HOTĂRÂRE nr. 74 din 22 decembrie 2020pentru aprobarea componenței nominale a comisiilor permanente ale Camerei Deputaților
EMITENT
  • CAMERA DEPUTAȚILOR
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 1282 din 23 decembrie 2020



    În temeiul prevederilor art. 64 alin. (4) din Constituția României, republicată, și ale art. 40 și art. 41 din Regulamentul Camerei Deputaților, aprobat prin Hotărârea Camerei Deputaților nr. 8/1994, republicat, cu modificările și completările ulterioare, Camera Deputaților adoptă prezenta hotărâre.  +  ARTICOL UNICSe aprobă componența nominală a comisiilor permanente ale Camerei Deputaților, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.Această hotărâre a fost adoptată de Camera Deputaților în ședința din 22 decembrie 2020, cu respectarea prevederilor art. 76 alin. (2) din Constituția României, republicată.
    PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR
    LUDOVIC ORBAN
    București, 22 decembrie 2020.Nr. 74.  +  ANEXĂ 1. Componența Comisiei pentru politică economică, reformă și privatizareLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Botez Mihai-CătălinGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    2.Burciu CristinaGrupul parlamentar al PNL
    3.Dunava Costel NeculaiGrupul parlamentar al PSD
    4.Gheorghe Andrei DanielGrupul parlamentar al PNL
    5.Hangan Pollyanna-HanelloreGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    6.Kelemen AttilaGrupul parlamentar al UDMR
    7.Molnar Radu-IulianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    8.Năcuță SorinGrupul parlamentar al PNL
    9.Paladi George-AdrianGrupul parlamentar al PSD
    10.Presură AlexandraGrupul parlamentar al PSD
    11.Șimon GheorgheGrupul parlamentar al PSD
    12.Șoldan GheorgheGrupul parlamentar al PSD
    13.Stancu PaulGrupul parlamentar al PSD
    14.Stoian MariaGrupul parlamentar al PNL
    15.Stoica Bogdan-Alin Grupul parlamentar al minorităților naționale
    16.Focșa Dumitru-ViorelGrupul parlamentar AUR
    17.Simion George-NicolaeGrupul parlamentar AUR
    18.Făgărășian Valentin-IlieGrupul parlamentar al PNL
    19.Avrămescu Gabriel-IoanGrupul parlamentar al PNL
    (la 15-03-2022, Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare a fost completată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 20 din 14 martie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 254 din 15 martie 2022 )
    2. Componența Comisiei pentru buget, finanțe și bănciLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Bota Călin-IoanGrupul parlamentar al PNL
    2.Budăi Marius-ConstantinGrupul parlamentar al PSD
    3.Burduja Sebastian-IoanGrupul parlamentar al PNL
    4.Chichirău Cosette-PaulaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    5.Firczak Iulius MarianGrupul parlamentar al minorităților naționale
    6.Ion-Cătălin GrecuGrupul parlamentar al PSD
    7.Horga Maria-GabrielaGrupul parlamentar al PNL
    8.Huțucă Bogdan-IulianGrupul parlamentar al PNL
    9.Iancu Marius-IonelGrupul parlamentar al PSD
    10.Ilie VictorGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    11.Kolcsár Anquetil-KárolyGrupul parlamentar al UDMR
    12.Merka Adrian-MiroslavGrupul parlamentar al minorităților naționale
    13.Miklós ZoltánGrupul parlamentar al UDMR
    14.Năsui Claudiu-Iulius-GavrilGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    15.Ostaficiuc Marius-EugenGrupul parlamentar al PSD
    16.Panait RaduGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    17.Paraschiv RodicaGrupul parlamentar al PSD
    18.Pecingină GheorgheGrupul parlamentar al PNL
    19.Pirtea Marilen-GabrielGrupul parlamentar al PNL
    20.Roman Florin-ClaudiuGrupul parlamentar al PNL
    21.Sandu VioricaGrupul parlamentar al PSD
    22.Sighiartău Robert-IonatanGrupul parlamentar al PNL
    23.Suciu Vasile-DanielGrupul parlamentar al PSD
    24.Țuțuianu Marius-HoriaGrupul parlamentar al PSD
    25.Vîlceanu DanGrupul parlamentar al PNL
    26.Zetea Gabriel-ValerGrupul parlamentar al PSD
    27.Feodorov LucianGrupul parlamentar AUR
    28.Simion George-NicolaeGrupul parlamentar AUR
    29.Șoldan GheorgheGrupul parlamentar al PSD
    30.Andrușceac AntonioGrupul parlamentar AUR
    31.Grădinaru Radu-VicențiuGrupul parlamentar AUR
    (la 13-04-2022, Comisia pentru buget, finanțe și bănci din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 31 din 13 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 367 din 13 aprilie 2022 )
    3. Componența Comisiei pentru industrii și serviciiLimitele aprobate: 25
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Alexe Florin-AlexandruGrupul parlamentar al PNL
    2.Băltărețu ViorelGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    3.Bende SándorGrupul parlamentar al UDMR
    4.Cătăuță Ana-MariaGrupul parlamentar al PSD
    5.Mang IoanGrupul parlamentar al PSD
    6.Manta ClaudiuGrupul parlamentar al PSD
    7.Mărculescu DumitruGrupul parlamentar al PNL
    8.Miuțescu Gheorghe AdrianGrupul parlamentar al PNL
    9.Neagu Denisa-ElenaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    10.Özmen Oana-MarcianaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    11.Popa Radu MihaiGrupul parlamentar al PSD
    12.Popescu Virgil-DanielGrupul parlamentar al PNL
    13.Popescu VladGrupul parlamentar al PSD
    14.Predescu Ana-LoredanaGrupul parlamentar al PSD
    15.Prună Cristina-MădălinaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    16.Roșca MirceaGrupul parlamentar al PNL
    17.Sas Lóránt-ZoltanGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    18.Stoica ElenaGrupul parlamentar al PSD
    19.Toma IlieGrupul parlamentar al PSD
    20.Trif Bogdan GheorgheGrupul parlamentar al PSD
    21.Pușcașu Lucian-FlorinGrupul parlamentar AUR
    22.Miruță Radu-DinelGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    23.George-Cristian TuțăGrupul parlamentar al PNL
    24.Mitrea DumitrinaGrupul parlamentar AUR
    (la 05-04-2022, Comisia pentru industrii și servicii din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 31 din 13 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 367 din 13 aprilie 2022 )
    4. Componența Comisiei pentru transporturi și infrastructurăLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Albotă Emil-FlorinGrupul parlamentar al PSD
    2.Amet VarolGrupul parlamentar al minorităților naționale
    3.Andrei Alexandru-IoanGrupul parlamentar al PNL
    4.Banias Mircea MariusGrupul parlamentar al PNL
    5.Benedek ZacharieGrupul parlamentar al UDMR
    6.Bode Lucian NicolaeGrupul parlamentar al PNL
    7.Crușoveanu MarianGrupul parlamentar al PNL
    8.Drulă CătălinGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    9.Folescu Cornel-VasileGrupul parlamentar al PSD
    10.Ichim Cristian-PaulGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    11.Lazăr Ion-MarianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    12.Lőrincz Ștefan-IulianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    13.Lungoci Dumitru-LucianGrupul parlamentar al PSD
    14.Mina MarianGrupul parlamentar al PSD
    15.Mircea FlorinGrupul parlamentar al PSD
    16.Mușoiu ȘtefanGrupul parlamentar al PSD
    17.Șerban Ciprian-ConstantinGrupul parlamentar al PSD
    18.Șișcu GeorgeGrupul parlamentar al PNL
    19.Stoica Ștefan-BucurGrupul parlamentar al PNL
    20.Toma VasilicăGrupul parlamentar al PSD
    21.Pușcașu Lucian-FlorinGrupul parlamentar AUR
    22.Balabașciuc Călin-ConstantinGrupul parlamentar AUR
    23.Tobă FranciscNeafiliat
    24.Paraschiv RodicaGrupul parlamentar al PSD
    25.Rizea Cristina CameliaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    26.Marin Laurențiu-DanielGrupul parlamentar al PSD
    (la 30-03-2022, Comisia pentru transporturi și infrastructură din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 31 din 13 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 367 din 13 aprilie 2022 )
    5. Componența Comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specificeLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Alda AdrianGrupul parlamentar al PSD
    2.Bălășoiu AurelGrupul parlamentar al PSD
    3.Bîrcă ConstantinGrupul parlamentar al PSD
    4.Calotă Florică IcăGrupul parlamentar al PNL
    5.Chesnoiu Adrian-IonuțGrupul parlamentar al PSD
    6.Constantin DanielGrupul parlamentar al PNL
    7.Drancă Andrei-Iulian Grupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    8.Dumitrescu Raluca GiorgianaGrupul parlamentar al PSD
    9.Dumitru Florian-EmilGrupul parlamentar al PNL
    10.Gheba Daniel-SorinGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    11.Giugea NicolaeGrupul parlamentar al PNL
    12.Florin-Ionuț BarbuGrupul parlamentar al PSD
    13.Könczei CsabaGrupul parlamentar al UDMR
    14.Magyar Loránd-BálintGrupul parlamentar al UDMR
    15.Munteanu RemusGrupul parlamentar al PSD
    16.Niță NicuGrupul parlamentar al PSD
    17.Olar CorneliuGrupul parlamentar al PNL
    18.Pambuccian VarujanGrupul parlamentar al minorităților naționale
    19.Popa AlexandruGrupul parlamentar al PNL
    20.Prunean Alin-CostelGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    21.Șoptică CostelGrupul parlamentar al PNL
    22.Flucuș DumitruGrupul parlamentar AUR
    23.Păunescu Silviu-TitusGrupul parlamentar AUR
    24.Scripnic LilianGrupul parlamentar AUR
    25.Chira Claudiu-MartinGrupul parlamentar al PNL
    26.Fechet MirceaGrupul parlamentar al PNL
    27.Sandu VioricaGrupul parlamentar al PSD
    28.Stângă George-CătălinGrupul parlamentar al PNL
    (la 22-06-2022, Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 55 din 21 iunie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 612 din 22 iunie 2022 )
    6. Componența Comisiei pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționaleLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Adomnicăi Mirela ElenaGrupul parlamentar al PSD
    2.Bejinariu EugenGrupul parlamentar al PSD
    3.Damian Romulus-MariusGrupul parlamentar al PSD
    4.Dinu Cristina-ElenaGrupul parlamentar al PSD
    5.Gál KárolyGrupul parlamentar al UDMR
    6.Ghiță Daniel-FlorinGrupul parlamentar al PSD
    7.Ibram IuseinGrupul parlamentar al minorităților naționale
    8.Kulcsár-Terza József-GyörgyGrupul parlamentar al UDMR
    9.Manea Cătălin-ZamfirGrupul parlamentar al minorităților naționale
    10.Murariu OanaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    11.Peța-Ștefănescu Eliza-MădălinaGrupul parlamentar al PSD
    12.Roșca MirceaGrupul parlamentar al PNL
    13.Stoica ElenaGrupul parlamentar al PSD
    14.Teniță Dragoș-CătălinGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    15.Teodoroiu Simona-MayaGrupul parlamentar al PSD
    16.Terente EugenGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    17.Vicol-Ciorbă Laura-CătălinaGrupul parlamentar al PSD
    18.Coleșa Ilie-AlinGrupul parlamentar AUR
    19.Gavrilă AnamariaNeafiliat
    20.Ichim Cristian-PaulGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    21.Stancu IonelGrupul parlamentar al minorităților naționale
    22.Vecerdi Cristina-AgnesGrupul parlamentar al PNL
    23.Orban LudovicNeafiliat
    24.Ciubuc CiprianNeafiliat
    25.Ștefan IonNeafiliat
    26.Tănase Antonel Neafiliat
    27.Victoria-Violeta AlexandruNeafiliat
    (la 22-06-2022, Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 55 din 21 iunie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 612 din 22 iunie 2022 )
    7. Componența Comisiei pentru administrație publică și amenajarea teritoriuluiLimitele aprobate: 29
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Apostol Alin-GabrielGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    2.Avrămescu Gabriel-IoanGrupul parlamentar al PNL
    3.Benga Tudor-VladGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    4.Blaga Daniel-CodruțGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    5.Bucura-Oprescu SimonaGrupul parlamentar al PSD
    6.Cambera Oana-AlexandraGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    7.Chirilă Virgil AlinGrupul parlamentar al PSD
    8.Ciofu CătălinaGrupul parlamentar al PNL
    9.Fădor AngelicaGrupul parlamentar al PNL
    10.Floroiu IonelGrupul parlamentar al PSD
    11.Bîlcea Ovidiu-SergiuGrupul parlamentar al PNL
    12.Gîdei Laurențiu-ViorelGrupul parlamentar al PSD
    13.Goleac Nicoleta-MatildaGrupul parlamentar al PSD
    14.Ivan Bogdan-GruiaGrupul parlamentar al PSD
    15.Kiss JánosGrupul parlamentar al PNL
    16.Leoreanu Laurențiu-DanGrupul parlamentar al PNL
    17.Lungu Romeo-DanielGrupul parlamentar al PSD
    18.Nacov GheorgheGrupul parlamentar al minorităților naționale
    19.Nagy SzabolcsGrupul parlamentar al UDMR
    19.Peța-Ștefănescu Eliza-MădălinaGrupul parlamentar al PSD
    20.Șandru CosminGrupul parlamentar al PNL
    21.Seres DénesGrupul parlamentar al UDMR
    22.Stănescu VetuțaGrupul parlamentar al PNL
    23.Toader Bogdan-AndreiGrupul parlamentar al PSD
    24.Tuhuț Radu-MarcelGrupul parlamentar al PSD
    25.Țachianu MarianGrupul parlamentar al PSD
    26.Axinia Adrian-GeorgeGrupul parlamentar AUR
    27.Grădinaru Radu-VicențiuGrupul parlamentar AUR
    28.Thellmann ChristineGrupul parlamentar al PNL
    29.Roman Florin-ClaudiuGrupul parlamentar al PNL
    30.Moșteanu Liviu-IonuțGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    31.Huțu AlexandraGrupul parlamentar al PSD
    32.Flucuș DumitruGrupul parlamentar AUR
    (la 22-06-2022, Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 55 din 21 iunie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 612 din 22 iunie 2022 )
    8. Componența Comisiei pentru mediu și echilibru ecologicLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Banciu Ionuț-SorinGrupul parlamentar al PNL
    2.Bola Bogdan-AlexandruGrupul parlamentar al PNL
    3.Buzoianu Diana-AndaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    4.Dumitrache Ileana CristinaGrupul parlamentar al PSD
    5.Farago PetruGrupul parlamentar al UDMR
    6.Fechet MirceaGrupul parlamentar al PNL
    7.Ghiță Daniel-FlorinGrupul parlamentar al PSD
    8.Giurgiu AdrianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    9.Ilișanu Claudiu-AugustinGrupul parlamentar al PSD
    10.Ionescu GeorgeGrupul parlamentar al PNL
    11.Molnar ErvinGrupul parlamentar al PNL
    12.Stângă George-CătălinGrupul parlamentar al PNL
    13.Terente EugenGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    14.Varga Glad-AurelGrupul parlamentar al PNL
    15.Șerban GianinaGrupul parlamentar AUR
    16.Huțu AlexandraGrupul parlamentar al PSD
    17.Lasca Mihai IoanNeafiliat
    18.Nagy VasileGrupul parlamentar AUR
    19.Cîtea VasileGrupul parlamentar al PSD
    20.Cozmanciuc Corneliu-MugurelGrupul parlamentar al PNL
    21.Brian CristianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    (la 02-03-2022, Comisia pentru mediu și echilibru ecologic din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 13 din 2 martie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 208 din 02 martie 2022 )
    9. Componența Comisiei pentru muncă și protecție socialăLimitele aprobate: 21
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Adomnicăi Mirela ElenaGrupul parlamentar al PSD
    2.Berescu Monica-ElenaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    3.Calista Mara-DanielaGrupul parlamentar al PNL
    4.Csép Éva-AndreaGrupul parlamentar al UDMR
    5.Neață EugenGrupul parlamentar al PSD
    6.Oteșanu DanielaGrupul parlamentar al PSD
    7.Pavelescu NicolaeGrupul parlamentar al PSD
    8.Polak TudorGrupul parlamentar al PNL
    9.Seidler Cristian-GabrielGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    10.Șlincu Dan-ConstantinGrupul parlamentar al PSD
    11.Solomon AdrianGrupul parlamentar al PSD
    12.Stativă Irinel IoanGrupul parlamentar al PSD
    13.Turcan RalucaGrupul parlamentar al PNL
    14.Țoiu Oana-SilviaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    15.Vexler SilviuGrupul parlamentar al minorităților naționale
    16.Andrușceac AntonioGrupul parlamentar AUR
    17.Dămureanu RingoGrupul parlamentar AUR
    18.Pecingină GheorgheGrupul parlamentar al PNL
    19.Horga Maria-GabrielaGrupul parlamentar al PNL
    20.Ignat Ion-Alin-DanGrupul parlamentar al PNL
    21.Coarnă DumitruGrupul parlamentar al PSD
    (la 30-03-2022, Comisia pentru muncă și protecție socială din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 31 din 13 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 367 din 13 aprilie 2022 )
    10. Componența Comisiei pentru sănătate și familieLimitele aprobate: 25
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Achimaș-Cadariu Patriciu-AndreiGrupul parlamentar al PSD
    2.Balint Liviu-IoanGrupul parlamentar al PNL
    3.Buicu Corneliu-FlorinGrupul parlamentar al PSD
    4.Ciornei Radu TudorGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    5.Dinu Cristina-ElenaGrupul parlamentar al PSD
    6.Feodor SilviuGrupul parlamentar al minorităților naționale
    7.Gavrilescu Grațiela LeocadiaGrupul parlamentar al PSD
    8.Barbu CostelGrupul parlamentar al PNL
    9.Holban Georgeta-CarmenGrupul parlamentar al PSD
    10.Marșalic Jaro NorbertGrupul parlamentar al PNL
    11.Mihalcea Remus GabrielGrupul parlamentar al PSD
    12.Nassar RodicaGrupul parlamentar al PSD
    13.Neaga Florian-ClaudiuGrupul parlamentar al PSD
    14.Pop Tudor RareșGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    15.Rafila AlexandruGrupul parlamentar al PSD
    16.Stoica DianaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    17.Tătaru NeluGrupul parlamentar al PNL
    18.Ungureanu Emanuel-DumitruGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    19.Wiener AdrianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    20.Zakarias ZoltánGrupul parlamentar al UDMR
    21.Muncaciu Sorin-TitusGrupul parlamentar AUR
    22.Sărmaș Ioan-SabinGrupul parlamentar al PNL
    23.Suciu Sebastian-IlieGrupul parlamentar AUR
    24.Vecerdi Cristina-AgnesGrupul parlamentar al PNL
    25.Todosiu BeniaminGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    26.Ignat Ion-Alin-DanGrupul parlamentar al PNL
    27.Dumitrache Ileana CristinaGrupul parlamentar al PSD
    (la 10-05-2022, Comisia pentru sănătate și familie din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 39 din 10 mai 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 468 din 10 mai 2022 )
    11. Componența Comisiei pentru învățământ, știință, tineret și sportLimitele aprobate: 26
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Gál KárolyGrupul parlamentar al UDMR
    2.Atanasiu Onuț ValeriuGrupul parlamentar al PNL
    3.Bulai Oana-GianinaGrupul parlamentar al PSD
    4.Căuș Vasile-AurelGrupul parlamentar al PNL
    5.Crîstici OgneanGrupul parlamentar al minorităților naționale
    6.Damian Romulus-MariusGrupul parlamentar al PSD
    7.Hărătău ElenaGrupul parlamentar al PNL
    8.Havârneanu FilipGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    9.Intotero Natalia-ElenaGrupul parlamentar al PSD
    10.Miftode Marius-AndreiGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    11.Nechita AurelGrupul parlamentar al PSD
    12.Piper-Savu FlorinGrupul parlamentar al PSD
    13.Popescu Dan-CristianGrupul parlamentar al PSD
    14.Predescu Ana-LoredanaGrupul parlamentar al PSD
    15.Szabó ÖdönGrupul parlamentar al UDMR
    16.Țepeluș Laurențiu-CristinelGrupul parlamentar al PSD
    17.Zisopol Dragoș GabrielGrupul parlamentar al minorităților naționale
    18.Ivănuță Cristian-DanielGrupul parlamentar AUR
    19.Volosatîi BorisGrupul parlamentar AUR
    20.Manea Cătălin-ZamfirGrupul parlamentar al minorităților naționale
    21.Cupșa IoanGrupul parlamentar al PNL
    22.Morar Olivia-DianaGrupul parlamentar al PNL
    23.Ciofu CătălinaGrupul parlamentar al PNL
    24.Mihai-Laurențiu PolițeanuGrupul parlamentar al USR
    25.Barcari Rodica-LuminițaGrupul parlamentar al PNL
    26.Tulbure Simina-Geanina-DanielaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    (la 30-03-2022, Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 25 din 29 martie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 308 din 30 martie 2022 )
    12. Componența Comisiei pentru cultură, arte, mijloace de informare în masăLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Badea Iulian-AlexandruGrupul parlamentar al PSD
    2.Buican CristianGrupul parlamentar al PNL
    3.Bulai IulianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    4.Gheorghiu BogdanGrupul parlamentar al PNL
    5.Kelemen HunorGrupul parlamentar al UDMR
    6.Petrețchi Nicolae-MiroslavGrupul parlamentar al minorităților naționale
    7.Știrbu Gigel-SorinelGrupul parlamentar al PNL
    8.Teniță Dragoș-CătălinGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    9.Tușa Adriana Diana Grupul parlamentar al PSD
    10.Vulpescu IoanGrupul parlamentar al PSD
    11.Pop DariusGrupul parlamentar AUR
    12.Cîtea VasileGrupul parlamentar al PSD
    13.Gheorghe Andrei DanielGrupul parlamentar al PNL
    (la 02-03-2022, Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă din Anexă a fost completată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 13 din 2 martie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 208 din 02 martie 2022 )
    13. Componența Comisiei juridice, de disciplină și imunitățiLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Andronache GabrielGrupul parlamentar al PNL
    2.Băcanu Cristian-TudorGrupul parlamentar al PNL
    3.Badea Mihai-AlexandruGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    4.Cătăniciu Steluța-GusticaGrupul parlamentar al PSD
    5.Cazan Laurențiu-NicolaeGrupul parlamentar al PNL
    6.Cupșa IoanGrupul parlamentar al PNL
    7.Dehelean SilviuGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    8.Florea DanielGrupul parlamentar al PSD
    9.Gliga DumitrițaGrupul parlamentar al PSD
    10.Gudu MichaelGrupul parlamentar al PNL
    11.Hajdu GáborGrupul parlamentar al UDMR
    12.Halici NicușorGrupul parlamentar al PSD
    13.Ion Stelian-CristianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    14.Ladányi László-ZsoltGrupul parlamentar al UDMR
    15.Lupu Andrei-RăzvanGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    16.Moisin Radu-MarinGrupul parlamentar al PNL
    17.Morar Olivia-DianaGrupul parlamentar al PNL
    18.Murariu OanaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    19.Popa Ștefan-OvidiuGrupul parlamentar al PSD
    20.Popica Eduard-AndreiGrupul parlamentar al PSD
    21.Stancu IonelGrupul parlamentar al minorităților naționale
    22.Tănăsescu Alina-ElenaGrupul parlamentar al PSD
    23.Teodoroiu Simona-MayaGrupul parlamentar al PSD
    24.Trăilă CristinaGrupul parlamentar al PNL
    25.Vicol-Ciorbă Laura-CătălinaGrupul parlamentar al PSD
    26.Badiu GeorgelGrupul parlamentar AUR
    27.Enachi RaisaGrupul parlamentar AUR
    28.Țuțuianu Marius-HoriaGrupul parlamentar al PSD
    29.Zetea Gabriel-ValerGrupul parlamentar al PSD
    30.Trif Bogdan GheorgheGrupul parlamentar al PSD
    31.Oteșanu DanielaGrupul parlamentar al PSD
    (la 30-03-2022, Comisia juridică, de disciplină și imunități din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 25 din 29 martie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 308 din 30 martie 2022 )
    14. Componența Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță naționalăLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Bîlcea Ovidiu-SergiuGrupul parlamentar al PNL
    2.Cozma Adrian-FelicianGrupul parlamentar al PNL
    3.Cozmanciuc Corneliu-MugurelGrupul parlamentar al PNL
    4.Cristescu Radu-MihaiGrupul parlamentar al PSD
    5.Fălcoi NicuGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    6.Fifor Mihai-ViorelGrupul parlamentar al PSD
    7.Georgescu NicolaeGrupul parlamentar al PSD
    8.Grindeanu Sorin MihaiGrupul parlamentar al PSD
    9.Kulcsár-Terza József-GyörgyGrupul parlamentar al UDMR
    10.Mărgărit Mitică-MariusGrupul parlamentar al PSD
    11.Moldovan Sorin-DanGrupul parlamentar al PNL
    12.Rasaliu Marian-IulianGrupul parlamentar al PSD
    13.Rodeanu Bogdan-IonelGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    14.Rujan DumitruGrupul parlamentar al PNL
    15.Salan ViorelGrupul parlamentar al PSD
    16.Simonis Alfred-RobertGrupul parlamentar al PSD
    17.Weber MihaiGrupul parlamentar al PSD
    18.Chelaru MirciaGrupul parlamentar AUR
    19.Badiu GeorgelGrupul parlamentar AUR
    20.Popescu PavelGrupul parlamentar al PNL
    21.Andrei Alexandru-Ioan Grupul parlamentar al PNL
    22.Leoreanu Laurențiu-DanGrupul parlamentar al PNL
    (la 05-04-2022, Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 31 din 13 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 367 din 13 aprilie 2022 )
    15. Componența Comisiei pentru politică externăLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Ardelean Ben-OniGrupul parlamentar al PNL
    2.Balan IoanGrupul parlamentar al PNL
    3.Barna Ilie DanGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    4.Biró Rozália-IbolyaGrupul parlamentar al UDMR
    5.Cristea Andi-LucianGrupul parlamentar al PSD
    6.Furtună MirelaGrupul parlamentar al PSD
    7.Ganț Ovidiu VictorGrupul parlamentar al minorităților naționale
    8.Mihălcescu Carmen-IleanaGrupul parlamentar al PSD
    9.Predoiu Marian-CătălinGrupul parlamentar al PNL
    10.Stroe Ionuț-MarianGrupul parlamentar al PNL
    11.Tudorache DanielGrupul parlamentar al PSD
    12.Albișteanu MihailGrupul parlamentar AUR
    13.Toda Daniel-LiviuGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    14.Badea Iulian-AlexandruGrupul parlamentar al PSD
    (la 30-03-2022, Comisia pentru politică externă din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 25 din 29 martie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 308 din 30 martie 2022 )
    16. Componența Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petițiiLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Balan IoanGrupul parlamentar al PNL
    2.Barbu CostelGrupul parlamentar al PNL
    3.Cătăniciu Steluța-GusticaGrupul parlamentar al PSD
    4.Dumitrescu Raluca GiorgianaGrupul parlamentar al PSD
    5.Goleac Nicoleta-MatildaGrupul parlamentar al PSD
    6.Ionescu GeorgeGrupul parlamentar al PNL
    7.Könczei CsabaGrupul parlamentar al UDMR
    8.Longher GhervazenGrupul parlamentar al minorităților naționale
    9.Prunean Alin-CostelGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    10.Tănăsescu Alina-ElenaGrupul parlamentar al PSD
    11.Todosiu BeniaminGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    12.Focșa Dumitru-ViorelGrupul parlamentar AUR
    13.Roman NicolaeGrupul parlamentar AUR
    14.Apjok NorbertNeafiliat
    15.Lasca Mihai IoanNeafiliat
    16.Tobă FranciscNeafiliat
    17.Aelenei DănuțNeafiliat
    (la 05-04-2022, Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 31 din 13 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 367 din 13 aprilie 2022 )
    17. Componența Comisiei pentru regulamentNumărul de membri aprobat:
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Andronache GabrielGrupul parlamentar al PNL
    2.Dehelean SilviuGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    3.Ganț Ovidiu VictorGrupul parlamentar al minorităților naționale
    4.Ladányi László-ZsoltGrupul parlamentar al UDMR
    5.Șimon GheorgheGrupul parlamentar al PSD
    6.Stoica Ciprian-TitiGrupul parlamentar AUR
    (la 03-02-2021, Comisia pentru regulament a fost modificată de Articolul I din HOTĂRÂREA nr. 9 din 1 februarie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 116 din 03 februarie 2021 )
    18. Componența Comisiei pentru tehnologia informației și comunicațiilorLimitele aprobate: 17
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Berescu Monica-ElenaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    2.Buzoianu Diana-AndaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    3.Gliga DumitrițaGrupul parlamentar al PSD
    4.Ivan Bogdan-GruiaGrupul parlamentar al PSD
    5.Miruță Radu-DinelGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    6.Moldovan Sorin-DanGrupul parlamentar al PNL
    7.Popa Radu MihaiGrupul parlamentar al PSD
    8.Popescu PavelGrupul parlamentar al PNL
    9.Popescu VladGrupul parlamentar al PSD
    10.Sărmaș Ioan-SabinGrupul parlamentar al PNL
    11.Toda Daniel-LiviuGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    12.Axinia Adrian-GeorgeGrupul parlamentar AUR
    13.Coleșa Ilie-AlinGrupul parlamentar AUR
    14.Blaga Daniel-CodruțGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    15.Cazan Laurențiu-NicolaeGrupul parlamentar al PNL
    16.Stroe Ionuț-MarianGrupul parlamentar al PNL
    17.Molnar Radu-IulianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    18.Popescu Dan-CristianGrupul parlamentar al PSD
    19.Șandru CosminGrupul parlamentar al PNL
    (la 22-06-2022, Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 55 din 21 iunie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 612 din 22 iunie 2022 )
    19. Componența Comisiei pentru egalitate de șanse pentru femei și bărbațiLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Calista Mara-DanielaGrupul parlamentar al PNL
    2.Cambera Oana-AlexandraGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    3.Csép Éva-AndreaGrupul parlamentar al UDMR
    4.Holban Georgeta-CarmenGrupul parlamentar al PSD
    5.Ilișanu Claudiu-AugustinGrupul parlamentar al PSD
    6.Paraschiv RodicaGrupul parlamentar al PSD
    7.Rizea Cristina CameliaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    8.Sandu VioricaGrupul parlamentar al PSD
    9.Ungureanu Emanuel-DumitruGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    10.Enachi RaisaGrupul parlamentar AUR
    11.Șerban GianinaGrupul parlamentar AUR
    12.Tanasă DanGrupul parlamentar AUR
    13.Dancă IonelNeafiliat
    14.Plăiașu Gabriel Neafiliat
    15.Coarnă DumitruGrupul parlamentar al PSD
    16.Grosaru Andi-GabrielNeafiliat
    (la 22-06-2022, Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 55 din 21 iunie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 612 din 22 iunie 2022 )
    20. Componența Comisiei pentru comunitățile de români din afara granițelor țăriiLimitele aprobate: 12
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Alexe Florin-AlexandruGrupul parlamentar al PNL
    2.Făgărășian Valentin-IlieGrupul parlamentar al PNL
    3.Gheorghe Andrei DanielGrupul parlamentar al PNL
    4.Intotero Natalia-ElenaGrupul parlamentar al PSD
    5.Lőrincz Ștefan-IulianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    6.Rodeanu Bogdan-IonelGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    7.Rasaliu Marian-IulianGrupul parlamentar al PSD
    8.Știrbu Gigel-SorinelGrupul parlamentar al PNL
    9.Trif Bogdan GheorgheGrupul parlamentar al PSD
    10.Tulbure Simina-Geanina-DanielaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    11.Volosatîi BorisGrupul parlamentar AUR
    12.Rusu Daniel-GheorgheGrupul parlamentar AUR
    (la 22-02-2022, Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării din Anexă a fost completată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 12 din 22 februarie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 176 din 22 februarie 2022 )
    21. Componența Comisiei pentru afaceri europeneLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Băltărețu ViorelGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    2.Barcari Rodica-LuminițaGrupul parlamentar al PNL
    3.Bota Călin-IoanGrupul parlamentar al PNL
    4.Bulai IulianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    5.Cătăuță Ana-MariaGrupul parlamentar al PSD
    6.Ciolacu Ion-MarcelGrupul parlamentar al PSD
    7.Cristea Andi-LucianGrupul parlamentar al PSD
    8.Furtună MirelaGrupul parlamentar al PSD
    9.Ghera Giureci-SlobodanGrupul parlamentar al minorităților naționale
    10.Grindeanu Sorin MihaiGrupul parlamentar al PSD
    11.Fechet MirceaGrupul parlamentar al PNL
    12.Mușoiu ȘtefanGrupul parlamentar al PSD
    13.Polițeanu Mihai-LaurențiuGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    14.Stoica DianaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    15.Thellmann ChristineGrupul parlamentar al PNL
    16.Tușa Adriana DianaGrupul parlamentar al PSD
    17.Tuță George-CristianGrupul parlamentar al PNL
    18.Zakarias ZoltánGrupul parlamentar al UDMR
    19.Stoica Ciprian-TitiGrupul parlamentar AUR
    20.Mitrea DumitrinaGrupul parlamentar AUR
    21.Horga Maria-GabrielaGrupul parlamentar al PNL
    22.Georgescu NicolaeGrupul parlamentar al PSD
    23.Prună Cristina-MădălinaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    (la 02-03-2022, Comisia pentru afaceri europene din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 31 din 13 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 367 din 13 aprilie 2022 )
    22. Componența Comisiei pentru constituționalitateLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Badea Mihai-AlexandruGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    2.Cazan Laurențiu-NicolaeGrupul parlamentar al PNL
    3.Cozma Adrian-FelicianGrupul parlamentar al PNL
    4.Cupșa IoanGrupul parlamentar al PNL
    5.Floroiu IonelGrupul parlamentar al PSD
    6.Gîdei Laurențiu-ViorelGrupul parlamentar al PSD
    7.Ghera Giureci-SlobodanGrupul parlamentar al minorităților naționale
    8.Hajdu GáborGrupul parlamentar al UDMR
    9.Halici NicușorGrupul parlamentar al PSD
    10.Lupu Andrei-RăzvanGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    11.Özmen Oana-MarcianaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    12.Popa Ștefan-OvidiuGrupul parlamentar al PSD
    13.Dămureanu RingoGrupul parlamentar AUR
    (la 22-06-2022, Comisia pentru constituționalitate din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 55 din 21 iunie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 612 din 22 iunie 2022 )
    23. Componența Comisiei pentru știință și tehnologieLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Ciofu CătălinaGrupul parlamentar al PNL
    2.Ciornei Radu TudorGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    3.Mihalcea Remus-GabrielGrupul parlamentar al PSD
    4.Molnar Radu-IulianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    5.Nagy SzabolcsGrupul parlamentar al UDMR
    6.Neaga Florian-ClaudiuGrupul parlamentar al PSD
    7.Pambuccian VarujanGrupul parlamentar al minorităților naționale
    8.Zisopol Dragoș GabrielGrupul parlamentar al minorităților naționale
    9.Păunescu Silviu-TitusGrupul parlamentar AUR
    10.Nagy VasileGrupul parlamentar AUR
    11.Kocsis-Cristea AlexandruNeafiliat
    12.Șovăială Constantin Neafiliat
    (la 22-06-2022, Comisia pentru știință și tehnologie din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 55 din 21 iunie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 612 din 22 iunie 2022 )
    24. Componența Comisiei pentru tineret și sportLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Badea Iulian-AlexandruGrupul parlamentar al PSD
    2.Bîlcea Ovidiu-SergiuGrupul parlamentar al PNL
    3.Chira Claudiu-MartinGrupul parlamentar al PNL
    4.Cîtea VasileGrupul parlamentar al PSD
    5.Cristian BrianGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    6.Havârneanu FilipGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    7.Kolcsár Anquetil-KárolyGrupul parlamentar al UDMR
    8.Alda AdrianGrupul parlamentar al PSD
    9.Merka Adrian-MiroslavGrupul parlamentar al minorităților naționale
    10.Munteanu RemusGrupul parlamentar al PSD
    11.Pop Tudor RareșGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    12.Balabașciuc Călin-ConstantinGrupul parlamentar AUR
    13.Avrămescu Gabriel-IoanGrupul parlamentar al PNL
    14.Țoiu Oana-SilviaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    (la 10-05-2022, Comisia pentru tineret și sport din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 39 din 10 mai 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 468 din 10 mai 2022 )
    25. Componența Comisiei pentru antreprenoriat și turismLimitele aprobate: 11-41
    Nr. crt.Numele și prenumeleGrupul parlamentar
    1.Bulai Oana-GianinaGrupul parlamentar al PSD
    2.Mircea FlorinGrupul parlamentar al PSD
    3.Lungoci Dumitru-LucianGrupul parlamentar al PSD
    4.Oteșanu DanielaGrupul parlamentar al PSD
    5.Grupul parlamentar al PNL
    6.Grupul parlamentar al PNL
    7.Grupul parlamentar al PNL
    8.Grupul parlamentar al PNL
    9.Băltărețu ViorelGrupul parlamentar al USR
    10.Hangan Pollyanna-HanelloreGrupul parlamentar al USR
    11.Năsui Claudiu-Iulius-GavrilGrupul parlamentar al USR
    12.Miklós ZoltánGrupul parlamentar al UDMR
    13.Kelemen AttilaGrupul parlamentar al UDMR
    14.Grupul parlamentar AUR
    15.Longher GhervazenGrupul parlamentar al minorităților naționale
    16.Florin-Alexandru AlexeGrupul parlamentar al PNL
    17.Hărătău ElenaGrupul parlamentar al PNL
    18.Sorin NăcuțăGrupul parlamentar al PNL
    19.Glad-Aurel VargaGrupul parlamentar al PNL
    20.Axinia Adrian-GeorgeGrupul parlamentar AUR
    21.Stoica ElenaGrupul parlamentar al PSD
    22.Făgărășian Valentin-IlieGrupul parlamentar al PNL
    23.Vecerdi Cristina-AgnesGrupul parlamentar al PNL
    24.Neagu Denisa-ElenaGrupul parlamentar al Alianței USR PLUS
    (la 09-06-2022, Comisia pentru antreprenoriat și turism din Anexă a fost modificată de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 46 din 8 iunie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 564 din 09 iunie 2022 )