DECRET nr. 604 din 14 decembrie 2000
privind conferirea unor decoraţii naţionale
EMITENT
  • PREŞEDINTELE ROMÂNIEI
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 680 din 19 decembrie 2000



    În temeiul art. 94 lit. a) şi al art. 99 alin. (1) din Constituţia României, precum şi al art. 4 alin. (1), al art. 6 lit. A pct. I, II şi III şi al art. 11 alin. (1) pct. I din Legea nr. 29/2000 privind sistemul naţional de decoraţii al României,
    Preşedintele României decretează:

    Articolul 1

    Pentru contribuţia cu totul deosebită adusă promovării democraţiei şi culturii româneşti în lume se conferă Ordinul naţional Steaua României persoanelor menţionate în anexa nr. 1.


    Articolul 2

    Pentru contribuţia cu totul deosebită adusă promovării democraţiei şi culturii româneşti în lume se conferă Ordinul naţional Serviciul Credincios persoanelor menţionate în anexa nr. 2.


    Articolul 3

    Pentru contribuţia cu totul deosebită adusă promovării democraţiei şi culturii româneşti în lume se conferă Ordinul naţional Pentru Merit persoanelor menţionate în anexa nr. 3.


    Articolul 4

    Anexele nr. 1, 2 şi 3 fac parte integrantă din prezentul decret.
    PREŞEDINTELE ROMÂNIEI
    EMIL CONSTANTINESCU
    În temeiul art. 99 alin. (2) din Constituţia României, contrasemnam acest decret.
    PRIM-MINISTRU
    MUGUR CONSTANTIN ISARESCU


    Anexa 1
    Ordinul naţional Steaua României în grad de Comandor:
    ──────────────────────────────────────────────────────
    1. Daniel Goldin, director NASA;
    2. Richard Holbrooke, ambasador (S.U.A.);
    3. Nannerl O. Keohane, preşedinte, Universitatea Duke (S.U.A.);
    4. Eugen Sarbu, violonist (S.U.A.)


    Anexa 2
    I. Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Mare Ofiţer:
    ──────────────────────────────────────────────────────────────────
    1. Rene Blanchard, rector al Academiei din Paris (Franţa);
    2. Alan Kassoff, preşedinte, PER (S.U.A.);
    3. John Edwin Mroz, preşedinte, East-West Institute (S.U.A.);
    4. Neil L. Rudenstine, preşedinte, Universitatea Harvard (S.U.A.);
    5. George Rupp, preşedinte, Universitatea Columbia (S.U.A.);
    II. Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Comandor:
    ───────────────────────────────────────────────────────────────
    1. Mica Ertegun, preşedinte de fundaţie (S.U.A.);
    2. Holger Boerner, preşedinte, Fundaţia "Ebert" (Germania);
    3. John Mc Cain, director, IRI (S.U.A.);
    4. Carl Gershman, preşedinte, NED (S.U.A.);
    5. Jean Dominique Giuliani, preşedinte, Fundaţia "Robert Schumann" (Franţa);
    6. Marian Milut, inginer;
    7. dr. John S. Micgiel, director, Institute on East Central Europe, Universitatea Columbia (S.U.A.);
    8. dr. Eckart Stratenschulte, preşedinte, Academia Europeană - Berlin (Germania);
    9. Gunther Rinsche, preşedinte, Fundaţia "Adenauer" (Germania);
    10. Werner Weidenfeld, preşedinte, Fundaţia "Bertelsmann" (Germania);
    11. Kenneth D. Wollak, preşedinte, NDI (S.U.A.);
    III. Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Ofiţer:
    ───────────────────────────────────────────────────────────────
    1. Dan Adamescu, inginer (Germania);
    2. Ştefan Ghergheli, inginer (Germania);
    3. Barbu Niculescu, diplomat (S.U.A.);
    4. Ionita Oltean, economist (Germania);
    5. Livia Plaks, director, PER (S.U.A.);
    6. Mirela Roznovanu, scriitor (S.U.A.).


    Anexa 3
    I. Ordinul naţional Pentru Merit în grad de Mare Cruce:
    ─────────────────────────────────────────────────────────
    1. Silvio Berlusconi, parlamentar (Italia);
    2. Rosa del Conte, profesor (Italia);
    3. Paul Mitroi, Avocatul Poporului;
    4. Coen Stork, ambasador (Olanda);
    II. Ordinul naţional Pentru Merit în grad de Mare Ofiţer:
    ──────────────────────────────────────────────────────────
    1. Hank Brown, fost senator (S.U.A.);
    2. Dan Coats, fost senator (S.U.A.);
    3. Doug Coe, leader, Naţional Prayer Breakfast (S.U.A.);
    4. Julie Finley, membru US Committee on NATO (S.U.A.);
    5. Monique Franck, ambasador (Olanda);
    6. Peter Georgescu, publicist (S.U.A.);
    7. Benjamin Gillman, congressman (S.U.A.);
    8. Jesse Helms, senator (S.U.A.);
    9. Stefano Jedrkiewicz, ambasador (Italia);
    10. Tom Lantos, congressman (S.U.A.);
    11. Eugen Mihaiescu, grafician (S.U.A.);
    12. William Perry, preşedinte, Comisia România-S.U.A., CSIS (S.U.A.);
    13. Frank Wolf, congressman (S.U.A.);
    14. Jacques Seguela, publicist (Franţa);
    III. Ordinul naţional Pentru Merit în grad de Comandor:
    ─────────────────────────────────────────────────────────
    1. Roselyne Bachelot, deputat (Franţa);
    2. Luigi Baruffi, deputat (Italia);
    3. Steve Flanagan, politolog (S.U.A.);
    4. Francis Fukuyama, profesor, Harvard (S.U.A.);
    5. John L. Hennessy, preşedinte, Universitatea Stanford (S.U.A.);
    6. Herbert Hoover III, preşedinte, Hoover Institute (S.U.A.);
    7. Andre Hurst, profesor, Universitatea din Geneva (Elvetia);
    8. Bruce Jackson, membru, New Atlantic Iniţiative (S.U.A.);
    9. Paul J. Kirk jr., director, NDI (S.U.A.);
    10. Walter Meyer Arendt, director, Muzeul din Frankfurt/Main (Germania);
    11. Joseph S. Nye jr., decan, Kennedy School of Government, Harvard (S.U.A.);
    12. Solomon Ortiz, congressman (S.U.A.);
    13. Alain Paruit, scriitor (Franţa);
    14. John Raisian, director, Hoover Institute (S.U.A.);
    15. Lietta de Salvo, profesor, Universitatea din Messina (Italia);
    16. Alan Weinstein, director de fundaţie (S.U.A.);
    17. Cristian W. Zchaber, consilier (Germania);
    IV. Ordinul naţional Pentru Merit în grad de Ofiţer:
    ──────────────────────────────────────────────────────
    1. Jurgen Aha, publicist (Germania);
    2. Vasile Bouleanu, teleast (S.U.A.);
    3. Chantal Colleu Dumont, consilier (Franţa);
    4. Mario Cosma, profesor (Finlanda);
    5. Gheorghe Degeratu, inginer;
    6. Elena Danielson, director, Arhivele Institutului Hoover (S.U.A.);
    7. Dominique Fernandez, scriitor (Franţa);
    8. Anneli Ute Gabbany, istoric (Germania);
    9. Cristina Gusseth, reprezentant al Freedom House în România;
    10. Radu Ioanid, istoric (S.U.A.);
    11. Ştefan Issarescu, publicist (S.U.A.);
    12. Vladimir Kadavy, director (1989-1992), Institutul "Goethe" din Bucureşti;
    13. Klaus Keitmann, profesor (Germania);
    14. Craig Kennedy, director de fundaţie (S.U.A.);
    15. Fritz Peter Kirsch, director, Institutul de Limbi Romanice, Universitatea din Viena (Austria);
    16. G. Kossak, reprezentant în România al Fundaţiei "Seidel";
    17. Michael Metzeltin, profesor (Austria);
    18. Dorel Nasui, inginer (S.U.A.);
    19. Ariane Popa, director de fundaţie (S.U.A.);
    20. Dumitru Radu Popa, scriitor (S.U.A.);
    21. Bernard Radouin, arheolog (Franţa);
    22. Elke Sabiel, reprezentant în România al Fundaţiei "Ebert";
    23. Romeo Valcu, inginer;
    24. Marin Tudor, medic (S.U.A.).
    ───────────────