CIRCULARĂ nr. 15 din 2 mai 2025privind lansarea în circuitul numismatic a unei monede din tombac cuprat cu tema 90 de ani de la înființarea Academiei de Științe Medicale din România
EMITENT
  • BANCA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 426 din 9 mai 2025



    Având în vedere prevederile Legii nr. 312/2004 privind Statutul Băncii Naționale a României,în temeiul art. 48 din Legea nr. 312/2004 privind Statutul Băncii Naționale a României,Banca Națională a României emite prezenta circulară.  +  Articolul 1Începând cu data de 12 mai 2025, Banca Națională a României lansează în circuitul numismatic o monedă din tombac cuprat cu tema 90 de ani de la înființarea Academiei de Științe Medicale din România.  +  Articolul 2Caracteristicile monedei sunt următoarele:
    Metaltombac cuprat
    Valoare nominală1 leu
    Titlu-
    Formărotundă
    Diametru37 mm
    Greutate23,5 g
    Cantzimțat
    Calitateproof
    Aversul monedei prezintă o parte a clădirii Spitalului Colțea, inscripția „ROMANIA“ în arc de cerc, stema României, valoarea nominală „1 LEU“ și anul de emisiune „2025“.Reversul monedei redă portretele și numele doctorilor Constantin I. Angelescu și Daniel Danielopolu și inscripția „90 DE ANI DE LA INFIINTAREA ACADEMIEI DE STIINTE MEDICALE DIN ROMANIA“.
     +  Articolul 3Monedele din tombac cuprat sunt ambalate în capsule de metacrilat transparent și sunt încastrate în pliante de prezentare, introduse în mape cartonate.  +  Articolul 4Monedele din tombac cuprat cu tema 90 de ani de la înființarea Academiei de Științe Medicale din România au putere circulatorie pe teritoriul României.  +  Articolul 5Lansarea în circuitul numismatic a acestor monede se realizează prin sucursalele regionale București, Cluj, Constanța, Dolj, Iași și Timiș ale Băncii Naționale a României.
    Președintele Consiliului de administrație al
    Băncii Naționale a României,
    Mugur Constantin Isărescu
    București, 2 mai 2025.Nr. 15.----