LEGE nr. 351 din 6 iulie 2001 (*actualizata*)
privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a Reteaua de localităţi
(actualizata până la data de 25 iulie 2004*)
EMITENT
  • PARLAMENTUL




  • ---------------
    *) Textul initial a fost publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 408 din 24 iulie 2001. Aceasta este forma actualizata de S.C. "Centrul Teritorial de Calcul Electronic" S.A. Piatra Neamt până la data de 25 iulie 2004, cu modificările şi completările aduse de: LEGEA nr. 353 din 6 iunie 2002; LEGEA nr. 429 din 27 iunie 2002; LEGEA nr. 674 din 19 decembrie 2002; LEGEA nr. 263 din 13 iunie 2003; LEGEA nr. 336 din 8 iulie 2003; LEGEA nr. 382 din 30 septembrie 2003; LEGEA nr. 408 din 17 octombrie 2003; LEGEA nr. 409 din 17 octombrie 2003; LEGEA nr. 410 din 17 octombrie 2003; LEGEA nr. 582 din 22 decembrie 2003; LEGEA nr. 583 din 22 decembrie 2003; LEGEA nr. 12 din 24 februarie 2004; LEGEA nr. 45 din 17 martie 2004; LEGEA nr. 79 din 26 martie 2004; LEGEA nr. 80 din 26 martie 2004; LEGEA nr. 81 din 26 martie 2004; LEGEA nr. 83 din 5 aprilie 2004; LEGEA nr. 86 din 5 aprilie 2004; LEGEA nr. 87 din 5 aprilie 2004; LEGE nr. 134 din 26 aprilie 2004; LEGEA nr. 203 din 25 mai 2004; LEGEA nr. 332 din 8 iulie 2004.
    **) A se vedea LEGEA nr. 580 din 31 octombrie 2001, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 702 din 5 noiembrie 2001, orasul Moinesti, judeţul Bacau, LEGEA nr. 581 din 31 octombrie 2001, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 702 din 5 noiembrie 2001, LEGEA nr. 494 din 11 iulie 2002, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 504 din 12 iulie 2002, LEGEA nr. 259 din 13 iunie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 434 din 19 iunie 2003, LEGEA nr. 391 din 30 septembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 696 din 6 octombrie 2003, LEGEA nr. 547 din 18 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 917 din 20 decembrie 2003, LEGEA nr. 548 din 18 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 917 din 20 decembrie 2003, LEGEA nr. 584 din 22 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 931 din 23 decembrie 2003, LEGEA nr. 585 din 22 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 931 din 23 decembrie 2003, prin care oraşe au fost declarate municipii.
    Parlamentul României adopta prezenta lege.

    Articolul 1

    Se aprobă Planul de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, potrivit anexelor nr. I-V care fac parte integrantă din prezenta lege.


    Articolul 2

    (1) Reteaua naţionala de localităţi este compusa din localităţi urbane şi din localităţi rurale, ierarhizate pe ranguri, potrivit anexelor nr. II-IV.
    (2) Potrivit prezentei legi, ierarhizarea localitatilor pe ranguri este urmatoarea:
    a) rangul 0 - Capitala României, municipiu de importanţa europeana;
    b) rangul I - municipii de importanţa naţionala, cu influenţa potentiala la nivel european;
    c) rangul II - municipii de importanţa interjudeteana, judeteana sau cu rol de echilibru în reteaua de localităţi;
    d) rangul III - oraşe;
    e) rangul IV - sate reşedinţa de comuna;
    f) rangul V - sate componente ale comunelor şi sate aparţinând municipiilor şi oraşelor.


    Articolul 3

    (1) Trecerea localitatilor de la un rang la altul se face prin lege, la propunerea consiliilor locale, cu consultarea populatiei prin referendum şi a instituţiilor implicate, în condiţiile legii, cu respectarea principalilor indicatori cantitativi şi calitativi minimali prevăzuţi în anexa nr. II, pentru localităţile urbane, şi în anexa nr. IV, pentru localităţile rurale.
    (2) Principalii indicatori, elementele şi nivelurile de dotare prevăzute de lege pentru ierarhizarea localitatilor urbane şi rurale vor sta la baza criteriilor de stabilire a impozitelor şi taxelor.


    Articolul 4

    În zonele lipsite de oraşe pe o raza de 25-30 km Guvernul, cu participarea autorităţilor administraţiei publice locale, va actiona în mod prioritar pentru:
    a) modernizarea unor localităţi rurale cu rol de servire în zona de influenţa;
    b) declararea de noi oraşe, promovand programe speciale de coparticipare la susţinerea financiară a dezvoltării instituţionale, necesare în vederea infiintarii acestor noi oraşe.


    Articolul 5

    Organizarea de noi comune se face prin lege, la propunerea consiliului local, în urma consultării prin referendum local a populatiei din unitatea administrativ-teritoriala de la care se preiau localităţile rurale şi a populatiei din unitatile administrativ-teritoriale care preiau localităţile rurale în cauza, pe baza documentatiei prin care se atesta indeplinirea condiţiilor minime cuprinse în anexa nr. IV.


    Articolul 6

    Pentru dezvoltarea echilibrata a localitatilor urbane şi rurale Guvernul, cu participarea autorităţilor administraţiei publice locale, va actiona pentru sprijinirea şi revitalizarea unor comune cuprinse în anexele nr. IV şi V, în care s-au produs scaderi accentuate de populatie în ultimii 30 de ani.


    Articolul 7

    (1) În vederea dezvoltării echilibrate a teritoriului din zona Capitalei României şi a municipiilor de rangul I unitatile administrativ-teritoriale de baza din aceste zone se pot asocia într-un parteneriat voluntar în scopul infiintarii de zone metropolitane aferente spatiului urban. Asocierea contribuie la intarirea complementaritatilor între aceste unităţi şi factorii de decizie interesati în dezvoltarea teritoriului.
    (2) Zonele metropolitane prevăzute la alin. (1) funcţionează ca entităţi independente fără personalitate juridica.
    (3) Zonele metropolitane pot functiona pe un perimetru independent de limitele unităţilor administrativ-teritoriale, stabilit de comun acord de autorităţile administraţiei publice locale.


    Articolul 8

    Asociaţia zonei metropolitane, cu acordul consiliilor locale şi cu consultarea populatiei în condiţiile legii, în a carei raza teritoriala s-a constituit, adopta programul de dezvoltare a zonei.


    Articolul 9

    În vederea optimizarii evolutiei marilor aglomerari urbane, prin lege se pot înfiinţa în cadrul acestora zone de dezvoltare. Legea va prevedea perimetrul, durata de functionare, cadrul instituţional de administrare, precum şi facilitatile acordate.


    Articolul 10

    În vederea protejarii elementelor cadrului natural, a prevenirii extinderii necontrolate a localitatilor urbane şi a asigurarii de spatii de agrement şi recreare, în planurile urbanistice elaborate şi aprobate potrivit legii se va prevedea înfiinţarea de centuri sau zone verzi în jurul Capitalei României şi al municipiilor de rangul I.


    Articolul 11

    Planurile de dezvoltare naţionala, regionale, inclusiv cele transfrontaliere şi de dezvoltare pentru integrarea în spatiul european, precum şi cele sectoriale se vor elabora pe baza prevederilor secţiunilor Planului de amenajare a teritoriului naţional - Cai de comunicatie, Ape, Zone protejate, Reteaua de localităţi, Zone de risc natural, precum şi ale altor secţiuni ale Planului de amenajare a teritoriului naţional aprobate prin lege.


    Articolul 12

    Nerespectarea prevederilor prezentei legi conduce la anularea actelor, inclusiv a masurilor şi prevederilor de dezvoltare enumerate la art. 11.


    Articolul 13

    Autorităţile administraţiei publice centrale şi ale administraţiei publice locale vor coopera pentru asigurarea aplicarii prevederilor prezentei legi.
    Această lege a fost adoptata de Senat în sedinta din 14 mai 2001, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constitutia României.
    p. PRESEDINTELE SENATULUI,
    DORU IOAN TARACILA
    Această lege a fost adoptata de Camera Deputatilor în sedinta din 12 iunie 2001, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constitutia României.
    PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR
    VALER DORNEANU


    Anexa I

    DEFINIREA
    principalilor termeni utilizati
    1. Localitate
    - forma de asezare stabila a populatiei în teritoriu, alcatuind un nucleu de viaţa umana, cu structuri şi marimi variabile, diferentiate în functie de specificul activităţilor de productie dominante ale locuitorilor, caracteristicile organizarii administrativ-teritoriale, numărul de locuitori, caracterul fondului construit, gradul de dotare social-culturala şi de echipare tehnico-edilitara.
    În functie de specificul şi de ponderea activităţii economice dominante, de numărul de locuitori, caracterul fondului construit, densitatea populatiei şi a locuintelor, de nivelul de dotare social-culturala şi de echipare tehnica localităţile se impart în doua mari grupe: localităţi urbane şi localităţi rurale.
    2. Localitate urbana
    - localitate în care majoritatea resurselor de muncă este ocupata în activităţi neagricole cu un nivel diversificat de dotare şi echipare, exercitand o influenţa socioeconomica constanta şi semnificativa asupra zonei inconjuratoare.
    3. Localitate rurala (sat)
    - localitate în care:
    a) majoritatea forţei de muncă se afla concentrata în agricultura, silvicultura, pescuit, oferind un mod specific şi viabil de viaţa locuitorilor săi, şi care prin politicile de modernizare îşi va pastra şi în perspectiva specificul rural;
    b) majoritatea forţei de muncă se afla în alte domenii decat cele agricole, silvice, piscicole, dar care ofera în prezent o dotare insuficienta necesară în vederea declararii ei ca oras şi care, prin politicile de echipare şi de modernizare, va putea evolua spre localităţile de tip urban.
    4. Unităţi administrativ - teritoriale
    - potrivit legii unitatile administrativ-teritoriale sunt comunele, oraşele şi judeţele.
    Unitatile administrativ-teritoriale de baza sunt oraşele şi comunele care cuprind una sau mai multe localităţi.
    5. Oras
    - unitate administrativ-teritoriala de baza alcatuita fie dintr-o singura localitate urbana, fie din mai multe localităţi, dintre care cel puţin una este localitate urbana. Ca unitate administrativ-teritoriala de baza şi ca sistem social-economic şi geografic orasul are doua componente:
    a) componenta teritoriala - intravilanul, care reprezinta suprafaţa de teren ocupata sau destinata construcţiilor şi amenajarilor (de locuit, social-culturale, industriale, de depozitare, de productie, de circulatie, de recreare, de comert etc.) şi extravilanul care reprezinta restul teritoriului administrativ al orasului;
    b) componenta demografica socioeconomica, care consta în grupurile de populatie şi activităţile economice, sociale şi politico-administrative ce se desfăşoară pe teritoriul localităţii.
    Dimensiunile, caracterul şi functiile orasului prezinta mari variatii, dezvoltarea sa fiind strans corelata cu cea a teritoriului caruia îi aparţine.
    Oraşele care prezinta o insemnatate deosebită în viaţa economica, social-politica şi cultural-stiintifica a tarii sau care au condiţii de dezvoltare în aceste direcţii sunt declarate municipii.
    6. Comuna
    - unitate administrativ-teritoriala de baza care cuprinde populatia rurala reunita prin comunitatea de interese şi traditii, alcatuita din unul sau mai multe sate, în functie de condiţiile economice, social-culturale, geografice şi demografice. Satele în care îşi au sediul autorităţile publice ale comunei sunt sate reşedinţa.
    7. Teritoriu administrativ
    - suprafaţa delimitata prin lege pentru judete, municipii, oraşe şi comune. Este constituit din suprafaţa agricola (teren arabil, pasuni şi fanete, vii şi livezi), suprafaţa fondului forestier, suprafaţa ocupata de constructii şi amenajari de infrastructura (cai de comunicatie, altele decat cele aparţinând domeniului public al statului, echipare energetica, lucrari de gospodarire a apelor), ape şi balti şi suprafaţa aferenta intravilanului (constructii şi amenajari), delimitata prin planurile urbanistice.
    8. Retea de localităţi
    - totalitatea localitatilor de pe un teritoriu (naţional, judetean, zona functionala), ale caror existenta şi dezvoltare sunt caracterizate printr-un ansamblu de relatii desfăşurate pe multiple planuri (politico-administrativ, social-cultural, economic etc.). Reteaua de localităţi este constituita din localităţi urbane şi localităţi rurale.
    9. Ierarhizarea functionala a localitatilor urbane şi rurale
    - clasificarea localitatilor pe ranguri în functie de importanţa în retea şi de rolul teritorial,
    - asigurandu-se un sistem de servire a populatiei eficient din punct de vedere economic şi social şi o dezvoltare echilibrata a localitatilor în teritoriu.
    10. Rang
    - expresie a importantei actuale şi în perspectiva imediata a unei localităţi în cadrul retelei din punct de vedere administrativ, politic, social, economic, cultural etc., în raport cu dimensiunile ariei de influenţa polarizate şi cu nivelul de decizie pe care îl implica în alocarea de resurse. Aceasta importanţa trebuie să îşi gaseasca corespondentul şi în nivelul de modernizare.
    11. Zona metropolitana
    - zona constituita prin asociere, pe bază de parteneriat voluntar, între marile centre urbane (Capitala României şi municipiile de rangul I) şi localităţile urbane şi rurale aflate în zona imediata, la distante de până la 30 km, între care s-au dezvoltat relatii de cooperare pe multiple planuri.
    12. Centura verde
    - zona delimitata în jurul Capitalei României şi al municipiilor de rangul I, în vederea protejarii elementelor cadrului natural, a prevenirii extinderii necontrolate a acestor municipii şi a asigurarii spatiilor suplimentare de agrement şi recreare.
    13. Zona de dezvoltare
    - perimetru delimitat în cadrul teritoriului administrativ al unui municipiu sau în cadrul unei zone metropolitane în care se propun unele facilităţi de natura fiscala, în scopul favorizarii dezvoltării economice prin atragerea de investitii de capital strain sau autohton.
    14. Zona de influenţa
    - teritoriul şi localităţile care inconjoara un centru urban şi care sunt influentate direct de evolutia orasului şi de relatiile de interconditionare şi de cooperare care se dezvolta pe linia activităţilor economice, a aprovizionarii cu produse agroalimentare, a accesului la dotarile sociale şi comerciale, a echiparii cu elemente de infrastructura şi cu amenajari pentru odihna, recreere şi turism. Dimensiunile zonei de influenţa sunt în relaţie directa cu marimea şi cu functiunile centrului urban polarizator.
    15. Sistem urban
    - sistem de localităţi invecinate între care se stabilesc relatii de cooperare economica, sociala şi culturala, de amenajare a teritoriului şi de protecţie a mediului, echipare tehnico-edilitara, fiecare pastrandu-şi autonomia administrativa.


    Anexa II

                                   LOCALITATI URBANE
      1.0. Principalii indicatori cantitativi şi calitativi minimali
                             de definire a localitatilor urbane*)
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Indicatori minimali Municipiu Oras
     crt.
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      0 1 2 3
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     1.1. Numar de locuitori 25.000 5.000
     1.2. Populatia ocupata în activităţi
          neagricole (% din totalul
          populatiei ocupate) 85 75
     1.3. Dotarea locuintelor cu instalaţii
          de alimentare cu apa (% din totalul
          locuintelor) 80 70
     1.4. Dotarea locuintelor cu baie şi WC în
          locuinta (% din totalul locuintelor) 75 55
     1.5. Numar de paturi în spitale la 1.000
          de locuitori 10 7
     1.6. Numar de medici care revin la 1.000
          de locuitori 2,3 1,8
     1.7. Unităţi de invatamant postliceal liceal sau
                                                                       alta forma de
                                                                       invatamant
                                                                       secundar
     1.8. Dotari culturale şi sportive sali de spectacol, sali de
                                                   eventual teatre, spectacol,
                                                   institutii biblioteci
                                                   muzicale, publice,
                                                   biblioteci publice, spatii
                                                   stadion, sali pentru
                                                   de sport activităţi
                                                                       sportive
     1.9. Locuri în hoteluri 100 50
    1.10. Străzi modernizate (% din
          lungimea totala a strazilor) 60 50
    1.11. Străzi cu retele de distribuţie
          a apei(% din lungimea totala a
          strazilor) 70 60
    1.12. Străzi cu conducte de canalizare
          (% din lungimea totala a strazilor) 60 50
    1.13. Epurarea apelor uzate statie de epurare statie de
                                                   cu treapta epurare cu
                                                   mecanica şi treapta
                                                   biologica mecanica
    1.14. Străzi cu retele de hidranti
          exteriori pentru stingerea
          incendiilor (% din lungimea
          totala a strazilor) 70 60
    1.15. Spatii verzi (parcuri, gradini
          publice, scuaruri) - mp/locuitor 15 10
    1.16. Depozit controlat de deseuri,
          cu acces asigurat parc public gradina
                                                                       publică
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

    ───────────────
    *) În prezent exista municipii şi oraşe în care nu sunt inca atinsi indicatorii cantitativi şi calitativi minimali.
    2.0. Ierarhizarea localitatilor urbane existente pe ranguri
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Rangul Statutul localităţii Numărul de localităţi
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
       0 municipiu, capitala 1
       I municipii 11
      II municipii 81
     III oraşe 172
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
             TOTAL LOCALITATI URBANE: 265
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

    3.0. Elemente şi nivel de dotare ale localitatilor urbane de rangul 0 şi ale localitatilor urbane de rangul I
    3.1. Localizare geografica favorabila:
    Situare geostrategica de interes international sau european, constituind centre de dezvoltare şi atractivitate, localizate în lungul axelor majore de cai de comunicatie de importanţa internationala/europeana.
    3.2. Populatie:
    a) numar important de locuitori: minimum 200.000 de locuitori;
    b) formare profesionala de înaltă specializare: forta de muncă cu o calificare superioara şi pregatire continua, caracterizata prin flexibilitate/dinamism;
    c) identitate proprie: identificarea caracterului specific al orasului simultan cu constiinta apartenentei sale la grupa oraşelor de acelasi rang.
    3.3. Accesibilitate:
    La nivel international, paneuropean: accesibilitate directa la reteaua majoră de cai de comunicatii paneuropene (rutiere, feroviare, navale şi aeriene)
    La nivel naţional: accesibilitate la reteaua de cai de comunicatii naţionale (autostrăzi, drumuri expres, cai ferate cu viteza mare/sporita, cai navigabile maritime sau fluviale, porturi, aeroporturi).
    3.4. Functiuni economice: baza economica la înalt nivel tehnologic şi flexibila (sector secundar, servicii productive, social-culturale şi de natura informatica).
    3.5. Nivel de dotare/echipare:
    Localităţile asigura un potenţial de gazduire/primire a unor functii şi echipamente ale caror importanţa, calitate şi capacitate corespund standardelor/cerințelor europene. Caracterul international sau european al acestor localităţi consta în caracterul şi dimensiunea internationala sau europeana a functiilor şi echipamentelor lor.
    3.6. Principalele categorii şi tipuri de dotari, echipamente pentru rangurile 0 şi I:
    - institutii de decizie politica, - Parlament, Guvern, ministere şi alte
      juridica şi economica de importanţa institutii centrale, instante supreme
      internationala, naţionala sau (Curtea Suprema de Justiţie,
      regionala: Curtea Constituţională,
                                              Consiliul Legislativ), ambasade etc.;
                                            - sedii ale administraţiei publice
                                              locale, sedii de servicii
                                              descentralizate în teritoriu ale
                                              ministerelor şi ale altor organe
                                              centrale, judecatorii, tribunale,
                                              parchete, sedii ale organizaţiilor
                                              politice, sedii de sindicat, fundatii,
                                              sedii ale unor organizaţii
                                              neguvernamentale etc.;
    - institutii naţionale şi regionale de - sedii ale filialelor organismelor
      reputatie internationala/europeana internationale, mari institutii
      sau active în domeniul relatiilor naţionale cu caracter ştiinţific
      internationale/europene: de deschidere internationala/
                                              europeana (academie, centre
                                              şi institute naţionale de cercetare
                                              etc.);
                                            - sedii pentru congrese şi conferinte,
                                              sedii pentru expozitii şi targuri,
                                              hoteluri de lux şi de mare capacitate,
                                              scoli internationale, birouri pentru
                                              profesiuni recunoscute pe plan
                                              international, de arbitraj
                                              international etc.
    - institutii straine şi internationale - firme şi bănci straine, diverse alte
      cu sediul permanent: institutii social-economice,
                                              culturale şi stiintifice, organizaţii
                                              internationale neguvernamentale,
                                              institutii stiintifice
                                              straine (scoli, universitati),
                                              consulate şi alte reprezentante
                                              diplomatice, comerciale, turistice
                                              etc.
    - diferite organizaţii cu sucursale, - sedii financiar-bancare, de asigurări,
      filiale şi agentii în sedii ale unor organizaţii
      strainatate: culturale şi stiintifice;
    - alte dotari/echipamente:
          ● educatie, cercetare - universitati, institute de invatamant
            stiintifica: superior diversificate, institute
                                              naţionale de cercetare sau filiale
                                              ale acestora;
          ● sănătate: - clinici universitare şi spitale;
          ● cultura: - muzee, teatre dramatice, de comedie,
                                              de revista, de papusi, opera, ope-
                                              reta, filarmonica, sali de concerte,
                                              sali polivalente, mari biblioteci,
                                              edituri, tipografii;
          ● comert, servicii comerciale - centre de comert şi de afaceri,
            prestate populatiei şi agen- burse de valori şi de marfuri,
            tilor economici: servicii comerciale diversificate
                                              şi de înaltă calitate;
          ● mass-media: - sistem cu raza de difuzare şi
                                              acoperire internationala/europeana
                                              sau regionala, agentii de presa,
                                              posturi naţionale şi regionale de
                                              radio şi televiziune;
          ● sport, agrement: - complexuri sportive, stadioane, sali
                                              de competitii sportive de nivel
                                              international/european, naţional sau
                                              regional, piscine, patinoare
                                              artificiale, baza turistica şi de
                                              agrement diversificata, parcuri,
                                              gradini botanice, zoologice,
                                              cazinouri, cluburi pentru sport şi
                                              agrement etc.;
          ● protectia mediului: - agentii de protecţie a mediului şi
                                              servicii ecologice dotate cu
                                              echipamente specifice pentru
                                              menţinerea unui mediu de calitate
                                              (organizarea auditului
                                              de mediu, igiena urbana etc.);
          ● alimentare cu apa şi cana- - retele de alimentare cu apa, sistem
            lizare: colector de canalizare, statie
                                              de epurare;
          ● culte: - centre ecumenice, mitropolii,
                                              episcopii, arhidioceze, dioceze,
                                              centre ale cultelor autorizate;
          ● transport/comunicatii: - aeroporturi internationale, gari
                                              feroviare racordate la reteaua
                                              europeana, servicii de posta cu
                                              acoperire internationala;
          ● ordine publică, apararea - institutii specifice şi racordate la
            tarii şi siguranţa naţionala: organizaţii internationale.
        3.7. Localităţi urbane de rangul 0
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Numărul de locuitori
     crt. Localitatea Statutul localităţii la 1 ianuarie 1999
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     1. Bucureşti municipiu Capitala României 2.013.911
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        3.8. Localităţi urbane de rangul I
        Sunt de rangul I urmatoarele localităţi:
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Numărul de locuitori
     crt. Localitatea Statutul localităţii Judeţul la 1 ianuarie 1999
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     1. Bacau municipiu reşedinţa de judet Bacau 210.469
     2. Brasov municipiu reşedinţa de judet Brasov 314.219
     3. Braila - sistem urban - Braila 233.447
     4. Galaţi municipii reşedinţa de judet Galaţi 328.596
     5. Cluj-Napoca municipiu reşedinţa de judet Cluj 331.476
     6. Constanta municipiu reşedinţa de judet Constanta 342.394
     7. Craiova municipiu reşedinţa de judet Dolj 314.920
     8. Iasi municipiu reşedinţa de judet Iasi 348.489
     9. Oradea municipiu reşedinţa de judet Bihor 221.824
    10. Ploiesti municipiu reşedinţa de judet Prahova 251.981
    11. Timisoara municipiu reşedinţa de judet Timiş 329.111
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        4.0. Elemente şi nivel de dotare ale localitatilor urbane de rangul II
        4.1. Municipii reşedinţa de judet
        4.1.1. Populatie - de la circa 50.000 la circa 200.000 de locuitori
                               - zona de influenţa: circa 200.000-500.000 de
                                 locuitori

    4.1.2. Raza de servire: circa 60-80 km
    4.1.3. Accesul la caile de comunicatie: acces direct la cel puţin două sisteme majore de cai de comunicatie (traseu de cale ferata principala, drumuri naţionale ce tranziteaza sau pornesc din acel loc, eventual aeroport, porturi şi/sau gari fluviale)
    4.1.4. Functiuni economice: capacitati de productie diversificate din sectorul secundar şi al serviciilor productive, social-culturale şi informative cu raza de servire prioritar judeteana
      4.1.5. Nivel de dotare-echipare:
    - institutii de decizie politica, - sedii ale administraţiei publice locale;
      administrativa, juridica de sedii de servicii descentralizate în
      importanţa judeteana: teritoriu ale ministerelor şi ale altor
                                            organe centrale neguvernamentale;
                                            sedii de partid, de sindicat, sedii ale
                                            organizaţiilor neguvernamentale;
                                          - judecatorii, tribunale, procuratura,
                                            parchet şi alte institutii juridice;
    - educatie, cercetare stiintifica: - institute de invatamant superior sau
                                            filiale ale acestora, colegii, institute
                                            sau filiale ale unor institute naţionale
                                            de cercetare;
    - sănătate, asistenţa sociala: - spital clinic universitar sau spital
                                            general, spitale de specialitate, statie
                                            de salvare judeteana, asistenţa de
                                            specialitate (boli cronice, persoane cu
                                            handicap, recuperari functionale, centre
                                            psihiatrice), camine de batrani, centre
                                            de recuperare, orfelinate etc.;
    - cultura: - case de cultura cu sali de spectacol,
                                            eventual teatre, sali de concert, de
                                            expozitie, de conferinte, sali
                                            polivalente, cluburi, muzee, biblioteci,
                                            edituri, tipografii etc.;
    - comert, servicii comerciale pre- - centre comerciale, camere de comert,
      state populatiei şi agentilor centre de afaceri, burse de valori
      economici: şi de marfuri, magazine specializate
                                            pentru vanzari cu ridicata şi cu
                                            amanuntul, magazine de prezentare,
                                            servicii diversificate de înaltă
                                            calitate posibilitati de organizare
                                            a unor targuri importante;
    - turism: - hoteluri de 3 stele cu cel puţin 200 de
                                            locuri;
    - mass-media: - mass-media judeteana (posturi de radio
                                            şi de televiziune), publicatii cotidi-
                                            ene sau periodice;
    - finante, bănci, asigurări: - sucursale sau filiale ale unităţilor
                                            financiar-bancare şi de asigurări;
    - sport, agrement: - zone de recreare şi agrement, gradini
                                            zoologice, sali de competitii sportive
                                            de nivel naţional/regional, judetean,
                                            stadioane şi alte dotari diversificate
                                            pentru petrecerea timpului liber şi
                                            sport (sali polivalente, terenuri de
                                            sport, piscine, eventual patinoare
                                            artificiale etc.);
    - protectia mediului: - agentii de protecţie a mediului şi
                                            servicii dotate cu echipamente
                                            specifice pentru menţinerea unui mediu
                                            de calitate şi a igienei urbane;
    - alimentare cu apa şi canalizare: - retele de alimentare cu apa, sistem
                                            colector de canalizare, statie de
                                            epurare;
    - culte: - lacasuri de cult, episcopii, sedii
                                            eparhiale, vicariate, subcentre ale
                                            cultelor autorizate;
    - transport/comunicatii: - gari, autogari, transport în comun,
                                            centrale telefonice automate, fax,
                                            posta etc;
    - ordine, securitate: - institutii specifice cerințelor la nivel
                                            judetean.
        4.2. Alte municipii
        4.2.1. Populatie - de regula între 25.000 şi circa 70.000
                                            de locuitori;
                                          - din zona de influenţa: între circa

    4.2.2. Raza de servire: circa 20 km
    4.2.3. Accesul la caile de comunicatie: acces direct la calea ferata, drum naţional, drum judetean şi accese facile ale localitatilor din zona de influenţa
    4.2.4. Functiuni economice: capacitati de productie diversificate din sectorul secundar şi tertiar, eventual şi din agricultura
    4.2.5. Nivel de dotare-echipare:
    - administratie publică, autorităţi - sedii ale administraţiei publice locale;
      judecătorești, partide politice, judecatorie, parchet, sedii de partid,
      sindicat: de sindicat şi alte asociaţii;
    - educatie, cercetare stiintifica: - gimnazii, licee generale şi de
                                            specialitate, colegii, scoli de maistri;
                                          - filiale ale unor institute de cercetare;
    - sănătate, asistenţa sociala: - spital general, statie de salvare,
                                            dispensar, leagan de copii, crese,
                                            camine de batrani;
    - cultura: - case de cultura, cinematograf,
                                            biblioteci publice, muzee, sali de
                                            expozitie, club etc.
    - comert, servicii comerciale: - unităţi comerciale diversificate:
                                            magazine universale şi specializate,
                                            supermagazine, piaţa agroalimentara;
                                          - unităţi pentru prestări de servicii
                                            diversificate şi/sau flexibile;
    - turism: - hotel de 3 stele cu minimum 50 de
                                            locuri;
    - finante, bănci, asigurări: - sucursale sau filiale ale unităţilor
                                            financiar-bancare şi de asigurări;
    - sport, agrement: - stadioane, terenuri şi sali de sport
                                            (competitii de nivel judetean sau
                                            local), alte spatii destinate sportului,
                                            gradini publice şi alte spatii verzi
                                            amenajate pentru petrecerea timpului
                                            liber;
    - protectia mediului: - servicii dotate cu echipamente specifice
                                            pentru protectia mediului, monitori-
                                            zarea emisiilor poluante şi igiena
                                            urbana;
    - alimentare cu apa şi canalizare: - retele de alimentare cu apa, sistem
                                            colector de canalizare, statie de
                                            epurare;
    - culte: - protopopiate, parohii;
    - transport/comunicatii: - gara, autogara, posta, centrala
                                            telefonica;
    - ordine, securitate: - politie, obiective specifice.

    4.3. Localităţi urbane de rangul II
    Sunt de rangul II urmatoarele localităţi:
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Numărul de locuitori
     crt. Localitatea Statutul localităţii Judeţul la 1 ianuarie 1999
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     1. Aiud municipiu Alba 28.909
     2. Adjud municipiu Vrancea 20.776
     3. Alba Iulia municipiu reşedinţa de judet Alba 72.615
     4. Alexandria municipiu reşedinţa de judet Teleorman 58.651
     5. Arad municipiu reşedinţa de judet Arad 184.290
     6. Baia Mare municipiu reşedinţa de judet Maramures 150.613
     7. Barlad municipiu Vaslui 78.633
     8. Bistrita municipiu reşedinţa de judet Bistrita-Nasaud 87.355
     9. Blaj municipiu Alba 21.819
    10. Botosani municipiu reşedinţa de judet Botosani 128.591
    11. Brad municipiu Hunedoara 18.075
    12. Buzau municipiu reşedinţa de judet Buzau 147.627
    13. Calafat municipiu Dolj 21.227
    14. Caracal municipiu Olt 39.276
    15. Caransebes municipiu Caraş-Severin 31.199
    16. Carei municipiu Satu Mare 25.590
    17. Calarasi municipiu reşedinţa de judet Calarasi 77.669
    18. Campia Turzii municipiu Cluj 29.852
    19. Campina municipiu Prahova 40.569
    20. Campulung municipiu Arges 43.634
    21. Campulung
        Moldovenesc municipiu Suceava 21.862
    22. Codlea municipiu Brasov 24.814
    23. Curtea de Arges municipiu Arges 34.867
    24. Dej municipiu Cluj 41.120
    25. Deva municipiu reşedinţa de judet Hunedoara 76.498
    26. Dorohoi municipiu Botosani 35.298
    27. Dragasani municipiu Valcea 22.499
    28. Drobeta-Turnu
        Severin municipiu reşedinţa de judet Mehedinti 118.069
    29. Fagaras municipiu Brasov 44.535
    30. Falticeni municipiu Suceava 33.867
    31. Fetesti municipiu Ialomita 36.649
    32. Focsani municipiu reşedinţa de judet Vrancea 98.581
    33. Gherla municipiu Cluj 24.232
    34. Giurgiu municipiu reşedinţa de judet Giurgiu 72.763
    35. Hunedoara municipiu Hunedoara 79.967
    36. Husi municipiu Vaslui 33.320
    37. Lugoj municipiu Timiş 49.028
    38. Mangalia municipiu Constanta 43.924
    39. Medgidia municipiu Constanta 46.783
    40. Medias municipiu Sibiu 62.543
    41. Miercurea-Ciuc municipiu reşedinţa de judet Harghita 46.819
    42. Motru municipiu Gorj 25.860
    43. Odorheiu Secuiesc municipiu Harghita 39.661
    44. Oltenita municipiu Calarasi 31.434
    45. Onesti municipiu Bacau 60.507
    46. Orastie municipiu Hunedoara 24.354
    47. Orsova municipiu Mehedinti 15.379
    48. Pascani municipiu Iasi 45.898
    49. Petrosani municipiu Hunedoara 50.964
    50. Piatra-Neamt municipiu reşedinţa de judet Neamt 124.859
    51. Pitesti municipiu reşedinţa de judet Arges 187.001
    52. Radauti municipiu Suceava 32.151
    53. Ramnicu Sarat municipiu Buzau 42.125
    54. Ramnicu Valcea municipiu reşedinţa de judet Valcea 119.791
    55. Reghin municipiu Mures 38.925
    56. Resita municipiu reşedinţa de judet Caraş-Severin 93.590
    57. Roman municipiu Neamt 81.803
    58. Rosiori de Vede municipiu Teleorman 36.603
    59. Satu Mare municipiu reşedinţa de judet Satu Mare 130.072
    60. Sacele municipiu Brasov 29.967
    61. Sebes municipiu Alba 29.475
    62. Sfîntu Gheorghe municipiu reşedinţa de judet Covasna 66.896
    63. Sibiu municipiu reşedinţa de judet Sibiu 169.299
    64. Sighetu Marmatiei municipiu Maramures 44.433
    65. Sighisoara municipiu Mures 36.222
    66. Slatina municipiu reşedinţa de judet Olt 87.137
    67. Slobozia municipiu reşedinţa de judet Ialomita 56.310
    68. Suceava municipiu reşedinţa de judet Suceava 118.311
    69. Targoviste municipiu reşedinţa de judet Dambovita 99.086
    70. Targu Jiu municipiu reşedinţa de judet Gorj 98.206
    71. Targu Mures municipiu reşedinţa de judet Mures 164.928
    72. Targu Secuiesc municipiu Covasna 22.251
    73. Tarnaveni municipiu Mures 29.828
    74. Tecuci municipiu Galaţi 46.785
    75. Tulcea municipiu reşedinţa de judet Tulcea 95.957
    76. Turnu Magurele municipiu Teleorman 35.527
    77. Turda municipiu Cluj 60.998
    78. Urziceni municipiu Ialomita 19.088
    79. Vaslui municipiu reşedinţa de judet Vaslui 79.070
    80. Vatra Dornei municipiu Suceava 17.864
    81. Zalau municipiu reşedinţa de judet Salaj 71.148
     ──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        5.0. Elemente şi nivel de dotare ale localitatilor urbane de rangul III
    5.1. Populatie: - de regula de la circa 5.000 la circa
                                        30.000 de locuitori;
                                      - din zona de influenţa: între circa 5.000
                                        şi 40.000 de locuitori
    5.2. Raza de servire: circa 10-20 km
    5.3. Accesul la caile de acces direct la drum naţional sau judetean,
         comunicatie: la centrul de rang superior şi legaturi
                                        facile cu localităţile din zona de influenţa
    5.4. Functiuni economice: capacitati de productie din domeniul
                                        secundar (industrie prelucratoare şi con-
                                        structii), tertiar (servicii sociale şi
                                        comerciale) şi primar (industrie extractiva,
                                        agricultura, piscicultura, silvicultura)
    5.5. Nivel de dotare-echipare:
    - administratie publică, - primarie, judecatorie, parchet, tribunal,
      autorităţi judecătorești notariat, sedii pentru diferite asociaţii;
      şi asociaţii:
    - educatie: - invatamant prescolar, primar, gimnazial,
                                        liceal;
    - sănătate, asistenţa sociala: - spital general sau secţie-spital,
                                        maternitate, dispensar policlinic, statie
                                        de salvare, cresa, farmacie, camin de
                                        batrani;
    - cultura: - casa de cultura, cinematograf, biblioteca
                                        publică, muzee, sala de expozitii,
                                        club etc.
    - comert, prestări de servicii: - magazine universale şi magazine speci-
                                        alizate, piaţa agroalimentara;
    - turism: - hotel de doua stele cu minimum 50 de locuri;
    - finante-bănci, asigurări: - sucursale sau filiale de bănci, institutii
                                        de credit şi societăţi de asigurare,
                                        C.E.C.;
    - sport, agrement: - terenuri, eventual stadion mic, sali de
                                        sport, eventual pentru competitii
                                        locale, gradini publice şi alte spatii
                                        verzi amenajate;
    - protectia mediului: - serviciu de protecţie a mediului;
    - alimentare cu apa şi - retele de alimentare cu apa, sistem colector
      canalizare: de canalizare, statie de epurare;
    - culte: - lacas de cult;
    - transport-comunicatii: - autogara, eventual gara, posta, centrala
                                        telefonica;
    - ordine, securitate: - sedii de politie şi de jandarmerie.
        5.6. Localităţi urbane de rangul III*):
        Sunt de rangul III urmatoarele localităţi:
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    Nr. Numărul de
    crt. Localitatea Statutul localităţii Judeţul locuitori la
                                                                    1 ianuarie 1999
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      1. Abrud oras Alba 6.803
      2. Agnita oras Sibiu 12.115
      3. Alesd oras Bihor 10.852
      4. Anina oras Caraş-Severin 10.594
      5. Aninoasa oras Hunedoara 6.108
      6. Avrig oras Sibiu 16.215
      7. Azuga oras Prahova 6.119
      8. Babadag oras Tulcea 10.878
      9. Baia de Arama oras Mehedinti 5.724
     10. Baia de Aries oras Alba 4.877
     11. Baia Sprie oras Maramures 15.735
     12. Bals oras Olt 23.147
     13. Baraolt oras Covasna 10.464
     14. Basarabi oras Constanta 11.070
     15. Baicoi oras Prahova 20.234
     16. Baile Govora oras Valcea 3.147
     17. Baile Herculane oras Caraş-Severin 6.051
     18. Baile Olanesti oras Valcea 4.814
     19. Baile Tusnad oras Harghita 1.802
     20. Bailesti oras Dolj 22.231
     21. Balan oras Harghita 9.295
     22. Beclean oras Bistrita-Nasaud 12.033
     23. Beius**) oras Bihor 12.089
     24. Beresti oras Galaţi 3.926
     25. Bicaz oras Neamt 8.911
     26. Bocsa oras Caraş-Severin 19.023
     27. Boldesti-Scaeni oras Prahova 11.505
     28. Bolintin-Vale oras Giurgiu 11.464
     29. Borsec oras Harghita 3.109
     30. Borsa oras Maramures 27.247
     31. Breaza oras Prahova 18.863
     32. Brezoi oras Valcea 7.589
     33. Budesti oras Calarasi 9.596
     34. Buftea oras Ilfov 19.617
     35. Buhusi oras Bacau 21.993
     36. Bumbesti-Jiu oras Gorj 11.882
     37. Busteni oras Prahova 11.787
     38. Buzias oras Timiş 8.128
     39. Cavnic oras Maramures 5.494
     40. Calan oras Hunedoara 14.714
     41. Calimanesti- oras Valcea 8.923
         Caciulata
     42. Campeni oras Alba 8.587
     43. Cehu Silvaniei oras Salaj 8.468
     44. Cernavoda oras Constanta 20.514
     45. Chişineu-Criş oras Arad 8.724
     46. Cisnadie oras Sibiu 17.204
     47. Comarnic oras Prahova 13.532
     48. Comăneşti oras Bacau 26.237
     49. Copsa Mica oras Sibiu 5.157
     50. Corabia oras Olt 21.932
     51. Costesti oras Arges 12.091
     52. Covasna oras Covasna 12.306
     53. Cristuru Secuiesc oras Harghita 11.291
     54. Cugir oras Alba 30.244
     55. Curtici oras Arad 9.762
     56. Darabani oras Botosani 12.002
     57. Darmanesti oras Bacau 14.232
     58. Deta oras Timiş 7.059
     59. Draganesti-Olt oras Olt 13.181
     60. Dumbraveni oras Sibiu 8.812
     61. Eforie oras Constanta 9.294
     62. Faget oras Timiş 7.519
     63. Faurei oras Braila 4.626
     64. Fieni oras Dambovita 8.092
     65. Filiasi oras Dolj 20.159
     66. Fundulea oras Calarasi 6.217
     67. Gaesti oras Dambovita 16.598
     68. Geoagiu oras Hunedoara 6.290
     69. Gheorgheni**) oras Harghita 21.245
     70. Gura Humorului oras Suceava 16.740
     71. Hateg oras Hunedoara 12.507
     72. Harlau oras Iasi 12.260
     73. Harsova oras Constanta 11.198
     74. Horezu oras Valcea 7.446
     75. Huedin oras Cluj 9.955
     76. Ianca oras Braila 12.886
     77. Iernut oras Mures 9.833
     78. Ineu oras Arad 10.416
     79. Isaccea oras Tulcea 5.614
     80. Insuratei oras Braila 7.501
     81. Intorsura Buzaului oras Covasna 9.081
     82. Jibou oras Salaj 12.283
     83. Jimbolia oras Timiş 10.497
     84. Lehliu Gara oras Calarasi 6.667
     85. Lipova oras Arad 11.491
     86. Ludus oras Mures 18.647
     87. Lupeni**) oras Hunedoara 31.409
     88. Macin oras Tulcea 11.803
     89. Mărăşeşti oras Vrancea 13.070
     90. Marghita**) oras Bihor 18.650
     91. Mihailesti oras Giurgiu 7.161
     92. Mioveni oras Arges 35.889
     93. Mizil oras Prahova 17.075
     94. Moinesti**) oras Bacau 25.532
     95. Moldova Noua oras Caraş-Severin 15.112
     96. Moreni**) oras Dambovita 22.868
     97. Nadlac oras Arad 8.422
     98. Nasaud oras Bistrita-Nasaud 11.365
     99. Navodari oras Constanta 34.669
    100. Negresti oras Vaslui 10.481
    101. Negresti-Oas oras Satu Mare 16.356
    102. Negru Voda oras Constanta 5.529
    103. Nehoiu oras Buzau 12.650
    104. Novaci oras Gorj 6.151
    105. Nucet oras Bihor 2.851
    106. Ocna Mures oras Alba 15.697
    107. Ocna Sibiului oras Sibiu 4.184
    108. Ocnele Mari oras Valcea 3.591
    109. Odobesti oras Vrancea 7.985
    110. Oravita oras Caraş-Severin 15.222
    111. Otopeni oras Ilfov 10.515
    112. Otelu Rosu oras Caraş-Severin 13.128
    113. Ovidiu oras Constanta 13.458
    114. Panciu oras Vrancea 9.834
    115. Pancota oras Arad 7.418
    116. Petrila oras Hunedoara 28.742
    117. Piatra Olt oras Olt 6.583
    118. Plopeni oras Prahova 10.083
    119. Pogoanele oras Buzau 7.614
    120. Predeal oras Brasov 6.735
    121. Pucioasa oras Dambovita 16.489
    122. Rasnov oras Brasov 16.242
    123. Rovinari oras Gorj 12.603
    124. Rupea oras Brasov 6.246
    125. Salonta**) oras Bihor 20.006
    126. Saveni oras Botosani 8.685
    127. Sangeorz-Bai oras Bistrita-Nasaud 10.702
    128. Sannicolau Mare oras Timiş 13.007
    129. Scornicesti oras Olt 13.751
    130. Sebis oras Arad 6.829
    131. Segarcea oras Dolj 8.704
    132. Seini oras Maramures 9.439
    133. Simeria oras Hunedoara 14.571
    134. Sinaia oras Prahova 14.636
    135. Siret oras Suceava 10.003
    136. Slanic oras Prahova 7.249
    137. Slanic Moldova oras Bacau 5.375
    138. Solca oras Suceava 4.687
    139. Sovata oras Mures 12.219
    140. Strehaia oras Mehedinti 12.564
    141. Sulina oras Tulcea 5.140
    142. Simleu Silvaniei oras Salaj 17.053
    143. Stei oras Bihor 9.466
    144. Talmaciu oras Sibiu 9.147
    145. Tasnad oras Satu Mare 10.188
    146. Targu Bujor oras Galaţi 8.044
    147 Targu Carbunesti oras Gorj 9.338
    148. Targu Frumos oras Iasi 13.763
    149. Targu Lapus oras Maramures 14.139
    150. Targu Neamt oras Neamt 22.634
    151. Targu Ocna oras Bacau 14.184
    152. Techirghiol oras Constanta 7.388
    153. Teius oras Alba 7.338
    154. Titu oras Dambovita 10.711
    155. Toplita**) oras Harghita 16.839
    156. Topoloveni oras Arges 10.329
    157. Tandarei oras Ialomita 14.591
    158. Ticleni oras Gorj 5.205
    159. Uricani oras Hunedoara 12.177
    160. Urlati oras Prahova 11.858
    161. Valea lui Mihai oras Bihor 10.665
    162. Vascau oras Bihor 3.032
    163. Valenii de Munte oras Prahova 13.898
    164. Vanju Mare oras Mehedinti 7.074
    165. Victoria oras Brasov 10.896
    166. Videle oras Teleorman 12.498
    167. Viseu de Sus oras Maramures 18.444
    168. Vlahita oras Harghita 7.392
    169. Vulcan**) oras Hunedoara 33.186
    170. Zarnesti oras Brasov 26.520
    171. Zimnicea oras Teleorman 16.787
    172. Zlatna oras Alba 9.254
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

    ---------------
    *) NOTA C.T.C.E. S.A. Piatra-Neamt:
    LEGEA nr. 353 din 6 iunie 2002, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 425 din 18 iunie 2002 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Balcesti, judeţul Valcea, se declara oras.
    (2) Satele Benesti, Carlogani, Chirculesti, Gorunesti, Irimesti, Otetelisu, Preotesti şi Satu Poieni apartin orasului Balcesti.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 429 din 27 iunie 2002, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 497 din 10 iulie 2002 prevede:
    "Art. 1
    Comuna Babeni, judeţul Valcea, se declara oras.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi anexa nr. II pct. 5.6 la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 674 din 19 decembrie 2002, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 947 din 23 decembrie 2002 prevede:
    "Art. 1
    Comuna Ghimbav, judeţul Brasov, se declara oras.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 263 din 13 iunie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 434 din 19 iunie 2003 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Miercurea Nirajului, judeţul Mures, se declara oras.
    (2) Satele Beu, Dumitrestii, Laureni, Mosuni, Sardu Nirajului, Tampa şi Veta apartin orasului Miercurea Nirajului.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, se modifica corespunzător."
    LEGEA nr. 336 din 8 iulie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 498 din 10 iulie 2003 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Saliste, judeţul Sibiu, se declara oras.
    (2) Satele Aciliu, Amnas, Crint, Gales, Fantanele, Mag, Sacel, Sibiel şi Vale apartin orasului Saliste.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi anexa nr. II pct. 5.6 la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al RomĂniei, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 382 din 30 septembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 696 din 6 octombrie 2003 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Sarmasu, judeţul Mures, se declara oras.
    (2) Satele Balda, Larga, Morut, Sarmasel, Sarmasel-Gara, Titiana şi Visinelu apartin orasului Sarmasu.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi anexa nr. II pct. 5.6 la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 408 din 17 octombrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 740 din 22 octombrie 2003 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Roznov, judeţul Neamt, se declara oras.
    (2) Satele Chintinici şi Slobozia apartin orasului Roznov.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi anexa nr. II pct. 5.6 la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 409 din 17 octombrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 740 din 22 octombrie 2003 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Sangeorgiu de Padure, judeţul Mures, se declara oras.
    (2) Satele Bezid, Bezidu Nou şi Lotu apartin orasului Sangeorgiu de Padure.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi anexa nr. II pct. 5.6 la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 410 din 17 octombrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 740 din 22 octombrie 2003 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Berbesti, judeţul Valcea, se declara oras.
    (2) Satele Damteni, Dealu Alunis, Rosioara, Targu Gangulesti şi Valea Mare apartin orasului Berbesti.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi anexa nr. II pct. 5.6 la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 582 din 22 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 931 din 23 decembrie 2003 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Murgeni, judeţul Vaslui, se declara oras.
    (2) Satele Carja, Floreni, Latesti, Raiu, Sarateni, Schineni apartin orasului Murgeni.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 583 din 22 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 931 din 23 decembrie 2003 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Santana, judeţul Arad, se declara oras.
    (2) Satul Caporal Alexa aparţine orasului Santana.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 12 din 24 februarie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 184 din 3 martie 2004 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Sacueni, judeţul Bihor, se declara oras.
    (2) Satele Sacueni, Cadea, Ciocaia, Cubulcut, Olosig, Sannicolau de Munte apartin orasului Sacueni.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - secţiunea a IV-a "Reteaua de localităţi", publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 45 din 17 martie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 245 din 19 martie 2004 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Ungheni, judeţul Mures, se declara oras.
    (2) Satele Cerghid, Cerghizel, Moresti, Recea, Sausa şi Vidrasau apartin orasului Ungheni.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 79 din 26 martie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 289 din 1 aprilie 2004 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Stefanesti, judeţul Botosani, se declara oras.
    (2) Localităţile componente ale orasului Stefanesti sunt: Stefanesti, Badiuti, Bobulesti, Stanca şi Stefanesti-Sat.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi anexa nr. II pct. 5.6 la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 80 din 26 martie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 289 din 1 aprilie 2004 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Flamanzi, judeţul Botosani, se declara oras.
    (2) Localităţile componente ale orasului Flamanzi sunt: Flamanzi, Nicolae Balcescu şi Poiana.
    (3) Satele Chitoveni şi Prisacani apartin orasului Flamanzi.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi anexa nr. II pct. 5.6 la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 81 din 26 martie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 289 din 1 aprilie 2004 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Bucecea, judeţul Botosani, se declara oras.
    (2) Localităţile componente ale orasului Bucecea sunt: Bucecea şi Calinesti.
    (3) Satul Bohoghina aparţine orasului Bucecea.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi anexa nr. II pct. 5.6 la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 83 din 5 aprilie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 310 din 7 aprilie 2004 prevede:
    "Art. 1
    (1) Se aprobă declararea ca oraşe a unor comune din judeţele Arad, Arges, Constanta, Dolj, Gorj, Ialomita, Maramures, Olt, Satu Mare, Sibiu, Suceava şi Timiş.
    (2) Denumirea şi componenta comunelor declarate oraşe sunt prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta lege.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător.
    Anexa
    ORASELE DECLARATE
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
                                         Orasul declarat
     Judeţul ───────────────────────────────────────────────────────────────────
                   Denumirea Localităţi componente Sate ce apartin
                                       ale orasului orasului
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
        1 2 3 4
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     ARAD PECICA 1. Bodrogu Vechi
                                                            2. Sederhat
                                                            3. Turnu
     ARGES STEFANESTI 1. Stefanesti
                                                            2. Enculesti
                                                            3. Golesti
                                                            4. Izvorani
                                                            5. Stefanestii Noi
                                                            6. Valea Mare-Podgoria
                                                            7. Viisoara
                                                            8. Zavoi
     CONSTANTA BANEASA 1. Faurei
                                                            2. Negureni
                                                            3. Tudor Vladimirescu
     DOLJ DABULENI 1. Chiasu
                  BECHET 1. BECHET
     GORJ TURCENI 1. TURCENI 1. Garbovu
                                      2. Jiltu 2. Murgesti
                                                            3. Stramba-Jiu
                                                            4. Valea Viei
                  TISMANA 1. TISMANA 1. Celei
                                                            2. Costeni
                                                            3. Gornovita
                                                            4. Isvarna
                                                            5. Pocruia
                                                            6. Racoti
                                                            7. Sohodol
                                                            8. Topesti
                                                            9. Valcele
                                                            10. Vanata
     IALOMITA AMARA
                  FIERBINTI-TARG 1. Fierbintii de Jos
                                                            2. Fierbintii de Sus
                                                            3. Grecii de Jos
     MARAMURES SALISTEA DE SUS 1. SALISTEA DE SUS
                  SOMCUTA MARE 1. SOMCUTA MARE 1. Buteasa
                                      2. Buciumi 2. Codru Butesii
                                      3. Ciolt 3. Finteusu Mare
                                      4. Hovrila
                                      5. Valenii Somcutei
                  TAUTII-MAGHERAUS 1. TAUTII-MAGHERAUS 1. Bozanta Mare
                                      2. Baita 2. Merisor
                                      3. Busag 3. Ulmoasa
                                      4. Nistru
                  ULMENI 1. ULMENI 1. Arduzel
                                      2. Tohat 2. Chelinta
                                                            3. Manau
                                                            4. Somes-Uileac
                                                            5. Ticau
                                                            6. Vicea
     OLT POTCOAVA 1. POTCOAVA 1. Potcoava-Falcoeni
                                                            2. Sinesti
                                                            3. Trufinesti
                                                            4. Valea Merilor
     SATU MARE ARDUD 1. Ardud 1. Ardud-Vii
                                      2. Madaras 2. Baba Novac
                                                            3. Gerausa
                                                            4. Saratura
     SIBIU MIERCUREA SIBIULUI 1. Apoldu de Sus
                                                            2. Dobarca
     SUCEAVA BROSTENI 1. BROSTENI 1. Cotargasi
                                      2. Haleasa 2. Darmoxa
                                      3. Lungeni 3. Frasin
                                      4. Neagra 4. Holda
                                                            5. Holdita
                                                            6. Pietroasa
                  CAJVANA 1. Codru
                  DOLHASCA 1. Budeni
                                                            2. Gulia
                                                            3. Poiana
                                                            4. Poienari
                                                            5. Probota
                                                            6. Silistea Noua
                                                            7. Valea Poienei
                  FRASIN 1. FRASIN 1. Doroteia
                                      2. Bucşoaia 2. Plutonita
                  LITENI 1. Corni
                                                            2. Roscani
                                                            3. Rotunda
                                                            4. Silistea
                                                            5. Vercicani
                  MILISAUTI 1. MILISAUTI 1. Gara
                                      2. Badeuti 2. Lunca
                  SALCEA 1. SALCEA 1. Prelipca
                                      2. Mereni
                                      3. Plopeni
                                      4. Varatec
                  VICOVU DE SUS 1. VICOVU DE SUS
                                      2. Bivolaria
     TIMIS CIACOVA 1. Cebza
                                                            2. Macedonia
                                                            3. Obad
                                                            4. Petroman
                  GATAIA 1. Gataia 1. Butin
                                      2. Sculia 2. Percosova
                                                            3. Semlacu Mare
                                                            4. Semlacu Mic
                  RECAS 1. Bazos
                                                            2. Herneacova
                                                            3. Izvin
                                                            4. Nadas
                                                            5. Petrovaselo
                                                            6. Stanciova
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

    LEGEA nr. 86 din 5 aprilie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 316 din 9 aprilie 2004 prevede:
    "Art. 1
    Comuna Popesti-Leordeni, judeţul Ilfov, se declara oras.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 87 din 5 aprilie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 316 din 9 aprilie 2004 prevede:
    "Art. 1
    Comuna Voluntari, judeţul Ilfov, se declara oras.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 134 din 26 aprilie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 376 din 29 aprilie 2004 prevede:
    "Art. 1
    Comuna Cazanesti, judeţul Ialomita, se declara oras.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi anexa nr. II, pct. 5.6 la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 203 din 25 mai 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 483 din 28 mai 2004 prevede:
    "Art. 1
    (1) Comuna Patarlagele, judeţul Buzau, se declara oras, având în componenta localităţile Patarlagele, Calea Chiojdului, Crang, Fundaturile, Gornet, Lunca, Mărunţişu şi Manastirea.
    (2) Satele Muscel, Poienile, Sibiciu de Sus, Stroesti, Valea Lupului, Valea Sibiciului şi Valea Viei apartin orasului Patarlagele.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    LEGEA nr. 332 din 8 iulie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 659 din 22 iulie 2004 prevede:
    "Art. 1
    Comuna Dragomiresti, judeţul Maramures, se declara oras.
    Art. 2
    Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativa a teritoriului României, republicată în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 54-55 din 27 iulie 1981, cu modificările ulterioare, precum şi pct. 5.6 din anexa nr. II la Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a - Reteaua de localităţi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 408 din 24 iulie 2001, cu modificările ulterioare, se modifica în mod corespunzător."
    -------------
    **) Prin LEGEA nr. 580 din 31 octombrie 2001, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 702 din 5 noiembrie 2001, orasul Moinesti, judeţul Bacau, a fost declarat municipiu.
    Prin LEGEA nr. 581 din 31 octombrie 2001, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 702 din 5 noiembrie 2001, orasul Salonta, judeţul Bihor, a fost declarat municipiu.
    Prin LEGEA nr. 494 din 11 iulie 2002, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 504 din 12 iulie 2002, orasul Toplita, judeţul Harghita, se declara municipiu.
    Prin LEGEA nr. 259 din 13 iunie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 434 din 19 iunie 2003, orasul Moreni, judeţul Dambovita, se declara municipiu.
    Prin LEGEA nr. 391 din 30 septembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 696 din 6 octombrie 2003, orasul Beius, judeţul Bihor, se declara municipiu.
    Prin LEGEA nr. 547 din 18 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 917 din 20 decembrie 2003, orasul Lupeni, judeţul Hunedoara, se declara municipiu.
    Prin LEGEA nr. 548 din 18 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 917 din 20 decembrie 2003, orasul Vulcan, judeţul Hunedoara, se declara municipiu.
    Prin LEGEA nr. 584 din 22 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 931 din 23 decembrie 2003, orasul Gheorgheni, judeţul Harghita, se declara municipiu.
    Prin LEGEA nr. 585 din 22 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 931 din 23 decembrie 2003, orasul Marghita, judeţul Bihor, se declara municipiu.
    6.0. Zone lipsite de oraşe pe o raza de circa 25-30 km, care necesita acţiuni prioritare pentru dezvoltarea de localităţi cu rol de servire intercomunala
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Zona Judeţul Suprafaţa Numărul Numărul Numărul
                                       orientativa de locuitori de de
                                           (ha) la 1 ianuarie comune sate
                                                       1999
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 1 Constanta 147.156 25.769 8 31
              Tulcea 181.397 39.719 14 52
                    Total zona 1 328.553 65.488 22 83
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 2 Constanta 157.150 36.160 11 51
                    Total zona 2 157.150 36.160 11 51
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 3 Braila 36.115 13.774 4 15
              Calarasi 30.834 11.896 2 6
              Ialomita 80.898 30.857 10 26
                    Total zona 3 147.847 56.527 16 47
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 4 Arges 84.586 42.396 13 52
              Olt 57.019 32.323 10 27
              Teleorman 82.339 44.999 14 50
                    Total zona 4 223.944 119.718 37 129
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 5 Dolj 177.423 101.701 21 52
                    Total zona 5 177.423 101.701 21 52
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 6 Dolj 33.764 12.432 4 41
              Gorj 65.823 36.148 11 74
              Valcea 184.012 118.507 35 279
                    Total zona 6 283.599 167.087 50 394
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 7 Dolj 102.778 38.230 17 72
              Mehedinti 79.882 38.714 11 31
                    Total zona 7 182.660 76.944 28 103
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 8 Arad 152.554 30.200 12 83
              Timiş 53.713 7.016 6 28
                    Total zona 8 206.267 37.216 18 111
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 9 Arad 29.019 8.329 3 19
              Bihor 75.393 37.007 10 60
                    Total zona 9 104.412 42.336 13 79
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 10 Salaj 111.983 31.469 13 70
                    Total zona 10 111.983 31.469 13 70
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 11 Maramures 41.417 24.173 5 33
              Salaj 48.481 14.035 7 52
                    Total zona 11 89.898 38.208 12 85
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 12 Bistrita-Nasaud 82.187 31.459 11 67
              Cluj 44.716 19.054 8 42
              Mures 68.322 40.952 14 104
                    Total zona 12 195.225 91.207 33 213
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 13 Botosani 118.290 73.208 17 89
              Iasi 59.072 29.437 7 39
                    Total zona 13 177.362 102.645 24 128
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 14 Iasi 49.789 31.724 9 31
              Vaslui 46.054 24.723 8 41
                    Total zona 14 95.843 56.447 17 72
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 15 Bacau 134.037 66.819 20 176
              Iasi 43.213 35.951 8 50
              Neamt 22.398 12.710 4 28
              Vaslui 222.906 99.720 28 198
                    Total zona 15 422.554 215.200 60 452
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 16 Buzau 159.832 96.782 29 241
              Vrancea 228.597 75.311 22 149
                    Total zona 16 388.429 172.093 51 390
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 17 Braila 59.288 15.372 7 27
              Buzau 13.203 4.506 2 5
              Galaţi 94.792 72.921 13 26
              Vrancea 33.965 13.966 4 17
                    Total zona 17 201.248 106.765 26 75
    ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

    NOTĂ:
    Reprezentarea grafica a zonelor cuprinse în prezenta anexa este redata în anexa nr. III.
    6.1. Zone lipsite de oraşe pe o raza de circa 25-30 km, care necesita acţiuni prioritare pentru dezvoltarea de localităţi cu rol de servire intercomunala
                      LISTA CUPRINZAND COMUNELE
    ─────────────────────────────────────────────────────────────────────
      Zona Judeţul Denumirea comunei
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 1 Constanta 1. Cogealac
                                             2. Crucea
                                             3. Mihai Viteazu
                                             4. Nicolae Balcescu
                                             5. Pantelimon
                                             6. Silistea
                                             7. Targusor
                                             8. Vulturu
              Tulcea 1. Baia
                                             2. Beidaud
                                             3. Casimcea
                                             4. Cerna
                                             5. Ciucurova
                                             6. Daeni
                                             7. Dorobantu
                                             8. Hamcearca
                                             9. Horia
                                            10. Izvoarele
                                            11. Ostrov
                                            12. Peceneaga
                                            13. Stejaru
                                            14. Topolog
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 1: 22 de comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 2 Constanta 1. Adamclisi
                                             2. Aliman
                                             3. Baneasa*)
                                             4. Cobadin
                                             5. Deleni
                                             6. Dobromir
                                             7. Dumbraveni
                                             8. Independenta
                                             9. Ion Corvin
                                            10. Lipnita
                                            11. Oltina
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 2: 11 comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 3 Braila 1. Ciocile
                                             2. Ciresu
                                             3. Rosiori
                                             4. Ulmu
              Calarasi 1. Dragalina
                                             2. Dragos Voda
              Ialomita 1. Axintele
                                             2. Balaciu
                                             3. Cazanesti*)
                                             4. Ciochina
                                             5. Cocora
                                             6. Grindu
                                             7. Munteni-Buzau
                                             8. Reviga
                                             9. Salcioara
                                            10. Sfîntu Gheorghe
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 3: 16 comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 4 Arges 1. Barla
                                             2. Caldararu
                                             3. Harsesti
                                             4. Izvoru
                                             5. Mirosi
                                             6. Mozaceni
                                             7. Negrasi
                                             8. Popesti
                                             9. Recea
                                            10. Slobozia
                                            11. Stefan cel Mare
                                            12. Teiu
                                            13. Ungheni
              Olt 1. Crampoia
                                             2. Icoana
                                             3. Mihaesti
                                             4. Movileni
                                             5. Nicolae Titulescu
                                             6. Radomiresti
                                             7. Seaca
                                             8. Serbanesti
                                             9. Tufeni
                                            10. Valeni
              Teleorman 1. Balaci
                                             2. Ciolanesti
                                             3. Dobrotesti
                                             4. Gratia
                                             5. Necsesti
                                             6. Poeni
                                             7. Sarbeni
                                             8. Scurtu Mare
                                             9. Silistea
                                            10. Silistea-Gumesti
                                            11. Tatarastii de Jos
                                            12. Tatarastii de Sus
                                            13. Trivalea-Mosteni
                                            14. Zambreasca
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 4: 37 de comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 5 Dolj 1. Amarastii de Jos
                                             2. Amarastii de Sus
                                             3. Apele Vii
                                             4. Barca
                                             5. Bechet*)
                                             6. Bistret
                                             7. Castranova
                                             8. Calarasi
                                             9. Celaru
                                            10. Daneti
                                            11. Dabuleni*)
                                            12. Diosti
                                            13. Dobresti
                                            14. Gangiova
                                            15. Gighera
                                            16. Goicea
                                            17. Macesu de Sus
                                            18. Macesu de Jos
                                            19. Marsani
                                            20. Ostroveni
                                            21. Sadova
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 5: 21 de comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 6 Dolj 1. Bulzesti
                                             2. Farcas
                                             3. Melinesti
                                             4. Murgasi
              Gorj 1. Berlesti
                                             2. Bustuchin
                                             3. Capreni
                                             4. Cruset
                                             5. Danciulesti
                                             6. Hurezani
                                             7. Logresti
                                             8. Stejari
                                             9. Stoina
                                            10. Turburea
                                            11. Tantareni
              Valcea 1. Alunu
                                             2. Amarasti
                                             3. Babeni*)
                                             4. Balcesti*)
                                             5. Berbesti*)
                                             6. Copaceni
                                             7. Danicei
                                             8. Dragoesti
                                             9. Fauresti
                                            10. Fartatesti
                                            11. Galicea
                                            12. Ghioroiu
                                            13. Glavile
                                            14. Gradistea
                                            15. Gusoeni
                                            16. Ionesti
                                            17. Ladesti
                                            18. Lapusata
                                            19. Livezi
                                            20. Mateesti
                                            21. Maciuca
                                            22. Olanu
                                            23. Orlesti
                                            24. Pesceana
                                            25. Popesti
                                            26. Roesti
                                            27. Rosiile
                                            28. Scundu
                                            29. Sinesti
                                            30. Stanesti
                                            31. Stoilesti
                                            32. Sirineasa
                                            33. Tetoiu
                                            34. Valea Mare
                                            35. Zatreni
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 6: 50 de comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 7 Dolj 1. Botosesti-Paia
                                             2. Brabova
                                             3. Carpen
                                             4. Cernatesti
                                             5. Gogosu
                                             6. Grecesti
                                             7. Orodel
                                             8. Plenita
                                             9. Predesti
                                            10. Salcuta
                                            11. Seaca de Padure
                                            12. Secu
                                            13. Sopot
                                            14. Terpezita
                                            15. Vartop
                                            16. Vela
                                            17. Verbita
              Mehedinti 1. Balacita
                                             2. Bacles
                                             3. Cujmir
                                             4. Darvari
                                             5. Garla Mare
                                             6. Gruia
                                             7. Obarsia de Camp
                                             8. Oprisor
                                             9. Pristol
                                             10. Salcia
                                             11. Vânători
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 7: 28 de comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 8 Arad 1. Bata
                                              2. Birchis
                                              3. Barzava
                                              4. Brazii
                                              5. Gurahont
                                              6. Halmagiu
                                              7. Halmagel
                                              8. Petris
                                              9. Plescuta
                                             10. Savarsin
                                             11. Varadia de Mures
                                             12. Vârfurile
              Timiş 1. Bara
                                              2. Bogda
                                              3. Brestovat
                                              4. Ghizela
                                              5. Masloc
                                              6. Secas
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 8: 18 comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 9 Arad 1. Apateu
                                              2. Craiva
                                              3. Hasmas
              Bihor 1. Capalna
                                              2. Ceica
                                              3. Cociuba Mare
                                              4. Dragesti
                                              5. Holod
                                              6. Lazareni
                                              7. Olcea
                                              8. Sambata
                                              9. Soimi
                                             10. Tinca
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 9: 13 comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 10 Salaj 1. Almasu
                                              2. Buciumi
                                              3. Cizer
                                              4. Cuzaplac
                                              5. Dragu
                                              6. Fildu de Jos
                                              7. Halmasd
                                              8. Hida
                                              9. Plopis
                                             10. Sag
                                             11. Sanmihaiu Almasului
                                             12. Valcău de Jos
                                             13. Zimbor
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 10: 13 comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 11 Maramures 1. Boiu Mare
                                              2. Miresu Mare
                                              3. Somcuta Mare*)
                                              4. Ulmeni*)
                                              5. Valea Chioarului
              Salaj 1. Galgau
                                              2. Ileanda
                                              3. Letca
                                              4. Lozna
                                              5. Poiana Blenchii
                                              6. Rus
                                              7. Zalha
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 11: 12 comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 12 Bistrita-Nasaud 1. Budesti
                                              2. Chiochis
                                              3. Galaţii Bistritei
                                              4. Lechinta
                                              5. Matei
                                              6. Miceştii de Campie
                                              7. Milas
                                              8. Silivasu de Campie
                                              9. Sanmihaiu de Campie
                                             10. Teaca
                                             11. Urmenis
              Cluj 1. Buza
                                              2. Camarasu
                                              3. Catina
                                              4. Frata
                                              5. Geaca
                                              6. Mociu
                                              7. Palatca
                                              8. Suatu
              Mures 1. Band
                                              2. Cozma
                                              3. Craiesti
                                              4. Faragau
                                              5. Grebenisu de Campie
                                              6. Mihesu de Campie
                                              7. Pogaceaua
                                              8. Raciu
                                              9. Sarmasu*)
                                             10. Sanpetru de Campie
                                             11. Saulia
                                             12. Sincai
                                             13. Valea Larga
                                             14. Zau de Campie
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 12: 33 de comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 13 Botosani 1. Albeşti
                                              2. Calarasi
                                              3. Dobarceni
                                              4. Durnesti
                                              5. Flamanzi*)
                                              6. Frumusica
                                              7. Hlipiceni
                                              8. Lunca
                                              9. Mihalaseni
                                             10. Prajeni
                                             11. Rauseni
                                             12. Ripiceni
                                             13. Romanesti
                                             14. Santa Mare
                                             15. Stefanesti*)
                                             16. Todireni
                                             17. Trusesti
              Iasi 1. Andrieseni
                                              2. Bivolari
                                              3. Gropnita
                                              4. Probota
                                              5. Sipote
                                              6. Trifesti
                                              7. Vladeni
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 13: 24 de comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 14 Iasi 1. Ciortesti
                                              2. Costuleni
                                              3. Cozmesti
                                              4. Dolhesti
                                              5. Gorban
                                              6. Grozesti
                                              7. Mosna
                                              8. Prisacani
                                              9. Raducaneni
              Vaslui 1. Arsura
                                              2. Botesti
                                              3. Bunesti-Averesti
                                              4. Codaesti
                                              5. Danesti
                                              6. Dranceni
                                              7. Miclesti
                                              8. Tacuta
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 14: 17 comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 15 Iasi 1. Dagata
                                              2. Ipatele
                                              3. Mironeasa
                                              4. Scanteia
                                              5. Scheia
                                              6. Tansa
                                              7. Tibana
                                              8. Tibanesti
              Neamt 1. Bozieni
                                              2. Oniceni
                                              3. Poienari
                                              4. Valea Ursului
              Bacau 1. Colonesti
                                              2. Corbasca
                                              3. Dealu Morii
                                              4. Filipeni
                                              5. Gaiceana
                                              6. Glavanesti
                                              7. Horgesti
                                              8. Huruiesti
                                              9. Izvoru Berheciului
                                             10. Lipova
                                             11. Motoseni
                                             12. Oncesti
                                             13. Parincea
                                             14. Pancesti
                                             15. Plopana
                                             16. Podu Turcului
                                             17. Rachitoasa
                                             18. Stanisesti
                                             19. Tatarasti
                                             20. Vultureni
              Vaslui 1. Albeşti
                                              2. Alexandru Vlahuţă
                                              3. Banca
                                              4. Berezeni
                                              5. Blagesti
                                              6. Bogdanesti
                                              7. Bogdanita
                                              8. Costesti
                                              9. Dimitrie Cantemir
                                             10. Dragomiresti
                                             11. Falciu
                                             12. Gagesti
                                             13. Gherghesti
                                             14. Hoceni
                                             15. Iana
                                             16. Ivanesti
                                             17. Lunca Banului
                                             18. Malusteni
                                             19. Murgeni*)
                                             20. Poienesti
                                             21. Puiesti
                                             22. Pungesti
                                             23. Rosiesti
                                             24. Suletea
                                             25. Vetrisoaia
                                             26. Viisoara
                                             27. Voinesti
                                             28. Vutcani
                      ───────────────────────────────────────────────────
                        Total zona 15: 60 de comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 16 Buzau 1. Beceni
                                              2. Berca
                                              3. Bisoca
                                              4. Bozioru
                                              5. Braesti
                                              6. Buda
                                              7. Calvini
                                              8. Canesti
                                              9. Catina
                                             10. Cernatesti
                                             11. Chiliile
                                             12. Cislau
                                             13. Cozieni
                                             14. Lopatari
                                             15. Magura
                                             16. Margaritesti
                                             17. Manzalesti
                                             18. Murgesti
                                             19. Odaile
                                             20. Pardosi
                                             21. Panatau
                                             22. Patarlagele*)
                                             23. Parscov
                                             24. Sarulesti
                                             25. Scortoasa
                                             26. Tisau
                                             27. Valea Salciei
                                             28. Vintila Voda
                                             29. Viperesti
              Vrancea 1. Andreiasu de Jos
                                              2. Barsesti
                                              3. Chiojdeni
                                              4. Campuri
                                              5. Dumitresti
                                              6. Gura Calitei
                                              7. Jitia
                                              8. Mera
                                              9. Naruja
                                             10. Nereju
                                             11. Nistoresti
                                             12. Paltin
                                             13. Poiana Cristei
                                             14. Racoasa
                                             15. Reghiu
                                             16. Soveja
                                             17. Tulnici
                                             18. Valea Sarii
                                             19. Vidra
                                             20. Vintileasca
                                             21. Vizantea Livezi
                                             22. Vrancioaia
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 16: 51 de comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Zona 17 Braila 1. Gemenele
                                              2. Maxineni
                                              3. Racovita
                                              4. Ramnicelu
                                              5. Romanu
                                              6. Salcia Tudor
                                              7. Scortaru Nou
              Buzau 1. Balta Alba
                                              2. Valcelele
              Galaţi 1. Costache Negri
                                              2. Cuca
                                              3. Cudalbi
                                              4. Foltesti
                                              5. Frumusita
                                              6. Fundeni
                                              7. Grivita
                                              8. Ivesti
                                              9. Liesti
                                             10. Mastacani
                                             11. Pechea
                                             12. Rediu
                                             13. Scanteiesti
              Vrancea 1. Balesti
                                              2. Ciorasti
                                              3. Maicanesti
                                              4. Nanesti
                      ───────────────────────────────────────────────────
                       Total zona 17: 26 de comune
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────────

    NOTĂ:
    Reprezentarea grafica a localitatilor urbane cuprinse în prezenta anexa este redata în anexa nr. III.
    -------------
    *) A se vedea NOTA C.T.C.E. de la pct. 5.6 din anexa 2.


    Anexa III


    Anexa IV

                             LOCALITATI RURALE
        1.0. Ierarhizarea localitatilor rurale pe ranguri
        Ierarhizarea localitatilor rurale pe ranguri este urmatoarea:
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     Nr. Rangul Statutul localităţii
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────
     1.1. IV sate reşedinţa de comuna
     1.2 V sate componente ale comunelor şi sate
                                         aparţinând municipiilor sau oraşelor
    ───────────────────────────────────────────────────────────────────────────

    2.0. Elemente şi nivel de dotare ale localitatilor rurale de rang IV
    Rangul IV este atribuit satelor reşedinţa de comuna. Dotarile minime obligatorii necesare în vederea servirii tuturor satelor din cadrul comunei respective sunt:
    - sediu de primarie;
    - grădiniţa, şcoala primara şi gimnaziala;
    - dispensar medical, farmacie sau punct farmaceutic;
    - posta, servicii telefonice;
    - sediu de politie şi de jandarmerie;
    - camin cultural cu biblioteca;
    - magazin general, spatii pentru servicii;
    - teren de sport amenajat;
    - parohie;
    - cimitir;
    - statie/halta C.F. sau statie de transport auto;
    - dispensar veterinar;
    - sediu al serviciului de pompieri;
    - puncte locale pentru depozitarea controlata a deseurilor;
    - alimentare cu apa prin cismele stradale.
    3.0. Elemente şi nivel de dotare ale localitatilor rurale de rang V
    Rangul V este atribuit satelor componente ale comunelor şi satelor aparţinând municipiilor sau oraşelor. Existenta unor dotari publice sau comerciale şi dimensiunea acestora sunt determinate de numărul de locuitori şi de specificul asezarii. Dotarile minime obligatorii în satele având peste 200 de locuitori sunt:
    - şcoala primara;
    - punct sanitar;
    - magazin pentru comert alimentar şi nealimentar.
    Aceste dotari sunt necesare şi în cazul satelor având o populatie de până la 200 de locuitori, când satele respective sunt izolate, situate la distante de peste 3-5 km faţă de satul cel mai apropiat care dispune de astfel de dotari.
    4.0. Condiţii necesare pentru înfiinţarea de comune
    ┌───┬──────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
    │ 1.│ Populatia minima - 1.500 de locuitori │
    ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
    │ 2.│ Potenţial economic care să asigure echilibrul bugetar al comunei │
    ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
    │ 3.│ Legaturi pe drumuri sau pe calea ferata între satul reşedinţa de │
    │ │ comuna şi celelalte sate componente │
    ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
    │ 4.│ Reducerea distantei dintre satul reşedinţa de comuna şi celelalte │
    │ │ sate componente │
    ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
    │ 5.│ Spatii construite pentru institutii şi dotari*): │
    │ │ - primarie; │
    │ │ - şcoala primara şi gimnaziala; │
    │ │ - dispensar uman, farmacie sau punct farmaceutic; │
    │ │ - post de politie; │
    │ │ - statie/halta C.F. sau statie de transport auto │
    ├───┴──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
    │ *) După declararea noii comune este necesară completarea dotarilor │
    │ minime obligatorii în satul reşedinţa de comuna, conform pct. 2.0. │
    └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘

    Condiţiile menţionate la pct. 4.0 trebuie să fie indeplinite şi de comuna care rămâne după desprinderea unei comune noi.
    5.0. Comune în care s-au produs scaderi accentuate de populatie în perioada 1966-1998, care necesita acţiuni de sprijin şi revitalizare
    ┌───┬───────────┬──────────────────────────────────────────────────────────────┐
    │ │ │ Comune cu scaderi de populatie │
    │ │ ├───────────────────────────────┬──────────────────────────────┤
    │ │ │ Scaderi de 30,0-50,0% │ Scaderi de peste 50% │
    │ │ ├────────┬───────┬──────┬───────┼───────┬───────┬──────┬───────┤
    │Nr.│ │ Numărul│ % │ % │ % │Numărul│ % │ % │ % │
    │crt│ Judeţul │ de │ din │ din │ din │ de │ din │ din │ din │
    │ │ │ comune │numărul│supra-│ popu- │comune │numărul│supra-│ popu- │
    │ │ │ │ total │faţa │ latia │ │ total │faţa │ latia │
    │ │ │ │ de │totala│ rurala│ │ de │totala│ rurala│
    │ │ │ │comune │ │ │ │comune │ │ │
    ├───┼───────────┼────────┼───────┼──────┼───────┼───────┼───────┼──────┼───────┤
    │ 1.│Alba │ 25 │ 38,5 │ 36,0│ 29,6 │ 10 │ 15,3 │13,4 │ 7,1 │
    │ 2.│Arad │ 19 │ 28,4 │ 34,0│ 20,7 │ 5 │ 7,5 │ 8,0 │ 2,6 │
    │ 3.│Arges │ 21 │ 22,6 │ 23,6│ 18,6 │ 2 │ 2,1 │13,2 │ 1,4 │
    │ 4.│Bacau │ 14 │ 17,7 │ 13,6│ 10,2 │ 1 │ 1,3 │ 0,9 │ 0,4 │
    │ 5.│Bihor │ 27 │ 31,4 │ 27,4│ 24,1 │ 1 │ 1,2 │ 1,7 │ 0,7 │
    │ 6.│Bistrita- │ 5 │ 9,4 │ 8,4│ 6,8 │ 4 │ 7,5 │ 4,4 │ 3,2 │
    │ │Nasaud │ │ │ │ │ │ │ │ │
    │ 7.│Botosani │ 33 │ 48,5 │ 47,6│ 39,7 │ - │ - │ - │ - │
    │ 8.│Brasov │ 13 │ 30,2 │ 37,3│ 20,2 │ 2 │ 4,7 │ 3,4 │ 1,6 │
    │ 9.│Braila │ 17 │ 43,6 │ 43,3│ 35,1 │ 2 │ 5,1 │ 3,4 │ 2,1 │
    │10.│Buzau │ 31 │ 38,3 │ 34,0│ 28,1 │ 4 │ 4,9 │ 2,0 │ 1,2 │
    │11.│Caras- │ 24 │ 34,8 │ 34,5│ 27,7 │ 7 │ 10,1 │ 5,8 │ 4,7 │
    │ │Severin │ │ │ │ │ │ │ │ │
    │12.│Calarasi │ 16 │ 33,3 │ 34,6│ 28,1 │ 4 │ 8,3 │ 6,9 │ 3,9 │
    │13.│Cluj │ 30 │ 40,5 │ 42,9│ 34,5 │ 18 │ 24,3 │24,2 │ 12,9 │
    │14.│Constanta │ 11 │ 20,4 │ 22,2│ 14,0 │ 3 │ 5,5 │ 3,8 │ 1,7 │
    │15.│Covasna │ 2 │ 6,1 │ 2,5│ 2,5 │ - │ - │ - │ - │
    │16.│Dambovita │ 1 │ 1,3 │ 1,6│ 0,5 │ - │ - │ - │ - │
    │17.│Dolj │ 36 │ 38,3 │ 36,2│ 28,5 │ 5 │ 5,3 │ 5,2 │ 2,6 │
    │18.│Galaţi │ 17 │ 30,3 │ 28,8│ 16,2 │ 1 │ 1,8 │ 1,1 │ 0,7 │
    │19.│Giurgiu │ 14 │ 30,4 │ 31,9│ 24,0 │ 5 │ 10,9 │13,2 │ 6,3 │
    │20.│Gorj │ 2 │ 3,2 │ 1,9│ 1,6 │ - │ - │ - │ - │
    │21.│Harghita │ 7 │ 14,3 │ 16,0│ 8,9 │ 1 │ 2,0 │ 1,3 │ 0,6 │
    │22.│Hunedoara │ 19 │ 33,9 │ 31,7│ 29,4 │ 10 │ 17,8 │13,9 │ 7,8 │
    │23.│Ialomita │ 21 │ 42,8 │ 37,8│ 32,2 │ 3 │ 6,1 │ 7,9 │ 2,9 │
    │24.│Iasi │ 12 │ 14,1 │ 11,6│ 7,8 │ 1 │ 1,2 │ 0,5 │ 0,3 │
    │25.│Ilfov │ 3 │ 7,9 │ 9,6│ 3,0 │ - │ - │ - │ - │
    │26.│Maramures │ 5 │ 8,1 │ 5,2│ 2,8 │ - │ - │ - │ - │
    │27.│Mehedinti │ 24 │ 40,7 │ 38,9│ 33,0 │ 7 │ 11,8 │12,5 │ 7,8 │
    │28.│Mures │ 27 │ 30,0 │ 22,2│ 19,4 │ 8 │ 8,9 │ 6,1 │ 3,9 │
    │29.│Neamt │ 10 │ 14,3 │ 9,8│ 8,3 │ - │ - │ - │ - │
    │30.│Olt │ 16 │ 17,0 │ 19,7│ 13,2 │ 2 │ 2,1 │ 1,6 │ 0,8 │
    │31.│Prahova │ 5 │ 5,8 │ 3,5│ 2,1 │ 1 │ 1,2 │ 0,6 │ 0,2 │
    │32.│Satu Mare │ 23 │ 41,0 │ 47,6│ 30,0 │ - │ - │ - │ - │
    │33.│Salaj │ 27 │ 49,0 │ 54,8│ 45,1 │ 6 │ 10,9 │11,7 │ 5,4 │
    │34.│Sibiu │ 15 │ 28,3 │ 31,9│ 27,2 │ 8 │ 15,1 │13,8 │ 7,2 │
    │35.│Suceava │ 1 │ 1,1 │ 0,5│ 0,5 │ - │ - │ - │ - │
    │36.│Teleorman │ 37 │ 42,0 │ 46,2│ 40,2 │ 5 │ 5,7 │ 4,9 │ 2,7 │
    │37.│Timiş │ 27 │ 36,0 │ 40,5│ 29,6 │ 4 │ 5,3 │ 3,9 │ 0,7 │
    │38.│Tulcea │ 15 │ 34,9 │ 49,6│ 26,3 │ 3 │ 7,0 │ 6,7 │ 2,6 │
    │39.│Vaslui │ 31 │ 43,7 │ 41,6│ 33,0 │ 1 │ 1,4 │ 0,9 │ 0,6 │
    │40.│Valcea │ 13 │ 16,9 │ 16,7│ 10,2 │ - │ - │ - │ - │
    │41.│Vrancea │ 8 │ 13,6 │ 12,0│ 9,3 │ - │ - │ - │ - │
    ├───┴───────────┼────────┼───────┼──────┼───────┼───────┼───────┼──────┼───────┤
    │TOTAL: │ 704 │ 26,2 │ 27,2│ 18,3 │ 134 │ 5,0 │ 5,0 │ 1,9 │
    └───────────────┴────────┴───────┴──────┴───────┴───────┴───────┴──────┴───────┘

    NOTĂ:
    Reprezentarea grafica a localitatilor rurale cuprinse în prezenta anexa este redata în anexa nr. V.
    5.1. Lista cuprinzand comunele în care s-au produs scaderi
    accentuate de populatie în perioada 1966-1998, care
    necesita acţiuni de sprijin şi revitalizare
     ───────────────────────────────────────┬──────────────────────────────────────
         Comune cu scaderi de populatie │ Comune cu scaderi de populatie
                de 30-50% │ de peste 50%
     ───────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────
     Judeţul Denumirea comunei │ Judeţul Denumirea comunei
     ───────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────
     Alba 1. Albac │ Alba 1. Almasu Mare
                         2. Arieseni │ 2. Ceru-Bacainti
                         3. Avram Iancu │ 3. Dostat
                         4. Berghin │ 4. Farau
                         5. Blandiana │ 5. Intregalde
                         6. Bucium │ 6. Mogos
                         7. Cenade │ 7. Ohaba
                         8. Cergau │ 8. Ponor
                         9. Ciuruleasa │ 9. Ramet
                        10. Garbova │ 10. Rosia de Secas
                        11. Garda de Sus │
                        12. Hoparta │
                        13. Horea │
                        14. Livezile │
                        15. Lopadea Noua │
                        16. Miraslau │
                        17. Noslac │
                        18. Ocolis │
                        19. Poiana Vadului │
                        20. Posaga │
                        21. Scarisoara │
                        22. Sohodol │
                        23. Spring │
                        24. Valea Lunga │
                        25. Vidra │
     Arad 1. Barzava │ Arad 1. Bata
                         2. Birchis │ 2. Silindia
                         3. Cermei │ 3. Sistarovat
                         4. Chisindia │ 4. Taut
                         5. Conop │ 5. Zerind
                         6. Craiva │
                         7. Dieci │
                         8. Dorgos │
                         9. Graniceri │
                        10. Halmagel │
                        11. Hasmas │
                        12. Misca │
                        13. Petris │
                        14. Pilu │
                        15. Plescuta │
                        16. Sicula │
                        17. Socodor │
                        18. Tarnova │
                        19. Zarand │
     Arges 1. Barla │ Arges 1. Arefu
                         2. Bradulet │ 2. Nucsoara
                         3. Caldararu │
                         4. Corbeni │
                         5. Cotmeana │
                         6. Dambovicioara │
                         7. Harsesti │
                         8. Lunca Corbului │
                         9. Mozaceni │
                        10. Negrasi │
                        11. Popesti │
                        12. Recea │
                        13. Rociu │
                        14. Salatrucu │
                        15. Sapata │
                        16. Stolnici │
                        17. Suseni │
                        18. Teiu │
                        19. Uda │
                        20. Ungheni │
                        21. Vedea │
     Bacau 1. Beresti-Bistrita│ Bacau 1. Izvoru Berheciului
                         2. Colonesti │
                         3. Dealu Morii │
                         4. Filipeni │
                         5. Letea Veche │
                         6. Lipova │
                         7. Motoseni │
                         8. Oncesti │
                         9. Plopana │
                        10. Rosiori │
                        11. Secuieni │
                        12. Strugari │
                        13. Tatarasti │
                        14. Vultureni │
     Bihor 1. Abram │ Bihor 1. Husasau de Tinca
                         2. Boianu Mare │
                         3. Brusturi │
                         4. Capalna │
                         5. Cefa │
                         6. Cetariu │
                         7. Cherechiu │
                         8. Chislaz │
                         9. Ciuhoi │
                        10. Cociuba Mare │
                        11. Copacel │
                        12. Cristioru de Jos│
                        13. Derna │
                        14. Dragesti │
                        15. Holod │
                        16. Lazareni │
                        17. Madaras │
                        18. Sacadat │
                        19. Salacea │
                        20. Salard │
                        21. Sambata │
                        22. Sarbi │
                        23. Simian │
                        24. Sinteu │
                        25. Spinus │
                        26. Tarcea │
                        27. Viisoara │
     Bistrita-Nasaud 1. Budesti │ Bistrita- 1. Miceştii de
                                            │ Nasaud Campie
                         2. Chiochis │ 2. Milas
                         3. Matei │ 3. Sanmihaiu de
                                            │ Campie
                         4. Silivasu de │ 4. Urmenis
                            Campie │
                         5. Tarlisua │
     Botosani 1. Avrameni │
                         2. Baluseni │
                         3. Braesti │
                         4. Concesti │
                         5. Cordareni │
                         6. Corlateni │
                         7. Cotusca │
                         8. Dangeni │
                         9. Dobarceni │
                        10. George Enescu │
                        11. Gorbanesti │
                        12. Havarna │
                        13. Hanesti │
                        14. Hiliseu-Horia │
                        15. Hlipiceni │
                        16. Lunca │
                        17. Manoleasa │
                        18. Mihaileni │
                        19. Mitoc │
                        20. Paltinis │
                        21. Radauti-Prut │
                        22. Rauseni │
                        23. Ripiceni │
                        24. Roma │
                        25. Santa Mare │
                        26. Suharau │
                        27. Stiubieni │
                        28. Todireni │
                        29. Unteni │
                        30. Văculeşti │
                        31. Vârfu Campului │
                        32. Viisoara │
                        33. Vlasinesti │
     Brasov 1. Bunesti │ Brasov 1. Beclean
                         2. Cata │ 2. Ticusu
                         3. Fundata │
                         4. Harseni │
                         5. Jibert │
                         6. Lisa │
                         7. Mandra │
                         8. Parau │
                         9. Recea │
                        10. Sercaia │
                        11. Soars │
                        12. Ucea │
                        13. Vistea │
     Braila 1. Bertestii de Jos│ Braila 1. Racovita
                         2. Bordei Verde │ 2. Scortaru Nou
                         3. Ciocile │
                         4. Ciresu │
                         5. Frecatei │
                         6. Galbenu │
                         7. Gradistea │
                         8. Maxineni │
                         9. Ramnicelu │
                        10. Romanu │
                        11. Rosiori │
                        12. Salcia Tudor │
                        13. Silistea │
                        14. Surdila-Greci │
                        15. Unirea │
                        16. Visani │
                        17. Zavoaia │
     Buzau 1. Amaru │ Buzau 1. Chiliile
                         2. Balaceanu │ 2. Murgesti
                         3. Balta Alba │ 3. Odaile
                         4. Blajani │ 4. Pardosi
                         5. Boldu │
                         6. Bozioru │
                         7. Bradeanu │
                         8. Breaza │
                         9. C. A. Rosetti │
                        10. Canesti │
                        11. Colti │
                        12. Cozieni │
                        13. Ghergheasa │
                        14. Glodeanu Sarat │
                        15. Glodeanu- │
                            Silistea │
                        16. Margaritesti │
                        17. Mihailesti │
                        18. Naeni │
                        19. Padina │
                        20. Panatau │
                        21. Pietroasele │
                        22. Puiesti │
                        23. Racoviteni │
                        24. Robeasca │
                        25. Sageata │
                        26. Sarulesti │
                        27. Scortoasa │
                        28. Scutelnici │
                        29. Valea Salciei │
                        30. Valcelele │
                        31. Ziduri │
     Caraş-Severin 1. Bania │ Caraş-Severin 1. Brebu
                         2. Berliste │ 2. Brebu Nou
                         3. Berzasca │ 3. Ciuchici
                         4. Buchin │ 4. Ciudanovita
                         5. Carbunari │ 5. Farliug
                         6. Ciclova Română │ 6. Ocna de Fier
                         7. Copacele │ 7. Zorlentu Mare
                         8. Doclin │
                         9. Dognecea │
                        10. Ezeris │
                        11. Forotic │
                        12. Goruia │
                        13. Lapusnicel │
                        14. Mehadia │
                        15. Naidas │
                        16. Prigor │
                        17. Ramna │
                        18. Sasca Montana │
                        19. Socol │
                        20. Tarnova │
                        21. Ticvaniu Mare │
                        22. Valiug │
                        23. Varadia │
                        24. Vermes │
     Calarasi 1. Alexandru │ Calarasi 1. Frasinet
                            Odobescu │
                         2. Belciugatele │ 2. Gurbanesti
                         3. Ciocanesti │ 3. Ulmu
                         4. Cuza Voda │ 4. Valea Argovei
                         5. Dichiseni │
                         6. Dor Marunt │
                         7. Dorobantu │
                         8. Gradistea │
                         9. Ileana │
                        10. Lupsanu │
                        11. Nicolae Balcescu│
                        12. Radovanu │
                        13. Sarulesti │
                        14. Sohatu │
                        15. Valcelele │
                        16. Vlad Tepes │
     Cluj 1. Aschileu │ Cluj 1. Aiton
                         2. Baisoara │ 2. Alunis
                         3. Caianu │ 3. Belis
                         4. Calatele │ 4. Bobalna
                         5. Camarasu │ 5. Borsa
                         6. Capusu Mare │ 6. Buza
                         7. Catina │ 7. Chinteni
                         8. Ceanu Mare │ 8. Ciurila
                         9. Cojocna │ 9. Cornesti
                        10. Dabaca │ 10. Geaca
                        11. Feleacu │ 11. Margau
                        12. Fizesu Gherlii │ 12. Palatca
                        13. Frata │ 13. Panticeu
                        14. Garbau │ 14. Petrestii de Jos
                        15. Izvoru Crisului │ 15. Ploscos
                        16. Jichisu de Jos │ 16. Recea-Cristur
                        17. Jucu │ 17. Vad
                        18. Maguri-Racatau │ 18. Vultureni
                        19. Manastireni │
                        20. Mintiu Gherlii │
                        21. Mociu │
                        22. Moldovenesti │
                        23. Sacuieu │
                        24. Sancraiu │
                        25. Sanmartin │
                        26. Sanpaul │
                        27. Suatu │
                        28. Tureni │
                        29. Taga │
                        30. Valea Ierii │
     Constanta 1. Adamclisi │ Constanta 1. Dumbraveni
                         2. Aliman │ 2. Ion Corvin
                         3. Cerchezu │ 3. Vulturu
                         4. Deleni │
                         5. Dobromir │
                         6. Garliciu │
                         7. Lipnita │
                         8. Oltina │
                         9. Ostrov │
                        10. Saraiu │
                        11. Seimeni │
     Covasna 1. Comandau │
                         2. Ilieni │
     Dambovita 1. Cornatelu │
     Dolj 1. Afumati │ Dolj 1. Brabova
                         2. Bistret │ 2. Gogosu
                         3. Botosesti-Paia │ 3. Seaca de Padure
                         4. Bulzesti │ 4. Terpezita
                         5. Carpen │ 5. Varvoru de Jos
                         6. Celaru │
                         7. Cernatesti │
                         8. Cioroiasi │
                         9. Dragotesti │
                        10. Dranic │
                        11. Ghercesti │
                        12. Gighera │
                        13. Gangiova │
                        14. Goicea │
                        15. Grecesti │
                        16. Isalnita │
                        17. Izvoare │
                        18. Macesu de Jos │
                        19. Macesu de Sus │
                        20. Mischii │
                        21. Murgasi │
                        22. Negoi │
                        23. Orodel │
                        24. Ostroveni │
                        25. Perisor │
                        26. Radovan │
                        27. Robanesti │
                        28. Salcuta │
                        29. Seaca de Camp │
                        30. Secu │
                        31. Silistea Crucii │
                        32. Sopot │
                        33. Teslui │
                        34. Urzicuta │
                        35. Valea Stanciului│
                        36. Vela │
     Galaţi 1. Balabanesti │ Galaţi 1. Cuca
                         2. Balasesti │
                         3. Baleni │
                         4. Beresti-Meria │
                         5. Cavadinesti │
                         6. Certesti │
                         7. Corni │
                         8. Gohor │
                         9. Jorasti │
                        10. Namoloasa │
                        11. Oancea │
                        12. Priponesti │
                        13. Scanteiesti │
                        14. Smulti │
                        15. Suceveni │
                        16. Varlezi │
                        17. Vlădeşti │
     Giurgiu 1. Bucsani │ Giurgiu 1. Gogosari
                         2. Bulbucata │ 2. Rasuceni
                         3. Calugareni │ 3. Schitu
                         4. Daia │ 4. Stanesti
                         5. Gaujani │ 5. Stoenesti
                         6. Ghimpati │
                         7. Gostinari │
                         8. Greaca │
                         9. Iepuresti │
                        10. Izvoarele │
                        11. Letca Noua │
                        12. Putineiu │
                        13. Singureni │
                        14. Toporu │
     Gorj 1. Arcani │
                         2. Calnic │
     Harghita 1. Atid │ Harghita 1. Sacel
                         2. Darjiu │
                         3. Martinis │
                         4. Meresti │
                         5. Plaiesii de Jos │
                         6. Simonesti │
                         7. Ulies │
     Hunedoara 1. Baia de Cris │ Hunedoara 1. Balsa
                         2. Baita │ 2. Batrana
                         3. Banita │ 3. Bulzestii de Sus
                         4. Blajeni │ 4. Bunila
                         5. Bosorod │ 5. Burjuc
                         6. Branisca │ 6. Lelese
                         7. Carjiti │ 7. Lunca Cernii de
                                            │ Jos
                         8. Cerbal │ 8. Teliucu Inferior
                         9. Densus │ 9. Toplita
                        10. Dobra │ 10. Unirea
                        11. Ghelari │
                        12. Gurasada │
                        13. Lapugiu de Jos │
                        14. Martinesti │
                        15. Pestisu Mic │
                        16. Ribita │
                        17. Tomesti │
                        18. Vorta │
                        19. Zam │
     Ialomita 1. Adancata │ Ialomita 1. Axintele
                         2. Albeşti │ 2. Dragoesti
                         3. Balaciu │ 3. Giurgeni
                         4. Barcanesti │
                         5. Brazii │
                         6. Ciocarlia │
                         7. Ciochina │
                         8. Ciulnita │
                         9. Cocora │
                        10. Cosambesti │
                        11. Grindu │
                        12. Milosesti │
                        13. Perieti │
                        14. Reviga │
                        15. Salcioara │
                        16. Sfîntu Gheorghe │
                        17. Sinesti │
                        18. Suditi │
                        19. Valea Ciorii │
                        20. Valea Macrisului│
                        21. Vladeni │
     Iasi 1. Andrieseni │ Iasi 1. Cucuteni
                         2. Coarnele Caprei │
                         3. Costuleni │
                         4. Cozmesti │
                         5. Dobrovat │
                         6. Grozesti │
                         7. Ipatele │
                         8. Mosna │
                         9. Prisacani │
                        10. Romanesti │
                        11. Tansa │
                        12. Tutora │
     Ilfov 1. Dascalu │
                         2. Nuci │
                         3. Petrachioaia │
     Maramures 1. Arinis │
                         2. Asuaju de Sus │
                         3. Basesti │
                         4. Bicaz │
                         5. Vima Mica │
     Mehedinti 1. Balta │ Mehedinti 1. Bacles
                         2. Balacita │ 2. Ciresu
                         3. Balvanesti │ 3. Godeanu
                         4. Breznita-Motru │ 4. Padina
                         5. Burila Mare │ 5. Poroina Mare
                         6. Cazanesti │ 6. Prunisor
                         7. Corlatel │ 7. Vladaia
                         8. Devesel │
                         9. Dubova │
                        10. Dumbrava │
                        11. Greci │
                        12. Husnicioara │
                        13. Ilovat │
                        14. Izvoru Barzii │
                        15. Livezile │
                        16. Malovat │
                        17. Obarsia de Camp │
                        18. Oprisor │
                        19. Podeni │
                        20. Pristol │
                        21. Rogova │
                        22. Sisesti │
                        23. Vânători │
                        24. Vanjulet │
     Mures 1. Apold │ Mures 1. Bala
                         2. Atintis │ 2. Bichis
                         3. Bahnea │ 3. Cozma
                         4. Beica de Jos │ 4. Iclanzel
                         5. Bogata │ 5. Papiu Ilarian
                         6. Chiheru de Jos │ 6. Raciu
                         7. Coroisanmartin │ 7. Vetca
                         8. Craiesti │ 8. Viisoara
                         9. Cucerdea │
                        10. Cuci │
                        11. Fantanele │
                        12. Faragau │
                        13. Grebenisu de │
                            Campie │
                        14. Hodosa │
                        15. Magherani │
                        16. Mihesu de Campie│
                        17. Neaua │
                        18. Ogra │
                        19. Pogaceaua │
                        20. Sanger │
                        21. Sanpetru de │
                            Campie │
                        22. Saulia │
                        23. Sincai │
                        24. Suplac │
                        25. Taureni │
                        26. Voivodeni │
                        27. Zagar │
     Neamt 1. Bahna │
                         2. Bargauani │
                         3. Dragomiresti │
                         4. Faurei │
                         5. Icusesti │
                         6. Moldoveni │
                         7. Poienari │
                         8. Razboieni │
                         9. Stanita │
                        10. Tupilati │
     Olt 1. Barasti │ Olt 1. Fagetelu
                         2. Colonesti │ 2. Topana
                         3. Corbu │
                         4. Cungrea │
                         5. Leleasca │
                         6. Mihaesti │
                         7. Oporelu │
                         8. Plesoiu │
                         9. Radomiresti │
                        10. Seaca │
                        11. Spineni │
                        12. Sprancenata │
                        13. Tatulesti │
                        14. Teslui │
                        15. Valcele │
                        16. Valeni │
     Prahova 1. Aricestii │ Prahova 1. Jugureni
                            Zeletin │
                         2. Boldesti- │
                            Gradistea │
                         3. Calugareni │
                         4. Salciile │
                         5. Tataru │
     Satu Mare 1. Acas │
                         2. Andrid │
                         3. Beltiug │
                         4. Cauas │
                         5. Cehal │
                         6. Craidorolt │
                         7. Doba │
                         8. Hodod │
                         9. Homoroade │
                        10. Moftin │
                        11. Pir │
                        12. Piscolt │
                        13. Pomi │
                        14. Sanislau │
                        15. Santau │
                        16. Sacaseni │
                        17. Sauca │
                        18. Socond │
                        19. Supur │
                        20. Terebesti │
                        21. Tiream │
                        22. Valea Vinului │
                        23. Viile Satu Mare │
     Salaj 1. Almasu │ Salaj 1. Carastelec
                         2. Babeni │ 2. Cuzaplac
                         3. Balan │ 3. Dragu
                         4. Buciumi │ 4. Lozna
                         5. Camar │ 5. Zalha
                         6. Chiesd │ 6. Zimbor
                         7. Cizer │
                         8. Coseiu │
                         9. Creaca │
                        10. Cristolt │
                        11. Dobrin │
                        12. Fildu de Jos │
                        13. Galgau │
                        14. Garbou │
                        15. Hida │
                        16. Horoatu Crasnei │
                        17. Ileanda │
                        18. Letca │
                        19. Maeriste │
                        20. Mesesenii de Jos│
                        21. Plopis │
                        22. Poiana Blenchii │
                        23. Rus │
                        24. Sag │
                        25. Sanmihaiu │
                            Almasului │
                        26. Somes-Odorhei │
                        27. Treznea │
     Sibiu 1. Apoldu de Jos │ Sibiu 1. Altana
                         2. Bradeni │ 2. Barghis
                         3. Chirpar │ 3. Bruiu
                         4. Iacobeni │ 4. Cartisoara
                         5. Laslea │ 5. Ludos
                         6. Loamnes │ 6. Marpod
                         7. Merghindeal │ 7. Mihaileni
                         8. Micasasa │ 8. Pauca
                         9. Miercurea │
                            Sibiului │
                        10. Nocrich │
                        11. Porumbacu de Jos│
                        12. Seica Mare │
                        13. Seica Mica │
                        14. Slimnic │
                        15. Valea Viilor │
     Suceava 1. Musenita │
     Teleorman 1. Balaci │ Teleorman 1. Bujoreni
                         2. Bogdana │ 2. Calmatuiu
                         3. Botoroaga │ 3. Necsesti
                         4. Calinesti │ 4. Rasmiresti
                         5. Calmatuiu de Sus│ 5. Saceni
                         6. Ciolanesti │
                         7. Ciuperceni │
                         8. Crangeni │
                         9. Crangu │
                        10. Didesti │
                        11. Dracsenei │
                        12. Frumoasa │
                        13. Furculesti │
                        14. Magura │
                        15. Marzanesti │
                        16. Mereni │
                        17. Piatra │
                        18. Pietrosani │
                        19. Plopii- │
                            Slavitesti │
                        20. Putineiu │
                        21. Salcia │
                        22. Sarbeni │
                        23. Scurtu Mare │
                        24. Segarcea-Vale │
                        25. Sfintesti │
                        26. Silistea-Gumesti│
                        27. Slobozia Mandra │
                        28. Stejaru │
                        29. Talpa │
                        30. Tatarastii de │
                            Jos │
                        31. Traian │
                        32. Trivalea-Mosteni│
                        33. Troianu │
                        34. Vartoape │
                        35. Viisoara │
                        36. Vitanesti │
                            (Purani) │
                        37. Zambreasca │
     Timiş 1. Balint │ Timiş 1. Bara
                         2. Banloc │ 2. Bogda
                         3. Beba Veche │ 3. Brestovat
                         4. Belint │ 4. Secas
                         5. Bethausen │
                         6. Boldur │
                         7. Cenad │
                         8. Ciacova │
                         9. Criciova │
                        10. Dudestii Vechi │
                        11. Fardea │
                        12. Ghizela │
                        13. Giera │
                        14. Jamu Mare │
                        15. Lenauheim │
                        16. Margina │
                        17. Nitchidorf │
                        18. Ohaba Lunga │
                        19. Pietroasa │
                        20. Pischia │
                        21. Racovita │
                        22. Sacosu Turcesc │
                        23. Topolovatu Mare │
                        24. Tormac │
                        25. Traian Vuia │
                        26. Uivar │
                        27. Victor Vlad │
                            Delamarina │
     Tulcea 1. Casimcea │ Tulcea 1. Beidaud
                         2. Ceamurlia de Jos│ 2. C. A. Rosetti
                         3. Chilia Veche │ 3. Ceatalchioi
                         4. Ciucurova │
                         5. Crisan │
                         6. Dorobantu │
                         7. Grindu │
                         8. Hamcearca │
                         9. Horia │
                        10. Maliuc │
                        11. Murighiol │
                        12. Sfîntu Gheorghe │
                        13. Slava Cercheza │
                        14. Topolog │
                        15. Valea Nucarilor │
     Vaslui 1. Alexandru │ Vaslui 1. Blagesti
                         2. Arsura │
                         3. Balteni │
                         4. Bogdana │
                         5. Bogdanita │
                         6. Botesti │
                         7. Bunesti-Averesti│
                         8. Coroiesti │
                         9. Costesti │
                        10. Cretesti │
                        11. Danesti │
                        12. Dimitrie │
                            Cantemir │
                        13. Dragomiresti │
                        14. Garceni │
                        15. Gherghesti │
                        16. Hoceni │
                        17. Ivanesti │
                        18. Malusteni │
                        19. Oltenesti │
                        20. Osesti │
                        21. Padureni │
                        22. Puiesti │
                        23. Pungesti │
                        24. Rosiesti │
                        25. Suletea │
                        26. Tacuta │
                        27. Tatarani │
                        28. Viisoara │
                        29. Vulturesti │
                        30. Vutcani │
                        31. Zapodeni │
     Valcea 1. Amarasti │
                         2. Boisoara │
                         3. Caineni │
                         4. Ghioroiu │
                         5. Glavile │
                         6. Gusoeni │
                         7. Ladesti │
                         8. Maciuca │
                         9. Madulari │
                        10. Milcoiu │
                        11. Racovita │
                        12. Runcu │
                        13. Stanesti │
     Vrancea 1. Balesti │
                         2. Boghesti │
                         3. Ciorasti │
                         4. Corbita │
                         5. Gura Calitei │
                         6. Nanesti │
                         7. Tanasoaia │
                         8. Tataranu │
    ────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────
        TOTAL: = 704 comune │
    ────────────────────────────────────────┴──────────────────────────────────────

    NOTĂ:
    Reprezentarea grafica a localitatilor rurale cuprinse în prezenta anexa este redata în anexa nr. V.


    Anexa V

    ------------