HOTĂRÂRE nr. 559 din 31 iulie 2019privind stabilirea bugetului pentru implementarea Programului pentru școli al României în perioada 2017-2023 pentru anul școlar 2019-2020, precum și pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 640/2017 pentru aprobarea Programului pentru școli al României în perioada 2017-2023 și pentru stabilirea bugetului pentru implementarea acestuia în anul școlar 2017-2018
EMITENT
  • GUVERNUL ROMÂNIEI
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 647 din 5 august 2019
    În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. 3 alin. (2) din Ordonanța Guvernului nr. 13/2017 privind aprobarea participării României la Programul pentru școli al Uniunii Europene, aprobată cu completări prin Legea nr. 55/2018, cu completările ulterioare,
    Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

    Articolul 1
    (1) Prezentul articol stabilește bugetul pentru implementarea Programului pentru școli al României în perioada 2017-2023 pentru anul școlar 2019-2020, care cuprinde și ajutorul financiar alocat conform Deciziei de punere în aplicare a Comisiei C (2019) 2.249 final din 27 martie 2019 de stabilire a repartizării definitive a ajutorului din partea Uniunii către statele membre pentru fructe și legume în școli și pentru lapte în școli, pe perioada 1 august 2019-31 iulie 2020, și de modificare a Deciziei de punere în aplicare C (2018) 1.762 final, așa cum este prevăzut în anexele nr. 1-3.(2) Pentru anul școlar 2019-2020 se alocă suma de 540.474 mii lei pentru Programul pentru școli al României.(3) Suma prevăzută la alin. (2) pentru anul școlar 2019-2020 se utilizează după cum urmează:
    a) 79.181 mii lei pentru acordarea gratuită de fructe și legume și 38.402 mii lei pentru derularea măsurilor educative aferente, conform anexei nr. 1;
    b) 196.435 mii lei pentru acordarea gratuită de lapte de consum și produse lactate fără adaos de lapte praf și 38.402 mii lei pentru derularea măsurilor educative aferente, conform anexei nr. 2;
    c) 188.054 mii lei pentru acordarea gratuită de produse de panificație, conform anexei nr. 3, exclusiv de la bugetul de stat.
    (4) Pentru anul școlar 2019-2020, potrivit repartizărilor orientative ale ajutorului financiar FEGA pentru fiecare stat membru prevăzute în Decizia de punere în aplicare a Comisiei C (2019) 2.249 final, suma este de 6.866.848 euro pentru acordarea gratuită de fructe și legume și derularea măsurilor educative aferente și de 10.815.474 euro pentru acordarea gratuită de lapte și produse lactate și derularea măsurilor educative aferente.


    Articolul 2

    Hotărârea Guvernului nr. 640/2017 pentru aprobarea Programului pentru școli al României în perioada 2017-2023 și pentru stabilirea bugetului pentru implementarea acestuia în anul școlar 2017-2018, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 736 din 13 septembrie 2017, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:1. La articolul 4, alineatul (5) se modifică și va avea următorul cuprins:(5) Autoritățile competente la nivel local prevăzute la art. 1 alin. (4) din Ordonanța Guvernului nr. 13/2017, aprobată cu completări prin Legea nr. 55/2018, cu completările ulterioare, au obligația informării Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură cu privire la măsurile educative realizate pentru care nu solicită rambursarea cheltuielilor efectuate, în special cu privire la desfășurarea orei de educație pentru sănătate ca materie opțională. În acest caz, toți preșcolarii din grădinițele de stat cu program normal de 4 ore autorizate/acreditate și particulare acreditate și toți elevii din învățământul primar și gimnazial de stat și particular care beneficiază de acordarea gratuită de fructe și legume proaspete și lapte și produse lactate în limita unei valori zilnice/preșcolar/elev beneficiază de această măsură, iar autoritățile competente la nivel local prevăzute la art. 1 alin. (4) din Ordonanța Guvernului nr. 13/2017, aprobată cu completări prin Legea nr. 55/2018, cu completările ulterioare, menționează numărul instituțiilor de învățământ beneficiare și numărul de preșcolari și elevi participanți.2. La articolul 15, după alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu următorul cuprins:(5) Pentru anul școlar 2019-2020, Programul pentru școli al României nu prevede acordarea de ajutor financiar din FEGA pentru costurile prevăzute la art. 4 alin. (1) lit. c)-e) din Regulamentul delegat (UE) 2017/40 al Comisiei.3. După articolul 23 se introduce un nou articol, articolul 23^1, cu următorul cuprins:

    Articolul 23^1

    În instituțiile de învățământ în care se distribuie produse conform Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2017/39 al Comisiei, trebuie să existe permanent un afiș, în conformitate cu cerințele minime prevăzute în anexa la acest regulament, care se amplasează într-un loc în care este clar vizibil, la intrarea principală a instituției de învățământ participante.
    4. Articolul 25 se modifică și va avea următorul cuprins:

    Articolul 25

    Anexele nr. 1-6 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
    5. La anexa nr. 2 „Produsele care pot fi degustate cu ocazia măsurilor educative“, literele A și B se modifică și vor avea următorul cuprins:
    A. Fructe și legume
    Fructele și legumele destinate degustării trebuie să fie însoțite de certificate de conformitate și trebuie să respecte toate caracteristicile specifice fructelor și legumelor distribuite conform art. 3 alin. (3) din hotărâre.
    Se pot degusta orice fructe și/sau legume prevăzute în anexa nr. I partea IX la Regulamentul (UE) nr. 1.308/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 17 decembrie 2013 de instituire a unei organizări comune a piețelor produselor agricole și de abrogare a Regulamentelor (CEE) nr. 922/72, (CEE) nr. 234/79, (CE) nr. 1.037/2001 și (CE) nr. 1.234/2007 ale Consiliului, sub formă proaspătă sau preparate ca salate și/sau sucuri proaspete, fără adaos de zahăr sau alți îndulcitori, sare, oțet și ulei.
    În cazul degustării de sucuri proaspete, acestea trebuie combinate cu apă și consumate imediat, pe parcursul a 10-15 minute de la preparare.
    Fructele și legumele destinate degustării trebuie să fie întregi, sănătoase, spălate, curate, fără corpuri străine vizibile, fără urme de atacuri de boli și dăunători, fără umiditate externă în exces, fără miros sau gust străin.

    B. Lapte și produse lactate
    Laptele și produsele lactate destinate degustării trebuie să fie însoțite de fișele tehnice specifice fiecărui produs lactat degustat și să respecte toate caracteristicile specifice produselor lactate.
    Se poate degusta orice produs prevăzut la art. 23 alin. (3) lit. b), alin. (4) lit. b) și alin. (5) din Regulamentul (UE) nr. 1.308/2013 al Parlamentului European și al Consiliului.


    Articolul 3

    Anexele nr. 1-3 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.

    PRIM-MINISTRU
    VASILICA-VIORICA DĂNCILĂ
    Contrasemnează:
    Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale,
    Petre Daea
    p. Viceprim-ministru, ministrul dezvoltării regionale și administrației publice,
    Sirma Caraman,
    secretar de stat
    Ministrul finanțelor publice,
    Eugen Orlando Teodorovici
    Ministrul educației naționale,
    Ecaterina Andronescu
    Ministrul sănătății,
    Sorina Pintea
    Ministrul afacerilor externe,
    Ramona-Nicole Mănescu
    p. Ministrul delegat pentru afaceri europene,
    Alexandru Victor Micula,
    secretar de stat

    București, 31 iulie 2019.
    Nr. 559.

    Anexa nr. 1

    Sume pentru acordarea gratuită de fructe și legume proaspete
    și pentru derularea măsurilor educative aferente în anul școlar 2019-2020

    - mii lei -
    Județ
    Număr total preșcolari
    și elevi din ciclul primar și gimnazial
    Distribuția fructelor și legumelorTotal distribuție
    Total măsuri educative
    2020

    Semestrul I
    9 septembrie-
    20 decembrie 2019

    Semestrul II
    13 ianuarie-
    12 iunie 2020
    Alba31.4515427551.297629
    Arad40.3456959681.663807
    Argeș57.2169871.3732.3601.144
    Bacău63.7951.1001.5312.6311.276
    Bihor57.8909981.3892.3871.158
    Bistrița-Năsăud31.8855497651.314638
    Botoșani45.1917801.0851.865904
    Brașov55.7689601.3382.2981.115
    Brăila28.1054856751.160562
    Buzău43.1127431.0351.778862
    Caraș-Severin24.040414577991481
    Călărași30.7315297381.267615
    Cluj57.9871.0001.3922.3921.160
    Constanța70.0531.2071.6812.8881.401
    Covasna23.126398555953463
    Dâmbovița47.6648221.1441.966953
    Dolj57.9969991.3922.3911.160
    Galați49.2598501.1822.032985
    Giurgiu26.5624576371.094531
    Gorj31.6435467591.305633
    Harghita33.8975848141.398678
    Hunedoara33.0285707931.363661
    Ialomița26.5394576371.094531
    Iași87.0051.5002.0883.5881.740
    Ilfov38.2726599191.578765
    Maramureș45.2797801.0871.867906
    Mehedinți22.204383533916444
    Mureș57.4249891.3782.3671.148
    Neamț46.8358081.1241.932937
    Olt37.1856418921.533744
    Prahova70.4621.2161.6912.9071.409
    Satu Mare33.5425788051.383671
    Sălaj24.2564185821.000485
    Sibiu40.9627069831.689819
    Suceava77.6511.3371.8643.2011.553
    Teleorman28.6804946881.182574
    Timiș58.5121.0091.4042.4131.170
    Tulcea20.259349486835405
    Vaslui44.0697601.0581.818881
    Vâlcea32.1595557721.327643
    Vrancea34.1995898211.410684
    Municipiul București153.8242.6563.6926.3483.077
    TOTAL1.920.06233.09946.08279.18138.402


    Anexa nr. 2

    Sume pentru acordarea gratuită de lapte de consum și produse lactate fără adaos de lapte praf
    și pentru derularea măsurilor educative aferente în anul școlar 2019-2020

    - mii lei -
    Județ
    Număr total preșcolari și elevi din ciclul primar
    și gimnazial
    Distribuția de lapte și produse lactateTotal distribuție
    Total măsuri educative
    2020

    Semestrul I
    9 septembrie-
    20 decembrie 2019

    Semestrul II
    13 ianuarie-
    12 iunie 2020
    Alba31.4511.1931.6612.854629
    Arad40.3452.5483.5506.098807
    Argeș57.2163.6185.0358.6531.144
    Bacău63.7952.4203.3685.7881.276
    Bihor57.8902.1963.0575.2531.158
    Bistrița-Năsăud31.8851.2081.6842.892638
    Botoșani45.1911.7152.3864.101904
    Brașov55.7682.1122.9455.0571.115
    Brăila28.1051.0671.4842.551562
    Buzău43.1121.6352.2763.911862
    Caraș-Severin24.0409111.2692.180481
    Călărași30.7311.1641.6232.787615
    Cluj57.9873.6655.1038.7681.160
    Constanța70.0532.6553.6996.3541.401
    Covasna23.1268761.2212.097463
    Dâmbovița47.6643.0134.1947.207953
    Dolj57.9962.1973.0625.2591.160
    Galați49.2591.8702.6014.471985
    Giurgiu26.5621.6762.3374.013531
    Gorj31.6431.2011.6712.872633
    Harghita33.8971.2851.7903.075678
    Hunedoara33.0281.2541.7442.998661
    Ialomița26.5391.6752.3354.010531
    Iași87.0053.3004.5947.8941.740
    Ilfov38.2721.4492.0213.470765
    Maramureș45.2791.7172.3914.108906
    Mehedinți22.2048421.1722.014444
    Mureș57.4242.1763.0325.2081.148
    Neamț46.8351.7772.4734.250937
    Olt37.1851.4101.9633.373744
    Prahova70.4622.6743.7206.3941.409
    Satu Mare33.5421.2721.7713.043671
    Sălaj24.2569191.2812.200485
    Sibiu40.9621.5532.1633.716819
    Suceava77.6512.9414.1007.0411.553
    Teleorman28.6801.0871.5142.601574
    Timiș58.5123.6995.1498.8481.170
    Tulcea20.2597681.0701.838405
    Vaslui44.0691.6732.3274.000881
    Vâlcea32.1591.2211.6982.919643
    Vrancea34.1991.2961.8063.102684
    Municipiul București153.8247.1859.98217.1673.077
    TOTAL1.920.06282.113114.322196.43538.402


    Anexa nr. 3

    Sume pentru acordarea gratuită de produse de panificație în anul școlar 2019-2020

    - mii lei -
    JudețNumăr total preșcolari și elevi din ciclul primar și gimnazialDistribuția de produse de panificațieTotal distribuție

    Semestrul I
    9 septembrie-
    20 decembrie 2019

    Semestrul II
    13 ianuarie-
    12 iunie 2020
    Alba31.4511.2881.7933.081
    Arad40.3451.6512.3003.951
    Argeș57.2162.3433.2615.604
    Bacău63.7952.6133.6366.249
    Bihor57.8902.3703.3005.670
    Bistrița-Năsăud31.8851.3041.8173.121
    Botoșani45.1911.8522.5764.428
    Brașov55.7682.2803.1795.459
    Brăila28.1051.1521.6022.754
    Buzău43.1121.7652.4574.222
    Caraș-Severin24.0409841.3702.354
    Călărași30.7311.2571.7523.009
    Cluj57.9872.3743.3055.679
    Constanța70.0532.8663.9936.859
    Covasna23.1269461.3182.264
    Dâmbovița47.6641.9512.7174.668
    Dolj57.9962.3723.3065.678
    Galați49.2592.0182.8084.826
    Giurgiu26.5621.0861.5142.600
    Gorj31.6431.2961.8043.100
    Harghita33.8971.3881.9323.320
    Hunedoara33.0281.3541.8833.237
    Ialomița26.5391.0851.5132.598
    Iași87.0053.5634.9598.522
    Ilfov38.2721.5642.1823.746
    Maramureș45.2791.8532.5814.434
    Mehedinți22.2049091.2662.175
    Mureș57.4242.3493.2735.622
    Neamț46.8351.9182.6704.588
    Olt37.1851.5222.1203.642
    Prahova70.4622.8874.0166.903
    Satu Mare33.5421.3731.9123.285
    Sălaj24.2569921.3832.375
    Sibiu40.9621.6762.3354.011
    Suceava77.6513.1754.4267.601
    Teleorman28.6801.1741.6352.809
    Timiș58.5122.3963.3355.731
    Tulcea20.2598301.1551.985
    Vaslui44.0691.8062.5124.318
    Vâlcea32.1591.3181.8333.151
    Vrancea34.1991.3991.9493.348
    Municipiul București153.8246.3108.76715.077
    TOTAL1.920.06278.609109.445188.054

    ----