ORDIN nr. 3.835 din 13 mai 2022privind organizarea pilotării evaluării standardizate la finalul anului școlar 2021-2022
EMITENT
  • MINISTERUL EDUCAȚIEI
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 482 din 13 mai 2022



    Având în vedere prevederile art. 26, 71, 72 și ale art. 94 alin. (2) lit. e) din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare,ținând cont de prevederile art. 2 din Hotărârea Guvernului nr. 559/2020 privind funcționarea unităților de învățământ preuniversitar cu statut de unități-pilot, experimentale și de aplicație,având în vedere Referatul de aprobare nr. 1.677 din 13.05.2022,în temeiul prevederilor art. 13 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 369/2021 privind organizarea și funcționarea Ministerului Educației, cu modificările și completările ulterioare,ministrul educației emite prezentul ordin.  +  Articolul 1(1) Se aprobă organizarea pilotării evaluării standardizate la finalul anului școlar 2021-2022, cu scopul de a stabili nivelul de competențe ale elevilor la finalul anului școlar.(2) Participă la pilotarea evaluării standardizate la finalul anului școlar 2021-2022 elevii claselor I-VII, respectiv IX-XI din unitățile de învățământ selectate de Ministerul Educației.(3) La nivelul fiecărui județ/sector al municipiului București, pilotarea evaluării standardizate se organizează în câte 7 unități de învățământ, incluzând unități de învățământ cu profil pedagogic.  +  Articolul 2Evaluarea standardizată la finalul anului școlar 2021-2022 se organizează de către inspectoratele școlare județene/al municipiului București în perioada 30 mai-10 iunie pentru elevii claselor I-VII și în perioada 30 mai- 8 iunie pentru elevii claselor IX-XI.  +  Articolul 3(1) Disciplinele la care se organizează evaluarea standardizată la finalul anului școlar 2021-2022 sunt următoarele:a) pentru elevii claselor I-VII, limba română și matematică;b) pentru elevii claselor IX-XI, limba română și, în funcție de filieră, profil și specializare, disciplina care se susține la examenul național de bacalaureat, ca probă obligatorie a profilului, matematică sau istorie.(2) Testele pentru evaluarea standardizată la finalul anului școlar 2021-2022 sunt construite respectând programa școlară corespunzătoare fiecărei clase/discipline menționate la alin. (1).(3) Timpul de lucru efectiv pentru fiecare disciplină la care se susține evaluarea standardizată este de 30 de minute pentru clasele din învățământul primar, respectiv 60 de minute pentru clasele din învățământul gimnazial și liceal.  +  Articolul 4(1) Desfășurarea evaluării standardizate la finalul anului școlar 2021-2022 se realizează în format digital, în baza unei instrucțiuni, care va fi comunicată inspectoratelor școlare județene/al municipiului București în termen de 3 zile de la publicarea prezentului ordin în Monitorul Oficial al României, Partea I.(2) Inspectoratele școlare județene/al municipiului București și unitățile de învățământ se asigură că elevii dispun de un număr suficient de dispozitive, precum: calculatoare, laptopuri, tablete sau telefoane smart, astfel încât în perioada de desfășurare a evaluării standardizate la finalul anului școlar 2021-2022 să se ofere posibilitatea fiecărui elev din clasele I-VII, respectiv IX-XI să susțină această evaluare.(3) Dispozitivele utilizate trebuie să fie conectate la rețeaua internet, să aibă un sistem de operare și un browser web. Fiecare elev trebuie să aibă acces la browserul web.  +  Articolul 5Pentru elevii cu deficiențe/cerințe educaționale speciale care doresc să participe la evaluarea standardizată la finalul anului școlar 2021-2022 se aplică prevederile art. 31 și 32 din Metodologia de organizare și desfășurare a evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, aprobată prin Ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 4.801/2010, valabilă și pentru anul școlar 2021-2022, prevederile art. 91 alin. (1) lit. c), alin. (2) și (3) din Metodologia de organizare și desfășurare a examenului de bacalaureat național - 2011, aprobată prin Ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 4.799/2010, cu modificările ulterioare, valabilă și pentru anul 2022, respectiv prevederile Procedurii nr. 25.464/2022*) cu privire la asigurarea condițiilor de egalizare a șanselor pentru elevii cu deficiențe de vedere, deficiențe de auz și tulburări de neurodezvoltare care susțin examenele naționale: evaluarea națională pentru absolvenții clasei a VIII-a și examenul național de bacalaureat - sesiunea 2022.*) Procedura nr. 25.464/2022 nu a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I.  +  Articolul 6(1) În urma evaluării standardizate la finalul anului școlar 2021-2022 sunt furnizate detalii despre întrebările/itemii la care elevul a răspuns și se generează rapoarte narative de evaluare la finalul fiecărui test.(2) Rapoartele narative de evaluare nu se transformă în calificative/note acordate elevilor și nu pot fi utilizate în vederea evaluării activității cadrelor didactice.(3) Rapoartele narative de evaluare analizează în detaliu competențele elevilor, precizând nivelul de cunoștințe, astfel încât la nivelul Ministerului Educației să poată fi adoptată o serie de măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare.  +  Articolul 7(1) În vederea pilotării evaluării standardizate, Ministerul Educației încheie un protocol de colaborare, cu titlu gratuit, fără implicații financiare ale părților.(2) În cadrul protocolului de colaborare, activitățile de pilotare pot fi organizate până la finalul anului 2022.  +  Articolul 8Se aprobă lista unităților de învățământ participante la pilotarea evaluării standardizate, prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.  +  Articolul 9Direcția generală învățământ preuniversitar, Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație, inspectoratele școlare județene/al municipiului București și unitățile de învățământ duc la îndeplinire prevederile prezentului ordin.  +  Articolul 10Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
    Ministrul educației,
    Sorin-Mihai Cîmpeanu
    București, 13 mai 2022.Nr. 3.835.  +  ANEXĂ
    LISTA
    unităților de învățământ participante la pilotarea evaluării standardizate
    Nr. crt.JudețulUnitatea de învățământ
    1AlbaColegiul Național „Inochentie Micu Clain“ Blaj
    2AlbaȘcoala Gimnazială „Vasile Goldiș“ Alba Iulia
    3AlbaȘcoala Gimnazială „Axente Sever“ Aiud
    4AlbaLiceul Teoretic Teiuș
    5AlbaȘcoala Gimnazială „Decebal“ Cricău
    6AlbaȘcoala Gimnazială „Nicolae Drăgan“ Galda de Jos
    7AlbaLiceul Tehnologic Agricol „Alexandru Borza“ Ciumbrud
    8AradColegiul Pedagogic „Preparandia - Dimitrie Țichindeal“ Arad
    9AradȘcoala Gimnazială „Nicolae Bălcescu“ Arad
    10AradȘcoala Gimnazială Nr. 2 Sântana
    11AradLiceul Teoretic Sebiș
    12AradȘcoala Gimnazială „Gheorghe Popovici“ Apateu
    13AradȘcoala Gimnazială „Ioan Slavici“ Șiria
    14AradLiceul Tehnologic Vinga
    15ArgeșColegiul Național Pedagogic „Carol I“ Câmpulung
    16ArgeșȘcoala Gimnazială „Ion Minulescu“ Pitești
    17ArgeșȘcoala Gimnazială Nr. 1 Costești
    18ArgeșLiceul Teoretic „Ion Mihalache“ Topoloveni
    19ArgeșȘcoala Gimnazială Nr. 1 Poienarii de Argeș
    20ArgeșȘcoala Gimnazială Nr. 1 Poiana Lacului
    21ArgeșLiceul Tehnologic „Petre Ionescu Muscel“ Domnești
    22BacăuColegiul Național Pedagogic „Ștefan cel Mare“ Bacău
    23BacăuȘcoala Gimnazială „Emil Racoviță“ Onești
    24BacăuȘcoala Gimnazială „Liviu Rebreanu“ Comănești
    25BacăuLiceul Teoretic „Spiru Haret“ Moinești
    26BacăuȘcoala Gimnazială Ardeoani
    27BacăuȘcoala Gimnazială „Scarlat Longhin“ Dofteana
    28BacăuLiceul Tehnologic „Jacques M. Elias“ Sascut
    29BihorLiceul Pedagogic „Nicolae Bolcaș“ Beiuș
    30BihorȘcoala Gimnazială „Oltea Doamna“ Oradea
    31BihorȘcoala Gimnazială „Miron Pompiliu“ Ștei
    32BihorLiceul Teoretic „Constantin Șerban“ Aleșd
    33BihorȘcoala Gimnazială Nr. 1 Vârciorog
    34BihorȘcoala Gimnazială „Aurel Pop“ Oșorhei
    35BihorLiceul Teoretic „Gabriel Țepelea“ Borod
    36Bistrița-NăsăudColegiul Național „George Coșbuc“ Năsăud
    37Bistrița-NăsăudȘcoala Gimnazială „Lucian Blaga“ Bistrița
    38Bistrița-NăsăudȘcoala Gimnazială „Mihai Eminescu“ Năsăud
    39Bistrița-NăsăudColegiul Național „Petru Rareș“ Beclean
    40Bistrița-NăsăudȘcoala Gimnazială Sânmihaiu de Câmpie
    41Bistrița-NăsăudȘcoala Gimnazială „Viorel Nimigeanu“ Nimigea de Jos
    42Bistrița-NăsăudLiceul Tehnologic „Ion Căian Românul“ Căianu Mic
    43BotoșaniLiceul Pedagogic „Nicolae Iorga“ Botoșani
    44BotoșaniȘcoala Gimnazială „Elena Rareș“ Botoșani
    45BotoșaniȘcoala Gimnazială „Leon Dănăilă“ Darabani
    46BotoșaniLiceul Tehnologic Bucecea
    47BotoșaniȘcoala Gimnazială Nr. 1 Văculești
    48BotoșaniȘcoala Gimnazială „Octav Băncilă“ Corni
    49BotoșaniLiceul Tehnologic „Ștefan cel Mare și Sfânt“ Vorona
    50BrăilaColegiul Național Pedagogic „Dumitru Panaitescu Perpessicius“
    51BrăilaȘcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza“ Brăila
    52BrăilaȘcoala Gimnazială „Spiru Haret“ Însurăței
    53BrăilaLiceul Teoretic „Constantin Angelescu“ Ianca
    54BrăilaȘcoala Gimnazială Surdila-Greci
    55BrăilaȘcoala Gimnazială Movila Miresii
    56BrăilaLiceul Tehnologic „Matei Basarab“ Măxineni
    57BrașovLiceul „Andrei Mureșanu“ Brașov
    58BrașovȘcoala Gimnazială Nr. 9 „N. Orghidan“ Brașov
    59BrașovȘcoala Gimnazială Ghimbav
    60BrașovColegiul Național „Doamna Stanca“ Făgăraș
    61BrașovȘcoala Gimnazială Cața
    62BrașovȘcoala Gimnazială Sânpetru
    63BrașovLiceul „Sextil Pușcariu“ Bran
    64BuzăuColegiul Național Pedagogic „Spiru Haret“ Buzău
    65BuzăuȘcoala Gimnazială „George Emil Palade“ Buzău
    66BuzăuȘcoala Gimnazială „Gheorghe Vernescu“ Râmnicu Sărat
    67BuzăuLiceul Teoretic „Radu Vlădescu“ Pătârlagele
    68BuzăuȘcoala Gimnazială Măgura
    69BuzăuȘcoala Gimnazială „Constantin Ivănescu“ Poșta Câlnău
    70BuzăuLiceul Tehnologic „Sfântul Mucenic Sava“ Berca
    71CălărașiColegiul Național „Neagoe Basarab“ Oltenița
    72CălărașiȘcoala Gimnazială „Mihai Viteazul“ Călărași
    73CălărașiȘcoala Gimnazială „Gheorghe Manu“ Budești
    74CălărașiLiceul „Alexandru Odobescu“ Lehliu-Gară
    75CălărașiȘcoala Gimnazială Nr. 1 Unirea
    76CălărașiȘcoala Gimnazială Nr. 1 Dor Mărunt
    77CălărașiLiceul Tehnologic „Duiliu Zamfirescu“ Dragalina
    78Caraș-SeverinColegiul Național „C.D. Loga“ Caransebeș
    79Caraș-SeverinȘcoala Gimnazială Nr. 7 Reșița
    80Caraș-SeverinȘcoala Gimnazială Nr. 1 Bocșa
    81Caraș-SeverinLiceul „Matias Hammer“ Anina
    82Caraș-SeverinȘcoala Gimnazială „Aurel Peia“ Ezeriș
    83Caraș-SeverinȘcoala Gimnazială „Gheorghe Frățilă“ Glimboca
    84Caraș-SeverinLiceul Teoretic „Eftimie Murgu“ Bozovici
    85ClujColegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr“ Cluj-Napoca
    86ClujȘcoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu“ Cluj-Napoca
    87ClujȘcoala Gimnazială „Teodor Murășanu“ Turda
    88ClujLiceul Teoretic „Pavel Dan“ Câmpia Turzii
    89ClujȘcoala Gimnazială Chiuiești
    90ClujȘcoala Gimnazială „Gheorghe Șincai“ Florești
    91ClujLiceul Teoretic „Gelu Voievod“ Gilău
    92ConstanțaColegiul Național Pedagogic „Constantin Brătescu“ Constanța
    93ConstanțaȘcoala Gimnazială Nr. 24 „Ion Jalea“ Constanța
    94ConstanțaȘcoala Gimnazială Nr. 2 „Poet Ovidiu“ Ovidiu
    95ConstanțaLiceul Teoretic „Negru Vodă“ Constanța
    96ConstanțaȘcoala Gimnazială „Ion Borcea“ Agigea
    97ConstanțaȘcoala Gimnazială Nr. 1 Valu lui Traian
    98ConstanțaLiceul Tehnologic Ciobanu
    99CovasnaColegiul Național „Mihai Viteazul“ Sfântu Gheorghe
    100CovasnaȘcoala Gimnazială „Nicolae Colan“ Sfântu Gheorghe
    101CovasnaȘcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu“ Întorsura Buzăului
    102CovasnaLiceul „Korosi Csoma Sandor“ Covasna
    103CovasnaȘcoala Gimnazială „Comenius“ Brețcu
    104CovasnaȘcoala Gimnazială „Nicolae Russu“ Sita Buzăului
    105CovasnaȘcoala Gimnazială „Mihai Eminescu“ Valea Mare
    106DâmbovițaColegiul Național Pedagogic „Constantin Cantacuzino“ Târgoviște
    107DâmbovițaȘcoala Gimnazială „Ion Alexandru Brătescu-Voinești“ Târgoviște
    108DâmbovițaȘcoala Gimnazială Nr. 4 „Elena Donici Cantacuzino“ Pucioasa
    109DâmbovițaLiceul Teoretic „Ion Ghica“ Răcari
    110DâmbovițaȘcoala Gimnazială Gura Șuții
    111DâmbovițaȘcoala Gimnazială Brezoaia, Brezoaele
    112DâmbovițaLiceul Tehnologic „Udrea Băleanu“ Băleni
    113DoljColegiul Național Pedagogic „Șefan Velovan“ Craiova
    114DoljLiceul Tehnologic „Horia Vintilă“ Segarcea
    115DoljLiceul Tehnologic „Petre Baniță“ Călărași
    116DoljȘcoala Gimnazială „Eliza Opran“ Ișalnița
    117DoljȘcoala Gimnazială „Traian“ Craiova
    118DoljȘcoala Gimnazială Fărcaș
    119DoljȘcoala Gimnazială Filiași
    120GalațiColegiul Național „Costache Negri“ Galați
    121GalațiȘcoala Gimnazială „Ștefan cel Mare“ Galați
    122GalațiȘcoala Gimnazială „Grigore Hagiu“ Târgu Bujor
    123GalațiLiceul Tehnologic „Paul Bujor“ Berești
    124GalațiȘcoala Gimnazială „Florea Julea“ Nicorești
    125GalațiȘcoala Gimnazială „Sfântul Nicolae“ Liești
    126GalațiLiceul Tehnologic Nr. 1 Corod
    127GiurgiuLiceul Teoretic „N. Cartojan“ Giurgiu
    128GiurgiuȘcoala Gimnazială „Acad. M. Voiculescu“ Giurgiu
    129GiurgiuȘcoala Gimnazială Nr. 1 Bolintin-Vale
    130GiurgiuLiceul Tehnologic „Tiu Dumitrescu“ Mihăilești
    131GiurgiuȘcoala Gimnazială „Apostol Arsache“ Vedea
    132GiurgiuȘcoala Gimnazială „Banu Băleanu“ Bolintin-Deal
    133GiurgiuLiceul „Udriște Năsturel“ Hotarele
    134GorjLiceul Tehnologic „General Constantin Șandru“ Bâlta, Runcu
    135GorjȘcoala Gimnazială Capu-Dealului Brănești
    136GorjLiceul Teoretic Novaci
    137GorjLiceul Tehnologic „Constantin Brâncuși“ Peștișani
    138GorjȘcoala Gimnazială Nr. 1 „G. Uscătescu“ Târgu Cărbunești
    139GorjColegiul Național „Spiru Haret“ Târgu Jiu
    140GorjȘcoala Gimnazială „Alexandru Ștefulescu“ Târgu Jiu
    141HarghitaLiceul „Marin Preda“ Odorheiu Secuiesc
    142HarghitaȘcoala Gimnazială „Liviu Rebreanu“ Miercurea-Ciuc
    143HarghitaLiceul Tehnologic „Liviu Rebreanu“ Bălan
    144HarghitaȘcoala Gimnazială „Geo Bogza“ Bălan
    145HarghitaȘcoala Gimnazială „Teodor Chindea“ Voșlăbeni
    146HarghitaȘcoala Gimnazială Tulgheș
    147HarghitaLiceul „Miron Cristea“ Subcetate
    148HunedoaraColegiul Național Pedagogic „Regina Maria“ Deva
    149HunedoaraȘcoala Gimnazială „Dominic Stanca“ Orăștie
    150HunedoaraȘcoala Gimnazială „Sfânta Varvara“ Aninoasa
    151HunedoaraLiceul Tehnologic „Constantin Brâncuși“ Petrila
    152HunedoaraȘcoala Gimnazială „Constantin Daicoviciu“ Beriu
    153HunedoaraȘcoala Gimnazială Dobra
    154HunedoaraLiceul Teoretic „Silviu Dragomir“ Ilia
    155IalomițaColegiul Național „Mihai Viteazul“ Slobozia
    156IalomițaȘcoala Gimnazială „Ion Heliade Rădulescu“ Urziceni
    157IalomițaȘcoala Gimnazială „George Vâlsan“ Amara
    158IalomițaȘcoala Gimnazială „Ionel Perlea“ Ograda
    159IalomițaLiceul Tehnologic Fierbinți-Târg
    160IalomițaȘcoala Gimnazială Făcăeni
    161IalomițaLiceul Tehnologic „Iordache Zossima“ Armășești
    162IașiColegiul Pedagogic „Vasile Lupu“ Iași
    163IașiȘcoala Gimnazială „Dimitrie A. Sturdza“ Iași
    164IașiȘcoala Gimnazială „Iordache Cantacuzino“ Pașcani
    165IașiColegiul Național „Ștefan cel Mare“ Hârlău
    166IașiȘcoala Gimnazială Balș
    167IașiȘcoala Gimnazială „Profesor Mihai Dumitriu“ Valea Lupului
    168IașiLiceul Teoretic „Bogdan Vodă“ Hălăucești
    169IlfovLiceul Tehnologic „Barbu Știrbey“
    170IlfovȘcoala Gimnazială Nr. 2 Buftea
    171IlfovȘcoala Gimnazială „Profesor Ion Vișoiu“ Chitila
    172IlfovLiceul Teoretic „Horia Hulubei“ Măgurele
    173IlfovȘcoala Gimnazială Nr. 1 Berceni
    174IlfovȘcoala Gimnazială „Alexandru Odobescu“ Chiajna
    175IlfovLiceul Teoretic „Traian Lalescu“ Brănești
    176MaramureșLiceul Pedagogic „Regele Ferdinand“ Sighetu Marmației
    177MaramureșȘcoala Gimnazială „George Coșbuc“ Baia Mare
    178MaramureșȘcoala Gimnazială Nr. 7 Vișeu de Sus
    179MaramureșLiceul Tehnologic Agricol „Alexiu Berinde“ Seini
    180MaramureșȘcoala Gimnazială Bicaz
    181MaramureșȘcoala Gimnazială Nr. 1 Moisei
    182MaramureșLiceul Teoretic „Ioan Buteanu“ Șomcuta Mare
    183MehedințiColegiul Național Pedagogic „Ștefan Odobleja“ Drobeta-Turnu Severin
    184MehedințiȘcoala Gimnazială Nr. 15 Drobeta-Turnu Severin
    185MehedințiȘcoala Gimnazială Vânju Mare
    186MehedințiLiceul Tehnologic „Matei Basarab“ Strehaia
    187MehedințiȘcoala Gimnazială Șovarna
    188MehedințiȘcoala Gimnazială Șimian
    189MehedințiLiceul Teoretic Cujmir
    190MureșColegiul Național Pedagogic „Mihai Eminescu“ Târgu Mureș
    191MureșȘcoala Gimnazială „Liviu Rebreanu“ Târgu Mureș
    192MureșȘcoala Gimnazială Iernut
    193MureșLiceul Tehnologic Iernut
    194MureșȘcoala Gimnazială Băla
    195MureșȘcoala Profesională „Gheorghe Șincai“ Râciu
    196MureșLiceul Tehnologic „Vasile Netea“ Deda
    197NeamțLiceul „Vasile Conta“ Târgu-Neamț
    198NeamțȘcoala Gimnazială „Vasile Alecsandri“ Roman
    199NeamțȘcoala Gimnazială „Regina Maria“ Bicaz
    200NeamțLiceul „Gh. Ruset Roznovanu“ Roznov
    201NeamțȘcoala Gimnazială Nr. 1 Dochia
    202NeamțȘcoala Gimnazială Borlești
    203NeamțLiceul Teoretic „Vasile Alecsandri“ Săbăoani
    204OltLiceul Teoretic „Nicolae Titulescu“ Slatina
    205OltȘcoala Gimnazială „Eugen Ionescu“ Slatina
    206OltȘcoala Gimnazială „Virgil Mazilescu“ Corabia
    207OltLiceul Tehnologic „Constantin Brâncoveanu“ Scornicești
    208OltȘcoala Gimnazială Poganu
    209OltȘcoala Gimnazială Izbiceni
    210OltLiceul Teoretic „Ion Gh. Roșca“ Osica de Sus
    211PrahovaColegiul Național Pedagogic „Regina Maria“ Ploiești
    212PrahovaȘcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu“ Ploiești
    213PrahovaȘcoala Gimnazială „Inginer Gheorge Pănculescu“ Vălenii de Munte
    214PrahovaLiceul Teoretic „Șerban Vodă“ Slănic
    215PrahovaȘcoala Gimnazială „Laurențiu Fulga“ Fulga de Sus
    216PrahovaȘcoala Gimnazială Măgurele
    217PrahovaLiceul Tehnologic „Gheorghe Ionescu Șișești“ Valea Călugărească
    218SălajLiceul Pedagogic „Gheorghe Șincai“ Zalău
    219SălajȘcoala Gimnazială „Gheorghe Lazăr“ Zalău
    220SălajȘcoala Gimnazială „Horea“ Șimleu Silvaniei
    221SălajLiceul Teoretic „Ion Agârbiceanu“ Jibou
    222SălajȘcoala Gimnazială Nr. 1 Valcău de Jos
    223SălajȘcoala Gimnazială „Gheorghe Șincai“ Bobota
    224SălajLiceul Tehnologic „Liviu Rebreanu“ Hida
    225Satu MareColegiul Național „Ioan Slavici“ Satu Mare
    226Satu MareȘcoala Gimnazială „Grigore Moisil“ Satu Mare
    227Satu MareȘcoala Gimnazială Nr. 3 Negrești-Oaș
    228Satu MareLiceul Tehnologic „George Barițiu“ Livada
    229Satu MareȘcoala Gimnazială Gherța Mică
    230Satu MareȘcoala Gimnazială Doba
    231Satu MareLiceul Tehnologic „Anghel Saligny“ Turț
    232SibiuColegiul Național Pedagogic „Andrei Șaguna“ Sibiu
    233SibiuȘcoala Gimnazială Nr. 21 Sibiu
    234SibiuȘcoala Gimnazială Ocna Sibiului
    235SibiuLiceul Tehnologic „J. Lebel“ Tălmaciu
    236SibiuȘcoala Gimnazială Racovița
    237SibiuȘcoala Gimnazială „Mihai Viteazu“ Șelimbăr
    238SibiuColegiul Tehnic „A.T. Laurian“ Agnita
    239SuceavaColegiul Național „Mihai Eminescu“ Suceava
    240SuceavaȘcoala Gimnazială Nr. 4 Suceava
    241SuceavaȘcoala Gimnazială „Aurelian Stanciu“ Salcea
    242SuceavaLiceul Tehnologic „Ștefan cel Mare“ Cajvana
    243SuceavaȘcoala Gimnazială Satu Mare
    244SuceavaȘcoala Gimnazială „Vasile Tomegea“ Boroaia
    245SuceavaLiceul Tehnologic „Mihai Eminescu“ Dumbrăveni
    246TeleormanColegiul Național Pedagogic „Mircea Scarlat“ Alexandria
    247TeleormanȘcoala Gimnazială „Ștefan cel Mare“ Alexandria
    248TeleormanȘcoala Gimnazială Nr. 2 Videle
    249TeleormanLiceul Teoretic Zimnicea
    250TeleormanȘcoala Gimnazială „Sfinții Voievozi“ Bragadiru
    251TeleormanȘcoala Gimnazială „Grigore Dimitrie Ghica“ Peretu
    252TeleormanLiceul Teoretic Piatra
    253TimișColegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva“ Timișoara
    254TimișȘcoala Gimnazială Nr. 30 Timișoara
    255TimișȘcoala Gimnazială Nr. 4 Lugoj
    256TimișLiceul Teoretic „Iulia Hașdeu“ Lugoj
    257TimișȘcoala Gimnazială Tomești
    258TimișȘcoala Gimnazială Dumbrăvița
    259TimișLiceul Teoretic „David Voniga“ Giroc
    260TulceaLiceul Teoretic „Ion Creangă“ Tulcea
    261TulceaȘcoala Gimnazială „Alexandru Ciucurencu“ Tulcea
    262TulceaȘcoala Gimnazială „Gheorghe Banea“ Măcin
    263TulceaLiceul Teoretic „Gh. M. Murgoci“ Măcin
    264TulceaȘcoala Gimnazială Dorobanțu
    265TulceaȘcoala Gimnazială Greci
    266TulceaLiceul Tehnologic Topolog
    267VâlceaColegiul Național de Informatică „Matei Basarab“ Râmnicu Vâlcea
    268VâlceaȘcoala Gimnazială „I. Gh. Duca“ Râmnicu Vâlcea
    269VâlceaȘcoala Gimnazială „Costea Marinoiu“ Ocnele Mari
    270VâlceaLiceul „Gheorghe Surdu“ Brezoi
    271VâlceaȘcoala Gimnazială Ghioroiu
    272VâlceaȘcoala Gimnazială Mihăești
    273VâlceaLiceul Teoretic Măciuca
    274VasluiLiceul Pedagogic „Ioan Popescu“ Bârlad
    275VasluiȘcoala Gimnazială „Ștefan cel Mare“ Vaslui
    276VasluiȘcoala Gimnazială „Mihai David“ Negrești
    277VasluiLiceul Tehnologic „Nicolae Iorga“ Negrești
    278VasluiȘcoala Gimnazială Nr. 1 Văleni
    279VasluiȘcoala Gimnazială „Ion Murgeanu“ Zorleni
    280VasluiLiceul „Ștefan cel Mare“ Codăești
    281VranceaColegiul Național Pedagogic „Spiru Haret“ Focșani
    282VranceaȘcoala Gimnazială „Duiliu Zamfirescu“ Focșani
    283VranceaȘcoala Gimnazială Nr. 2 Mărășești
    284VranceaLiceul Teoretic „Duiliu Zamfirescu“ Odobești
    285VranceaȘcoala Gimnazială „Petre Mironescu“ Mera
    286VranceaȘcoala Gimnazială „Alexandru Vlahuță“ Gugești
    287VranceaLiceul „Simion Mehedinți“ Vidra
    288BucureștiȘcoala Gimnazială „Sf. Voievozi“
    289BucureștiLiceul Teoretic „George Călinescu“
    290BucureștiColegiul Tehnologic „Viaceslav Harnaj“
    291BucureștiColegiul Național „Aurel Vlaicu“
    292BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 183
    293BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 13
    294BucureștiȘcoala Gimnazială „Al. Costescu“
    295BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 71
    296BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 32
    297BucureștiȘcoala Gimnazială „Sfântul Silvestru“
    298BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 25
    299BucureștiLiceul Tehnologic „Nikola Tesla“
    300BucureștiLiceul Teoretic „C.A. Rosetti“
    301BucureștiColegiul Național „Școala Centrală“
    302BucureștiȘcoala Superioară Comercială „N. Kretzulescu“
    303BucureștiColegiul Tehnic „Mihai Bravu“
    304BucureștiLiceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza“
    305BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 88
    306BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 55
    307BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 195
    308BucureștiȘcoala Gimnazială „Federico Garcia Lorca“
    309BucureștiColegiul Național „Ion Creangă“
    310BucureștiColegiul Național de Arte „Dinu Lipatti“
    311BucureștiLiceul Tehnologic „Mircea Vulcănescu“
    312BucureștiȘcoala Gimnazială „Ienăchiță Văcărescu“
    313BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 96
    314BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 165
    315BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 189
    316BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 115
    317BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 126
    318BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 127
    319BucureștiȘcoala Gimnazială „Luceafărul“
    320BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 136
    321BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 188
    322BucureștiLiceul Teoretic „Ion Barbu“
    323BucureștiColegiul Național „Elena Cuza“
    324BucureștiLiceul cu Program Sportiv „Mircea Eliade“
    325BucureștiColegiul Național „Grigore Moisil“
    326BucureștiColegiul Economic „Costin C. Kirițescu“
    327BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 59
    328BucureștiȘcoala Gimnazială „Sfântul Andrei“
    329BucureștiȘcoala Gimnazială „Constantin Brâncuși“
    ----