LEGE nr. 5 din 6 martie 2000 (*actualizată*)
privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a III-a - zone protejate
(actualizată până la data de 6 septembrie 2016*)
EMITENT
  • PARLAMENTUL




  • ----------
    Parlamentul României adoptă prezenta lege.

    Articolul 1

    (1) Se aprobă Planul de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a III-a - zone protejate, potrivit anexelor nr. I-IV care fac parte integrantă din prezenta lege.
    (2) În înţelesul prezentei legi, zone protejate sunt zonele naturale sau construite, delimitate geografic şi/sau topografic, care cuprind valori de patrimoniu natural şi/sau cultural şi sunt declarate ca atare pentru atingerea obiectivelor specifice de conservare a valorilor de patrimoniu.


    Articolul 2

    Legea evidenţiază zonele cuprinse în reţeaua naţională de arii naturale protejate şi identifică valorile de patrimoniu cultural naţional, care necesită instituirea de zone protejate pentru asigurarea protecţiei acestor valori.
    ----------
    Art. 2 a fost modificat de pct. 1 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 49 din 31 august 2016, publicată în ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 49 din 31 august 2016.


    Articolul 3

    Lucrările de salvare, protejare şi de punere în valoare a patrimoniului din zonele protejate sunt de utilitate publică, de interes naţional.


    Articolul 4

    (1) Ariile naturale protejate de interes naţional, internaţional şi comunitar sunt prevăzute în anexa nr. I, denumită în continuare Lista consolidată a ariilor naturale protejate din România.
    (2) Regimul ariilor naturale protejate se reglementează prin lege specială.
    ----------
    Art. 4 a fost modificat de pct. 2 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 49 din 31 august 2016, publicată în ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 49 din 31 august 2016.


    Articolul 5

    (1) Valorile de patrimoniu cultural de interes naţional sunt prevăzute în anexa nr. III la prezenta lege.
    (2) Autorităţile administraţiei publice locale, cu sprijinul autorităţilor publice centrale cu atribuţii în domeniu, vor delimita, în baza unor studii de specialitate, în termen de 12 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, zonele de protecţie a valorilor de patrimoniu cultural, prevăzute în anexa nr. III.
    (3) În vederea instituirii zonelor protejate autorităţile administraţiei publice locale vor întocmi documentaţiile de urbanism şi regulamentele aferente, elaborate şi aprobate potrivit legii, care vor cuprinde măsurile necesare de protecţie şi conservare a valorilor de patrimoniu cultural naţional din zonă.
    (4) În termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi Ministerul Lucrărilor Publice şi Amenajării Teritoriului va întocmi Metodologia de elaborare a documentaţiilor de urbanism pentru zone construite protejate, care va fi publicată în Monitorul Oficial al României.


    Articolul 6

    (1) Anexele nr. I şi II se actualizează periodic pe măsura identificării de noi valori de patrimoniu natural, a desemnării de noi arii naturale protejate potrivit prevederilor legale, precum şi a modificărilor intervenite asupra valorilor protejate.
    (2) Actualizarea anexelor nr. I şi II se face prin hotărâre a Guvernului, la propunerea autorităţii publice centrale de mediu.
    (3) Limitele ariilor naturale protejate prevăzute în lista consolidată se realizează conform specificaţiilor tehnice în cadrul infrastructurii naţionale pentru informaţii spaţiale din România şi vor fi puse la dispoziţia factorilor interesaţi prin grija autorităţii publice centrale de mediu.
    (4) Autoritatea publică centrală pentru protecţia mediului pune la dispoziţia factorilor interesaţi prin intermediul infrastructurii naţionale de informaţii spaţiale setul de date spaţiale «Ariile naturale protejate din România» prin servicii de vizualizare şi descărcare pentru limitele ariilor naturale protejate prevăzute în lista consolidată. Autoritatea publică centrală pentru protecţia mediului publică adresele web ale serviciilor de vizualizare şi descărcare aferente setului de date «Ariile naturale protejate din România».
    (5) Autoritatea publică centrală pentru protecţia mediului actualizează periodic setul de date «ariile naturale protejate din România», ca urmare a delimitării la o scară cu o precizie mai bună, ca urmare a conformării la specificaţiile tehnice INSPIRE şi/sau pentru asigurarea topologiei cu alte seturi de date INSPIRE proprii, şi consemnează actualizările în fişierul de metadate aferent setului de date.
    (6) Actualizările prevăzute la alin. (5) se aprobă prin ordin al conducătorului autorităţii publice centrale de mediu.
    (7) Anexa nr. III se poate reactualiza periodic, pe măsura identificării de noi valori de patrimoniu cultural, precum şi a modificărilor intervenite asupra valorilor protejate. Declararea şi delimitarea zonelor protejate aferente noilor valori de patrimoniu se fac potrivit legii.
    ----------
    Art. 6 a fost modificat de pct. 3 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 49 din 31 august 2016, publicată în ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 49 din 31 august 2016.


    Articolul 7

    Prevederile Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a III-a - zone protejate sunt obligatorii pentru autorităţile administraţiei publice centrale şi locale, care vor asigura preluarea acestor prevederi în documentaţiile de amenajare a teritoriului judeţelor, municipiilor, oraşelor şi comunelor.


    Articolul 8

    (1) Lucrările necesare de salvare, cercetare, restaurare, protejare, conservare şi de punere în valoare a patrimoniului din zonele protejate de interes naţional se vor executa numai în baza avizelor şi aprobărilor autorităţilor administrative şi forurilor ştiinţifice din domeniu, prevăzute de lege. Aceste lucrări se cuprind în listele de investiţii anexa la bugetele ordonatorilor principali de credite, pe baza de documentaţii tehnico-economice elaborate şi aprobate potrivit dispoziţiilor legale, şi se finanţează, în completare, în limita fondurilor aprobate cu această destinaţie, prin legile bugetare anuale.
    (2) Finanţarea totală sau parţială a lucrărilor se poate face şi de alţi investitori, persoane fizice sau persoane juridice, din donaţii sau din alte fonduri alocate de organisme internaţionale sau din resurse financiare obţinute în baza unor convenţii bilaterale ori multilaterale, în condiţiile stabilite de lege.


    Articolul 9

    Nerespectarea măsurilor specifice de conservare şi de protejare a zonelor protejate atrage, potrivit legii, răspunderea civilă, contravenţională sau penală, după caz.


    Articolul 10

    (1) Până la delimitarea prin studii de specialitate a zonelor de protecţie a valorilor de patrimoniu cultural, prevăzute în anexa nr. III, în condiţiile art. 5 alin. (2), se instituie zone de protecţie a monumentelor istorice, de 100 metri în municipii şi oraşe, de 200 metri în comune şi de 500 metri în afară localităţilor.
    (2) Distanţele sunt măsurate de la limita exterioară a terenurilor aferente monumentelor istorice definite la art. 1 alin. (2) din Ordonanţa Guvernului nr. 68/1994 privind protejarea patrimoniului cultural naţional, aprobată prin Legea nr. 41/1995.


    Articolul 11

    Pe data intrării în vigoare a prezentei legi dispoziţiile referitoare la avizarea lucrărilor în zonele de protecţie a monumentelor, prevăzute la art. 6 lit. a) din Ordonanţa Guvernului nr. 27/1992 privind unele măsuri pentru protecţia patrimoniului cultural naţional, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 215 din 28 august 1992, cu modificările ulterioare, nu se mai aplică în cazul valorilor de patrimoniu cultural naţional prevăzute în anexa nr. III la prezenta lege.

    Această lege a fost adoptată de Senat în şedinţa din 28 decembrie 1999, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constituţia României.

    PREŞEDINTELE SENATULUI

    MIRCEA IONESCU-QUINTUS

    Această lege a fost adoptată de Camera Deputaţilor în şedinţa din 8 februarie 2000, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constituţia României.

    p. PREŞEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILOR,

    VASILE LUPU


    Anexa I

    Lista consolidată a ariilor naturale protejate din România
    ----------
    Titlul anexei I a fost modificat de pct. 4 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 49 din 31 august 2016, publicată în ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 49 din 31 august 2016.
    I. ZONE NATURALE PROTEJATE DE INTERES NAŢIONAL ŞI
    MONUMENTE ALE NATURII*) Notă

    ──────────

    *) Elaborată în baza datelor existente la data de 1 octombrie 1998, în conformitate cu prevederile Legii nr. 137/1995 privind protecţia mediului înconjurător.

    Potrivit legii, Delta Dunării are regim de rezervaţie a biosferei, de sit natural cu valoare de patrimoniu natural mondial şi de zonă umedă de importanţă internaţională (sit Ramsar).

    Unele suprafeţe din perimetrul parcurilor naţionale Retezat şi Rodna au regimul de rezervaţie a biosferei, potrivit programului UNESCO - Omul şi Biosfera.

    La pct. 2.0 din prezenta anexă, prescurtările PN, DD vor avea următoarele semnificaţii:

    PN - rezervaţii naturale incluse în perimetrul parcurilor naţionale sau naturale;

    DD - rezervaţii naturale incluse în Rezervaţia Biosferei "Delta Dunării".

    ──────────

        1.0. Rezervaţii ale biosferei, parcuri naţionale sau naturale

    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Pozi- Denumirea Suprafaţa Judeţul
     ţia (ha)
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     A Delta Dunării 580.000,00 Tulcea, Constanţa
     B Domogled-Valea Cernei 60.100,00 Caraş-Severin, Mehedinţi, Gorj
     C Retezat 38.047,00 Hunedoara
     D Porţile de Fier 115.655,80 Caraş-Severin, Mehedinţi
     E Cheile Nerei-Beuşniţa 37.100,00 Caraş-Severin
     F Munţii Apuseni 75.784,00 Alba, Bihor, Cluj
     G Rodna 46.399,00 Bistriţa-Năsăud, Maramureş,
                                                     Suceava
     H Bucegi 32.663,00 Argeş, Braşov, Dâmboviţa,
                                                     Prahova
     I Cheile Bicazului-Hăşmaş 6.575,00 Neamţ, Harghita
     J Ceahlău 8.396,00 Neamţ
     K Călimani 24.041,00 Bistriţa-Năsăud, Suceava,
                                                     Mureş
     L Cozia 17.100,00 Vâlcea
     M Piatra Craiului 14.800,00 Argeş, Braşov
     N Grădiştea Muncelului-Cioclovina 10.000,00 Hunedoara
     O Semenic-Cheile Caraşului 36.664,80 Caraş-Severin
     P Munţii Măcinului 11.321,00 Tulcea
     R Balta Mică a Brăilei 17.529,00 Brăila
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        2.0. Rezervaţii şi monumente ale naturii

    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Localitatea Suprafaţa
     crt. (ha)
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      0 1 2 3
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

                                   Judeţul Alba
    2.1. Detunata Goală Comuna Bucium 24,00
    2.2. Râpa Roşie Oraşul Sebeş 25,00
    2.3. Detunata Flocoasă Comuna Bucium 5,00
    2.4. Pintenii din Coasta Jinei Comuna Şugag, 1,00
                                                satul Dobra
    2.5 Oul Arşiţei Comuna Săsciori, satul
                                                Tonea şi comuna Pianu 0,20
    2.6. Masa Jidovului Comuna Şugag, satul Tău
                                                Bistra 0,20
    2.7. Stanca Grunzii Comuna Şugag, satul Tău
                                                Bistra 0,20
    2.8. Piatra Despicată Comuna Roşia Montană 0,20
    2.9. Peştera Vânătările Ponorului Comuna Ponor 5,00
    2.10. Peştera Gheţarul Scărişoara PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
    2.11. Peştera Gheţarul de la Vârtop PN-F Comuna Arieşeni, satul
                                                Casa de Piatră (1,00)
    2.12. Cheile Râmeţului Comuna Râmeţ, satul
                                                Valea Mănăstirii 40,00
    2.13. Huda lui Papară PN-F Comuna Sălciua, satul
                                                Sub Piatră (4,50)
    2.14. Pădurea Vidolm Comuna Ocoliş, satul
                                                Vidolm 44,20
    2.15. Poiana cu narcise de la Negrileasa Comuna Bucium 5,00
    2.16. Molhaşurile Căpăţânei Comuna Bistra 5,00
    2.17. Poienile cu narcise din Tecşeşti Comuna Întregalde, satul
                                                Tecşeşti 2,00
    2.18. Iezerul Şurianul Oraşul Cugir 20,00
    2.19. Calcarele de la Ampoiţa Comuna Meteş, satul
                                                Ampoiţa 10,00
    2.20. Cheile Întregalde Comuna Întregalde,
                                                satul Modoleşti 25,00
    2.21. Cheile Vălişoarei Comuna Livezile,
                                                satul Vălişoara 20,00
    2.22. Şesul Craiului-Scăriţa Belioara Comuna Poşaga, satul
                                                Poşaga de Sus 47,70
    2.23. Calcarele cu orbitoline de la Comuna Meteş 2,00
           Piatra Corbului
    2.24. Dealul cu Melci Comuna Vidra 5,00
    2.25. Pârâul Bobii Municipiul Aiud, satul
                                                Gârbova de Sus 1,50
    2.26. Calcarele de la Valea Mică Oraşul Zlatna, satul
                                                Valea Mică 1,00
    2.27. Pădurea Sloboda Municipiul Aiud 20,00
    2.28. Iezerul Ighiel Comuna Ighiu, satul
                                                Ighiel 20,00
    2.29. Tăul fără fund de la Băgău Lopadea Nouă 7,40
    2.30. Cheile Gârdişoarei PN-F Comuna Arieşeni (15,00)
    2.31. Cheile Ordâncuşei PN-F Comuna Gârda de Sus (10,00)
    2.32. Cheile Albacului PN-F Comuna Albac (35,00)
    2.33. Cheile Văii Morilor Comuna Vidra, satul
                                                Ponorel 30,00
    2.34. Cheile Poşegii Comuna Poşaga, satul
                                                Poşaga de Sus 10,00
    2.35. Cheile Runcului Comuna Ocoliş,
                                                satul Runc 20,00
    2.36. Cheile Pociovaliştei Comuna Ocoliş,
                                                satul Runc 25,00
    2.37. Cheile Glodului Comuna Almaşu Mare,
                                                satul Glod 20,00
    2.38. Cheile Cibului Comuna Almaşu Mare 15,00
    2.39. Cheile Caprei Oraşul Zlatna,
                                                satul Feneş 15,00
    2.40. Cheile Ampoiţei Comuna Meteş, satul
                                                Lunca Ampoiţei 15,00
    2.41. Cheile Văii Cetăţii Comuna Galda de Jos 10,00
    2.42. Cheile Galdiţei şi Turcului Comuna Întregalde 80,00
    2.43. Cascada Vârciorog Comuna Arieşeni 5,00
    2.44. Cascada Pisoaia Comuna Vidra,
                                                satul Nemeşi 5,00
    2.45. Piatra Ceţii Comuna Întregalde 75,00
    2.46. Luncile Prigoanei Comuna Şugag 15,00
    2.47. Piatra Bulbuci Oraşul Zlatna,
                                                satul Feneş 3,00
    2.48. Piatra Tomii Comuna Ceru Băcăinţi,
                                                satul Bulbuc 1,00
    2.49. Piatra Varului Comuna Meteş 1,00
    2.50. Piatra Boului Comuna Meteş 3,00
    2.51. Piatra Poienii Comuna Ighiu,
                                                satul Ighiel 1,00
    2.52. Piatra Grohotişului Comuna Ighiu,
                                                satul Ighiel 5,00
    2.53. Bulzul Gâlzii Comuna Galda de Jos 3,00
    2.54. Cheile Gâlzii Comuna Galda de Jos 1,00
    2.55. Cheile Tecşeştilor Comuna Întregalde 5,00
    2.56. Cheile Pravului Comuna Râmeţ,
                                                satul Cheia 3,00
    2.57. Cheile Piatra Bălţii Comuna Râmeţ,
                                                satul Cheia 2,00
    2.58. Cheile Geogelului Comuna Ponor 5,00
    2.59. Cheile Plaiului Comuna Livezile 2,00
    2.60. Avenul din Hoanca Urzicarului PN-F Comuna Roşia Montană,
                                                satul Vârtop (1,00)
    2.61. Coiba Mica PN-F Comuna Arieşeni,
                                                satul Casa de Piatră (1,00)
    2.62. Coiba Mare PN-F Comuna Arieşeni,
                                                satul Casa de Piatră (1,00)
    2.63. Peştera Vârtopaşu Comuna Arieşeni,
                                                satul Casa de Piatră 1,00
    2.64. Huda Orbului PN-F Comuna Arieşeni,
                                                satul Casa de Piatră (1,00)
    2.65. Hodobana PN-F Comuna Arieşeni,
                                                satul Hodobana (1,00)
    2.66. Avenul cu două intrări PN-F Comuna Arieşeni,
                                                satul Hodobana (1,00)
    2.67. Izbucul Tăuzului PN-F Comuna Arieşeni,
                                                satul Hodobana (1,00)
    2.68. Hoanca Apei PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
    2.69. Avenul de la Tău PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
    2.70. Pojarul Poliţei PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
    2.71. Avenul din şesuri PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
    2.72. Izbucul Poliţei PN-F Comuna Gârda de Sus (0,20)
    2.73. Izbucul Coteţul Dobreştilor PN-F Comuna Gârda de Sus (0,20)
    2.74. Peştera de sub Zgurăşti PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
    2.75. Peştera Poarta lui Ionele PN-F Comuna Gârda de Sus (0,10)
    2.76. Peştera Dirninii PN-F Comuna Horea,
                                                satul Mătişeşti (1,00)
    2.77. Izbucul Mătişeşti PN-F Comuna Horea,
                                                satul Mătişeşti (1,00)
    2.78. Peşterile Lucia Comuna Sohodol 1,00
    2.79. Peştera de la Groşi Comuna Sălciua,
                                                satul Sub Piatră 1,00
    2.80. Cheile Mândruţului Comuna Scărişoara 3,50
    2.81. Cheile Silosului Comuna Rimetea,
                                                satul Colţeşti 3,00
    2.82. Cheile Mănăstirii Comuna Râmeţ,
                                                satul Valea Mănăstirii 15,00
    2.83. Piatra Corbului Comuna Roşia Montană 5,00

                                    Judeţul Arad

    2.84. Peştera Valea Morii Comuna Moneasa 5,00
    2.85. Dosul Laurului Comuna Gurahonţ,
                                                satul Zimbru 32,20
    2.86. Baltele Gurahonţ Comuna Gurahonţ 2,00
    2.87. Runcu-Groşi Comuna Bârzava 261,80
    2.88. Poiana cu narcise Rovina Oraşul Ineu 0,10
    2.89. Balta Rovina Oraşul Ineu 120,00
    2.90. Balta Şoimoş Oraşul Lipova 1,00
    2.91. Pădurea Sic Comuna Cărand,
                                                satul Seliştea 17,80
    2.92. Peştera lui Duţu Comuna Săvârşin,
                                                satul Căprioara 0,10
    2.93. Peştera Sinesie Comuna Săvârşin 0,10
    2.94. Locul fosilifer Monorostia Comuna Bârzava 0,10
    2.95. Locul fosilifer Zăbalţ Comuna Dorgoş,
                                                satele Ususău şi Zăbalţ 5,00
    2.96. Pădurea de stejar pufos de la Cărand Comuna Cărand 2,10
    2.97. Rezervaţia de soluri sărăturate Comuna Socodor 95,00
    2.98. Arboretul Macea Comuna Macea 20,50

                                     Judeţul Argeş

    2.99. Microrelieful carstic de la Cetăţeni Comuna Cetăţeni 10,00
    2.100. Granitul de la Albeşti Comuna Albeşti de Muscel 0,50
    2.101. Locul fosilifer Suslăneşti Comuna Mioarele,
                                                satul Suslăneşti 3,50
    2.102. Calcarul numulitic de la Albeşti Comuna Albeşti de Muscel 1,50
    2.103. Poiana cu narcise Negraşi Comuna Negraşi 4,10
    2.104. Zona carstică - Cheile Dâmboviţa - Comunele Rucăr şi
           Dâmbovicioara - Brusturet PN-M Dâmbovicioara (2.000,00)
    2.105. Golul alpin Moldoveanu - Capra Comunele Arefu şi
                                                Nucşoara 5.000,00
    2.106. Peştera de la Piscul Negru Comuna Arefu 0,50
    2.107. Peştera Dobreştilor Comuna Dâmbovicioara 0,50
    2.108. Peştera nr. 15 Comuna Dâmbovicioara 0,50
    2.109. Peştera Dâmbovicioara PN-M Comuna Dâmbovicioara (0,50)
    2.110. Peştera Uluce PN-M Comuna Dâmbovicioara (0,50)
    2.111. Peştera Stanciului PN-M Comuna Dâmbovicioara (0,50)
    2.112. Avenul din Grind Comuna Dâmbovicioara 0,50
    2.113. Lacul Iezer Comuna Nucşoara 0,60
    2.114. Lacul Zârna Comuna Rucăr 0,50
    2.115. Lacul Jgheburoasa Comuna Rucăr 2,00
    2.116. Lacul Hârtop I Comuna Rucăr 0,30
    2.117. Lacul Hârtop II Comuna Rucăr 0,35
    2.118. Lacul Hârtop V Comuna Rucăr 1,00
    2.119. Lacul Mănăstirii Comuna Rucăr 0,60
    2.120. Lacul Valea Rea Comuna Rucăr 0,50
    2.121. Lacul Buda Comuna Nucşoara 0,40
    2.122. Lacurile Izvorul-Muşeteică Comuna Nucşoara 0,30
    2.123. Lacul Scărişoara Galbenă Comuna Rucăr 2,00
    2.124. Lacul Galbena IV Comuna Rucăr 0,20
    2.125. Valea Vâlsanului Comunele Muşăteşti, 10.000,00
                                                Brăduleţ, Arefu,
                                                Nucşoara

                                    Judeţul Bacău

    2.126. Dealul Perchiu Municipiul Oneşti 90,00
    2.127. Pădurea Runc Oraşul Buhuşi,
                                                localitatea Runcu 57,50
    2.128. Pădurea Izvorul Alb Oraşul Dărmăneşti 3,00
    2.129. Pădurea Arsura Comuna Mărgineni 34,50
    2.130. Pădurea de pini Oraşul Moineşti 15,00
    2.131. Tuful de la Valea Uzului Oraşul Dărmăneşti 0,10
    2.132. Tuful de Falcău Oraşul Slănic-Moldova 0,10
    2.133. Cineritele de Nutasca-Ruseni Comuna Cleja 0,10
    2.134. Rezervaţia de arini Dofteana Comuna Dofteana 0,10
    2.135. Punctul fosilifer La Runc Comuna Gura Văii 0,10
    2.136. Punctul fosilifer Cârligata Comuna Mărgineni 0,10
    2.137. Strate tip pentru Comuna Mărgineni 0,10
           "Formaţiunea de Pietrosu"
    2.138. Puncte fosilifere în Comuna Nicolae Bălcescu 0,10
           conglomeratele de Pietricica
    2.139. Strate tip pentru Oraşul Comăneşti 0,10
           "Formaţiunea de Supan"
    2.140. Calcarele cu Litothamnius Oraşul Slănic-Moldova,
                                                localitatea Cireşoaia 0,10

                                     Judeţul Bihor

    2.141. Groapa Ruginoasa - Valea Seaca PN-F Oraşul Nucet,
                                                satul Băiţa (20,40)
    2.142. Pietrele Galbenei PN-F Comuna Pietroasa (6,30)
    2.143. Piatra Bulzului PN-F Comuna Pietroasa (1,40)
    2.144. Gheţarul Focul Viu PN-F Comuna Pietroasa (0,10)
    2.145. Avenul Borţigului PN-F Comuna Pietroasa (0,10)
    2.146. Vârful Buteasa Comuna Bulz 2,00
    2.147. Molhaşurile din Valea Izbucelor PN-F Comuna Pietroasa (80,00)
    2.148. Fâneaţa Izvoarelor Crişul Comuna Pietroasa (1,00)
           Pietros PN-F
    2.149. Cetăţile Ponorului PN-F Comuna Pietroasa (14,90)
    2.150. Valea Galbenei PN-F Comuna Pietroasa (70,50)
    2.151. Valea Sighiştelului PN-F Comuna Câmpani,
                                                satul Sighiştel (412,60)
    2.152. Pietrele Boghii PN-F Comuna Pietroasa (38,40)
    2.153. Săritoarea Bohodeiului PN-F Comuna Pietroasa (32,90)
    2.154. Cetatea Radesei PN-F Comuna Budureasa (20,00)
    2.155. Poiana Florilor PN-F Comuna Pietroasa (1,00)
    2.156. Platoul Carstic Padiş PN-F Comuna Pietroasa (39,00)
    2.157. Depresiunea Bălileasa PN-F Comuna Pietroasa -
    2.158. Groapa de la Bârsa PN-F Comuna Pietroasa (30,00)
    2.159. Vârful Biserica Moţului PN-F Comuna Pietroasa (3,00)
    2.160. Platoul carstic Lumea Pierdută PN-F Comuna Pietroasa (39,00)
    2.161. Izbucul intermitent de la Călugări Comuna Cărpinet 14,40
    2.162. Fâneaţa Valea Roşie Comuna Cetariu,
                                                satul Săldăbagiu de Munte 4,00
    2.163. Ferice Plai şi Hoanca Comuna Bunteşti 0,10
    2.164. Avenul Câmpeneasa cu Izbucul Boiu Oraşul Vaşcău 1,00
    2.165. Defileul Crişului Repede Comuna Vadul Crişului 219,70
    2.166. Peştera Ciurului Ponor Comuna Roşia 1,00
    2.167. Peştera Ciurului Izbuc Comuna Roşia 0,10
    2.168. Peştera Osoiu Comuna Vârciorog,
                                                satul Fâşca 0,10
    2.169. Peştera Urşilor-Chişcău Comuna Pietroasa,
                                                satul Chişcău 1,00
    2.170. Peştera Valea Leşului Comuna Bulz 0,10
    2.171. Peştera Vântului Comuna Şuncuiuş 0,10
    2.172. Peştera lui Micula Comuna Pietroasa,
                                                satul Giuleşti 0,10
    2.173. Peştera Gălăşeni Comuna Măgeşti,
                                                satul Gălăşeni 0,10
    2.174. Defileul Crişului Negru la Borz Comuna Şoimi, satul Borz 12,00
    2.175. Pădurea cu narcise din Oşorhei Comuna Oşorhei 2,00
    2.176. Vârful Cârligaţi Comuna Budureasa (10,00)
           (Versantul Sudic) PN-F
    2.177. Pârâul Peţea Comuna Sânmartin 4,00
    2.178. Dealul Păcău Comuna Şoimi 15,00
    2.179. Poiana cu narcise de la Goronişte Comuna Tinca 1,00
    2.180. Piatra Grăitoare (coasta de Comuna Budureasa 5,00
           S-E a Brăiesei)
    2.181. Valea Iadei cu Syringa josichaea Comuna Bulz,
                                                satul Remeţi 2,00
    2.182. Păşunea cu Corynephorus Comuna Şimian 5,00
           de la Voievozi
    2.183. Complexul hidrografic Valea Rece Comuna Sălacea 2,00
    2.184. Lacul Cicoş Comuna Săcuieni 10,00
    2.185. Gruiul Pietrii Comuna Lugaşu de Jos 0,40
    2.186. Calcarele tortoniene de la Miheleu Comuna Lăzăreni 0,10
    2.187. Locul fosilifer de pe Comuna Sânmartin,
           Dealul Şimleului satul Betfia 5,00
    2.188. Calcarele tortoniene de la Tăşad Comuna Drăgeşti 0,40
    2.189. Locul fosilifer din Oraşul Aleşd,
           Valea Lionii-Pestiş satul Pestiş 0,01
    2.190. Lentila 204 Brusturi - Cornet Comuna Aştileu 0,10
    2.191. Calcarele cu hippuriţi din Comuna Bratca 0,40
           Valea Crişului
    2.192. Locul fosilifer de la Corniţel Comuna Borod 0,01
    2.193. Peştera Meziad Comuna Remetea 0,10
    2.194. Colonia de Păsări de la Comuna Cefa 3,00
           Pădurea Radvani
    2.195. Izvoarele mezotermale Răbăgani Comuna Răbăgani 0,50
    2.196. Peştera Vacii Comuna Roşia 0,10
    2.197. Peştera Grust Comuna Roşia 0,10
    2.198. Peştera Igriţa Comuna Aştileu 0,10
    2.199. Peştera Farcz Comuna Roşia 0,10
    2.200. Peştera Topliţa Comuna Dobreşti 0,10

                                  Judeţul Bistriţa-Năsăud

    2.201. Piatra Corbului Comuna Cetate, satul
                                                Budacu de Sus 5,00
    2.202. Masivul de sare de la Sărăţel Comuna Şieu-Măgheruş,
                                                satul Sărăţel 5,00
    2.203. Vulcanii Noroioşi La Gloduri Comuna Monor 2,00
    2.204. Râpa cu păpuşi Comuna Mărişelu,
                                                satul Domneşti 2,00
    2.205. Zăvoaiele Borcutului Comuna Romuli 1,00
    2.206. Peştera Tăuşoare Comuna Rebrişoara 71,00
    2.207. Poiana cu narcise de pe Comuna Nimigea 6,00
           Şesul Mogoşenilor
    2.208. La Sărătura Comuna Şintereag,
                                                satul Blăjenii de Jos 5,00
    2.209. Poiana cu narcise pe de Comuna Rodna,
           masivul Saca satul Valea Vinului 5,00
    2.210. Poiana cu narcise pe de Comuna Cetate,
           Şesul Văii Budacului satul Orheiu Bistriţei 6,00
    2.211. Piatra Fântânele Comuna Prundul Bârgăului 5,00
    2.212. Piatra Cuşmei Comuna Livezile,
                                                satul Cuşma 5,00
    2.213. Pădurea Poşmus Comuna Şieu-Măgheruş 2,00
    2.214. Valea Repedea Comuna Bistriţa Bârgăului 222,00
    2.215. Tăul Zânelor Comuna Bistriţa Bârgăului 15,00
    2.216. Lacul Zagra Comuna Zagra 1,00
    2.217. Locul fosilifer Râpa Mare Comuna Cetate,
                                                satul Budacu de Sus 1,00
    2.218. Cheile Bistriţei Ardelene Comuna Bistriţa Bârgăului 50,00
    2.219. Peştera din Valea Cobăşelului Comuna Şanţ 1,00
    2.220. Râpa Verde Comuna Cetate,
                                                satul Budacu de Sus 1,00
    2.221. Comarnic Comuna Livezile 5,00
    2.222. Crovul de la Larion Comuna Lunca Ilvei 250,00
    2.223. Izvoarele Mihăiesei Comuna Maieru,
                                                satul Anieş 50,00
    2.224. Stâncile Tătarului Comuna Bistriţa Bârgăului 25,00
    2.225. Ineu Lala PN-G Comunele Şanţ,
                                                Leşu, Rodna (2.568,00)

                                      Judeţul Botoşani

    2.226. Stânca Ştefăneşti Comuna Ştefăneşti 1,00
    2.227. Turbăria de la Dersca Comuna Dersca 10,00
    2.228. Bucecea - Bălţile Şiretului Comuna Bucecea 2,00
    2.229. Stânca Ripiceni Comuna Ripiceni 1,00
    2.230. Pădurea Ciornohal Comuna Călăraşi 76,50
    2.231. Pădurea Tudora Comuna Tudora 117,60
    2.232. Arinişul de la Horlăceni Comuna Şendriceni 5,00
    2.233. Făgetul secular Stuhoasa Comuna Suharău 60,70

                                    Judeţul Braşov

    2.234. Bucegi (Abruptul Bucşoiu, Oraşul Râşnov, comunele
           Mălăeşti, Gaura) PN-H Bran, Moieciu (1.634,00)
    2.235. Locul fosilifer de la Comuna Moieciu (10,00)
           Vama Strunga PN-H
    2.236. Piatra Craiului PN-M Oraşul Zărneşti (1.459,00)
    2.237. Cheile Zărneşilor PN-M Comuna Moieciu (109,80)
    2.238. Stânca bazaltică de la Rupea Oraşul Rupea 9,00
    2.239. Coloanele de bazalt de la Racoş Comuna Racoş 1,10
    2.240. Coloanele de bazalt de la Comuna Comana,
           Piatra Cioplită satul Comana de Jos 1,00
    2.241. Vulcanii Noroioşi de la Comuna Homorod 0,10
           Băile Homorod
    2.242. Microcanionul în bazalt Comuna Hoghiz 2,00
           de la Hoghiz
    2.243. Cheile Dopca Comuna Hoghiz 4,00
    2.244. Locul fosilifer Ormeniş Comuna Ormeniş 4,00
    2.245. Locul fosilifer Carhaga Comuna Racoş 1,60
    2.246. Locul fosilifer Purcăreni Comuna Tărlungeni 0,20
    2.247. Peştera Bârlogul Ursului Comuna Apaţa 1,00
    2.248. Peştera Valea Cetăţii Oraşul Râşnov 1,00
    2.249. Peştera Liliecilor Comuna Moieciu 1,00
    2.250. Poienile cu narcise din Comuna Şercaia,
           Dumbrava Vadului satul Vad 394,90
    2.251. Dealul Cetăţii - Lempeş Comuna Hărman 274,50
    2.252. Mlaştina Harman Comuna Hărman 2,00
    2.253. Postăvarul (Muntele) Municipiul Braşov 1.025,50
    2.254. Cotul Turzunului Comuna Hoghiz 0,20
    2.255. Tâmpa (Muntele) Municipiul Braşov 188,20
    2.256. Stejerişul Mare Municipiul Braşov 16,30
    2.257. Pădurea Bogăţii Comunele Măieruş
                                                şi Hoghiz 8,50
    2.258. Pădurea şi mlaştinile Comuna Prejmer 252,00
           eutrofe de la Prejmer

                                     Judeţul Brăila

    2.259. Pădurea Cameniţa Comuna Şuţeşti 1,30
    2.260. Lacul Jirlău - Vişani Comunele Jirlău,
                                                Vişani, Galbenu 930,00

                                     Judeţul Buzău

    2.261. Vulcanii Noroioşi Pâclele Mari Comuna Scorţoasa 15,20
    2.262. Vulcanii Noroioşi Pâclele Mici Comuna Berca 10,20
    2.263. Sarea lui Buzău Comuna Vipereşti 0,80
    2.264. Blocurile de calcar de la Bădila Comuna Vipereşti 1,00
    2.265. Pădurea Crivineni Comuna Pătârlagele 14,10
    2.266. Pădurea Brădeanu Comuna Brădeanu 5,80
    2.267. Platoul Meledic Comuna Mânzăleşti 67,50
    2.268. Pădurea "Lacurile Bisoca" Comuna Bisoca 10,00
    2.269. Dealul cu Lilieci Cernăteşti Comuna Cernăteşti 3,00
    2.270. Pădurea cu tisă Comuna Chiojdu 150,00
    2.271. Balta Albă Comuna Balta Albă 600,00
    2.272. Balta Amară Comuna Balta Albă 900,00
    2.273. Focul Viu - Lopătari Comuna Lopătari 0,03
    2.274. Piatra Albă "La Grunj" Comuna Mânzăleşti 0,025
    2.275. Chihlimbarul de Buzău Comuna Colţi 2,52

                                   Judeţul Caraş-Severin

    2.276. Rezervaţia Cheile Nerei - Comunele Sasca (3.081,30)
           Beuşniţa PN-E Montană şi Şopotul Nou
    2.277. Valea Ciclovei - Ilidia PN-E Comuna Ciclova Română (1.865,60)
    2.278. Cheile Şuşarei PN-E Comuna Sasca Montană (246,00)
    2.279. Izvorul Bigăr PN-E Comuna Bozovici (176,60)
    2.280. Lisovacea PN-E Comunele Bozovici şi
                                                Lăpuşnicu Mare (33,00)
    2.281. Ducin PN-E Comuna Lăpuşnicu Mare (260,70)
    2.282. Cheile Caraşului PN-O Comuna Caraşova (3.028,30)
    2.283. Izvoarele Caraşului PN-O Oraşul Anina (578,00)
    2.284. Izvoarele Nerei PN-O Comuna Prigor (5.028,00)
    2.285. Cheile Gârliştei PN-O Oraşul Anina,
                                                comuna Goruia (517,00)
    2.286. Bârzaviţa PN-O Comuna Văliug (3.406,90)
    2.287. Buhui-Marghitaş PN-O Oraşul Anina (979,00)
    2.288. Peştera Comarnic PN-O Comuna Caraşova (0,10)
    2.289. Peştera Popovăţ PN-O Comuna Caraşova (0,10)
    2.290. Peştera Buhui PN-O Oraşul Anina (0,10)
    2.291. Groposu PN-O Municipiul Reşita (883,60)
    2.292. Rezervaţia Domogled PN-B Oraşul Băile Herculane (2.382,80)
    2.293. Coronini - Bedina PN-B Oraşul Băile Herculane,
                                                comuna Mehadia (3.864,80)
    2.294. Iauna - Craiova PN-B Comunele Cornereva şi
                                                Mehadia (1.545,10)
    2.295. Iardaşiţa PN-B Comuna Mehadia (501,60)
    2.296. Belareca PN-B Comunele Cornereva şi
                                                Mehadia (1.665,70)
    2.297. Peştera Bârzoni PN-B Comuna Cornereva (0,10)
    2.298. Valea Mare PN-D Oraşul Moldova Nouă (1.179,00)
    2.299. Balta Nera - Dunăre PN-D Comuna Socol (10,00)
    2.300. Fâneaţa cu narcise Zerveşti Comuna Turnu Ruieni 40,00
    2.301. Locul fosilifer Soceni Comuna Ezeriş 0,40
    2.302. Cheile Globului Comuna Iablaniţa 225,00
    2.303. Cheile Rudăriei Comuna Eftimie Murgu 250,00
    2.304. "Cuptor" - Brădişoru de Jos Oraşul Oraviţa 0,50
    2.305. "Sfinxul Bănăţean" Comuna Topleţ 0,50
    2.306. "Râpa Neagră" Comuna Mehadia 5,00
    2.307. Râpa cu lăstuni din Valea Divici Comuna Pojejena 5,00
    2.308. Dealul Petrolea - Cuptoare Comuna Cornea 5,00
    2.309. Valea Greaţca Comuna Mehadia 9,00
    2.310. Ravena Crouri Comuna Iablaniţa 7,00
    2.311. Ogaşul Slătinic Comuna Bozovici 1,00
    2.312. Baziaş Comuna Socol 170,90
    2.313. Pădurea Ezerişel Comuna Ezeriş 120,00
    2.314. Locul fosilifer de la Apadia Comuna Brebu 1,00
    2.315. Locul fosilifer de la Delineşti Comuna Păltiniş 4,00
    2.316. Locul fosilifer de la Ezeriş Comuna Ezeriş 2,00
    2.317. Locul fosilifer de la Globu Craiovei Comuna Iablaniţa 2,00
    2.318. Locul fosilifer de la Petroşniţa Comuna Bucoşniţa 3,00
    2.319. Locul fosilifer de la Târnova Comuna Târnova 2,00
    2.320. Locul fosilifer de la Tirol Comuna Doclin 0,50
    2.321. Locul fosilifer de la Valea Pai Comuna Ramna 2,00
    2.322. Locul fosilifer de la Zorlenţu Mare Comuna Zorlenţu Mare 3,00

                                 Judeţul Călăraşi

    2.323. Pădurea Ciornuleasa Comuna Mitreni 75,20

                                   Judeţul Cluj

    2.324. Cariera Corabia Comuna Gilău,
                                                satul Someşul Rece 2,00
    2.325. Peştera Vârfuraşu Comuna Mărgău 1,00
    2.326. Fânaţele Suatu (I şi II) Comuna Suatu 9,20
    2.327. Fânaţele Clujului-Copârşaie Municipiul Cluj-Napoca 1,50
    2.328. Fânaţele Clujului-Valea lui Craiu Municipiul Cluj-Napoca 1,00
    2.329. Valea Morilor Comuna Feleacu 1,00
    2.330. Pârâul Dumbrava Comuna Ciurila 0,50
    2.331. Cheile Turzii Comuna Mihai Viteazu 104,00
    2.332. Lacul Ştiucilor Comuna Fizeşu Gherlii 26,00
    2.333. Valea Legiilor Comuna Geaca 13,50
    2.334. Stufărişurile de la Sic Comuna Sic 2,00
    2.335. Făgetul Clujului Municipiul Cluj-Napoca 10,00
    2.336. Peştera Mare Comuna Mărgău (2,00)
           (de pe Valea Firei) PN-F
    2.337. Peştera din Piatra Ponorului PN-F Comuna Mărgău (2,00)
    2.338. Gipsurile de la Leghia Comuna Aghireşu 1,00
    2.339. Locul fosilifer Coruş Comuna Baciu 2,00
    2.340. Molhaşul Mare de la Izbuc Comuna Beliş 8,00
    2.341. Cheile Baciului Comuna Baciu 3,00
    2.342. Cheile Turenilor Comuna Tureni 25,00
    2.343. Sărăturile şi Ocna Veche Municipiul Turda 10,00
    2.344. Parcul Munţii Apuseni PN-F Comuna Beliş (6.200,00)

                                 Judeţul Constanţa

    2.345. Vama Veche - 2 Mai Comuna Limanu, 5.000,00
           (Acvatoriul litoral marin) satul Vama Veche
    2.346. Grindul Chituc DD-A Comuna Corbu (2.300,00)
    2.347. Grindul Lupilor DD-A Comuna Mihai Viteazu (2.075,00)
    2.348. Corbu-Nuntaşi - Histria DD-A Comunele Istria
                                                şi Corbu (1.610,00)
    2.349. Cetatea Histria DD-A Comuna Istria (350,00)
    2.350. Pereţii calcaroşi de la Petroşani Comuna Deleni 4,80
    2.351. Locul fosilifer Aliman Comuna Aliman 15,00
    2.352. Reciful neojurasic de la Topalu Comuna Topalu 8,00
    2.353. Locul fosilifer Credinţa Comuna Cobadin 6,00
    2.354. Locul fosilifer Cernavodă Oraşul Cernavodă 3,00
    2.355. Locul fosilifer Seimenii Mari Comuna Seimeni 0,50
    2.356. Peştera La Adam Comuna Târguşor 5,00
    2.357. Peştera Gura Dobrogei Comuna Târguşor 5,00
    2.358. Peştera Limanu Comuna Limanu 1,00
    2.359. Valu lui Traian Comuna Valu lui Traian 5,00
    2.360. Pădurea Hagieni Comuna Albeşti 392,90
    2.361. Pădurea Dumbrăveni Comuna Dumbrăveni 345,70
    2.362. Recifii jurasici Cheia Comuna Târguşor 170,00
    2.363. Pădurea Canaraua Fetii Comuna Băneasa 168,30
    2.364. Fântânişa - Murfatlar Oraşul Basarabi 66,40
    2.365. Pădurea Esechioi Comuna Ostrov 26,00
    2.366. Dunele marine de la Agigea Municipiul Constanţa 25,00
    2.367. Dealul Alah Bair Comuna Crucea 10,00
    2.368. Lacul Agigea Municipiul Constanţa,
                                                comuna Agigea 86,80
    2.369. Canaralele din Portul Hârşova Oraşul Hârşova 5,30
    2.370. Locul fosilifer Movila Banului Municipiul Mangalia 4,00
    2.371. Obanul Mare şi Peştera Movile Municipiul Mangalia 12,00

                                 Judeţul Covasna

    2.372. Mestecănişul de la Reci Comuna Reci 48,20

                               Judeţul Dâmboviţa

    2.373. Peştera Cocora Comuna Moroeni (307,00)
           (inclusiv Cheile Urşilor)
    2.374. Cheile Tătarului Comuna Moroeni (144,30)
    2.375. Valea Horoabei Comuna Moroeni (5,70)
    2.376. Orzea - Zănoaga Comuna Moroeni (841,20)
    2.377. Zănoaga - Lucăcilă Comuna Moroeni 259,40
    2.378. Rezervaţia Plaiul Domnesc Comuna Moroeni 0,50
    2.379. Peştera Răteiului Comuna Moroeni 1,50
    2.380. Turbăria Lăptici Comuna Moroeni 14,90
    2.381. Poiana Crucii Comuna Moroeni 0,50
    2.382. Rezervaţia Plaiul Hoţilor Comuna Moroeni 0,50
    2.383. Izvorul de la Corbii Ciungi Comuna Corbii Mari 5,00

                                  Judeţul Dolj

    2.384. Poiana Bujorului din pădurea Pleniţa Comuna Pleniţa 50,00
    2.385. Valea Rea - Radovan Oraşul Şegarcea şi
                                                comuna Radovan 20,00
    2.386. Dunele Dăbuleni ("La Cetate") Comuna Dăbuleni 8,00
    2.387. Pajiştea halofilă Gighera Comuna Gighera 4,00
    2.388. Pajiştea Cetate (din Lunca Dunării) Comuna Cetate 6,00
    2.389. Pajiştea Gogoşu-Ştefănel Comuna Gogoşu 10,00
    2.390. Locul fosilifer Bucovăţ Comuna Bucovăţ 4,00
    2.391. Locul fosilifer Drănic Comuna Drănic 6,00
    2.392. Ciuperceni-Desa Comuna Ciupercenii Noi 200,00
    2.393. Lacul Adunaţii de Geormana Comuna Bratovoeşti 102,00
    2.394. Complexul lacustru Preajba-Făcăi Municipiul Craiova, 28,00
                                                localitatea Făcăi şi
                                                comuna Malu Mare,
                                                satul Preajba
    2.395. Balta Cilieni-Băileşti Oraşul Băileşti 47,00
    2.396. Lacul Ionele Comuna Desa 3,20
    2.397. Balta Neagră Comuna Desa 1,20
    2.398. Balta Lată Comuna Ciupercenii Noi 28,00
    2.399. Râurile Desnăţui şi Terpeziţa Comuna Teslui, 80,00 km
           amonte de Fântânele satul Fântânele
    2.400. Râul Bălăşan amonte de Băileşti Comuna Teslui,
                                                satul Fântânele 36,00 km
    2.401. Lacul Caraula Comuna Caraula 28,00

                                   Judeţul Galaţi

    2.402. Dunele de nisip de la Hanu Conachi Comuna Fundeni,
                                                satul Hanu Conachi 199,30
    2.403. Pădurea Gârboavele Municipiul Galaţi 230,00
    2.404. Pădurea Breana-Roşcani Comuna Băneasa 78,30
    2.405. Locul fosilifer Tirighina-Barboşi Municipiul Galaţi 1,00
    2.406. Locul fosilifer Rateş Municipiul Tecuci 1,50
    2.407. Pădurea Fundeanu Comuna Drăguşeni 53,20
    2.408. Pădurea Talasmani Oraşul Bereşti 20,00
    2.409. Pădurea Buciumeni Comunele Buciumeni şi
                                                Brăhăşeşti 71,20
    2.410. Ostrovul Prut Municipiul Galaţi 62,00
    2.411. Balta Potcoava Comuna Braniştea 49,00
    2.412. Balta Talabasca Comuna Tudor Vladimirescu 139,00
    2.413. Locul fosilifer Bereşti Oraşul Bereşti 49,00
    2.414. Lunca joasă a Prutului Comuna Cavadineşti 81,00
    2.415. Lacul Pochina Comuna Suceveni 74,80
    2.416. Lacul Vlăşcuţa Comuna Măstăcani 41,80
    2.417. Pădurea Pogăneşti Comuna Băneasa 33,50

                                   Judeţul Giurgiu

    2.418. Pădurea Oloaga-Grădinari Comuna Comana 248,00
    2.419. Pădurea Padina Tătarului Comuna Comana 230,00
    2.420. Pădurea Manafu Oraşul Ghimpaţi 28,00
    2.421. Rezervaţia Teşila Comuna Schitu,
                                                satul Vlaşin 52,50

                                   Judeţul Gorj

    2.422. Piatra Cloşanilor Comuna Padeş,
           (inclusiv peşterile Cloşani satul Cloşani (1.730,00)
           şi Cioaca cu Brebenei) PN-B


    2.423. Ciucevele Cernei PN-B Comuna Padeş,
                                                satul Cerna-Sat (1.166,00)
    2.424. Peştera Muierii Comuna Baia de Fier 19,00
    2.425. Peştera Martel PN-B Comuna Padeş (2,00)
    2.426. Cheile Corcoaiei PN-B Comuna Padeş,
                                                satul Cerna-Sat (34,00)
    2.427. Sfinxul Lainicilor Oraşul Bumbeşti-Jiu 1,00
    2.428. Piatra Buha Comuna Săcelu 1,00
    2.429. Piatra Andreaua Comuna Tismana,
                                                satul Sohodol 1,00
    2.430. Piatra Biserica Dracilor Comuna Săcelu,
                                                satul Blahniţa de Sus 1,00
    2.431. Izvoarele Izvernei Comuna Tismana 500,00
    2.432. Izbucul Jaleşului Comuna Runcu 20,00
    2.433. Peştera Gura Plaiului Comuna Tismana 10,00
    2.434. Peştera Lazului Comuna Padeş 2,00
    2.435. Peştera Iedului Comuna Baia de Fier 1,00
    2.436. Cotul cu Aluni Comuna Tismana 25,00
    2.437. Rezervaţia botanică Cioclovina Comuna Tismana 12,00
    2.438. Pădurea Tismana-Pocruia Comuna Tismana 51,60
    2.439. Pădurea Gorganu Comuna Padeş,
                                                satul Motru Sec 21,30
    2.440. Pădurea Polovragi Comuna Polovragi 10,00
    2.441. Formaţiunile eocene de la Săcelu Comuna Săcelu 1,00
    2.442. Cheile Sohodolului Comuna Runcu 350,00
    2.443. Muntele Oslea Comunele Padeş şi Tismana 280,00
    2.444. Cheile Olteţului şi Comuna Polovragi 150,00
           Peştera Polovragi
    2.445. Cornetul Pocruiei Comuna Tismana 70,00
    2.446. Piatra Boroştenilor Comuna Peştişani 28,00
    2.447. Locul fosilifer Groşera Comuna Aninoasa 1,00
    2.448. Locul fosilifer Gârbovu Comuna Turceni 1,00
    2.449. Locul fosilifer Buzeşti Comuna Crasna 1,00
    2.450. Locul fosilifer Săuleşti Comuna Săuleşti 1,00
    2.451. Locul fosilifer Valea Desului Comuna Vladimir 1,00
    2.452. Valea Sodomului Comuna Săcelu 1,00
    2.453. Valea Ibanului Comuna Scoarţa,
                                                satul Bobu 1,00
    2.454. Pădurea Barcului Oraşul Novaci 25,00
    2.455. Stâncile Rafaila Oraşul Bumbeşti-Jiu 1,00
    2.456. Izvoarele minerale Săcelu Comuna Săcelu 1,00
    2.457. Dealul Gornăcelu Comuna Schela,
                                                satul Gornăcel 1,00

                                   Judeţul Harghita

    2.458. Muntele de sare Praid Comuna Praid 60,00
    2.459. Rezervaţia geologică Comuna Sâncrăieni 10,00
           de la Sâncrăieni
    2.460. Lacul Rat Comuna Mugeni 10,00
    2.461. Dealul Melcului (Firtuş) Comuna Corund 8,00
    2.462. Vulcanii Noroioşi de la Filiaş Oraşul Cristuru Secuiesc 1,00
    2.463. Peştera Şugău Comuna Suseni 17,00
    2.464. Avenul Licaş PN-I Oraşul Gheorgheni,
                                                localitatea Lacul Roşu (5,00)
    2.465. Tinovul Luci Comuna Sâncrăieni 273,00
    2.466. Mlaştina După Luncă Comuna Voşlăbeni 40,00
    2.467. Tinovul de la Plăieşii de Jos Comuna Plăieşii de Jos 15,00
    2.468. Poiana narciselor de la Vlăhiţa Oraşul Vlăhiţa 20,00
    2.469. Piemontul Nyeres Comuna Joseni 20,00
    2.470. Pietrele Roşii Comuna Tulgheş 10,00
    2.471. Mlaştina cea Mare Comuna Remetea 4,00
    2.472. Mlaştina Valea de Mijloc Comuna Tuşnad,
                                                satul Tuşnadu Nou 4,00
    2.473. Mlaştina Beneş Comuna Tuşnad,
                                                satul Vrabia 4,00
    2.474. Pârâul Dobreanului Comuna Bilbor 4,00
    2.475. Mlaştina Budos - Sântimbru Comuna Sâncrăieni 3,00
    2.476. Mlaştina Nadas Comuna Tuşnad,
                                                satul Tuşnadul Nou 4,00
    2.477. Mlaştina Dumbrava Harghitei Comuna Lueta 2,00
    2.478. Mlaştina Borsaros-Sâncrăieni Comuna Sâncrăieni 1,00
    2.479. Scaunul Rotund Oraşul Borsec 40,00
    2.480. Rezervaţia Lacul Iezer din Oraşul Topliţa (322,00)
           Călimani PN - K
    2.481. Rezervaţia botanică Borsec Oraşul Borsec 2,00
    2.482. Cheile Bicazului şi Lacul Roşu PN-I Oraşul Gheorgheni (2.128,00)
    2.483. Masivul Hăşmaşul Mare, Comuna Sândominic (800,00)
           Piatra Singuratică-
           Hăşmasul Negru PN-I
    2.484. Piatra Şoimilor Oraşul Băile Tuşnad 1,00
    2.485. Cheile Vârghişului şi Comuna Mereşti 800,00
           peşterile din chei
    2.486. Lacul Sfânta Ana Comuna Sânmartin,
                                                satul Lăzăreşti 240,00
    2.487. Tinovul Mohoş Comuna Sânmartin,
                                                satul Lăzăreşti 240,00
    2.488. Dealul Firtuş Comuna Corund 40,00
    2.489. Popasul păsărilor de la Sânpaul Comuna Mărtiniş 10,00
    2.490. Mlaştina Nyirkert Comuna Tuşnad 4,00
    2.491. Cascada de apă termală Oraşul Topliţa 0,50
    2.492. Mlaştina Csemo-Vrabia Comuna Tuşnad 5,00
    2.493. Lacul Dracului Comuna Cârţa 20,00

                               Judeţul Hunedoara

    2.494. Rezervaţia ştiinţifică Gemenele PN-C Comuna Râu de Mori (1.629,40)
    2.495. Peştera cu Corali PN-C Oraşul Uricani,
                                                satul Câmpu lui Neag (0,50)
    2.496. Peştera Zeicului PN-C Oraşul Uricani,
                                                satul Câmpu lui Neag (1,00)
    2.497. Complexul carstic Ponorici - Comuna Boşorod (1,50)
           Cioclovina PN-N
    2.498. Piatra Crinului Municipiul Petroşani 0,50
    2.499. Peştera Şura Mare Comuna Pui 5,00
    2.500. Peştera Tecuri Comuna Baru,
                                                satul Baru Mare 2,00
    2.501. Locul fosilifer Lăpugiu de Sus Comuna Lăpugiu de Jos 5,00
    2.502. Locul fosilifer cu dinozauri Comuna Sântămăria-Orlea,
           de la Sânpetru satul Sânpetru 5,00
    2.503. Peştera Cizmei Comuna Bulzeştii de Sus 1,00
    2.504. Dealul Colţ şi Dealul Zănoaga Municipiul Deva 78,40
    2.505. Fânaţele Pui Comuna Pui 13,00
    2.506. Fânaţele cu narcise Nucşoara Comuna Sălaşu de Sus 20,00
    2.507. Mlaştina Peşteana Comuna Densuş,
                                                satul Peşteana 2,00
    2.508. Calcarele de la Faţa Fetii Comuna Râu de Mori 3,00
    2.509. Vârful Poieni Comuna Sălaşu de Sus, 0,80
                                                satul Ohaba de sub
                                                Piatră
    2.510. Măgurile Săcărâmbului Comuna Certeju de Sus,
                                                satul Săcărâmb 13,00
    2.511. Pădurea Chizid Municipiul Hunedoara 50,00
    2.512. Pădurea Bejan Municipiul Deva 70,00
    2.513. Locul fosilifer Ohaba - Ponor Comuna Pui, satele
                                                Ohaba şi Ponor 10,00
    2.514. Muntele Vulcan Comuna Buceş 5,00
    2.515. Podul natural de la Grohot Comuna Bulzeştii de Sus,
                                                satul Grohot 1,00
    2.516. Pădurea Slivuţ Oraşul Haţeg 40,00
    2.517. Calcarele din Dealul Măgura Comuna Băiţa,
                                                satul Crăciuneşti 120,00
    2.518. Dealul Cetăţii Deva Municipiul Deva 30,00
    2.519. Măgura Uroiului Oraşul Simeria 10,00
    2.520. Tufurile calcaroase din Comuna Rapoltu Mare 12,50
           Valea Bobâlna
    2.521. Cheile Madei Comuna Balşa, satul Mada 10,00
    2.522. Cheile Crivadiei Comuna Baniţa,
                                                satul Crivadia 10,00
    2.523. Dealul şi Peştera Bolii Comuna Baniţa 10,00
    2.524. Arboretumul Simeria Oraşul Simeria 70,00
    2.525. Codrii seculari pe Valea Comuna Bătrâna 139,30
           Dobrişoarei şi Prisloapei
    2.526. Pădurea Pojoga Comuna Zam,
                                                satul Pojoga 20,00
    2.527. Calcarele de la Godineşti Comuna Zam,
                                                satul Godineşti 6,00
    2.528. Cheile Jieţului Oraşul Petrila 10,00
    2.529. Cheile Ribicioarei şi Uibăreştilor Comuna Ribiţa 20,00
    2.530. Cheile Cernei Comuna Lunca Cernii de Jos 2,00
    2.531. Cheile Taia Oraşul Petrila 2,00
    2.532. Apele mezotermale Geoagiu-Băi Comuna Geoagiu 8,00
    2.533. Rezervaţia Boholţ Comuna Şoimuş,
                                                satul Boholţ 1,00
    2.534. Calcarele de la Boiul de Sus Comuna Gurasada 50,00
    2.535. Paleofauna reptiliană Ţuştea Comuna Unirea,
                                                satul Ţuştea 0,50

                                   Judeţul Iaşi

    2.536. Fâneţele seculare Valea lui David Comuna Leţcani 46,36
    2.537. Făgetul Secular Humosu Comuna Sireţel 73,30
    2.538. Pădurea Uricani Comuna Miroslava,
                                                satul Uricani 68,00
    2.539. Pădurea Roşcani Comuna Trifeşti 34,60
    2.540. Pădurea Cătălina-Cotnari Comuna Cotnari 7,60
    2.541. Locul fosilifer Dealul Repedea Comuna Bârnova 5,80
    2.542. Bohotin - Pietrosu Comuna Răducăneni,
                                                satul Bohotin 0,91
    2.543. Poiana cu Schit Comuna Grajduri 9,50
    2.544. Poieni - Cărbunăriei Comuna Schitu Ducă 9,20
    2.545. Pădurea Frumuşica Comuna Mădârjac 97,30
    2.546. Pădurea Tătăruşi Comuna Tătăruşi 49,90
    2.547. Pietrosu Comuna Dobrovăţ 83,00
    2.548. Pădurea Icuşeni Comuna Victoria 11,60
    2.549. Lunca Mirceşti (Vasile Alecsandri) Comuna Mirceşti 26,30
    2.550. Punctul fosilifer Băiceni Comuna Cucuteni,
                                                satul Băiceni 3,23
    2.551. Sărăturile din Valea Ilenei Comuna Dumeşti 5,90
    2.552. Pruteţul Bălălău Comuna Probota 24,89
    2.553. Balta Teiva Vişina Comuna Popricani 6,90
    2.554. Cotul Bran pe Râul Prut Comuna Golăieşti,
                                                satul Bran 10,00
    2.555. Cotul Sălăgeni Comuna Grozeşti 5,81
    2.556. Râul Prut Comunele Bivolari, 4.316,00
                                                Trifeşti, Golăieşti,
                                                Probota, Ţuţora,
                                                Prisăcani, Gorban
    2.557. Acumularea Chiriţa Comuna Holboca 78,00
    2.558. Acumularea Pârcovaci Oraşul Hârlău 50,00
    2.559. Pădurea Dancu-Iaşi Comuna Holboca 10,80

                                Judeţul Ilfov

    2.560. Lacul Snagov Comuna Snagov 100,00
    2.561. Pădurea Snagov Comuna Snagov 10,00

                               Judeţul Maramureş

    2.562. Izvorul Bătrâna PN-G Comuna Moisei (0,50)
    2.563. Pietrosul Mare PN-G Oraşul Borşa (3.300,00)
    2.564. Lacul Albastru Oraşul Baia Sprie 0,50
    2.565. Rezervaţia fosiliferă Chiuzbaia Oraşul Baia Sprie,
                                                localitatea Chiuzbaia 50,00
    2.566. Peştera Vălenii Şomcuţei Comuna Şomcuta Mare 5,00
    2.567. Peştera cu Oase Comuna Băiuţ 0,50
    2.568. Lacul Morărenilor Comuna Ocna Şugatag,
                                                satul Breb 20,00
    2.569. Stâncăriile Salhoi-Zâmbroslavele Oraşul Borşa 5,00
    2.570. Mlaştina Poiana Brazilor Comuna Săpânţa 3,00
    2.571. Mlaştinile Vlăschinescu Municipiul Baia Mare 3,00
    2.572. Tăul lui Dumitru Municipiul Baia Mare,
                                                satul Firiza 3,00
    2.573. Pădurea Ronişoara Comuna Rona de Sus 62,00
    2.574. Pădurea Crăiasa Comuna Ocna Şugatag 44,00
    2.575. Pădurea Bavna Comuna Satulung, satul 26,00
                                                Fersig şi comuna Mireşu
                                                Mare
    2.576. Pădurea de larice Coştui Comuna Rona de Sus 0,70
    2.577. Creasta Cocoşului Comuna Deseşti,
                                                satul Mara 50,00
    2.578. Cheile Tătarului Comuna Deseşti,
                                                satul Mara 15,00
    2.579. Cheile Babei Comuna Coroieni,
                                                satul Beba 15,00
    2.580. Cornu Nedeii - Ciungii Bălăşinii Oraşul Borşa 800,00
    2.581. Arboretul de castan comestibil Municipiul Baia Mare 500,00
           de la Baia Mare
    2.582. Peştera şi izbucul Izvorul Comuna Săcel 100,00
           Albastru al Izei
    2.583. Cheile Lăpuşului Oraşul Târgu Lăpuş 25,00 km
           (între Groapele şi Împreunături)
    2.584. Pădurea cu pini Comja Oraşul Şeini 0,50
    2.585. Arcer - Ţibleş Bran Comuna Suciu de Sus,
                                                satul Groşii Ţibleşului 150,00
    2.586. Vârful Fărcău - lacul Vinderelu - Comuna Repedea 100,00
            Vârful Mihăilescu
    2.587. Peştera Boiu Mare Comuna Boiu Mare 0,50
    2.588. Poiana cu narcise Tomnatec - Comuna Repedea 100,00
           Sehleanu
    2.589. Piatra Rea Oraşul Borşa 50,00
    2.590. Mlaştina Iezerul Mare Comuna Deseşti 5,00
    2.591. Coloanele de la Limpedea Municipiul Baia Mare 3,00
    2.592. Rozeta de piatră Ilba Comuna Cicârlău,
                                                satul Ilba 0,50
    2.593. Dealul Solovan Municipiul Sighetu
                                                Marmaţiei 1,02
    2.594. Mlaştina Tăul Negru Comuna Băiuţ,
                                                satul Strâmbu-Băiuţ 1,00

                                   Judeţul Mehedinţi

    2.595. Peştera Epuran Comuna Cireşu,
                                                satul Jupâneşti 1,00
    2.596. Izvorul şi stâncăriile de la Câmana Comuna Podeni 25,00
    2.597. Gura Văii-Vârciorova PN-D Municipiul Drobeta-Turnu
                                                Severin, localitatea (305,00)
                                                Gura Văii
    2.598. Valea Oglănicului Comuna Brezniţa-Ocol 150,00
    2.599. Lunca Vânjului Oraşul Vânju Mare 14,00
    2.600. Pădurea de liliac Ponoarele Comuna Ponoarele 20,00
    2.601. Tufărişurile mediteraneene Comuna Isverna 10,00
           de la Isverna
    2.602. Vârful lui Stan PN-B Comuna Isverna (120,00)
    2.603. Valea Ţesna PN-B Comuna Balta (160,00)
    2.604. Pădurea Borovăţ Comuna Bălvăneşti 30,00
    2.605. Pădurea Bunget Comuna Burila Mare 18,20
    2.606. Pădurea Drăghiceanu Comuna Obârşia-Cloşani 60,00
    2.607. Dealul Duhovnei Comuna Iloviţa 50,00
    2.608. Dealul Vărănic Comuna Brezniţa-Ocol 350,00
    2.609. Cazanele Mari şi Cazanele Mici PN-D Comuna Dubova (215,00)
    2.610. Locul fosilifer Sviniţa PN-D Comuna Sviniţa (95,00)
    2.611. Locul fosilifer Bahna PN-D Comuna Iloviţa (10,00)
    2.612. Pădurea Stârmina Comuna Hinova 100,30
    2.613. Complexul carstic de la Ponoarele Comuna Ponoarele 100,00
    2.614. Pereţii calcaroşi de la Comuna Balta 60,00
           Izvoarele Coşuştei
    2.615. Cheile Coşuştei Comuna Balta 50,00
    2.616. Cornetul Babelor şi Cerboanei Comuna Balta 40,00
    2.617. Cornetul Piatra Încălecată Comuna Isverna 12,00
    2.618. Cheile Topolniţei şi Comuna Cireşu 60,00
           Peştera Topolniţei
    2.619. Cornetul Bălţii Comuna Balta 30,00
    2.620. Cornetul Văii şi Valea Mănăstirii Oraşul Baia de Aramă 40,00
    2.621. Locul fosilifer Malovăţ Comuna Malovăţ 6,00
    2.622. Cracul Găioara PN-D Municipiul Drobeta-Turnu
                                                Severin, localitatea (5,00)
                                                Gura Văii
    2.623. Tufărişurile mediteraneene Comuna Obârşia-Cloşani 60,00
           Cornetul Obârşia-Cloşani
    2.624. Cracul Crucii PN-D Municipiul Drobeta-Turnu
                                                Severin, localitatea (2,00)
                                                Gura Văii
    2.625. Faţa Virului PN-D Municipiul Drobeta-Turnu
                                                Severin, localitatea (6,00)
                                                Vârciorova
    2.626. Locul fosilifer Pietrele Roşii Comuna Husnicioara 1,00

                                    Judeţul Mureş

    2.627. Rezervaţia de bujori Zău de Câmpie Comuna Zău de Câmpie 3,10
    2.628. Pădurea Mociar Comuna Solovăstru 48,00
    2.629. Pădurea Sabed Comuna Ceuaşu de Câmpie 59,00
    2.630. Rezervaţia cu lalea pestriţă Comuna Brâncoveneşti 2,50
           Vălenii de Mureş
    2.631. Lacul Fărăgău Comuna Fărăgău 35,00
    2.632. Rezervaţia de stejar pufos Municipiul Sighişoara 11,90
    2.633. Molidul de rezonanţă din Comuna Gurghiu 77,80
           pădurea Lăpuşna
    2.634. Arboretul cu Chamaecyparis Comuna Sângiorgiu de
           lawsoniana Pădure 5,80

    2.635. Stejarii seculari de la Breite Municipiul Sighişoara 70,00
    2.636. Lacul Ursu şi arboretele Oraşul Sovata 79,00
           de pe sărături
    2.637. Poiana cu narcise Gurghiu Comuna Gurghiu 3,00
    2.638. Defileul Deda-Topliţa Comunele Deda şi
                                                Stânceni 6.000,00
    2.639. Defileul Mureşului Comunele Lunca Bradului
                                                şi Răstolniţa 7.733,00
    2.640. Stejarii seculari de la Comuna Sângiorgiu
           Sângiorgiu de Mureş de Mureş 0,10

                                  Judeţul Neamţ

    2.641. Poliţa cu Crini PN-J Comuna Ceahlău (370,00)
    2.642. Cascada Duruitoarea PN-J Comuna Ceahlău (1,00)
    2.643. Cheile Bicazului PN-I Comuna Bicaz-Chei (11.600,00)
    2.644. Stânca Şerbeşti Comuna Ştefan cel Mare 5,00
    2.645. Rezervaţia forestieră Dobreni Comuna Dobreni 37,00
    2.646. Piatra Teiului Comuna Poiana Teiului 0,20
    2.647. Peştera Toşorog Comuna Bicazul Ardelean 0,10
    2.648. Peştera Munticelu Comuna Bicazul Ardelean 1,00
    2.649. Dealul Vulpii-Botoaia Municipiul Piatra-Neamţ 2,00
           (Ochiul de Stepă)
    2.650. Pădurea Goşman Comuna Tarcău 175,00
    2.651. Locul fosilifer Cozla Municipiul Piatra-Neamţ 10,00
    2.652. Cheile Şugăului Comuna Bicaz-Chei 90,00
    2.653. Locul fosilifer Cernegura Municipiul Piatra-Neamţ 198,20
    2.654. Locul fosilifer Pietricica Municipiul Piatra-Neamţ 39,50
    2.655. Locul fosilifer Agîrcia Municipiul Piatra-Neamţ 1,00
    2.656. Codrii de Aramă Comuna Agapia 7,00
    2.657. Codrii de Argint Comuna Agapia 2,00
    2.658. Rezervaţia de Zimbri - Neamţ Comuna Vânători-Neamţ 11.500,00
    2.659. Rezervaţia forestieră Pângăraţi Comuna Pângăraţi 2,00
    2.660. Pârâul Borcuţa Comuna Borca 1,20
    2.661. Lacul Izvorul Muntelui Oraşul Bicaz 150,00
    2.662. Rezervaţia faunistică Brateş Comuna Tarcău 30,70
    2.663. Rezervaţia faunistică Borca Comuna Borca 357,00

                                      Judeţul Olt

    2.664. Pădurea Seaca Optăşani Comuna Spineni,
                                                satul Optăşani 135,00
    2.665. Pădurea Braniştea Catârilor Comunele Obârşia şi
                                                Ştefan cel Mare 301,30
    2.666. Pădurea Călugărească Comuna Radomireşti,
                                                satul Crăciunel 40,00
    2.667. Casa Pădurii din Pădurea Potelu Comuna Ianca 1,50
    2.668. Rezervaţia de bujori a Academiei Comuna Stoicăneşti 54,90
    2.669. Rezervaţia de arborete de gârniţă Comuna Poboru 121,00

                                    Judeţul Prahova

    2.670. Muntele de Sare Slănic Prahova Oraşul Slănic 2,00
    2.671. Locul fosilifer Plaiul Hoţilor Oraşul Sinaia 6,00
    2.672. Abruptul Prahovean Bucegi PN-H Oraşele Buşteni şi
                                                Sinaia (3.478,00)
    2.673. Munţii Colţii lui Barbeş PN-H Oraşul Sinaia (1.513,00)
    2.674. Tigăile din Ciucaş Comuna Măneciu,
                                                satul Cheia 3,00
    2.675. Arinişul de la Sinaia-Cumpătul Oraşul Sinaia 32,10

                                 Judeţul Satu Mare

    2.676. Pădurea Urziceni Comuna Urziceni 38,00
    2.677. Dunele de nisip Foieni Comuna Foieni 10,00
    2.678. Tinoavele din Munţii Oaş Comuna Cămârzana 1,00
    2.679. Mlaştina Vermeş Comuna Sanislău 10,00
    2.680. Cursul inferior al Râului Tur Comuna Călineşti-Oaş 43,00 km
    2.681. Pădurea Runc Comuna Pomi,
                                                satul Borleşti 68,50

                                  Judeţul Sălaj

    2.682. Grădina Zmeilor Comuna Bălan,
                                                satul Gâlgău Almaşului 3,00
    2.683. Pietrele Moşu şi Baba Comuna Napradea,
                                                satul Someş Guruslău 0,20
    2.684. Poiana cu narcise de la Racâş-Hida Comuna Hida, satul Racâş 1,50
    2.685. Calcarele de Rona Oraşul Jibou,
                                                localitatea Rona 0,50
    2.686. Balta Cehei Oraşul Şimleu Silvaniei,
                                                localitatea Cehei 18,20
    2.687. Lunca cu lalea pestriţă - Oraşul Cehu Silvaniei 10,00
           Valea Sălajului
    2.688. Rezervaţia peisagistică Comuna Băbeni, satul Cliţ 16,00
           Stâna Cliţului
    2.689. Gresiile de pe Stânca Dracului Comuna Hida 1,00
    2.690. Rezervaţia peisagistică Tusa-Barcău Comuna Sâg, satul Tusa 15,00
    2.691. Mlaştina de la Iaz Comuna Plopiş,
                                                satul Iaz 10,00
    2.692. Pădurea "La Castani" Comuna Ileanda,
                                                satul Rogna 7,80
    2.693. Stejărişul Panic Comuna Hereclean,
                                                satul Panic 2,20
    2.694. Stejărişul de baltă Panic Comuna Hereclean,
                                                satul Panic 1,70

                                     Judeţul Sibiu

    2.695. Lacul fără fund Ocna Sibiului Oraşul Ocna Sibiului 0,20
    2.696. Calcarele eocene de la Comuna Turnu Roşu 60,00
           Turnu Roşu - Porceşti
    2.697. Calcarele cu hippuriţi de la Oraşul Cisnădie, 1,00
           Cisnădioara localitatea Cisnădioara
    2.698. Dealul Zackel Municipiul Sibiu,
                                                comuna Slimnic 11,00
    2.699. Suvara Saşilor Oraşul Tălmaciu 20,00
    2.700. Canionul Mihăileni Comuna Mihăileni 16,00
    2.701. Valea Bâlii Comuna Cârţişoara 180,00
    2.702. Vulcanii Noroioşi Haşag Comuna Loamneş,
                                                 satul Haşag 1,00
    2.703. La Grumaji Comuna Jina 2,00
    2.704. Pintenul din coasta Jinei Comuna Jina 2,00
    2.705. Iezerele Cindrelului Comuna Gura Râului 609,60
    2.706. Parcul Natural Dumbrava Sibiului Municipiul Sibiu 993,00
    2.707. Parcul Natural Cindrel Comuna Jina 9.873,00
    2.708. Masa Jidovului Comuna Jina 2,00
    2.709. Golul Alpin al Munţilor Comuna Arpaşu de Jos 6.989,20
           Făgăraş între Podragu - Suru şi oraşul Avrig

                                    Judeţul Suceava

    2.710. Doisprezece Apostoli PN-K Comuna Dorna Cândrenilor (200,00)
    2.711. Rezervaţia Bila-Lala PN-G Comuna Cârlibaba (325,10)
    2.712. Moara Dracului Municipiul Câmpulung
                                                Moldovenesc 1,30
    2.713. Piatra Ţibăului Comuna Cârlibaba 20,30
    2.714. Piatra Buhei Municipiul Câmpulung
                                                Moldovenesc 2,00
    2.715. Tinovul Poiana Stampei Comuna Poiana Stampei 681,80
    2.716. Fânaţele montane Todirescu Municipiul Câmpulung
                                                Moldovenesc 44,30
    2.717. Tinovul Şarul Dornei Comuna Şarul Dornei 36,00
    2.718. Fânaţele seculare Ponoare Comuna Bosanci 24,50
    2.719. Fânaţele seculare Frumoasa Comuna Moara 9,50
    2.720. Tinovul Găina - Lucina Comuna Moldova-Suliţa 1,00
    2.721. Pădurea (Quercetumul) Crujana Comuna Pătrăuţi 39,40
    2.722. Pietrele Doamnei Municipiul Câmpulung
                                                Moldovenesc 253,00
    2.723. Codrul Secular Slătioara Comuna Stulpicani,
                                                satul Slătioara 1.064,20
    2.724. Codrul Secular Giumalău Comuna Pojorâta 309,50
    2.725. Răchitişul Mare Comuna Moldova-Suliţa 116,40
    2.726. Făgetul Dragomirna Comuna Mitocul
                                                Dragomirnei 134,80
    2.727. Pădurea Zamostea - Luncă Comuna Zamostea 107,60
    2.728. Cheile Zugrenilor Oraşul Vatra Dornei 150,10
    2.729. Cheile Lucavei Comuna Moldova-Suliţa 24,30
    2.730. Jnepenişul cu Pinus Oraşul Vatra Dornei (384,20)
           cembra-Călimani PN-K
    2.731. Piatra Pinului şi Piatra Şoimului Oraşul Gura Humorului 0,50
    2.732. Clipa de călcare triasice Comuna Breaza 0,10
           Pârâul Cailor
    2.733. Stratele cu Aptychus de la Pojorâta Comuna Fundu Moldovei 1,00
    2.734. Fânaţele seculare de la Calafindeşti Comuna Calafindeşti 17,30

                                   Judeţul Timiş

    2.735. Pădurea Cenad Comuna Cenad 279,20
    2.736. Lunca Pogănişului Comunele Tormac şi
                                                Sacoşu Turcesc 75,50
    2.737. Movila Sisitak Comuna Sânpetru Mare 0,50
    2.738. Arboretumul Bazoş Comuna Remetea Mare 60,00
    2.739. Locul fosilifer Rădmăneşti Comuna Bara 4,00
    2.740. Mlaştinile Satchinez Comuna Satchinez 236,00
    2.741. Pădurea Bistra Comuna Ghiroda 19,90
    2.742. Beba Veche Comuna Beba Veche,
                                                satul Pordeanu 2.187,00
    2.743. Mlaştinile Murani Comuna Pişchia,
                                                satul Murani 200,00
    2.744. Insula Mare Cenad Comuna Cenad 3,00
    2.745. Insula Igriş Comuna Sânpetru Mare 3,00
    2.746. Sărăturile Diniaş Comuna Peciu Nou 4,00
    2.747. Pajiştea cu narcise Bateşti Oraşul Făget 20,00
    2.748. Lacul Surduc Comuna Fârdea 362,00

                                   Judeţul Tulcea

    2.749. Sărăturile Murighiol DD-A Comuna Murighiol (87,00)
    2.750. Roşca - Buhaiova DD-A Comuna Chilia Veche (9.625,00)
    2.751. Pădurea Letea DD-A Comuna C.A. Rosetti (2.825,00)
    2.752. Grindul şi Lacul Răducu DD-A Comuna C.A. Rosetti (2.500,00)
    2.753. Lacul Nebunu DD-A Comuna Pardina (115,00)
    2.754. Complexul Vătafu - Lunguleţ DD-A Oraşul Sulina (1.625,00)
    2.755. Pădurea Caraorman DD-A Comuna Crişan (2.250,00)
    2.756. Arinişul Erenciuc DD-A Comuna Sfântu Gheorghe (50,00)
    2.757. Insula Popina DD-A Comuna Sarichioi (98,00)
    2.758. Complexul Sacalin Zătoane DD-A Comuna Sfântu Gheorghe (21.410,00)
    2.759. Complexul Periteasca - Leahova DD-A Comunele Jurilovca şi
                                                Murighiol (4.125,00)
    2.760. Capul Doloşman DD-A Comuna Jurilovca (125,00)
    2.761. Lacul Potcoava DD-A Comuna Sfântu Gheorghe (652,00)
    2.762. Lacul Belciug DD-A Comuna Sfântu Gheorghe (110,00)
    2.763. Lacul Rotundu DD-A Oraşul Isaccea (228,00)
    2.764. Pădurea Valea Fagilor PN-P Comuna Luncaviţa (154,00)
    2.765. Rezervaţia Naturală Dealul Bujorului Oraşul Babadag 50,80
    2.766. Rezervaţia de liliac Valea Oilor Oraşul Babadag 0,35
    2.767. Rezervaţia de liliac Fântâna Mare Comuna Ciucurova,
                                                satul Fântâna Mare 0,30
    2.768. Vârful Secarul Comuna Ciucurova,
                                                satul Atmagea 34,50
    2.769. Rezervaţia botanică Korum Tarla Oraşul Babadag 2,00
    2.770. Locul fosilifer Dealul Bujoarele Comuna Turcoaia 8,00
    2.771. Rezervaţia Geologică Agighiol Comuna Valea Nucarilor,
                                                satul Agighiol 9,70
    2.772. Pădurea Niculiţel Comuna Niculiţel 11,00


                                  Judeţul Vaslui

    2.773. Locul fosilifer Măluşteni Comuna Măluşteni 10,00
    2.774. Locul fosilifer Nisipăria Hulubăţ Municipiul Vaslui 2,50
    2.775. Movila lui Burcel Comuna Micleşti 12,00
    2.776. Tanacu - Coasta Rupturile Comuna Tanacu 6,00
    2.777. Pădurea Bădeana Comuna Tutova 126,70
    2.778. Pădurea Hârboanca Comuna Ştefan cel Mare 43,10
    2.779. Pădurea Bălteni Comuna Bălteni 22,00
    2.780. Fâneaţa de la Glodeni Oraşul Negreşti,
                                                satul Glodeni 6,00

                                   Judeţul Vâlcea

    2.781. Piramidele din Valea Stăncioiului Municipiul Râmnicu Vâlcea,
                                                comuna Goranu 12,00
    2.782. Piramidele de la Slătioara Comunele Slătioara
                                                şi Stroeşti 10,50
    2.783. Peştera Caprelor Oraşul Băile Olăneşti 0,50
    2.784. Avenul Piciorul Boului Comuna Câineni 0,10
    2.785. Peştera Liliecilor Comuna Costeşti 1,00
    2.786. Peştera Munteanu - Murgoci Oraşul Olăneşti 1,00
    2.787. Peştera Pagodelor Oraşul Olăneşti 0,30
    2.788. Peştera Rac Oraşul Olăneşti 0,20
    2.789. Peştera Valea Bistriţa Oraşul Olăneşti 0,25
    2.790. Peştera cu Lac Oraşul Olăneşti 0,10
    2.791. Peştera cu Perle Oraşul Olăneşti 0,50
    2.792. Peştera Arnăuţilor Oraşul Olăneşti 0,40
    2.793. Peştera Clopot Oraşul Olăneşti 0,10
    2.794. Jnepenişul Stricatul Comuna Voineasa 15,00
    2.795. Mlaştina Mosoroasa Oraşul Olăneşti 0,25
    2.796. Pădurea Tisa Mare Comuna Lungeşti 50,00
    2.797. Pădurea Silea Comuna Lungeşti,
                                                satul Fumureni 25,00
    2.798. Pădurea Călineşti - Brezoi Oraşul Brezoi 200,00
    2.799. Căldarea Gâlcescu Comuna Voineasa 200,00
    2.800. Rezervaţia Miru-Bora Comuna Voineasa 25,00
    2.801. Rezervaţia Ocnele Mari Oraşul Ocnele Mari 15,00
    2.802. Rezervaţia Rădiţa - Mânzu Oraşul Olăneşti 10,00
    2.803. Iezerul Latoriţa Comuna Malaia 10,00
    2.804. Muntele Stogu Oraşul Olăneşti 10,00
    2.805. Pădurea Latoriţa Comuna Malaia 7,10
    2.806. Rezervaţia Sterpu-Dealul Negru Comuna Voineasa 5,00
    2.807. Rezervaţia Cristeşti Comuna Voineasa 3,00
    2.808. Pădurea Valea Cheii Oraşul Olăneşti 1,50
    2.809. Rezervaţia paleontologică Goleşti Comuna Goleşti 10,00

                                Judeţul Vrancea

    2.810. Căldările Zăbalei - Comuna Năruja 350,00
           Zârna Mică - Răoaza
    2.811. Focul Viu de la Andreiaşu de Jos Comuna Andreiaşu de Jos 12,00
    2.812. Muntele Goru Comuna Năruja 388,10
    2.813. Lacul Negru - Cheile Nărujei I Comuna Nistoreşti 20,00
    2.814. Pădurea Verdele - Cheile Nărujei II Comuna Nistoreşti 250,00
    2.815. Pădurea Cenaru Comuna Andreiaşu de Jos 383,20
    2.816. Pădurea Lepşa-Zboina Comuna Tulnici,
                                                satul Lepşa 210,70
    2.817. Pădurea Schitu-Dălhăuţi Comuna Cârligele 188,20
    2.818. Cascada Mişina Comuna Nistoreşti 183,50
    2.819. Groapa cu Pini Comuna Tulnici 11,10
    2.820. Pădurea Reghiu - Scruntaru Comuna Reghiu 95,70
    2.821. Râpa Roşie - Dealul Morii Comuna Tulnici 49,60
    2.822. Strâmtura - Coza Comuna Tulnici 15,00
    2.823. Rezervaţia Algheanu Comuna Vrâncioaia 10,00
    2.824. Cascada Putnei Comuna Tulnici,
                                                satul Lepşa 10,00
    2.825. Pârâul Bozu Comuna Valea Sării,
                                                satul Prisaca 5,00
    2.826. Valea Tişiţei Comuna Tulnici 307,00
    2.827. Lunca Şiretului Municipiul Focşani 388,40
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

    II. GRUPAREA GEOGRAFICĂ ŞI LOCALIZAREA TERITORIALĂ
    A ZONELOR NATURALE PROTEJATE, DE INTERES NAŢIONAL
        1.0. Carpaţii şi Subcarpaţii Orientali
        1.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    Simbolul Denumirea Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

     G Rodna Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Suceava
     H Bucegi Argeş, Dâmboviţa, Braşov, Prahova
     I Cheile Bicazului-Hăşmaş Neamţ, Harghita
     J Ceahlău Neamţ
     K Călimani Suceava, Mureş, Bistriţa-Năsăud
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        1.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

                          Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
       Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Suceava, Mureş, Neamţ, Harghita, Bacău, Covasna,
       Braşov, Vrancea, Buzău, Prahova, Dâmboviţa
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        2.0. Carpaţii Meridionali şi Subcarpaţii Getici

        2.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Simbolul Denumirea Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      B Domogled-Valea Cernei Caraş-Severin, Mehedinţi, Gorj
      C Retezat Hunedoara
      L Cozia Vâlcea
      M Piatra Craiului Argeş, Braşov
      N Grădiştea Muncelului-Cioclovina Hunedoara
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        2.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                   Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
       Alba, Argeş, Caraş-Severin, Gorj, Hunedoara, Mehedinţi, Sibiu, Timiş, Vâlcea
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        3.0. Munţii şi dealurile Banatului

        3.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Simbolul Denumirea Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
       D Porţile de Fier Caraş-Severin, Mehedinţi
       E Cheile Nerei-Beuşniţa Caraş-Severin
       O Semenic-Cheile Caraşului Caraş-Severin
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        3.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                  Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        Caraş-Severin, Mehedinţi
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        4.0. Munţii Apuseni şi Dealurile Crişanei

        4.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Simbolul Denumirea Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
       F Munţii Apuseni Alba, Arad, Bihor, Cluj
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        4.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                        Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        Alba, Arad, Bihor, Cluj, Hunedoara, Sălaj
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        5.0. Dealurile Clujului

        5.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale -
             nu cuprind
        5.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                      Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        Alba, Cluj, Mureş
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        6.0. Podişul Someşan

        6.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale -
             nu cuprind
        6.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                      Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        Maramureş, Sălaj
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        7.0. Podişul Sucevei şi Câmpia Moldovei

        7.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale -
             nu cuprind
        7.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                      Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        Botoşani, Iaşi, Suceava
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        8.0. Podişul Bârladului

        8.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale -
             nu cuprind
        8.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                      Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        Iaşi, Galaţi, Neamţ, Vaslui
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        9.0. Podişul Dobrogei

        9.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Simbolul Denumirea Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
       P Munţii Măcinului Tulcea
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        9.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                        Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        Constanţa, Tulcea
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        10.0. Câmpia Careilor

        10.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale -
              nu cuprind
        10.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                         Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        Bihor, Satu Mare
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        11.0. Câmpia Mureşului şi Timişului

        11.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale -
              nu cuprind
        11.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                      Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        Arad, Timiş
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        12.0. Câmpia Vlăsiei

        12.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale -
              nu cuprind

        12.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                     Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        Dâmboviţa, Giurgiu, Ilfov
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        13.0. Lunca Dunării

        13.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Simbolul Denumirea Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
       R Balta Mică a Brăilei Brăila
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        13.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                       Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Brăila, Călăraşi, Dolj, Galaţi, Giurgiu, Ialomiţa, Mehedinţi, Olt, Teleorman
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        14.0 Delta Dunării

        14.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale

    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Simbolul Denumirea Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
       A Delta Dunării Constanţa, Tulcea
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

    NOTĂ:
    Gruparea geografică a zonelor naturale protejate cuprinsă în prezenta anexă se regăseşte în anexa nr. II.


    Anexa II

    PLANUL DE AMENAJARE A TERITORIULUI NAŢIONAL
    SECŢIUNEA A III-A - ZONE PROTEJATE
    ZONE NATURALE*)


    Anexa III

    I. VALORI DE PATRIMONIU CULTURAL DE INTERES NAŢIONAL
    (MONUMENTE ISTORICE DE VALOARE NAŢIONALĂ EXCEPŢIONALĂ)
        1. Monumente şi ansambluri de arhitectură
        a) Cetăţi
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     a)1. Cetatea Alba Carolina Municipiul Alba Iulia Alba
     a)2. Cetatea Câlnic Comuna Câlnic, satul Câlnic Alba
     a)3. Cetatea Greavilor Comuna Gârbova, satul Gârbova Alba
     a)4. Cetatea Aradului Municipiul Arad Arad
     a)5. Cetatea Şoimoş Oraşul Lipova Arad
     a)6. Cetatea Poenari Comuna Arefu, Argeş
                                    satul Căpăţânenii Ungureni
     a)7. Cetatea Oratia Comuna Dâmbovicioara, Argeş
                                    satul Podul Dâmboviţei
     a)8. Cetatea Biharia Comuna Biharia, satul Biharia Bihor
    a)9. Donjonul Cheresig Comuna Girişu de Criş, satul Cheresig Bihor
    a)10. Cetatea Oradea Municipiul Oradea Bihor
    a)11. Cetatea Bran Comuna Bran, satul Bran Braşov
    a)12. Cetatea Făgăraş Municipiul Făgăraş Braşov
    a)13. Cetatea Râşnov Oraşul Râşnov Braşov
    a)14. Cetatea Rupea Oraşul Rupea Braşov
    a)15. Cetatea Feldioara Comuna Feldioara, satul Feldioara Braşov
    a)16. Cetatea lui Negru Vodă Comuna Lisa, satul Breaza Braşov
    a)17. Cetatea Dăbâca Comuna Dăbâca, satul Dăbâca Cluj
    a)18. Cetatea Bologa Comuna Poieni, satul Bologa Cluj
    a)19. Cetatea Balvanyos Comuna Turia, satul Turia Covasna
    a)20. Fortificaţii oraş Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
          Târgovişte
    a)21. Cetatea Giurgiu Municipiul Giurgiu Giurgiu
    a)22. Turnul Crivadia Comuna Băniţa, satul Crivadia Hunedoara
    a)23. Cetatea Deva Municipiul Deva Hunedoara
    a)24. Cetatea Mălăieşti Comuna Sălaşu de Sus, satul Mălăieşti Hunedoara
    a)25. Cetatea Colţi Comuna Râu de Mori, satul Suseni Hunedoara
    a)26. Cetatea Chioarului Comuna Remetea Chioarului, Maramureş
                                    satul Berchez
    a)27. Cetatea Severinului Municipiul Drobeta-Turnu Severin Mehedinţi
    a)28. Cetatea Târgu Mureş Municipiul Târgu Mureş Mureş
    a)29. Cetatea Saschiz Comuna Saschiz, satul Saschiz Mureş
    a)30. Cetatea Neamţului Oraşul Târgu-Neamţ Neamţ
    a)31. Cetatea Turnu Roşu Oraşul Tălmaciu, satul Boiţa Sibiu
    a)32. Cetatea Slimnicului Comuna Slimnic, satul Slimnic Sibiu
    a)33. Cetatea de scaun Municipiul Suceava Suceava
          a Sucevei
    a)34. Cetatea Turnu Municipiul Turnu Măgurele Teleorman
    a)35. Cetatea Enisala Comuna Sarichioi, satul Enisala Tulcea
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        b) Ansambluri curţi domneşti ruinate
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     b)1. Vestigiile curţii domneşti Municipiul Curtea de Argeş Argeş
     b)2. Ruinele curţii domneşti Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
          cu Turnul Chindiei şi
          incinta fortificată
     b)3. Vestigiile curţii domneşti Municipiul Iaşi Iaşi
     b)4. Vestigiile curţii domneşti Municipiul Suceava Suceava
     b)5. Ruinele curţii domneşti
          Curtea Veche Municipiul Bucureşti
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        c) Biserici fortificate - cetăţi
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Nr. Denumirea Unitatea Judeţul
                                         administrativ-teritorială
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    c)1. Cetatea sătească cu biserica Comuna Hărman, satul Hărman Braşov
    c)2. Cetatea sătească cu biserica Comuna Prejmer, satul Prejmer Braşov
    c)3. Cetatea sătească cu biserica Comuna Homorod, satul Homorod Braşov
    c)4. Cetatea sătească cu biserica Comuna Sânpetru, satul Sânpetru Braşov
          evanghelică
    c)5. Cetatea sătească cu biserica Comuna Buneşti, satul Viscri Braşov
          evanghelică
    c)6. Cetatea sătească cu biserica Comuna Caţa, satul Drăuşeni Braşov
          evanghelică fortificată
    c)7. Cetatea sătească cu biserica Comuna Caţa, satul Caţa Braşov
          evanghelică
    c)8. Cetatea sătească cu biserica Comuna Dârjiu, satul Dârjiu Harghita
          unitariană
    c)9. Cetatea sătească cu biserica Comuna Vânători, satul Archita Mureş
    c)10. Cetatea sătească cu biserica Comuna Aţel, satul Aţel Sibiu
          evanghelică
    c)11. Biserica evanghelică Comuna Biertan, satul Biertan Sibiu
          cu cetatea
    c)12. Biserica cu incintă Comuna Biertan, satul Richiş Sibiu
    c)13. Cetatea sătească cu biserică Oraşul Cisnădie Sibiu
    c)14. Cetatea sătească cu biserică Comuna Merghindeal, Sibiu
                                        satul Dealu Frumos
    c)15. Biserica evanghelică cu Comuna Laslea, Sibiu
          fortificaţii satul Mălâncrav
    c)16. Cetatea sătească cu biserică Comuna Moşna, satul Moşna Sibiu
    c)17. Cetatea sătească cu biserică Comuna Valea Viilor, Sibiu
                                        satul Valea Viilor
    c)18. Cetatea sătească cu biserica Comuna Bazna, satul Bazna Sibiu
          evanghelică fortificată
    c)19. Cetatea sătească cu biserica Comuna Brateiu, satul Buzd Sibiu
          evanghelică
    c)20. Cetatea sătească cu biserica Comuna Dârlos, satul Curciu Sibiu
          evanghelică
    c)21. Cetatea sătească cu biserica Oraşul Mediaş, satul Ighişu Nou Sibiu
          evanghelică
    c)22. Cetatea sătească cu biserica Oraşul Dumbrăveni, Sibiu
          evanghelică satul Saroş pe Târnave
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        d) Castele, conace, palate
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
       Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    d)1. Castelul Bethlen-Haller Comuna Cetatea de Baltă, Alba
                                    satul Cetatea de Baltă
    d)2. Castelul Bethlen Comuna Şona, satul Sânmiclăuş Alba
    d)3. Castelul Macea Comuna Macea Arad
    d)4. Ansamblul fortificat al Comuna Bălileşti, satul Goleşti Argeş
          conacului Goleştilor
    d)5. Castelul Banffy Comuna Bonţida, satul Bonţida Cluj
    d)6. Castelul-Cetate Oraşul Gherla Cluj
    d)7. Castelul Kornis Comuna Mica, satul Mânăstirea Cluj
    d)8. Ansamblul Palatului Comuna Potlogi, satul Potlogi Dâmboviţa
          Brâncovenesc
    d)9. Conacul Coţofenilor Comuna Almăj, Dolj
                                    satul Coţofenii din Faţă
    d)10. Casa de piatră Udrişte Comuna Hotarele, satul Hereşti Giurgiu
          Năsturel
    d)11. Palatul Drugănescu Comuna Floreşti-Stoeneşti, Giurgiu
                                    satul Stoeneşti
    d)12. Castelul Lazăr Comuna Lăzarea, satul Lăzarea Harghita
    d)13. Castelul Corvinilor Municipiul Hunedoara Hunedoara
    d)14. Ruinele Curţii cneziale Comuna Râu de Mori, Hunedoara
          a Cândeştilor satul Râu de Mori
          cu paraclisul
    d)15. Palatul Cantacuzino- Oraşul Paşcani Iaşi
          Paşcanu
    d)16. Palatul Alexandru Comuna Ruginoasa, satul Ruginoasa Iaşi
          Ioan Cuza
    d)17. Ansamblul Biserica Comuna Deleni, satul Deleni Iaşi
          Adormirea Maicii
          Domnului, Conacul
          Cantacuzino-Deleanu,
          zidul de incintă
    d)18. Ansamblul Palatului Comuna Mogoşoaia, satul Mogoşoaia Ilfov
          Brâncovenesc şi biserica
    d)19. Castelul Bethlen Comuna Daneş, satul Criş Mureş
    d)20. Palatul Teleky Comuna Gorneşti, satul Gorneşti Mureş
    d)21. Ruinele palatului Comuna Filipeştii de Târg, Prahova
          postelnicului Constantin satul Filipeştii de Târg
          Cantacuzino
    d)22. Conacul Filipescu Comuna Filipeştii de Târg, Prahova
                                    satul Filipeştii de Târg
    d)23. Ansamblul Castelului Oraşul Sinaia Prahova
          Peleş
    d)24. Castelul Lonyai Comuna Medieşu Aurit, Satu Mare
                                    satul Medieşu Aurit
    d)25. Castelul Karoly Municipiul Carei Satu Mare
    d)26. Castelul Bathory Oraşul Şimleu Silvaniei Sălaj
    d)27. Conacul Rosetti - Balş Comuna Codăeşti, satul Pribeşti Vaslui
    d)28. Conacul Rosetti - Solescu Comuna Soleşti, satul Soleşti Vaslui
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        e) Cule
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    e)1. Cula Izvoranu Comuna Brabova, satul Brabova Dolj
    e)2. Cula Cernat Comuna Cernăteşti, satul Cernăteşti Dolj
    e)3. Cula Cornoiu Oraşul Bumbeşti-Jiu, satul Curtişoara Gorj
    e)4. Casa culă Cartianu Comuna Turcineşti, satul Cartiu Gorj
    e)5. Casa culă a Glogovenilor Comuna Glogova, satul Glogova Gorj
    e)6. Cula Cioabă Comuna Slivileşti, satul Şiacu Gorj
    e)7. Cula Crăsnaru Comuna Aninoasa, satul Groşerea Gorj
    e)8. Casa culă Cuţui Comuna Broşteni, satul Broşteni Mehedinţi
    e)9. Cula Tudor Vladimirescu Comuna Şimian, satul Cerneţi Mehedinţi
    e)10. Cula Duca Comuna Măldăreşti, satul Măldăreşti Vâlcea
    e)11. Cula Greceanu Comuna Măldăreşti, satul Măldăreşti Vâlcea
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        f) Clădiri civile urbane
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    f)1. Palatul voievodal Municipiul Alba Iulia Alba
    f)2. Palatul baroc Municipiul Oradea Bihor
    f)3. Primăria Municipiul Oradea Bihor
    f)4. Ansamblul de clădiri Municipiul Oradea Bihor
          "Şirul canonicilor"
    f)5. Casa Ioan Zidarul Municipiul Bistriţa Bistriţa-
                                                                         Năsăud
    f)6. Casa Argintarului Municipiul Bistriţa Bistriţa-
                                                                         Năsăud
    f)7. Şirul Şugălete Municipiul Bistriţa Bistriţa-
                                                                         Năsăud
    f)8. Aşezămintele Sofian Municipiul Botoşani Botoşani
    f)9. Casa Sfatului Municipiul Braşov Braşov
    f)10. Casa Hirscher Municipiul Braşov Braşov

    f)11. Şcoala Românească Municipiul Braşov Braşov
          din Schei
    f)12. Hotel "Aro" Municipiul Braşov Braşov
    f)13. Teatrul vechi Oraşul Oraviţa Caraş-
                                                                         Severin
    f)14. Casa Matei Corvin Municipiul Cluj-Napoca Cluj
    f)15. Palatul Banffy Municipiul Cluj-Napoca Cluj
    f)16. Teatrul Naţional Municipiul Cluj-Napoca Cluj
    f)17. Palatul Toldalagyi - Municipiul Cluj-Napoca Cluj
          Korda
    f)18. Casa Bathory Municipiul Turda Cluj
    f)19. Hotel "Rex" Municipiul Constanţa-Mamaia Constanţa
    f)20. Casa Glogovenilor Municipiul Craiova Dolj
    f)21. Casa Băniei Municipiul Craiova Dolj
    f)22. Prefectura Municipiul Craiova Dolj
    f)23. Palatul Mihail Municipiul Craiova Dolj
    f)24. Palatul Administrativ Municipiul Galaţi Galaţi
    f)25. Palatul Justiţiei Municipiul Galaţi Galaţi
    f)26. Magna Curia Municipiul Deva Hunedoara
    f)27. Casa Dosoftei Municipiul Iaşi Iaşi
    f)28. Casa Başotă Municipiul Iaşi Iaşi
    f)29. Casa Balş Municipiul Iaşi Iaşi
    f)30. Palatul Rosetti - Municipiul Iaşi Iaşi
          Roznoveanu
    f)31. Palatul domnitorului Municipiul Iaşi Iaşi
          Alexandru Ioan Cuza
    f)32. Teatrul Naţional Municipiul Iaşi Iaşi
    f)33. Palatul Culturii Municipiul Iaşi Iaşi
    f)34. Casa Vlad Dracul Municipiul Sighişoara Mureş
    f)35. Casa cu cerb Municipiul Sighişoara Mureş
    f)36. Teatrul Naţional Municipiul Caracal Olt
    f)37. Casa Hagi Prodan Municipiul Ploieşti Prahova
    f)38. Halele Centrale Municipiul Ploieşti Prahova
    f)39. Casa Nicolae Iorga Oraşul Vălenii de Munte Prahova
    f)40. Turnul Sfatului Municipiul Sibiu Sibiu
    f)41. Casa Thomas Altenberger, Municipiul Sibiu Sibiu
          Casa Johann Lula formând
          Ansamblul vechii primării
    f)42. Palatul Brukenthal Municipiul Sibiu Sibiu
    f)43. Hanul Domnesc Municipiul Suceava Suceava
    f)44. Hanul Manuc Municipiul Bucureşti
    f)45. Casa Melik Municipiul Bucureşti
    f)46. Palatul Ghica-Tei Municipiul Bucureşti
    f)47. Casa Şuţu Municipiul Bucureşti
    f)48. Palatul Ştirbei Municipiul Bucureşti
    f)49. Ateneul Român Municipiul Bucureşti
    f)50. "Bufetul" - Municipiul Bucureşti
          Arhitect Mincu
    f)51. Şcoala Centrală de Fete Municipiul Bucureşti
    f)52. Palatul Justiţiei Municipiul Bucureşti
    f)53. Blocul "Aro" Municipiul Bucureşti
    f)54. Ansamblul Palatului Municipiul Bucureşti
          Cotroceni
    f)55. Hotel "Bulevard" Municipiul Bucureşti
    f)56. Casa Vernescu Municipiul Bucureşti
    f)57. Palatul C.E.C. Municipiul Bucureşti
    f)58. Palatul Postelor Municipiul Bucureşti
    f)59. Palatul Cantacuzino Municipiul Bucureşti
    f)60. Casa Oprea Soare Municipiul Bucureşti
    f)61. Vila Minovici Municipiul Bucureşti
    f)62. Şcoala de Arhitectură Municipiul Bucureşti
    f)63. Muzeul Ţăranului Român Municipiul Bucureşti
    f)64. Primăria Capitalei Municipiul Bucureşti
    f)65. Facultatea de Drept Municipiul Bucureşti
    f)66. Ministerul Industriilor Municipiul Bucureşti
    f)67. Academia Militară Municipiul Bucureşti
    f)68. Palatul Consiliului Municipiul Bucureşti
          de Miniştri
    f)69. Casa din şos. Kiseleff Municipiul Bucureşti
          nr. 49
    f)70. Parcul de locuinţe UCB Municipiul Bucureşti
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        g) Ansambluri urbane
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    g)1. Ansamblul urban Municipiul Alba Iulia Alba
          fortificat
    g)2. Ansamblul urban Oraşul Sebeş Alba
          fortificat
    g)3. Centrul istoric Comuna Roşia Montană, Alba
                                   satul Roşia Montană
    g)4. Centrul istoric al Municipiul Câmpulung Argeş
          oraşului
    g)5. Centrul istoric al Municipiul Curtea de Argeş Argeş
          oraşului
    g)6. Ansamblul urban Municipiul Bistriţa Bistriţa-
          fortificat Năsăud
    g)7. Centrul istoric al Municipiul Botoşani Botoşani
          oraşului
    g)8. Ansamblul urban Municipiul Braşov Braşov
          fortificat
    g)9. Centrul istoric al Municipiul Brăila Brăila
          oraşului
    g)10. Ansamblul urban Municipiul Cluj-Napoca Cluj
          fortificat
    g)11. Centrul istoric Oraşul Gherla Cluj
    g)12. Centrul istoric Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
          Târgovişte
    g)13. Ansamblul monumental Municipiul Târgu Jiu Gorj
          creat de Constantin
          Brâncuşi
    g)14. Ansamblul urban Municipiul Sighişoara Mureş
          fortificat
    g)15. Centrul istoric al Municipiul Caracal Olt
          oraşului
    g)16. Ansamblul urban Municipiul Sibiu Sibiu
          fortificat
    g)17. Ansamblul urban Municipiul Mediaş Sibiu
          fortificat
    g)18. Centrul istoric al Municipiul Timişoara Timiş
          oraşului
    g)19. Centrul istoric Sulina Oraşul Sulina Tulcea
    g)20. Centrul istoric al Municipiul Bucureşti
          oraşului
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        h) Biserici din lemn
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    h)1. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Berghin, satul Ghirbom Alba
    h)2. Biserica Sfânta Treime Comuna Vidra, satul Goieşti Alba
    h)3. Biserica Sfinţii Comuna Ponor, satul Geogel Alba
          Arhangheli
    h)4. Biserica Sfinţii Comuna Vadu Moţilor, satul Lăzeşti Alba
          Arhangheli
    h)5. Biserica de lemn veche Comuna Fărău, satul Şilea Alba
          Sfinţii Arhangheli
    h)6. Biserica de lemn Comuna Brazii, satul Buceava-Şoimuş Arad
    h)7. Biserica Pogorârea Comuna Hălmagiu, satul Bodeşti Arad
          Sfântului Duh
    h)8. Biserica Înălţarea Comuna Pleşcuţa, satul Budeşti Arad
          Domnului
    h)9. Biserica Înălţarea Comuna Coseşti, satul Jupâneşti Argeş
          Domnului
    h)10. Biserica Vovidenia Comuna Mărgineni, satul Luncani Bacău
    h)11. Biserica de lemn a Comuna Corbasca, satul Pogleţ Bacău
          fostului schit Pogleţu
    h)12. Biserica Sfinţii Comuna Pomezeu, satul Câmpani Bihor
          Arhangheli de Pomezeu
    h)13. Biserica Adormirea Comuna Sâmbăta, satul Copăceni Bihor
          Maicii Domnului
    h)14. Biserica Sfântul Comuna Ţeţchea, satul Hotar Bihor
          Gheorghe
    h)15. Biserica Sfântul Comuna Rieni, satul Rieni Bihor
          Teodor Tiron
    h)16. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Derna, satul Sacalasău Bihor
    h)17. Biserica Sfinţii Comuna Băluşeni, satul Băluşeni Botoşani
          Voievozi
    h)18. Biserica Adormirea Comuna Brăeşti, satul Brăeşti Botoşani
          Maicii Domnului
    h)19. Biserica Sfinţii Comuna Bobâlna, satul Cremenea Cluj
          Arhangheli
    h)20. Biserica Pogorârea Comuna Mănăstireni, satul Dretea Cluj
          Sfântului Duh
    h)21. Biserica Sfinţii Comuna Căpuşu Mare, satul Păniceni Cluj
          Arhangheli
    h)22. Biserica Sfinţii Comuna Câţcău, satul Sălişca Cluj
          Arhangheli
          "din deal"
    h)23. Biserica de lemn Comuna Chinteni, satul Săliştea Veche Cluj
    h)24. Biserica Sfinţii Comuna Sic, satul Sic Cluj
          Arhangheli
    h)25. Biserica Sfinţii Comuna Bălăneşti, satul Bălăneşti Gorj
          Voievozi
    h)26. Biserica Cuvioasa Comuna Bălăneşti, satul Glodeni Gorj
          Paraschiva
    h)27. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Leleşti, satul Leleşti Gorj
    h)28. Biserica "Intrarea Comuna Cruşeţ, satul Slăvuţa Gorj
          în Biserică"
    h)29. Biserica Sfântul Dumitru Comuna Schela, satul Schela Gorj
    h)30. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Bilbor, satul Bilbor Harghita
    h)31. Biserica Sfântul Comuna Sândominic, satul Sândominic Harghita
          Gheorghe
    h)32. Biserica fostei Oraşul Topliţa Harghita
          Mânăstiri Sfântul Ilie
          din Săuceni
    h)33. Biserica Cuvioasa Comuna Mirosloveşti, satul Iaşi
          Paraschiva Mirosloveşti
    h)34. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Dumeşti, satul Păuşeşti Iaşi
    h)35. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Bogdan Vodă, satul Bogdan Vodă Maramureş
    h)36. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Budeşti, satul Budeşti Maramureş
    h)37. Biserica Naşterea Comuna Călineşti, satul Călineşti Maramureş
          Maicii Domnului
    h)38. Biserica Naşterea Comuna Ieud, satul Ieud Maramureş
          Maicii Domnului
    h)39. Biserica Naşterea Comuna Ieud, satul Ieud Maramureş
          Maicii Domnului
          ("din deal")
    h)40. Biserica Sfânta Comuna Poienile Izei, Maramureş
          Paraschiva satul Poienile Izei
    h)41. Biserica Sfinţii Comuna Şişeşti, satul Plopiş Maramureş
          Arhangheli
    h)42. Biserica Sfinţii Comuna Şişeşti, satul Şurdeşti Maramureş
          Arhangheli
    h)43. Biserica Sfinţii Comuna Remetea Chioarului, Maramureş
          Arhangheli satul Remetea Chioarului
    h)44. Biserica Sfinţii Oraşul Târgu Lăpuş, satul Rogoz Maramureş
          Arhangheli
    h)45. Biserica Sfinţii Comuna Rozavlea, satul Rozavlea Maramureş
          Arhangheli
    h)46. Biserica Cuvioasa Comuna Ocna Şugatag, Maramureş
          Paraschiva satul Sat-Şugatag
    h)47. Biserica Adormirea Comuna Săcălăşeni, satul Săcălăşeni Maramureş
          Maicii Domnului
    h)48. Biserica Sfântul Comuna Bârsana, satul Bârsana Maramureş
          Nicolae
    h)49. Biserica Sfântul Dumitru Oraşul Baia de Aramă, satul Negoeşti Mehedinţi
    h)50. Biserica Tăierea Capului Comuna Broşteni, satul Căpăţâneşti Mehedinţi
          Sfântului Ioan Botezătorul
    h)51. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Balta, satul Costeşti Mehedinţi
    h)52. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Tâmna, satul Valea Ursului Mehedinţi
    h)53. Biserica Sfinţii Comuna Lunca, satul Băiţa Mureş
          Arhangheli
    h)54. Biserica Sfântul Comuna Ceauşu de Câmpie, Mureş
          Ioan Botezătorul satul Porumbeni
    h)55. Biserica Sfinţii Comuna Pănet, satul Pănet Mureş
          Arhangheli
    h)56. Biserica de lemn Oraşul Reghin Mureş
          Sfântul Nicolae
    h)57. Biserica Sfinţii Comuna Sărmaşu, satul Sărmăşel Mureş
          Arhangheli
    h)58. Biserica Sfinţii Comuna Găleşti, satul Troiţa Mureş
          Arhangheli
    h)59. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Acăţari, satul Văleni Mureş
    h)60. Biserica de lemn Municipiul Piatra-Neamţ Neamţ
          Sfânta Troiţă a fostului
          schit Cozla - Draga
    h)61. Biserica Schimbarea Municipiul Piatra-Neamţ, Neamţ
          la Faţă localitatea Văleni
    h)62. Biserica de lemn Cuvioasa Comuna Fărcaşa, satul Fărcaşa Neamţ
          Paraschiva
    h)63. Biserica Adormirea Comuna Leleasca, satul Leleasca Olt
          Maicii Domnului
    h)64. Biserica Sfinţii Comuna Socond, satul Soconzel Satu Mare
          Arhangheli
    h)65. Biserica Sfinţii Comuna Hida, satul Baica Sălaj
          Arhangheli
    h)66. Biserica Sfinţii Comuna Românaşi, satul Ciumărna Sălaj
          Arhangheli
    h)67. Biserica Pogorârea Comuna Fildu de Jos, Sălaj
          Sfântului Duh satul Fildu de Sus
    h)68. Biserica Naşterea Comuna Românaşi, satul Păuşa Sălaj
          Maicii Domnului
    h)69. Biserica Sfinţii Comuna Românaşi, Sălaj
          Arhangheli satul Poarta Sălajului
    h)70. Biserica Sfânta Maria Comuna Letca, satul Letca Sălaj
    h)71. Biserica Adormirea Comuna Năpradea, satul Vădurele Sălaj
          Maicii Domnului
    h)72. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Broşteni, satul Broşteni Suceava
    h)73. Biserica Sfântul Spiridon Comuna Drăguşeni, satul Drăguşeni Suceava
    h)74. Biserica Intrarea Comuna Putna, satul Putna Suceava
          în Biserică după Tradiţie
    h)75. Biserica de lemn Comuna Puieşti, satul Cetăţuia Vaslui
          Sfântul Nicolae a
          fostului schit Strâmba
    h)76. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Lipovăţ, satul Lipovăţ Vaslui
    h)77. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Soleşti, satul Ştioborăni Vaslui
    h)78. Biserica de lemn Cuvioasa Comuna Vaideeni, satul Mariţa Vâlcea
          Paraschiva
    h)79. Biserica de lemn Adormirea Comuna Costeşti, satul Pietreni Vâlcea
          Maicii Domnului
    h)80. Biserica Cuvioasa Comuna Rugineşti, satul Rugineşti Vrancea
          Paraschiva
    h)81. Biserica de lemn Cuvioasa Comuna Valea Sării, satul Valea Sării Vrancea
          Paraschiva
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        i) Muzee etnografice în aer liber
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    i)1. Muzeul Viticulturii şi Comuna Ştefăneşti, satul Goleşti Argeş
         Pomiculturii
    i)2. Muzeul Etnografic al Municipiul Cluj-Napoca Cluj
         Transilvaniei
    i)3. Muzeul Etnografic Oraşul Bumbeşti-Jiu, satul Curtişoara Gorj
         Curtişoara
    i)4. Muzeul Etnografic al Municipiul Sighetu Marmaţiei Maramureş
         Maramureşului
    i)5. Muzeul Civilizaţiei Municipiul Sibiu Sibiu
         Populare Tradiţionale
    i)6. Muzeul Etnografic Comuna Bujoreni, satul Bujoreni Vâlcea
    i)7. Muzeul Satului Municipiul Bucureşti
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        j) Biserici rupestre
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    j)1. Schitul Negru Vodă Comuna Cetăţeni, satul Cetăţeni Argeş
    j)2. Schitul Corbii de Piatră Comuna Corbi, satul Jgheaburi Argeş
    j)3. Complexul de biserici Comuna Bozioru, satul Nucu Buzău
         şi chilii rupestre
    j)4. Ansamblul monastic Oraşul Basarabi, satul Basarabi Constanţa
         rupestru: biserici,
         încăperi, galerii
    j)5. Complexul rupestru Comuna Independenţa Constanţa
    j)6. Chilia lui Daniil Comuna Putna, satul Putna Suceava
         Sihastrul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        k) Biserici şi ansambluri mănăstireşti
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    k)1. Catedrala romano-catolică Municipiul Alba Iulia Alba
          Sfântul Mihail
    k)2. Catedrala Sfânta Treime Municipiul Blaj Alba
    k)3. Biserica fostei mânăstiri Comuna Stremţ, satul Geoagiu de Sus Alba
          ortodoxe
    k)4. Mănăstirea Râmeţ Comuna Râmeţ, satul Râmeţ Alba
    k)5. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Lupşa, satul Lupşa Alba
    k)6. Biserica Sfântul Nicolae Oraşul Zlatna Alba
    k)7. Biserica evanghelică Oraşul Sebeş Alba
    k)8. Mănăstirea Hodoş Bodrog Comuna Pecica, satul Bodrogu Vechi Arad
    k)9. Biserica Adormirea Comuna Hălmagiu, satul Hălmagiu Arad
          Maicii Domnului
    k)10. Biserica Radna Oraşul Lipova, localitatea Radna Arad
    k)11. Biserica Sfântul Gheorghe Municipiul Piteşti Argeş
    k)12. Ansamblul Mănăstirii Municipiul Câmpulung Argeş
          Negru Vodă
    k)13. Biserica Sfântul Nicolae Municipiul Curtea de Argeş Argeş
          (Domnească)
    k)14. Biserica Episcopală Municipiul Curtea de Argeş Argeş
          a Mănăstirii Argeşului
    k)15. Ansamblul fostei Comuna Aninoasa, satul Aninoasa Argeş
          Mânăstiri Aninoasa
    k)16. Fosta Mănăstire Tutana Comuna Băiculeşti, satul Tutana Argeş
    k)17. Fosta Mănăstire Valea Comuna Ţiţeşti, Argeş
                                    satul Valea Mănăstirii
    k)18. Biserica Hârteşti Comuna Ţiţeşti, Argeş
                                    satul Bucşeneşti-Lotaşi
    k)19. Biserica Adormirea Maicii Comuna Bălileşti, satul Băjeşti Argeş
          Domnului, cu ruinele
          curţii lui Mareş Băjescu
    k)20. Biserica fostului Comuna Brăduleţ, satul Brădet Argeş
          schit Brădet
    k)21. Biserica Mănăstirii Comuna Cotmeana, satul Cotmeana Argeş
          Cotmeana
    k)22. Biserica Precista Municipiul Bacău Bacău
    k)23. Biserica Adormirea Municipiul Oneşti, Bacău
          Maicii Domnului localitatea Borzeşti
    k)24. Catedrala romano-catolică Municipiul Oradea Bihor
    k)25. Biserica ortodoxa Municipiul Oradea Bihor
          "cu Lună"
    k)26. Biserica evanghelică Comuna Galaţii Bistriţei, Bistriţa-
                                    satul Herina Năsăud
    k)27. Biserica Sfântul Nicolae Municipiul Botoşani Botoşani
          - Popăuţi, cu turnul
    k)28. Biserica Întâmpinarea Municipiul Botoşani Botoşani
          Domnului şi Sfinţii
          Împăraţi (Ruset)
    k)29. Biserica Uspenia Municipiul Botoşani Botoşani
          (Adormirea Maicii
          Domnului), cu clopotniţa
    k)30. Biserica domnească Municipiul Botoşani Botoşani
          Sfântul Gheorghe,
          cu clopotniţa
    k)31. Biserica Sfântul Nicolae, Municipiul Dorohoi Botoşani
          cu clopotniţa
    k)32. Biserica Neagră Municipiul Braşov Braşov
    k)33. Biserica Sfântul Municipiul Braşov Braşov
          Bartolomeu
    k)34. Biserica Sfântul Nicolae Municipiul Braşov Braşov
          din Schei
    k)35. Biserica brâncovenească Municipiul Făgăraş Braşov
          Sfântul Nicolae
    k)36. Biserica ortodoxă Sfântul Oraşul Râşnov Braşov
          Nicolae
    k)37. Biserica mănăstirii Comuna Voila, satul Sâmbăta de Sus Braşov
          brâncoveneşti
    k)38. Biserica evanghelică Comuna Şercaia, satul Hălmeag Braşov
    k)39. Fosta Mănăstire Măxineni Comuna Măxineni, satul Măxineni Brăila
    k)40. Biserica Sfântul Municipiul Brăila Brăila
          Arhanghel Mihail
    k)41. Ansamblul fostei Municipiul Râmnicu Sărat Buzău
          mânăstiri
    k)42. Ansamblul fostei Comuna Tisău, satul Haleş Buzău
          Mânăstiri Bradu
    k)43. Biserica fostei Comuna Plătăreşti, satul Plătăreşti Călăraşi
          Mânăstiri Plătăreşti
    k)44. Biserica romano-catolică Municipiul Cluj-Napoca Cluj
          Sfântul Mihail
    k)45. Catedrala Arhiepiscopiei Municipiul Cluj-Napoca Cluj
          Ortodoxe
    k)46. Biserica reformată Matia Municipiul Cluj-Napoca Cluj
    k)47. Mănăstirea Franciscanilor Municipiul Cluj-Napoca Cluj
    k)48. Biserica Adormirea Maicii Comuna Feleacu, Cluj
          Domnului a fostei satul Feleacu
          Mânăstiri Feleac
    k)49. Biserica armenească Oraşul Gherla Cluj
    k)50. Biserica ortodoxă Comuna Vad, satul Vad Cluj
          a Episcopiei Vadului
          şi Feleacului
    k)51. Geamia Esmahan Sultan Municipiul Mangalia Constanţa
    k)52. Ruinele bisericii şi Comuna Brăduţ, satul Filia Covasna
          vestigiile complexului
          medieval
    k)53. Biserica reformată Municipiul Sfântu Gheorghe, Covasna
                                    satul Chilieni
    k)54. Biserica romano-catolică Comuna Ghelinţa, satul Ghelinţa Covasna
    k)55. Mănăstirea Dealu Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
    k)56. Biserica Domnească Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
    k)57. Biserica Sfânta Vineri Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
    k)58. Mănăstirea Stelea Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
    k)59. Biserica Târgului Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
    k)60. Biserica fostei Comuna Cobia, satul Mănăstirea Dâmboviţa
          Mânăstiri Cobia
    k)61. Mănăstirea Bucovăţ Municipiul Craiova, Dolj
                                    localitatea Mofleni
    k)62. Biserica fostei Comuna Podari, satul Balta Verde Dolj
          Mânăstiri Jitianu
    k)63. Biserica Precista Municipiul Galaţi Galaţi
    k)64. Mănăstirea Comana Comuna Comana, satul Comana Giurgiu
    k)65. Mănăstirea Polovragi Comuna Polovragi, satul Polovragi Gorj
    k)66. Mănăstirea Tismana Comuna Tismana, satul Tismana Gorj
    k)67. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Mugeni, satul Porumbenii Mari Harghita
    k)68. Turnul şi vestigiile Comuna Cârţa, satul Tomeşti Harghita
          bisericii medievale
    k)69. Biserica reformată Comuna Ulieş, satul Daia Harghita
    k)70. Biserica romano-catolică Comuna Ciucsângeorgiu, Harghita
                                    satul Armăşeni
    k)71. Mănăstirea Franciscană Municipiul Miercurea-Ciuc Harghita
          şi capelele de pe dealul
          Şumuleul Mic
    k)72. Biserica reformată Comuna Mugeni, satul Mugeni Harghita
    k)73. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Hărău, satul Bârsău Hunedoara
    k)74. Biserica Adormirea Comuna Crişcior, satul Crişcior Hunedoara
          Maicii Domnului
    k)75. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Densuş, satul Densuş Hunedoara
    k)76. Biserica Sfântul Ilie Comuna Densuş, satul Peşteana Hunedoara
    k)77. Biserica Sfântul Mihail Comuna Gurasada, satul Gurasada Hunedoara
    k)78. Biserica Sfântul Nicolae Municipiul Hunedoara Hunedoara
    k)79. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Veţel, satul Leşnic Hunedoara
    k)80. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Ribiţa, satul Ribiţa Hunedoara
    k)81. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Sântămăria-Orlea, Hunedoara
                                    satul Sânpetru
    k)82. Biserica reformată, Comuna Sântămăria-Orlea, Hunedoara
          fostă ortodoxă satul Sântămăria-Orlea
    k)83. Biserica Adormirea Oraşul Călan, satul Strei Hunedoara
          Maicii Domnului
    k)84. Biserica Sfântul Gheorghe Oraşul Călan, Hunedoara
                                    localitatea Streisângeorgiu
    k)85. Biserica cnezilor Cânde Comuna Râu de Mori, satul Suseni Hunedoara
    k)86. Biserica domnească Municipiul Iaşi Iaşi
          Sfântul Nicolae
    k)87. Biserica Mănăstirii Golia Municipiul Iaşi Iaşi
    k)88. Biserica Trei Ierarhi Municipiul Iaşi Iaşi
    k)89. Biserica Sfântul Sava Municipiul Iaşi Iaşi
    k)90. Biserica Barnovschi Municipiul Iaşi Iaşi
    k)91. Ansamblul Mănăstirii Municipiul Iaşi Iaşi
          Galata
    k)92. Ansamblul Mănăstirii Municipiul Iaşi Iaşi
          Cetăţuia
    k)93. Ansamblul Mănăstirii Municipiul Iaşi Iaşi
          Frumoasa
    k)94. Ansamblul Mitropoliei Municipiul Iaşi Iaşi
          Moldovei şi Bucovinei:
          Catedrala Întâmpinarea
          Domnului, Biserica
          Sfântul Gheorghe,
          Palatul Mitropoliei,
          clădirile administrative
    k)95. Ansamblul Mănăstirii Comuna Bârnova, satul Bârnova Iaşi
          Bârnova
    k)96. Biserica fostei Mânăstiri Comuna Dobrovăţ, satul Dobrovăţ Iaşi
          Coborârea Sfântului Duh
    k)97. Biserica Sfânta Comuna Cotnari, satul Cotnari Iaşi
          Paraschiva
    k)98. Biserica Sfântul Gheorghe Oraşul Hârlău Iaşi
    k)99. Biserica fostului Comuna Ciurea, satul Hlincea Iaşi
          schit Hlincea
    k)100. Biserica Sfântul Comuna Leţcani, satul Leţcani Iaşi
           Spiridon (Rotundă)
    k)101. Sinagoga Mare Municipiul Iaşi Iaşi
    k)102. Ansamblul Mănăstirii Comuna Snagov, satul Snagov Ilfov
           Snagov
    k)103. Ansamblul Mănăstirii Comuna Butoieşti, Mehedinţi
           Gura Motrului satul Gura Motrului
    k)104. Ansamblul Mănăstirii Oraşul Strehaia Mehedinţi
           Strehaia
    k)105. Schitul Topolniţa Comuna Izvoru Bârzii, Mehedinţi
                                    satul Schitu Topolniţei
    k)106. Ruinele Mănăstirii Municipiul Drobeta-Turnu Severin Mehedinţi
           Vodiţa
    k)107. Biserica din Deal Municipiul Sighişoara Mureş
    k)108. Biserica Sfântul Municipiul Piatra-Neamţ Neamţ
           Ioan Botezătorul
           şi turnul
    k)109. Ansamblul Mănăstirii Comuna Vânători-Neamţ, Neamţ
           Neamţ satul Mănăstirea Neamţ
    k)110. Ansamblul Mănăstirii Comuna Vânători-Neamţ, Neamţ
           Secu satul Vânători-Neamţ
    k)111. Ansamblul Mănăstirii Comuna Viişoara, satul Bistriţa Neamţ
           Bistriţa
    k)112. Biserica Sfântul Mihail Comuna Războieni, satul Războieni Neamţ
    k)113. Ansamblul Mănăstirii Comuna Tazlău, satul Tazlău Neamţ
           Tazlău
    k)114. Biserica Mănăstirii Comuna Pângăraţi, satul Pângăraţi Neamţ
           Pângăraţi
    k)115. Ansamblul Mănăstirii Comuna Agapia, satul Agapia Neamţ
           Agapia
    k)116. Biserica Armenească Municipiul Roman Neamţ
    k)117. Ansamblul Mănăstirii Comuna Brâncoveni, satul Brâncoveni Olt
           Brâncoveni
    k)118. Ansamblul Mănăstirii Comuna Oboga, satul Călui Olt
           Căluiu
    k)119. Ansamblul Mănăstirii Comuna Brebu, satul Brebu Prahova
           Brebu
    k)120. Ansamblul fostei Comuna Apostolache, Prahova
           Mânăstiri Apostolache satul Apostolache
    k)121. Mănăstirea Sinaia Oraşul Sinaia Prahova
    k)122. Biserica reformată Comuna Acâş, satul Acâş Satu Mare
           a fostei mânăstiri
           benedictine
    k)123. Biserica evanghelică Municipiul Sibiu Sibiu
           Sfânta Maria
    k)124. Biserica evanghelică Municipiul Mediaş Sibiu
           Sfânta Margareta,
           cu fortificaţiile
    k)125. Biserica Sfinţii Oraşul Ocna Sibiului Sibiu
           Arhangheli
    k)126. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Turnu Roşu, satul Turnu Roşu Sibiu
    k)127. Biserica evanghelică Oraşul Cisnădie Sibiu
           cu incintă fortificată
    k)128. Ansamblul fostei Comuna Cârţa, satul Cârţa Sibiu
           mânăstiri cisterciene
    k)129. Biserica evanghelică Oraşul Cisnădie, Sibiu
                                    localitatea Cisnădioara
    k)130. Biserica Sfântul Municipiul Suceava Suceava
           Gheorghe Mirăuţi
    k)131. Biserica Mănăstirii Municipiul Suceava Suceava
           Sfântul Ioan cel Nou
    k)132. Biserica Sfântul Dumitru Municipiul Suceava Suceava
    k)133. Biserica Naşterea Municipiul Suceava Suceava
           Sfântului Ioan
           Botezătorul (Coconilor)
    k)134. Ansamblul Mănăstirii Municipiul Suceava Suceava
           Zamca
    k)135. Biserica Sfântul Municipiul Rădăuţi Suceava
           Nicolae (Bogdana)
    k)136. Biserica Sfânta Treime Oraşul Siret Suceava
    k)137. Ruinele bisericii Comuna Baia, satul Baia Suceava
           catolice
    k)138. Biserica Sfântul Comuna Baia, satul Baia Suceava
           Gheorghe (Alba)
    k)139. Biserica Adormirea Comuna Baia, satul Baia Suceava
           Maicii Domnului
    k)140. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Grămeşti, satul Bălineşti Suceava
    k)141. Ansamblul Mănăstirii Comuna Putna, satul Putna Suceava
           Putna
    k)142. Biserica Sfânta Comuna Dolheşti, Suceava
           Paraschiva satul Dolheştii Mari
    k)143. Ansamblul Mănăstirii Comuna Mitocu Dragomirnei, Suceava
           Dragomirna satul Mitocu Dragomirnei
    k)144. Biserica Înălţării Comuna Volovăţ, satul Volovăţ Suceava
           Sfintei Cruci
    k)145. Biserica Tăierea Comuna Udeşti, satul Reuseni Suceava
           Capului Sfântului
           Ioan Botezătorul
    k)146. Biserica Tuturor Comuna Todireşti, satul Părhăuţi Suceava
           Sfinţilor
    k)147. Ansamblul Mănăstirii Comuna Slatina, satul Slatina Suceava
           Slatina
    k)148. Biserica Înălţarea Comuna Pătrăuţi, satul Pătrăuţi Suceava
           Sfintei Cruci
    k)149. Biserica Mănăstirii Oraşul Gura Humorului, Suceava
           Voroneţ localitatea Voroneţ
    k)150. Biserica Sfântul Ilie Comuna Şcheia, satul Sfântu Ilie Suceava
    k)151. Biserica Tăierea Comuna Arbore, satul Arbore Suceava
           Capului Sfântului
           Ioan Botezătorul
    k)152. Ansamblul Mănăstirii Comuna Dolhasca, satul Probota Suceava
           Probota
    k)153. Ruinele vechii Biserici Comuna Dolhasca, satul Probota Suceava
           Sfântul Nicolae
           din Poiană
    k)154. Ansamblul Mănăstirii Comuna Mănăstirea Humorului, Suceava
           Humorului satul Mănăstirea Humorului
    k)155. Ruinele vechii biserici Comuna Mănăstirea Humorului, Suceava
                                    satul Mănăstirea Humorului
    k)156. Ansamblul Mănăstirii Comuna Vatra Moldoviţei, Suceava
           Moldoviţa satul Vatra Moldoviţei
    k)157. Ruinele vechii biserici Comuna Vatra Moldoviţei, Suceava
                                    satul Vatra Moldoviţei
    k)158. Ansamblul Mănăstirii Comuna Râşca, satul Râşca Suceava
           Râşca
    k)159. Ansamblul Mănăstirii Comuna Suceviţa, satul Suceviţa Suceava
           Suceviţa
    k)160. Catedrala romano- Municipiul Timişoara Timiş
           catolică
    k)161. Catedrala Sfinţii Municipiul Timişoara Timiş
           Trei Ierarhi
    k)162. Ansamblul Mănăstirii Comuna Banloc, satul Partoş Timiş
           Partoş
    k)163. Biserica Sfinţii Comuna Banloc, satul Partoş Timiş
           Arhangheli
    k)164. Biserica Schimbarea Comuna Gătaia, satul Şemlacu Mic Timiş
           la Faţă a Mănăstirii
           Săraca
    k)165. Bazilica cu criptă Comuna Niculiţel, satul Niculiţel Tulcea
           (martirium)
    k)166. Biserica Sfântul Comuna Niculiţel, satul Niculiţel Tulcea
           Atanasie
    k)167. Geamia Ali Gazi Paşa Oraşul Babadag Tulcea
    k)168. Biserica domnească Municipiul Vaslui Vaslui
           Sfântul Ioan Botezătorul
    k)169. Mănăstirea Arnota Comuna Costeşti, satul Bistriţa Vâlcea
    k)170. Mănăstirea Bistriţa Comuna Costeşti, satul Bistriţa Vâlcea
    k)171. Ansamblul Mănăstirii Oraşul Călimăneşti, Vâlcea
           Cozia localitatea Căciulata
    k)172. Biserica bolniţei Oraşul Călimăneşti, Vâlcea
           Mănăstirii Cozia localitatea Căciulata
    k)173. Biserica Naşterii Oraşul Călimăneşti Vâlcea
           Maicii Domnului a
           schitului Ostrov
    k)174. Ansamblul Mănăstirii Comuna Frânceşti, satul Dezrobiţi Vâlcea
           Dintr-un Lemn
    k)175. Schitul Fedeleşoiu Comuna Dăeşti, satul Fedeleşoiu Vâlcea
    k)176. Ansamblul Mănăstirii Comuna Mihăeşti, satul Govora Vâlcea
           Govora
    k)177. Ansamblul Mănăstirii Oraşul Horezu, satul Românii de Jos Vâlcea
           Horezu
    k)178. Biserica Intrarea Oraşul Horezu, satul Urşani Vâlcea
           în Biserică şi Sfântul
           Ioan Botezătorul
    k)179. Ansamblul Mănăstirii Comuna Lungeşti, satul Stăneşti-Lunca Vâlcea
           Mamul
    k)180. Biserica Adormirea Comuna Lungeşti, satul Stăneşti-Lunca Vâlcea
           Maicii Domnului
    k)181. Schitu Cornetu Comuna Racoviţa, satul Tuţuleşti Vâlcea
    k)182. Fostul schit Dobruşa, Comuna Ştefăneşti, satul Dobruşa Vâlcea
           Biserica Vovidenia
    k)183. Ansamblul fostei Comuna Mera, satul Mera Vrancea
           Mânăstiri Mera
    k)184. Biserica Armenească Municipiul Focşani Vrancea
    k)185. Biserica Curtea Veche Municipiul Bucureşti
    k)186. Biserica Mărcuţa Municipiul Bucureşti
    k)187. Biserica Mihai Vodă Municipiul Bucureşti
    k)188. Biserica Radu Vodă Municipiul Bucureşti
    k)189. Ansamblul Mănăstirii Municipiul Bucureşti
           Plumbuita
    k)190. Biserica Patriarhiei Municipiul Bucureşti
    k)191. Biserica Antim Municipiul Bucureşti
    k)192. Biserica Fundenii Municipiul Bucureşti
           Doamnei
    k)193. Biserica Stavropoleos Municipiul Bucureşti
    k)194. Biserica Creţulescu Municipiul Bucureşti
    k)195. Biserica Doamnei Municipiul Bucureşti
    k)196. Biserica Colţei Municipiul Bucureşti
    k)197. Sinagoga (Muzeul Municipiul Bucureşti
           de Istorie al comunităţii
           evreieşti)
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        l) Arhitectura industrială; amenajări căi de comunicaţie
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    l)1. Galeriile române Comuna Roşia Montană, Alba
          ale exploatărilor miniere satul Roşia Montană
          aurifere
    l)2. Furnal Municipiul Reşita Caraş-
                                                                         Severin
    l)3. Podul "Inginer Oraşul Cernavodă Constanţa
          Anghel Saligny"
    l)4. Mina Adamul Vechi Comuna Baia de Criş, satul Căraci Hunedoara
    l)5. Furnalul Vechi Comuna Ghelari, satul Govăjdia Hunedoara
    l)6. Galeria de mină Municipiul Brad, satul Ruda-Brad Hunedoara
          "Treptele române" a
          exploatării miniere Barza
    l)7. Furnal Oraşul Călan Hunedoara
    l)8. Gara Târgu Frumos Oraşul Târgu Frumos Iaşi
    l)9. Podul de piatră Comuna Ştefan cel Mare, Vaslui
                                    satul Cănţălăreşti
    l)10. Uzinele Malaxa Municipiul Bucureşti
    l)11. Sucursala Ford (Floreasca) Municipiul Bucureşti
    l)12. Gara Filaret Municipiul Bucureşti
    l)13. Moara lui Asan Municipiul Bucureşti
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

       m) Monumente de arhitectură populară (locuinţe săteşti)
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    m)1. Case de lemn - Comuna Vidra, satul Goieşti Alba
          secolul al XIX-lea
    m)2. Case - secolele al Comuna Roşia Montană, Alba
          XVIII-lea - al XIX-lea satul Roşia Montană
    m)3. Case - secolul Comuna Vadu Moţilor, Alba
          al XVIII-lea satul Vadu Moţilor
    m)4. Casa Avram Iancu Comuna Avram Iancu, satul Avram Iancu Alba
    m)5. Casa Hagi Tudorache Comuna Budeasa, satul Budeasa Mare Argeş
    m)6. Casa Cartianu Comuna Turcineşti, satul Cartiu Gorj
    m)7. Porţi secuieşti Comuna Brădeşti, satul Satu Mare Harghita
    m)8. Casa de lemn Deac Comuna Bogdan Vodă, satul Bogdan Vodă Maramureş
          Vasile Moşu
    m)9. Casa de lemn Iurca Comuna Deseşti, satul Hărniceşti Maramureş
    m)10. Casa Polina Omir Comuna Şişeşti, satul Şişeşti Mehedinţi
    m)11. Casa de lemn Maria Moacă Comuna Izvoru Bârzii, Mehedinţi
                                   satul Schitu Topolniţei
    m)12. Casa Buzescu Comuna Strejeşti, Olt
                                   satul Strejeştii de Sus
    m)13. Casa Mărcuţ Iacob al Comuna Călineşti-Oaş, Satu Mare
          lui Gligor satul Călineşti-Oaş
    m)14. Gospodăria Matisievici Comuna Moldoviţa, satul Demacuşa Suceava
          Ecaterina
    m)15. Complexul gospodăresc Comuna Breaza, satul Breaza de Sus Suceava
          cu ocol întărit Maria
          Veruleac
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        n) Ansambluri tradiţionale rurale
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    n)1. Dârstă cu pivă Comuna Rucăr, satul Rucăr Argeş
    n)2. Mori şi vâltori Comuna Prigor, satul Putna Caraş-
                                                                         Severin
    n)3. Mori Comuna Ciclova Română Caraş-
                                                                         Severin
    n)4. Pivniţe de deal Comuna Bălăneşti, satul Glodeni Gorj
    n)5. Trei mori de lemn Comuna Ponoarele, satul Ponoarele Mehedinţi
         cu ciutură
    n)6. Crama lui Buzescu Comuna Priseaca, satul Buiceşti Olt
    n)7. Moară de apă Comuna Ţifeşti, satul Vităneşti Vrancea
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        2. Monumente şi situri arheologice

        a) Complexe paleolitice
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    a)1. Aşezare din paleoliticul Comuna Mitoc, satul Mitoc Botoşani
         superior (în punctul
         "Malu Galben")
    a)2. Aşezare paleolitică Comuna Ripiceni, satul Ripiceni Botoşani
        (în punctul "Izvor")
    a)3. Vestigii de locuire Oraşul Băile Herculane Caraş-
         din epocile: epipaleolitic, Severin
         neolitic, eneolitic şi
         bronz (în punctul
         "Peştera Hoţilor")
    a)4. Niveluri de locuire Comuna Baia de Fier, Gorj
         din paleoliticul mijlociu satul Baia de Fier
         şi postpaleolitic cu
         unelte în special din
         cuarţ (în punctul
         "Peştera Muierilor")
    a)5. Niveluri de locuire Comuna Pui, satul Ohaba Ponor Hunedoara
         musteriană (în punctul
         "Peştera Bordul Mare")
    a)6. Peşteră cu pictură Comuna Letca, satul Cuciulat Sălaj
         rupestră din paleoliticul
         superior (în cariera de
         piatră)
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        b) Aşezări neolotice şi eneolitice
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    b)1. Tell neolitic - Comuna Poduri, satul Poduri Bacău
          culturile Precucuteni
          şi Cucuteni (în punctul
          "Dealul Ghindaru")
    b)2. Aşezare - cultura Comuna Traian, satul Zăpodia Bacău
          Cucuteni
    b)3. Aşezare - cultura Comuna Frumuşica, satul Rădeni Botoşani
          Cucuteni (în punctul
          "Dealul Boia")
    b)4. Aşezare neolitică de Oraşul Hârşova Constanţa
          tip tell
    b)5. Aşezare eponimă a Comuna Cucuteni, satul Băiceni Iaşi
          culturii Cucuteni
         (în punctul "Dâmbu Morii")
    b)6. Aşezare - cultura Comuna Strunga, satul Hăbăşeşti Iaşi
          Cucuteni (în punctul
          "La Silişte")
    b)7. Aşezare - cultura Comuna Bodeşti, satul Bodeştii de Jos Neamţ
          Cucuteni (în punctul
          "Cetăţuia Frumuşica")
    b)8. Aşezare - cultura Comuna Bârgăuani, satul Ghelăieşti Neamţ
          Cucuteni (în punctul
          "Dealul Nedeea")
    b)9. Aşezare - cultura Comuna Piatra Şoimului, Neamţ
         Cucuteni şi cetate dacică satul Piatra Şoimului
    b)10. Aşezare - cultura Comuna Zăneşti, satul Traian Neamţ
          Cucuteni (în punctul
          "Dealul Fântânilor")
    b)11. Telluri neolitice Comuna Baia, satul Baia Tulcea
          (staţiune eponimă pentru
          cultura Hamangia), tumuli
          funerari
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        c) Aşezări şi necropole din epoca bronzului
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    c)1. Aşezare fortificată, Comuna Sălacea, satul Otomani Bihor
         staţiune eponimă a
         culturii Otomani (în
         punctul "Cetăţuia")
    c)2. Aşezare eponimă a Comuna Merei, satul Sărata Monteoru Buzău
         culturii Monteoru
        (bronz mijlociu), aşezare
         Cucuteni, necropolă de
         incineraţie; vestigii
         de locuire (în punctul
         "Cetăţuia")
    c)3. Necropole tumulare Comuna Lăpuş, satul Lăpuş Maramureş
         epoca bronzului final -
         grupul Lăpuş
    c)4. Aşezare eponimă a Comuna Suciu de Sus, Maramureş
         culturii Suciu de Sus satul Suciu de Sus
         (bronz final) şi aşezări
         aparţinând culturii
         Suciu de Sus
    c)5. Aşezare eponimă a Comuna Gârla Mare, satul Gârla Mare Mehedinţi
         culturii Gârla Mare
         (bronz mijlociu)
         (în punctul
         "La Gârloasca")
    c)6. Aşezare - cultura Comuna Dumbrăveni, satul Cândeşti Vrancea
         Monteoru; aşezare dacică
         (în punctul "Cetăţuia")
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        d) Fortificaţii şi aşezări din prima epoca a fierului (hallstattiene)
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    d)1. Fortificaţie Comuna Ciugud, satul Teleac Alba
    d)2. Fortificaţie Comuna Sântana, satul Sântana Arad
    d)3. Fortificaţie (în punctul Comuna Mihai Eminescu, Botoşani
          "Dealul Bobeica") statul Stânceşti
    d)4. Fortificaţie (staţiune Oraşul Babadag Tulcea
          eponimă pentru cultura
          Babadag)
    d)5. Aşezare getică Oraşul Babadag Tulcea
    d)6. Fortificaţie romană Oraşul Babadag Tulcea
    d)7. Fortificaţie Comuna Mahmudia, satul Beştepe Tulcea
          hallstattiană (în
          punctul "Piatra
          lui Sava")
    d)8. Cetate getică (în Comuna Mahmudia, satul Beştepe Tulcea
          punctul "Cetăţuia")
    d)9. Fortificaţie Comuna Beidaud, satul Beidaud Tulcea
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        e) Fortificaţii dacice
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    e)1. Fortificaţie dacică Comuna Săsciori, satul Căpâlna Alba
         (în punctul "La Cetate")
    e)2. Fortificaţie dacică; Oraşul Cugir Alba
         necropolă tumulară
         (în punctul "Cetăţuie")
    e)3. Cetatea dacică Apoulon Comuna Cricău, satul Craiva Alba
         (în punctul "Piatra
          Craivii")
    e)4. Davă antică; complexe Comuna Negri, satul Brad Bacău
         arheologice reprezentând
         aşezări succesive din
         neolitic (Cucuteni A-B)
         şi epoca bronzului
         (cultura Costişa şi
         Monteoru) (în punctul
         "Zargidava")
    e)5. Dava antică Tamasidava; Comuna Horgeşti, Bacău
         necropolă tumulară; satul Răcătău de Jos
         fortificaţie din epoca
         bronzului, cultura
         Monteoru (în punctul
         "Cetăţuie")
    e)6. Fortificaţie dacică, zona Comuna Ormeniş, satul Augustin Braşov
         sanctuarelor
    e)7. Davă dacică (în punctul Comuna Verneşti, satul Cârlomăneşti Buzău
         "Cetăţuie")
    e)8. Cetate şi aşezare dacică Comuna Pojejena, satul Divici Caraş-
         (în punctul "Grad") Severin
    e)9. Davă getică (în punctul Comuna Oltina, satul Satu Nou Constanţa
         "Valea lui Voicu")
    e)10. Davă getică (în punctul Comuna Oltina, satul Satu Nou Constanţa
          "Vadul Vacilor")
    e)11. Fortificaţie dacică cu Comuna Sânzieni, satul Caşinu Mic Covasna
          ziduri din piatră
          (în punctul "Verele")
    e)12. Fortificaţie dacică cu Oraşul Covasna Covasna
          3 terase împrejmuite
          cu ziduri din piatră
          (în punctul "Valea
          Zânelor" - Dealul
          Florilor)
    e)13. Cetate dacică Comuna Coţofenii din Dos, Dolj
                                    satul Coţofenii din Dos
    e)14. Cetate dacică (în Comuna Calopăr, satul Bâzdana Dolj
          punctul "La Cucuioara")
    e)15. Aşezare fortificată Comuna Mihăileşti, satul Popeşti Giurgiu
          geto-dacică; necropolă
          tumulară (în punctul
          "La Nucet")
    e)16. Fortificaţie geto-dacică; Oraşul Polovragi, satul Polovragi Gorj
          aşezare (în punctul
          "Crucea lui Ursache")
    e)17. Cetate dacică cu zid Comuna Zetea, satul Sub Cetate Harghita
          din piatră, 3 şanţuri
          şi valuri de pământ
          (în punctul
          "Dealul Desag")
    e)18. Fortificaţie dacică Comuna Orăştioara de Sus, Hunedoara
          complexă, cu val de satul Costeşti
          pământ, ziduri şi turnuri
          din piatră ecarisată;
          sanctuare de tip
          aliniament
    e)19. Fortificaţie dacică Comuna Orăştioara de Sus, Hunedoara
          cu ziduri şi turnuri satul Costeşti
          din piatră ecarisată (în
          punctul "Cetăţuia Înaltă")
    e)20. Fortificaţie dacică Comuna Orăştioara de Sus, Hunedoara
          formată din două incinte satul Costeşti
          cu ziduri şi turnuri
          din piatră ecarisată
          (în punctul "Blidaru")
    e)21. Capitala politică, Comuna Orăştioara de Sus, Hunedoara
          culturală şi religioasă satul Grădiştea de Munte
          a Daciei, Sarmizegetusa
          (în punctul "Dealul
          Grădiştii")
    e)22. Fortificaţie dacică Comuna Orăştioara de Sus, Hunedoara
          cu ziduri şi turnuri de satul Grădiştea de Munte
          veghe din blocuri de
          piatră ecarisată (în
          punctul "Vârful
          lui Hulpe")
    e)23. Aşezare dacică Comuna Orăştioara de Sus, Hunedoara
          fortificată cu blocuri satul Grădiştea de Munte
          de piatră ecarisată
         (în punctul "Feţele Albe")
    e)24. Fortificaţie dacică Comuna Boşorod, satul Luncani Hunedoara
          cu incinta şi turnurile
          din piatră ecarisată;
          incintă medievală din
          piatră legată cu pământ
    e)25. Fortificaţie dacică Comuna Băniţa, satul Băniţa Hunedoara
          cu ziduri şi turnuri
          din piatră ecarisată,
          platforme de luptă,
          sanctuar (în punctul
          "Piatra Cetăţii")
    e)26. Cetate traco-getică Comuna Cotnari, satul Cotnari Iaşi
          (în punctul "Dealul
           Cătălina")
    e)27. Cetate dacică (în punctul Municipiul Piatra-Neamţ Neamţ
          "Dealul Cozla")
    e)28. Aşezare fortificată Municipiul Piatra-Neamţ Neamţ
          dacică (în punctul
          "Dealul Bâtca Doamnei")
    e)29. Cetate dacică cu două Comuna Tilişca, satul Tilişca Sibiu
          turnuri-locuinţă
          (în punctul "Dealul
           Cătinaş")
    e)30. Cetate geto-dacică Oraşul Zimnicea Teleorman
    e)31. Necropolă tumulară Oraşul Zimnicea Teleorman
          şi plană; necropolă
          epoca bronzului; aşezare
          şi necropolă medievală
          (în punctul "Câmpul
           morţilor")
    e)32. Cetate getică Comuna Mahmudia, satul Beştepe Tulcea
    e)33. Cetate traco-getică Comuna Arsura, satul Arsura Vaslui
          (în punctul "Cetăţuia
           Mogoşeşti")
    e)34. Cetate traco-getică Comuna Buneşti-Avereşti, satul Buneşti Vaslui
          (în punctul "Dealul
           Bobului")
    e)35. Buridava antică, Oraşul Ocnele Mari, localitatea Ocniţa Vâlcea
          complex de aşezări
          civile aflate în jurul
          unor înălţimi fortificate,
          cu terase, palisade şi
          turnuri de apărare
          (în punctul "Cosota")
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        f) Necropole şi zone sacre - epoca fierului
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    f)1. Necropolă tumulară de Comuna Poiana Lacului, satul Cepari Argeş
         incineraţie de tip
         Ferigile-Tigveni (în
         punctul "Topliţa")
    f)2. Necropolă tumulară de Comuna Tigveni, satul Tigveni Argeş
         incineraţie (în
         punctul "Bălteni")
    f)3. Zonă de tumuli funerari; Comuna Cucuteni, satul Cucuteni Iaşi
         mormânt tumular
    f)4. Zonă sacră - gropi Municipiul Sighişoara Mureş
         rituale; aşezare dacică
         (în punctul "Dealul
          Turcului")
    f)5. Zonă de gropi rituale Comuna Mîrşid, satul Moigrad Sălaj
         dacice; incintă
         fortificată cu val şi
         şanţ (în punctul
         "Dealul Măgura")
    f)6. Aliniamente de tumuli Comuna Valea Nucarilor, Tulcea
         funerari şi tumuli satul Agighiol
         izolaţi
    f)7. Necropolă tumulară de Comuna Costeşti, satul Costeşti Vâlcea
         incineraţie - staţiune
         eponimă pentru grupul
         Ferigile - Bârseşti
    f)8. Necropolă tumulară de Comuna Bârseşti, satul Bârseşti Vrancea
         incineraţie - staţiune
         eponimă pentru grupul
         Bârseşti - Ferigile
         (în punctul
         "Lacul Dumbrăvii")
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        g) Castre şi aşezările civile aferente; fortificaţii romano-bizantine
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    g)1. Castrul roman al Legiunii Municipiul Alba Iulia Alba
         a XIII-a Gemina
    g)2. Castrul de piatră Jidava; Municipiul Câmpulung Argeş
         canabae; castrul de pământ
    g)3. Castrul de piatră; Municipiul Caransebeş, satul Jupa Caraş-
         canabae (în punctul Severin
         "Peste ziduri")
    g)4. Municipiul roman Municipiul Caransebeş Caraş-
         Tibiscum (în punctul Severin
         "Iaz")
    g)5. Castrul roman; canabae Municipiul Turda Cluj
         (în punctul "Cetate")
    g)6. Oraşul roman Potaissa Municipiul Turda Cluj
    g)7. Castrul roman Gilău Comuna Gilău, satul Gilău Cluj
    g)8. Castrul roman Căşeiu Comuna Căşeiu, satul Căşeiu Cluj
    g)9. Fortificaţie romană Comuna Topalu, satul Capidava Constanţa
         şi romano-bizantină;
         instalaţii portuare;
         aşezare civilă; castru
         militar roman
    g)10. Castrul roman Sacidava Comuna Aliman, satul Dunăreni Constanţa
          (în punctul "Bratca")
    g)11. Cetate getică; Comuna Aliman, satul Dunăreni Constanţa
          cetate medievală timpurie
          (în punctul "Dealul
           Muzait")
    g)12. Cetatea romană Axiopolis Oraşul Cernavodă Constanţa
    g)13. Cetatea romană Carsium Oraşul Hârşova Constanţa
    g)14. Cetatea romană Sucidava Comuna Lipniţa, satul Izvoarele Constanţa
    g)15. Cetatea romano-bizantină Comuna Gârliciu, satul Gârliciu Constanţa
          Cius
    g)16. Castrul şi aşezarea Municipiul Galaţi Galaţi
          civilă de la Tirighina
          Bărboşi
    g)17. Castru roman, aşezare Comuna Veţel, satul Veţel Hunedoara
          civilă, terme,
          amfiteatru, temple, punct
          vamal, zona de necropole,
          locuire postromană
    g)18. Ruinele oraşului roman Municipiul Drobeta-Turnu Severin Mehedinţi
          cu rang de municipiu
          şi apoi de colonia
    g)19. Ruinele podului lui Municipiul Drobeta-Turnu Severin Mehedinţi
          Traian, ale castrului
          roman şi ale termelor
    g)20. Ruinele bisericii Municipiul Drobeta-Turnu Severin Mehedinţi
          medievale
    g)21. Ansamblul arheologic Comuna Mirşid, Sălaj
          Porolissum: două castre, satul Moigrad-Porolissum
          oraşul roman Porolissum,
          sanctuare, amfiteatru;
          sistem defensiv de
          turnuri de observaţie
          (în punctul "Pomet",
          "Citera", "Dealul
          Fericirii", "La Poiana")
    g)22. Castrul roman Buciumi Comuna Buciumi, satul Buciumi Sălaj
    g)23. Cetatea romano-bizantină Comuna Jijila, satul Garvăn Tulcea
          Dinogetia; aşezarea
          civilă de pe insulă;
          cetate medievală (în
          punctul "Bisericuţa")
    g)24. Cetatea romană Noviodunum, Oraşul Isaccea Tulcea
          aşezare getică, aşezare
          medievală (în punctul
          "La Pontonul Vechi")
    g)25. Cetatea romană Salsovia Comuna Mahmudia, satul Mahmudia Tulcea
    g)26. Cetatea Halmyris Comuna Murighiol, satul Murighiol Tulcea
    g)27. Cetatea Zaporojeni Comuna Murighiol, Tulcea
                                    satul Dunavăţu de Jos
    g)28. Cetatea romană Arrubium Oraşul Măcin Tulcea
    g)29. Cetatea romană Beroe Comuna Ostrov, satul Ostrov Tulcea
          (în punctul "Piatra-
           Frecăţei")
    g)30. Cetatea romană şi Comuna Slava Cercheză, Tulcea
          romano-bizantină Ibida satul Slava Rusă
          (Libida); bazilică
          creştină; mănăstire
          (în punctul "Cetatea
           Fetei")
    g)31. Cetatea romană Aegyssus Municipiul Tulcea Tulcea
    g)32. Cetate traco-getică; Comuna Turcoaia, satul Turcoaia Tulcea
          oraş roman; două cetăţi
          romano-bizantine (în
          punctul "Igliţa")
    g)33. Castrul roman Arutela Oraşul Călimăneşti, Vâlcea
          (în punctul "Poiana localitatea Căciulata
           Bivolari")
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        h) Oraşe antice
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    h)1. Apulum; oraşele române Municipiul Alba Iulia Alba
         Colonia Nova Apulensis
         şi Colonia Aurelia
         Apulensis (în punctul
         "Partoş")
    h)2. Vestigii ale oraşului Municipiul Cluj-Napoca Cluj
         antic Napoca - zidul de
         incintă, locuinţe,
         cartier de locuinţe
         române, forumul roman
    h)3. Oraşul antic Tomis Municipiul Constanţa Constanţa
    h)4. Tropaeum Traiani - Comuna Adamclisi, satul Adamclisi Constanţa
         cetate romană şi
         romano-bizantină
    h)5. Cetatea şi aşezarea Comuna Istria, satul Istria Constanţa
         civilă Histria
    h)6. Oraşul antic Callatis Oraşul Mangalia Constanţa
    h)7. Colonia Ulpia Traiana Comuna Sarmizegetusa, Hunedoara
         Augusta Dacica satul Sarmizegetusa
         Sarmizegetusa - capitala
         provinciei române Dacia
    h)8. Oraşul antic Sucidava, Oraşul Corabia Olt
         pe locul aşezării
         geto-dacice
    h)9. Oraşul roman Romula, Comuna Dobrosloveni, satul Reşca Olt
         capitală a Daciei
         Malvensis, pe locul
         aşezării geto-dacice
    h)10. Cetatea antică Comuna Jurilovca, satul Jurilovca Tulcea
          Orgame/Argamum -
          colonie grecească şi,
          ulterior, oraş roman
          şi romano-bizantin,
          (în punctul "Capul
           Dolojman")
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        i) Edificii
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    i)1. Monumentul triumfal Comuna Adamclisi, satul Adamclisi Constanţa
         "Tropaeum Traiani"
    i)2. Cavou cu pictură Municipiul Constanţa Constanţa
    i)3. Edificiu cu mozaic Tomis Municipiul Constanţa Constanţa
    i)4. Complexul de băi Comuna Geoagiu, satul Geoagiu Hunedoara
         române cu apă termală
         Germisara
    i)5. Basilica paleo-creştină Comuna Niculiţel, satul Niculiţel Tulcea
         cu criptă
    i)6. Biserica medievală Comuna Niculiţel, satul Niculiţel Tulcea
         timpurie treflată
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        j) Monumentele medievale identificate pe baza cercetărilor arheologice
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    j)1. Vestigiile reşedinţei Comuna Şoimi, Bihor
         familiei Borşa; complex satul Sânnicolau de Beiuş
         monastic (în punctul
         "Dealul Boţocana")
    j)2. Biserică fortificată şi Comuna Ciclova Română, satul Ilidia Caraş-
         necropolă (în punctul Severin
         "Dealul Cetate")
    j)3. Ansamblu arhitectural Comuna Ciclova Română, satul Ilidia Caraş-
         medieval: biserică de Severin
         tip rotondă; locuinţă
         fortificată; necropolă
         (în punctul
          "Dealul Obliţa")
    j)4. Complex medieval Comuna Dăbâca, satul Dăbâca Cluj
         fortificat (în punctul
         "Cetate")
    j)5. Cetate bizantină (în Comuna Ostrov, satul Ostrov Constanţa
         punctul "Păcuiul
         lui Soare")
    j)6. Complex rupestru format Oraşul Basarabi Constanţa
         din 6 bisericuţe,
         galerii, cavouri, morminte
    j)7. Vestigiile oraşului Comuna Giurgeni, satul Giurgeni Ialomiţa
         medieval "Târgul de
         Floci" (în punctul
         "La mănăstire")
    j)8. Ansamblul de vestigii Municipiul Iaşi Iaşi
         medievale din vatra
         oraşului
    j)9. Fundaţiile bisericii Comuna Giuleşti, satul Giuleşti Maramureş
         cneziale a lui Dragoş Vodă
    j)10. Cetatea Nouă a Romanului Comuna Sagna, satul Gâdinţi Neamţ
    j)11. Curte boierească cu Comuna Grumăzeşti, satul Netezi Neamţ
          biserică şi necropolă
          (în punctul "Brătuleţ")
    j)12. Cetate (în punctul Comuna Ceraşu, satul Slon Prahova
          "La Ciugă")
    j)13. Cetatea de la Tabla Comuna Ceraşu, satul Slon Prahova
          Buţii
    j)14. Cetatea Şcheia Municipiul Suceava Suceava
    j)15. Ruinele bisericii şi Comuna Volovăţ, satul Volovăţ Suceava
          curţii boiereşti (în
          punctul "Silişte")
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

        k) Rezervaţii arheologice cuprinzând situri cu niveluri de locuire pe
           perioade îndelungate - aşezări şi necropole
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    k)1. Fortificaţie şi aşezare Comuna Cetăţeni, satul Cetăţeni Argeş
         geto-dacică; fortificaţie
         medievală, aşezare şi
         vestigii provenind de la
         3 biserici (în punctul
         "Cetăţuia")
    k)2. Aşezare şi necropole Municipiul Sighişoara, Mureş
         (în punctul localitatea Viilor
          "Dealul Viilor")
    k)3. Rezervaţia arheologică Comuna Târgşoru Vechi, Prahova
         Târgşor - aşezări din satul Târgşoru Vechi
         epoca neolitică, fier,
         castru şi terme române,
         necropola Sântana -
         Cerneahov, vestigii
         medievale (în punctul
         "La Mănăstire")
    k)4. 31 de situri din epocile: Comuna Fântânele, satul Vadu Săpat Prahova
         neolitică, bronzului,
         dacică; complexe
         daco-române, important
         centru meşteşugăresc,
         aşezări Ipoteşti-Cândeşti,
         vestigii medievale
         (în punctele "La Silişte",
          "Rulă", "La Puţul lui
           Buroiu")
    k)5. Aşezări şi necropole Comuna Brăteiu, satul Brăteiu Sibiu
    k)6. Vestigii arheologice Comuna Poieneşti, satul Poieneşti Vaslui
         din diverse epoci:
         aşezare de tip
         "Cucuteni A",
         necropolă bastarnică;
         necropolă getică;
         necropolă carpică:
         morminte sarmatice şi
         aşezare de tip
         "Sântana de Mureş -
          Cerneahov" (în punctul
         "Dealul Teilor")
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

    II. UNITĂŢI ADMINISTRATIV-TERITORIALE CU CONCENTRARE FOARTE MARE A
    PATRIMONIULUI CONSTRUIT CU VALOARE CULTURALĂ DE INTERES NAŢIONAL
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
       Judeţul Unitatea administrativ-teritorială
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     ALBA Municipii Alba Iulia, Aiud, Blaj
                 Oraşe Abrud, Câmpeni, Cugir, Sebeş, Teiuş, Zlatna
                 Comune Avram Iancu, Berghin, Bucium, Câlnic, Cetatea de
                               Baltă, Ciugud, Cricău, Daia Română, Fărău, Galda de
                               Jos, Gârbova, Ighiu, Jidvei, Lupşa, Lopadea Nouă,
                               Meteş, Mihalţ, Pianu, Ponor, Rădeşti, Râmeţ, Roşia
                               Montană, Săliştea, Săsciori, Sântimbru, Stremţ,
                               Şona, Vadu Moţilor, Vidra, Vinţu de Jos.

     ARAD Municipii Arad
                 Oraşe Lipova, Nădlac, Pâncota
                 Comune Brazii, Fântânele, Gurahonţ, Hălmagiu, Pecica,
                               Pleşcuţa, Sântana, Şeitin, Zăbrani.

     ARGEŞ Municipii Piteşti, Câmpulung, Curtea de Argeş
                 Comune Aninoasa, Arefu, Băiculeşti, Bălileşti, Brăduleţ,
                               Budeasa, Cetăţeni, Corbi, Coseşti, Cotmeana,
                               Dâmbovicioara, Domneşti, Mălureni, Moşoaia,
                               Muşăteşti, Pietroşani, Poiana Lacului, Rucăr,
                               Ştefăneşti, Tigveni, Ţiţeşti.

     BACĂU Municipii Bacău, Oneşti
                 Oraşe Comăneşti, Moineşti, Târgu Ocna
                 Comune Bârsăneşti, Bereşti-Tazlău, Berzunţi, Bogdăneşti,
                               Caşin, Căiuţi, Corbasca, Gura Văii, Horgeşti,
                               Livezi, Mărgineni, Negri, Nicolae Bălcescu, Poduri,
                               Sănduleni, Săuceşti, Ştefan cel Mare, Târgu Trotuş,
                               Traian.

     BIHOR Municipii Oradea
                 Oraşe Beiuş
                 Comune Biharia, Derna, Drăgăneşti, Girişu de Criş, Pomezeu,
                               Răbăgani, Remetea, Rieni, Sălacea, Sâmbăta,
                               Sântandrei, Şoimi, Ţeţchea, Uileacu de Beiuş.

     BISTRIŢA- Municipii Bistriţa
     NĂSĂUD Oraşe Beclean
                 Comune Budacu de Jos, Cetate, Dumitra, Galaţii Bistriţei,
                               Livezile, Mărişelu, Milaş, Şieu-Măgheruş,
                               Şieu-Odorhei, Teaca.

     BOTOŞANI Municipii Botoşani, Dorohoi
                 Comune Băluşeni, Brăeşti, Bucecea, Corni, Curteşti,
                               Frumuşica, Leorda, Mihai Eminescu, Mitoc, Ripiceni,
                               Văculeşti, Vârfu Câmpului, Vlădeni.

     BRAŞOV Municipii Braşov, Făgăraş
                 Oraşe Codlea, Râşnov, Rupea, Săcele, Zărneşti
                 Comune Beclean, Bod, Bran, Buneşti, Caţa, Cincu,
                               Dumbrăviţa, Feldioara, Hălchiu, Hărman, Homorod,
                               Jibert, Lisa, Moieciu, Ormeniş, Prejmer, Sânpetru,
                               Şercaia, Şoarş, Voila, Vulcan.

     BRĂILA Municipii Brăila
                 Comune Măxineni.

     BUZĂU Municipii Buzău, Râmnicu Sărat
                 Comune Bozioru, Merei, Tisău, Verneşti.

     CARAŞ- Muncipii Reşiţa, Caransebeş
     SEVERIN Oraşe Anina, Băile Herculane, Bocşa, Moldova Nouă, Oraviţa
                 Comune Bănia, Berzasca, Bozovici, Caraşova, Ciclova Română,
                               Eftimie Murgu, Păltiniş, Coronini, Pojejena, Prigor,
                               Sicheviţa, Târnova.

     CĂLĂRAŞI Municipii Olteniţa
                 Comune Plătăreşti.

     CLUJ Municipii Cluj-Napoca, Dej, Turda
                 Oraşe Gherla, Huedin
                 Comune Aghireşu, Aiton, Apahida, Baciu, Bobâlna, Bonţida,
                               Căianu, Căpuşu Mare, Căşeiu, Câţcău, Chinteni,
                               Ciucea, Ciurila, Dăbâca, Feleacu, Floreşti, Garbău,
                               Gilău, Iara, Izvoru Crişului, Mănăstireni, Mica,
                               Mintiu Gherlii, Petreştii de Jos, Poieni, Săvădisla,
                               Sânpaul, Sic, Tureni, Vad.

     CONSTANŢA Municipii Constanţa, Mangalia, Medgidia
                 Oraşe Basarabi, Cernavodă, Eforie, Hârşova, Techirghiol
                 Comune Adamclisi, Aliman, Gârliciu, Independenţa, Istria,
                               Lipniţa, Mircea Vodă, Oltina, Ostrov, Poarta Albă,
                               Rasova, Topalu, Tuzla, Valu lui Traian.

     COVASNA Municipii Sfântu Gheorghe
                 Oraşe Covasna, Târgu Secuiesc
                 Comune Brăduţ, Ghelinţa, Ilieni, Sânzieni, Turia.

     DÂMBOVIŢA Municipii Târgovişte
                 Oraşe Fieni, Pucioasa
                 Comune Aninoasa, Bărbuleţu, Brăneşti, Buciumeni, Cândeşti,
                               Cobia, Doiceşti, Glodeni, Gura Ocniţei, Malu cu
                               Flori, Moroeni, Moţăieni, Ocniţa, Pietroşiţa,
                               Potlogi, Pucheni, Răzvad, Runcu, Şotânga, Voineşti,
                               Vulcana-Băi.

     DOLJ Municipii Craiova, Calafat
                 Comune Almăj, Brabova, Calopăr, Cernăteşti, Coţofenii din
                               Dos, Podari, Şimnicu de Sus, Sopot, Ţuglui.

     GALAŢI Municipii Galaţi.

     GIURGIU Municipii Giurgiu
                 Oraşe Mihăileşti
                 Comune Comana, Floreşti-Stoeneşti, Hotarele.

     GORJ Municipii Târgu Jiu
                 Oraşe Bumbeşti-Jiu
                 Comune Alimpeşti, Aninoasa, Arcani, Baia de Fier,
                               Bălăneşti, Băleşti, Bengeşti-Ciocadia,
                               Bumbeşti-Piţic, Cruşeţ, Glogova, Leleşti, Padeş,
                               Peştişani, Polovragi, Prigoria, Roşia de Amaradia,
                               Runcu, Samarineşti, Săcelu, Schela, Scoarţa,
                               Slivileşti, Stăneşti, Teleşti, Tismana, Turcineşti.

     HARGHITA Municipii Miercurea-Ciuc, Odorheiu Secuiesc
                 Oraşe Borsec, Cristuru Secuiesc, Gheorgheni, Topliţa
                 Comune Bilbor, Brădeşti, Ciucsângeorgiu, Cârţa, Dârjiu,
                               Ditrău, Feliceni, Gălăuţaş, Lăzarea, Mugeni, Sărmaş,
                               Sândominic, Suseni, Ulieş, Zetea.

     HUNEDOARA Municipii Deva, Hunedoara, Orăştie, Brad
                 Oraşe Călan, Haţeg, Şimeria
                 Comune Baia de Criş, Baru, Băniţa, Boşorod, Cârjiţi,
                               Crişcior, Densuş, Geoagiu, Ghelari, Gurasada, Hărău,
                               Orăştioara de Sus, Pestişu Mic, Pui, Răchitova,
                               Rapoltu Mare, Râu de Mori, Ribiţa, Sarmizegetusa,
                               Sălaşu de Sus, Sântămăria-Orlea, Teliucu Inferior,
                               Topliţa, Unirea, Vaţa de Jos, Veţel.

     IALOMIŢA Comune Giurgeni.

     IAŞI Municipii Iaşi, Paşcani
                 Oraşe Hârlău, Târgu Frumos
                 Comune Bârnova, Ciurea, Cotnari, Cucuteni, Deleni,
                               Dobrovăţ, Dumeşti, Heleşteni, Leţcani, Miroslava,
                               Mirosloveşti, Ruginoasa, Strunga.

     ILFOV Comune Mogoşoaia, Snagov.

     MARAMUREŞ Municipii Baia Mare, Sighetu Marmaţiei
                 Oraşe Baia Sprie, Borşa, Cavnic, Târgu Lăpuş,
                               Vişeu de Sus
                 Comune Bârsana, Bogdan Vodă, Botiza, Budeşti, Călineşti,
                               Cerneşti, Copalnic-Mănăştur, Cupşeni, Deseşti,
                               Dumbrăviţa, Giuleşti, Groşi, Ieud, Lăpuş, Mireşu
                               Mare, Ocna Şugatag, Poienile Izei, Remetea
                               Chioarului, Rozavlea, Săcălăşeni, Săcel, Strâmtura,
                               Suciu de Sus, Şişeşti, Şomcuta Mare, Ulmeni, Vadu
                               Izei, Vişeu de Jos.

     MEHEDINŢI Municipii Drobeta-Turnu Severin
                 Oraşe Baia de Aramă, Strehaia
                 Comune Balta, Brezniţa-Ocol, Broşteni, Butoieşti, Gârla
                               Mare, Izvoru Bârzii, Ponoarele, Şimian, Şişeşti,
                               Tâmna.

     MUREŞ Municipii Târgu Mureş, Reghin, Sighişoara, Târnăveni
                 Oraşe Iernut, Luduş
                 Comune Acăţari, Adămuş, Apold, Aţintiş, Bahnea, Batoş,
                               Băgaciu, Bălăuşeri, Bichiş, Bogata, Brâncoveneşti,
                               Ceuaşu de Câmpie, Cucerdea, Cuci, Daneş, Găleşti,
                               Gorneşti, Lunca, Nadeş, Pănet, Păsăreni, Saschiz,
                               Sărmaşu, Sâncraiu de Mureş, Suseni, Vânători.

     NEAMŢ Municipii Piatra-Neamţ, Roman
                 Oraşe Târgu-Neamţ
                 Comune Agapia, Bălţăteşti, Bârgăuani, Bodeşti, Borleşti,
                               Crăcăoani, Dobreni, Dragomireşti, Farcaşa, Girov,
                               Grumăzeşti, Pângăraţi, Piatra Şoimului, Războieni,
                               Roznov, Sagna, Săvineşti, Ştefan cel Mare, Tazlău,
                               Vânători-Neamţ, Viişoara, Zăneşti.

     OLT Municipii Slatina, Caracal
                 Oraşe Corabia
                 Comune Brâncoveni, Curtişoara, Dobrosloveni, Gârcov,
                               Giuvărăşti, Leleasca, Oboga, Priseaca, Strejeşti.

     PRAHOVA Municipii Ploieşti, Câmpina
                 Oraşe Azuga, Breaza, Buşteni, Comarnic, Sinaia, Slănic,
                               Vălenii de Munte
                 Comune Apostolache, Brebu, Ceraşu, Cornu, Drajna,
                               Fântânele, Filipeştii de Târg, Izvoarele, Măneciu,
                               Poseşti, Starchiojd, Teişani, Târgşoru Vechi.

     SATU MARE Municipii Satu Mare, Carei
                 Comune Acâş, Călineşti-Oaş, Medieşu Aurit, Socond.

     SĂLAJ Municipii Zalău
                 Oraşe Cehu Silvaniei, Jibou, Şimleu Silvaniei
                 Comune Agrij, Almaşu, Bălan, Buciumi, Crasna, Creaca,
                               Cuzăplac, Dragu, Fildu de Jos, Hida, Horoatu
                               Crasnei, Letca, Meseşenii de Jos, Mirşid, Năpradea,
                               Românaşi, Sălăţig, Sânmihaiu Almaşului,
                               Someş-Odorhei.

     SIBIU Municipii Sibiu, Mediaş
                 Oraşe Agnita, Avrig, Cisnădie, Dumbrăveni, Ocna Sibiului,
                               Tălmaciu
                 Comune Alţâna, Apoldu de Jos, Arpaşu de Jos, Aţel, Axente
                               Sever, Bazna, Bârghis, Biertan, Brăteiu, Brădeni,
                               Bruiu, Cârţa, Chirpăr, Cristian, Dârlos, Gura
                               Râului, Hoghilag, Iacobeni, Laslea, Marpod,
                               Merghindeal, Micăsasa, Miercurea Sibiului,
                               Mihăileni, Moşna, Nocrich, Poplaca, Porumbacu
                               de Jos, Racoviţa, Răşinari, Roşia, Sadu, Sălişte,
                               Şlimnic, Şeica Mare, Şelimbăr, Şura Mare,
                               Şura Mica, Tilişca, Turnu Roşu, Valea Viilor,
                               Vurpăr.

     SUCEAVA Municipii Suceava, Câmpulung Moldovenesc, Fălticeni, Rădăuţi
                 Oraşe Gura Humorului, Siret, Solca, Vatra Dornei
                 Comune Arbore, Baia, Bălcăuţi, Botoşana, Breaza, Broşteni,
                               Cacica, Cajvana, Calafindeşti, Dărmăneşti, Dolhasca,
                               Dolheşti, Drăguşeni, Milişăuţi, Grămeşti,
                               Grăniceşti, Horodnic, Marginea, Mănăstirea
                               Humorului, Mitocu Dragomirnei, Moldoviţa, Pătrăuţi,
                               Preuteşti, Putna, Râşca, Satu Mare, Slatina,
                               Suceviţa, Şcheia, Todireşti, Udeşti, Valea
                               Moldovei, Vatra Moldoviţei, Volovăţ, Vultureşti.

     TELEORMAN Municipii Alexandria, Roşiori de Vede, Turnu Măgurele
                 Oraşe Zimnicea
                 Comune Buzescu, Islaz, Mavrodin, Măgura, Nanov, Peretu,
                               Plosca, Vităneşti, Putineiu, Salcia, Troianul.

     TIMIŞ Municipii Timişoara, Lugoj
                 Oraşe Făget
                 Comune Banloc, Gătaia, Margina.

     TULCEA Municipii Tulcea
                 Oraşe Babadag, Isaccea, Măcin, Sulina
                 Comune Baia, Beidaud, Carcaliu, Ceamurlia de Jos, Crişan,
                               Frecăţei, Jijila, Jurilovca, Mahmudia, Mihai Bravu,
                               Mihail Kogălniceanu, Murighiol, Nălbant, Niculiţel,
                               Nufăru, Ostrov, Sarichioi, Slava Cercheză, Turcoaia,
                               Valea Nucarilor.

     VASLUI Municipii Vaslui, Bârlad, Huşi
                 Comune Arsura, Bogdana, Boţeşti, Buneşti-Avereşti,
                               Codăeşti, Duda-Epureni, Ghergheşti, Lipovăţ,
                               Poieneşti, Puieşti, Soleşti, Ştefan cel Mare,
                               Tanacu.

     VÂLCEA Municipii Râmnicu Vâlcea
                 Oraşe Băile Govora, Băile Olăneşti, Brezoi, Călimăneşti,
                               Horezu, Ocnele Mari
                 Comune Alunu, Bărbăteşti, Berislăveşti, Boişoara, Budeşti,
                               Bujoreni, Buneşti, Câineni, Costeşti, Dăeşti,
                               Frânceşti, Goleşti, Goranu, Lungeşti, Mateeşti,
                               Măldăreşti, Mihăeşti, Perişani, Pietrari, Racoviţa,
                               Runcu, Sălătrucel, Slătioara, Stoeneşti, Ştefăneşti,
                               Tomşani, Vaideeni, Vlădeşti, Voiceşti.

     VRANCEA Municipii Focşani
                 Oraşe Mărăşeşti, Odobeşti, Panciu
                 Comune Bârseşti, Boloteşti, Broşteni, Câmpineanca,
                               Cârligele, Coteşti, Dumbrăveni, Jariştea, Mera,
                               Rugineşti, Ţifeşti, Urecheşti, Valea Sării.

     MUNICIPIUL Municipii Bucureşti.
     BUCUREŞTI
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

    NOTĂ:
    - Unităţile administrativ-teritoriale cu concentrare foarte mare a patrimoniului construit cu valoare culturală de interes naţional din prezenta anexă cuprind fie o complexitate de valori culturale, fie monumente istorice izolate, de valoare naţională excepţională.
    - Concentrarea în teritoriu a patrimoniului construit cu valoare culturală de interes naţional se regăseşte în anexa nr. IV.


    Anexa IV

    PLANUL DE AMENAJARE A TERITORIULUI NAŢIONAL
    SECŢIUNEA A III - A - ZONE PROTEJATE
    ZONE CONSTRUITE

    -----