nominale a comisiilor permanente ale Senatului
EMITENT
  • SENATUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 1280 din 22 decembrie 2020
    În temeiul dispozițiilor art. 46 alin. (1), ale art. 47, 48 și ale art. 68 alin. (1), (2) și (4) din Regulamentul Senatului, aprobat prin Hotărârea Senatului nr. 28/2005, republicat,
    Senatul adoptă prezenta hotărâre.

    ARTICOL UNIC

    Se aprobă componența numerică și nominală a comisiilor permanente ale Senatului, potrivit anexelor nr. I-XXIII, care fac parte integrantă din prezenta hotărâre.

    Această hotărâre a fost adoptată de Senat în ședința din 22 decembrie 2020, cu respectarea prevederilor art. 76 alin. (2) din Constituția României, republicată.
    PREȘEDINTELE SENATULUI
    ANCA DANA DRAGU

    București, 22 decembrie 2020.
    Nr. 124.

    Anexa nr. I

    COMPONENȚA
    Comisiei juridice, de numiri, disciplină, imunități și validări
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Fulgeanu-Moagher Laura-MihaelaGrupul parlamentar al PSD
    2.Cazanciuc Robert-MariusGrupul parlamentar al PSD
    3.Rujan Ion-CristinelGrupul parlamentar al PSD
    4.Toanchină Marius-GheorgheGrupul parlamentar al PSD
    5.Cristescu Ionel-DănuțGrupul parlamentar al PSD
    6.Fenechiu Cătălin-DanielGrupul parlamentar al PNL
    7.Scântei Laura-IulianaGrupul parlamentar al PNL
    8.Banu Claudia-MihaelaGrupul parlamentar al PNL
    9.Niculescu-Țâgârlaș Cristian-AugustinGrupul parlamentar al PNL
    10.Spătaru Elena-SimonaGrupul parlamentar al USR PLUS
    11.Poteraș Cosmin-MarianGrupul parlamentar al USR PLUS
    12.Mateescu Sorin-CristianGrupul parlamentar al AUR
    13.Császár Károly ZsoltGrupul parlamentar al UDMR

    (la 24-02-2021, Tabelul din anexa nr. I a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 11 din 22 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 186 din 24 februarie 2021 )


    Anexa nr. II

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru constituționalitate

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Rujan Ion-Cristinel

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Răducanu Sebastian

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Fulgeanu-Moagher Laura-Mihaela

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Resmeriță Cornel-Cristian

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Neagu Nicolae

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Niculescu-Țâgârlaș Cristian-Augustin

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Pîrvulescu Eugen

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Spătaru Elena-Simona

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    9.

    Postică Andrei

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Mateescu Sorin-Cristian

    Grupul parlamentar al AUR

    11.

    Cseke Attila-Zoltan

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 17-02-2021, Anexa nr. II a fost modificată de Punctul 2, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 6 din 15 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 163 din 17 februarie 2021 )


    Anexa nr. III

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Cristescu Ionel-Dănuț

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Breahnă-Pravăț Ionela-Cristina

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Oprea Ștefan-Radu

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Matieș Călin-Gheorghe

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Cîțu Florin-Vasile

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Veștea Mihail

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Nazare Alexandru

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Neagu Nicolae

    Grupul parlamentar al PNL

    9.

    Pandea Ciprian

    Grupul parlamentar al PNL

    10.

    Mureșan Claudiu-Marinel

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    11.

    Mircescu Ion-Narcis

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    12.

    Dăneasă Mircea

    Grupul parlamentar al AUR

    13.

    Tánczos Barna

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 02-09-2021, Anexa nr. III a fost modificată de Punctul 1, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 107 din 1 septembrie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 841 din 02 august 2021 )


    Anexa nr. IV

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru politică externă

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Corlățean Titus

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Cuc Alexandru-Răzvan

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Răducanu Sebastian

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Mihai Alfred-Laurențiu-Antonio

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Prioteasa Ion

    Grupul parlamentar al PSD

    6.

    Gorghiu Alina-Ștefania

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Cîmpeanu Sorin Mihai

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Ciucă Nicolae-Ionel

    Grupul parlamentar al PNL

    9.

    Anastase Roberta-Alma

    Grupul parlamentar al PNL

    10.

    Vela Ion-Marcel

    Grupul parlamentar al PNL

    11.

    Bordei Cristian

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    12.

    Mihail Radu-Mihai

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    13.

    Costea Adrian

    Grupul parlamentar al AUR

    14.

    Novák Csaba-Zoltán

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 02-02-2021, Anexa nr. IV a fost modificată de Punctul 1, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 3 din 1 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 113 din 02 februarie 2021 )


    Anexa nr. V

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Stroe Felix

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Mocioalcă Ion

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Mirea Siminica

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Purcărin Bianca-Mihaela

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Stocheci Cristina-Mariana

    Grupul parlamentar al PSD

    6.

    Răducanu Sebastian

    Grupul parlamentar al PSD

    7.

    Sbîrnea Liliana

    Grupul parlamentar al PSD

    8.

    Pauliuc Nicoleta

    Grupul parlamentar al PNL

    9.

    Ciucă Nicolae-Ionel

    Grupul parlamentar al PNL

    10.

    Scântei Laura-Iuliana

    Grupul parlamentar al PNL

    11.

    Voiculescu Liviu-Dumitru

    Grupul parlamentar al PNL

    12.

    Vela Ion-Marcel

    Grupul parlamentar al PNL

    13.

    Firu Stela

    Grupul parlamentar al PNL

    14.

    Bîcă Iulian-Mihai

    Grupul parlamentar al PNL

    15.

    Mîndruță Gheorghiță

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    16.

    Târziu Claudiu-Richard

    Grupul parlamentar al AUR

    17.

    Turos Lóránd

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 17-02-2021, Anexa nr. V a fost modificată de Punctul 3, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 6 din 15 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 163 din 17 februarie 2021 )


    Anexa nr. VI

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru afaceri europene

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Tîlvăr Angel

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Crețu Gabriela

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Mihai Alfred-Laurențiu-Antonio

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Cazanciuc Robert-Marius

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Bumb Sorin-Ioan

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Bica Dănuț

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Pufu Vlad-Mircea

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Nazare Alexandru

    Grupul parlamentar al PNL

    9.

    Ghica Cristian

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Dragu Anca Dana

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    11.

    Hangan Andrei

    Grupul parlamentar al AUR

    (la 13-04-2021, Anexa nr. VI a fost modificată de Punctul 1, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 45 din 12 aprilie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 384 din 13 aprilie 2021 )


    Anexa nr. VII

    COMPONENȚA
    Comisiei economice, industrii și servicii

    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Zamfir Daniel-CătălinGrupul parlamentar al PSD
    2.Vlașin SorinGrupul parlamentar al PSD
    3.Mirea SiminicaGrupul parlamentar al PSD
    4.Oprea Ștefan-RaduGrupul parlamentar al PSD
    5.Bica DănuțGrupul parlamentar al PNL
    6.Potecă VasilicăGrupul parlamentar al PNL
    7.Scarlat GeorgeGrupul parlamentar al PNL
    8.Dinică Silvia-MonicaGrupul parlamentar al USR PLUS
    9.Ivan DanGrupul parlamentar al USR PLUS
    10.Busuioc AndreiGrupul parlamentar al AUR
    11.Antal István-LorántGrupul parlamentar al UDMR


    Anexa nr. VIII

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru agricultură, industrie alimentară și dezvoltare rurală

    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Trufin LucianGrupul parlamentar al PSD
    2.Matieș Călin-GheorgheGrupul parlamentar al PSD
    3.Stănescu PaulGrupul parlamentar al PSD
    4.Rotaru IonGrupul parlamentar al PSD
    5.Scarlat GeorgeGrupul parlamentar al PNL
    6.Iordache IonGrupul parlamentar al PNL
    7.Oros Nechita-AdrianGrupul parlamentar al PNL
    8.Cernic SebastianGrupul parlamentar al USR PLUS
    9.Zob Alexandru-RobertGrupul parlamentar al USR PLUS
    10.Cioromelea Valentin-RicăGrupul parlamentar al AUR
    11.Tánczos BarnaGrupul parlamentar al UDMR


    Anexa nr. IX

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru ape, păduri, pescuit și fond cinegetic

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Mazilu Liviu-Lucian

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Deneș Ioan

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Stan Ioan

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Trufin Lucian

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Bîca Iulian-Mihail

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Achiței Vasile-Cristian

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Vicol Costel

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    8.

    Zob Alexandru-Robert

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    9.

    Bodea Marius

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Hangan Andrei

    Grupul parlamentar al AUR

    11.

    Kovács Irina Elisabeta

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 02-02-2021, Anexa nr. IX a fost modificată de Punctul 4, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 3 din 1 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 113 din 02 februarie 2021 )


    Anexa nr. X

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru administrație publică

    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Popa MaricelGrupul parlamentar al PSD
    2.Firea GabrielaGrupul parlamentar al PSD
    3.Mutu GabrielGrupul parlamentar al PSD
    4.Genoiu MihailGrupul parlamentar al PSD
    5.Cristescu Ionel-DănuțGrupul parlamentar al PSD
    6.Potecă VasilicăGrupul parlamentar al PNL
    7.Veștea MihailGrupul parlamentar al PNL
    8.Voiculescu Liviu-DumitruGrupul parlamentar al PNL
    9.Pandea CiprianGrupul parlamentar al PNL
    10.Anastase Roberta-AlmaGrupul parlamentar al PNL
    11.Trifan Raoul-AdrianGrupul parlamentar al USR PLUS
    12.Postică AndreiGrupul parlamentar al USR PLUS
    13.Cătană Gheorghe AdrianGrupul parlamentar al AUR
    14.Császár Károly ZsoltGrupul parlamentar al UDMR


    Anexa nr. XI

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru muncă, familie și protecție socială

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Pistru Eusebiu-Manea

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Firea Gabriela

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Vlașin Sorin

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Sbîrnea Liliana

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Matieș Călin-Gheorghe

    Grupul parlamentar al PSD

    6.

    Carp Gheorghe

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Muntean Lucica Dina

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Pălărie Ștefan

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    9.

    Poteraș Cosmin-Marian

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Viașu Cosmin-Cristian

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    11.

    Darău Ambrozie-Irineu

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    12.

    Cosma Dorinel

    Grupul parlamentar al AUR

    13.

    Fejér László-Ödön

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 17-02-2021, Anexa nr. XI a fost modificată de Punctul 4, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 6 din 15 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 163 din 17 februarie 2021 )


    Anexa nr. XII

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru învățământ, tineret și sport

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Sbîrnea Liliana

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Azamfirei Leonard

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Georgescu Laura

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Dîncu Vasile

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Puiu Ovidiu

    Grupul parlamentar al PSD

    6.

    Matei Constantin-Bogdan

    Grupul parlamentar al PSD

    7.

    Anisie Monica-Cristina

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Cîmpeanu Sorin Mihai

    Grupul parlamentar al PNL

    9.

    Hatos Adrian

    Grupul parlamentar al PNL

    10.

    Darău Ambrozie-Irineu

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    11.

    Pălărie Ștefan

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    12.

    Dinică Silvia-Monica

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    13.

    Boancă Rodica

    Grupul parlamentar al AUR

    14.

    Kovács Irina Elisabeta

    Grupul parlamentar al UDMR

    15.

    Novák Csaba-Zoltán

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 23-12-2020, Anexa nr. XII a fost modificată de Punctul 3. din HOTĂRÂREA nr. 129 din 23 decembrie 2020, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1287 din 23 decembrie 2020 )


    Anexa nr. XIII

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru sănătate publică

    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Streinu Cercel AdrianGrupul parlamentar al PSD
    2.Stocheci Cristina-MarianaGrupul parlamentar al PSD
    3.Bodog Florian-DorelGrupul parlamentar al PSD
    4.Purcărin Bianca-MihaelaGrupul parlamentar al PSD
    5.Azamfirei LeonardGrupul parlamentar al PSD
    6.Bourceanu Septimiu-SebastianGrupul parlamentar al PNL
    7.Firu StelaGrupul parlamentar al PNL
    8.Carp GheorgheGrupul parlamentar al PNL
    9.Ioan Raluca-GabrielaGrupul parlamentar al PNL
    10.Ghica CristianGrupul parlamentar al USR PLUS
    11.Mureșan Claudiu-MarinelGrupul parlamentar al USR PLUS
    12.Aelenei EvdochiaGrupul parlamentar al AUR
    13.László AttilaGrupul parlamentar al UDMR


    Anexa nr. XIV

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru cultură și media

    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Romașcanu LucianGrupul parlamentar al PSD
    2.Dîncu VasileGrupul parlamentar al PSD
    3.Crețu GabrielaGrupul parlamentar al PSD
    4.Georgescu LauraGrupul parlamentar al PSD
    5.Badea Viorel-RiceardGrupul parlamentar al PNL
    6.Gorghiu Alina-ȘtefaniaGrupul parlamentar al PNL
    7.Pufu Vlad-MirceaGrupul parlamentar al PNL
    8.Negoi Eugen-RemusGrupul parlamentar al USR PLUS
    9.Viașu Cosmin-CristianGrupul parlamentar al USR PLUS
    10.Lavric SorinGrupul parlamentar al AUR
    11.Turos LórándGrupul parlamentar al UDMR


    Anexa nr. XV

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru transporturi și infrastructură

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Cuc Alexandru-Răzvan

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Stroe Felix

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Cionoiu Nicușor

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Humelnicu Marius

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Petcu Toma-Florin

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Pîrvulescu Eugen

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Achiței Vasile-Cristian

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Bodea Marius

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    9.

    Berea Cristinel-Gabriel

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Neagu Ionuț

    Grupul parlamentar al AUR

    11.

    Fejér László-Ödön

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 17-02-2021, Anexa nr. XV a fost modifică de Punctul 5, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 6 din 15 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 163 din 17 februarie 2021 )


    Anexa nr. XVI

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru energie, infrastructură energetică și resurse minerale

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Resmeriță Cornel-Cristian

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Cionoiu Nicușor

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Rujan Ion-Cristinel

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Zamfir Daniel-Cătălin

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Bumb Sorin-Ioan

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Florean Ovidiu-Iosif

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Țapu Nazare Eugen

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Popescu Ion-Dragoș

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    9.

    Bordei Cristian

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Aelenei Evdochia

    Grupul parlamentar al AUR

    11.

    Antal István-Loránt

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 17-02-2021, Tabelul din Anexa nr. XVI a fost modificat de Punctul 6, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 6 din 15 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 163 din 17 februarie 2021 )


    Anexa nr. XVII

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru comunicații și tehnologia informației

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Humelnicu Marius

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Popa Maricel

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Cionoiu Nicușor

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Pistru Eusebiu-Manea

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Bourceanu Septimiu-Sebastian

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Cadariu Constantin-Daniel

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Potecă Vasilică

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Trifan Raoul-Adrian

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    9.

    Negoi Eugen-Remus

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Vlad Sergiu Cosmin

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    11.

    Costea Adrian

    Grupul parlamentar al AUR

    (la 02-09-2021, Anexa nr. XVII a fost modificată de Punctul 2, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 107 din 1 septembrie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 841 din 02 august 2021 )


    Anexa nr. XVIII

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru drepturile omului, egalitate de șanse, culte și minorități


    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Matei Constantin-Bogdan

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Corlățean Titus

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Toanchină Marius-Gheorghe

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Stroe Felix

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Cîțu Florin-Vasile

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Muntean Lucica Dina

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Cristina Ioan

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Vlad Sergiu Cosmin

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    9.

    Vicol Costel

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Neagu Ionuț

    Grupul parlamentar al AUR

    11.

    László Attila

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 02-09-2021, Anexa nr. XVIII a fost modificată de Punctul 3, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 107 din 1 septembrie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 841 din 02 august 2021 )


    Anexa nr. XIX

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru comunitățile de români din afara țării

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Genoiu Mihail

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Romașcanu Lucian

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Humelnicu Marius

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Mazilu Liviu-Lucian

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Badea Viorel-Riceard

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Cristina Ioan

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Anisie Monica-Cristina

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Cadariu Constantin-Daniel

    Grupul parlamentar al PNL

    9.

    Mihail Radu-Mihai

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Mîndruță Gheorghiță

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    11.

    Târziu Claudiu-Richard

    Grupul parlamentar al AUR

    (la 13-04-2021, Anexa nr. XIX a fost modificată de Punctul 2, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 45 din 12 aprilie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 384 din 13 aprilie 2021 )


    Anexa nr. XX

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru mediu

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Rotaru Ion

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Deneș Ioan

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Dogariu Eugen

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Puiu Ovidiu

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Pauliuc Nicoleta

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Iordache Ion

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Oprinoiu Aurel

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    8.

    Popescu Ion-Dragoș

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    9.

    Vlad Sergiu Cosmin

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Busuioc Andrei

    Grupul parlamentar al AUR

    11.

    Kovács Irina Elisabeta

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 02-02-2021, Anexa nr. XX a fost modificată de Punctul 8, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 3 din 1 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 113 din 02 februarie 2021 )


    Anexa nr. XXI

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Prioteasa Ion

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Tîlvăr Angel

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Breahnă-Pravăț Ionela-Cristina

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Stan Ioan

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Fenechiu Cătălin-Daniel

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Guran Virgil

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Ioan Raluca-Gabriela

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Banu Claudia-Mihaela

    Grupul parlamentar al PNL

    9.

    Oprinoiu Aurel

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Ivan Dan

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    11.

    Boancă Rodica

    Grupul parlamentar al AUR

    12.

    Iovanovici-Șoșoacă Diana

    Neafiliat

    (la 25-05-2021, Anexa nr. XXI a fost completată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 68 din 25 mai 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 25 mai 2021 )


    Anexa nr. XXII

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru regulament


    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Mocioalcă Ion

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Voiculescu Liviu-Dumitru

    Grupul parlamentar al PNL

    3.

    Mircescu Ion-Narcis

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    4.

    Cătană Gheorghe Adrian

    Grupul parlamentar al AUR

    5.

    Turos Lóránd

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 02-09-2021, Anexa nr. XXII a fost modificată de Punctul 4, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 107 din 1 septembrie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 841 din 02 august 2021 )


    Anexa nr. XXIII

    COMPONENȚA
    Comisiei pentru știință, inovare și tehnologie

    Nr. crt.

    Numele și prenumele

    Grupul parlamentar

    1.

    Bodog Florian-Dorel

    Grupul parlamentar al PSD

    2.

    Dogariu Eugen

    Grupul parlamentar al PSD

    3.

    Puiu Ovidiu

    Grupul parlamentar al PSD

    4.

    Mutu Gabriel

    Grupul parlamentar al PSD

    5.

    Cîmpeanu Sorin Mihai

    Grupul parlamentar al PNL

    6.

    Oros Nechita-Adrian

    Grupul parlamentar al PNL

    7.

    Hatos Adrian

    Grupul parlamentar al PNL

    8.

    Berea Cristinel-Gabriel

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    9.

    Cernic Sebastian

    Grupul parlamentar al USR PLUS

    10.

    Dăneasă Mircea

    Grupul parlamentar al AUR

    11.

    Novák Csaba-Zoltán

    Grupul parlamentar al UDMR

    (la 09-02-2021, Anexa nr. XXIII a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 5 din 8 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 134 din 09 februarie 2021 )