HOTĂRÂRE nr. 48 din 20 decembrie 2012pentru aprobarea componenţei nominale a comisiilor permanente ale Camerei Deputaţilor
EMITENT
  • CAMERA DEPUTAŢILOR
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 872 din 20 decembrie 2012



    În temeiul prevederilor art. 64 alin. (4) din Constituţia României, republicată, şi ale art. 40 şi 41 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, aprobat prin Hotărârea Camerei Deputaţilor nr. 8/1994, republicat, cu modificările şi completările ulterioare,Camera Deputaţilor adoptă prezenta hotărâre.  +  Articolul UNICSe aprobă componenţa nominală a comisiilor permanente ale Camerei Deputaţilor, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.Această hotărâre a fost adoptată de Camera Deputaţilor în şedinţa din 20 decembrie 2012, cu respectarea prevederilor art. 76 alin. (2) din Constituţia României, republicată.PREŞEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILORVALERIU-ŞTEFAN ZGONEABucureşti, 20 decembrie 2012.Nr. 48.  +  Anexa 1. Componenţa Comisiei pentru politică economică, reformă şi privatizareLimitele aprobate: 15-33
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Adăscăliţei Constantin Grupul parlamentar PSD
    2 Bănicioiu Nicolae Grupul parlamentar PSD
    3 Blăjuţ Viorel-Ionel Grupul parlamentar PP-DD
    4 Bogdan Gheorghe-Dănuţ Grupul parlamentar PSD
    5 Caloianu Mario-Ernest Grupul parlamentar PP-DD
    6 Chirvăsuţă Laurenţiu Grupul parlamentar PSD
    7 Ciocan Dan Grupul parlamentar PSD
    8 Dumitru Georgică Grupul parlamentar PC
    9 Fejer Laszlo Odon Grupul parlamentar UDMR
    10 Gerea Andrei-Dominic Grupul parlamentar PNL
    11 Grama Horia Grupul parlamentar PSD
    12 Guran Virgil Grupul parlamentar PNL
    13 Itu Cornel Grupul parlamentar PSD
    14 Măduţă Flavius-Luigi Grupul parlamentar PSD
    15 Nazare Alexandru Grupul parlamentar PDL
    16 Neacşu Marian Grupul parlamentar PSD
    17 Nicolae Alexandri Grupul parlamentar PNL
    18 Nicolae Florian Grupul parlamentar PSD
    19 Palaşcă Viorel Grupul parlamentar PNL
    20 Şimon Gheorghe Grupul parlamentar PSD
    21 Smarandache Miron-Alexandru Grupul parlamentar PP-DD
    22 Stoica Ştefan-Bucur Grupul parlamentar PDL
    23 Teju Sorin Grupul parlamentar PNL
    24 Ţigăeru Roşca Laurenţiu Grupul parlamentar PNL
    25 Tudose Mihai Grupul parlamentar PSD
    26 Udrişte Gheorghe Grupul parlamentar PDL
    27 Ursărescu Dorinel Grupul parlamentar PNL
    28 Vainer Aurel Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    29 Vizitiu Sergiu-Constantin Grupul parlamentar PDL
    2. Componenţa Comisiei pentru buget, finanţe şi bănciLimitele aprobate: 15-33
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Bleotu Vasile Grupul parlamentar PSD
    2 Chiţoiu Daniel Grupul parlamentar PNL
    3 Ciobanu Gheorghe Grupul parlamentar PSD
    4 Cocei Erland Grupul parlamentar PNL
    5 Cosma Vlad-Alexandru Grupul parlamentar PSD
    6 Cristea Aurelia Grupul parlamentar PSD
    7 Cupa Ion Grupul parlamentar PDL
    8 Dascălu Constantin Grupul parlamentar PDL
    9 Diaconu Adrian-Nicolae Grupul parlamentar PP-DD
    10 Doboş Anton Grupul parlamentar PNL
    11 Donţu Mihai-Aurel Grupul parlamentar PNL
    12 Dragomir Gheorghe Grupul parlamentar PNL
    13 Dumitru Ioana-Jenica Grupul parlamentar PP-DD
    14 Erdei Doloczki Istvan Grupul parlamentar UDMR
    15 Hărărău Eleonora-Carmen Grupul parlamentar PNL
    16 Hulea Ioan Grupul parlamentar PP-DD
    17 Iacob-Ridzi Monica-Maria Grupul parlamentar PP-DD
    18 Ialomiţianu Gheorghe Grupul parlamentar PDL
    19 Ignat Miron Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    20 Manda Iulian-Claudiu Grupul parlamentar PSD
    21 Merka Adrian-Miroslav Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    22 Mocanu Adrian Grupul parlamentar PSD
    23 Negruţ Cornelia Grupul parlamentar PC
    24 Nicolăescu Gheorghe-Eugen Grupul parlamentar PNL
    25 Nosa Iuliu Grupul parlamentar PSD
    26 Paul Maria-Andreea Grupul parlamentar PDL
    27 Petrescu Petre Grupul parlamentar PSD
    28 Petric Octavian Grupul parlamentar PSD
    29 Popeangă Vasile Grupul parlamentar PSD
    30 Ruşanu Dan-Radu Grupul parlamentar PNL
    31 Ştefan Viorel Grupul parlamentar PSD
    3. Componenţa Comisiei pentru industrii şi serviciiLimitele aprobate: 15-31
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Antal Istvan Grupul parlamentar UDMR
    2 Arsene Ionel Grupul parlamentar PSD
    3 Benga Ioan Grupul parlamentar PSD
    4 Blănariu Valentin Grupul parlamentar PP-DD
    5 Bode Lucian-Nicolae Grupul parlamentar PDL
    6 Bucur Constantin Marin Grupul parlamentar PP-DD
    7 Chiriţă Dumitru Grupul parlamentar PSD
    8 Costin Gheorghe Grupul parlamentar PNL
    9 Diniţă Ion Grupul parlamentar PC
    10 Dolineaschi Andrei Grupul parlamentar PSD
    11 Fenechiu Relu Grupul parlamentar PNL
    12 Iancu Iulian Grupul parlamentar PSD
    13 Ionescu George Grupul parlamentar PDL
    14 Ispir Raluca-Cristina Grupul parlamentar PNL
    15 Lupu Mihai Grupul parlamentar PNL
    16 Manolescu Oana Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    17 Marin Gheorghe Grupul parlamentar PSD
    18 Martin Eduard-Stelian Grupul parlamentar PSD
    19 Mironescu Răzvan Horia Grupul parlamentar PNL
    20 Negruţ Clement Grupul parlamentar PDL
    21 Niţă Emil Grupul parlamentar PSD
    22 Roşca Mircea Grupul parlamentar PNL
    23 Şova Lucian Grupul parlamentar PSD
    24 Tararache Mihai Grupul parlamentar PP-DD
    25 Tătaru Florin-Cristian Grupul parlamentar PSD
    26 Ţîmpău Radu-Bogdan Grupul parlamentar PNL
    27 Toader Mircea-Nicu Grupul parlamentar PDL
    28 Traicu Rodin Grupul parlamentar PSD
    29 Zamfir Daniel-Cătălin Grupul parlamentar PNL
    4. Componenţa Comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi serviciiLimitele aprobate: 15-35
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Anton Marin Grupul parlamentar PNL
    2 Avram Marian Grupul parlamentar PSD
    3 Bălan Ion Grupul parlamentar PSD
    4 Chirteş Ioan-Cristian Grupul parlamentar PNL
    5 Constantin Daniel Grupul parlamentar PC
    6 Daea Petre Grupul parlamentar PSD
    7 Dolha Nechita-Stelian Grupul parlamentar PNL
    8 Dragomir Maria Grupul parlamentar PP-DD
    9 Dragomir Viorel Marian Grupul parlamentar PSD
    10 Gheorghe Tinel Grupul parlamentar PDL
    11 Ghiveciu Marian Grupul parlamentar PSD
    12 Gireadă Dumitru-Verginel Grupul parlamentar PNL
    13 Harbuz Liviu Grupul parlamentar PSD
    14 Iliuţă Vasile Grupul parlamentar PDL
    15 Kelemen Atilla-Bela-Laszlo Grupul parlamentar UDMR
    16 Laza-Matiuţa Liviu Grupul parlamentar PDL
    17 Melinte Ion Grupul parlamentar PP-DD
    18 Mîrza Gavril Grupul parlamentar PSD
    19 Mocanu Vasile Grupul parlamentar PSD
    20 Munteanu Ioan Grupul parlamentar PSD
    21 Neţoiu Gheorghe Grupul parlamentar PP-DD
    22 Niculescu Dumitru Grupul parlamentar PP-DD
    23 Săpunaru Nini Grupul parlamentar PNL
    24 Scarlat George Grupul parlamentar PNL
    25 Şoptică Costel Grupul parlamentar PNL
    26 Stanciu Zisu Grupul parlamentar PSD
    27 Stănescu Alexandru Grupul parlamentar PSD
    28 Steriu Valeriu-Andrei Grupul parlamentar PSD
    29 Surugiu Iulian-Radu Grupul parlamentar PNL
    30 Tabugan Ion Grupul parlamentar PSD
    31 Teodorescu Cătălin-Florin Grupul parlamentar PDL
    5. Componenţa Comisiei pentru drepturile omului, culte şi problemele minorităţilor naţionaleLimitele aprobate: 11-17
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Căprar Dorel-Gheorghe Grupul parlamentar PSD
    2 Cernea Remus-Florinel Grupul parlamentar PSD
    3 Ciofu Tamara-Dorina Grupul parlamentar PSD
    4 Culeţu Dănuţ Grupul parlamentar PDL
    5 Dîrzu Ioan Grupul parlamentar PSD
    6 Lubanovici Mircea Grupul parlamentar PDL
    7 Marian Ion Cristinel Grupul parlamentar PP-DD
    8 Marko Attila Gabor Grupul parlamentar UDMR
    9 Motreanu Dan-Ştefan Grupul parlamentar PNL
    10 Nicoară Romeo-Florin Grupul parlamentar PP-DD
    11 Păun Nicolae Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    12 Roman Ioan Sorin Grupul parlamentar PSD
    13 Stroe Radu Grupul parlamentar PNL
    14 Tănăsescu Claudiu-Andrei Grupul parlamentar PC
    15 Voicu Mihai-Alexandru Grupul parlamentar PNL
    6. Componenţa Comisiei pentru administraţie publică, amenajarea teritoriului şi echilibru ecologicLimitele aprobate: 15-35
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Almăjanu Marin Grupul parlamentar PNL
    2 Avram Constantin Grupul parlamentar PC
    3 Babuş Radu Grupul parlamentar PSD
    4 Boboc Valentin Gabriel Grupul parlamentar PSD
    5 Bucura-Oprescu Simona Grupul parlamentar PSD
    6 Călin Ion Grupul parlamentar PSD
    7 Chebac Eugen Grupul parlamentar PP-DD
    8 Cioată Cezar Grupul parlamentar PP-DD
    9 Ciolacu Ion-Marcel Grupul parlamentar PSD
    10 Ciurariu Florin Grupul parlamentar PNL
    11 Cseke Attila Zoltan Grupul parlamentar UDMR
    12 Dobre Victor-Paul Grupul parlamentar PNL
    13 Dragnea Nicolae-Liviu Grupul parlamentar PSD
    14 Duşa Mircea Grupul parlamentar PSD
    15 Man Mircea Grupul parlamentar PDL
    16 Manea Victor-Gheorghe Grupul parlamentar PNL
    17 Marocico Ion Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    18 Moldovan Carmen-Ileana Grupul parlamentar PSD
    19 Moldovan Ioan Grupul parlamentar PP-DD
    20 Nistor Laurenţiu Grupul parlamentar PSD
    21 Oltean Ioan Grupul parlamentar PDL
    22 Palăr Ionel Grupul parlamentar PNL
    23 Plumb Rovana Grupul parlamentar PSD
    24 Popescu Florin Aurelian Grupul parlamentar PDL
    25 Răţoi Neculai Grupul parlamentar PSD
    26 Rotaru Răzvan Grupul parlamentar PP-DD
    27 Simedru Dan-Coriolan Grupul parlamentar PNL
    28 Simionescu Adrian Constantin Grupul parlamentar PSD
    29 Surdu Raluca Grupul parlamentar PNL
    30 Thuma Hubert Petru Ştefan Grupul parlamentar PNL
    31 Urcan Ionaş-Florin Grupul parlamentar PDL
    32 Vlădoiu Aurel Grupul parlamentar PSD
    7. Componenţa Comisiei pentru muncă şi protecţie socialăLimitele aprobate: 15-31
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Amet Varol Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    2 Anastase Roberta Alma Grupul parlamentar PDL
    3 Axente Ioan Grupul parlamentar PSD
    4 Baltă Mihai Grupul parlamentar PSD
    5 Boghicevici Claudia Grupul parlamentar PDL
    6 Calotă Florică Ică Grupul parlamentar PNL
    7 Ciobanu Liliana Grupul parlamentar PP-DD
    8 Condurăţeanu Andrei-Răzvan Grupul parlamentar PP-DD
    9 Covaci Dorel Grupul parlamentar PSD
    10 Dobre Mircea-Titus Grupul parlamentar PSD
    11 Dumitrache Ileana Cristina Grupul parlamentar PSD
    12 Galan Constantin Grupul parlamentar PNL
    13 Găină Mihăiţă Grupul parlamentar PSD
    14 Grapini Maria Grupul parlamentar PC
    15 Horga Vasile Grupul parlamentar PNL
    16 Kerekes Karoly Grupul parlamentar UDMR
    17 Niculae Aurel Grupul parlamentar PNL
    18 Nistor Marioara Grupul parlamentar PP-DD
    19 Pardău Dumitru Grupul parlamentar PNL
    20 Pocora Cristina-Ancuţa Grupul parlamentar PNL
    21 Roman Victor Grupul parlamentar PSD
    22 Sefer Cristian-George Grupul parlamentar PP-DD
    23 Solomon Adrian Grupul parlamentar PSD
    24 Stativă Irinel-Ioan Grupul parlamentar PSD
    25 Stoica Mihaela Grupul parlamentar PDL
    26 Suciu Vasile Daniel Grupul parlamentar PSD
    27 Teodorescu Ioan Viorel Grupul parlamentar PNL
    28 Tudorie Violeta Grupul parlamentar PSD
    29 Vladu Iulian Grupul parlamentar PDL
    8. Componenţa Comisiei pentru sănătate şi familieLimitele aprobate: 15-25
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Bogdănici Camelia Margareta Grupul parlamentar PDL
    2 Bonis Istan Grupul parlamentar UDMR
    3 Buicu Corneliu-Florin Grupul parlamentar PSD
    4 Ciuhodaru Tudor Grupul parlamentar PP-DD
    5 Crăciunescu Grigore Grupul parlamentar PNL
    6 Cristian Horia Grupul parlamentar PNL
    7 Drăghici Sonia-Maria Grupul parlamentar PSD
    8 Gavrilescu Graţiela-Leocadia Grupul parlamentar PNL
    9 Irimie Vicenţiu Mircea Grupul parlamentar PDL
    10 Khraibani Camelia Grupul parlamentar PSD
    11 Movilă Petru Grupul parlamentar PDL
    12 Nechita Aurel Grupul parlamentar PSD
    13 Popa Radu-Mihai Grupul parlamentar PP-DD
    14 Popescu Dumitru-Iulian Grupul parlamentar PSD
    15 Potor Călin Grupul parlamentar PNL
    16 Rădulescu Constantin Grupul parlamentar PSD
    17 Rodica Nassar Grupul parlamentar PSD
    18 Roşca Lucreţia Grupul parlamentar PSD
    19 Uioreanu Elena-Ramona Grupul parlamentar PNL
    20 Zaharcu Neviser Grupul parlamentar PSD
    9. Componenţa Comisiei pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sportLimitele aprobate: 15-31
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Andea Petru Grupul parlamentar PSD
    2 Anghel Stanciu Grupul parlamentar PSD
    3 Anuşca Roxana-Florentina Grupul parlamentar PNL
    4 Ardeleanu Sanda-Maria Grupul parlamentar PDL
    5 Băişanu Ştefan-Alexandru Grupul parlamentar PNL
    6 Berci Vasile Grupul parlamentar PNL
    7 Cherecheş Florica Grupul parlamentar PNL
    8 Cristea Victor Grupul parlamentar PSD
    9 Diaconu Mihai Grupul parlamentar PP-DD
    10 Dobrinescu Traian Grupul parlamentar PNL
    11 Dumitru Ovidiu-Ioan Grupul parlamentar PP-DD
    12 Enache Marian Grupul parlamentar PSD
    13 Eparu Ion Grupul parlamentar PSD
    14 Giurescu Dinu Grupul parlamentar PC
    15 Grecea Maria Grupul parlamentar PP-DD
    16 Gust-Băloşin Florentin Grupul parlamentar PSD
    17 Kereskenyi Gabor Grupul parlamentar UDMR
    18 Mihăilă Ioan Grupul parlamentar PDL
    19 Oros Nechita-Adrian Grupul parlamentar PNL
    20 Petrache Adrian-Alin Grupul parlamentar PSD
    21 Rădulescu Romeo Grupul parlamentar PDL
    22 Raluca Turcan Grupul parlamentar PDL
    23 Resmeriţă Cornel-Cristian Grupul parlamentar PSD
    24 Ştefănescu Elena Cătălina Grupul parlamentar PSD
    25 Szabo Odon Grupul parlamentar UDMR
    26 Tîlvăr Angel Grupul parlamentar PSD
    27 Vasilică Radu Costin Grupul parlamentar PSD
    28 Zisopol Dragoş-Gabriel Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    29 Zlati Radu Grupul parlamentar PNL
    10. Componenţa Comisiei pentru cultură, arte, mijloace de informare în masăLimitele aprobate: 15-25
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Alexe Costel Grupul parlamentar PNL
    2 Alexe Florin-Alexandru Grupul parlamentar PNL
    3 Delureanu Virgil Grupul parlamentar PSD
    4 Dima Toader Grupul parlamentar PSD
    5 Florea Damian Grupul parlamentar PC
    6 Gunia Dragoş-Ionel Grupul parlamentar PDL
    7 Gvozdenovici Slavomir Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    8 Kelemen Hunor Grupul parlamentar UDMR
    9 Marton Arpad-Francisc Grupul parlamentar UDMR
    10 Mincă Liliana Grupul parlamentar PP-DD
    11 Niculescu-Mizil- Ştefănescu-Tohme Oana Grupul parlamentar PSD
    12 Ochi Ion Grupul parlamentar PSD
    13 Paleologu Theodor Grupul parlamentar PDL
    14 Pâslaru Florin-Costin Grupul parlamentar PSD
    15 Popa Octavian Marius Grupul parlamentar PNL
    16 Popescu Dan-Cristian Grupul parlamentar PDL
    17 Puşcaş Iacob Grupul parlamentar PP-DD
    18 Ştirbu Gigel-Sorinel Grupul parlamentar PNL
    19 Sturzu Mihai-Răzvan Grupul parlamentar PSD
    20 Taloş Gheorghe-Mirel Grupul parlamentar PNL
    21 Tămâian Ioan Grupul parlamentar PNL
    22 Voicu Mădălin-Ştefan Grupul parlamentar PSD
    23 Vulpescu Ioan Grupul parlamentar PSD
    11. Componenţa Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţiLimitele aprobate: 15-31
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Adam Ioan Grupul parlamentar PSD
    2 Adam Luminiţa-Pachel Grupul parlamentar PP-DD
    3 Andronache Gabriel Grupul parlamentar PDL
    4 Bărbulescu Daniel-Ionuţ Grupul parlamentar PSD
    5 Becali George Grupul parlamentar PNL
    6 Cătănăciu Steluţa-Gustica Grupul parlamentar PNL
    7 Ciucă Liviu-Bogdan Grupul parlamentar PC
    8 Cupşa Ioan Grupul parlamentar PNL
    9 Diaconu Mihai-Bogdan Grupul parlamentar PSD
    10 Fenechiu Cătălin-Daniel Grupul parlamentar PP-DD
    11 Florea Daniel Grupul parlamentar PSD
    12 Geantă Florian-Daniel Grupul parlamentar PDL
    13 Gorghiu Alina-Ştefania Grupul parlamentar PNL
    14 Grosaru Mircea Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    15 Ibram Iusein Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    16 Iordache Florin Grupul parlamentar PSD
    17 Manolache Marius Grupul parlamentar PSD
    18 Mate Andras-Levente Grupul parlamentar UDMR
    19 Mihăilescu Ion-Bogdan Grupul parlamentar PSD
    20 Mocioi Niculina Grupul parlamentar PP-DD
    21 Necula Cosmin Grupul parlamentar PSD
    22 Nica Nicolae-Ciprian Grupul parlamentar PSD
    23 Nicolescu Theodor-Cătălin Grupul parlamentar PNL
    24 Nicolicea Eugen Grupul parlamentar PSD
    25 Schelean Valeria-Diana Grupul parlamentar PDL
    26 Stragea Sorin Constantin Grupul parlamentar PSD
    27 Varga Vasile Grupul parlamentar PNL
    12. Componenţa Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţionalăLimitele aprobate: 15-25
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Bejinariu Eugen Grupul parlamentar PSD
    2 Bordeianu Dan Grupul parlamentar PNL
    3 Calimente Mihăiţă Grupul parlamentar PNL
    4 Canacheu Costică Grupul parlamentar PDL
    5 Cozmanciuc Corneliu-Mugurel Grupul parlamentar PNL
    6 Emacu Gheorghe Grupul parlamentar PSD
    7 Ghiţă Sebastian-Aurelian Grupul parlamentar PSD
    8 Mircovici Niculae Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    9 Mocioalcă Ion Grupul parlamentar PSD
    10 Moisii Constantin Grupul parlamentar PP-DD
    11 Murgu Neagu Grupul parlamentar PP-DD
    12 Niţă Constantin Grupul parlamentar PSD
    13 Pop Georgian Grupul parlamentar PSD
    14 Răducanu Ion Grupul parlamentar PSD
    15 Raeţchi Ovidiu Alexandru Grupul parlamentar PC
    16 Roman Cristian-Constantin Grupul parlamentar PDL
    17 Rusu Valentin Grupul parlamentar PNL
    18 Scutaru Adrian-George Grupul parlamentar PNL
    19 Sereş Denes Grupul parlamentar UDMR
    20 Stănişoară Mihai Grupul parlamentar PDL
    21 Stroe Ionuţ Marian Grupul parlamentar PNL
    22 Vlase Petru Gabriel Grupul parlamentar PSD
    23 Weber Mihai Grupul parlamentar PSD
    13. Componenţa Comisiei pentru politică externăLimitele aprobate: 15-25
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Anghel Gabriela-Lola Grupul parlamentar PP-DD
    2 Balan Ioan Grupul parlamentar PDL
    3 Borbely Laszlo Grupul parlamentar UDMR
    4 Budurescu Daniel-Stamate Grupul parlamentar PNL
    5 Comşa Cornel-George Grupul parlamentar PP-DD
    6 Enea Constantin-Cosmin Grupul parlamentar PNL
    7 Frăticiu Gheorghe Grupul parlamentar PSD
    8 Ganţ Ovidiu-Victor Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    9 Hellvig Eduard-Raul Grupul parlamentar PNL
    10 Intotero Natalia-Elena Grupul parlamentar PSD
    11 Militaru Lucian Grupul parlamentar PDL
    12 Mitrea Manuela Grupul parlamentar PSD
    13 Nistor Gheorghe-Vlad Grupul parlamentar PNL
    14 Pană Adriana-Doina Grupul parlamentar PSD
    15 Pârgaru Ion Grupul parlamentar PNL
    16 Pistru-Popa Eusebiu-Manea Grupul parlamentar PDL
    17 Popoviciu Alin-Augustin- Florin Grupul parlamentar PDL
    18 Rizea Cristian Grupul parlamentar PSD
    19 Sava Andrei-Valentin Grupul parlamentar PSD
    20 Şcheanu Ion Grupul parlamentar PP-DD
    21 Tiuch Cătălin Grupul parlamentar PSD
    22 Tocuţ Dan-Laurenţiu Grupul parlamentar PNL
    23 Tudorache Daniel Grupul parlamentar PSD
    14. Componenţa Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupţiei şi pentru petiţiiLimitele aprobate: 11-17
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Buican Cristian Grupul parlamentar PNL
    2 Coman Gheorghe Grupul parlamentar PP-DD
    3 Drăguşanu Vasile-Cătălin Grupul parlamentar PC
    4 Dumbrăvanu Paul Grupul parlamentar PNL
    5 Fonta Nuţu Grupul parlamentar PP-DD
    6 Gurzău Adrian Grupul parlamentar PDL
    7 Iriza Scarlat Grupul parlamentar PSD
    8 Longher Ghervazen Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    9 Matei Călin-Vasile-Andrei Grupul parlamentar PSD
    10 Mazilu Constantin Grupul parlamentar PSD
    11 Palăr Ionel Grupul parlamentar PNL
    12 Stan Ioan Grupul parlamentar PSD
    13 Toader Mircea-Nicu Grupul parlamentar PDL
    14 Uricec Eugen-Constantin Grupul parlamentar PSD
    15. Componenţa Comisiei pentru regulamentNumărul de membri aprobat: 7
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Andronache Gabriel Grupul parlamentar PDL
    2 Fenechiu Cătălin-Daniel Grupul parlamentar PP-DD
    3 Ionescu Aurelian Grupul parlamentar PC
    4 Marton Arpad-Francisc Grupul parlamentar UDMR
    5 Stancu Ionel Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    6 Taloş Gheorghe-Mirel Grupul parlamentar PNL
    7 Vasilescu Nicolae Grupul parlamentar PSD
    16. Componenţa Comisiei pentru tehnologia informaţiei şi comunicaţiilorLimitele aprobate: 11-19
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Cazan Mircea-Vasile Grupul parlamentar PNL
    2 Gliga Vasile Grupul parlamentar PSD
    3 Grindeanu Sorin Mihai Grupul parlamentar PSD
    4 Holban Titi Grupul parlamentar PNL
    5 Iacoban Sorin Grupul parlamentar PSD
    6 Iane Daniel Grupul parlamentar PNL
    7 Ibram Iusein Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    8 Moldovan Josif Grupul parlamentar UDMR
    9 Negruţ Cornelia Grupul parlamentar PC
    10 Nica Dan Grupul parlamentar PSD
    11 Oajdea Daniel Vasile Grupul parlamentar PP-DD
    12 Pambuccian Varujan Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    13 Sămărtinean Cornel Mircea Grupul parlamentar PDL
    14 Săvoiu Ionuţ-Cristian Grupul parlamentar PSD
    15 Şcheanu Ion Grupul parlamentar PP-DD
    16 Tănase Răzvan-Ionuţ Grupul parlamentar PP-DD
    17 Vreme Valerian Grupul parlamentar PDL
    17. Componenţa Comisiei pentru egalitate de şanse pentru femei şi bărbaţiLimitele aprobate: 11-17
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Dalcă Ştefan-Petru Grupul parlamentar PP-DD
    2 Drăghici Mircea Gheorghe Grupul parlamentar PSD
    3 Firczak Gheorghe Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    4 Gheorghe Florin Grupul parlamentar PDL
    5 Marcoci Vlad Grupul parlamentar PSD
    6 Marcu Viorica Grupul parlamentar PNL
    7 Mincă Liliana Grupul parlamentar PP-DD
    8 Molnar Zsolt Grupul parlamentar UDMR
    9 Nichita Cristina Grupul parlamentar PSD
    10 Orban Ludovic Grupul parlamentar PNL
    11 Paul Maria Andreea Grupul parlamentar PDL
    12 Pocora Cristiana-Ancuţa Grupul parlamentar PNL
    13 Podaşcă Gabriela Grupul parlamentar PSD
    18. Componenţa Comisiei pentru comunităţile de români din afara graniţelor ţăriiNumărul de membri aprobat: 11-15
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Bot Octavian Grupul parlamentar PNL
    2 Dolha Mircea Grupul parlamentar PNL
    3 Grecea Maria Grupul parlamentar PP-DD
    4 Iane Ovidiu-Cristian Grupul parlamentar PSD
    5 Korodi Attila Grupul parlamentar UDMR
    6 Lubanovici Mircea Grupul parlamentar PDL
    7 Mihai Aurelian Grupul parlamentar PP-DD
    8 Moţ Constantin-Stelian-Emil Grupul parlamentar PSD
    9 Peia Ninel Grupul parlamentar PSD
    10 Raeţchi Ovidiu Grupul parlamentar PC
    11 Roman Gheorghe Grupul parlamentar PSD
    12 Tomac Eugen Grupul parlamentar PDL
    13 Uioreanu Elena-Ramona Grupul parlamentar PNL
    19. Componenţa Comisiei pentru afaceri europeneNumărul de membri aprobat: 25-27
    Nr. crt. Numele şi prenumele Grupul parlamentar
    1 Anastase Roberta Alma Grupul parlamentar PDL
    2 Birchall Ana Grupul parlamentar PSD
    3 Burlacu Ştefan Grupul parlamentar PP-DD
    4 Căprar Dorel-Gheorghe Grupul parlamentar PSD
    5 Ciubotaru Lucian-Manuel Grupul parlamentar PNL
    6 Drăguşanu Vasile-Cătălin Grupul parlamentar PC
    7 Ghera Giureci-Slobodan Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale
    8 Hrebenciuc Viorel Grupul parlamentar PSD
    9 Iacob-Ridzi Monica-Maria Grupul parlamentar PP-DD
    10 Korodi Attila Grupul parlamentar UDMR
    11 Marcu Nicu Grupul parlamentar PNL
    12 Mitrea Miron Tudor Grupul parlamentar PSD
    13 Niculescu-Duvăz Bogdan- Nicolae Grupul parlamentar PSD
    14 Petrea Dorin Silviu Grupul parlamentar PSD
    15 Ponta Victor-Viorel Grupul parlamentar PSD
    16 Popa Radu Mihai Grupul parlamentar PP-DD
    17 Rădulescu Cătălin-Marian Grupul parlamentar PSD
    18 Roman Petre Grupul parlamentar PNL
    19 Secară Florin Mihail Grupul parlamentar PDL
    20 Silaghi Ovidiu Ioan Grupul parlamentar PNL
    21 Tîlvăr Angel Grupul parlamentar PSD
    22 Tuşa Adriana-Diana Grupul parlamentar PNL
    23 Udrea Elena Gabriela Grupul parlamentar PDL
    24 Varga Lucia-Ana Grupul parlamentar PNL
    25 Zgonea Valeriu Ştefan Grupul parlamentar PSD
    ----------