HOTĂRÂRE nr. 1.846 din 28 octombrie 2004privind aprobarea conservării, închiderii definitive şi monitorizării factorilor de mediu postînchidere a unor mine şi cariere, etapa a VIII-a
EMITENT
  • GUVERNUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 1.112 din 27 noiembrie 2004



    În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 51, 52, 53 şi 56 din Legea minelor nr. 85/2003, cu modificările şi completările ulterioare,Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.  +  Articolul 1Se aprobă conservarea, închiderea definitivă şi monitorizarea factorilor de mediu postînchidere a unor mine şi cariere aflate în patrimoniul Companiei Naţionale a Metalelor Preţioase şi Neferoase "Remin" - S.A. Baia Mare, Companiei Naţionale a Cuprului, Aurului şi Fierului "Minvest" - S.A. Deva, Societăţii Comerciale "Minbucovina" - S.A. Vatra Dornei, Societăţii Comerciale "Moldomin" - S.A. Moldova Nouă, Companiei Naţionale a Uraniului - S.A. Bucureşti, Companiei Naţionale a Huilei - S.A. Petroşani, Societăţii Naţionale a Lignitului "Oltenia" - S.A. Târgu Jiu, Societăţii Naţionale a Cărbunelui - S.A. Ploieşti, Societăţii Comerciale Miniera "Banat" - S.A. Anina, Societăţii Comerciale "Radioactiv Mineral Măgurele" - S.A., Societăţii Comerciale "Dobromin" - S.A. Constanţa, Societăţii Comerciale "Cuarţ" - S.A. Baia Mare, Societăţii Comerciale "Geolex" - S.A. Miercurea-Ciuc, Societăţii Comerciale "Transgex" - S.A. Oradea, Societăţii Comerciale "Geomold" - S.A. Câmpulung Moldovenesc şi al Societăţii Comerciale "Minexfor" - S.A. Deva, prevăzute în anexa nr. 1.  +  Articolul 2Rezervele geologice neexploatate, aferente minelor şi carierelor ce se închid, rămân în gestionarea Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale.  +  Articolul 3 (1) Scoaterea din funcţiune şi din activul agenţilor economici prevăzuţi la art. 1 a mijloacelor fixe aferente fiecărui obiectiv prevăzut a se închide potrivit anexei nr. 1, precum şi valorificarea acestora se vor face cu respectarea prevederilor Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Sumele obţinute din valorificarea mijloacelor fixe vor fi utilizate conform prevederilor legale. (2) Se aprobă sistarea definitivă a lucrărilor de investiţii neterminate, terminate şi nerecepţionate, aferente fiecărui obiectiv ce se închide. Investiţiile neterminate vor fi casate şi valorificate conform procedurii de casare şi valorificare a mijloacelor fixe prevăzute în Legea nr. 15/1994, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. (3) Anexele tehnice şi dependinţele, altele decât cele prevăzute la art. 37 alin. (2) din Legea minelor nr. 85/2003, cu modificările şi completările ulterioare, dar care se impune a fi menţinute în funcţiune pe parcursul executării lucrărilor de conservare şi închidere a minelor, vor fi preluate, cu caracter temporar în perioada de închidere şi refacere ecologică a obiectivului minier, de către Ministerul Economiei şi Comerţului de la agenţii economici care le-au avut în folosinţă şi exploatare la mina aprobată a fi închisă, urmând ca, pe măsura finalizării etapelor pentru care aceste utilităţi sunt necesare, să fie înapoiate fostului administrator. După finalizarea lucrărilor anexele tehnice şi dependinţele vor fi valorificate de agenţii economici, în condiţiile legii, fie prin folosirea lor la alte mine, fie prin scoaterea lor din funcţiune şi casare cu respectarea prevederilor Legii nr. 15/1994, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. (4) Predarea-preluarea anexelor tehnice prevăzute la alin. (3) se face conform instrucţiunilor elaborate de către Ministerul Economiei şi Comerţului.  +  Articolul 4 (1) Cheltuielile pentru conservarea, închiderea definitivă a minelor şi carierelor, inclusiv monitorizarea factorilor de mediu postînchidere, fundamentate în programele tehnice de dezafectare şi ecologizare, elaborate în acest scop şi avizate conform legii, inclusiv cheltuielile pentru conservare şi proiectare aferente, se acoperă din surse proprii şi din alocaţiile bugetare aprobate cu această destinaţie în bugetul Ministerului Economiei şi Comerţului, în baza listelor anuale de lucrări întocmite de ordonatorul principal de credite. (2) Cheltuielile necesare efectuării unor activităţi auxiliare în procesul de închidere şi ecologizare a minelor, precum şi cele privind organizarea şi desfăşurarea achiziţiilor publice, efectuarea unor teste şi expertize necesare în perioada derulării lucrărilor de proiectare/închidere/ ecologizare, organizarea şi desfăşurarea recepţiilor, precum şi altele asemenea vor fi prevăzute în devizele generale ale obiectivelor care se închid, cu încadrarea în valorile totale aprobate pentru obiectiv. Plata serviciilor efectuate pentru asemenea activităţi la obiectivele supuse închiderii se va face conform normelor interne şi/sau tarifelor aprobate prin ordin al ordonatorului principal de credite. (3) Cheltuielile efectuate pentru închiderea minelor şi carierelor se vor evidenţia în contabilitate, în conformitate cu prevederile Legii contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale reglementărilor contabile aplicabile. Persoanele juridice prevăzute la art. 27 alin. (3) din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, vor aplica Reglementările contabile armonizate cu cele ale Comunităţii Economice Europene şi cu Standardele Internaţionale de Contabilitate, aprobate prin ordinele ministrului finanţelor publice nr. 94/2001, cu modificările şi completările ulterioare, şi nr. 306/2002, cu modificările ulterioare. (4) Gestionarea fondurilor pentru închidere şi reconstrucţie ecologică a suprafeţelor de teren afectate se realizează de către Ministerul Economiei şi Comerţului cu respectarea prevederilor legale privind încredinţarea lucrărilor. (5) Pentru minele şi carierele prevăzute în anexa nr. 1, precum şi pentru altele asemenea, aprobate prin hotărârile Guvernului nr. 816/1998, nr. 17/1999, nr. 720/1999, nr. 493/2000, nr. 602/2001, nr. 898/2002 şi nr. 926/2003 în vederea conservării, închiderii definitive şi monitorizării factorilor de mediu postînchidere, cererile de deschidere a creditelor bugetare se vor face lunar de către ordonatorul principal de credite şi vor fi însoţite de deconturile justificative întocmite de agenţii economici pentru toate cheltuielile prevăzute de legislaţia în vigoare. (6) Deconturile justificative se vor întocmi pe baza programelor tehnice de dezafectare, ecologizare sau de conservare a minelor şi a cheltuielilor efectiv realizate, rezultate din situaţiile de lucrări întocmite lunar de agenţii economici. (7) Deconturile justificative vor fi verificate şi avizate de direcţiile generale ale finanţelor publice judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, după caz, unde se localizează obiectivul la care s-au efectuat lucrările de închidere, indiferent de sediul social al agentului economic care a efectuat această lucrare, în conformitate cu anexa nr. 2.  +  Articolul 5Pentru minele şi carierele prevăzute în anexa nr. 1, precum şi pentru altele asemenea, aprobate prin hotărâri ale Guvernului în vederea conservării şi închiderii, la care lucrările de închidere nu au început în anul financiar aferent aprobării, cheltuielile pentru conservare vor putea continua şi în perioada următoare, pe baza unor analize economice, cu condiţia încadrării în valoarea aprobată, pe total, prin respectivele hotărâri ale Guvernului.  +  Articolul 6Ministerul Economiei şi Comerţului, Ministerul Finanţelor Publice şi agenţii economici implicaţi vor lua măsurile necesare pentru aplicarea prevederilor prezentei hotărâri.  +  Articolul 7Anexele nr. 1 şi 2 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.PRIM-MINISTRUADRIAN NĂSTASEContrasemnează:--------------p. Ministrul de stat, ministrul economiei şi comerţului,Iulian Iancu,secretar de statp. Ministrul apelor şi protecţiei mediului,Florin Stadiu,secretar de statp. Ministrul finanţelor publice,Gheorghe Gherghina,secretar de statBucureşti, 28 octombrie 2004.Nr. 1.846.  +  Anexa 1                                      LISTA             minelor şi carierelor care se închid în etapa a VIII-a                                                         - milioane lei -
      Nr. crt.Mina/ carieraObiectivulData încetării activităţiiCodul perimetruluiCheltuieli totale pentru închidere (7+8)Din care:Conservare anualăMonitorizare postînchidere anuală
      Pentru elaborarea documentaţieiPentru închidere inclusiv ecologizare
      12345678910
      Compania Naţională a Metalelor Preţioase şi Neferoase REMIN Baia Mare
      1MinaGura Băii Superior200241041139.2151.200138.01511.5811.153
      2MinaCornu Nedeii20024117428.91715028.7671.256168
      3MinaPenigher20034105757.51250057.01211.462400
      4MinaBaia Sprie Vest20004108966.53355065.98311.901500
        Total   292.1772.400289.77736.2002.221
      Compania Naţională a Cuprului Aurului şi Fierului MINVEST S.A. Deva
      5MinaBăişoara20023702712.16075011.4103.443882
      6MinaBrad Parţial19985000472.3401.05071.2903.4031.324
      7MinaDeva20034201185.68485684.82810.589876
      8MinaBaia de Arieş200441049440.0001.530438.47018.00011.000
      9MinaZlatna Parţial20035000361.3451.20060.1455251.111
        Total   671.5295.386666.14335.96015.193
      Societatea Comercială MINBUCOVINA S.A. Vatra Dornei
      10MinaNepomuceni2001   15.46683914.627-191
      11MinaDealul Negru Inferior20034201588.59984787.7521.3624.998
      12MinaOiţa2003390098.4681108.358499262
      13MinaDadu Cârlibaba1988390024.3261204.206-43
      14MinaTolovan2003390079.3621209.242898264
      15CarieraOstra200386001198.278225198.0531.5171.976
        Total   324.4992.261322.2384.2767.734
      Societatea Comercială MOLDOMIN S.A. Moldova Nouă
      16MinaVărad Inferior20034200719.91011019.8008.091325
        Total   19.91011019.8008.091325
      Compania Naţională a Uraniului S.A. Bucureşti
      17MinaDobrei Est - Iaz Cetăţuia II1994-692.908916691.99225.601760
        Total   692.908916691.99225.601760
      Compania Naţională a Huilei S.A. Petroşani
      18MinaValea Arsului2002280017.5944767.118-2.799
      19MinaŞtefan20022800137.93943437.50524.5683.329
      20MinaIleana19992800322.91473022.184-1.370
      21PreparaţiaUricani1990-96.83316796.666-1.370
      22PreparaţiaLupeni2004-184.690309184.381-1.972
      23PreparaţiaLivezeni1996-141.794238141.556-1.837
      24PreparaţiaPetrila2002-159.830357159.473-1.972
        Total   651.5942.711648.88324.56814.649
      Societatea Naţională a Lignitului S.A. Tg. Jiu
      25MinaCopăceni20033119920.25725819.99913.811336
      26MinaRoşiuţa19983104512.07116011.911-719
      27MinaFărcăşeşti20023102715.68222015.4627.186301
      28MinaTimişeni20003106313.10849812.61010.6941.310
      29MinaHorăşti1999310086.5785006.07812.0003.708
      30MinaLupoiţa1999310107.3391017.238-227
      31MinaAlbeni19993102661.20011561.085-232
      32MinaUrdari2003310537.8257207.1059.7878.292
      33CarieraMiculeşti19963117724.0469623.950-539
      34CarieraCernişoara20033119512.41825512.163-1.114
        Total   180.5242.923177.60153.47816.778
      Societatea Naţională a Cărbunelui S.A. Ploieşti
      35MinaCoteşti2002310438.4611378.3241.000249
      36MinaSărmăşag20043101724.68650024.186700314
      37CarieraBudoi Sat200331189101.435610100.825437428
      38CarieraBudoi Tunel20033119027.95827327.685237314
      39CarieraBodoş200431209505.811535505.276420468
      40CarieraVărzari Sud2004403311.39030011.090300310
        Total   679.7412.355677.3863.0942.083
      Societatea Comercială MINIERA BANAT S.A. Anina
      41MinaCozla20042600457.29659556.7015.000700
        Total   57.29659556.7015.000700
      Societatea Comercială Radioactiv Mineral Măgurele S.A.
      42MinaMilova1998   39.45554338.912-126
      43MinaRepedea - Poienile1993   15.57742115.156-120
        Total   55.03296454.068   246
      Societatea Comercială DOBROMIN S.A. Constanţa
      44CarieraSomova199741047164.890558164.332191196
        Total   164.890558164.332191196
      Societatea Comercială Cuarţ S.A. Baia Mare
      45MinaSăsar Adiacente1997411807.4675106.957-180
      46MinaCoasta Ursului1991410156.1693835.786-137
      47MinaŢibleş1988410256.8234396.384-153
      48MinaRotunda Kelemen19914111410.76871010.058-372
      49MinaToroioaga Ţiganu1998411509.4196248.795-348
      50MinaMăcîrlău19974107510.4847209.764-375
      51MinaJereapăn Adiacente1998411806.9875106.477-180
        Total   58.1173.89654.221   1.745
      Societatea Comercială Geolex S.A. Miercurea-Ciuc
      52MinaPaltin Seaca1994-3.8074203.387-100
      53MinaHărlăgia - Huruba1987-5.1794004.779-200
        Total   8.9868208.166   300
      Societatea Comercială Transgex S.A. Oradea
      54MinaŢibleş Sud1991-4.3982404.158-100
        Total   4.3982404.158   100
      Societatea Comercială Geomold S.A. Câmpulung Moldovenesc
      55MinaLeşu Ursului Extindere1990-9.1586508.508-500
      56MinaValea Putnei - Praşca1998-15.06767814.389-660
      57MinaDornişoara - Colibiţa1991-10.4628029.660-648
      58MinaHoldita - Pîrîul Casei1992-4.3134293.884-574
      59MinaDiaca - Gândacu1991-8.3585777.781-746
      60MinaCârligături - V. Putnei1998-4.4484953.953-541
      61MinaPojorâta - Izvorul Giumalăului1998-8.1144437.671-536
      62MinaBradu - Bicaz1987-2.9563752.581-190
      63MinaDealu Negru Moroşan1999-11.71080010.910-690
        Total   74.5865.24969.337   5.085
      Societatea Comercială MINEXFOR S.A. Deva
      64MinaBăiţa - Crăciuneşti1998410086.0294005.629-495
      64Total   6.0294005.629   495
      Nr. total unităţi64TOTAL VALORI   3.942.21631.7843.910.432196.45968.610
     +  Anexa 2
                       
      Agentul economic ............................  
      (elemente de identificare)  
       
      DECONT
      privind cheltuielile realizate pentru închiderea minelor, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. ..........., pentru deschiderea finanţării pe luna ......./anul ......
       
      I- închideri
      II- conservări
      III- monitorizări postînchidere
      Nr. crt.MinaObiectivulCheltuielile totale aprobate pentru închidere pe anul .......Cheltuielile efectuate pentru conservare, proiectare şi închidereCheltuielile pentru monitorizare postînchidereSumele alocateDiferenţa de acordat 7 = 6-4 7 = 6-5
      01234567
      1.   I     X    
      2.   II     X    
      3.   III   X      
      4.   TOTAL          
       
      Director general,Director economic,
      ......................................................
      Vizat
      ─────
      Verificat realitatea şi exactitatea datelor din decont,
      conform Procesului-verbal de constatare nr. ...............
      Direcţia Generală a Finanţelor Publice
      a Judeţului ......................
      Director general,
      ..................................
    --------