ORDIN nr. 35 din 15 februarie 2010privind aprobarea Listei apelor minerale naturale recunoscute în România
EMITENT
  • AGENŢIA NAŢIONALĂ PENTRU RESURSE MINERALE
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 108 din 17 februarie 2010



    În temeiul prevederilor art. 4 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 1.419/2009 privind organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale, precum şi ale art. 5 alin. (1) din Normele tehnice de explorare şi comercializare a apelor minerale naturale, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1.020/2005,preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale emite prezentul ordin.  +  Articolul 1Se aprobă Lista apelor minerale naturale recunoscute în România, prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.  +  Articolul 2La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale nr. 175/2008 privind aprobarea Listei apelor minerale naturale recunoscute în România, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 666 din 25 septembrie 2008.  +  Articolul 3Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.Preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale,Alexandru PătruţiBucureşti, 15 februarie 2010.Nr. 35.  +  Anexa LISTAapelor minerale naturale recunoscute în România
    Nr. crt. Denumirea comercială Denumirea sursei Locul de exploatare
    1. ALPINA BORŞA Valea Vinişorului Baia Borşa (judeţul Maramureş)
    2. AMFITEATRU Izvorul 3 Copou Iaşi (judeţul Iaşi)
    3. APA CRAIULUI Izvorul Nr. 5 Gâlgoaie Dâmbovicioara (judeţul Argeş)
    4. AQUATIQUE Izvorul Buşteni Buşteni (judeţul Prahova)
    5. AQUA CARPATICA Izvorul Băjenaru Păltiniş (judeţul Suceava)
    6. AQUA CARPATICA F2 Păltiniş Păltiniş (judeţul Suceava)
    7. AQUA VITAL Sacoşu Mare Sacoşu Mare (judeţul Timiş)
    8. BĂILE LIPOVA F1 Lipova, F11 Lipova Lipova (judeţul Arad)
    9. BIBORŢENI Biborţeni F8 Biborţeni (judeţul Covasna)
    10. BIBORŢENI Biborţeni F9 Biborţeni (judeţul Covasna)
    11. BODOC Bodoc Bodoc (judeţul Covasna)
    12. BOHOLT Boholt Boholt (judeţul Hunedoara)
    13. BORSEC Borsec Borsec (judeţul Harghita)
    14. BORSEC Făget Borsec Borsec (judeţul Harghita)
    15. BUCOVINA C7 Secu Dorna Candrenilor (judeţul Suceava)
    16. BUCOVINA Roşu Vatra Dornei (judeţul Suceava)
    17. BUZIAŞ FII bis Buziaş Buziaş (judeţul Timiş)
    18. HERCULANE Domogled Băile Herculane (judeţul Caraş-Severin)
    19. CARPATINA Toşorog Toşorog (judeţul Neamţ)
    20. CERTEZE Certeze Certeze (judeţul Satu Mare)
    21. CEZARA Băcâia Băcâia (judeţul Hunedoara)
    22. CRISTALINA FI Sâncrăieni (judeţul Harghita)
    23. CRISTALUL MUNŢILOR Izvorul Pârâul Rece Vama Buzăului (judeţul Braşov)
    24. DEALUL CETĂŢII FH1 Miercurea-Ciuc (judeţul Harghita)
    25. DORNA Dorna Candrenilor Dorna Candrenilor (judeţul Suceava)
    26. DORNA Poiana Vinului Poiana Vinului/Dealul Floreni (judeţul Suceava)
    27. HERA Hera Budureasa (judeţul Bihor)
    28. IZVORUL ALB Izvorul Alb Dorna Candrenilor (judeţul Suceava)
    29. IZVORUL MINUNILOR Rieni F2 Rieni (judeţul Bihor)
    30. IZVORUL MINUNILOR Izvorul Minunilor - Stâna de Vale Stâna de Vale (judeţul Bihor)
    31. IZVORUL TĂMĂDUIRII Sonda F1 Stoiceni Târgu Lăpuş (judeţul Maramureş)
    32. KEIA Izvorul Zâganului Ciucaş (judeţul Prahova)
    33. LIPOVA Lipova Lipova (judeţul Arad)
    34. LITHINIA FH2 Parhida Parhida (judeţul Bihor)
    35. MALNAŞ MARIA Izvorul Maria Malnaş (judeţul Covasna)
    36. MIRACOL FH2 Chimidia Chimidia-Deva (judeţul Hunedoara)
    37. OAŞ Certeze Negreşti Negreşti (judeţul Satu Mare)
    38. PERENNA PREMIER Calina Dognecea (judeţul Caraş-Severin)
    39. PERLA COVASNEI Siculia Malnaş-Băi (judeţul Covasna)
    40. PERLA HARGHITEI F1, F2 Sâncrăieni (judeţul Harghita)
    41. PERLA HARGHITEI FH2 Sântimbru (judeţul Harghita)
    42. POIANA NEGRII Poiana Negrii Poiana Negrii (judeţul Suceava)
    43. RARĂUL Puţ Lebeş, FH1 Fundul Moldovei (judeţul Suceava)
    44. ROUA MUNŢILOR S1, S2 Covasna Covasna (judeţul Covasna)
    45. ROUA MUNŢILOR FI IAFAA Covasna (judeţul Covasna)
    46. SESTINA Şeştina Valea Sălardului (judeţul Mureş)
    47. SPRING HARGHITA FH2M Miercurea-Ciuc (judeţul Harghita)
    48. STÂNCENI Stânceni Stânceni (judeţul Mureş)
    49. TIVA HARGHITA F2 Sâncrăieni (judeţul Harghita)
    50. TIVA HARGHITA F8 Sâncrăieni (judeţul Harghita)
    51. TUŞNAD Tuşnad Tuşnad (judeţul Harghita)
    52. TUŞNAD NOU Tuşnad Nou Tuşnad (judeţul Harghita)
    53. VALEA BRAZILOR Biborţeni F7 Biborţeni (judeţul Covasna)
    54. VÂLCELE Elisabeta Vâlcele (judeţul Covasna)
    55. ZIZIN Zizin Zizin (judeţul Braşov)
    56. 7 IZVOARE Şapte Izvoare Dobreşti (judeţul Dâmboviţa)
    -------