HOTĂRÂRE nr. 898 din 22 august 2002privind aprobarea închiderii definitive a unor mine și cariere, etapa a VI-a
EMITENT
  • GUVERNUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 645 din 30 august 2002



    În temeiul prevederilor art. 107 din Constituția României și ale art. 38 alin. (2) din Legea minelor nr. 61/1998, cu modificările ulterioare,Guvernul României adopta prezenta hotărâre.  +  Articolul 1Se aprobă conservarea și închiderea definitivă a unor mine și cariere aflate în patrimoniul Companiei Naționale a Metalelor Prețioase și Neferoase "Remin" S.A. Baia Mare, Companiei Naționale a Cuprului, Aurului și Fierului "Minvest" - S.A. Deva, Companiei Naționale a Uraniului - S.A. București, Companiei Naționale a Huilei S.A. Petrosani, Companiei Naționale a Lignitului "Oltenia" - S.A. Targu Jiu, Societății Naționale a Carbunelui - S.A. Ploiesti, Societății Comerciale Miniere "Banat Anina" - S.A., Societății Comerciale "Talc Dolomita" S.A. Hunedoara, Societății Comerciale "Moldomin" - S.A. Moldova Noua, Societății Comerciale "Dobromin" - S.A. Constanta, Societății Comerciale "Geomold" - S.A. Campulung Moldovenesc, Societății Comerciale "Cuart" - S.A. Baia Mare, Societății Comerciale "Transgex" - S.A. Oradea, Societății Comerciale "Geolex" - S.A. Miercurea-Ciuc, Societății Comerciale "Geopec" - S.A. Pitesti, Societății Comerciale "Minexfor" - S.A. Deva, prevăzute în anexa nr. 1.  +  Articolul 2Rezervele geologice neexploatate, aferente minelor și carierelor ce se inchid, prevăzute în anexa nr. 1, rămân în gestionarea Agenției Naționale pentru Resurse Minerale.  +  Articolul 3(1) Scoaterea din funcțiune și din activul agenților economici, precum și valorificarea mijloacelor fixe aferente fiecărei mine și/sau cariere, prevăzute a se închide potrivit anexei nr. 1, se va face cu respectarea prevederilor Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu completările ulterioare. Sumele obținute din valorificarea mijloacelor fixe vor fi folosite cu respectarea prevederilor legale.(2) Lucrările de investiții neterminate și nereceptionate, aferente fiecărei mine și/sau cariere ce se închide, se casează de către agenții economici prevăzuți la art. 1, cu respectarea prevederilor Legii nr. 15/1994.(3) Mijloacele fixe rămase nevalorificate urmează regimul juridic al Hotărârii Guvernului nr. 632/1999 privind unele măsuri pentru folosirea și valorificarea bunurilor reprezentând dependințe și anexe tehnologice de la minele la care închiderea definitivă a fost aprobată prin hotărâri ale Guvernului.  +  Articolul 4(1) Cheltuielile pentru conservarea și închiderea definitivă a minelor și carierelor, fundamentate în programele tehnice de dezafectare și ecologizare, elaborate în acest scop și avizate conform legii, inclusiv cheltuielile pentru conservare și proiectare, se acoperă din surse proprii și din alocațiile bugetare aprobate cu aceasta destinație în bugetul Ministerului Industriei și Resurselor, în baza listelor anuale de lucrări întocmite de ordonatorul principal de credite.(2) Cheltuielile efectuate pentru închiderea minelor și carierelor se vor evidenția în contabilitatea agenților economici prevăzuți la art. 1, în conformitate cu prevederile pct. 95 și 96 din Regulamentul pentru aplicarea Legii contabilității nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 704/1993. În contabilitatea financiară și de gestiune cheltuielile efectuate pentru aceste activități vor fi evidentiate distinct.(3) Gestionarea fondurilor pentru închidere și reconstrucție ecologica a suprafețelor de teren afectate se realizează de Ministerul Industriei și Resurselor, cu respectarea prevederilor legale.(4) Cererile de deschidere a creditelor bugetare se vor face lunar de către ordonatorul principal de credite și vor fi însoțite de deconturile justificative întocmite de agenții economici, potrivit anexei nr. 2.(5) Deconturile justificative se vor întocmi pe baza programelor tehnice de dezafectare a minelor și carierelor, a celor de refacere a mediului și a cheltuielilor efectiv realizate, rezultate din situațiile de lucrări întocmite lunar de agenții economici.(6) Deconturile justificative vor fi verificate și avizate de direcțiile generale ale finanțelor publice județene, respectiv a municipiului București.  +  Articolul 5Ministerul Industriei și Resurselor, Ministerul Finanțelor Publice și agenții economici implicați vor lua măsurile necesare pentru aplicarea prezentei hotărâri.  +  Articolul 6Anexele nr. 1 și 2 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
    PRIM-MINISTRU
    ADRIAN NASTASE
    Contrasemnează:
    Ministrul industriei și resurselor,
    Dan Ioan Popescu
    Ministrul finanțelor publice,
    Mihai Nicolae Tanasescu
    București, 22 august 2002.Nr. 898.  +  Anexa nr. 1
    LISTA
    minelor și carierelor care se inchid în etapa a VI-a
    Nr. crt.Mina/ carieraObiectivulData încetării activitățiiCodul perimetruluiCheltuieli totale pentru închidere (7+8)Din care:Conservare anuală
    Pentru elaborarea documentațieiPentru închidere inclusiv ecologizare
    123456789
    Compania Națională a Metalelor Prețioase și Neferoase REMIN S.A. Baia Mare
    1MinaValea Roșie199750.00015.40030015.100426
    2MinaSofia199550.00752550475
    3MinaWilhelm Trei Stejari199741.0393.0501002.950
    4MinaMihai Nepomuc199742.0941.7501001.65060
    5MinaAurum199750.03482530795213
    6MinaWilhelm199150.03347020450240
    7MinaGalbena Lăpușna198641.07447030440
    8MinaDealu Crucii198241.1512.762802.682
    9MinaHerja Superior199441.0423.938803.858
    10MinaBreiner199010903.4401503.290
    11MinaBloduț Superior199641.0923.7651003.665
    Total36.3951.04035.355939
    Compania Națională a Cuprului Aurului și Fierului MINVEST S.A. Deva
    12MinaBăița Superior198831.0595.2403504.890
    13MinaMuncel199926.00328.10821027.8981.200
    14MinaPuț 5, Iaz 2;3;3a199231.07130.19216030.032
    15CarieraSîntimbru197757.00129.24321029.033
    Total92.78393091.8531.200
    Compania Națională a Uraniului S.A. București
    16MinaViezuroiu1988123.0135.0323004.732
    17MinaBîrzava1969-7.9131847.729
    18MinaValea Galbena-Arieșeni2000-7.5203007.220150
    19MinaMehadia2000-3.1742002.974150
    Total23.63998422.655300
    Compania Națională a Huilei S.A. Petroșani
    20MinaAninoasa200228.00982.32550081.82528.680
    21CarieraJieț Defor199011.71611.71640011.316
    22MinaMina Vulcan II200228.004167.808250167.55887.720
    23CarieraBalomir198914.00014.00050013.500
    Total275.8491.650274.199116.400
    Compania Națională a Lignitului Oltenia S.A. Tg. Jiu
    24CarieraLupoaia str. V-VI199831.17850.79912050.679
    Total50.79912050.679
    Societatea Națională a Cărbunelui S.A. Ploiești
    25CarieraMalu Roșu1998-2.2781502.128
    26MinaVărzarii II199731.04191.50950091.009
    27MinaMărgineanca Est200231.0032.568852.483660
    28MinaBaraolt II200231.00217.3508217.2686.000
    Total113.705817112.8886.660
    Societatea Comercială Minieră Banat S.A. Anina
    29MinaDrenetina-Coronini200128.0026.4672006.2674.786
    30MinaDelia200126.0052.0101001.910150
    31MinaSinersig I Darova199231.161 31.16215.98948015.509
    32MinaFranciscus200226.0035.7484005.3482.088
    Total30.2141.18029.0347.024
    Societatea Comercială Talc - Dolomită S.A. Hunedoara
    33MinaCerișor20006.049,00140,005.909,00110,00
    Societatea Comercială Moldomin S.A. Moldova Nouă
    34MinaVărad Superior199842.00726.89949026.4091.200
    Total26.89949026.4091.200
    Societatea Comercială Dobromin S.A. Constanța
    35CarieraOvidiu1998120.01632.57810032.478
    Total32.57810032.478
    Societatea Comercială Geomold S.A. Câmpulung Moldovenesc
    36MinaPârâul Colbului1997-400400
    37MinaRâșca Neamț1997-300300
    Total700700
    Societatea Comercială Cuarț S.A. Baia Mare
    38MinaPuțul 2 Dealu Crucii1997-150150
    39MinaDubugău1997-400400
    40MinaHerja Est1997-150150
    Total700700
    Societatea Comercială Transgex S.A. Oradea
    41MinaZimbor-Dolu199230.021250250
    42MinaRebra-Cormaia1991-120120
    Total370370
    Societatea Comercială Geolex S.A. Miercurea - Ciuc
    43MinaLivezi1997100100
    Total100100
    Societatea Comercială Geopec S.A. Pitești
    44MinaPiscu Negru19927575
    Total7575
    Societatea Comercială Minexfor S.A. Deva
    45MinaMoneasa Tăuți1993-400400
    Total400400
    Nr. total unități45TOTAL691.255,009.796,00681.459,00133.833,00
     +  Anexa nr. 2OPERATOR ECONOMIC(furnizor produse/prestator servicii/executant de lucrări)(Elemente de identificare)
    DECONT JUSTIFICATIV
    privind cheltuielile realizate pentru închiderea minelor, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. .......,
    pentru deschiderea finanțării pe luna ....../anul ......
    I. închideriII. conservăriIII. monitorizări
    lei, inclusiv TVA
    Nr. crt. Mina Obiectivul Cheltuieli totale aprobate pentru închidere pe anul .......... Cheltuieli efectuate pentru conservare, proiectare, închidere Cheltuieli pentru monitorizare postînchidere Sumele alocate Diferența de acordat 7 = 4 - 6 7 = 5 - 6
    0 1 2 3 4 5 6 7
    1. I X
    2. II X
    3. III X
    4. TOTAL
    Director general,……………..Director economic,………………….
    VizatVerificat realitatea și exactitatea datelor din decont, conform procesului-verbal de constatare nr. .......Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului .........,Director general,........................
    (la 15-10-2010, Anexa nr. 2 a fost modificată de Alineatul (7), Articolul 4 din HOTĂRÂREA nr. 997 din 29 septembrie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 692 din 15 octombrie 2010 )
    -----