NORMATIV din 16 februarie 2006 privind clasificarea calităţii apelor de suprafaţa în vederea stabilirii stării ecologice a corpurilor de apa*)
EMITENT
  • MINISTERUL MEDIULUI ŞI GOSPODĂRIRII APELOR
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 511 bis din 13 iunie 2006



    ----------- Notă *) Aprobat de Ordinul nr. 161 din 16.02.2006, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 511 din data de 13.06.2006.

    ANEXĂ*)

    NORMATIV PRIVIND CLASIFICAREA CALITĂȚII APELOR DE SUPRAFAȚĂ ÎN VEDEREA STABILIRII STĂRII ECOLOGICE A CORPURILOR DE APĂ

    image

    image

    *) Anexa este reprodusă în facsimil.

    1. (4) Elementele de calitate chimică şi fizico-chimică din grupa "Salinitate", respectiv calciu, magneziu, sodiu, potasiu, reprezintă substanţe de origine naturală şi nu indică poluare.

    2. (5) Acolo unde poluarea chimică este responsabilă pentru deteriorarea stării ecologice, şi nu lucrările care modifică elementele hidromorfologice, trebuie să se stabilească poluantul sau poluanţii de natură chimică care constituie cauza deteriorării, în vederea acţionării asupra nivelului poluantului pentru reducerea impactului, evidenţiat de depăşirea standardului de calitate.

    3. (6) Indicatorii de microbiologie din tabelul nr. 6, grupa D, se vor analiza numai în cazul apelor brute destinate potabilizării, a apelor de îmbăiere şi a apelor care formează sau traversează frontiera de stat monitorizate în cadrul convenţiilor internaţionale; evaluarea calităţii acestor ape se va face în conformitate cu standardele de calitate prevăzute pentru aceste utilizări ale apei;

    Art. 4. - (1) Stabilirea stării chimice a ecosistemelor acvatice continentale, râuri şi lacuri, naturale şi artificiale sau modificate, se face pe baza standardelor de calitate pentru apă şi sedimente ale indicatorilor prevăzuţi în tabelul nr.8; standardele de calitate pentru biota sunt cele prevăzute în OM 44/2004 pentru aprobarea Regulamentului pentru realizarea monitoringului calităţii apelor pentru substanţe prioritare/prioritar periculoase.

    1. (2) Se stabilesc 2 stări chimice: starea chimică bună - încadrarea în standardele de calitate pentru apa pentru indicatorii prevăzuţi la alin. (1) şi starea chimică proastă- depăşirea acestor standarde.

    2. (3) In situaţia existenţei, în tabelul nr. 8, a două valori diferite a standardelor de calitate a apei, se consideră:

      1. a) pentru metale - valoarea mai mică se referă la elementul ca atare şi valoarea mai mare se referă la suma metalului şi a compuşilor acestora, în cazul utilizării metodelor de analiza care asigură specierea, respectiv spectrometria de masă cu plasmă cuplată inductiv (ICP-MS); în cazul utilizării metodei de spectrometrie de absorbţie atomică se ia în considerare valoarea mai mare;

      2. b) în cazul substanţelor organice de sinteză - se ia în considerare valoarea mai mică, care reprezintă valoarea de evaluare în cazul existenţei presiunilor punctiforme şi valoarea mai mare este valoarea de evaluare în cazul existenţei presiunilor punctiforme şi difuze;

    3. (4) Standardele de calitate pentru sedimente se referă la sedimente cu conţinut standard de 10% materie organică şi sunt prevăzute în tabelul nr. 8;

    4. (5) Standardele de calitate pentru biota - alge, moluşte, peşti - trebuie să respecte o "valoare constantă" în timp şi să nu depăşească valoarea factorului de bioconcentrare (BCF) pentru respectivul indicator;

    5. (6) Pentru alte substanţe decât cele din tabelul nr. 8, prevăzut la art. 4 alin. (1) sau pentru substanţele incluse în tabelul nr. 8 pentru care nu sunt prevăzute standarde de calitate, starea chimică trebuie să se stabilească pe baza metodologiei de evaluare de risc şi de impact pentru apă, sediment, biota, în conformitate cu prevederile legislaţiei în vigoare.

    6. (7) Starea chimică bună se atinge în cazul în care toţi indicatorii de calitate care caracterizează starea chimică se înscriu în standardele de calitate pentru apă, sediment sau biota.

    Art. 5. - (1) Elementele de calitate chimice şi fizico-chimice şi standardele de calitate pentru caracterizarea calităţii apelor marine costiere sunt prevăzute la art. 1 alin. (2).

    1. (2) Standardele de calitate prevăzute la alin. (1) au scopul de a conserva şi a asigura condiţiile favorabile resurselor de apa marină de coastă pentru o utilizare normală şi a asigura atingerea stării ecologice bune a ecosistemelor marine de coastă.

    2. (3) Standardele de calitate stabilite pentru "zona de impact antropic", prevăzute la art. 1 alin. (2) au scopul de a asigura condiţiile cerute de utilizarea durabilă a ecosistemelor marine costiere în zonele ce suporta impactul apelor uzate evacuate în mediul marin.

    3. (4) Standardele de calitate ale substanţelor periculoase şi prioritare/prioritar periculoase pentru atingerea stării chimice bune sunt cele prevăzute în Hotărârea Guvernului nr. 351/2005 privind aprobarea Programului de eliminare treptată a evacuărilor, emisiilor şi pierderilor de substanţe

      prioritar periculoase; încadrarea în standardele de calitate precizate conduce la atingerea stării ecologice "bune"; valoarea "zero" a standardelor de calitate sau sub limita de detecţie a celor mai bune tehnice utilizate în majoritate conduc la încadrarea în starea ecologică "foarte bună".

    4. (5) In cazul unei evacuări constante sau periodice în mediul marin a unei substanţe pentru care nu este stabilit standard de calitate în tabelul prevăzut la alin. (1), autoritatea publică centrală pentru gospodărirea apelor va stabili standardul de calitate, pe baza metodologiei de evaluare de risc şi de impact prevăzută în OM 245/2005 şi procedura de monitorizare; metodologia de evaluare de risc şi de impact pentru substanţe noi este realizată de institute de cercetare acreditate în domeniu, pe baza unui contract cu evacuatorul respectivei substanţe.

    5. (6) Standardele de calitate de radioactivitate pentru apele marine de coastă corespund normelor în vigoare.

    6. (7) Valorile indicatorilor prevăzuţi la art. 1. alin.(l) vor fi stabilite prin analize şi măsurători, efectuate de laboratoare acreditate în domeniul mediului, utilizând metode standard naţionale sau europene recomandate pentru respectivul indicator.

      Art. 6. - (1) Evaluarea elementelor de calitate biologice, chimice şi fizico-chimice în vederea stabilirii stării de calitate biologice şi chimice a apei, se va face:

      1. a) pe baza mediei aritmetice şi a deviaţiei standard, în cazul unui volum de selecţie de date mai mic de 30;

      2. b) pe baza valorii tipice de 90 percentile, respectiv 1O percentile pentru "oxigenul dizolvat", în situaţia unui volum de selecţie de date mai mare sau egal cu 30.

    (2) Datele utilizate în evaluarea stării ecologice şi chimice trebuie să provină din probe compozite, cu respectarea recomandărilor minime privind prelevarea probelor compozite, transportul şi conservarea acestora cuprinse în seria SR ISO 5667 2002; în cazul utilizării altor standarde de prelevare, conservare şi transport, acestea trebuie să atingă cel puţin aceleaşi performanţe de precizie şi acurateţe cu standardul recomandat.

    Tabel nr. 1 Elemente de calitate pentru evaluarea stării ecologice a râurilor şi lacurilor

    Elemente de calitate

    Râuri

    Lacuri naturale

    Biologice

    • * compoziţia ş1 abundenţa florei acvatice

    • * compoziţia ş1 abundenţa macronevertebratelor bentonice

    • * compoziţia, abundenţa şi structura pe vârste a faunei piscicole

    • * compoziţia, abundenţa Şl biomasa fitoplanctonului

    • * compoziţia şi abundenţa altei flore acvatice (fitobentos şi macrofite)

    • * compoziţia şi abundenţa macronevertebratelor

    • * compoziţia, abundenţa şi structura pe vârste a faunei piscicole

    Hidromorfologice

    • * cantitatea de apă

    • * dinamica curgerii de apă

    • * conexiunea cu apa subterană

    • * adâncimea râului

    • * variaţia lăţmii

    • * continuitatea râurilor

    • * structura substratul râului

    • * structura zonei de mal

    • * cantitatea de apă

    • * dinamica curgerii de apă

    • * timpul de retentie

    • * conexiunea cu apa subterană

    • * adâncimea lacului

    • * cantitatea şi structura substratului

    • * structura ţărmului lacului

    Chimice şi fizico-chimice

    • * condiţiile de temperatură

    • * condiţiile de oxigenare

    • * transparenţa

    • * condiţiile de temperatură

    * mineralizarea

    * condiţiile de oxigenare

    • * acidifierea

    • * nutrienţii

    • * poluarea cu toate substanţele

    • * mineralizarea

    • * acidifierea

    • * nutrienţii

    prioritare descarcate în râu

    * poluarea cu alte substanţe

    * poluarea cu toate substanţele prioritare

    descărcate în lac

    periculoase identificate descarcate în

    * poluarea cu alte substanţe periculoase

    cantităţi semnificative în cursul de

    identificate descărcate în cantităţi semnificative

    apă

    în lac

    Tabel nr. 2

    Elemente şi standarde de calitate pentru apa marină costieră

    Nr. crt.

    Indicator

    Unitate de masura

    Stare ecologică

    Zona de impact a activitatii antropice

    Observatii

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    A. Indicatori fizico-chimici 2enerali

    1

    Amestecuri plutitoare

    Fără substanţe plutitoare sau materiale

    neobisnuite pentru apa marină în stratul de apă de suprafaţă. Fără opalescenţă de la pete plutitoare de

    petrol sau alta ongme.

    Fără substanţe plutitoare sau materiale neobisnuite pentru apa marină în stratul de apă de suprafaţă.

    Fără opalescenta de la pete plutitoare de

    petrol sau alta ongme.

    Nr. crt.

    Indicator

    Unitate de masura

    Stare ecologică

    Zona de impact a activitatii antropice

    Observatii

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    A. Indicatori fizico-chimici 2enerali

    2

    Culoare

    Naturală; rară

    diferenţă vizibilă faţă de culoarea naturală obişnuită a

    ape1 marme.

    Naturală; rară diferenţă vizibilă faţă de culoarea naturală obişnuită a ape1

    marme.

    3

    Gust şi miros

    Natural. Fără gust şi

    miros anormale faţă de apa marină.

    Natural. Fără gust şi

    miros anormale faţă de apa marină

    Fructele de mare rară gust sau miros

    anormale.

    4

    Transparenţa Disc Secchi

    m

    2,0

    2,0

    5

    pH

    6,5-9,0

    6,5-9,0

    6

    Azot amoniacal

    mgldm3

    0,1

    0,1

    7

    Azot-din azotat

    mg/dmj

    0,03

    0,03

    8

    Azot -din azotit

    mg/dmJ

    1,5

    1,5

    9

    Fosfor Total

    mg/dmj

    0,1

    0,1

    10

    Toxicitate

    Interzisă

    Interzisă

    Fără afectarea vieţii sau

    viabilităţii organismelor marme.

    B. Indicatori ai voluarii or2anice

    11

    Oxigen dizolvat

    mgldm3

    6,2

    nu mai puţin 80%

    saturaţie în oxigen.

    6,2

    12

    CB05

    mg/dmj

    6,0

    6,0

    13

    Substanţe

    extractibile

    mg/dmJ

    0,15

    0,20

    C Substante de ori ine industrială

    14

    Detergenţi anionici activi

    mg/dmj

    0,1

    0,1

    15

    Fenoli

    mgldm3

    0,005

    0,005

    16

    Petrol şi produse petroliere

    Fără peliculă vizibilă la suprafaţă ape1 ş1

    fără miros.

    Fără peliculă vizibilă la suprafaţă ape1 Şl

    rară miros.

    17

    Pesticide (total)

    mg/dmJ

    0,01

    0,01

    D. Indicatori biolo ici

    18

    Chlorofila II A"

    mg/dmj

    3,0

    5,0

    19

    Coliformi totali

    JvlPN B

    0,1 dm3

    1000

    10000

    20

    Coliformi fecali

    JvlPN în

    0,1 dm3

    200

    2000

    21

    Indicatori de boli

    infectioase la nivel intestinal.

    Ep/dmj

    Interzis

    Interzis

    E. Indicatori radiolo2ici

    22

    Radioactivitate

    Conform normelor

    naţionale în vigoare

    F. Metale

    23

    Fier

    mg/dmj

    0,1

    0,1

    24

    Cadmiu

    mg/dmj

    0,005

    0,005

    25

    Crom total

    mg/dmJ

    0,1

    0,1

    26

    Nichel

    mg/dmj

    0,1

    0,1

    27

    Zinc

    mg/dmJ

    0,05

    0,05

    28

    Mercur

    mg/dmJ

    0,001

    0,001

    29

    Arsen

    mg/dmj

    0,05

    0,05

    30

    Plumb

    mg/dmj

    0,01

    0,01

    31

    Cupru

    mg/dmJ

    0,03

    0,03

    Tabel nr. 3

    Lista de bioindicatori caracteristice zonelor ecologice ale unui râu

    Lista de bioindicatori

    Microflora bacteriană

    Pseudomonas sp Acromonas sp. Flavobacterium sp Microccocus sp Corynebacterium sp

    Caulobactersp

    Caulobacter sp Siderocapsa sp Leptohtrix sp Crenohtrix.sp Zooglea ramigera

    Sphaerotilus natans

    Fitoplancton şi fitobentos

    CYANOBACTERIA

    Coelosphaerium kuetzingianum Nagely Oscillatoriaformosa Bory Phormidium retzii (Agardh) Gomont Synechoccus elongatus Naeg.

    CYANOBACTERIA

    Merismopedia glauca Ehrenberg Microcistys aeruginosa Kutzing Phormidium tenue (Menegh) Gomont

    EUGLENOPHYTA

    Euglena granulata(Klebs) Schmit

    EUGLENOPHYTA

    Phacus orbicularis Hubner Trachelomonas hispida Perty

    DINOPHYTA

    DINOPHYTA

    Peridinium bipes Stein Peridinium umbonatum Stein

    XANTOPHYCEAE

    Tribonema viride Pascher Vaucheria sessilis De Candolle

    XANTOPHYCEAE

    BACILLARIOPHYCEAE

    Achnanthes minutissima Kutzzing Amphora ovalis Kutzing

    Anomoeoneis sphaerophora (Kutzing} Pfitzer

    Cymbella helvetica Kutzzing Cymbella laevis

    Cymbella naviculiformis Auerswald Cymbella ventricosa Kutzing Gomphonema acuminatum (Ehr.)W.Smith Gomphonema olivaceum Hornemann Melosira italica Kutz

    Navicula cryptocephala Kutz. Nitzschia dissipata (Kutzing} Grun Rivularia sp. (R_oth) Agardh Synedra ulna (Nitzsch)Ehrenberg

    BACILLARIOPHYCEAE

    Amphipleura pelucida Kutz Cymatopleura solea (Brebbisson) Smith

    Cymbella prostrata (Berkeley) Cleve Ceratoneis arcus Ehr.

    Coconeis pediculusEhernberg Cyclotella comta (Ehrenberg) Kutzing

    Diatoma vulgare Bory

    Diatoma hiemale (R_oth) Heiberg Fragi/aria crotonensis Kitton Gomphonema constrictum (Ehr.) Gyrosigma acuminatum (Kutz. Rabenh)

    Hantzschia amhioxys (Krutz.)Gun Melosira varians (Agardh)

    Meridian circulare (Greville) Agardh Navicula cryptocephala (Kutz.) Nitzschia linearis W. Smith Pinnularia viridis (Nitzsch) Ehrenberg

    Rhizosolenia longiseta ( Zach) Rhoicosphaenia curvata (Kutz) Grun. Rhopalodia gibba (Ehr.) O. Muller Stauroneis anceps (Ehrenberg) Surirella ovalis Brebbison

    Surirella biseriata Brebisson Stephanodiscus astraea (Ehr) Stephanodiscus hantzschii (Grunow) Synedra actinastroides (Lemmermann)

    Tabellaria fenestrata (Lyngb.)

    CHRYSOPHYCEAE

    Hydrurus vaucherii C. Agardh

    CHRYSOPHYCEAE

    RHODOPHYTA

    Audouinella chalybea (Lyngb.) Freis Batrachospermum moniliforme Roth Batrachospermum vagum (Roth) C.A. Agardth

    Lemaneafluviatilis (L.) C. Aghardt Lemanea nodosa Kutzing

    RHODOPHYTA

    Hildenbrandia rivularis {Lieben) J. Ag

    Lemanea fluviatilis (L..)C Aghardt. Lemanea nodosa Kutzing

    CHLOROPHYCEAE

    Draparnaldia glomerata (Vauch.) Agardh

    Cladophora glomerata (Kutzing) Oedogonium undulatum A. Braun Ulothrix zonata (Weber siMohr) Kutzing

    CHLOROPHYCEAE

    Actinastrum hantzschii Lagerheim

    Crucigenia rectangularis (Naegeli) Gay

    Eudorina elegans Ehrenberg Hydrodictyon reticulatum (L) Lageheim

    Koliella longiseta (Visch) Hindak Langerheimia citriformis (Snow) Collins

    Monoraphidium griffithii (Berk) Komarkova-Legnerova Oocystis marsoni Lemmermann Pandorina morum O.F. Muller Pediastrum biradiatum Meyen

    Pediastrum boryanum (Turpin) Meneghini.

    Pediastrum duplex(Meyen) Pediastrum muticum Kutzing Pediastrum tetras (Ehrenberg) Ralfs Scenedesmus quadricauda (Turpin) Brebisson

    Stigeoclonium tenue Kutzing Tetrastrum punctatum (Schmidle) Ahlstr. et Tiffany

    Ulothrix subtilissima Rabenhorst.

    ZIGNEMATOPHYCEAE

    Closterium acutum Breb. ex. Raifs Closterium ehrenbergii Menegh. ex Ralfs

    Closterium gracile Breb. ex. Raifs

    Closterium praelongum Breb. Closterium lanceolatum Kutz. ex. Raifs

    Cosmarium impressulum Eifv. Cosmarium regnelii Wille Cosmarium meneghinii Breb. Micrasterias crux-melitensis Ehr. ex. Raifs

    Mougeotia quadrangulare Hassall Spirogyra varians (Hassall) Kuetz Spirogyra nitida (Dillwyn) Link Staurastrum tetracerum Kuetz. ex. Raifs

    Alge verzi, Macrofite

    Muschi

    CHAROPHYCEAE

    Chara vulgaris L. sila lacuri de deal

           CHAROPHYCEAE        

    Chara vulgaris L.

    Ferigi

    PTERIDOPHYTA

    -

           PTERIDOPHYTA        

    Salvinia natans (L.) Ali.

    Azolla caroliniana Willd.

    Plante cu flori

       ANGIOSPERMAE        

    Lemna minor L.

    Spirodela polyrrhiza l., Schleiiden +

    lac

    Wolffia arrihizaL., Wimm lac Ceratophyllum demersum L. Elatine hungarica Moezs.

    Hydrocharis morus-ranae L. Myriophyllum demersum L. Myriophyllum verticillatum L. Ranunculus aquatilis L, Dumort Polygonum amphibiumL. Potamogeton lucens L. Potamogeton gramineus L. Potamogeton nodosus Pair.

    Potamogeton acutifolius Link, Syn. P. cuspidatus Schrod.

    Potamogeton trichoides Cham. Syn.

    P. monogynus J. Gay Ranunculus trichophyllum Choix. Sagittaria sagittifolia L. Sparganium emersum Rehman Utricularia vulgaris L.

    Zooplancton

    CNIDARIA  

    CNIDARIA

    Chlorohydra viriddisima Pallas Hydra attenuate Pallas

    Hydra Vulgaris Pallas

    ROTATORIA

    Anuraeopsis fesa Gosse

    ROTATORIA

    Brachionus calyciflorus Pallas, Brachionus urceus L.

    Keratella valgaEhrb Trichocerca cylindrica Imhof

    Filinia terminalis Skorikow

    CLADOCERA

    -

    CLADOCERA

    Daphnia curvirostris Eylmann Leydigia leydigi Schoedler Alona guttata Sars

    COPEPODA

    -

    COPEPODA

    Eucyclpps serrulatus Fischer Macrocyclops albidus Jjurine Paracyclops qffinis Sars

    Macrozoobentos

           PLATHELMINTHES  

    Bohtrioplana semperi M. Braun Crenobia alpina alpina Dana

    Dendrocoelium lacteum O.F. Muller, Dugesia eretica Me-ixner

    Fontico/a albissima dalmatica Microdalyellia brevimana Beklemychev Opisthocystis goettei Bresslau Prorhynchus aplinus Steinbock

    Rhynchomesostoma rostratum O.F. Muller

    PLATHELMINTHES

    Dugesia gonocephala Duges Polycelis nigra O.F. Muller

    NE1\1ATOMORPHA

    Gordius aquaticus L. Gordius alpertris Villot Gordius sinareolatus Havlik

    Para5

    NE1\1ATOMORPHA

    MOLLUSCA

    GASTROPODA

    Ancylusfluviatillis O.F. Mulle

    MOLLUSCA

    GASTROPODA

    Bithynia leachi Scheppard Bithtynia tentaculata L. Esperiana esperi Ferussac Esperiana acicularis Ferussac Galba truncata O.F. Muller

    Lithoglyphus naticoides C. Pfeiffer Planorbarius corneus L. Planorbis carinatus O.F. Muller Physafontinalis L.

    Physa acuta (Draparnaud) Rad-ix ovata

    Teodoxus danubius C. Pfeiffer Viviparus acerosus Bourguignat Valvata piscinalis O.F. Muller

    BIVALV/A

    Anodonta cygnaeaL. Dreissena polymorphaPallas Pisidium casertanum Poli

    Pseudanodonta complanata Ziegle Sphaerium corneum L.

    Unio crasus Philipsson Unio pictorum L

    Unio tumidus Philipsson

    OLIGOCHAETA

    Eiseniella tetraedra Savign.

    OLIGOCHAETA

    Aelosoma tenebrarum Vejdovsky Dero obtuse Udekem

    Ophidonais serpentine O.F. Muller Nais elinguis O.F. Muller

    Nais communis Piguet Nais variabilis Piguet Nais pardalis Piguet Nais barbata O.F. Muller

    Ophidonais serpentine O.F. Mull Pristina longisetaEhrenberg Stylaria lacustris L.

    Tubifex tubifex O.F. Muller Limnodrillus udekemianus Claparede Limnodrillus hoffmeisteri Claparede

    HIRUDINEA

    HIRUDINEA

    Erpobdella octoculataL.

    ARTHROPODA HYDRACHNIDIA (HYDRACARINA

    Atractides gibberipalpis Piersig Aturus crinitus Thor.

    Feltria minuta Koenike Hydrovolzia placophora Monti Lebertia violacea Viets Panisopsis curvifrons Walter Panisus michaeli Koenike Partunia steinmanni Walt.

    Protzia eximia Protz

    Torenticola elliptica Ma,:.lio

    ARTHROPODA HYDRACHNIDIA (HYDRACARINA)

    Arrenurus (I'runcaturus) fontinalis Viets,

    Limnesiafulgida Koch

    L imnochares aquatica L.

    CRUSTACEA

    Gammarusfossarum Koch

    Gammarus kischineffensis Schellenbberg

    Pseudogammarus balcanicus Schaferna

    CRUSTACEA DECAPODA

    Astacus astacus L.

    AMPIDPODA

    Corophium curvispinum Sars Dikerogammarus bispinosus Martynov

    Echinogammarus ischnus Stebbing Euxinia sarsi Sowinsky

    Gammarus roeselli Gerv Obesogammarus obesus Sars

    Orchestia cavimana Heller

    TRICHOPTERA

    Drusus disco/or Rabbur Glossosoma boltoni urtis Mycropterna nycterobia Mclachlan Odontocentrum albicorne Scopoli Philopotamus montanus Donovan Plectrocnemia conspersa Curtis

    Polycentropus flavomaculatus Curtis Rhyacophilafasciata Hagen Hydropsyche pellucidulla Curtis Sericostomaflavicorne Schneider

    Silo pallipes Fabricius

    TRICHOPTERA

    Agraylea sexmaculata Curtis Berea pullata Curtis Hydroptilaforcipata Curtis Goera pilosa Fabricius Hydropsyche angustipennis Curtis Hydropsyche instabilis Curtis Limnephilus lunatus Curtis

    COLEOPTERA

    COLEOPTERA

    Elmis latreillei Bedel

    Limnius volckmari Spanzer

    DIPTERA

    Atherix ibis Fabricius Atalanta appendiculata Broch. Blepharocera fasciata West. Cnephia trigonia Lundstr.

    Diamesa insignipes Kieff. Dasyhelea bistriata Kieff. Eukiefferiella clavipennis Lundbeck Liponeura cinerascens Lloew Orthocladius saxicola Kieff.

    Rheotanytarsus curtistilus Goetgh Weidemannia onedorum Vall.

    DIPTERA

    Ablabesmya monilis L. Beckidia zabolotzkii Kieffer Cricotopus sylvestris Fabricius Chironomus plumosus L. Chironomus thumi Kieffer

    Cryptochironomus deffectus Kieffer Demicryiptochironomus vulneratus Zetter

    Eristalis bastardi Joh. Procladius choreus Meigen Psiychoda alternate Sat.

    Tipula lunulata L

    Tabanus spodapterus Meigen Tanytarsus usmaensis Pagast

    ZONA CRAPULUI

    Cyprinus carpio L

    -

    ZONA MRENEI

    Esox ucius L. Pelecus cultratus L. Rutilus rutilus L.

    ZONA CRAPULUI

    Cyprinus carpio L Acipenser stellatus L. Acipenser guldenstaedti Brandt Acipenser ruthenus L.

    Alosa ponticaEichwald

    Alosa caspia nordmanni Antipa Abramis brama L.

    Aspius aspius L.

    Benthophilus stellatus Sauvage Carasisius auratus gibelio Bloch Carassius carassius L.

    Clupeonella cultrventris Nordmann Ictalurus nebulosus Le Sueur

    Huso husoL. Leuciscus idus L.

    Leucaspius delineatus Heckel Misgurnusfossilis L. Neogobius fluviatilis Pallas Pelecus cultratus L.

    Perca fluviatilis L. Pseudorasbora parva Schlegel Rhodeus sericeus Pallas Scardinius erythtophthalmus L. Stizostedion lucioperca L. Silurus glanis L.

    Tinca finea L. Vimba vimbaL.

    Umbra krameri Walbaum

    Tabel nr. 4 Lista de bioindicatori caracteristici lacurilor naturale şi de baraj, balţilor, iazurilor şi

    mlaştinilor

    Elemente de calitate biologice

    Lista de bioindicatori

    Microflora bacteriana

    Aquaspirilium sp Caulobactersp Siderocapsa sp Leptohtrix sp Crenohtrix.sp Zooglea ramigera Siderocapsa sp Sphaerotilus natans

    Spirilumsp

    CYANOBACTERIA

    Anabaena cylindrica Lemmermann

    Anabaena circinalis Rabenh. Bornet et Flahaut

    Anabaenaflos aquae Breb. Bornet et Flahaut

    Aphaqnizomenonflos aquae Ralfs ex. Bornet et Flahaut

    Aphanotece clathrata W et G.S. West

    Cylindrospermum stagnale (Kutzing.) Bornet et Flahaut

    Gloeocapsa minima (Keissl.) Hollerbach

    Gloeocapsa turgida (Kutzing.) Hollerbach

    Gloeitrichi echinulata (Schmith) Richter

    Gomphosphaeria aponina Kutzing

    Gomphosphaeria lacustris Chodat

    Lyngbia aestuari Liebm. Ex. Gomont

    Lyngbia contorta Lemmermann

    Lyngbia limnetica Lemmermann

    Oscillatoria limosa Agard. ex Gomont

    Merismopedia tenuissimaLemmerman

    Microcistys pulverea (Wood) Forti emend. Elenkin

    Fitoplancton şi

    Microcistys aeruginosa (Kutzing} Kutzing

    fitobentos

    Nostoc paludosum Kutzing.ex. Bornet et Flahaut

    (alge bentice,

    Nostoc pruniforme Agardh ex. Bornet et Flahaut

    perifiton)

    Oscillatoria chalybea (Mert.) Grev. Ex. Gomont

    Oscillatoria limosa Agard. ex Gomont

    Oscillatoria rubescens (D.C.) Gomont

    Oscillatoria tenuis Agard. ex Gomont

    Oscillatoria splendida Grev ex. Gomont

    Phormidium tenue (Menegh) Gomont

    Phormidium uncinatum (Agardh) Gomont

    Spirulina major Kutzing ex. Gomont

    EUGLENOPHYTA

    Euglena ehrenbergi Klebs

    Euglena texta (Dujardin) Hubner

    Euglena spirogyra Ehrenberg

    Euglena viridis Ehrenberg

    Lepocinclis ovum Ehrenberg Lemmermann

    Phacus acuminatus Stokes

    Phacus longicauda (Ehrenberg) Dujardin

    Phacus pleuronectes Dujardin

    Trachelomonas oblogna Lemmermann

    Trachelomonas volvocina Ehrenberg

    Trachelomonas volvocinopsis Swirenko

    Strombomonas verrucosa (Daday) Deflandre

    Strombomonas gibberosa (Playfaur) Deflandre

    Fitoplancton şi fitobentos (alge bentice,

    perifiton)

    CRYPTOPHYTA

    Cryptomonas curvata Ehr Cryptomonas erosa Ehr Cryptomonas marssoni Skuja Cryptomonas pyrenoidifera Geitler

    Cryptomonas tetrapyrenoidosa Skuja

    DINOPHYTA

    Ceratium cornutum (Ehr.) Clapadete et Lachmann Peridinium aciculiferum Lemm.

    Peridinium cinctum O.F. Muller

    Peridiniumwillei (Huiţfeld-Ksaas) umbonatum Stein

    XANTOPHYCEAE

    BACILLARIOPHYCEAE

    Achnanthes minutissima (Nitzsch.) Ehr. Amphipleura pelucida Kutz Asterionellaformosa Hass

    Amphora ovalis (Kutz)

    Caloneis amphisbaena (Bory) Cleve Cymatopleura solea (Brebbisson) Smith Cymbella prostrata (Berkeley) Cleve Ceratoneis arcus Ehr.

    Coconeis pediculus Ehr Coscinodiscus lacustris Grun Cyclotella comta (Ehrenberg) Kutzing Cyclotella meneghiniana Kutz Diatoma vulgare Bory

    Diatoma hiemale (Roth) Heiberg Epithemia turgida (Ehr.) Kutz. Fragi/aria crotonensis Kitt Gomphonema constrictum Ehr. Gyrosigma acuminatum Kutz. Rabenh Hantzschia amphyoxis (Ehr.)Gun Melosira varians (Agardh)

    Melosira granulata (E.r) Ralfs Meridian circulare (Greville) Agardh Navicula cryptocephala Kutz.

    Navicula laceolata Agardh. Navicula rhinchocephala Kutz Navicula viridula Kutz.

    Nitzschia linearis W. Smith Nitzschia palea Kutz.

    Pinnularia viridis (Nitzsch) Ehr. Rhizosolenia longiseta Zach Rhoicosphaenia curvata (Kutz) Grun. Rhopalodia gibba (Ehr.) O. Muller Stauroneis anceps Ehr.

    Surirella ovalis Brebbison Surirella biseriata Brebisson Stephanodiscus astraea Ehr. Stephanodiscus hantzschii Grunow

    Synedra actinastroides Lemmermann Synedra acus Kutz

    Synedra ulna Nitzsch.

    Synedra vaucherie Kutz Tabellaria fenestrata Lyngb.

    CHRYSOPHYCEAE

    Fitoplancton şi fitobentos (alge bentice,

    perifiton)

    Chromulina vagans C. Agardh Chrysococcus rufescens Klebs Dinobryon sertulariaEhr.

    Mallomonas elongata Reverdin

    Synura petersenii Korshikov Synura uvella Korshikov

    RHODOPHYTA

    Lemanea torulosa Roth

    CHLOROPHYCEAE

    Actinastrum hantzschii Lagerheim Carteria multifilis Fresenius Dili Characium pringsheimiiA. Braun Characiumfalcatum Schroedert Chlamidomonas angulosa Dili Chlamidomonas braunii Goroschankin Chlamidomonas incerta Pascher Chlamidomonas media Klebs Chlamidomonas renhardtii Dangeard Chlamidomonas simplex Pascher Chlorella vulgaris Beyerinck Chloromonas vulgaris (Anachin) Gerloff

    Chlorogonium elongatum (Dangeard) Dangeard

    Coelastrum microsporum Naegeli 1849 in A. Braun Coelastrum sphaericum Naegeli

    Crucigeniella rectangularis (Naegeli) Gay Eudorina elegans Ehrenberg

    Gonium pectorale O.F. Muller Hydrodictyon reticulatum (L) Lageheim Koliella longiseta (Visch) Hindak Langerheimia citriformis (Snow) Collins

    Monoraphidium grif.fithii (Berk) Komarkova-Legnerova

    Oocystis marsoni Lemmermann

    Fitoplancton şi fitobentos

    CHLOROPHYCEAE

    Pandorina morum (O.F. Mulle)r Bory Pediastrum simplex (Afeyen) Lemmermann Pediastrum borianum (Turpin) Meneghini Pediastrum tetras (Ehrenberg) Raifs Pediastrum duplex Meyen

    Pedistrum muticum Kutzing Phacotus lenticularis (Ehr.) Stein Pyraminomonas fasciata Ettl

    Scenedesmus quadricauda (Turpin) Brebisson Sphaerellopsis fiuviatilis (Stein) Pascher Stigeoclonium tenue Kutzing

    Tetraedron trigonum (Nageli) Hansgirg

    Tetrastrum punctatum (Schmidle) Ahlstr. Et Tiffany Ulothrix subtilissima Rabenhorst.

    Volvox aureus Ehr.

    Volvox zlobator L.

         ZIGNEMATOPHYCEAE      

    Closterium acutum Breb. Ex. Ralfs Closterium ehrenbergiiMenegh. Ex. Ralfs Closterium gracile Breb. Ex. Ralfs Closterium praelongum Breb.

    Closterium lanceolatum Kutz. Ex. Ralfs Cosmarium impressulum Elfv.

    Cosmarium regnelii Wille Cosmarium meneghinii Breb.

    Micrasterias crux-melitensis Ehr. Ex. Ralfs Mougeotia quadrangulare Hassall Spirogyra varians (Hassall) Kuetz

    Spirogyra nitida (Dillwyn) Link Staurastrum tetracerum Kuetz. Ex. Ralfs

    Alge verzi, Macrofite

    Chara vulgaris L.

    CHAROPHYCEAE

    Ferigi

    Salvinia natans (L.) All. Azolla caroliniana Willd.

    PTERIDOPHYT A

    Plante cu flori

    ANGIOSPERMAE

    Lemna minor L.

    Spirodela polyrrhiza (I.) Schleiiden Wolffia arrihiza (L.) W imm Ceratophyllum submersumL. Elatine hungaricaMoezs.

    Hydrocharis morus-ranae L. Myriophyllum demersum L. Myriophyllum verticillatum L. Ranunculus aquatilis (L.) Dumort Polygonum amphibium L. Potamogeton lucens L. Potamogeton gramineus L. Potamogeton nodosus Pair.

    Potamogeton acutifolius Link. (Syn. P. cuspidatus Schrod.)

    Plante cu flori

    ANGIOSPERMAE

    Potamogeton trichoides Cham. (Syn. P. monogynus J. Gay.) Ranunculus trichophyllum Choix.

    Sagittaria sagittifolia L. Sparganium emersum Rehman

    Utricularia vulgaris L. lac

    Zooplancton

    Chlorohydra viriddisima Pallas Hydra attenuate Pallas

    Hydra Vulgaris Pallas

    CNIDARIA

    Brachionus calyciflorus Pallas Brachionus urceus L. Keratella valgaEhr.

    Trichocerca longiseta Schrank

    Fi/inia terminalis Skorikow

    ROTATORIA

    Daphnia curvirostris Eylmann

    Leydigia leydigi Schoedler Alona guttata Sars

    CLADOCERA

    Eucyclpps serrulatus Fischer

    Macrocyclops albidus J_jurine Paracyclops affinis Sars

    COPEPODA

    Macrozoobentos

    PLATHELMINTHES

    Bothriomesostoma personatum O. Schmidt Crenobia alpina Dana

    Dendrocoelium lacteum O.F. Muller Dugesia lugubris O. Schmidt Dugesia trigrina Girard

    Gyratrix hermaphroditus Ehr Mesostoma ehrenbergi Focke Mesostoma lingua Abildgaard

    Macrostomum appendiculatum Grajf 0listhanella truncaae O. Schmidt Planaria torva O.F. Muller

    Planaria polychroa O. Schmid Plagiostomum !emani Plessis Stenostomum leucops Ant. Duges Policelis tenuis Ijima Prorhynchus stagnalis M. Schulze

    Strongylostoma radiatum O.F. Muller Stenostomum unicolor Beauchamp Tetracelis marmorosa OF.Muller Typhloplana viridata Abildgaard

    NEMERTINI

    Protostomatella obscura Schultze Prostoma graecense Bohmig Prostoma eilhardi Montgomery

    Polymerurus nodicaudus Voigt

    GASTROTRICHA

    Chaetonotus longispinosus Stokes Chaetonotus larus 0.F. Muller Dasydytes festinans Voigt Neogassea antenniggera Gosse

    Chaetonotus hystrix Mmetschnikoff Chaetonotus brevispinosus Zelinca

    NEMATODA

    Dorylaimus stagnalis Dujardin

    Tobrulus gracilis {Bastian) Andrassy

    OLIGOCHAETA

    Aelosoma hemprichi (Ehrenberg, 1828) Eiseniella tetraedra Savign

    Nais elinguis 0.F. Muller Nais communis Piguet Nais variabilis Piguet Nais pardalis Piguet Nais barbata 0.F. Muller

    0phidonais serpentine O.F. Muller Pristina longisetaEhr.

    Stylaria lacustris L. Tubifex tubifex O.F. Muller

    Limnodrillus udekemianus Claparede

    Limnodrillus hoffmeisteri Claparede

    IDRUDINEA

    Erpobdella octoculata (L. 1758) Erpobdella testacea (Savigny, 1820) Haemopis sanguisugaL., 1758 Hirudo medicinalis L., 1758

    Glossiphonia complanata (L., 1758)

    Macrozoobentos

    MOLLUSCA

    GASTROPODA

    Acroloxus lacustris L. Anisus spiroides L. Bithynia leachi Scheppard Bithtynia tentaculata L. Esperiana esperi Ferussac

    Esperiana acicularis Ferussac Galba truncatu/a O.F. Muller Gyraulus albus O.F. Muller Lymnaea stagnalis L. Lithoglyphus naticoides Pfeiffer Planorbarius corneus L. Planorbis carinatus O.F. Muller Planorbis planorbis L. Physafontinalis L.

    Physa acuta Draparnaud Radu: ovata Draparnaud Radu: peregra O.F. Muller Teodoxus danubius C. Pfeiffer

    Stagnicola palustris O.F. Muller Viviparus acerosus Bourguignat,

    Valvata piscinalis O.F. Muller

    BIVALVA

    Anodonta cygnaea L. Dreissena polymorphaPallas Pisidium casertanumPoli

    Pseudanodonta complanata Ziegler Sphaerium corneum L.

    Unio crasus Philipsson Unio pictorum L.

    Unio tumidus Philipsson

    ARTHROPODA ARANEIDA

    Argyroneta aquatica Latr.

    HYDRACHNIDIA (HYDRACARINA)

    Arrenurus (Arrenurus) cuspidifer Piers. Arrenurus {A{egaluracarus) globator Muller Eylais setosa Koenike,

    Hydrachna creuta Muller Limnesiafulgida Koch Limnochares aquaticaL.,

    Neumania vernalis Muli.

    CRUSTACEA DECAPODA

    Astacus leptdactylus Escholtz

    AMPHIPODA

    Corophium chelicorne Sars, Dikerogammarus bispinosus Martynov Echinogammarus ischnus Stebbing Euxinia maeoticus Sowinsky Gammarus fossarum Koch

    Gammarus kischineffensis Schellenbberg Obesogammarus obesus Sars

    Orchestia cavimana Heller Pontogammarus robustoides Sars

    Pseudogammarus balcanicus Schaferna

    CRUSTACEA ISOPODA

    Asellus aquaticus (L.) Racovitza Jaera sarsi Valkavov

    Lidigium hypnorum Cuvier

    INSECTA COLLEMBOLA

    Podura aquaticaL Sminthurides aquaticus Bourlet

    EPHEMEROPTERA

    Cloeon dipterum L.

    Ephoron virgo Olivier

    ODONATA

    Aeschna affinis Vd.Llind Aeschna cygneaMull Aeschna mixta Latr.

    Anaciaeschna isoscelus Muli Coenagrion hastulatum Charp Coenagrion pulchellum V.de Lind Coenagrion puella L. Crocothemis erythraea Brulle Ischnura elegans Vd. Lind

    Lestes barbarus Fabr. Lestes macrostigma Eversm Lestes dryas Kirby

    Lestes sponsa Hansem Lestens virens Charp. Libellulafulva Muli. Libellula depressa L. Orthetrum cancellatumL. Orthetrum coerulescens Fabr Sympetrum danae Sultz.) Sympetrum flaveolum L. Sympetrum meridionale Selys

    Macrozoobentos

    HETEROPTERA

    Cymatia rogenhoferi Fieber

    Corixa punctata Illiger Gerris (s.str.) lacustris L.) Hydrometra stagnorum L. Nepa rubra L.

    Notonecta glauca L. Notonecta viridis Delcourt Paracorixa concinna Fieber Ranatra linearis L.

    Sigara (Vermicorixa) lateralis Leach

    Sigara (Pseudovermicorixa) nigrolineata Fieber Sigara (Subsigara) falleni Fieber

    Sigara (Sigara)striata L.

    Velia caprai Tamanini,

    TRICHOPTERA

    Ecnomus tenellus Rambur

    Limnephilus rhombicus L. Mystacides nigra L. Oecetis ochracea Curtis

    Psychonyia pussila Fabricius,

    Phryganea :z.randis L.

    COLEOPTERA

    Dytiscus marginalis L.

    Gyrinius distinctus Aube Halipus jl.avicollis Sturm

    DIPTERA

    Ablabesmya longistyla Fitt. Bezzia varicolor Meigen Chironomus plumosus L. Chironomus thumi Kieffer

    Cladopelma lateralis Goetghebuuer Cryptochironomus deffectus Kieffer Demicryiptochironomus vulneratus Zetterstedt, Endochironomus tendens Fabricius Microtendipes pedellus De Geer

    Polypedilum nubeculosumMeigen Psilopa petrolei Crow

    Nematelus pantheririnus L. Stratiomya longicornis Scop

    Stictochironomus maculipennis Mei gen Tanytarsus usmaensis Pagast

    Tabanus spodapterus Meigen

    Ihtiofauna

    Aspius aspius {Linnaeus) Abramis ballerus {Linnaeus) Abramis sapa (Pallas) Aristichtys nobilis (R_ichardson) Coregonus lavaretus

    Ctenopharyngodon idella ((Valencienne) Lepomis gibbosus (linnaeus)

    Hipophtalmychtis mollitrix (Valenciennes)

    Scardinius erythrophthalamus {Linnaeus)

    Tabel nr. 5

    Lista de indicatori saprobiologici de calitate a apei

    BACTERIA

    Achroonema articulatum Skuja- a- 3,0 Achroonema lentum Skuja - a- 3,0 Beggiatoa alba Vaucher Trevisan - p - 4,0

    Beggiatoa arachnoideaA.G. Rabenhorst- p- 4,0 Crenohtrix polyspora - a - 3,O

    Chromatium okenii Ehr. - a- 3,0 Chromatium vinosum Ehr.- a - 3,0 Gallionella tenuicaulis Skuja - f3- 2,O Gallionella ferruginea Ehr. - f3 - 2,O Lepothrix skujoe Beger - f3 - 2,O Lepothrix echinata Beger - f3 - 2,O Leptohtrix ochracea Kutzing - a - 3,O Pelonema subtilissimum Skuja - a-3,0 Peloploca undulata Laut. - a - 30 Peloploca toeniata Laut - a - 3,O Pseudomonas - a- p- 3,5

    Rhodospirillum rubrum V Esmarch - a - 3,O Rhodospirillum tenue Pfennig - a- 3,O Sarcina paludosa Schroter - p - 4,0 Siderocapsa eusphoera Skuja -o - /3- 1,5

    Sphaerotilus dichotomus Cohn, Migula - f3- a - 3,O Sphaerotilus natans Kutzing- p- a- 3,5 Streptococcus marginatus Schroter - p - 4,O Thiocystis violacea Winogr - a - 3,0

    Thiosarc ina rosea Schroeter - p - 4,O Zooglea ramigera - p - 4,O

    Zooglea filipendula - a - f3- 3,O

    CYANOBACTERIA

    Anabaena circinalis Rabenh. Bornet et Flahaut- o - p - 1,5 Anabaena flos aquae Breb. Bornet et Flahaut - p- 2,0 Anabaena spiroides Klebahn - o - p - 1,5

    Anabaena solitaria Klebahn - /3- o - 1,5 Anabaena affinis Lemmermann - f3 - 2,O Anabaena macrospora Klebahn - o - /3- 1,5 Anabaena constricta Szafer, Geitler-p- 3,5

    Aphanizomenon flos aquae Ralft ex. Bornet et Flahaut - f3 - a - 2,5 Aphanizomenon gracile Lemmermann - f3- 2,O

    Aphanotece clathrata W. et G.S. West -/3- o - 1,5 Aphanotece stagnina Sprengel, B. Petersen et Geitler - o - 1,O Anabaenopsis arnoldii APT- /3- 2,0

    Cylindrospermum stagnale Kutzing. Bornet et Flahaut - /3- 2,0 Coelosphaerium kuetzingianum Nagely - /3- o - 1,5 Chamaesiphon incrustans Gruno - o - 1,0

    Chamaesiphonfuscus Rostaf, Hansgirg - o - /3- 1,5 Chamaesiphon polonicus Rostaf Hansgirg- o - 1,0 Chroococus limneticum Lemmermann - o- /3- 1,5 Chroococus turgidus Kutz. Na- o -/3-1,5 Calothrix parietina Thuret- o - 1,0

    Calothrix stagnalis Gomont- o - 1,0 Gloeocapsa sanguinea A G Kutzing - o - 1,O Gloeothece rupestris Lyngb. Born - /3- 2,0

    Gloeitrichia echinulata Schmith Richter - /3- o - 1,5 Gloeitrichia pisum Agarddh Thuret- /3- o -1,5 Gloeitrichia natans Hedwig. Rabenhorst- /3- 2,0 Gomphosphaeria aponica Kutzing - f3 - 2,O Gomphosphaeria lacustris Chodat- o - fJ-1,5 Gomphosphaeria pusilla Vangoor, Komarec -/3 - 2,0 Gomphosphaeria roosea Smow, Lemmermann - /3- o -1,5 Gomphosphaeria naegeliana Unger, Lemmermann - f3 - 2,O Lyngbia maior Meneghini - /3- 2,0

    Lyngbia martesiana Meneghini - /3- 2,0 Lyngbia aestuari Lieb. Ex. Gomont - /3- 2,0 Lyngbia contorta Lemmermann - /3- 2,0 Lyngbia limnetica Lemmermann - /3- 2,0

    Merismopedia tenuissima Lemmerman - /3- a.- 2,5 Merismopedia punctata Meyen - p - 2,0 Merismopedia elegans A. Broun - p - 2,0 Merismopedia maior Schmith, Geitler - p - o - 1,5 Merismopedia glauca Ehr. Nageli - p - 2,0

    Microcistys pulverea Wood Forti emend. Elenkin 1938 - o - P- 1,5 Microcistys aeruginosa Kutzing Kutzing 1846 - p - 2,0 Microcistys viridis A. BR. Lemmermann - p - 2,0

    Microcistys wesenbergii Komarek - p - 2,0

    Microcistys marginataMeneghini, Kutzing - p - 2,0 Microcistys incerta Lemmermann, Starmah - p - a - 2,5 Nostoc pruniforme Agardh ex. Bornet et Flahaut - p - 2,0 Nostoc kihlmanni Lemmermann - o - p - 1,5

    Nostoc verrucosum Vaucher - p - 2,0 Nostoc piscinale Kutzing - p - 2,0 Nostoc linkia - p - 2,0

    Nostoc carneum - p - 2,0

    Nodularia spumigenaMertens - p - 2,0

    Nodularia harveyana Thwaites, Thuret - p - 2,0

    Oscillatoria limosa Agard. ex Gomont - P- a - 2,5 Oscillatoria chalybea Mert. Grev. Ex. Gomont - a - 3,0 Oscillatoria rubescens D.C. Gomont - p - 4,0 Oscillatoria tenuis Agard. ex Gomont - a - 3,0 Oscillatoria splendida Grev ex. Gomont - a - 3,0 Oscillatoria putrida Schmidle - p - 4,0

    Oscillatoria suptilisima Kutzing - a - 3,5 Oscillatoria chlorina Kutzing, Gomond- p - 4,0 Oscillatoriafragilis Bocher - a - 3,0 Oscillatoria formosa Bory - a - 3,0

    Oscillatoria limnetica Lemmermann - o - p - 1,5

    Oscillatoria amphibia Agardh - p - 2

    Oscillatoria brevis Kutzing, Gomond - a - 3,0

    Oscillatoria redekei Vangoor - P-o - 1,5 Oscillatoria agardhii Gomond - p - 2,0 Phormidium tenue Menegh Gomont - p - 2,0

    Phormidium uncinatum Agardh Gomont - p - a - 2,5 Phormidium retzii Agardh Gomont- o - p - 1,5 Phormidium foveolarum Mont, Gomond - p - a - 2,5

    Phormidium tinctorum Kutzing - P- 2,0

    Phormidium inundatum Kutzing- o - l,0

    Phormidium autumnale Agardh, Gomond- P- a- 2,5

    Phormidium papyraceum - o - l,0 Phormidium subfuscum Kutzing - p - 2,0 Romeria elegans Volosz. Kokzwara - p - 2,0

    Rhbdoderma lineare Schmidle et Lauter Born - p - 2,0

    Rivularia aquatica Dewildeman, Geitler - p - 2,0

    Spirulina albida Kolwitz - a - 3,0 Spirulina platensis - p - 2,0 Spirulina jennery - p - 4,0

    Synechoccus aeroginosus Naeg. - o - l,0

    Stigonema ocellatum Dillin, Thuret- o - 1.0

    Schytonema coactile Montagne - p - 2,0

    EUGLENOPHYTA

    Ascoglena vaginicola Stein - P- 2,0 Ascoglena viridis Popova -- P- 2,0 Astasia klebsii Lemmermann - p - a - 4,0 Astasia curvata Klebs - p - a - 3,5 Astasia longa Pringsheim - p - a - 3,5

    Astasia quartanaMoroff, Pringshein - p - a - 3,5

    Astasia torta Pringsheim - a - 3,0

    Colacium cyclopicola Gicklhor, Bourelly - a - p - 2,5

    Colacium sideropus Skuja - P- a - 2,5

    Colacium vesicolosum Ehr. - p - 2,0

    Euglena acus Ehrenberg - P- a - 2,5 Euglena caudala Hubner - a - p - 3,0 Euglena deses Ehrenberg - p - 4,0

    Euglena ehrenbergii Klebs - p - 2,0

    Euglrena geniculata Dujardin - p - a - 3,5 Euglena gracilis Klebs - x - p - 1,0 Euglena granulataKlebs - o - p - 1,5 Euglena hemichromata Skuja - p - 2,0

    Euglena intermedia Klebs, Schmitz - o - a - 2,0

    Euglena mutabilis Schmitz - o - l,0

    Euglena limnophila Lemmermann - o - P- 1,5 Euglena oxyuris Schmarda- o - p - 1,5 Euglena oblonga Schmitz - P- 2,0

    Euglena phyaeter Foti - p - 2,0 Euglena pisciformis Klebs - p - a - 2,5

    Euglena polymorpha Dangeard - a - 3,0

    Euglena proxima Dangeard - p - a - 3,5

    Euglena sanguine a Ehrenberg - p - 2,0

    Euglena splendens Dandgeard - a - 3,0 Euglena spirogyra Ehrenberg - P- 2,0 Euglena tatrica Czosn. - o - 1,0

    Euglena triptaris Dujardin, Klebs - P- 2,0

    Euglena variabilis Klebs - p - a - 2,5

    Euglena viridis Ehrenberg - p - a - 4,0

    Euglena velata Klebs, rev. Skuja - a - p - 2,5 Lepocinclis fusiformis Carter, Lemmermann - p - 2,0 Lepocinclis marsonii Lemm - p - 2,0

    Lepocinclis ovum Ehrenberg, Lemmermann - a - p - 2,5

    Lepocinclis playfairia Dejlandre - p - 2,0

    Lepocinclis steinii Lemm. - p - 2,0

    Lepocinclis texta Dujardin, Lemmermann a - p - 2,5

    Phacus aenigmaticus Drezh - p - a - 2,5 Phacus acuminatus Stokes - p - a - 2,5 Phacus agilis Skuja - p - 2,0

    Phacus brachykentron Pochm - p - a - 2,5

    Phacus brevicaudatus Klebs, Lemmermann - p - 2,0

    Phacus caudatus Hubner - p - 2,0 Phacus curvicauda Swir.- P- 2,0 Phacus elegans Pochmann - o - p - 1,5 Phacus helicoides Pochmann - p - 2,0 Phacus horridus Pochmann - o - p - 1,5 Phacus injlexus Kiss, Pochm - p - 2,0

    Phacus longicauda Ehrenberg, Dujardin - p - a - 2,5

    Phacus nordstedtii Pochmann - p - a - 2,5

    Phacus orbicularis Hubner - p - 2,0

    Phacus pleuronectes O.F. Muller, Dujardin - p - a - 2,5

    Phacus polytrophos Pochm. - p - a - 2,5 Phacus pusillum Lemermann - P- a - 2,5 Phacus skujai Skwortzow - p - a - 2,5

    Phacus suecicus Lemm., Lemmermann - p -o - 1,5

    Phacus tortus Lemm., Skvor. - p - a - 2,5

    Phacus triqueter Ehr. Dujardin - p - 2,0

    Strombomonas acuminata Schmarda, Dejlandre- p - 2,0 Strombomonas acuminata Daday - p - 2,0 Strombomonas jluviatilis Lemerman, Dejlandre - p - 2,0 Strombomonas gibberosa Playfair Dejlandre - p - 2,0 Strombomonas rangoonensis Skworcov, Fott - p - 2,0

    Strombomonas schauinslandii Lemerman, Dejlandre - p - 2,0 Strombomonas verrucosa Daday Deflandre - p - 2,0 Trachelomonas abrupta Swirenko - p - 2,0

    Trachelomonas allia Dejl. - p - o - 2,0

    Trachelomonas armata Ehr., Stein - P- 2,0

    Trachelomonas bulla Stein - a - 2,5

    Trachelomonas caudata Ehr., Stein - P-2,0 Trachelomonas cervicula Stokes em. Swir. - P- 2,0 Trachelomonas conica Playfair - p - 2,0

    Trachelomonas curta D.A. Cunha - p - 2,0 Trachelomonas cylindrica Ehrenberg - p - o - 2,0 Trachelomonas eurystoma Stein - p - 2,0

    Trachelomonas hexangulata Swirenko P-o - 2,0 Trachelomonas hispida Perty, Stein em. Dejl. - p - a - 2,5 Trachelomonas labiata Teiling - p - 2,0

    Trachelomonas oblogna Lemmermann - p - 2,0

    Trachelomonas obovata Stokes, em. Dejlandre - P- 2,0 Trachelomonas pavlovskoensis V. Poljansk, Popova - p - a - 2,5 Trachelomonas plantonica Swirenko - p - o - 2,0

    Trachelomonas pulccherium Playfair - /3- 2,0 Trachelomonas rugulosa Stein - P- 2,0

    Trachelomonas similis Stokes - p - 2,0 Trachelomonas stokesiana Palmer - p - 2,0 Trachelomonas superba Swirenko - o - p - 1,5

    Trachelomonas varians Dejlandre - P- 2,0 Trachelomonas verrucosa Stokes - p - 2,0 Trachelomonas volvocina Ehrenberg- P- 2,0

    Trachelomonas volvocinopsis Swirenko - P- 2,0

    CHRYPTOPHYTA

    Chroomonas caudala - - a - 2,5

    Chroomonas nordstedtii Hans Girg- o - - 1,5

    Chroomonas pulex - - a - 2,5 Cryptomonas erosa Ehrenberg - a - 3,0 Cryptomonas gracilis - - 2,0 Cryptomonas marssoni Skuja - - 1,5 Cryptomonas ovata Ehrenberg - a - 3,0 Cryptomonas rostrata - o - - 1,5 Cryptomonas rostratiformis Skuja - o - 1,0

    Cryptomonas tetrapyrenoidosa Skuja - - 2,0 Rhodomonas lacustris Pascher, Ruttner - - 2,0 Rhodomonas lens Pascher, Ruttner - o - - 1,5 DINOPHYTA

    Amphidinium lacustre - - 2,0

    Ceratium cornutum Ehr., Clapadete et Lachmann - o - 1,0 Ceratium hirudinella O.F. Muller, Schrank- o - 1,0 Glenodiniopsis uliginosa - o - 1,0

    Gymnodinium aeruginosum Stein - o - - 1,5 Gymnodinium mirabile - o - - 1,5 Gymnodinium palustre Scilling - o - 1,0

    Peridinium bipes Stein - o - 1,0

    Peridinium cinctum O.F. Muller - o - 1,0 Peridinium umbonatum Stein - o - 1,0 Peridinium willei Huitfeld-Ksaas - a - 3,0 Sphaerodinium cinctum - o - 1,0 XANTOPHYCEAE

    Centritractus belenophorus Lemmermann - - 2,0

    Centritractus dubius - o - 1,0

    Characiopsis acuta - o - l,0

    Characiopsis lunaris - o - l,0

    Ophiocytum cochleare Eichwald, A. Braun - o - - l,5

    Ophiocytum maius - o - 1,0 Tetraedriella subglobosa - o - 1,0 Tribonema viride Pascher - o - - 2,0 Vaucheria debaryama - o - l,0 Vaucheria geminata - - 2,0

    Vaucheria sessilis - p - 2,0

    BACILLARIOPHYCEAE

    Achnanthes lanceolata Grunow - - 2,0 Achnanthes minutissima Nitzsch., Ehr. - o - - 1,5 Amphipleura pellucida Kutzing - - 2,0

    Amphora ovalis Kutzing- a - 3,0

    Amphora ovalis var. gracilis - - o - 1,5 Asterionellaformosa Hass - o - - 1,5 Asterionella gracillima Heiberg- o - l,0 Caloneis amphisbaena Bory, Cleve - - a - 2,5 Caloneis silicula Ehrenberg, Cleve - o - - 1,5 Ceratoneis arcus Ehr. - o - 1,0

    Coconeis pediculus Ehernberg - - 2,0 Coconeis placentula Ehernberg - - 2,0 Cyclotella comta Ehrenberg, Kutzing - o - 1,0 Cyclotella meneghiniana Kutz - ex - - 2,5 Cymatopleura elliptica Bredisson, Smith - - 2,0

    Cymatopleura solea Brebbisson, Smith - - ex - 2,5

    Cymbella ehrengergi Kutzing - o - - 1,5 Cymbella lanceolata Ehrenberg, Heiberg - - 2,0 Cymbella silesiaca Bleisch in Rabenh - - ex - 2,5 Cymbella ventricosa Kutzing - o - - 1,5

    Diatoma elongatum Roth - o - - 1,5 Diatoma hiemale Roth, Heiberg - o - 1,0 Diatoma vulgare Bory - - ex - 2,5 Epithemia sores Kutzing - - 2,0 Epithemia turgida Ehr., Kutz. - - 2,0 Eunotia arcus Ehrenberg - o - 1,0 Eunotia robusta Ralft - o - l,0

    Eunotia triodon - o - 1,0

    Fragilaria capucina Desmazieres - - o - 2,0 Fragilaria construens Ehrengerg, Grunow - - 2,0 Fragilaria crotonensis Kitt - o - - 1,5

    Frustulia vulgaris Thwaites, Detoni - - ex - 2,5

    Gomphonema acuminatum Ehr. - - 2,0

    Gomphonema angustatum Kutzing, Rabenhorst - o - l ,O

    Gomphonema constrictum Ehr. - - 2,0

    Gomphonema olivaceum Hornemann - - 2,0

    Gyrosigma acuminatum Kutz. Rabenh - - 2,0 Hantzschia amphyoxis Ehr., Gun - ex - 3,0 Melosira italica Ehr. - o - - 1,5

    Melosira granulata Ehr., Ralfs - - 2,0

    Melosira varians Agardh - - 2,0

    Meridian circulare Greville, Agardh - o - l,0 Navicula atomus Nageli, Grnnow - ex - 3,0 Navicula cryptocephala Kutz. - ex - 3,0 Navicula cuspidata Kutzig - - ex - 2,5 Navicula gracilis Ehrenberg - o - - 1,5 Navicula gastrum Ehrenberg, Kutzig - - 2,0 Navicula rhinchocephala Kutz - ex - 3,0 Navicula viridula Kutz. - ex - 3,0

    Nitzschia acicularis Kutzig, W. Smith - ex - 3,0 Nitzschia apiculata Gregory, Grunow - ex - 3,0 Nitzschia capitellata Hustedt - ex - 3,0 Nitzschia comunis Rabenhorst - ex - 3,0 Nitzschia holsatica - - 2,0

    Nitzschia palea Kutz. - ex - 3,0

    Nitzschia sigmoidea Nitzsch, W. Smith - - 2,0

    Pinnularia giba Ehrenberg - o - l,0

    Pinnularia microstauron Ehrenberg, Cleve - o - 1,0

    Pinnularia nobilis Ehrenberg - o - l ,0 Pinnularia viridis Nitzsch., Ehrenberg - - 2,0 Rhizosolenia longiseta Zach - o - 1,0 Rhoicosphaenia curvata Kutz, Grun. - - 2,0 Rhopalodia gibba Ehr., O. Muller - o - l,0 Rivularia sp. Roth, Agardh - o - l ,0

    Stauroneis phoenicenteron Ehrenberg - - 2,0 Stephanodiscus astraea Ehr. - o - - 1,5 Stephanodiscus hantzschii Grnnow - ex - 3,0 Surirella biseriata Brebisson - - 2,0 Surirella elliptica - - 2,0

    Surirella ovata Kutzing - - 2,0 Surirella spiralis Kutzing - o - l ,0 Surirella turgida - - 2,0 Synedra acus Kutz - - 2,0

    Synedra actinastroides Lemmermann - o - - 1,5 Synedra berolinensis Lemmermann - - 2,0 Synedra ulna Nitzsch. - - 2,0

    Synedra vaucherie Kutz - - 2,0 Tabellariafenestrata Lyng. - o - - 1,5 Tabellariafloculosa - o - l,0 CHRYSOPHYCEAE

    Chromulina nebulosa - o - l,0

    Chromulina ovalis - o - 1,0 Chromulina rosanofii - o - 1 Chrysococcus ornatus - o - 1,0

    Chrysococcus klebsianus - o - 13 - 1,5 Chrysosphaerella longistina - o -13 - 1,5 Chrysococcus rufescens Klebs - o -13- 1,5 Dinobryon divergens - 13 - 2,0

    Dinobryon sertularia Ehrenberg - o - 1,0

    Dinobryon stipitatum - o - 1,0

    Dinobryon suecium - o - 1,0

    Hydrurus foetidus Villars, Trevisan - o - 1,0 Mallomonas acaroides Perty- o - 13 - 1,5 Mallomonas akrokomos Ruttner- o- 1,0 Mallomonas insignia - o - 1,0

    Mallomonas elongata Reverdin - o - 13- 1,5

    Mallomonas fastigata - o -1,0 Synura petersenii Korshikov - 13 - 2,0 Synura uvella Korshikov -13 - 2,0 Uroglena volvox Ehrenberg - 13 - 2,0

    Uroglenopsis americana - o - 1,O

    RHODOPHYTA

    Audouinella chalybea Lyngb., Freis - o - 1,0 Batrachospermum moniliforme Roth- o -1,0 Hildenbrandia rivularis Lieben, J. Ag - o - 1,0 Lemanea annulata Kutzing - o - 1,0

    Lemanea catenata - o -1,0 Lemaneafluviatilis L., C. Aghardt- o - 1,0 Lemaneafucina - o - 1,0

    Lemanea nodosa Kutzing - o - 1,0

    CHLOROPHYTA

    Actinastrumfalcatus Carda, Ralfs - p - a - 2,5 Actinastrum hantzschii Lagerheim - p - 2,0 Bulbochaete nana - o - p - 1,5

    Bulbochaete intermedia - o - p - 1,5 Chaetophora elegans - p - o - 1,5 Carteria klebsii - p - 2,0

    Carteria multifilis Fresenius Dill - p - 4,0 Characium gracilipea - p - 2,0 Characium falcatum Schroedert - a - 3,0

    Characium pringsheimii A. Braun - a - 3,0 Chlamidomonas angulosa Dill - a - 3,0 Chlamidomonas braunii Goroschankin - a - 3,0 Chlamidomonas ehrenbergi - a - 3,0 Chlamidomonas incerta Pascher - a - 3,0

    Chlamidomonas media Klebs -13- a - 2,5

    Chlamidomonas reinhardtii Dangeard- a - 3,0

    Chlamidomonas simplex Pascher - p - 2,0

    Chlorella vulgaris Beyerinck- p - 4,0 Chlorhormidium rivulare - a - - 2,5 Chloroccum cumicola - p - 2,0

    Chlorogonium elongatum Dangeard- a - 3,0 Chlorogonium echlorum Ehrenberg - a - p - 3,5 Chloromonas vulgaris Anachin, Gerlojf- a - p - 3,5 Cladophora glomerata Kutzing -P - 2,0

    Cladophora crispata - p - 2,0

    Coccomonas orbicularis - p - 2,0

    Coelastrum microsporum Naegeli. A. Braun - p - 2,0 Coelastrum sphaericum Naegeli - p - 2,0 Crucigenia cruciata - p - 2,0 Crucigeniellafenestrata Schmidle - p - 2,0

    Crucigeniella tertrapedia Kirchner, West and West- p - 2,0

    Crucigeniella rectangularis Naegeli, Komarek - - a - 2,5

    Cylindrocapsa involuta - o - 1,O

    Dictyosphaerium pulchellum - p - 2,0

    Draparnaldia glomerata Vauch., Agardh- o - 1,0 Eudorina elegans Ehrenberg - p - 2,0 Enteromorpha intestinalis - p - 2,0

    Gloeomonas ovalis - p - 2,0

    Gonium pectorale O.F. Muller - a -p - 3,5 Gonium sociale Dujardin, Warming - - a - 2,5 Haematococcus pluvialis - o - - 1,5

    Hyalotheca dissiliens Smith ex Ralfs- o - 1,0 Hydrodictyon reticulatum L, Lageheim - p - 2,0 Kirchneriella lunaris Kirchner, Mobius - p - 2,0 Langerheimia citriformis Snow, Collins - a - 3,0 Langerheimia genevenisis Chodat, Chodat - p - 2,0 Langerheimia longiseta Lemmerman, Wille - a - 3,0 Langerheimia wratislawiensis Schroder - p - 2,0

    Microspora amoena Kutzing, Rabenhorst - o - 1,O Oedogonium capillareLinne, Kutzing- p - 2,0 Oedogonium crispum - o - p - 1,5

    Oedogonium undulatum A. Braun - p - 2,0 Oocystis lacustris Chodat- o - p - 1,5 Oocystis marsoni Lemmermann - p - 2,0 Pandorina morum O.F. Muller - p - 2,0

    Pediastrum biradiatum Meyen - o - 1,0 Pediastrum boryanum Turpin, Meneghini. - p - 2,0 Pediastrum duplex Meyen - p - 2,0

    Pediastrum tetras Ehrenberg, Ralft - p - 2,0 Phacotus lenticularis Ehrenberg, Stein - p - 2,0 Pyraminomonas tetrarhynchus - p - 2,0

    Rhizoclonium hieroglyphicum Agardh, Kutzing- o - p - 1,5

    Scenedesmus abundans - p - 2,0

    Scenedesmus acuminatus - p - 2,0

    Scenedesmus acutiformis - p - 2,0 Scenedesmus acutus - p - 2,0 Scenedesmus arcuatus - p - 2,0 Scenedesmus armatus - p - 2,0 Scenedesmus bi.fuga - p - 2,0 Scenedesmus brasiliensis - p - 2,0 Scenedesmus denticulatus - p - 2,0 Scenedesmus hystrix - p - 2,0 Scenedesmus longus - p - 2,0

    Scenedesmus quadricauda Turpin, Brebisson - p - 2,0

    Scenedesmus obliguus - p - 2,0 Scenedesmus opoliensis- p - 2,0 Selenastrum bibraianum - p - 2,0

    Sorastrum spinulosum Naegeli - o - p - 1,5

    Spondylomorum quaternarium - a - 3,0 Sphaerellopsis fluviatilis Stein, Pascher - p - 2,0 Stigeoclonium flagelliferum - P - 2,0

    Tetraedron caudatum Carda, Hansgirg - p - 2,0

    Tetraedron regulare - p - 2,0

    Tetraedron trigonum Nageli, Hansgirg - p - 2,0

    Tetrastrum punctatum Schmidle, Ahlstr. et Tiffany - p - 2,0

    Tetrastrum staurogeniaeforme Schroder, Lemmermann - p - 2,0

    Ulothrix subtilissima Rabenhorst. f oligosaprobica - o - 1,O

    f alfa - mezosaprobica - a - 3,0

    Ulothrix tenerrima Kutzing - p - 2,0

    f oligosaprobica - o - 1,O

    f alfa - mezosaprobica - a - 3,0 Ulothrix tenuissima Printz - o - 1,0 Ulothrix zonata Weber et. Mohr, Kutzing

    f oligosaprobica - o - 1,O

    f alfa - mezosaprobica - a -3,0

    Uva korshikoffii - p - 2,0

    Volvox aureus Ehrenberg - o - 13 - 1,5 Volvox globator Linne - o -13 - 1,5 ZIGNEMATOPHYCEAE

    Closterium acerosum Schrank., Ehrenberg - a - 3,0

    Closterium aciculareT. West-13 - 2,0 Closterium acutum Breb. ex. Ralfs - 13 - a - 2,5 Closterium ceratium Perty - a -3,0

    Closterium cornu - o - 1,0

    Closterium ehrenbergii Menegh. ex. Ralfs - 13 - 2,0 Closterium lanceolatum Kutz. ex. Ralfs - a -3,0 Closterium leibleinii Kutzing -13 - 2,0

    Closterium limneticum Lemn. - a -3,0

    Closterium lunulaMull. ex Ralfs - a -3,0

    Closterium moniliferum Bory, Ehrenberg - 13 - 2,0 Closterium navicula Brebisson, Lutkemul - o - 1,O Closterium parvulum Nageli - 13 - 2,0

    Closterium praelongum Breb. - ex - 3,0 Closterium strigosum Brebisson - 13 - ex - 2,5 Closterium striolatum Ehr. ex Ralft - 13 - ex - 2,5 Closterium venus Ehr. ex Ralft -13 - 2,0 Cosmarium botrytis Meneghini- o -1,0 Cosmariumformulosum Hoffmeister -13 - 2,0 Cosmarium impressulum Elfv. - ex - 3,0 Cosmarium granatum Breb et Ralft - ex - 3,0 Cosmarium humile Gay, Nordst - ex - 3,0 Cosmarium laeve Rabenh - ex - 3,0

    Cosmarium margaritiferum Menegh. ex Ralft - ex - 3,0

    Cosmarium meneghinii Breb. - ex - 3,0 Cosmarium regnelii Wille - ex - 3,0 Cosmarium subcostatum Nordst. - ex - 3,0 Cosmarium turpini Brebisson - o - 1,0 Desmidium swartzii Agh. Ex Ralft o - 1,O

    Euastrum denticulatum Ehr. ex Ralft - o- 13 - 1,5

    Euastrum didelta Ralft- o -1,0 Euastrum elegans - o - 1,0 Euastrum insigne - o - 1,O

    Euastrum oblongum Grev. Ex Ralft- o - 1,0 Euastrum truncatum - o -1,O

    Micrasterias crux-melitensis Ehr. ex. Ralfs-o 1,0 Micrasterias radiata- o - 1,O

    Micrasterias rotata Brev. , ex Ralft - o - 1,O Micrasterias truncata Carda ex Ralft- o - 1,O Mougeotia genuflexa- o - 1,0

    Netrium digitus Ehr. ex Ralft Jtzigs. Et Rothe - o - 1,0 Penium polymorphum Petry- o -1,0

    Penium silvae-nigrae - o - 1,0

    Penium spirostriolatum Barker - o - 13 - 1,5 Pleurotaenium trabecula Ehr., Ralft- o - 1,0 Plaeurotenium truncatum Breb. ExNaeg. - o -13- 1,5 Spirogyra insignis Hassall, Kuetz -ex - 3,0

    Spirogyra varians Hassall Kuetz -13 - ex - 2,5 Spirogyra neglecta Hassall, Kuetz - 13 - ex - 2,5 Spirogyra nitida Dillwyn Link - 13 - ex - 2,5 Spirogyra porticalis - o - 13 - 1,5

    Staurastrum commutatum - o - 13 - 1,5 Staurastrum hirsutum Ehr., Ralft - 13 - ex - 2,5 Staurastrum muticum Brebs. ex Ralft - 13 - ex - 2,5 Staurastrum orbiculare Raflsex Rafls -13 - ex - 2,5 Staurastrum paradoxum Meyen ex Ralft -ex - 3,0

    Staurastrum polyrichum Perty Raben - 13 - ex - 2,5 Staurastrum punctulatum Breb. ex Ralfs - o - 1,O Staurastrum tetracerum Kuetz. ex. Ralfs -ex - 3,0 Staurodesmus apiculatus Breb., Teil - 13 - ex - 2,5 Staqurodesmus convergens Her. ex Ralfs,Teil -13 - ex - 2,5 Staurodesmus glabrus Ehr., Ralfs,Tteil - 13 - ex - 2,5 Tetmemorus laevis Kuetz., ex Ralfs- o -1,0

    Zygnema cruciatum Vauch. Agardh -13 - ex - 2,5 Zygnema stellium - o - 1,O CHAROPHYCEAE

    Chara vulgaris L. - o -1,0

    Nitella gracilis - o - 1,0

    BRYOPHYTA

    Amblystegium riparium L., BR. - o - 1,0

    Bryum pseudotriqetrum Hedw., Gaertn - o - 13 - 1,5

    Cinclidotus aquaticus Hedw.B.S.G. - o - 1,0 Drepanocladus aduncus Hedw - o - 13 - 1,5

    Drepanocladusfluitans Hedw. Warnst. - o -13- 1,5 Fontinalis antipyretica Hedw. - o -1,0 Hygrohypnum ochraceum Turn. Loeske - o- 1,0 Marsupella aquatica Schrad Schifen - o - 1,0 Marsupella sphacelata Gies., Lindb. - o -1,0 Philonotisfontana Hedw. Bird. -13- ex - 2,5 Philonotis seriata Mitt- o - 1,0

    Ricciafluitans L. - o -1,0 Riccia glauca - o - 1,0

    Ricciocarpus natans L. Carda- o 1,0 Scapania undulata L. Dum. - o - 1,O

    Sphagnum cuspidatum Ehrh. Ex Hojfm. - o- 1,O Sphagnum magellanicum Bird. - o - 1,0 Sphagnum palustre L. - o -1,0

    Sphagnum recurvum P. Beauv. - o- 1,0

    PTERIDOPHYTA

    Equsetumfluviale L. em. Ehrhart- o -1,0 Pelliafabbroniana Raddi- o - 1,O Salvinia natans L. All. - o - 1,O ANGIOSPERMAE

    Anscharis Elodea Canadensis - 13 - 2,0 Bidens tripartita L. - o - 13 - 1,5 Ceratophyllum demersum L. - 13 - 2,0

    Drosera rotundifolia L. - o - 1,0

    Hyrdocaris morsus ranae L. - o - 13 - 1,5

    Lemna minor L. - 13 - 2,0

    Lemna gibba L. - 13 - 2,0 Myriophyllum apicatum L. - 13 - 2,0 Parnassiapalustris o -1,0 Polygonum amphibium L. - 13 - 2,0

    Potamogeton crispus L. - - 2,0 Potamogeton gramineus L. - - 2,0 Potamogeton lucens L. - - o - 1,5 Potamogeton perfoliatus L. - - 2,0 Sagittaria sagittifolia L. - o - - 1,5 Spirodela polyrrhiza L. Schleiden - - 2,0 Typha latifolia L. - - 2,0

    Utricularia vulgaris L. - - 2,0 PROTOZOOA PROTOZOARE FLAGELATE

    Ascoglena vaginicola Stein. - - 2,0 Ascoglena viridis Popova - - 2,0 Astrosiga radiata Zacharis - o - - 1,5 Bicoeca lacustris J. Clark- a - - 2,5

    Bodo angustus Dujardin - p - 4,O

    Bodo caudatus Dujardin -p - 4,O

    Bodo fusiformis Stokes Lemermmann - p - 4,O Bodo putrinus Stokes Lemm. - p - 4,O

    Bodo saltans Ehrenberg - p - 4,0

    Cercomonas agils Morojf- p -a - 3,5 Cercomonas longicauda Dujardin - p -a - 3,5 Codonocladium umbellatum Stein,Ttatem- - 2,0 Codonosiga botrytis Ehr., S. Kent - a - 3,0 Cryptoglena pigra Ehr. - - 2,0

    Hexamita inflata Dujardin - p- 4,0

    Gyromonas ambulans Seligo - p - 4,0 Mastigamoeba aspera Schulze - p -a - 3,5 Mastigamoeba limaxMorojf- p -a - 3,5 Mastigella penardii Lemm - p - 4,0 Monosiga ovata S. Kent- o - - 1,5 Multicilia lacustris Lauterborn - p -a - 3,5 Petalomonas abscissa Duj., Stein - a - 3,0 Petalomonas mira Awerinzew - a - - 2,5 Petalomonas mediocanellata Stein - a - 3,0 Petalomonas platyrryncha Skuja - - 2,0 Petalomonas pregnans Skuj - o - - 1,5 Petalomonas pusilla Skuja - a - 3,0 Petalomonas steinii Klebs - a - - 2,5 Poteriodendron petiolatum Stein - a - - 2,5 Protospongia haeckeli Kent - o - 1,O Pleuromonas jaculans Petry - a - p - 3,5

    Rhyncomonas nasuta Stokes, Kleps - a - 3,0

    Salpingoeca gracilis J. Clare - - 2,0 Sphaeroeca volvox Lauterborn - a - 3,0 Treptomonas agilis Dujardin - p - 4,O Trigonomonas compressa Klebs - p - 4,O

    Urophagus rostratus Klebs, Lemermmann - p - 4,O

    RHIZOPODEA

    Amoeba proteus Leidy - - 2,0 Amoeoba guttulus - a - p - 3,5 Amoeba verrucosa - - 2,0 Arcella vulgaria Ehrbg. - - 2,0 Arcella dentala Ehrbg. - o - l,0

    Arcella hemisphaerica Perty - - 2,0 Actinosphaerium eichhornii - o- - 1,5 Acanthocystis turfacea - o - 1,0 Actinophrys sol Ehrb. - -a - 2,5

    Cochliopodium bilimbosumAerb., Hert. et Lesser - - 2,0

    Centropyxis aculeta Ehrb. - o- - 1,5 Cryptodifllugia compressa Penard - o - l,0 Cryptodifllugia oviformis Penard - f3- 2,0 Clathrulina elegans - -a - 2,5 Dactylospherium radiosum - -a - 2,5 Diplophrys archeri Barker - a - 3,0 Difflugia bacillifera Penard - o - 1,O Difflugia limnetica Levander - o - 1,O Difflugia oblonga Ehrbg. - - 2,0 Difflugia corona Wallich - - 2,0 Euglypha ciliata Ehrb. - - 2,0

    Gromia bruneri Dujardin - - 2,0

    Gromiafluviatilis Dujardin - o - 1,0

    Hyalodiscus rubicundus Herwig et Lesser - - 2,0

    Lesquereusia spiralis Ehrbg. - o - 1,0 Nebela Collaris Ehrbg. - o - 1,O Pelomixa palustris Greejf. - p - 4,O

    Paulinella chromatophora Lauterborn - - 2,0 Quadrurella symetrica Wallich - - 2,0 Vahlkanfia lymax Dujardin - p - 4,0 Vampyrella pendula Cienkowsky- o- - 1,5 CILIOPHORA

    Acinerta incurvata Dujardin - p - 4,O

    Acineria unciala - a - p -3,5

    Acineta compresa Claparede et Lachmann - - a -2,5 Acinetaflava Stokes - - 2,0

    Acineta grandis Kent - - 2,0 Acineta tuberosa Ehrenberg - a -3,0 Amphileptus carchesii -a - 3,0 Amphileptus claparedii Stein -a - 3,0 Amphileptus pleurosigma - - a - 2,5

    Amphileptus procerus - - a -2,5 - a-2,5 Astylozoon fallax Engelmann - f3- a - 2,5 Astylozoon faurei Kahl - a - 3,O

    Aspidisca costala Dujardin - a -3,0 Aspidisca lynceus Ehrenberg - a - 3, O Aspidisca sulcata Kahl - /3 - 2,O Aspidisca turriata Ehrenberg - /3 -a - 2,5 Balanion ploanctonicum - o - 1,O Bursaria truncatella O.F. Muller - /3 - 2,O

    Bursaridium pseudobursaria- o- - 1 - a -2,5,5

    Bursellopsis truncata Kahl, Corliss - /3 -2,0 Bursellopsis spumos a - o 1,O

    Campanella umbellaria Linne - {3-a - 2,5 Carchesium polypinum Linne - a -3,0 Carchesium pectinatum Zacharis - o - /3 -1,5 Climacostomum virens Ehrenberg - /3 - 2,O Cothurnia annulata Stokes - /3-2,0 Codonella cratera Leidy - o - /3 - 1,5

    Coleps hirtus Nitzsch - {3-a - 2,5 Chilodonella algivora Kahl - a -3,0 Chilodonella cucullulus O.F. Muller - a -3,0 Chilodonella uncinata Ehrenberg- a -3,0

    Cinetochilum margaritaceum Ehrenberg- p - 4,O

    Colpidium campylum Stokes, Bresslau - p-4,0 Colpidium colpoda Ehrenberg, Stein - p- 4,0 Colpoda cucullus O.F. Muller - a -3,0 Colpoda Steini Maupas - p- 4,0

    Cyclidium glaucom a O.F. Muller - a - 3,0

    Cyclidium citrullus Kohn - a - 3,0

    Cyclotrichium sphaericum Faure Fremiet - /3 - 2,0

    Dexiotrichides centralis Stokes - p - 4,O

    Didinium balbianii Fabre -Domergue - /3- a - 2,5 Didinium nasutum O. F. Muller, Stein - /3- a - 2,5 Dileptus anser O. F. Muller - o - /3 - 1,5

    Dysteria navicula Kahl - a - 3,0

    Epal.xella bidens - p - 4,O

    Epal.xella mirabilis Roux, Corliss - p- 4,0 Epistylis hentscheli Hentschel - /3- a - 2,5 Epistylis pricatilis Ehrenberg - /3- a - 2,5

    Euplotes patella O.F. Muller, Ehrenberg - /3- a -2,5

    Frotonia acuminata - /3 - 2,0 Frontonia leucas Ehrenberg - /3 -2,0 Gastrostyla mystacea - p - 4,O

    Glaucoma scintillans Ehrenberg - p - 4,O Halteria gradinella O.F. Muller - /3 - 2, O Hastatella radians -/3- a - 2,5

    Holophrya nigricans Lauterborn - /3 - 2,0 Holophrya simplex Schweiakoff- /3- a -2,5

    Hemiophrys bivacuolata Sramek-Husek-p- 4,0 Hemiophrys fusidens Kahl - a - 3,0

    Hemiophrys procera Penard - o - f3 - 1,5 Hemiophrys pleurosigma Stokes - /3- a -2,5 Lembadion lucens Maskel - f3 -2,0

    Litonotus fascicola Wresniowski - a - 3,0 Litonotus lamella Ehrenberg, Schewiakoff- f3 -2,0 Litonotus cygnus O.F. Muller - f3 - 2,0

    Litonotus varsaviensis Wrzesniowski - /3- a - 2,5

    Lacrymaria elegans Engel, Jmann - p - 4,O Lacrymaria pupula - f3 - 2,0

    Lacrymaria olar O.F. Muller - o - f3 - 1,5

    Lacrymaria vermicularis O.F. Muller - o - f3 - 1,5

    Loxophyllum helus Stokes - /3- 2,0 Loxophyllum meleagris Dujardin - f3 -2,0 Loxodes rostrum O.F. Muller - /3- a - 2,5 Loxodes striatus Engelmann - a - 3,0

    Mesodinium pulex Claparede et Lachmann - a - p - 3,5 Metopus sigmoides - p- 4,0

    Microthorax pussilus Engelman - a - p - 3,5 Nassula ornata Ehrenberg - /3- 2,0 Obertrumia aurea -/3- a -2,5

    Operculari a asellicola Kahl - f3 - 2,0

    Opercularia coarctata Claparede et Lachmann - a -p - 3, 5 Opercularia nutans -/3- a - 2,5

    Oxytricha chlorelligera - a - 3,0

    Oxytrichafallax - a -3,0

    Oxytricha opisthotricha paralella Engelmann - /3- a - 2,5

    Oxytricha tachysoma pelionella O.F. Muller, Stein - a -3,0

    Paracolpidium truncatum - a -3,0 Paramecium aurelia Ehrenberg - /3- a - 2,5 Paramecium bursaria Ehrenberg - f3 - 2,0

    Paramecium caudatum Ehrenberg - a -

    Paramecium putrinum Claparede et Lachmann - p - 4,0 Paramecium trichium Stokes - p - 4,0

    Podophrya fixa O.F. Muller, Ehrenberg - p - 4,O

    Prorodon niveus - f3-2,O

    Podophrya carchesii Claparede et Lachmann - f3 - 2,0

    Prorodon teres Ehrenberg - a -3,0 Phascolodon vorticella Stein - f3 - 2,0 Paradileptus elephantinus Zvec - f3 -2,0 Plagyofila nasuta Stein - p- 4,O Pleuronema coronatum Kent - f3 -2,0 Pleuronema ecrassum Dujardin - f3 - 2,0 Pleurotricha grandis - f3 -2,0

    Pseudoprorodonfarctus Claparede et Lachmann - f3 -2,0

    Spathidium depressum - o -1,0 Spathidium porculus Penard - a - 3,0 Spathidium viride Penard - a - 3,0

    Spathidium spathula O.F. Muller - /3- a -2,5

    Spirostomum ambiguum O.F. Muller - a -3,0

    Spirostomumfilum Ehrenberg-Penard- o - 1,0 Spirostomum intermedium Kahl - /3- a -2,5 Spirostomum minus Roux - /3- a -2,5 Spirostomum teres Roux - a -3,0

    Staurophria elegans Zacharias - f3- a - 2,5

    Staurophria magna - p - 4,O

    Strombilidium gyrans Stokes, Kahl - o - 1,O Strombilidium velox Faure Fremiet - f3 - 2,0 Strombidium mirabile Penard - f3 - 2,0 Strombidium viride Stein - f3 - 2,0

    Stentor coeruleus Ehrenberg - a - 3,0

    Stentor igneus Ehrenberg - f3 - 2,0

    Stentor mulleri Barry, Ehrenberg - /3- a - 2,5

    Stentor niger O.F. Muller, Ehrenberg- o - f3 - 1,5

    Stentor polymorphus Ehrenberg, Stein - f3 - 2,0 Stentor roeseli Ehrenberg - /3- a - 2,5 Stylonychia mytilus Ehrenberg - a - 3,0

    Stylonychia musca rum Kahl - f3 - 2,0

    Stylonychia pustulata Ehrenberg - f3 -2,0

    Tertahymena pyriformis Ehrenberg, Schewiakoff- p- 4,0 Tintinnidium fluviatilis

    Tillinia magna - p - 4,O

    Trachelius ovum Ehrenberg - /3- a - 2,5

    Trichopelma sphacnetorum - o - f3 - 1,5

    Uronema nigricans - a -3,0

    Urotrichafarcta Claparede, Lachmann - a - 3,0

    Urosoma butschlii Schewiacoff- p - 4,0 Urostila viridis Stein - /3- a - 2,5 Urostila grandis Ehrenberg - /3- a - 2,5 Urostila weisei Stein - a -3,0

    Vorticella aquadulcis-Komplex - f3 - 2,0 Vorticella alba Fromentel- p- 4,0 Vorticella campanula Ehrenberg - f3 - 2,0

    Vorticella campanulata Kahl - /3- a - 2,5

    Vorticella chlamidophora Penard - f3 - 2,0 Vorticella comunis Fromentel - f3- 2,0 Vorticella convallaria Linne - a -3,0 Vorticella cupifera Kahl - a - 3,0 Vorticella equilata Kahl- p - 4,0

    Vorticellafromentali Kahl - a -3,0 Vorticella hamata Ehrenberg - {J- a - 2,5 Vorticella margaritata Fromentel- p - 2,0

    Vorticella marginata Stiller - p - 2,0

    Vorticella mayeri Faure -Fremiet- p - 2,0

    Vorticella monilata Tatem - a -3,0

    Vorticella microstoma Ehrenberg- p- 4,0 Vorticella nutans O.F. Muller - p - 2,0

    Vorticella putrina O.F. Muller- p - 4,0 Vorticella striata Stokes - p- 4,0 Vorticella telescopica Kent - a - p - 3,5 Vorticella vestita Stokes - a - 3,0

    Vorticella vernalis Stokes - p - 2,0

    PORIFERA

    Ephydatiafluviatilis Linne - {3- 2,0 Ephydatia muelleri Liebercuhn - f3- 2,O

    Spongila lacustris Linne - p - 2,0

    Spongila fragilis Leidi - p - 2,0 Trochospongilla horrida - o - p - 1,5 CNIDARIA

    Craspedacusta sowerbyi Lankester- o - p - 1,5 Hydra attenuata Pallas, 1766 - o - p - 1,5 Hydra vulgaris Pallas, 1766 - o - p - 1,5

    Hydra viridissima Pallas -{3- 2,0 Pelmatohydra oligactis Pallas - p - 2,0 PLATHELMINTHES

    TURBELLARIA

    Bohtrioplana semperi M. Braun - o - l,0 Crenobia alpina alpina Dana - o - l ,O Crenobia alpina montenigrina Mrazek- o - l,0 Dalyellia viridis Shaw - - ex - 2,5

    Dendrocoelium album Steinmann - p - 2,0

    Dendrocoelium lacteum O.F. Muller - p - 2,0 Dendrocoelium carpathicum Komarek- o -1,0 Dugesia creticaMeixner, 1928- o - l,0 Dugesia gonocephala Duges, 1850- o - 1,0

    Dugesia lugubris O. Schmidt, 1860 - p - 2,0

    Dugesia polychroa O. Schmidt - o - 1,0

    Dugesia trigrina Girard, 1850- p - 2,0

    Fonticola Phagocata albissima dalmatica-o -1,0 Mesostoma ehrenbergi Focke - p - 2,0 Microstomum lineare O. F. Muller - p - 2,0 Planaria torva O.F. Muller -P - a - 2,5

    Planaria polychroa O. Schmid, 1862 - p - a - 2,5

    Plagiostomum lemani Plessis - o - 1,0

    Polycelisfelina cornuta Dalyell - o - 1,0

    Polycelis nigra O.F. Muller - p - 2,0

    Polycelis tenuis I. Jima - p - 2,0

    NEMERTINI

    Protostomatella obscura Schultze - o - p - 1,5 Protostoma graecense Bohming- o - p -1,5 GASTROTRICHA

    Aspidiophorus paradoxux Voigt- p - 2,0 Chaetonotus arcuatus Voigt- a - p - 2,5 Chaetonotus brevispinosus Zelinca - p - 2,0 Chaetonotus chuni Voigt- o - 1,0

    Chaetonotus hystrixMetschnikoff- o - 1,0 Chaetonotus longispinosus Stokes - o - 1,0 Chaetonotus macrochaetus Zelinka - o - 1,0 Chaetonotus maximus Ehrenberg- o - 1,0 Chaetonotus multispinosus Grunspann - o - 1,0 Chaetonotus octonarius Stokes - o - 1,0 Chaetonotus persetosus Zelinka - o - l,O Chaetonotus schultzei Metschnikoff- o - 1,0

    Dasydytes Setopus dubius Voigt - p - 2,0

    Dasydytes Haltidytes festinans Voig,- a - 3,0 Dasydytes Chitonodytes longisetosus - a - p - 2,5 Dasydytes ornatus Voigt, 1909- a - 3,0 Heterolepidoderma ocellatum Metschnikoff- p - 2,0 Jchthydum podura O.F. Muller- p - 2,0 Lepidodermella squamatum Dujardin - o - 1,0

    Neogossea antenniggera Gosse - a - 3,0 Polymerurus nodicadus Voigt- a - 3,0 Stylochaetafusiformis Spencer - o - 1,0 Stylochaeta longispinosa - o - 1,0 Stylochaeta stylifera Voigt- o - 1,0 NEMATODA

    Dorylaimus stagnalis Dujardin - a - 3,0

    NEMATOMORPHA

    Gordius aquaticus Linnaeus - p - 2,0

    ROTATORIA

    Adineta vaga Davis - o - p - 1,5

    Anuraeops is fissa Gosse - o - 1,0 Argonotholcafoliacea Ehernberg- o - 1,0 Ascomorpha ecaudis Perty- o - 1,0 Aspelta circinator Gosse - o - 1,0

    Asplanchna brigthwelli Gosse - p - 2,0 Asplanchna girodi Guerne - o - p -1,5 Asplanchna priodonta Gosse - o - p - 1,5

    Asplanchnopus multiceps Schrank- o - 1,0 Brachionus angularis Gosse - p - a - 2,5 Brachionus budapestinensis Daday - p - 2,0 Brachionus calyciflorus Pallas - p - a - 2,5 Brachionus diversicornis Daday - p - 2,0 Brachionus quadridentatus Hermann - p - 2,0

    Brachionus urceolaris O.F. Muller - p - 2,0

    Bryceela stylata Milne - o - 1,0

    Bryceela tenella Bryce - o - 1,0

    Cephalodella auriculata O. F. Muller - o - p - 1,5 Cephalodella catellina O.F. Muller - o - p - 1,5 Cephalodellafoificate Ehrenberg- o - p -1,5 Cephalodellafoificula Ehrenberg- p - 2,0

    Cephalodella gibba Ehrenberg- o - 1,0 Cephalodella misgurnus Wulfert- p - 2,0 Cephalodella sterea Gosse - o - p - 1,5

    Cephalodella tantila Myers - o -1,0 Cephalodella tenuior Gosse - o - 1,0 Chromogaster ovalis Bergendal- o - 1,0

    Collotheca campanula Dobie - o - p - 1,5

    Collotheca mutabilis Bolton - o - 1,0 Collotheca ornata Ehrenberg- p - a - 2,5 Collotheca pelagica Rousselete - o - 1,0

    Colurella adriatica Ehrenberg - o - 1,0 Colurella colurus Ehrenberg - o - 1,0 Colurella obtuse Gosse - o - 1,0 Colurella uncinata O.F. Mullesr- o -1,0 Conochiloides dossuarius Hudson - o - 1,0 Conochilus hipocreppsis Schrank- o - 1,0

    Cyrtonia tuba Ehrenberg- o - p - 1,5

    Dicranophorus grandis Ehrenberg- o - p - 1,5

    Dicranophorus forcipatus O.F. Muller - o - 1,0 Diplois daviesiae Gosse - p - a - 2,5 Dorystomata caudata Bilfinger - o - 1,0

    Elosa woralli Lort - o - 1,0

    Encentrum arvicola Wulfert- o - 1,0 Encentrumfelis O. F. Muller- o - p -1,5 Encentrum lutra Wulfert- o - 1,0 Encentrum mustella Milne - p - 2,0 Encentrum putorius Wulfert - p - 2,0

    Eosphora ehrenbergi Weber Montet- o - P- 1,5

    Epifanes senta O. F. Muller - a - 3,0 Euchlanis dilatata Ehrenberg - o - 1,0 Euchlanis parva Rousselet - o - 1,0 Filinia brachiata Rousselet - o - 1,0

    Filinia limnetica Zacharias - o - p - 1,5 Filinia longiseta Ehrenberg - p - 2,0 Filinia terminalis Skorikow - o - p - 1,5 Floscularia ringens Linne - p - 2,0

    Gastropus stylifer Imhof- o - 1,0

    Habrotrocha bidens Gosse - o - 1,0 Habrotrocha redusa Milne - o - 1,0 Hexarthra mira Hudson - p - 2,0

    ]tura aurita Ehrenberg - o - p - 1,5

    Kellicottia longispina Kellicott- o - 1,0 Keratella cochlearis Gosse - o - p - 1,5 Keratella quadrata 0.F. Muller - o - p - 1,5

    Keratella testudo Ehernberg - o - 1,0 Keratella ticinensis Gallerio - o - p - 1,5 Keratella tropica Apstein - p - 2,0 Keratella valga Ehrenberg - o - p - 1,5

    Lecane bula Gosse - o - 1,0

    Lecane clara Bryce - o - 1,0

    Lecane closterocerca Schmarda - o - l,0

    Lecane Monostyla cornuta OF.Muller - o - p - 1,5

    Lecane hamata Stokes - o - 1,0 Lecane lauterborni Hauer - o - 1,0 Lecane ludwigii Eckstein - o - 1,0

    Lecane luna O.F. Muller - o - p - 1,5

    Lecane lunaris Ehrenberg - o - p - 1,5 Lecane quadridentata Ehrenberg - o - p - 1,5 Lepadella acuminita Ehrenberg - o - l ,O

    Lepadella ovalis O.F. Muller - o - 1,0

    Lepadella patella 0.F. Muller - o -1,0 Limnias ceratophylli Schrank- o - p - 1,5 Lindia tortulosa Dujardin - o - 1,0 Lophocharis alpina Ehrenberg - o - p - 1,5 Macrochaetus subquadratus Petry - o - 1,0

    Metadiaschizas trigona Rousselet - o - 1,0

    Microcodon clavus Ehrenberg - o - 1,0 Mytilina mucronata Ehrenberg - p - 2,0 Mytilina ventralis Ehrenberg - o - 1,0

    Notholca acuminate Ehrenberg - o - 1,0

    Notholca labia Gosse - o - 1,0

    Notholca squamula O.F. Muller - o - p - 1,5

    Notommata aurita O.F. Muller - o - 1,0 Notommata copeus Ehrenberg - o - 1,0 Notommata grandis Tessin - o - 1,0

    Notommata pachyura Gosse - o - p -1,5

    Notommata saccigera Ehrenberg - o - 1,0 Notommata tripus Ehrenberg - o -1,0 Paracolurella pertyi Hood - o -1,0 Philodina citrine Ehrenberg - o - l,0

    Philodina megalotrocha Ehrenberg - o - p - 1,5 Philodina roseola Ehrenberg - o - p - 1,5 Platyas quadricornis Ehrenberg - p - 2,0

    Pleuretra brycei Veveber - o - 1,0

    Pleurotrocha petromizon Ehrenberg - o - l,0

    Ploesoma hudsoni Jnhof- p - 2,0

    Ploesoma lenticulara Herrick- o -1,0 Polyarthra dolichoptera Jdelson - o - 1,0 Polyarthra major Burckhardt- o -1,0 Polyarthra remata Skorikov - o -1,0

    Polyarthra vulgaris Carlin - p - 2,0 Pompholys complanata Gosse - o - p - 1,5 Proales decipiens Ehrenberg - o -1,0

    Proalides tentaculata Beauchamp - o - p - 1,5

    Proalinopsis lobatus Rodewald - o - 1,0 Ptygura crystallina Ehrenberg - o - p - 1,5 Rhincolglenafrontalis Ehrenberg- p - 2,0 Rotaria citrina Ehrenberg - o - 1,0 Rotaria elongata Weber - o - p - 1,5

    Rotaria neptunia Ehrenberg - p - 4,0 Scardinium longicaudum O.F. Muller - o - 1,0 Scepanotrocha rubra Bryce - o - 1,0 Squatinella tridentata Fresenius - o - 1,0

    Syncheta kitina Rousselet - o - p - 1,5

    Syncheta longipea Gosse - o - 1,0

    Syncheta oblonga Ehrenberg - p - 2,0

    Syncheta pectinata Ehrenberg, - Wierzejski - p - 2,0

    Syncheta stylata Wierzejski - o - 1,0 Syncheta tremula O.F. Muller - o - 1,0 Taphrocampa selenura Gosse - o - 1,0

    Testudinella patina Herrmann - p - 2,0

    Trichocerca bicristata Gosse - o - 1,0 Trichocerca cylindrica Jmhof- o - 1,0 Trichocerca longiseta Schrank - o - 1,0 Trichocerca porcellus Gosse - o - 1,0 Trichocerca pusilla Jennings - o - 1,0 Trichocerca rattus O.F. Muller - o - 1,0 Trichocerca rousseleti Voigt- o - 1,0 Trichocerca stilata Gosse - o - 1,0 Trichocerca sulcata Jennings - o - 1,0 Trichocerca tigris O.F. Muller - o - 1,0 Wulfertia ornata Donner - o - 1,0 TARDIGRADA

    Dactylobiotus macronyx Dujardin - o - 1,0

    Hybsibius annulatus Murray - o - 1,O Hybsibius augusti Thulin - o - p - 1,5

    Hybsibius bulbosus Marcus - o - 1,0 Hybsibius convergens Urbanovicz - o - 1,0 Hybsibius dujardini Doyere - o - 1,0 Hybsibius gibus Marcus - o - 1,0 Hybsibius granulifer Thulin - o - 1,0 Hybsibius oculatus Murray - o - 1,0 Hybsibius scoticus Thulin - o - 1,0

    Hybsibius tetradactyloidea Richerts - o - 1,0 Jsohypsibius annulatus Murray- o - 1,0 Jsohypsibius gibbus Marcus -o - 1,0 Jsohypsibius granulifer Thulin - o -1,0 Jsohypsibius papillifer Marcus -o - 1,0 Jsohypsibiuster tadactyloides Richters - o - 1,0

    Macrobiotus ambiguus Murray - o - l,0 Macrobiotus ampullaceus Thulin - o - 1,0 Macrobiotus dispar Murray- o - 1,0 Macrobiotusfurciger Murray -o-1,0 Macrobiotus hufelandi Schultze - o - 1,0 Macrobiotus macronyx Dujardin - o - 1,0 Macrobiotus pullari Murray - o - l,0

    Macrobiotus richtersi Murray - o - p - 1,5

    Pseudechiniscus tridentifer Bartos - o - 1,0 Pseudohypsibium augustiMurray - o - l,0 MOLLUSCA

    GASTROPODA

    Acroloxus lacustirs L. - p - 2,0

    Abida cf fromentum Drap. - o - p - 1,5 Ancylus fluviatillis O.F. Muller - p - 2,0 Anisus septemgyratus Biels - o - p - 1,5 Anisus leucostoma Millet - o - 1,O Anisus spirorbis Linne - o - p - 1,5 Aplexa hypnorum Linne - o - p - 1,5

    Bithynia leachii Scheppard - p - 2,0 Bithtynia tentaculata Linne - p - 2,0 Bytinella austriaca Frauensfeld- o - 1,O

    Esperiana Fagotia acicularis Ferussac - p - 2,0

    Esperiana esperi Fagotia Ferussac - p - 2,0 Galba Lymnaea truncatula O.F. Muller - p - 2,0 Gyraulus albus O.F. Muller - p - 2,0

    Gyraulus laevis Alder- o - p - 1,5 Lithoglyphus naticoides C. Pfeiffe - p - 2,0 Lymnaea stagnalis L. - p - 2,0

    Planorbis carinatus O.F. Muller - p - 2,0

    Planorbarius corneus Linne - p - 2,0 Planorbis planorbis Linne - p - a -2,5 Physa fontinalis Linne, 1758 - o - p - 1,5

    Physella Physa acuta Draparnaud - p - a - 2,5

    Potamopyrgus antipodarum Gray - a - 3,0 Radix Lymnaea ampla Hartmann - p - a - 2,5 Radix Lymnaea ovata Draparnau - p - a - 2,5

    Radix Lymnaea peregra O.F. Muller - p - a - 2,5 Segmentina nitida O.F. Muller - o - p - 1,5 Stagnicola Lymnaea palustris O.F. Muller - p - 2,0 Teodoxus danubius C. Pfeiffe - o - p - 1,5 Teodoxus fluviatilis Linne - p - 2,0

    Viviparus acerosus Bourguignat - p - 2,0 Viviparus contectus Millet- p - 2,0 Viviparus viviparus Linnaeus - p - 2,0 Valvata cristata O.F. Muller - p - 2,0

    Valvata macrosomata pulchellaMorch- o - p - 1,5

    Valvata Borysthenia naticinaMenke - p - 2,0

    Valvata piscinalis O.F. Muller - p - 2,0

    BIVALVIA

    Anodonta anatina Linne - p - 2,0 Anodonta cygnaea Linne - p - 2,0 Corbiculafulminalis O. F.Muller - p - 2,0

    Corbiculafulminea O. F. Muller - f3 -2,0 Dreissena polymorpha Pallas - p - 2,0

    Hypanis Monodacna colorata Eichwald-o - 1,0 Pisidium amnicum OF.Muller - p - 2,0 Pisidium casertanum Poli, 1791 - p - 2,0

    Pisidium nitidum Jenyns - p - a - 2,5

    Pisidium obtusale Lamarck- o - p - 1,5

    Pisidium personatum Malm - p - 2,0 Pseudanodonta complanata Rossmassler - p - 2,0 Sphaerium corneum Linne - p - a - 2,5

    Sphaerium rivicola Lamarck Unio crasus Philipsson - p - 2,0

    Var.crassus decurvatus Rossm - o - p - 1,5

    Var.crassus gontieri Bourg- o - p - 1,5

    Unio pictorum Linn. - p - 2,0

    Unio tumidus Philipsson - p - 2,0

    ANNELIDA

    POLYCHAETA

    Hypania invalida Grube - p -a - 2,5

    OLIGOCHAETA

    Aelosomatidae, Naididae,

    Aelosoma hemprichi Ehrenberg- p -a - 2,5 Aelosoma quaternarium Ehrenberg- p - a - 2,5 Aelosoma tenebrarum Vejdovhy - p - 2,0 Aelosoma variegatum Vejdovhy - p -a - 2,5 Amphichaeta leydigii Tauber - p - 2,0 Arcetonais lomondi Martin - o - p - 1,5 Aulophorus furcatus O.F. Muller - p - 2,0 Cheaetogaster limnaei V Baer - p - 2,0

    Chaetogaster diaphanus Gruithuisen - p -a - 2,5

    Dero obtusa Udekem - a - 3,0

    Nais barbata O.F. Muller p - a - 2,5

    Nais communis Piguet -P - a - 2,5 Nais elinguis O.F. Muller - a - 3,0 Nais pardalis Piguet - p - a - 2,5

    Nais variabilis Piguet - p - a - 2,5

    Ophidonais serpentina O.F. Muller - a - 3,0

    Paranaisfrici Hrabe - P- 2,0

    Pristina longiseta Ehrenberg -P - a - 2,5 Slavina appendiculata Udekem p - 2,0 Slavina lacustris Linne - p -a - 2,5 Specariajosinae Vejdovsky- p -a - 2,5 Stylaria lacustris Linnae - p -a - 2,5

    Uncinais uncinata Orsted - p - 2,0

    Criodrilidae

    Criodrilus lacuum Hoffmeister - p -a - 2,5

    Eiseniella tetraedra Savign - p - 2,0

    Lumbricidae, Lumbriculidae

    Lumbriculus variegatus Grube - p -a - 2,5 Rhynchelmis limosella H ojfmeister - p - 2,0 Stylodrilus heringianus Claparede - p - 2,0

    Haplotaxidae

    Haplotaxis gordioides Hartman- o - P-1,5

    Branchiurinae

    Branchiura sowrbyi Beddard- p -a - 2,5

    Tubificidae

    Potamothrix bavaricus Oschmann - p - 2,0

    Potamothrix bedoti Piguet - p -a - 2,5

    Potamothrix hammoniensis Michaelsen - p -a - 2,5 Potamothrix moldaviensis Vejdovsky-Mrazek - p -a - 2,5 Potamothrix vejdovski H rabe - p - a - 2,5

    Limnodrilus claparedeanus Ratzel - a - 3,0 Limnodrilus hojfmeisteri Claparede - a -p - 3,5 Limnodrilus profundicola helveticus Piguet a - 3,0 Limnodrilus udekemianus Claparede - a - p - 3,5 Psammoryctides albicicolaMichaelsen - p - a - 2,5 Psammoryctides barbatus Grube - p - 2,0 Spirosperma Peloscolex ferox Eisen - p - a - 2,5 Tubifex tubifex O.F. Muller - a - p - 3,5

    HIRUDINEA

    Capsiobdellafadejewi Epstein - p - 2,0

    Dina apathyi - p - a - 2,5

    Dina lineata O.F. Muller - p - a - 2,5 Dina punctata apathyi Johannson - p - 2,0 Erpobdella octoculata Linne - p - a - 2,5

    Erpobdella nigricollis Brandes - p - a - 2,5

    Erpobdella testacea Savigny - p - a - 2,5

    Erpobdella vilnensis monostriata Liskiewiczs - p - 2,0

    Glossiphonia complanata Linne - p - a - 2,5

    Haemopis sanguisuga Linne - p - 2,0

    Helobdella stagnalis Linne - p -a - 2,5 Hemiclepsis marginata O.F. Muller- p - 2,0 Hirudo medicinalis Linne - p - 2,0

    Piscicola geometra Linne - p - 2,0 Piscicola haranti - p - a - 2,5 Trochaeta bykowskii Dutrochet- p - 2,0 Trochaeta cylindrica - p -a - 2,5 Trochaeta riparia - p -a - 2,5 Trochaeta subviridis Dutrochet - p - 2,0

    image

    image

    Alonella nana Baird - o - p - 1,5 Alonella exigua Lilljebog - o - 1,0 Alonopsis elongata Sars - o - 1,0 Bosmina coregoni Baird- o - 1,0

    Bosmina longirostris O.F. Muller - o - p - 1,5

    Camptocercus lilljebogi Schodler - o - 1,0

    Camptocercus rectirostris Schodler - o - 1,0 Ceriodaphnia affinis Lilljerborg - o - p - 1,5 Ceriodaphnia laticauda O.F. Muller - o - p - 1,5 Ceriodaphnia megops Sars - o - p - 1,5 Ceriodaphnia pulchella Sars - o - p - 1,5

    Ceriodaphnia quadrangula O.F. Muller - o - 1,0 Ceriodaphnia reticulata Jurine - p - 2,0 Ceriodaphnia rotunda Sars - o - p - 1,5 Ceriodaphnia setosaMatile - o - p - 1,5 Chydorus aphaericus O.F. Muller - p - 2,0

    Chydorus gibbus Sars - o - 1,0 Chydorus globosus Baird- o - 1,0 Chydorus latus Sars - o - 1,0 Chydorus ovalis Kurz - o - 1,0

    Chydorus piger Sars - o - p - 1,5

    Daphnia atkinsoni Baird - o - p - 1,5

    Daphnia cucullata Sars - p - 2,0

    Daphnia cucullata berolinensis Schoder - o - p - 1,5 Daphnia cucullata hermani Daday - p - 2,0 Daphnia cucullata incerta Richard - o - p - 1,5

    Daphnia cucullata kahlbergensis Schoder - o - p - 1,5

    Daphnia curvirostris Eylmann - p - a - 2,5 Daphnia hyalina Leydic - o - p - 1,5 Daphnia hyalina lacustris Sars - p - 2,0

    Daphnia hyalina pellucida O.F. Muller - o - 1,0 Daphnia longispina O.F. Muller - p - 2,0 Daphnia longispina caudata Sars - o - 1,0

    Daphnia longispina galeata Sars - o - 1,0

    Daphnia longispina longispina O.F. Muller - p - 2,0

    Daphnia longispina pulchella Sars - o - 1,0

    Daphnia longispina rosea Sars, Richard- o - 1,0

    Daphnia magna Staus - a - p - 3,5

    Daphnia obtusa Kurz - o - p - 1,5

    Daphnia pulex Leydig - a - 3,0 Daphnia pulicaria Forbes - p - 2,0 Daphnia similes Calus - o - p - 1,5

    Diaphanosoma brachiurum Lieven - o - p - 1,5

    Draponothrix dentate Euren - o - 1,0

    Graptoleberis testudinaria alexandrinae Negrea - o - p - 1,5

    Jlyocryptus acutifrons Sars - p - 2,0

    Ilyocryptus sordidus Lievin - p - 2,0

    Holopedium gibberum Zaddah - o - 1,0 Lathonura rectirostris O.F. Muller - o - p - 1,5 Latona setifera O.F. Muller - o - p - 1,5

    Leydigia acanthocercoides S. Fischer - o - p - 1,5

    Leydigia leydigii Schoedler - p - 2,0

    Limnosidafrontosa Sars - o - 1,0

    Macrothrix laticornis Fischer - p - 2,0 Macrothrix hirsuticornis Norman Bradi - p - 2,0 Macrothrix rosae Jurin - o - p - 1,5

    Moina branchiata Jurine - p - a - 2,5

    Moina macrocopa Straus - a - 3,0

    Moina micrura Kurz Schramek-Husek- p - 2,0

    Moina rectrirostris Leydic - a - p - 3,5

    Paracanta truncate O.F. Muller - o - p - 1,5 Pleuroxus aduncus Jurine - o - 1,0 Pleuroxus chappuisi Brehm - o - p - 1,5 Pleuroxus laevis Sars - o - 1,0

    Pleuroxus striatus Schodler - o - p - 1,5 Pleuroxus trigonellus O.F. Muller - p - 2,0 Pleuroxus uncinatus Baird- o - p - 1,5

    Polyphemus pediculus Line - o - 1,0

    Rhynchotalonafalcata Sars - o - 1,0 Rhynchotalona rostrata Koch - o - p - 1,5 Scapholeberis aurita S. Fischer - o - p - 1,5

    Scapholeberis kingi Sars - o - 1,0

    Scapholeberis microcephala Sars - o - 1,0 Scapholeberis mucronata O.F. Muller - p - 2,0 Sida crystallina O.F. Muller - o - p - 1,5

    Simocephalus congener Schodler - o - 1,0

    Simocephalus exspinosus Koch - o - 1,0 Simocephalus lusaticus Herr - o - p - 1,5 Simocephalus serrulatus Xoch - o - p - 1,5 Simocephalus vetulus O.F. Muller - o - p - 1,5

    COPEPODA

    Achantodiaptomus denticornis Werz - o - 1,0 Arctodiatomus wierzejscii Richard - p - 2,0 Cyclops insignis Claus - o - p - 1,5

    Cyclops strenuus Fischer - p - a - 2,5

    Cyclops strenuus Fischer - metanauplium - p - a - 2,5

    Ectocyclops phaleratus Coch - p - a - 2,5

    Eucyclops lilljeborgi Sars - o - 1,0

    Eucyclops macruroides Lilljeborg - o - 1,0 Eucyclops macrurus Sars - p - a - 2,5 Eucyclops serrulatus Fischer, 1851 - p - 2,0

    Eudiaptomus gracilis Sars - o - 1,0 Eudiaptomus graciloides Lilljeborg - o - p - 1,5 Eudiaptomus zachariasi Poppe - o - 1,0

    Eudiaptomus vulgaris Schmeil - p - 2,0 Hemidiaptomus amblyodonMarenzeller - o - p - 1,5 Macrocyclops albidus Jurine - p - 2,0

    Macrocyclops distinctus Richard - o - 1,0 Metacyclops gracilis Lilljeborg - p - a - 2,5 Metacyclops minutus Claus - o - 1,0 Metacyclops planus Guernei - p - a - 2,5 Microcyclops varicans Sars - o - 1,0 Mixodiaptomus kupelwieseri Brehm - o - p - 1,5 Mixodiaptomus tatricus Verz - o - 1,0

    Paracyclops affinis Sars - o - 1,0 Paracyclops fimbriatus Fischer - o - 1,0 Paracyclops poppei Rehberg - o - 1,0 Tropocyclops prasinus Jurine - o - 1,0 BANCHIURA

    Argulus foliaceus Linnaeus - p - a - 2,5

    DECAPODA

    Astacus astacus Linnaeus - p - 2,0 Astacus leptdactylus Escholtz - p - 2,0 MYSIDACEA

    Katamysis warpachowsyi G.O. Sars - o - p - 1,5

    Limnomysis benedeni Czerniavsky - p - 2,0

    AMPHIPODA

    Corophium curvispinum Sars - p - 2,0 Dikerogammarus bispinosus Martynov - p - 2,0 Dikerogammarus haemobaphes Eichwald - p - 2,0 Dikerogammarus villosus Sowinsky - p - 2,0 Echinogammarus ischnus Stebbing - p - 2,0 Gammarus Rivulogammarus fossarum Koch - p - 2,0

    Gammarus Rivulogammarus balcanicus Karaman - o - 1,0 Gammarus Carinogammarus roeselli Gervais - p - 2,0 Gammarus tigrinus Sexton - p - a - 2,5

    Niphargus aquilex aquilex - o -1,O Niphargus hrabei - p - 2,0 Proasellus coxalis Dollufus - p - 2,0

    Synurella ambulans O. F. Muller- p - 2,0

    ISOPODA

    Asellus aquaticus L. Racovitza - a - 3,0

    Jaera istri Vieuille - p - 2,0

    Proasellus coxalis Dollfus - a - 3,0

    INSECTA

    COLLEMBOLA

    Podura aquatica Linne - o - p - 1,5 Sminthurides aquaticus Bourlet - o - p - 1,5 EPHEMEROPTERA

    Familia Baetidae

    Grupa alpinus

    Baetis alpinus Pictet 1843 - o - 1,O Cloe alpina Pictet 1843

    Baetis amnicus Pictet 1843; (orig.)

    Baetis carpathicaMorton 1910; (syn.) Mueller-Liebenau, 1969 Baetis Dorieri Degrange 1957a; (syn.) Mueller-Liebenau, 1969

    Baetis bioculatus Linn e - o - p - 1,5

    Grupa buceratus

    Baetis buceratus Eaton 1870 - B - 2,0

    Baetis scanicus Bengtsson 1917; (syn.) Mueller-Liebenau, 1964 Baetis Grandii Grandi 1948; (Syn.) Mueller-Liebenau,1969 Baetis nexus Navas 1918; (syn.?) vgl. Alba-Tercedor, 1984 a

    Baetis digitatus Bengtsson - p - 2,0

    Grupa fuscatus

    Baetis fuscatus Linne - B - 2,0

    Ephemera [uscata Linnaeus 1716; (Orig.)

    Baetis fuscatus (Linnaeus 1761); (comb.) Eaton 1870

    Baetis bioculatus (Linnaeus 1758); (syn.) Kimmis, 1964, Brinck Mueller-Liebenau,1965

    Baetis venustulus Eaton 1885; (syn.) Mueller-Liebenau, 1967 Baetis scambus Eaton 1870 - p - 2,0

    Grupa lutheri

    Baetis lutheri Muller- Liebenau, 1967- o - B - 1,5

    Baetis subalpinus: Mueller-Liebenau,1960 nec. Bengtsson; teste Mueller-Liebenau,1967 Baetis vardarensis Ikomonov 1962- p - 2,0

    Baetis sp. nympha vardarensis Ikomonov 1962; (orig.) Baetis melanonyxPictet 1843- o-1,0

    Cloe melanonyx Pictet; (orig.)

    Baetis kulindrophalamus Bogoeascu 1933; (syn.) Mueller-Liebenau,1969 Baetis principii Grandi 1949; (syn.) Mueller-Liebenau, 1969

    Baetis bengtssoni Mueller-Liebenau; (Syn.) Mueller-Liebenau, 1969 Baetis muticus Linne 1758 - o - B - 1,5

    Ephemera mutica Linnaeus 1758; (orig.)

    Cloe pumila Burmeister 1839; (syn.) Bengtsson, 1912b

    B. muticus intermedius Alba-Tercedor 1982a; (syn.) Sartori Thomas, 1991 Baetis (Nigrobaetis) muticus; (Comb.) Novikova Kluge, 1987

    Alainites muticus; (comb.) Waltz McCafferty 1994 Jn: Waltz et al. (1994), nu a fost acceptat; test Kluge. 1997b

    Baetis niger Linnaeus 1761 - B - 2,0

    Ephemera nigra Linnaeus 1761; (orig.) Baetis niger; (comb.) Eaton 1870

    Baetis (Nigrobaetis) niger; (comb.) Novikova Kluge, 1987; Nigrobaetis niger; (Status) Waltz, McCafferty Thomas, 1994 Baetis incurvus Bengtsson 1912a; (syn.) Mueller-Liebenau,1969

    Baetis pentaphlebodes Navas - p - 2,0

    Baetis pumilus Burm. - o - p - 1,5

    Grupa rhodani

    Baetis gemellus Eaton1885

    Baetis rhodani Pictet 1843 - p - 2,O

    Cloe Rhodani Pictet 1843; (orig.)

    Baetis bocagii Eaton 1885; (syn.) Kimmis, 1960

    Baetis Pusillus Bengtsson 1912; (syn.) Mueller-Liebenau 1969

    Baetis Wallengreni Begtsson 1912; (syn.) Mueller-Liebenau,1964 Grupa vernus

    Baetis liebenauae Kejfermueller 1974 Baetis macani Kimmins 1975a

    Baetis tracheatus Kejfermueller Machel 1967- p - 2,0

    Baetis vernus Curtis 1834 - p - 2,0

    Baetis tenax Eaton 1870; (syn.) Mueller-Liebenau,1969 Baetis finitimus Eaton 1871; (syn.) Mueller-Liebenau,1969

    Grupa Choroterpes Eaton 1881 Choroterpes picteti Eaton 1881- B - 2,0

    LeptophlebiaPicteti Eaton 1871; (orig.) HabrophlebiaPicteti; (comb.) Eaton, 1881 Choroterpes Picteti; (comb.) Eaton 1884

    ?Choroterpes lusitanicaEaton 1881; (syn.) Eaton 1883 Grupa Brachycercus Curtis 1853

    Brachycercus harrisella Curtis 1834 - B - 2,O

    Ephemeron Harris 1776 zit. N. Arvy, 1980 Brachycercus Harissella Curtis 1834; (orig.)

    Brachycercus pennata Stephens 1836; (syn.) Kimmins, 1971 Brachycercus pallidus Tshernova 1952; (syn.) Jllies, 1967 Brachycercus magnus Tshernova 1952; (syn.) Kluge, 1991

    Grupa Caenidae Newman 1853 Grupa horaria

    Caenis horaria Linnaeus 1785 - B - 2,0

    Ephemera horaria Linnaeus 1785; (orig.)

    Caenis dimidiata Stephens 1835; (syn.) Bengtsson Caenis lactea Pictet 1843; (syn.) Malzacher, 1986 Caenis lactella Eaton 1884 (syn.) Malzacher, 1986

    Caenis robusta Eaton 1884 - B- 2,0

    Caenis incus Bengtsson 1912a; (syn.) Degrange, 1957b

    Caeis miliaria Tshernova 1952; (syn.) Braasch, 1982: (status novus) Kluge, 1997b Caenis ulmeri Brodskz 1930b; (syn.) Malzacher, 1993

    Grupa rivulorum

    Caenis rivulorum Eaton1884 - B- 2,0

    Caenis dimidiata var rivulorum Eaton 1884; (orig.) Caenis nivea Bengtsson 1917; (syn.) Saaristo, 1966

    Grupa macrura

    Caenis macrura Stephens 1835 - B- 2,0

    Caenis macrura Stephens 1835; (status nov.) Bengtsson, 1917 Caenis luctosa Burmeister  1839- B - 2,0

    Oxycypha lucuosa Burmeister 1839; (orig.)

    Caenis luctosa (Burmeister1839): (comb.) Jacob, 1974b Caenis moesta Bengtsson 1917; (syn.) Jacob,1974b

    Caenisfelsinae Grandil951; (syn.) Kimmins zit. N. Jacob, 1974b Grupa pseudorivulorum

    Caenis beskidensis Sowa1973- o - {J- 1,5

    Caenis pseuodorivulorum Kejfermueller 1960- {J - 2,0 Grupa Centroptilum  Eaton1868

    Centroptilum luteolum O:F: Muller - B - 2,0

    Ephemera luteola Muller 1776 (orig.) Baetis luteolus; (comb.) Eaton, 1868 Centroptilum luteolum; (comb.) Eaton, 1869

    Grupa Cloeon

    Cloeon dipterum Linnaeus - B - a - 2,5

    Ephemera diptera Linnaeus 1761; (orig.)

    Ephemera annulata Mueller 1776; (syn.) Eaton, 1871 Ephemera rufulaMueller 1776; (syn.) Sowa, 1975b Ephemera russula: misspell. Of Rufula; (syn.) Eaton, 1871

    ?CloeonszegediJacob 1969; (syn.) Sowa, 1975b

    Cloeon dipterum: Eaton, 1885 p.p., var 3 si 4?; Sowa, 1975b Cloeon sinense (Wakker 1853); (syn.?) Kimmins, 1960 Cloeon zimini Tshernova 1930; (syn.) Kluge, 1995

    Cloeon inscriptum Bengtsson 1914

    Cloeon dipterum: Eaton, 1871 p.p. var. 2?: Landa 1969 p.p.

    Teste Sowa (1975b) Cloeon inscriptum: Ulmer 1929,: Schoenemund 1930a

    Cloeon simile Eaton 1870 - B - a - 2,5

    Jnkl. Cloeon praetextum Bengtsson 1936 Jnkl. Cloeon Schoenemundi Bengtsson 1936

    Procloeon hovassi Verrier 1949b; p.p. Larve, teste Sowa, 1980

    Jnkl. Procloeon rabaudi Verrier 1949b; p.p. Larve, teste Sowa, 1980 Grupa Ecdyionurus Eaton 1868a

    Grupa Ecdyonurus venosus

    Ecdyonurus aurantiacus Burmaister 1893 - p - 2,0

    Ecdyonurus aurantiacus Burmeister 1839; (orig.) Baetis aurantiaca 1839; (orig.)

    Ecdyurus Pazsickyi Pongraz 1913; (syn.) Puthz, 1973 Ecdyonurusfluminum: Eaton, 1887, nec. Pictet; Thomas, 1969a Ecdyonurus fluminum: Schoenemund 1930a partim nec. Pictet Ecdyonurusfluminum: Landa, 1887, nec. Pictet; Thomas, 1969a

    Ecdyonurus dispar Curtis - B - 2,0

    Baetis disar Curtis 1843; (orig.)

    Baetis subfusca Stephens 1835; (syn.) Eaton, 1871

    Heptagenia longicauda: Eaton, 1887 nec. Stephenns; (syn.) Kimmins, 1942 Ecdyonurus venosus: Eaton, 1887nec. Fabricius (partim) t. Kimmins, 1942 Ecdyionurus dispar; (comb.) Kimmins, 1942

    Ecdyonurus fluminum (Pictet 1843); (syn.) Thomas, 1968a Ecdyonurus forcipula Pictet - o - f3 - 1,5

    Grupul helveticus

    Ecdyonurus carpathicus Sowa 1973a Ecdyonurus helveticus Eaton 1883 - o - 1,0

    Ecdyurus italicus Eaton 1883; (syn.) Thomas, 1968b Ecdyonurus bollenganus Navas 1933; (syn.) Thomas, 1968b

    Ecdyonurus picteti(Meyer- Dur)1864; (1864 - o - 1,0 BaetisPictetiMeyer- Dur 1864; (orig.)

    ?Heptagenia nigrescens Klapalek 1908; (syn.) Puthz, 1975 Ecdyonurus subalpinus - o - 1,0

    Ecdyonurus zelleri - o - 1,O

    Ecdyonurus isignis Eaton 1870 - o - p - 1,5

    Ecdyurus insignis Eaton 1870; (orig.) Heptagenia insignis; (comb.) Eaton 1870 Ecdyonurus insignis; (cobm.) Ulmer, 1920a

    Baetis montana.Hagen 1863 nec. Pictet; (syn.) Eaton, 1870 Ecdyurus rhenanus Neeracher 1910); (syn.) Landa, 1969

    Ecdyonurus lateralis Curtis - o - p - 1,5

    Ecdyonurus macani Thomas Sowa 1970 - o - p - 1,5

    Ecdyonurus submontanus Landa 1969

    Ecdyionurusfluminum: Bogoescu (1958) nec. Pictet; teste Sowa, 1971a Ecdyionurusfluminum: Bogoescu§Tabacaru (1962) nec. Pictet; teste Sowa, 1971a

    Ecdyonurus starmachi - o - p - 1,5

    Ecdyonurus torrentis Kimmins, 1942 - o - p - 1,5 Ecdyonurus venosus Fabricius 1775 - o - p - 1,5 Ephemera venosa Fabricius 1775, (orig.)

    Baetis purpurascens Pictet 1843; (syn.) Eaton, 1871; Kimmins, 1942 Baetis montana Hagen 1863 (partim); (syn.) Eaton, 1887

    Ecdyurus quaesitor Eaton 1883; (syn.)Eaton, 1887 Ecdyurus venosus; (comb.) Eaton, 1887 Ecdyonurus venosus; (comb) Ulmer, 1920a

    Ecdyonurus forcipula: Schoenemund 1930a, nec Pictet, p.p. Haybach (1996) 'Grupul Electrogena Zuerwerra Tomka 1985

    Electrogena affinis Eaton /883 - p - 2,0

    Ecdyurus affinis Eaton 1883; (orig.) Ecdyonurus affinis; (comb.) Ulmer, 1920

    Heptagenia affinis; (comb.) Schoenemund, 1930b Electrogena affinis; (comb.) Zurwerra Tomka, 1986

    Electrogena lateralis: Cremer, 1938 partim necC urtis; t. Haybach (1998) Jnkl. Ecdyionurus fascioculatus Sowa (1974)

    Electrogenafascioculata - p - 2,0

    Electrogena lateralis sin. Ecdyonurus lateralis Curtis - o - {3 - 1,5 Baetis lateralis Curtis 1834; (orig.)

    ?Baetis obscura Pictet, 1843; (syn.) Eaton, 1871 Heptagenia lateralis; (comb.) Eaton, 1881 Ecdyurus lateralis; (comb.) Eaton, 1887 Ecdyonurus lateralis; (comb.) Ulmer, 1920a Heptagenia lateralis ;(comb.) Schoenemund, 1930b

    Electrogena lateralis;(comb.)Zurwerra Tomka, 1985

    ?Heptagenia concii Grandi 1953; (syn.) Belfiore, 1981

    ?Ecdzonurus rivulorum Navas 1928; (syn.)Thomas, 1968b Electrogena quadrilineata Landa - o - {J - 1,5

    Rhithrogena aurantiaca: Cremer, 1938 p.p. nec Burmeister, t Haybach (1998) Electrogena ufhelyii Sowa 1981- o - p - 1,5

    Ecdyonurus ujhelyii Sowa 1981; (orig.)

    Electrogena ujhelyii; (comb.) Zurwerra Tomka, 1986

    Ecdyonurus subalpinus: Ujhelyii 1966 nec Klapalek; teste Sowa, 1981 Electrogena rivuscellana Sartori Landolt 1991 Jn: Landolt et. Al., 1991

    Syn. Belfiore Desio, 1995

    ?Ecdyonurus samalorum Landa Soldan 1982 Electrogena gridelii: Zurwerra Tomka, 1985 nec Grandi

    :Richarz, 1983?, teste Haybach (1998)

    Electrogena quadrilineata: Zurwerra Tomka, 1985 nec Landa; t.Haybach (1998) Grupa Epeorus Eaton 1881

    Epeorus (Jronopsis) alpicola Eaton (Eaton 1871) - o - 1,O

    Heptagenia apicola Eaton 1871;(orig.) Epeorus apicola; (comb.) Eaton; 1885

    Iran steinmaanni Leger 1926; (syn.)Ulmer, 1929 Iran alpinus Hubault 1927 (syn.) Ujlmer, 1929

    Epeorus (Ironopsis) alpicola; (comb.) Tomka Zurwerra 1985 Epeorus sylvicola Pictet 1865 - o - D - 1,5

    Baetis sylvicola Pictet 1865; (orig.)

    ? Epeorus geminus Eaton 1885; (syn.) Eaton 1888, Puthz 1973c

    ? Epeorus assimilis Eaton 1885; (syn.) Puthz Baetis venosa: Pictet 1843 teste Ulmer (1921)

    Grupa Ephemeridae Latreille 181O Ephemera danicaMuller 1764 - {J- 2,0

    Ephemera hispanicaRambur 1842; (syn.) Hagen, 1866; Eaton, 1871 Ephemera glaucops Pictet 1843

    Ephemera lineata Eaton 1870 - {J - 2,0

    Ephemera lutea: Burmeister, 1839; teste Jacob et. Al., 1975

    Ephemera orientalis: Tshernova, 1952 nec Mclachan; teste Tshernova, 1973 Ephemera vulgata Linnaeu 1758 - {J - a - 2,5

    Ephemera hispanicaNavas 1903; (syn.) Navas, 1906 Grupa Ephemerella Walsh 1863

    Ephemerella mucronata (Bengtsson 1909) - o - {J- 1,5 Chitonophora mucronata Bengtso 1909; (orig.) Inkl. Chitonophora Krieghoffi Ulmer 1920b

    Inkl. Ephemerella krieghoffi intermedia Kejfermueller 1979 Inkl. Ephemerella sp. Nympha unicolorata Ikomonov 1961 Ephemerella aroni Eaton 1908; (syn.) Ulmer, 1943

    Grupa Seratella Edmunds 1959 Seratella ignita (Fada 1761) - {J- 2,0

    Ephemerella ignita Fada 1761; (orig.)

    Ephemerella lactata Bengtsson 1909; teste Bengtsson, 1917 Ephemerella torrentium Bengtson 1917; teste Ulmer, 1920a Ephemerella sibirica Tshernova 1952; (syn.) Baykova, 1972 Drunella karausuensis Kustareva 1976; (syn.) Kluge, 1995 Ephemerella (Seratella) ignita; (comb.) Tshernova et. Al., 1986 Seratella ignita; (Status) Jacob, 1993

    Ephemerella (Torleya) ignita; (comb.) Kluge 1997b, nu a fost acceptat Ephemerella krieghoffi Ulm. - o - 1,0

    Ephemerella major Klapalek, sin. Torleya belgica Lestage - {J - 2,O Ephemerella notata Eaton - o - {J- 1,5

    Ephemerella aroni Jacob (1974, 1979) Grupa Ephoron Williamson 1802

    Ephoron virgo Olivier 1791 - D - 2

    Ephemera virgo Olivier 1791; (orig.)

    Ephemera maroccanaFabricius 1793; (syn.) Eaton, 1871

    Palingenia horariaBurmeister 1839; (syn.) Eaton, 1871

    Palingenia virgo; (comb.) Eaton, 1868b Ephoron virgo; Spieth, 1940

    Grupa H abroleptoides Schoenemund 1929

    Habroleptoides con(usa Sartori et Jacob - o - p - 1,5

    Leptophlebia modesta: Eaton, 18711884 nec Hagen 1864; teste Sartori Jacob, 1986 Habrolepoides modesta: Schoenemund, 1929 u. ff Autori nec Hagen;

    Teste Sartori§ Jacob, 1929

    Habrophlebiafusca: Klapalek, 1909 nec. Curtis; teste Schoenemund, 1929 Habrophlebia  fusca (Curtis 1834) - p - 2,0

    Ephemerafusca Curtis 1834 (orig.) Habrophlebiafusca; (comb.) Eaton, 1881

    Habrophlebia konjrensis Jkomonov 1963; (syn.) Jakob§Sartori, 1984

    Nec Habrophlebiafusca: Klapalec, 1909 = H. confusa; teste Schoenemund, 1929 Habroflebia lauta Eaton - p - 2,0

    Grupul Heptagenia Coerulans Rostock 1978 Heptagenia coerulans Rostock- o - p - 1,5

    Heptagenia gallica Eaton 1885; (syn.) Rostock 1888 Heptagebia  flava Rostock - p - 2

    Ephemera citrina Hummel 1825; (nomen oblitum) (syn.) Kluge, 1988 Heptagenia bipunctata Esben - Petersen 1916; (syn.) Kluge, 1995

    Heptagenia arsenjevi Tshernova 1952; (syn.) Baykova, 1972 Heptagenia longicauda Stephens 1935 - p - 2

    Baetis longicauda Stephens 1935; (orig.)

    Heptagenia longicauda; (cam b.) Eaton, 1871 Ephemeraflavipennis Dufor 1841; (syn.) Kimmins, 1942

    Nec Heptagenia longicauda: Eaton, 1871 = Ecdyonurus dispar teste Kimmins, 1942 Heptagenia sulphurea (Mueller 1776) - p - 2,0

    Ephemera sulphureaMueller 1776; (orig.)

    Baetis marginalis Burmeister 1839; (syn.) Eaton 1871

    ? Heptagenia soldatovi Tshernova 1952; (syn.) Kluge, 1988 = dalecarlica Grupa KgeroniaMatsumura 1931

    Kageronia fuscogrisea Retzius - p - 2,0

    Ephemerafusco - grisea Retzius 1783: (orig.) Ecdyurusfusco- griseus; (comb.) Bengtsson, 1912b Ecdyonurus fuscogriseus; (comb.) Ulmer, 1920a Heptageniafuscogrisea; (comb.) Schoenemund, 1930b Heptagenia (Kageronia) fuscogrisea; (comb.) Kluge Kageroniafuscogrisea; (Status) Jacob et al., 1996 Heptagenia volitans Eaton 1870; (syn.) Bengtsson, 1912b Ecdyurus converge ns Ara 191O; (syn.) Tiensuu; 1939

    Ecdyonurus confinis Tshernova 1928b, (syn.) Tschernova, 1936 Ecdyonurus rossicus Tschernova 1928b; (syn.) Puthz, 1977b

    Grupa Jsonychia

    Jsonychia ignata Walker - o - 1,0

    Baetis ignata Walker 1853; (orig.) Chirotonetes ignata; comb. Eaton 1885 Jsonychia ignata; comb. Eaton, 1871

    Jolia Roesellii (Joli 1872); (syn.) Lestage, 1879 JsonychiaferrugineaAlbarada 1878; (syn.) Eaton, 1879

    Leptophlebia marginala Linnaeus  - o - {J - 1,5 Ephemera marginala Linnaeus 1767 (orig.) Leptophlebia marginala; (comb.) Eaton, 1871

    Lepotophlebia vespertina Linnaeus (758) - {J- 2,0 Ephemera vespertina Linnaeus (1758); (orig.) Baetisfusca Burmaeister 1839; (syn.) Walker, 1853

    LeptophlebiaMeyeri Eaton 1884 (syn.) Bengtsson, 1912b Euphyurus albitars is Bengtsson 1909; (syn.) Bengtsson, 1912b

    Grupa Oligoneuriella

    Oligoneuriella rhenana Imhoff- o - {J - 1,5 Oligoneuria rhenana Imhoff 1852; (orig.) Oligoneuriella rhenana: (comb.) Ulmer, 1924

    Grupa Palingenia Burmeister 1839 Palingenia longicauda (Olivier 179)1 - {J- 2,0

    Ephemera longicauda Olivier 1791; (orig) Ephemera jlos-aquae Illiger 1802: (syn.) Semblis marginataPanzer 1804: (syn.) Ephemera Swammerdiana Latreille 1805: (syn.)

    Palingenia longicauda; (comb.) Burmeister, 1839 Grupa Paraleptophlebia Lestage 1917

    Paraleptophlebia cincta Retzius (syn,) - {J- 2,0

    Ephemera cincta Retzius 1783 (Binominale Neubenenennung) Leptophlebia cincta; (comb.) Lestage 1917

    Leptophlebiaplacita Bengtsson 1917; (syn.) z. B. Puthz, 1978 u.ff autori Paraleptophlebia submarginata Stephens (1835) {J- 2,0

    Ephemera submarginata Stephens 1835; (orig.) Leptophlebia submarginata; (comb.) Eaton, 1884 Baetis reticulata Burmaeister 1839; (syn.) Eaton, 1884 Leptophlebia helvipes Eaton 1871; (syn.) Eaton, 1884 Paraleptophlebia submarginata; (comb.) Lestage, 1917

    Paraleptophlebia werneri Ulmer 1920- o-  1,0 Paraleptophlebia Werneri Ulmer 1920b; (orig.)

    Paraleptophlebia tumida Bengtsson 1930; (syn.) Landa, 1969 Grupa Potamanthus Pictet 1843

    Potamanthus  luteus Linnaeus 1767 - {3 - 2,0 Ephemera lutea Linnaeus 1767; (orig.) Potamanthus luteus (cobm.) Pictet, 1843 Baetis mellea Curtis 1834; (syn.) Eaton, 1884

    Eucharidis Reaumuri Nu. E. Joly 1876; (syn.) Eaton, 1884 Potamanthus Ferreri Pictet 1843; (syn.)Ulmer, 1943

    Grupa Procloeon Bengtsson, 1915 Procloeon bifldum Bengtsson - 13 - 2,0

    Cloeon bifidum Bengtsson 1912a; (orig.)

    Pseudoprocloen bifidum; (comb.) Bengtsson 1914 Procloeon bifidum; (comb.) Bengtsson, 1915

    Cloeon rufulum: Eaton, 1885 p.p. (var. 2); (syn.) Kimminins, 1957b Procloeonpseudorufulum Kimmins, 1957b; (Syn.) Sowa, 1975a Procloeon lychnidense Ikomonov 1962; (syn.) Sowa, 1975a

    Cloeon (Procloeon) bifidum; (Status) Novikova Kluge, 1994

    Procloeon pennulatum - p - 2,0

    Centroptilum pennulatum Eaton 1870; (orig.) Procloeon pennulatum; comb. McCafferty Waltz, 1990

    Centroptilum infrequens McDunnough 1924; (syn.) Lowen§Flannagan, 1990 Cloeon (Procloeon) pennulatum; (Status) Novikova Kluge, 1994

    Grupul Raptobaetopus

    Raptobaetopus tenellus Albarda - {J - 2,O Centroptilum tenellum Albardal878; (orig.)

    Baetopus tenellus; (comb.) Mueller-Liebenau, 1978

    Baetis (?) niger: Lestage 1919;(Larve) Mueller-Liebenau, 1978 Baetopus (Raptobaetopus) tenellus;(Status)Tshernova et. Al., 1986

    Rhitrogena allobrogica - o - 1,O Grupa Rhithrogena Eaton 1881 Subgrupa Rhithrogena diaphana

    Rhithrogena beskidensis  Alba Tercedor Sowa 1987-  o - p - 1,5

    Rhithrogena aurantiaca: Eaton, 1885

    Rhithrogena diaphana: Puthz, 1973b partim - o - p - 1,5

    Baetis aurantiaca: Rostock, 1875 (_,') t. Haybach (1998) Rhithrogena aurantiaca: Schoenemund, 1930a, t. Haybach (1998) Rhithrogena aurantiaca: Cremer, 1938 partim, T Haybach (1998)

    Rhithrogena savoiensis Alba Tercedor Sowa 1987  - o - p - 1,5

    Rhithrogena aurantiaca: Eaton, 1885 partim.

    Rhithrogena degrangei - o - p - 1,5

    Rhithrogena hercynia - o - p - 1,5

    Grupul Rhithrogena hybrida Lohse Subgrupa lobata

    Rhithrogena austriaca Sowa Weichselbaumer 1988 Rhithrogena  circumtatrica Sowa Soldan  1986 - o - p - 1,5

    Rhithrogena hybrida: Sowa Soldan 1986

    Rhithrogena cf hybrida: Braukmann, 1987 partim Zastlerbach. Rhithrogena endenensis: Malzacher, 1989 si inMarten si col. 1996

    Rhithrogena degrangei Sowa 1969- o - p - 1,5

    Rhithrogena hybrida: Ulmer, 1929 Schoenemund, 1930a?; teste Sowa, 1969 Rhithrogena hybrida: Ulmer, 1927: teste Puthy, 1975

    Rhithrogena gratianopolitana - o - p - 1,5

    Rhithrogena hybrida Eaton - o - p - 1,5

    Subgrupa Rhithrogena alpestris Rhithrogena alpestris Eaton - o - 1,0

    Rhithrogena apicola Navas 1935; (syn. )Puthz, 1975 Rhithrogena brenneriana Klapalek 1905b; (syn.) Puthz, 1975 Rhithrogena landai Sowa Soldan 1984 - o - 1,O

    Rhithrogena alpestris: Landa 1969 p.p. Imago; Sowa Soldan (1984) Rhithrogena iridina Kolenati - o - p - 1,5

    Rhithrogena landai- o - 1,0 Rhithrogena loyolaea Navas - o - p - 1,5

    Rhithrogena nivata- o -1,0 Rhithrogena podhalensis - o - 1,0 Rhithrogena puthzi o - p - 1,5

    Rhithrogena rolandi - o - 1,0

    Grupul Rhithrogena semicolorata Lohse Rhithrogena carpatoalpina o - p - 1,5

    Rhithrogena carpatoalpina Klonowska, Sartori et Weichselbaumer (1987) Rhithrogena ferruginea Sowa 1971d partim; teste Klonowska al., 1987

    Rhithrogena dorieri Sowa o - {J - 1,5 Rhithrogena germanica Eaton -o - {J - 1,5

    Rhithrogena haarupi Esben- Petersen; 1909; (syn.) Sowa, 1971 b Rhithrogena ussingi Esben-Petersen 191O; (syn.) Mosely, 1932 Rhithrogenafradgeley Blair 1929;(syn.) Mosely, 1932 Rhithrogena germanica: Landa, 1969; Sowa, 1971b

    Nec. Klapalek, 1909; Ulmer 1929: Schoenemund, 1930b = R. Sowai;teste Puthz, 1972 Rhithrogena picteti Sowa 1971- o - {3- 1,5

    Rhithrogena picteti picteti Sowa1971d; (orig.)

    Baetis semicolorata: Pictet 1843, nec Curtis 1834; teste Sowa, 1971d Rhithrogena iridinapictet; (comb.) Puthz, 1975

    Rhithrogena semicolorata picteti; (comb.) Zurverarra,Metzler Tomka, 1871 Rhithrogena picteti; (status novus) Sowa Degrange, 1987c

    Rhithrogena semitincta: Kimmis, 1936 nec. Pictet 1843; teste Sowa, 1971d Rhithrogena puytoraci Sowa Degrange

    Rhithrogenaferruginea: Sowa, 1971p.p. nec Navas 1905; teste Sowa Degrange, 1987c Rhithrogena semicolorata Curtis (1834) - o - B - 1,5

    Baetis semicoloratus Curtis 1934;(syn.) Eaton, 1881 Tyusart grupa Rhithrogena vulpecula Klapalek 1905b; (syn. ) Sowa, 1971d

    Rhithrogena semicolorata var.grisoculata:Bogoescu, 1933;(syn. )Sowa, 1971d Rhithrogena grisoculata Bogoescu 1958; (syn.) Sowa, 1971d

    Rhithrogena taurisca - o - p - 1,5

    Rhithrogena vaillanti - o - p - 1,5

    Familia Siphlonuridae Ulmer Siphlonurus aestivalis Eaton - B - 2,0

    Siphlurus aestivalis Eaton1903; (orig.)

    Siphlurus spinosus Bengtsson 1909 (syn.) Bengtsson, 1917 Siphlonurus vernalis Tshernova 1928a; (syn.)Puthz, 1977b

    Siphlonurus (Siphlurella) alternatus Say - {3 - 2,O Baetis alternata Say 1824; (orig.)

    Baetis annulata Walker 1853; (syn.) Eaton, 1885 Siphlurus linnaeanus Eaton 1871; (syn) Puthz, 1977b

    Siphlurella Thomsoni Bengtsson 1909; (syn.) Lestage, 1924; Puthz, 1977 Siphlurella oblita Bengtsson 1909; (syn.) Puthz; 1977b

    Siphlonurus armatus Eaton - B - 2,0

    Siphlurus latus Bengtsson 1909; (syn.) Ulmer, 1927 Siphlonurus croaticus - o - {J - 1,5

    Siphlonurus lacustris Eaton B - 2,0

    Siphlurus lacustris Eaton1870; (orig.)

    Siphlurus Zetterstedti Bengtsson 1909;(syn.) Esben-Petersen, 1916 Siphlonurus pyrenaicus Navas 1930 (syn.) Puthz, 1977b Siphlonurus nuessleri Jacob 1973b; (syin.) Puthz; 1977b

    Siphlonurus linneaus - o - {J - 1,5 Grupa TorleyaLestage 1917

    Torleya major Klapalek 1905 - B- 2,0

    Ephemerella major Klapalek 1905a; (orig.) Torleya major; (comb.) Ulmer, 1928

    Torleya belgica Lestage 1917; (syn.)landa, 1969

    ODONATA

    Aeschna affinis Vd.Llind. - p - 2,0 Aeschna cyaneaMull. - p - 2,0 Aeschna grandis Linne - p - 2,0 Aeschna mixta Latr. - p - 2,0 Calopteryx splendens Harris - p - 2,0 Calopteryx virgo Linne - p - 2,0 Cercion lindeni - p - 2,0

    Coenagrion mercuriale Charpentier - o - p - 1,5

    Coenagrion ornatum - o - p - 1,5 Coenagrion puella Linne. - p - 2,0 Coenagrion pulchellum Vd. Lind. - p - 2,0 Coenagrion scitulum . - p - 2,0 Cordulegaster bidentata Selys - o - p - 1,5 Cordulegaster boltonii Donovan - o - p - 1,5 Enallagma cyathigerum Chapentier - p - 2,0 Erythromma najas Hansemann - p - 2,0 Erythromma viridulum Charpentier - p - 2,0 Gomphus flavipes Charp. - p - 2,0

    Gomphus vulgatissimus L - p - 2,0 Jschnura elegans Vd. Lind- p - 2,0 Jschnura pumilio Charp. - p - 2,0 Lestes sponsa Hansem - p - 2,0 Lestes viridis V D. Lind. - p - 2,0 Libellula depressa L. - p - 2,0 Libellula quadrimaculata L. - p - 2,0

    Onychogomphusforcipatus L. - p - 2,0

    Ophiogomphus cecilia - p - 2,0

    Ophiogomphus serpentinus Charpentier - p - 2,0 Platycnemis pennipes Pallas - p - 2,0 Pyrrhosoma nymphula Sulzer - p - 2,0 Somatochlora metallica Van der Linden - p - 2,0 Sympetrum pedemontanum All. - p - 2,0 Sympetrum striolatum Charpentier - p - 2,0 Sympetrum vulgatum Linne - p - 2,0

    PLECOPTERA

    Amphinemura borealis Morton - o - 1,0 Amphinemura standfussi Ris - o - 1,0 Amphinemura sulcicollis Stephens - o - 1,O Amphinemura triangularis Ris - o - 1,0

    Brachyptera braueri Klapalek- o - p - 1,5

    Brachyptera monilicornis Pictet - o - p - 1,5

    Brachyptera risiMorton - o- 1,0 Brachyptera seticornis Klapalek- o - 1,O Diura bicaudataLinnaeus - o- 1,0

    Capnia bifrons Newman- o- 1,0 Capnia nigra Pictet - o - p - 1,5 Capnia vidua Klapalek- o 1,0

    Capnopsis schilleri Rostock- o - p - 1,5

    Chloroperla susemicheli Zwick- o -1,0 Chloroperla tripunctata Scopoli - o - p - 1,5

    Dictyogenus alpinum Pictet- o -1,0 Dictyogenus fontium Ris - o -1,O Dinocras cephalotes Curtis - o- 1,0 Diura bicaudataLinne - o -1,0 Jsogenus nubecula Newman - o -1,O Jsoperla difformis Klapalek- o -1,0 Jsoperla goertzi Jllies - o -1,0 Jsoperla grammatica Fada- o -1,0

    Jsoperla obscura Zetterstedt - o - p - 1,5

    Jsoperla oxylepis Despax - o - 1,0 Jsoperla rivulorum Pictet- o- 1,0 Jsoperla sudetica Jllies - o - 1,0

    Jsoperla tripartita - o - p - 1,5

    Leuctra albida Kempny- o -1,O Leuctra armata - o - 1,O Leuctra aurita - o - p - 1,5

    Leuctra autumnalis Aubert- o -1,0 Leuctra braueri Kempny - o -1,0 Lecuctra cingulata Kempny- o - 1,0

    Leuctra digitata Kempny - o - p - 1,5

    Leuctrafusca L. - p - 2,0

    Leuctra geniculata Steph. - o - p - 1,5

    Leuctra handlirschi Kempny - o - 1,O Leuctra hippopus Kempny- o - p - 1,5 Leuctra inermis Kempny- o - 1,0 Leuctra major Brinck - o - p - 1,5

    Leuctra nigra Olivier - o - p - 1,5

    Leuctra niveola - o - 1,O Leuctra prima Kempny- o - 1,O

    Leuctra pseudacingulataMendl- o - 1,0 Leuctra rauscheri Aubert- o- 1,O Leuctra rosinae Kempny- o -1,0 Leuctra schmidi Aubert- o - 1,0 Leuctra teriolensis - o -1,O

    Nemoura avicularis - o - 1,O Nemoura cambrica Stephens - o - 1,0 Nemoura cinerea Reitzus - p - 2,0

    Nemourafleuxuosa Aubert- o - p - 1,5

    Nemoura marginata Pictet - o - p - 1,5

    Nemoura minimaAubert - o-1,0 Nemoura mortoni Ris - o - p - 1,5

    Nemoura obtusa- o -1,0 Nemoura sciurus Aubert- o - 1,0

    Nemoura sinuata Ris - o -1,0 Nemoura uncinata- o -1,0 Nemurella picteti Klapalek - o - 1,0 Perla bipunctata Pictet- o -1,0

    Perla burmeisteriana Claasen Syn. Perla abdominalis - o - p - 1,5

    Perla grandis Rambur- o - 1,0 Perla marginala Panzer - o -1,O Perla pallida Guerin - o- 1,O

    Perlodes dispar Rambur - o - p - 1,5

    Perlodes intricatus Pictet- o -1,O

    Perlodes microcephalus Pictet - o - p - 1,5

    Protonemura auberti Jllies - o - 1,O Protonemura austriaca Theischinger - o - 1,O Protonemura brevistyla Ris - o -1,0 Protonemura hrabei Rauser - o - 1,O Protonemura intricata Ris - o -1,0 Protonemura lateralis Pictet- o- 1,0 Protonemura meyeri Pictet- o -1,0 Protonemura montana Kimmins - o -1,0 Protonemura nimborella- o -1,0 Protonemura nimborum Ris - o - 1,0

    Prtotnemura nitida Pictet - o - p - 1,5

    Protonemura praecox Morton - o - 1,O Protonemura risi Jacobson et Bianchi- o - 1,0 Rhabdiopteryx alpina Kuhtreiber- o - 1,0

    Rhabdiopteryx neglecta Albarda - o - p - 1,5

    Siphonoperla montana Pictet- o - 1,O Siphonoperla neglecta Rostock- o -1,0 Siphonoperla tauricaPictet- o -1,0 Siphonoperla torrentium Pictet- o -1,0

    Taeniopteryx auberti Ris et Sowa - o - p - 1,5

    Taeniopteryx hubaultiAubert- o - 1,0 Taeniopteryx kuehtreiberi Aubert - o - p - 1,5 Taeniopteryx nebulosaLinnaeus - o - p - 1,5 Taeniopteryx schoenemundi Mertens - o - p - 1,5 HETEROPTERA

    Aphelocheirus aestivalis aestivalis Fabricius - p - 2,0

    Corixa punctata Jlliger - p - 2,0

    Gerris Aquarius paludum Fabricius - o - p - 1,5 Gerris s. str. costai Herrich-Schaeffer - o - p - 1,5 Gerris s.str. odontogaster Zetterstedt - o - p - 1,5 Gerris s. str. thoracicus Schummel - o - p - 1,5 Hydrometra stagnorum Linne - o - p - 1,5 Ilyocoris cimicoides Linne - p - 2,0

    Nepa cinerea Linne - o - p - 1,5

    Nepa rubra Linne - p - 2,0 Notonecta glauca Linne - p - 2,0 Notonecta viridis Delcourt - p - 2,0 Plea atomaria - p - 2,0

    Plea leachi Gregar et Kirk. - p - 2,0

    Ranatra linearis Linne - fJ - 2,O

    Sigara Subsigrafalleni Fieber - p - 2,0 Sigara lateralis Vermicorixa Leach - p - 2,0 Sigara Sigara striata Linne - p - 2,0

    Velia caprai Tamanini- o -1,0

    TRICHOPTERA

    Acrophylax zerberus Brauer- o - 1,0 Adicellafilicornis Pictet- o - 1,0 Adicella reduela McLachlan - o - fJ - 1,5

    Agapetus delicatulus McLachlan - o - fJ - 1,5 Agapetusfuscipens Curtis - o -1,0

    Agapetus laniger Pictet- o - {J- 1,5 Agapetus nimbulus McLachlan - o - 1,O Agapetus ochripes Curtis - o -1,0 Agraylea multipunctata Curtis - fJ - a - 2,5 Agraylea sexmaculata Curtis - fJ - a - 2,5 Allogamus auricolis Pictet - fJ - 2,O Allogamus uncatus Brauer- o - 1,0

    Anomalopterygella chauviniana Stein - o - fJ - 1,5 Anabolia furcata Brauer - fJ - 2,O

    Anabolia nervosa Curtis - p - 2,0

    Anitella obscurataMcLachlan - o - p - 1,5

    Apataniafimbriata Pictet- o - 1,0 Apatania miliebris McLachlan - o - 1,0

    Asynarchus lapponicus - o - p - 1,5 Athripsodes albifrons Linne - p - 2,0 Athripsodes aterrinus Stephens - p - 2,0 Athripsodes bilineatus Linne - p - 2,0 Athripsodes cinereus Curtis - p - 2,0 Athripsodes commutatus Rostock- p - 2,0

    Beraea maurus Curtis - o - 1,0 Beraea pullata Curtis - o - p - 1,5 Beraeodes minuta Limneus - p - 2,0

    Brachycentrus montanus Klapaleck- o -1,O

    Brachycentrus maculatus Fourcroi (sin.) Oligoplectum maculatum - p - 2,0

    Brachycentrus subnubilus Curtis - p - 2,0 Ceraclea albogutatta Hagen - p - 2,0 Ceraclea annulicornis Stephens - p - 2,0 Ceraclea dissimilis Stephens - p - 2,0 Ceracleafulva Rambur - p - 2,0

    Ceraclea nigronervosa Retzius - p - 2,0

    Ceraclea senilis - p - 2,0

    Chaetopterygopsis maclachlani Stein - o - 1,0 Chaetopteryxfusca - o -1,0

    Chaetopteryx major McLachlan - o - 1,0 Chaetopteryx villosa Fabricius - o - p - 1,5 Cheumatopsyche lepida Pictet - p - 2,0

    Consorophylax carinthiacus - o - 1,0 Consorophylax styriacus - o -1,0 Crunoecia irrorata Curtis - o- 1,0 Crunoecia kempnyi Morton - o- 1,0 Cryptothrix nebulicola - o -1,0

    Cymus trimaculatus Curtis - p - a - 2,5 Drusus annulatus Stephens - o - 1,0 Drusus biguttatus Pictet- o -1,0 Drusus chrysotus Rambur- o- 1,0 Drusus destitutus - o - 1,0

    Drusus discolor Rambur- o -1,0 Drusus trifidus McLachlan - o - 1,0

    Ecclisopteryx dalecarlica Kolenati - o - 1,0 Ecclisopteryx guttulata Pictet - o - f3 - 1,5 Ecclisopteryx madida McLachlan - o - 1,0 Ecnomus tenellus Ram bur - f3 - 2,O Ernodes articularis Pictet- o -1,0

    Ernodes vicinus McLachlan - o - 1,0 Glossosoma bifidum McLachlan - o - 1,0 Glossosoma boltoni Curtis - o - f3 - 1,5 Glossosoma conformis Neboiss - o -1,0 Glossosoma intermedium Klapalek- o - 1,O Glyphotaelius pellucidus Retzius - p - 2,0 Goera pilosa Fabricius - p - 2,0 Grammotaulius nigropunctatus - p - 2,0

    Hagenella clathrata - o - 1,O

    Halesus digitatus Schrank- o - p - 1,5 Halesus radiatus Curtis - o - p - 1,5 Halesus rubricollis Pictet- o -1,0

    Halesus tesselatus Rambur - p - 2,0

    Holocentropus dubius Rambur - p - a - 2,5

    Holocentropus picicornis - p - a - 2,5

    Holocentropus stagnalis - p - a - 2,5

    Hydatophylax infumatus McLachlan - p - 2,0 Hydropsyche angustipenis Curtis - p - a - 2,5 Hydropsyche bulbiferaMcLachlan - {3- 2,0

    Hydropsyche bulgaromanorumMalicky- {3- 2,0 Hydropsyche contubernalis McLachlan - f3 - a - 2,5 H ydropsyc he dinarica M arinkovik - o - f3 - 1,5 Hydropsyche exocellata Dufour - {3- 2,0 Hydropsychefulvipes Curtis - o -1,0

    Hydropsyche incognita - f3 - 2,0 Hydropsyche instabilis Curtis - o - f3 - 1,5 Hydropsyche modesta - a - 3,0 Hydropsyche pellucidula Curtis - {3- 2,0

    Hydropsyche saxonicaMcLachlan - o - {3- 1,5 Hydropsyche silfvenii Ulmer - o - f3 - 1,5 Hydropsyche siltalai Dohler - {3- 2,0

    Hydropsyche tenuis Nnavas - o - 1,0 Hydroptila angulata Mosely- {J - a - 2,5 Hydroptilaforcipata Eaton - {J - a - 2,5 Hydroptila martini Marshall- o - 1,0 Hydroptila sparsa Curtis - {J - a - 2,5 Hydroptila vectis Curtis - {J - 2,0 Ironoquia dubia Stephens - {J - 2,O Jthytrichia lamellaris Eaton - o -1,0

    Lasiocephala basalis Kolenati - p - 2,0 Lepidostoma hirtum Fabricius - p - 2,0 Leptocerus interruptus - p - a - 2,5 Limnephilus affinis Curtis - p - 2,0 Limnephilus auricula Curtis - p - 2,0 Limnephilus coenosus Curtis - o - p - 1,5 Limnephilus decipiens Kolenati - p - a - 2,5 Limnephilus extricatus McLachlan - p - 2,0 Limnephilus flavicornis Fabricius - P - 2,0 Limnephilus incisus Curtis - p - 2,0 Limnephilus lunatus Curtis - p - 2,0 Limnephilus marmoratus Curtis - p - 2,0 Limnephilus rhombicus Linne - p - 2,0 Limnephilus stigma - p - 2,0

    Litax niger Hagen - o - 1,0 Litax obscurus Hagen - o -1,0

    Melampophylax melampus- o- 1,0 Melampophylax mucoreus hagen- o-1,0 Metanoea rhaetica Schmid- o- 1,0 Mezophylax impunctatus McLachlan - o - 1,0

    Micrasema longulum McLachlan - o - p - 1,5

    Micrasema minimum McLachlan - o - p - 1,5

    Micrasema morosum - o -1,0 Micrasema setiferum Pictet - o - p - 1,5

    Mycropterna nycterobia McLachlan - o - p - 1,5

    Molanna angustata Curtis - p - 2,0 Mystacides azurea Linne - p - 2,0 Mystacides longicornis Linne - p - a - 2,5 Mystacides nigra Linne - p - 2,0 Neureclipsis bimaculataLinnaeus - p - 2,0 Notidobia ciliaris Linne - p - 2,0

    Odontocentrum albicorne Scopoli - o - p - 1,5

    Oecismus monedula Hagen - o - {J - 1,5

    Oecetis furva Ram bur - p - 2,O Oecetis lacustris Pictet - p - 2,0 Oecetis ochracea Curtis - p - 2,0 Oligostomis reticulata Linne - p - 2,0 Oligotricha striataLinne- o -1,0 Oligotrichia costalis - p - 2,0 Oxyethiraflavicornis Pictet p - 2,0

    Paraboreochlus minutissimus - o - 1,0 Parachiona picicornis Pictet- o - 1,0 Philopotamus ludificatus McLachlan - o - 1,0 Philopotamus montanus Donovan - o - 1,0 Philopotamus variegatus Scopoli- o - 1,0 Plectonemia brevis McLachlan - o - 1,0

    Plectrocnemia conspersa Curtis - o - p - 1,5

    Plectonemia geniculata McLachlan - o - p - 1,5

    Polycentropus excisus Klapalek- o -1,0 Polycentropus flavomaculatus Curtis - p - 2,0 Polycentropus irroratus Curtis - o - p - 1,5

    Potamophylax cingulatus Stephens - o -1,0 Potamophylax latipennis Curtis - o - p - 1,5 Potamophylax luctuosus Piller et Mitterp. - o - p - 1,5 Potamophylax nigricornis Pictet- o - 1,0 Potamophylax rotundipennis Brauer - p - 2,0 Pseudopsilopteryx zimmeri McLachlan - o -1,0 Psychomia pusilla Fabricius - p - 2,0

    Ptilocolepus granulatus Pictet- o -1,O Rhadiocoleptus alpestris Kolenati - o - {J - 1,5 Rhyacophila aurata Brauer - o -1,O Rhyacophila bonaparti- o -1,0

    Rhyacophila dorsalis Curtis - {J - 2,O Rhyacophila evolutaMcLachlan - o - 1,0 Rhyacophila fasciata Hagen - o - {J - 1,5 Rhyacophila glareosaMcLachlan - o -1,0 Ryacophila hirticornis McLachlan - o - 1,0 Ryacophila intermedia McLachlan - o - 1,0 Rhyacophila laevis Pictet- o -1,0 Rhyacophila moscaryi- o -1,0

    Rhyacophila nubila Zetterstedt - {J - 2,O Rhyacophila obliterata McLachlan - o - {J - 1,5 Rhyacophila pascoei - {J - 2,O

    Rhyacophila polonica - o -1,O

    Rhyacophila philopotamoides McLachlan - o - 1,0 Rhyacophila praemorsaMcLachlan - o - 1,0 Rhyacophila pubescens Pictet - o - 1,O Rhyacophila simulatrix- o - 1,O

    Rhyacophila stigmatica - o - 1,O Rhyacophila torrentium Pictet- o - 1,0

    Rhyacophila tristis Pictet - o - p - 1,5

    Rhyacophila vulgaris Pictet- o - 1,O Sericostomaflavicorne Schneider - o - p - 1,5 Sericostoma personatum Kirbi et Spence - o - 1,0

    Setodes punctatus Fabricius - p,o Silo nigricornis Pictet - o - p - 1,5 Silo pallipes Fabricius - o - p - 1,5

    Silo piceus Brauer- o - 1,0 Stactobia eatoniella- o -1,0

    Stactobia moselyi - o - 1,O

    Synagapetus dubitans McLachlan - o - 1,0 Synagapetus iridipennis McLachlan - o -1,0 Synagapetus krawanyi- o - 1,0

    Synagapetus moselyi Ulmer - o - 1,O Tinodes dives Pictet- o - 1,0

    Tinodes rostockiMcLachlan - o - p - 1,5 Tinodes unicolor Pictet - o - p - 1,5 Tinodes waeneri Linne - fJ - 2,O Triaenodes bicolor Curtis - p - a - 2,5 Wormaldia copiosa - o - 1,O Wormaldia occipitalis Pictet- o - 1,0 Wormaldia pulla - o - 1,O

    Wormaldia subnigraMcLachlan - o - p - 1,5

    NEUROPTERA

    Osmylus fulvicephalus Scopoli - o - 1,O Sisyrafuscata Fabricius - p - a - 2,5 MEGALOPTERA

    Sialis fuliginosa Pictet - p - 2,0 Sialis lutaria Linne - p - a - 2,5 COLEOPTERA

    Acilius canaliculatus Nicolai - p - a - 2,5 Acilius sulcatus Linne - p - a - 2,5 Agabus biguttatus Olivier - fJ - a - 2,5 Agabus bipustulatus Linne - fJ - a - 2,5 Agabus didymus Olivier - p - 2,0

    Agabus guttatus Paykull - o - 1,0

    Agabus nebulosus Forster - p - 2,0 Agabus paludosus Fabricius - p - 2,0 Agabus solieri- o -1,0

    Agabus sturmi Gyllenhal - p - 2,0

    Agabus uliginosus - a - 3,0

    Agabus undulatus Schrank- p - a - 2,5 Anacaena globulus Paykull - p - 2,0 Anacaena limbata Fabricius - a - 3,0 Anacaena lutescens Stephens - a - 3,0 Bagous augustus - p - 2,0

    Bagous binodulus - p - a - 2,5 Bagous colligensis - p - a - 2,5 Bagous limosus - p - a - 2,5 Bagous longitarsis - p - a - 2,5 Bagosus puncticollis - p - a - 2,5 Bagosus subcarinatus - p - a - 2,5 Bagosus tempestivus - p - 2,0 Berosus spinosus - o - p - 1,5 Bidessus delicatulus - p - 2,0 Bidessus nasutus - p - 2,0

    Bidessus unistriatus Schrank - a - 3,0

    Brychius elevatus Panzer - {J- 2,0 Chaetarthria seminulum Herbst- p - a - 2,5

    Coelambus impressopunctatus Schaller - p - a - 2,5

    Coelambus parallelogrammus - a - 3,0

    Colymbetes fuscus Linne - p - a - 2,5

    Copelatus haemorrhoidalis Fabricius - p - a - 2,5 Crenitis punctatostriata Letzner - p - a - 2,5 Cybister lateralimarginalis - a - 3,0

    Cymbiodyta marginella - p - a - 2,5 Cyphon variabilis - o - p - 1,5 Deronectes latus Stephens - p - 2,0 Deronectes platynotus Germar- o -1,0 Dytiscus dimidiatus - p - a - 2,5 Dytiscus marginalis Linne - p - 2,0 Dytiscus semisulcatus - a - 3,0

    Elmis aenea P. Muller - o - p - 1,5 Elmis latreillei Bedel- o - 1,0 Elmis maugetii Latreille - o - p - 1,5 Elmis abscuraMuller - p - 2,0

    Elmis rietscheli Steffan - o - p - 1,5 Elmis rioloides Kuwert - o - p - 1,5 Enochrus affinis Thunberg - a - 3,0 Enochrus bicolor - p - a - 2,5 Enochrus coarcuatus - a - 3,0

    Enochrus melanocephalus Olivier - p - a - 2,5

    Enochrus testaceus Fabricius - a - 3,0

    Esolus angustatus P. Muller - o -1,0

    Esolus parallelepipedus P.Muller - o - p - 1,5

    Esolus pygmaeus Muller - o - p - 1,5 Eubria palustris - o - 1,O Graphoderus austriacus - p - a - 2,5 Graphoderus bilineatus - p - a - 2,5

    Graphoderus cinereus Linne - p - a - 2,5 Graptodytes bilineatus - p - 2,0 Graptodytes granularis Linne - p - 2,0 Graptodytes pictus Fabricius - p - 2,0 Gyrinius distinctus Aube - o - p - 1,5 Gyrinius minutus - p - 2,0

    Gyrinius paykulli - p - 2,0

    Gyrinius substriatus Stephens - p - 2,0 Gyrinius suffriani Scriba - p - 2,0 Halipus confinis Stephens - o - {J- 1,5 Halipus flavicollis Sturm - fJ - 2,O Halipusfluviatilis Aube - o - {J- 1,5 Halipus heydeni Wehncke - {J- a- 2,5 Halipus immaculatus Gerhardt - fJ - 2,O Halipus laminatus Schaller - {J- a- 2,5

    Halipus lineatocollis Marshall - {J- 2,0 Halipus obliquus Fabricius - {J- 2,0

    Halipus ruficollis De Geer - fJ - a - 2,5 Helichus substiratus - fJ - 2,O

    Helochares obscurus O. Meller - fJ - a - 2,5 Helophorus aequalis - {J- a - 2,5

    Helophorus aquaticus Linne - a - 3,O

    Helophorus arvenicus Mulsant - fJ - 2,O Helophorus brevipalpis Bedel - fJ - a - 2,5 Helophorus croaticus Kuwert- {J- a - 2,5 Helophorus dorsalis - fJ - a - 2,5

    Helophorusflavipes Fabricius - p - a - 2,5

    Helophorus glacialis - p - 2,0

    Helophorus grandis Illiger - p - a - 2,5

    Helophorus granularis Linne - p - a - 2,5 Helophorus griseus Herbst- p - a - 2,5 Helophorus liguricus - p - a - 2,5

    Helophorus minutus Fabricius - p - a - 2,5 Helophorus montenegrinus - p - a - 2,5 Helophorus nanus Sturm - p - a - 2,5

    Helophorus nivalis - p - a - 2,5

    Helophorus nubilus - p - 2,0

    Helophorus obscurus - a - 3,0

    Helophorus paraminutus - p - a - 2,5 Helophorus redtenbacheri - p - a - 2,5 Helophorus villosus - p - 2,0 Hydaticus grammicus - p - 2,0 Hydaticus modestus - p - a - 2,5

    Hydaticus seminiger De Geer - p - a - 2,5

    Hydaticus transversalis Pontoppidan - p - a - 2,5

    Hydraena alpicola Pretner- o- 1,O Hydraena belgica D 'Orchymont - p - 2,0 Hydraena dentipes Germar - o - p - 1,5 Hydraena excisa Kiesenwetter - o - p - 1,5 Hydraena gracilis Germar - o - p - 1,5 Hydraena intermedia - o - p - 1,5

    Hydraena lapidicola Kiesenwetter- o - 1,O Hydraena melas - o - p - 1,5

    Hydraena minutissima Stephens - o - p - 1,5

    Hydraena moria - o - p - 1,5 Hydraena nigrita Germar - o - p - 1,5 Hydraena polita Kiesenwetter- o -1,0 Hydraena pulchella Germar - p - 2,0

    Hydraenapygmaea Waterhouse - o - p - 1,5

    Hydraena reyi- o - 1,0

    Hydraena riparia Kugelan - p - 2,0

    Hydraena saga D 'Orchymont- o - 1,0

    Hydraena schuleri - o - 1,0 Hydraena truncata- o - 1,0 Hydrobiusfuscipes Linne - a - 3,0 Hydrochus angustatus - a - 3,0 Hydrochus carinatus Germar - a - 3,0 Hydrochus elongatus - a - 3,0 Hydrochus ignicollis - a - 3,0 Hydrochus megaphallus - a - 3,0

    Hydroglyphus pusillus - p - a - 2,5

    Hydrophilus caraboides Linne Hydrophilus piceus - fJ - 2,0 Hydroporus angustatus Sturm - fJ - 2,0 Hydroporus discretus - o -1,0 Hydroporus kraatzi Schaum - o - 1,0

    Hydroporus marginatus Duftschmidt- o - 1,0 Hydroporus palustris Linne - {J- a - 2,5 Hydroporus planus Fabricius - fJ - 2,O Hydrovatus cuspidatus - fJ - a - 2,5

    Hygrotus decoratus - fJ - a - 2,5

    Hygrotus inaequalis Fabricius - {J- a - 2,5 Hygrotus versicolor Schaller - {J- 2,O Hyphydrus ovatus - fJ - a - 2,5 Jlybiusfenestratus Fabricius - {J- 2,0 Ilybiusfuliginosus Fabricius - a- 3,0 Laccobius minutus Linne - fJ - a - 2,5 Laccophilus hyalinus De Geer - fJ - 2,O Laccophilus minutus Linne - fJ - 2,O Laccopilus variegatus Germar - a - 3,0

    ?Limnius opacus P. Muller - o - {J- 1,5 Limnius perrisi Dufour - o - fJ - 1,5 Limnius volckmari Panzer - o - {J- 1,5 Limnoxenus niger - a - 3,O

    Macronychus quadrituberculatus P.Muller - fJ - 2,O Nartus grapei - fJ - a - 2,5

    Noterus clavicornis De Geer - a - 3,0 Noterus crassicornis P.Muller - a - 3,0 Orectochilus villosus - {J- 2,0 Oreodytes davisii Curtis - o - fJ - 1,5 Oreodytes rivalis Gyllenhal - o - fJ - 1,5 Oreodytes sanmarkii - o - fJ - 1,5

    Oreodytes septentrionalis Gyllenhal - o - fJ - 1,5 Oulimnius tuberculatus P.Muller - fJ - 2,O Peltodytes caesus Duftschmidt - fJ - a - 2,5 Platambus maculatus Linne - fJ - 2,0 Pomatinus substriatus Muller - fJ - 2,O Porhydrus lineatus Fabricius - fJ - a - 2,5

    Potamoncetes assimilis (syn.) Nebrioporus assimillis Paykull - p - 2,0

    Potamoncetes canaliculatus Lacordaire - p - a - 2,5

    Potamoncetes elegans Panzer Nebrioporus depressus I Nebrioporus elegans - p - a - 2,5

    Rhantus bistriatus Bergstraesser - p - a - 2,5 Rhantus exsoletus Forster - p - a - 2,5 Rhantus latitans Sharp - p - a - 2,5

    Rhantus saturalis - p - a - 2,5

    Riolus cupreus P. Muller - p - 2,0

    Riolus subviolaceus P. Muller - o - p - 1,5

    Scarodytes halensis - p - 2,0

    Scirtes hemisphaericus - o - p - 1,5

    Spercheus emarginatus - p - 2,0

    Stenelmis canaliculata Gyllenhal - fJ - 2,O Stictotarsus duodecimpustulatus Fabricius - p - 2,0 Tanysphyrus lemnae - p - a - 2,5

    LEPIDOPTERA

    Acentria ephemerella Denis Schiffermuller sin. Acentropus niveus Olivier - p - 2,0

    Cataclysta lemnata Linne - p - 2,0 Nymphula nymphaeata Linne - p - 2,0 Parapoynx stationata Linne - o - p - 1,5 DIPTERA

    CHIRONOMIDAE

    Subfamilia PODONOMINAE triburile: Podonomini si Boreochlini

    Parachus kiefferi - o - 1,O Paraboreochlus minutissimus - o - 1,0 Subfamilia BUCHONOMYIINAE

    Buchonomyia thienemanni - p - 2,0

    Subfamilia TANYPODINAE triburile: Ablabesmyia, Coelotanypodini, Tanypodini, Anatopyniini, Macropelopiini, Natarsiini, Pentaneurini.

    Ablabesmyia longistyla Fittcau - p - 2,0 Ablabesmyia monilis Linne - p - a - 2,5 Clinptanypus nervosus - p - a - 2,5 Tanypus kraatzi - p - 2,0

    Tanypus punctipennis - p - 2,0

    Procladius H olotaypus choreus - p - a - 2,5 Psilotanypus rufovittatus - p - a - 2,5 Apsectrotanypus trifascipennis - p - 2,0 Macropelopiafehlmanni - o - p - 1,5 Macropelopia goetghebueri - o - 1,0 Macropelopia nebulosa - p - a - 2,5 Macropelopia notata- o-1,0

    Psectrotanypus varius - a - 3,0

    Natarsia punctata - p - 2,0 Ablabesmya longistyla Fitt. - p - 2,0 Ablabesmya monilis Linne - p - a - 2,5 Ablabesmya phatta - p - 2,0

    Arctopelopia barbitarsis - o - p - 1,5 Arctopelopia griseipennis - o - p - 1,5 Conchapelopia melanops - p - a - 2,5

    Conchapelopia pallidula - o - p - 1,5 Conchapelopia "Fel" - p - 2,0 Krenopelopia binotata - o - 1,O Monopelopia tenuicalcar - o - 1,0 Nilotanypus dubius - p - 2,0 Paramerina divisa - o - p - 1,5 Rheopelopia maculipennis - p - 2,0 Rheopelopia ornata - p - a - 2,5 Thienemannimya carnea - p - 2,0 Thienemannimya geijskesi - o - p - 1,5 Thienemannimyia laeta - o - p - 1,5 Trissopelopia longimana- o - 1,0 Hxenopelopia nigricans - o - 1,0 Zavrelimyia barbatipes - o - 1,O Zavrelimyia hirtimana - o - 1,0 Zavrelimyia melanura - o -1,0 Zavrelimyia nubila - o - 1,O Zavrelimyia signatipennis - o - 1,0

    Subfamilia DIAl\!IESINE triburile: Protanypini, Boreoheptagyiini, Diamesini

    Protanypus forcipatus - o - p - 1,5 Boreoheptagyia legeri- o - 1,0 Diamesa bohemani- o- 1,0 Diamesa cinerella - o - p - 1,5 Diamesa damfi - o - {J - 1,5 Diamesa goetghebueri - o - l,O Diamesa hamaticornis - o - p - 1,5 Diamesa incallida- o-1,0 Diamesa insignipes Kiejf. - p - 2,0 Diamesa laticauda - o - 1,0 Diamesa latitarsis - o- 1,0 Diamesa modesta - o - 1,0 Diamesa permacra - o - p - 1,5 Diamesa starmachi - o - p - 1,5 Diamesa steinboecki- o -1,0 Diamesa tonsa - p - 2,0

    Diamesa vaillanti - o - p - 1,5 Diamesa zerny - o - p - 1,5 Potthastia gaedii Meigen - o - p - 1,5 Potthastia longimana - p - a - 2,5 Pseudodiamesa nivosa - o - 1,O Pseudokiejferiella parva - o - p - 1,5 Sympotthastia zavreli - p - 2,0 Subfamilia PRODIAl\!IESINAE Monodiamesa bathyphila - p - 2,0 Monodiamesa nitida - p - 2,0 Odontomesafulva - p - 2,0 Prodiamesa delphinensis - p - 2,0 Prodiamesa olivacea - p - a - 2,5

    Prodiamesa praecox - p - 2,0 Prodiamesa rufovittata - p - 2,0 Subfamilia ORTHOCLADIINAE Brillia flavifrons - P - a - 2,5

    Brillia modesta Meigen - p - 2,0 Cardiocladius capucinus - p - a - 2,5 Cardiocladius fuscus - p - a - 2,5 Chaetocladius dentiforceps - o - p - 1,5 Chaetocladius piger - p - 2,0 Chaetocladius vitellinus - p - a - 2,5 Corynoneura lobata - o - p - 1,5 Corynoneura scutellata - p - 2,0 Cricotopus algarum - p - 2,0 Cricotopus annulator - p - 2,0 Cricotopus bicinctus - p - a - 2,5 Cricotopus cylindraceus - p - a - 2,5 Cricotopus festivellus - p - a - 2,5 Cricotopus fuscus - p - 2,0

    Cricotopus similis - p - 2,0 Cricotopus tremulus - p - 2,0 Cricotopus triannulatus - p - 2,0 Cricotopus trifascia - p - 2,0 Jsocladius intersectus - p - a - 2,5 Jsocladius sylvestris - p - a - 2,5 Diplocladius cultriger - p - 2,0 Epoicocladius flavens - p - 2,0 Eukiefferiella brevicalcar - o - p - 1,5 Eukiefferiella claripennis - p - a - 2,5 Eukiefferiella clypeata - p - 2,0

    Eukiefferiella coerulscens - o - p - 1,5

    Eukiejferiella cyanea - o - 1,0 Eukiejferiela devonica - o - p - 1,5 Eukiefferiella dittmari - p - 2,0

    Eukiefferiela fittkaui - o - 1,O Eukiejferiellafuldensis - o - 1,0 Eukiejferiella gracei - p - 2,0

    Eukiejferiela ilkleyensis - o - p - 1,5

    Eukiefferiella lobifera - o - p - 1,5

    Eukiejferiella minor - o - 1,O Eukiejferiella similis - o - 1,0 Eukiefferiella tirolensis - o - 1,O Heleniella dorieri- o - 1,0 Heleniella ornaticollis - o - 1,0 Heleniella serratosioi- o -1,0

    Heterotrissocladius marcidus - o - p - 1,5

    Heterotrissocladius scutellatus - o - 1,0 Krenosmittia camptophleps - o -1,0

    Lymnophyes natalensis - p - 2,0

    Limnophyes pentaplastus - o - p - 1,5 Metriocnemus albolineatus - o - 1,0 Metriocnemus fuscipens - o - 1,O Metriocnemus hirticollis- o - 1,0 Metriocnemus obscuripens - o - 1,0

    Nanocladius balticus - p - a - 2,5

    Nanocladius bicolor - p - a - 2,5 Nanocladius parvulus - o - 1,0 Nanocladius rectinervis - p - 2,0 Orthocladius Euorthocladius ashei - p - 2,0

    Orthocladius Euorthocladius luteipes - o - 1,O Orthocladius Euorthocladius rivicola - o - p - 1,5

    Orthocladius Euorthocladius rivulorum - o - p - 1,5

    Orthocladius Euorthocladius thienemanni - p - 2,0 Orthocladius Orthocladius ashei - p - 2,0 Orthocladius Orthocladius rubicundus - p - 2,0 Orthocladius Orthocladius wetterensis - p - 2,0

    Orthocladius Symposiocladius lignicola - o - p - 1,5

    Paracladius conversus - p - 2,0 Paracricotopus niger- o - p - 1,5 Parakiefferiella bathophila - p - 2,0

    Parakiejferiella gracillima - o - 1,O Parametriocnemus borealis - o - 1,0 Parametriocnemus stylatus - o - p - 1,5 Paratrichocladius nivalis- o-1,0 Paratrichocladius rufiventris - p - a - 2,5 Paratrichocladius skirwithensis - p - 2,0

    Paratrissocladius excerptus - p - 2,0

    Parorthocladius nudipennis - o - 1,0 Psectrocladius limbatellus - p - a - 2,5 Psectrocladius oxyura - p - 2,0 Psectrocladius psilopterus - p - 2,0 Psectrocladius sordidellus - p - a - 2,5 Pseodosmittia ruttneri- o - 1,0 Rheocricotopus effusus - o - p - 1,5

    Rheocricotopus fuscipens Kiejf. - p - 2,0 Psilocricotopus Rheocricotopus atripes - o - 1,0 Psilocricotopus Rheocricotopus chalybaetus - p - 2,0 Psilocricotopus Rheocricotopus glabricollis - o -1,0 Psilocricotopus Rheocricotopus tirolus - o - 1,0

    Rheosmittia spinicornis - p - 2,0 Stilocladius montanus - o - p - 1,5 Synorthocladius semivirens Kiejf- p - 2,0 Thienemannimyia carnea - p - 2,0

    Thienemannimya gracei- o -1,0 Thienemannimyia gracilis - o - 1,O Thienemannimyia geijskesi Goetgh- o - 1,0

    Thienemannimyia laeta - o - p - 1,5

    Thienemannimyia lentiginosa Ablabesmyia lentiginosa Fries ?

    Thienemanniella acuticornis Kiejf. - o - 1,0 Thienemanniella clavicornis Kiejf. - o - 1,0 Thienemanniella obscura - o - 1,O

    Thienemanniella partita - o - p - 1,5

    Thienemanniella vittata - o - p - 1,5

    Tokunagaia rectangularis - o - 1,0 Trissopelopia longimana- o -1,0

    Tvetenia bavarica - o - p - 1,5 Tvetenia calvescens - p - 2,0 Tvetenia discoloripes - p - 2,0 Tvetenia verralli - p - 2,0

    Subfamilia CHIRONO:MINAE triburile: Tanytarsini, Chironomini

    Cladotanytarsus mancus Walk - p - 2,0 Cladotanytarsus vanderwulpi Edw. - p - 2,0 Krenospectrafallax- o - 1,0

    Lithotaytarsus emarginatus- o - 1,0 Microspectra apposita - o - p - 1,5 Microspectra atrofaciata - p - a - 2,5 Microspectra bidentata - o - 1,O Microspectra contracta - o - p - 1,5

    Microspectrafusca - o - 1,0 Microspectrajunci- o - 1,0

    Microspectra lindrothi - o - p - 1,5

    Microspectra notescens - o - p - 1,5

    Microspectra radialis Goetgh. - o - 1,0 Microspectra recurvata - o - 1,0 Neostempellina thienemanni- o -1,0 Paratanytarsus austriacus - o - 1,O

    Paratanytarsus dissimilis - p - 2,0 Paratanytarsus lauterborni - p - 2,0 Rheotanytarsus curtistylus - o - p - 1,5 Rheotanytarsus exiguus - o - p - 1,5

    Rheotanytarsus nigricauda - o - 1,O Rheotanytarsus photophilus - p - 2,0 Rheotanytarsus rhenanus - p - 2,0 Stempellina bausei Kiejf. - p - 2,0

    Stempellinella brevis Edwards - o - 1,O Stempellinella minor - o - 1,0 Tanytarsus brundini - p - 2,0

    Tanytarsus ejuncidus - p - 2,0

    Tanytarsus eminulus - p - 2,0

    Tanytarsus heusdensis - o - 1,0 Tanytarsus palettaris - o -1,0 Tanytarsus pallidicornis - p - 2,0

    Tanytarsus sinuatus - o-1,0 Virgatanytarsus arduennenensis - p - 2,0 Camptochironomus tentans - a - 3,0

    Chironomus acutiventris - a - 3,0 Chironomus anthracinus Zett. - a - 3,0 Chironomus bernensis - a -3,0 Chironomus cingulatus Mg. - a - 3,0 Chironomus obtusidens - a - 3,0 Chironomus plumosus Linne - a - p - 3,5 Chironomus riparius - a - p - 3,5 Chironomus thummi K iejf. - p- 4,0

    Clapodelma viridula sin. Cryptochironomus viridula F. - p - 2,0

    Cryptochironomus defectus Kiejf. - p - a - 2,5 Cryptichronomus rostratus - p - a - 2,5 Demycryptachironomus vulneratus Zett. - p - a - 2,5

    Dicroptendipes nervosus Staeg. - a - 3,0 Dicrotendipes notataus - p - a - 2,5 Dicrotendipes tritomus - p - a - 2,5 Einfeldia dissidens - p - a - 2,5

    Einfeldia paganaMg. - p - 2,0 Endochironomus albipennis - p - a - 2,5 Glyptotendipes glaucus Mg. - p - a - 2,5 Glyptotendipes gripekoveni - p - a - 2,5 Glyptotndipes pallens - p - a - 2,5 Glyptotendipes paripes - p - a - 2,5

    Harnischia curtilamellata Malloch - p - 2,0

    Harnischia fuseimana Kiejf. - p - 2,0 Kiejferulus tendipediformis Goetgh. - p - a - 2,5 Microtendipes britteni - p - 2,0

    Microtendipes chloris - p - a - 2,5 Microtendipes pedellus De Geer - p - a - 2,5 Parachironomus arcuatus Goetgh. - p - a - 2,5 Parachironomus frequens - p - a - 2,5 Parachironomus varus - p - a - 2,5 Parachironomus vitiosus Goetgh. - p - a - 2,5 Paracladopelma camptolabis Kiejf. - p - 2,0 Paraclapodelma nigritula - p - 2,0 Paratendipes albimanus Mg. - p - a - 2,5 Phaenopsectraflavipes - p - a - 2,5

    Polypedillum albicorne - o - 1,O Polypedilum apfelbecki- o - 1,0 Polypedilum convictum Walck - p - 2,0

    Polypedilum cultellatum- p - 2,0

    Polypedilum laetum - p - 2,0

    Poypedilum nubeculosum Mg. - p - a - 2,5 Polypedilum pedestre Mg. - p - a - 2,5 Tripodura acifer - p - 2,0

    Tripodura aegiptium - p - 2,0 Tripodura pullum - p - a - 2,5 Tripodura scalaenum - p - a - 2,5

    Saetheria reissi - p - 2,0

    Sergentia coracina - p - 2,0

    Stictochironomus sticticus - a - 3,0

    CULICIDAE

    Acanthocnema glaucescens - o - 1,0 Aedes cinereus Mg. - p - 2,0

    Aedes Aedimorphus vexans - p - a - 2,5

    Aedes Finlaya0 geniculatus - a - p - 3,5 Aedes Ochlerotatus annulzpes - p - 2,0 Aedes Ochlerotatus cantanus - p - 2,0

    Aedes Ochlerotatus caspius - {J - 2,O Aedes Ochlerotatus cataphylla - {J - 2,0

    Aedes Ochlerotatus communis - {J - 2,0 Aedes Ochleoranthus dorsalis - p - a - 2,5 Aedes Ochleorathus excrucians - {J - 2,0

    Aedes Ochleorathus flavescens - a - 3,0 Aedes Ochleorathus intrudens - {J - 2,0 Aedes Ochleorathus leucomelas

    Aedes Ochleorathus pullatus - o - 1,O Aedes Ochleorathus punctar- o -1,0 Aedes Ochleorathus rusticus - {J - 2,0 Aedes Ochleorathus sticticus - {J- 2,0

    Anopheles atroparvus - p - a - 2,5

    Anopheles claviger - a - 3,0

    Anopheles maculipennis Mg. - o - p - 1,5

    Anopheles messae - {J - 2,O Anopheles plumbeus - a - p - 3,5

    Chaborus crystallinus - p - a - 2,5

    Chaborusfalvicans - {J- 2,0 Chaborus obscuripens - o - p - 1,5 Chaborus pallidus - o - p - 1,5

    Coquillettidia richardii - {J - 2,0 Barraudius modestus - p - a - 2,5

    Bezzia varocolor Meigen - {J - 2,0 Culex pipiens - a - p - 3,5

    Culex torrentium - o - p - 1,5

    Culicella morsitans - o - p - 1,5 Culiseta alaskaensis - p - 2,0 Culiseta annulata - p - a - 2,5

    Culiseta glaphyroptera - o - 1,0 Dasyhelea versicolor - o - 1,O Dixa amphibia Deg. - o - p - 1,5

    Eristalis tenax- p - 4,O Hexatoma vittata - o - p - 1,5

    Lauterborniella agrayloides - o - p - 1,5

    Myatropaflorea - a - 3,0 Neoculex hortensis - f3 - 2,0 Neoculex territans - o - p - 1,5

    Ochtera mantis - a - 3,0

    Ormosia haemorrhoidalis - fJ - 2,0 Oxycera meigenii - o - 1,O Oxycera pardalina - o - 1,0 Pedicia rivosa - o - 1,0

    Phalacrocerca replicata - o - p - 1,5

    Scatella stagnalis - p - 2,0

    Sylvicolafenestralis - a - 3,0 Tetanocercaferrnginea - o - 1,0 Thaumalea bezzii- o -1,0 Thaumatoptera calceata - o - 1,0

    Zavreliella marmorata - o - p - 1,5

    SIMULIIDAE

    Boophthora erythrocephala De Geer - p - 2,0

    Cleistosimulium argenteostriatum - o - 1,0 Gnus iburiense - p - 2,0

    Nevermannia angustitarse - p - 2,0

    Nevermannia bertrand i - o - 1,O Nevemannia brevidens - o - 1,0 Nevermannia carpaticum - o - 1,0

    Nevermannia carthusiense - o - p - 1,5

    Nevermannia costatum - p - 2,0

    Nevermannia crenobium - o - 1,0 Nevermannia cryophilum - o - p - 1,5 Nevermannia latigonium - p - 2,0 Nevermannia quasidecolletum - p - 2,0 Nevermannia vernum - o - p - 1,5

    Obuchovia auricoma- o -1,0 Prosimulium hirtipes Fries - o - p - 1,5

    Prosimulium latimucro Enderlein - o - 1,0 Prosimulium rufipes Meigen - o -1,0

    Prosimuluim tomosvaryi Enderlein - o - p - 1,5

    Simulium angustipes - p - 2,0 Simulium angustitarse - p - 2,0 Simulium argyreatum Meigen - p - 2,0

    Simulium argenteostriatum Strobl - o - 1,O Simulium austeni Edwards - p - 2,0 Simulium aureum - o - p - 1,5

    Simulium balcanicum - p - 2,0

    Simulium bertrandi- o - 1,0 Simulium brevidens - o - 1,0 Simulium carpathicum - o - 1,O

    Simulium colombaschense Fabricius - p - 2,0

    Simulium costatum - o - 1,O Simulium crenobium - o -1,0 Simulium cryophilum - o - 1,0

    Simulium degrangei - o - p - 1,5

    Simulium equinum - p - 2,0

    Simuluim galeratum Edwards - p - 2,0 Simulium intermedium - p - 2,0 Simulium latigonium - p - 2,0 Simulium lineatum - p - 2,0

    Simulium maximum Knoz - o - 1,O

    Simulium monticola Friederichs - o - 1,0 Simulium morsitans Edwards - o - p - 1,5 Simulium noelleri Friederichs - p - 2,0 Simulium ornatum - p - a - 2,5

    Simulium posticatum Meigen - p - a - 2,5

    Simulium pseudequinum - p - 2,0 Simulium reptans Linne - p - 2,0 Simulium rheophilum Knoz - o - p - 1,5

    Simulium rostratum Lundstrom Zwick - p - 2,0

    Simulium securiforme - p - 2,0 Simulium spinosa - o - 1,0 Simulium trifasciatum - o - p - 1,5

    Simulium tuberosum Lundstrom - o - p - 1,5 Simulium variegatumMeigen - o - p - 1,5 Simulium vernum - o - p - 1,5

    Simulium vulgare - o - p - 1,5 Twinnia hydroides Novac - o - 1,0 Wilhelmia balcanicum - p - 2,0 Wilhelmia equinum Linne - p - 2,0 Wilhelmia lineatumMeigen - p - 2,0 Wilhelmia pseudequinum - p - 2,0 PSYCHODIDAE

    Bazarella neglecta - o - p - 1,5 Bazarella subneglecta - o - p - 1,5 Berdeniella aplina- o -1,0 Berdeniella carinthiaca - o - 1,0 Berdeniella elkeae - o - 1,O Bernediellafreyi- o -1, O Berdeniella glacialis - o - 1,0 Bernediella helvetica - o - 1,O Bernediella illiesi- o-1,0 Bernediella longispinosa- o - 1,0 Bernediella manicata - o - 1,0 Berdeniella matthesi - o - p - 1,5 Bernediella nivalis - o - 1,0 Barde niella stavnie nsis - o - 1,O Bardeniella unispinosa - o - 1,0 Clogmia tristis - a - 3,0 Clytocerus acellaris - o - p - 1,5 Feurborniella obscura - o - 1,O Jungiella longicornis - o - 1,O

    Jungiella pseodulongicornis - o - 1,O Jungiella soleata- o - 1,0

    Mormia albicornis - o - p - 1,5 Mormia andrenipes - o - 1,0 Mormia austriaca - o - p - 1,5 Mormia bryophila- o - 1,0 Mormia eatoni - o - p - 1,5

    Mormiafurva- o- 1,0 Mormia helvetica- o -1,0 Mormia nigripennis - o - 1,0

    Mormiapulcherrima- o - p - 1,5

    Mormia revisenda- o - 1,0 Morimia vaillanti - o - 1,0 Panimerus albifacies - o - p - 1,5

    Panimerus notabilis - o - p - 1,5

    Paramormia ustulata - p - a - 2,5

    Pericoma alticola- o -1,0 Pericoma blandula - o - p - 1,5 Pericoma calcilega- o - 1,0

    Pericoma cannescens - o - 1,0 Pericoma exquisita - o - p - 1,5 Pericoma pannonica - p - 2,0 Pericoma pseudoexquisita - p - 2,0 Pericoma rivularis - o - p - 1,5

    Pericoma tonnoiri - o - 1,O Pericoma trifasciata- o - 1,O Perypsychoda auriculata - o - 1,0 Perypsichodafusca- o - 1,0

    Phalacrocerca replicata - o - p - 1,5

    Psychoda albipennis - p - 2,0

    Psychoda alternata Sat. - a - p - 3,5 Psychoda alticola- o - 1,0 Psychoda cinerea - p - 2,0

    Psychoda dolomitica - o - 1,0 Psychoda gemina - p - a - 2,5 Psychoda minuta - p - a - 2,5

    Psychoda parthenogenetica - p - a - 2,5

    Psychoda phalanoides - a - 3,0 Psychoda trinodulosa - p - a - 2,5 Saraiella auberti - o - 1,0

    Saraiella austriana- o-1,0 Saraiella clastrieri - o - 1,O Saraiella crypta - o - 1,0 Saraiella dolomitica - o - 1,0 Saraiella onerata - o - 1,0 Saraiella squamigera- o -1,0 Satchelliella canescens - o - 1,O

    Satchelliella cubitospinosa - o - 1,O Satchelliella delphiniensis - o - 1,O Satchelliella hirticornis - o - 1,O Satchelliella muta - o 1,O

    Satchelliella nubila - p - 2,0 Satchelliella palustris - o - p - 1,5 Satchelliella pitularia - o - 1,O Satchelliella plumicornis - o - 1,0 Satchelliella stammeri - o - 1,0 Satchelliella stylata - o - 1,0 Satchelliella trivialis - p - 2,0 Sycorax bicornua - o - 1,O Sycorax feuerborni - o - 1,O Sycorax silacea - o - 1,O

    Sycorax tonnoiri - o- 1,O Sycorax trifida - o - 1,O Szaboiella hibernica- o - 1,0

    Telmatoscopus bosnicus - o - p - 1,5 Threticus balkaneoalpinus - o - 1,0 Threticus incurvus - o - 1,0 Threticus lucifugus - o - p - 1,5 Tinearia alternata - a - 3,0 Tinearia lativentris - p - a - 2,5 Tonnoiriella pulchra- o - 1,0 Ulomyia annulata - o - p - 1,5 Ulomya cognata - o - p - 1,5 Ulomyafuliginosa - o - p - 1,5 Ulomya hirta - o - 1,O

    Ulomya montinum - o -1,0

    Ulomya ophicornis - o - 1,0 Ulomya szaboi - o - 1,O ALTE DIPTERE

    Atherix ibis Fabricius - o - 1,0 Atherix marginata Fabricius - o - 1,0 Atrichops crassipes Maigen - p - 2,0

    Blepharocerafasciata West. - o - p - 1,5 Cnephia trigonia Lundstr. - o - 1,O Liponeura cinerascens Vimmer- o - 1,0 Saetheria risi - p - 2,0

    Stempellina bausei - p - 2,0 Stratiomys canescens - o - 1,0 Stratiomys chameleon - a - 3,0 Tipula lunulata Linne - p - 2,0 Tipula lateralis - p - 2,0

    Tipula maximaPoda - o - p - 1,5 Tabanus spodapterus Meigen - p - 2,0 Weidemannia onedorum Vall. - o - 1,0 BRYOZOA

    Cristatella mucedo Cuvier - p - 2,0 Fredericella sultana Bulmenbach - o - p - 1,5 Hyalinella punctata - p - 2,0

    Palucidella articulata Ehrenberh - o - p - 1,5 Plumatella emarginata Allman - p - a - 2,5 PlumatellafructicosaAllman - p - 2,0 PlumatellafungosaPallas - p - a- 2,5 Plumatella repens Linne - p - 2,0

    Tabelul nr. 6

    Elemente şi standarde de calitate biologice, chimice şi fizico-chimice pentru stabilirea stării ecologice a apelor de suprafaţă1

    1. A. Elemente biologice de calitate pentru râuri

      Nr.

      Indicatorul de calitate2

      VIM

      Clasa de calitate

      I

      II

      III

      IV

      V

      A.l. Plancton

      1

      Densitate

      exil

      2

      Bioindicatori oligosaprobi

      nr/1

      3

      Bioindicatori mezosaprobi

      nr/1

      4

      Bioindicatori a mezosaprobi

      nr/1

      5

      Bioindicatori polisaprobi

      nr/1

      6

      Index saprobic

      1.8

      2.3

      2.7

      3.2

      >3.2

      A.2. Alge bentonice (fitobentos)

      1

      Densitate

      ex/m2

      2

      Bioindicatori oligosaprobi

      nr/m2

      3

      Bioindicatori mezosaprobi

      nr/m2

      4

      Bioindicatori a mezosaprobi

      nr/m2

      5

      Bioindicatori polisaprobi

      nr/m2

      6

      Index saprobic

      1.8

      2.3

      2.7

      3.2

      >3.2

      A.3. Macrozoobentos

      1

      Densitate

      ex/m2

      2

      Bioindicatori oligosaprobi

      nr/m2

      3

      Bioindicatori mezosaprobi

      nr/m2

      4

      Bioindicatori a mezosaprobi

      nr/m2

      5

      Bioindicatori polisaprobi

      nr/m2

      6

      Index saprobic

      1.8

      2.3

      2.7

      3.2

      >3.2

    2. B. Elemente biologice de calitate pentru lacuri

      Nr.

      Indicatorul de calitate2

      U/M

      Gradul de eutrofizare

      Ultraoli- gotrof

      Oligotrof

      Mezotrof

      Eutrof

      Hipertrof

      1

      Fosfor total (P)

      mg P/1

      0.005

      O.Ol

      0.03

      0.1

      >0.1

      2

      Azot mineral total (N)

      mg

      N/1

      0.2

      0.4

      0.65

      1.5

      >1.5

      3

      Biomasa fitoplanctonică3

      mg

      /1

      1

      3

      5

      10

      >10

      4

      Clorofila "a"

      µg/1

      1

      2.5

      8

      25

      >25

      image

      1 Exceptând apele tranzitorii şi apele costiere.

      2 Repartizarea indicatorilor de calitate pe tipuri de secţiuni, în raport cu modul de utilizare a apei, se va face în conformitate cu precizările (bifările) din tabelul nr. 7

      3 Valoarea maximă în zona fotică.

    3. C. Elemente şi standarde de calitate chimice şi fizico-chimice în apă

      Nr.

      Indicatorul de calitate

      VIM

      Clasa de calitate

      I

      II

      III

      IV

      V

      C. l. Regim termic şi acidifiere

      1

      Temperatură

      oe

      Nu se normează

      2

      pH

      6.5 - 8.5

      C.2. Regimul oxigenului

      1

      Oxigen dizolvat

      mgOz(l

      9

      7

      5

      4

      <4

      2

      Saturaţia oxigenului dizolvat

      %

      -Epilimnion (ape stratificate)

      90-110

      70-90

      50-70

      30-50

      <30

      -Hipolimnion (ape stratificate)

      90-70

      70-50

      50-30

      30-10

      <10

      -Ape nestratificate

      90-70

      70-50

      50-30

      30-10

      <10

      3

      CB05

      mgOz/1

      3

      5

      7

      20

      >20

      4

      CCO-rvln

      mgOz/1

      5

      10

      20

      50

      >50

      5

      CCO-Cr

      mgOz(l

      10

      25

      50

      125

      >125

      C.3. Nutrienti

      1

      Amoniu (N-NHi+)

      mgN/1

      0.4

      0.8

      1,2

      3.2

      >3.2

      2

      Azotiţi (N-NO2-)

      mgN/1

      O.Ol

      0.03

      0.06

      0.3

      >0.3

      3

      Azotaţi (N-NO3")

      mgN/1

      1

      3

      5,6

      11,2

      >11,2

      4

      Azot total (N)

      mgN/1

      1.5

      7

      12

      16

      >16

      5

      Ortofosfaţi solubili (P-Po/·)

      mgP/1

      0.1

      0.2

      0.4

      0.9

      >0.9

      6

      Fosfor total (P)

      mgP/1

      0.15

      0.4

      0.75

      1.2

      >1.2

      7

      Clorofilă "a"

      µg/1

      25

      50

      100

      250

      >250

      C.4. Salinitate

      1

      Conductivitate

      µS/cm

      2

      Reziduu filtrabil uscat la 105 °C

      mg/1

      500

      750

      1000

      1300

      >1300

      3

      Cloruri (CI")

      mg/1

      25

      50

      250

      300

      >300

      4

      Sulfaţi (SO/+)

      mg/1

      60

      120

      250

      300

      >300

      5

      Calciu (Ca2l

      mg/1

      50

      100

      200

      300

      >300

      6

      Magneziu (Mg2+)

      mg/1

      12

      50

      100

      200

      >200

      7

      Sodiu(NaJ

      mg/1

      25

      50

      100

      200

      >200

      C.5. Poluanti toxici specifici de origine naturală

      1

      Crom total (Cr3+ + Cr 6+)

      µg/1

      25

      50

      100

      250

      >250

      2

      Cupru (Cu2+)5

      u,g/1

      20

      30

      50

      100

      >100

      3

      Zinc (Zn2+)

      µg/1

      100

      200

      500

      1000

      >1000

      4

      Arsen (As"'+)

      µg/1

      10

      20

      50

      100

      >100

      5

      Bariu (Bai+)

      mg/1

      0.05

      0.1

      0.5

      1

      >1

      6

      Seleniu (Se4+)

      µg/1

      1

      2

      5

      10

      >10

      7

      Cobalt (Co3+)

      µg/1

      10

      20

      50

      100

      >100

      8

      Plumb (Pb)°

      µg/1

      5

      10

      25

      50

      >50

      9

      Cadmiu (Cd)

      µg/1

      0.5

      1

      2

      5

      >5

      10

      Fier total (Fe2++ Fe3l

      mg/1

      0.3

      0.5

      1.0

      2

      >2

      11

      Mercur(Hg)6

      u,g/1

      0.1

      0.3

      0.5

      1

      >1

      12

      Mangan total (rvlnH + rvln7+)

      mg/1

      0.05

      0.1

      0.3

      1

      >1

      13

      Nichel (Ni)5

      µg/1

      10

      25

      50

      100

      >100

      C.6. Alti indicatori chimici relevanti.

      1

      Fenoli total (index fenolic)

      µg/1

      1

      5

      20

      50

      >50

      2

      Detergenti anionici activi

      µg/1

      100

      200

      300

      500

      >500

      3

      AOX

      µg/1

      10

      50

      100

      250

      >250

    4. D. Elemente de calitate microbiologice

    Nr.

    Indicatorul de calitate4

    U/M

    Clasa de calitate4

    I

    II

    III

    IV

    V

    1

    Coliforrni totali

    Nr.pr/lOOml

    2

    Coliforrni fecali

    Nr.pr/lOOml

    3

    Streptococi fecali

    Nr.pr/lOOml

    image

    4 indicatorii de calitate se vor stabili în funcţie de tipul utilizare a apei.

    image

    Indicatori

    Starea ecolo- gică

    Zone vulnerabile la nutrienţi

    Conven- ţii interna-

    tionale

    Apa pentru potabili- zare

    Secţiuni de referin- tă

    Apa pentru viaţa peşti/ moluşte

    Apa de imbă- iere

    Ape uzate menaje- re1

    Ape uzate muni- cipale 2

    Mangan total dizolvat

    X

    X

    X

    X

    X

    Aluminiu

    X

    X

    X

    Zinc

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Cupru

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Bor

    X

    Crom total

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Plumb

    X

    X

    X

    X

    X

    Arsen

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Nichel

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Cadmiu

    X (R)

    X

    X

    X

    X

    X

    Seleniu

    X

    Mercur

    X

    X

    X

    X

    X

    Bariu

    X

    PAH

    X

    Temperatura

    X

    X

    X

    X

    X

    Materii în

    suspensie

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Index saprob

    X

    X

    X

    X

    Clorofila "a"

    X (L)

    X

    X

    Coliformi totali

    X

    X

    X

    X

    X

    Coliformi fecali

    X

    X

    X

    Streptococi fecali

    X

    X

    X

    1 - se referă la ape uzate menajere din localităţi cu mai puţin de 2 OOO e.1.; în conformitate cu NTPA - 011

    2 - Alţi indicatori pentru ape uzate municipale se masoară în funcţie de provenienţa specifica a acestor ape uzate şi cerinţele specifice pentru apa uzată.

    (L) - numai la lacuri.

    (R) - numai la râuri

    Tabelul nr. 8 Elemente şi standarde de calitate pentru stabilirea stării chimice a apelor de suprafaţă

    1. A. Substanţe periculoase relevante şi prioritare/prioritare periculoase

      Nr.

      Indicatorul

      Unitate

      a de măsură

      Standard de calitate

      1

      2

      4

      5

      A. l. METALE SI COMPUŞI

      1

      Acetat de trifenilstaniu

      µg/1

      0,0001

      2

      Antimoniu (Stibiu)

      µg/1

      -

      3

      Argint

      µg/1

      -

      4

      Arsen şi compuşi

      µg/1

      7.2

      5

      Bariu

      µg/1

      200

      6

      Beriliu

      µg/1

      0,05

      7

      Bor

      µgll

      1000

      8

      Cadmiu şi compuşi

      µgll

      1

      9

      Clorură de trifenilstaniu

      µgll

      -

      10

      Cobalt

      µgll

      0.7

      11

      Crom total

      µgll

      2.5

      12

      Cupru

      µgll

      1.3

      13

      Hidroxid de trifenilstaniu

      µgll

      0.0001

      14

      Mercur şi compuşi

      µgll

      1

      15

      Molibden şi compuşi

      µgll

      3.6

      16

      Nichel şi compuşi

      µwl

      2.1/1.3

      17

      Oxid de tributilstaniu

      µgll

      0,0001

      18

      Plumb şi compuşi

      µgll

      1.7/0.4

      19

      Seleniu

      µgll

      0,07

      20

      Staniu

      µgll

      2.2

      21

      Taliu

      µgll

      2

      22

      Teluriu

      µgll

      -

      23

      Tetrabutilstaniu

      µgll

      0,001

      24

      Titan

      µgll

      -

      25

      Uraniu

      µwl

      -

      26

      Vanadiu

      µgll

      1.2

      27

      Zinc

      µgll

      A.2. Solvenţi şi solventi organici clorurati

      1

      1,1,1-Tricloretan

      µwl

      10

      2

      1,1,2-Tricloretan

      µgll

      10

      3

      1,1,2,2-Tetracloretan

      µgll

      10

      4

      1,1,2-Triclor-trifluor-etan

      µgll

      10

      5

      1,1-Dicloretan

      µgll

      10

      6

      1,2-Dicloretan

      µgll

      10

      7

      1,1-Dicloretenă

      µgll

      10

      8

      1,2-Dicloretenă

      µgll

      10

      9

      1,2,3-Triclorbenzen

      µgll

      -

      10

      1,2,4-Triclorbenzen

      µwl

      -

      11

      1,3,5-Triclorbenzen

      µgll

      -

      12

      Triclorbenzeni (sumă de 3)

      µgll

      0.4

      13

      1,2,4,5-Tetraclorbenzen

      µgll

      10

      14

      1,2-Dibrometan

      µgll

      2

      15

      1,2-Diclorbenzen

      µwl

      10

      16

      1,3-Diclorbenzen

      µgll

      1

      17

      1,4--Dicl orbenzen

      µgll

      10

      18

      Diclormetan

      µgll

      10/8.2

      19

      1,2-Diclorpropan

      µgll

      10

      20

      1,3-Diclor-2-propanol

      µgll

      10

      21

      1,3-Diclor- propenă

      µgll

      10

      22

      2,3-Diclor-propenă

      µgll

      10

      23

      2,4-Diclorfenol

      µgll

      10

      24

      2-Cloretanol

      µwl

      -

      25

      Benzen

      µgll

      1

      26

      Clorura de benzii

      µgll

      -

      27

      Clorbenzen

      µgll

      1

      28

      Clorpropenă

      µgll

      -

      29

      Cloroform (triclormetan)

      µgll

      10

      30

      Clorură de alil

      µgll

      10

      - Clorura de vinil

      2

      31

      3 - clor - toluen

      µgll

      10

      32

      Diclor-di-izo-propil-eter

      µgll

      -

      33

      Alfa, alfa- Jiclor - toluen

      µgll

      10/8.2

      34

      Epiclorhidrină

      µgll

      10

      35

      Etilbenzen

      µgll

      10

      36

      Hexaclorbenzen

      µgll

      0,0004

      37

      Hexacloretan

      µgll

      10

      38

      Izopropilbenzen

      µgll

      10

      39

      Pentaclorbenzen

      µgll

      0,0032

      40

      Tetracloretenă

      µgll

      10

      41

      Tricloretenă

      µgll

      10

      42

      m-Xilen

      µgll

      10

      43

      o-Xilen

      µgll

      10

      44

      p-Xilen

      µgll

      10

      45

      Tricloretilenă

      µgll

      10

      46

      Tetraclorură de carbon (tetraclormetan)

      µgll

      7.2

      47

      Toluen (metil-benzen)

      µgll

      10

      48

      Percloretilenă

      µgll

      10

      A.3 Hidrocarburi aromatice polinucleare

      1

      Benz-b-fluorantren

      µg/1

      0.025

      2

      Benz-k-fluoranten

      µg/1

      0,025

      3

      PAH (sumă de 1 şi 2)

      µg/1

      0,03

      4

      Benz-g,h,i -perilen

      µg/1

      0,025

      5

      Indeno-1,2,3-cd-piren

      µg/1

      -

      6

      P AH (sumă de 4 şi 5)

      µg/1

      0,016

      7

      Benz-a-antracen

      µg/1

      0,01

      8

      Benz-a-piren

      µg/1

      0.05

      9

      Fluoranten

      µg/1

      0,09

      10

      Clor-naftalină

      µg/1

      0,01

      11

      Naftalina

      µg/1

      2,4

      12

      Fenantren

      µg/1

      0,03

      13

      Antracen

      µg/1

      0,063

      A.4. Hidrocarburi clorurate

      1

      Cloralcani C10-C13

      µg/1

      0,41

      2

      Hexaclorbutadienă

      µg/1

      0,003

      A.5. Bifenili policlorurati

      1

      PCB28

      µg/1

      -

      2

      PCB 52

      µg/1

      -

      3

      PCB 101

      µg/1

      -

      4

      PCB 118

      µg/1

      -

      5

      PCB 138

      µg/1

      -

      6

      PCB 153

      µg/1

      -

      7

      PCB 180

      µg/1

      -

      8

      PCB (suma de 28, 52, 101, 118, 138, 153, 180)

      µg/1

      -

      9

      Pentabromo-difenil-eter

      µg/1

      0,0005

      10

      Octabromo-difenil-eter

      µg/1

      -

      A.6. PESTICIDE

      A.6.1. Pesticide organoclorurate

      1

      DDD-2,4

      µg/1

      -

      2

      DDD-4,4

      µg/1

      -

      3

      DDE-2,4

      µg/1

      -

      4

      DDE-4,4

      µg/1

      -

      5

      DDT-2,4

      µg/1

      -

      6

      DDT-4,4'

      µg/1

      O.Ol

      7

      DDT (sumă de 1-6)

      µg/1

      0.025

      8

      Alaclor

      µg/1

      0.035

      9

      Azinfos - etil

      µg/1

      0.1

      10

      Azinfos - metil

      µg/1

      0.1

      11

      Clordan

      µg/1

      0,003

      12

      Aldrin

      µg/1

      O.Ol

      13

      Dieldrin

      µg/1

      O.Ol

      14

      Endrin

      µg/1

      0.005

      15

      Isodrin

      µg/1

      0.005

      16

      Endosulfan1

      µg/1

      0.00002/0,004

      17

      alfa-HCH

      µg/1

      -

      18

      beta-HCH

      µg/1

      -

      19

      delta -HCH

      µg/1

      -

      20

      gama-HCH (Lindan)

      µg/1

      0,02

      21

      HCH (sumă de 17-20)

      µg/1

      0,042

      22

      Heptaclor

      µg/1

      0,0002

      A.6.2. Pesticide organofosforice

      1

      Clordimeform

      µg/1

      -

      2

      Clorfenvinfos

      µg/1

      0.06

      3

      Cloroirifos

      u,g/1

      0.00046

      4

      Demeton-s

      µg/1

      0,1

      5

      Demeton-s -metil

      µg/1

      0,1

      6

      Demeton-s-metil sulfoxid

      µg/1

      0,1

      7

      Diclorprop

      µg/1

      0,1

      8

      Diclorvos

      µg/1

      -

      9

      Dimetotat

      µg/1

      0,1

      10

      Etil-paration

      µg/1

      0,0002

      11

      Metil-paration

      µg/1

      0,0002

      12

      Malation

      u,g/1

      0,0002

      13

      Metamidofos

      µg/1

      0,1

      14

      Mevinfos

      µg/1

      0,0002

      15

      Ometoat

      µg/1

      0,1

      16

      Triclorfon

      µg/1

      0,02

      A.6.3. Pesticide ureice

      1

      Diuron

      µg/1

      0,2

      2

      Isoproturon

      µg/1

      0.32

      3

      Linuron

      µg/1

      0,1

      4

      Monolinurom

      µg/1

      0,1

      A.6.4. Pesticide triazinice

      1

      Atrazin

      µg/1

      0,34

      2

      Simazin

      µg/1

      1

      3

      Triazofos

      µg/1

      0,03

      A.6.5. Alte pesticide

      1

      2,4,5-Acid triclorfenoxiacetic

      µg/1

      0.1

      2

      2,4-D Săruri şi esteri

      µg/1

      0.1

      3

      Cumafos

      µg/1

      0,07

      4

      Fenitrotion

      µg/1

      0,02

      5

      Fention

      µg/1

      -

      6

      Foxim

      µg/1

      -

      7

      MCPA

      µg/1

      0,1

      8

      Mecoprop

      µg/1

      0,1

      9

      Trifluralin

      µg/1

      0.03

      A.7. FENOLI

      1

      2-Clorfenol

      µg/1

      10

      2

      3-Clorfenol

      µg/1

      10

      3

      4-Clorfenol

      µg/1

      10

      4

      2-Clortoluen

      µg/1

      1

      5

      3-Clortoluen

      µg/1

      10

      6

      4-Clortoluen

      µg/1

      1

      7

      Nonil-fenoli

      µg/1

      0.33

      8

      Octil-fenoli

      µg/1

      0.122

      9

      Pentaclorfenol

      µg/1

      0,22

      10

      Triclorfenol

      µg/1

      -

      A.8. AMINO şi NITRO COMPUŞI

      1

      1-Clor-2,4-dinitrobenzen

      µg/1

      5

      2

      2-Amino-4-clorfenol

      µg/1

      3

      3

      2-Clor-4-metanilină

      µg/1

      3

      4

      2-Cloranilină

      µg/1

      3

      5

      3-Cloranilină

      µg/1

      1

      6

      4-Cloranilină

      µg/1

      0,05

      7

      2,4 - dinitro-benzen

      µg/1

      5

      8

      2-Nitrozo-clorbenzen

      µg/1

      10

      9

      3-Nitrozo-cl orbenzen

      µg/1

      1

      10

      4,4-Diamino-difenil

      µg/1

      1

      11

      4-Clor-2-nitroanilină

      µg/1

      3

      12

      4-Clor-2-nitrotol uen

      µg/1

      10

      13

      4-Clor-3-metilfenol

      µg/1

      10

      14

      4-Clor-nitro-benzen

      µg/1

      10

      15

      Clor-nitrotoluen

      µg/1

      1

      16

      Dicloranilină (fiecare izomer)

      µg/1

      1

      17

      Diclor-diamino-difenil

      µg/1

      1

      18

      Dietil-amină

      µg/1

      10

      19

      Dimetilamină

      u,g/l

      10

      A.9. Alte substante periculoase

      1

      Bentazonă

      µg/1

      -

      2

      Difenil

      µg/1

      1

      3

      Acid cloracetic

      µg/1

      10

      4

      Clorură de dibutil

      µg/1

      0,01

      5

      Oxid de dibutil

      µg/1

      0,01

      6

      Sare de dibutil

      µg/1

      0,01

      7

      Difenileteri bromuraţi

      µg/1

      -

      - Bis-pentabromo-fenil-eter

      µg/1

      0,0005

      8

      Disulfoton

      µg/1

      0,004

      9

      Di-etilhexil-diftalat

      µg/1

      0,33

      10

      Acid fosforic tri-n-butilester

      µg/1

      -

      11

      Propanil

      µg/1

      0,1

      12

      Clorura de vinil

      µg/1

      2

      13

      Cloral hidrat

      µg/1

      10

      14

      Clordiazon (pirazon)

      µg/1

      0,1

      15

      Compuşi tributilstanici

      µg/1

      0.0001

      16

      Cianuri totale

      µg/1

      50

      17

      Fluoruri

      µg/1

      1500

      18

      Hidrocarburi petroliere5

      µg/1

      200

      19

      IBeiuri minerale0

      µg/1

      200

      1

      - standardul mai mic se referă la alfa-endosulfan; standardul mai mare se referă la suma de alfa- şi beta­ endosulfan

    2. B. Elemente şi standarde de calitate chimică pentru sedimente - fracţiunea < 63 µm

    Nr.

    Indicatorul

    Unitatea de măsură

    Standard de calitate

    o

    1

    2

    3

    Rl. Metale

    1

    Arsen (As3l

    mg/kg

    29

    2

    Cadmiu (Cd2+)

    mg/kg

    0,8

    3

    Crom total (Cr3+ + Cr0+)

    mg/kg

    100

    4

    Cupru (Cu2l

    mg/kg

    40

    5

    Plumb (Pb2l

    mg/kg

    85

    6

    Mercur (Hg2+)

    mg/kg

    0,3

    7

    Zinc (Zn2l

    mg/kg

    150

    8

    Nichel (Nf')

    mg/kg

    35

    R2. Compuşi aromatici mononucleari şi polinucleari

    1

    Benzen

    mg/kg

    0,01

    2

    Etil-benzen

    mg/kg

    0,03

    3

    Toluen

    mg/kg

    0,01

    4

    Xilen

    mg/kg

    0,1

    5

    Stiren

    mg/kg

    0,3

    6

    Fenol

    mg/kg

    0,05

    7

    Benz(a)piren

    mg/kg

    8

    Naftalină

    mg/kg

    9

    Antracen

    mg/kg

    10

    Fenantren

    mg/kg

    11

    Fluoranten

    mg/kg

    12

    Benzo(a)antracen

    mg/kg

    13

    Crisen

    mg/kg

    14

    Benz(ghi )periien

    mg/kg

    15

    Indeno(l,2,3-cd)piren

    mg/kg

    16

    Benz(k)fiuoranten

    mg/kg

    17

    Compuşi aromatici polinucleari (PAH-suma poziţii 7-16)

    mg/kg

    1

    R3. Bifenili policlorurati

    1

    PCB 28

    mg/kg

    2

    PCB 52

    mg/kg

    3

    PCB 101

    mg/kg

    4

    PCB 118

    mg/kg

    5

    PCB 138

    mg/kg

    6

    PCB 153

    mg/kg

    7

    PCB 180

    mg/kg

    8

    PCB (suma poziţii 1-7)

    mg/kg

    0,02

    R4. Pesticide

    image

    5 HEE - extrase cu eter de petrol;

    6 SEC - extrase cu chloroform.

    image