HOTĂRÂRE nr. 1.008 din 2 august 2006privind aprobarea închiderii definitive și monitorizării factorilor de mediu postînchidere a unor mine și cariere, etapa a IX-a
EMITENT
  • GUVERNUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 692 din 14 august 2006



    În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, precum și al art. 52 alin. (2) și al art. 56 lit. a) din Legea minelor nr. 85/2003, cu modificările și completările ulterioare,Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.  +  Articolul 1Se aprobă închiderea definitivă și monitorizarea factorilor de mediu postînchidere a unor mine și cariere, aflate în patrimoniul Companiei Naționale a Huilei - S.A. Petroșani, Companiei Naționale a Uraniului - S.A. București, Societății Comerciale "Formin" - S.A. Caransebeș, Societății Comerciale "Geomold" - S.A. Câmpulung Moldovenesc, Societății Comerciale "Geopec" - S.A. Pitești, Societății Naționale a Lignitului "Oltenia" - S.A. Târgu Jiu, Societății Naționale a Cărbunelui - S.A. Ploiești, Societății Comerciale "Geolex" - S.A. Miercurea-Ciuc, Societății Comerciale "Minbucovina" - S.A. Vatra Dornei, Societății Comerciale "Mineral Vest" - S.A. Dobrești, Companiei Naționale a Cuprului, Aurului și Fierului "Minvest" - S.A. Deva, Societății Comerciale "Moldomin" - S.A. Moldova Nouă, Societății Comerciale "Exploatarea Minieră Harghita" - S.A. Miercurea-Ciuc, Companiei Naționale a Metalelor Prețioase și Neferoase "Remin" - S.A. Baia Mare, Societății Naționale a Sării "Salrom" - S.A. București și al Societății Comerciale "Miniera Banat" - S.A. Anina.  +  Articolul 2Rezervele geologice neexploatate ale minelor și carierelor ce se închid rămân în gestionarea Agenției Naționale pentru Resurse Minerale.  +  Articolul 3(1) Scoaterea din funcțiune de către operatorii economici prevăzuți la art. 1 a mijloacelor fixe aferente fiecărui obiectiv prevăzut a se închide potrivit anexei nr. 1, precum și valorificarea acestora se vor face cu respectarea prevederilor Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Sumele obținute din valorificarea mijloacelor fixe vor fi folosite cu respectarea prevederilor legale.(2) Se aprobă sistarea definitivă a lucrărilor de investiții neterminate, terminate și nerecepționate, aferente fiecărui obiectiv ce se închide. Investițiile neterminate vor fi casate și valorificate conform procedurii de casare și valorificare a mijloacelor fixe prevăzute în Legea nr. 15/1994, republicată, cu modificările și completările ulterioare.(3) Potrivit art. 37 alin. (2) din Legea minelor nr. 85/2003, cu modificările și completările ulterioare, anexele tehnice și dependințele care se impun a fi menținute în funcțiune pe parcursul executării lucrărilor de închidere a minelor vor fi preluate de Ministerul Economiei și Comerțului de la operatorii economici care le-au avut în patrimoniu, la mina aprobată a fi închisă, iar pe măsura executării, vor fi închise conform proiectului tehnic.(4) Anexele tehnice și dependințele, altele decât cele prevăzute la art. 37 alin. (2) din Legea nr. 85/2003, cu modificările și completările ulterioare, vor fi valorificate de operatorii economici, în condițiile legii, prin vânzare sau acordare cu titlu gratuit la cererea comunității locale, înainte de începerea lucrărilor de închidere a minelor și ecologizare a suprafețelor. Anexele și dependințele ce au rămas nevalorificate se vor casa conform Legii nr. 15/1994, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și vor fi dezafectate conform proiectului tehnic de închidere și ecologizare a suprafețelor.(5) Construcțiile care rămân în urma procesului de închidere și ecologizare, precum și terenurile aferente perimetrului ecologizat se vor preda autorității competente, respectiv Agenției Naționale pentru Resurse Minerale, în vederea monitorizării factorilor de mediu postînchidere.(6) Predarea-preluarea anexelor tehnice prevăzute la alin. (3) se face conform instrucțiunilor elaborate de Ministerul Economiei și Comerțului.  +  Articolul 4(1) Cheltuielile pentru conservarea, închiderea definitivă a minelor și carierelor, inclusiv monitorizarea factorilor de mediu postînchidere, pentru societățile și companiile naționale, fundamentate în programele tehnice de dezafectare sau conservare, elaborate în acest scop și avizate conform legii, se asigură din sursele proprii ale operatorilor economici și din alocațiile bugetare aprobate cu această destinație în bugetul Ministerului Economiei și Comerțului, în baza listelor anuale de lucrări întocmite de ordonatorul principal de credite.(2) Cheltuielile necesare efectuării unor activități auxiliare în procesul de închidere și ecologizare a minelor, precum și cele privind organizarea și desfășurarea achizițiilor publice, efectuarea unor teste și expertize necesare în perioada derulării lucrărilor de proiectare/închidere/ecologizare, organizarea și desfășurarea recepțiilor, precum și altele asemenea vor fi prevăzute în devizele generale ale obiectivelor care se închid, cu încadrarea în valorile totale aprobate pentru fiecare obiectiv. Plata serviciilor efectuate pentru asemenea activități la obiectivele supuse închiderii se va face conform normelor interne și/sau tarifelor aprobate prin ordin al ordonatorului principal de credite.(3) Cheltuielile efectuate pentru închiderea minelor și carierelor se vor evidenția în contabilitate, în conformitate cu prevederile Legii contabilității nr. 82/1991, republicată, și ale reglementărilor contabile aplicabile.(4) Gestionarea fondurilor de la bugetul de stat pentru conservarea, închiderea definitivă a minelor și carierelor se realizează de Ministerul Economiei și Comerțului, cu respectarea prevederilor legale.(5) Pentru minele și carierele prevăzute în anexa nr. 1, precum și pentru altele asemenea, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 816/1998 privind conservarea și închiderea definitivă a unor mine și cariere, Hotărârea Guvernului nr. 17/1999 privind închiderea definitivă și conservarea unor mine și cariere, etapa a II-a, Hotărârea Guvernului nr. 720/1999 privind aprobarea programului pentru conservarea și închiderea definitivă a unor mine și cariere, etapa a III-a, Hotărârea Guvernului nr. 493/2000 privind aprobarea Programului pentru conservarea și închiderea definitivă a unor mine și cariere, etapa a IV-a, cu modificările și completările ulterioare, Hotărârea Guvernului nr. 602/2001 privind aprobarea închiderii definitive a unor mine și cariere, etapa a V-a, cu modificările ulterioare, Hotărârea Guvernului nr. 898/2002 privind aprobarea închiderii definitive a unor mine și cariere, etapa a VI-a, Hotărârea Guvernului nr. 926/2003 privind aprobarea conservării, închiderii definitive și monitorizării factorilor de mediu postînchidere a unor mine și cariere, etapa a VII-a și prin Hotărârea Guvernului nr. 1.846/2004 privind aprobarea conservării, închiderii definitive și monitorizării factorilor de mediu postînchidere a unor mine și cariere, etapa a VIII-a, cheltuielile prevăzute la alin. (1) se solicită lunar de către ordonatorul principal de credite pe baza cererilor de deschidere a creditelor bugetare care vor fi însoțite de Situația centralizatoare a deconturilor justificative ale operatorilor economici, în conformitate cu anexa nr. 2.(6) Deconturile justificative se vor întocmi pe baza programelor tehnice de dezafectare sau de conservare a minelor și a cheltuielilor efectiv realizate, rezultate din situațiile de lucrări întocmite lunar de operatorii economici.(7) Deconturile justificative vor fi verificate și avizate de direcțiile generale ale finanțelor publice județene, respectiv a municipiului București, după caz, unde se localizează obiectivul la care s-au efectuat lucrările de închidere, indiferent de sediul social al operatorului economic care a efectuat această lucrare, în conformitate cu anexa nr. 3.(8) Măsurile de natura ajutorului de stat prevăzute de prezenta hotărâre vor fi notificate Consiliului Concurenței de către Ministerul Economiei și Comerțului, iar ajutorul de stat va fi efectiv acordat numai după autorizarea acestuia de către Consiliul Concurenței.(9) În cazul actelor administrative emise și al contractelor administrative încheiate fără respectarea obligației prevăzute la alin. (8), Consiliul Concurenței va solicita instanțelor de judecată competente anularea acestora, precum și recuperarea/rambursarea ajutoarelor de stat legale, în conformitate cu prevederile Legii nr. 143/1999 privind ajutorul de stat, republicată.  +  Articolul 5Pentru minele și carierele prevăzute în anexa nr. 1, precum și pentru altele asemenea, aprobate prin hotărârile Guvernului prevăzute la art. 4 alin. (5) în vederea conservării și închiderii, la care lucrările de închidere nu au început în anul financiar aferent aprobării, cheltuielile pentru conservare vor putea continua și în perioada următoare, pe baza unor analize economice, cu condiția încadrării în valoarea aprobată, pe total, prin respectivele hotărâri ale Guvernului.  +  Articolul 6Ministerul Economiei și Comerțului și operatorii economici implicați vor lua măsurile necesare pentru aplicarea prevederilor prezentei hotărâri.  +  Articolul 7Anexele nr. 1-3 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
    PRIM-MINISTRU
    CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU
    Contrasemnează:
    p. Ministrul economiei și comerțului,
    Eugen Țapu -Nazare,
    secretar de stat
    Ministrul mediului și gospodăririi apelor,
    Sulfina Barbu
    p. Ministrul finanțelor publice,
    Doina-Elena Dascălu,
    secretar de stat
    București, 2 august 2006.Nr. 1.008.  +  Anexa nr. 1
    LISTA
    minelor și carierelor care se închid în etapa a IX-a
    Nr. crt.Mina/ carieraObiectivulData încetării activitățiiCodul perimetruluiCheltuieli totale pentru închidere (7 + 8) (lei)Din care:Conservare (lei)Monitorizare postînchidere (lei)
    Pentru elaborarea documentației tehnice (lei)Pentru închidere inclusiv ecologizare (lei)
    12345678910
    I. Compania Națională a Huilei S.A. Petroșani
    1MinaȚebea (Hd)200630069.058.725240.0008.818.725736.713475.023
    2MinaAninoasa (Hd)2002280098.262.16808.262.16800
    3MinaMesteacăn Puț I (Hd)200430064.645.504203.9574.441.547614.031143.880
    4 Preparația Lupeni (Hd)2004 23.604.17030.00023.574.17000
    5 Preparația Petrila (Hd)2002 17.471.20030.00017.441.20000
      Total 63.041.767503.95762.537.8101.350.744618.903
    II. Compania Națională a Uraniului S.A. București
    6MinaCrucea Nord - Botusana (Sv)19981600014.086.262169.6143.916.648-26.833
    7MinaPrimatar I-II (Nt)19981600028.426.064336.0008.090.064449.34745.833
      Total 12.512.32645.00012.006.712449.34772.666
    III. Societatea Comercială FORMIN S.A. Caransebeș
    8MinaSinersig II (Cs)199031.075125.80025.000100.800-14.280
      Total 125.80025.000100.800014.280
    IV. Societatea Comercială GEOMOLD S.A. Câmpulung Moldovenesc
    9MinaBroșteni Secu (Sv)198941031457.44671.190386.256-69.000
    10MinaMănăila (Sv)200342040579.17976.275502.904-69.000
      Total 1.036.625147.465889.1600138.000
    V. Societatea Comercială GEOPEC S.A. Pitești
    11MinaBuda (Ag)1998-397.540117.500280.040 36.000
    12MinaDragoslavele-Stoenești (Ag)1995-1.431.610117.5001.314.110 36.000
    13MinaPascoaia (Ag)1994-590.14060.000530.140 36.000
    14MinaSipot (Ag)1991-224.16050.000174.160 24.000
    15MinaV. Ialomiței - Vf. Romanescu (Db)2004-237.53854.000183.538 12.320
    16MinaV. Dâmbovița - Vf. Leaota (Ag)2000-2.129.210169.3681.959.842 36.000
    17MinaV. Paltinet - V. Ghimbav (Ag)1992-1.003.98090.000913.980 36.000
      Total 6.014.178658.3685.355.8100216.320
    VI. Societatea Naționlă a Lignitului OLTENIA S.A. Tg. Jiu
    18MinaAlbeni II (Gj)2005312037.869.379145.0007.724.3792.366.000,038.285
    19MinaRosiuta II N Bujorascu (Gj)1998310452.730.098120.0002.610.098--
    20MinaValea Fântânii (Gj)19993105395.98210.00085.982-10.000
      Total 10.695.458275.00010.420.4592.366.00048.285
    VII. Societatea Națională a Cărbunelui S.A. Ploiești
    21MinaBaraolt Vest (Cv)2002312082.938.300125.3002.813.0001.124.500167.200
    22MinaBorsec (Hg)2004300251.015.00095.000920.000570.40022.200
    23MinaCrăciunești (Bc)2003300321.011.80095.000916.800499.50022.200
    24MinaRoșioara (Ph)200331221732.30070.000662.300601.70022.200
    25CarieraSlănic Nord (Ag)19963103730.300.000400.00029.900.000--
    26MinaSotanga Est (Db)2004312261.079.500100.000979.500959.00014.000
      Total 37.076.900885.30036.191.6003.755.100247.800
    VIII. Societatea Comercială GEOLEX S.A. Miercurea Ciuc
    27MinaZebrac - Mermezeu (Ms)1989-485.62330.000455.623--
      Total 485.62330.000455.62300
    IX. Societatea Comercială MINBUCOVINA S.A. Vatra Dornei
    28MinaAluniș (Sv)200386002638.56453.920584.644116.73524.491
    29CarieraArsita - Argestru - Capraria (Sv)2005390042.573.834160.0002.413.834344.988100.000
    39006
    39010
    39015
    30CarieraColacu - Oița-Carieră (Sv)2002390092.379.914130.0002.249.914170.45550.000
    39019
    31CarieraDadu - Cârlibaba (Sv)1995390021.970.828126.0111.844.817100.00030.363
    32MinaDealu Rusului - Mandrileni (Sv)2003390171.350.120120.0001.230.1202.122.40750.000
    39018
    33MinaCrucea Adâncime (Sv)  1.160.00090.0001.070.000--
    34MinaLeșu Ursului UP Tarnita (Sv)20064300242.962.663370.00042.592.6633.437.596361.188
      Total 53.035.9231.049.93151.985.9926.292.181616.042
    X. Societatea Comercială MINERAL VEST Dobrești
    35CarieraMine și cariere Dobrești - Extindere (BH)20044602121.800.780198.93021.601.8502.551.610254.400
    46028
      Total 21.800.780198.93021.601.8502.551.610254.400
    XI. Compania Națională C.A.F. MINVEST S.A. Deva
    36MinaBarza (Hd)20055000414.870.826245.40914.625.4171.371.17259.143
    37MinaGhelar (Hd)20053703514.156.512199.37513.957.1371.094.68521.420
    38MinaTeliuc (Hd)20053703641.561.905360.21141.201.6941.303.312121.580
    37023
    39GalerieAntoniu - Sud Balan Sistem de epurare pasivă a apei de mina (Hg)  390.0000390.000--
    40MinaVetel (Hd)2005420305.700.948172.8905.528.058527.95745.146
    41MinaZlatna (Hd)20035000312.054.152260.78911.793.363239.952188.054
    41050
    42003
    50039
    50042
    41007
      Total 88.734.3431.238.67487.495.6694.537.078435.343
    XII. Societatea Comercială MOLDOMIN S.A. Moldova Nouă
    42MinaCentral Suvorov - V. Mare (Cs)2005420059.083.192165.5008.917.6922.183.09544.890
    42007
      Total 9.083.192165.5008.917.6922.183.09544.890
    XIII. Societatea Comercială EXPLOATAREA MINIERĂ HARGHITA S.A. Miercurea Ciuc
    43MinaHarghita Băi (Hg) -36.466.460325.44036.141.0201.695.190106.400
      Total 36.466.460325.44036.141.0201.695.190106.400
    XIV. Compania Națională M.P.N. REMIN Baia Mare
    44MinaBoldut Superior (Mm)19964109218.711.576280.00018.431.576994.9052.791.684
    45MinaAlunis Fata Mare Lucrări de remediere la stația de epurare (Sv)1996410441.021.56801.021.568--
    46MinaTibles Tomnatic Alimentare cu energie electrică la stația de epurare (Mm)199741136560.000100.000460.000--
    47MinaToroioaga Lucrări de remediere la stația de epurare (Mm)199742014265.5690265.569--
    48*)MinaBaia Borșa - Iazul Novat (Mm)1999410168.598.036250.0008.348.036-400.000
    49MinaGura Băii Inferior (MM)20064114845.558.655545.00045.013.6552.796.7301.022.590
    50MinaWilhelm (Mm)199150033197.22020.000177.22057.5699.653
      Total 66.314.5881.195.00073.717.6243.849.2043.823.927
    XV. Societatea Națională a Sării SALROM S.A. București
    51MinaCatalinu - Baia de Fier (Gj)1994800042.632.700132.5952.500.105019.630
    52 Ocnele Mari Câmpul II (Vl)199334016120.500.000500.00020.000.00005.000.000
      Total 23.132.700632.59522.500.10505.019.630
    XVI. Societatea Comercială Minieră BANAT S.A. Anina
    53MinaAnina (Cs)20062000613.707.597300.00013.407.5972.950.000320.000
    54MinaMehadia (Cs)200530024.635.504195.4724.440.032-359.335
     Total 18.343.101495.47217.847.6292.950.000679.335
    Nr. total unități54TOTAL VALORI**) 447.899.7648.277.746449.190.83431.979.54912.336.221
    XVII. Lucrări de monitorizare post-închidere, remedieri, intervenții, calamități
    55Lucrări anuale de remedieri, intervenții calamități, documentații, avize, teste, analize de laborator, studii, norme și normative tehnice, arhivare 30.000.000----
    Total 30.000.0000000
    48* Finanțarea prin "proiectul de reducere a riscurilor în cazul producerii calamităților naturale și pregătirea pentru situații de urgență"** Totalul nu cuprinde poziția 48* (la 15-10-2010, Anexa nr. 1 a fost modificată de Articolul 9 din HOTĂRÂREA nr. 997 din 29 septembrie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 692 din 15 octombrie 2010 )
     +  Anexa nr. 2OPERATOR ECONOMIC(furnizor produse/prestator servicii/executant de lucrări)(Elemente de identificare)
    DECONT JUSTIFICATIV
    privind cheltuielile realizate pentru închiderea minelor, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. .......,
    pentru deschiderea finanțării pe luna ....../anul ......
    I. închideriII. conservăriIII. monitorizări
    lei, inclusiv TVA
    Nr. crt. Mina Obiectivul Cheltuieli totale aprobate pentru închidere pe anul .......... Cheltuieli efectuate pentru conservare, proiectare, închidere Cheltuieli pentru monitorizare postînchidere Sumele alocate Diferența de acordat 7 = 4 - 6 7 = 5 - 6
    0 1 2 3 4 5 6 7
    1. I X
    2. II X
    3. III X
    4. TOTAL
    Director general,……………..Director economic,………………….
    VizatVerificat realitatea și exactitatea datelor din decont, conform procesului-verbal de constatare nr. .......Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului .........,Director general,........................
    (la 15-10-2010, Anexa nr. 2 a fost modificată de Alineatul (7), Articolul 4 din HOTĂRÂREA nr. 997 din 29 septembrie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 692 din 15 octombrie 2010 )
     +  Anexa nr. 3 OPERATORUL ECONOMIC (Elemente de identificare)
    DECONT
    privind cheltuielile realizate pentru închiderea minelor, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. .................,
    pentru deschiderea finanțării pe luna ................../anul .....................
    I. Închideri II. Conservări III. Monitorizări postînchidere
    Nr.crt.MinaObiectivulCheltuielitotaleaprobatepentruînchidereîn anul...........Cheltuieliefectuatepentruconservare, proiectareșiînchidereCheltuielipentrumonitorizarepostînchidereSumelealocateDiferențade acordat7=6-47=6-5
    01234567
    1.2.3.IIIIIIXXX
    4.TOTAL:
    Director general,..........................Director economic,...........................
    Vizat,Verificat realitatea și exactitatea datelor din decont, conform Procesului-verbal de constatatre nr. ............Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului ..................Director general,..........................
    ----------