HOTĂRÂRE nr. 236 din 31 martie 2005
privind acordarea unor ajutoare de urgenţă
EMITENT
  • GUVERNUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 283 din 5 aprilie 2005



    În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 28 alin. (1) din Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare,
    Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

    Articolul UNIC

    Se aprobă acordarea unor ajutoare de urgenţă în valoare totală de 4.323 milioane lei, din creditele bugetare aprobate cu această destinaţie în bugetul Ministerului Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei pe anul 2005, familiilor prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre, pentru refacerea locuinţelor distruse de incendii, intemperii, cutremur, precum şi pentru acoperirea unor cheltuieli datorate decesului unor persoane din familie ca urmare a producerii unui accident de circulaţie.
    PRIM-MINISTRU
    CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU
    Contrasemnează:
    ------------
    Ministrul muncii, solidarităţii sociale şi familiei,
    Gheorghe Barbu
    p. Ministrul finanţelor publice,
    Sebastian Bodu,
    secretar de stat
    Bucureşti, 31 martie 2005.
    Nr. 236.


    Anexa
    Nr. crt Nume beneficiar Adresa Judeţ Suma propusă (mil.lei)
    1 Grec Lenuţa Localitatea Zăbalţ nr. 129 Arad 70.00
    2 Mateş Teodor Comuna Hâlmăgel, Sat Luncşoara nr. 107 Arad 70.00
    3 Hendre Alexandru Localitatea Sânicolau Român nr. 625 Bihor 10.00
    4 Tirb Ioana Localitatea Uruind nr. 99, Comuna Lungaşu de Jos Bihor 30.00
    5 Caba Aron Localitatea Beznea nr. 628, com. Bratca Bihor 50.00
    6 Andrecuţ Emil Comuna Prundu Bârgâului, Str. Pâtârici nr. 509 Bistriţa- Năsăud 10.00
    7 Tomoroga Tudorel Adrian Comuna Prundu Bârgăului, Str. Principală nr. 992 Bistriţa- Năsăud 25.00
    8 Ioje Ecaterina Comuna Cetate, Sat Petriş, nr. 272 Bistriţa- Nâsăud 35.00
    9 Lupuşor Mirela Comuna Cetate, Sat Petriş, nr. 272 Bistriţa- Năsâud 50.00
    10 Florea Grămadă Zenaida Botoşani, str. Iuliu Maniu, nr. 27 Botoşani 20.00
    11 Doroftei Dumitru Botoşani, str. Iuliu Maniu, nr. 27 Botoşani 20.00
    12 Şoptică Marin Comuna Cristineşti, Loc. Cristineşti Botoşani 30.00
    13 Ignat loan Râşnov, Str. GH. Lazăr nr. 63 Braşov 30.00
    14 Simko Alexandrina Localitatea Oraviţa, str. Izvoarelor nr. 2 Caraş- Severin 15.00
    15 Linca Neta Mun. Olteniţa, str. M. Eminescu nr.33, bl.Olfil ap.32 Călăraşi 10.00
    16 Iova N. Maria Comuna Curcani Călăraşi 9.00
    17 Cristea Aurel Comuna Frumuşani Călăraşi 15.00
    18 Marin Tinca Comuna Dichiseni Călăraşi 4.00
    19 Minea Nelu Comuna Dichiseni Călăraşi 7.00
    20 Nicolae Gheorghe Comuna Dichiseni Călăraşi 4.00
    21 Andrei Ion Comuna Dichiseni Călăraşi 3.00
    22 Porol Jeniţa Comuna Dichiseni Călăraşi 5.00
    23 Costea N. Nicoleta Comuna Spanţov, Sat Stancea Călăraşi 10.00
    24 Banu Valentin Comuna Spanţov, Sat Stancea Călăraşi 10.00
    25 Constantin Marian Comuna Spanţov, Sat Stancea Călăraşi 10.00
    26 Anghel Marian Comuna Spanţov Călăraşi 15.00
    27 Banu Gică Comuna Roseti Călăraşi 5.00
    28 Vereţ Maria Comuna Borcea Călăraşi 25.00
    29 Cotinghiu Dobre Comuna Borcea Călăraşi 10.00
    30 Banu Petra Comuna Spanţov, Sat Stancea Călăraşi 10.00
    31 Armăsescu Aurel Constanţa, Bd-ul 1 Mai nr.60, bl. 15, ap.3, parter Constanţa 30.00
    32 Voicu Valentina Comuna Albeşti Constanţa 50.00
    33 Rus Domnica Comuna Cîţcău, Localitatea Cîţcău nr. 383 Cluj 50.00
    34 Lăcătuş Adam Comuna Iclod, Sat Livada nr. 41 Cluj 10.00
    35 Pop Vasile Municipiul Moreni, Str, Al.I. Cuza nr. 28 A. bl.D. ap 8. Dâmboviţa 10.00
    36 Tinca Ion Comuna Ludeşti, Sat Teleşti Dâmboviţa 20.00
    37 Manolache Florica Gabriela Comuna Butimanu Dâmboviţa 30.00
    38 Constantinescu Marian Craiova, Aleea II Drumul Apelor nr. 11 Dolj 20.00
    39 Disagă Mariana Craiova, Str. Păltiniş nr. 40 Dolj 10.00
    40 Romanecu Domnica Filiaşi, Str. Avram Iancu nr. 11A Dolj 25.00
    44 Tereacă Ana Oraş Bâileşti. Str. Meseriaşi nr. 185 Dolj 5.00
    42 Ene Ştefan Oraş Bâileşti, Str. Meseriaşi nr. 20 bis Dolj 5.00
    43 Papa Marin Comuna Coşoveni Dolj 15.00
    44 Popa Oprică Comuna Dobroteşti Dolj 10.00
    45 Gaciu Teodor Oraş Băileşti, Str. Ardealul nr. 88 Dolj 30.00
    46 Oiţă Viorica Comuna Sadova Dolj 20.00
    47 Radulescu Emil Oraş Băileşti, Str. Gabroveni nr. 33 Dolj 15.00
    48 Başolderu Ana Craiova, Aleea Călugăreni nr.24 Dolj 20.00
    49 Marcu Maria Comuna Farcaş, Sat Columbu Dolj 10.00
    50 Iancu Sever Segarcea, Str. Oltului nr. 21 Dolj 25.00
    52 Buzdugan Ştefan Segarcea. Str. Oltului nr. 39 Dolj 25.00
    52 Tanasa Constantin Galaţi, str. Slânic nr. 3, bl. 5B, ap. 12 Galaţi 15.00
    53 Franguta Elena comuna Foltesti Galaţi 10.00
    54 Feraru Costel comuna Folteşti Galaţi 15.00
    55 Drăguşin Maria Comuna Călugăreni Giurgiu 30.00
    56 Dinu Dumitru Comuna Comana, Sat Grădiştea Giurgiu 25.00
    57 Călin Vasile Comuna Ghimpaţi Giurgiu 20.00
    58 Grâdişteanu Marin Comuna Comana, Sat Vlad Ţepeş, Giurgiu 30.00
    59 Baiaram Adrian Comuna Vărăşti, Sat Dobreni Giurgiu 5.00
    60 Motea Ion Tg-Jiu. Cartier Iezureni Gorj 35.00
    61 Rupi Cătălina Comuna Remetea, Str. Nad, nr. 2137 Harghita 10.00
    62 Pinau Elena Comuna Sinesti Iaşi 54.00
    63 Puşcaşu Valeria Comuna Deleni, Sat Maxut Iaşi 20.00
    64 Samson Elena Comuna Oniceni,Sat Poiana Humei Neamţ 20.00
    65 Ciurcu P Mihai Comuna Dobreni. Sat Casaria Neamţ 25.00
    66 Botu I.Ioan Comuna Girov. Sat Conteşti Neamţ 25.00
    67 Scurtu V. Florin Comuna Mărgineni, Sat Hoiseşti Neamţ 25.00
    68 Milieş Gh. Hiena Comuna Grumăzeşti, Sat Grumăzeşti Neamţ 10,00
    69 Hizanu N. Catinca Comuna Grumăzeşti, Sat Grumăzeşti Neamţ 10.00
    70 Enea Ecaterina Comuna Grumăzeşti, Sat Grumăzeşti Neamţ 10.00
    71 Furnica Maria Comuna Pipirig, Sat Stanca Neamţ 10.00
    72 Bumbiricâ Gh. Dorel Comuna Pipirig, Sat Stanca Neamţ 10.00
    73 Oprea P Benone Comuna Pipirig, Sat Stanca Neamţ 10.00
    74 Roman Veronica Comuna Pipirig, Sat Stanca Neamţ 10.00
    75 Oprea Dorel Comuna Pipirig, Sat Stanca Neamţ 10.00
    76 Staicu Cornelia Localitatea Potcoava Olt 50.00
    77 Istrate Daniel Localitatea Potcoava Olt 50.00
    78 Voinea Maria Ioana Localitatea Corbu Olt 50.00
    79 Apostol Alexandru Comuna Bucov,sat Pleasa nr. 868 Prahova 50.00
    80 Savu Geanina Gabriela Oraşul Comarnic, Str. Republicii nr. 5 Prahova 50.00
    81 Nechita Ion Comuna Iacobeni Suceava 40.00
    82 Tessner Victor Comuna Fratâuţii Vechi, Sat Mâncuţi nr. 285 Suceava 95.00
    83 Ciornei Maria Suceava, str. Plevnei nr. 129A Suceava 30.00
    84 Bizum Gabriel Comuna Iacobeni Suceava 30.00
    85 Anton Ştefania Comuna Iacobeni Suceava 30.00
    86 Matei Elena Comuna Ţigăneşti Teleorman 5.00
    87 Ştefan Florea Comuna Ţigăneşti Teleorman 5.00
    88 Zlate Paraschiva Comuna Ţigăneşti Teleorman 5.00
    89 Brîceanu Dumitru Comuna Ţigăneşti Teleorman 5.00
    90 Lucan Marian Comuna Ţigăneşti Teleorman 6.00
    91 Spilcea Petre Municipiul Roşiorii de Vede, Str. Dorobanţi nr. 76 Teleorman 200.00
    92 Burcea Constantin Oraşul Videle, Str. Florilor nr. 53 Teleorman 15.00
    93 Ianăş Constantin Comuna Moşniţa Nouă, Sat Albina nr. 735/3 Timiş 20.00
    94 Ioniţă Alexandru Comuna Luncaviţa Tulcea 50.00
    95 Macu N. Vasile Comuna Izvoarele, Sat Valea Teilor Tulcea 20.00
    96 Mărgărit Victoria Localitatea Topolog Tulcea 15.00
    97 Roman Doina Comuna Nufăru, Localitatea Victoria Tulcea 50.00
    98 Tudose Valerian Comuna Nufăru, Localitatea Victoria Tulcea 50.00
    99 Serghei Ichim Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    100 Roşu Nastasia Localitatea Mahmudia Tulcea 5.00
    101 Roşu Ana Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    102 Pricop Terente Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    103 Pravdencu Gherghina Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    104 Damian Caterina Localitatea Mahmudia Tulcea 5.00
    105 Costenco Frosina Localitatea Mahmudia Tulcea 5.00
    106 Chiran Adrian Localitatea Mahmudia Tulcea 10.00
    107 Carată Agafia Localitatea Mahmudia Tulcea 5.00
    108 Serghei Simion Localitatea Mahmudia Tulcea 5.00
    109 Dobre Vasilica Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    110 Erofei R. Ivan Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    111 Giurea Irina Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    112 Grigore Gheorghe Localitatea Mahmudia Tulcea 6.00
    113 Halil Tefie Localitatea Mahmudia Tulcea 10.00
    114 Iacovici Paraschiva Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    115 Istrate Nicolae Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    116 Ivanov Pavel Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    117 Iurco Matrona Localitatea Mahmudia Tulcea 5.00
    118 Zăvoianu Fănel Localitatea Mahmudia Tulcea 15.00
    119 Maftei Atănase Localitatea Mahmudia Tulcea 5.00
    120 Partnoi Marfa Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    121 Nicolaev Nicolae Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    122 Petrov Ştefan Localitatea Mahmudia Tulcea 8.00
    123 Vrânceanu Horică Oraşul Macin Str. Democraţiei nr. 6 Tulcea 10.00
    124 Pitac Floarea Oraşul Macin Str. Malului nr.2 Tulcea 50.00
    125 Rădulescu Neculai Oraşul Macin Str. Portului nr.1 Tulcea 15.00
    126 Rădulescu Ioana Oraşul Macin Str. Portului nr.1 Tulcea 50.00
    127 Chirnoagă Tudorache Oraşul Macin Str. Portului nr.5 Tulcea 25.00
    128 Dinu Ion Oraşul Macin Str. Brăilei nr.9 Tulcea 15.00
    129 Ghiţă Petre Oraşul Macin Str. Mr. Gheorghe Şonţu nr. 39 Tulcea 15.00
    130 Iordan Gheorghe Oraşul Macin Str. Pescăriei nr. 24 Tulcea 25.00
    131 Nedelcu Caliopia Oraşul Macin Str. 1 Decembrie nr. 125 Tulcea 25.00
    132 Brănzaru Vasile Localitatea Frecăţei Tulcea 50.00
    133 Coinac Victor Comuna Ciucurova, Localitatea Fântâna Mare Tulcea 50.00
    134 Mocanu Ionel Localitatea Tulcea, Str. Anton Pann nr. 2B Tulcea 8.00
    135 Pînzaru Tudor Localitatea Tulcea Str. Păcii nr. 98 Tulcea 15.00
    136 Bodrilă Olga Localitatea Tulcea, Str. Călugăreni nr. 18 Tulcea 2.00
    137 Dincă Laura Cristina Localitatea Tulcea Str. Miron Costin nr. 7 Tulcea 15.00
    138 Lebedov Paulina Localitatea Tulcea, Str. Zimbrului nr. 4A Tulcea 15.00
    139 Miron Nicolae Localitatea Tulcea Str. Păcii nr. 145 Tulcea 15.00
    140 Nogy Barbara Paraschiva Localitatea Tulcea, Str. Bizanului nr. 74A Tulcea 15.00
    141 Minciu Matlena Florentina Comuna Luncaviţa Tulcea 50.00
    142 Alexandru Maria Comuna Luncaviţa Tulcea 25.00
    143 Murgoci Ivana Comuna Luncaviţa Tulcea 15.00
    144 Stanciu Costică Comuna Luncaviţa Tulcea 25.00
    145 Mihai Vicencu Comuna Luncaviţa Tulcea 50.00
    146 Ioniţâ Alexandru Comuna Luncaviţa Tulcea 50.00
    147 Puia Tănase Comuna Luncaviţa Tulcea 25.00
    148 Chiru Ion Comuna Luncaviţa Tulcea 10.00
    149 Cotaru Dumitrache Comuna Luncaviţa Tulcea 10.00
    150 Brăileanu Vasilica Comuna Luncaviţa Tulcea 5.00
    151 Burtea Cristache Comuna Luncaviţa Tulcea 50.00
    152 Burtea Gheorghe Comuna Luncaviţa Tulcea 2.50
    153 Antohi Eugen Comuna Luncaviţa Tulcea 25.00
    154 Malcea Gheorghe Comuna Luncaviţa Tulcea 25.00
    155 Ioniţă Ilie Comuna Luncaviţa Tulcea 25.00
    156 Stan Constandache Comuna Luncaviţa Tulcea 10.00
    157 Chiracu Marcel Comuna Luncaviţa Tulcea 25.00
    158 Mocanu Didel Comuna Luncaviţa Tulcea 4.00
    159 Capus Costică Comuna Luncaviţa Tulcea 10.00
    160 Cojocaru Gheorghe Comuna Luncaviţa Tulcea 15.00
    161 Chiriac Nicolae Comuna Luncaviţa Tulcea 2.50
    162 Radu Vasile Comuna Luncaviţa Tulcea 5.00
    163 Ionaşcu Alexandru Comuna Luncaviţa Tulcea 15.00
    164 Teletin Lambriţa Comuna Luncaviţa Tulcea 2.50
    165 Iorga Stoian Comuna Luncaviţa Tulcea 25.00
    166 Mihălescu Marin Comuna Luncaviţa Tulcea 35.00
    167 Iorga Apostolache Comuna Luncaviţa Tulcea 25.00
    168 Iorga Viorel Comuna Luncaviţa Tulcea 2.50
    169 Gărvăneanu Marin Comuna Luncaviţa Tulcea 15.00
    170 Balmoş Costel Comuna Luncaviţa Tulcea 15.00
    171 Andone I Costel Comuna Banca, Sat Ghermâneşti Vaslui 10.00
    172 Chiriţă Ana Vaslui, suburbia Brodoc, Str. Ciocârlie nr. 10 Vaslui 10.00
    173 Musteaţă Aurica Comuna Berezeni, Sat Muşata Vaslui 100.00
    174 Dinga Pavel Municipiul Vaslui, Str. Castanilior nr. 117 Vaslui 70.00
    175 Pleşoianu Floarea Localitatea Ocnele Mari, Str. Gânjuleşti nr. 31 Vâlcea 50.00
    176 Gheoroaie Gheorghe Localitatea Ocnele Mari, Str. Lunca nr. 67 Vâlcea 50.00
    177 Ruiu Ion Comuna Roşiile, Sat Balaciu Vâlcea 50.00
    178 Patru Elena Comuna Ştefăneşti Vâlcea 50.00
    179 Mihai Gheorghe Comuna Creţeni, Sat Izvoru Vâlcea 30.00
    180 Gageanu Maria Comuna Straoane Vrancea 20.00
    181 Macarie Ileana Comuna Răcoasa Vrancea 10.00
    182 Moroiu Zamfira Comuna Dumbrăveni, Sat Dragosloveni Vrancea 40.00
    183 Agafiţei Constanţa Comuna Câmpineanca Vrancea 10.00
    184 Leustean Costel Comuna Vânători, Sat Petreşti Vrancea 70.00
    185 Clatinici Zânica Comuna Mera Vrancea 5.00
    186 Răducan Marian Comuna Vîrteşcoiu Vrancea 80.00
    187 Roman Esmeralda Oraşul Odobeşti, Str. Rafail Ghica nr. 23 Vrancea 7.00
    188 Turcu Gheorghe Oraşul Odobeşti, Str. Cuza-Vodă nr. 20 Vrancea 5.00
    189 Bulilete Florin Comuna Răcoasa Vrancea 15.00
    190 Popa Vasilica Oraşul Odobeşti, Str. Stadionului nr. 2 Vrancea 15.00
    191 Pantilimon Maria Comuna Câmpuri Vrancea 15.00
    TOTAL 4.323,00

    ---------