DECRET nr. 524 din 1 decembrie 2000
privind conferirea unor decoraţii naţionale personalului din subordinea Ministerului Culturii
EMITENT
  • PREŞEDINTELE ROMÂNIEI
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 666 din 16 decembrie 2000



    În temeiul art. 94 lit. a) şi al art. 99 alin. (1) din Constituţia României, precum şi al art. 4 alin. (1), al art. 6 lit. A pct. I, II şi III şi al art. 11 alin. (1) pct. I din Legea nr. 29/2000 privind sistemul naţional de decoraţii al României,
    la propunerea ministrului culturii,
    Preşedintele României decretează:

    Articolul 1

    Pentru realizari artistice remarcabile şi pentru promovarea culturii, de Ziua Naţionala a României se conferă Ordinul naţional Steaua României persoanelor menţionate în anexa nr. 1.


    Articolul 2

    Pentru realizari artistice remarcabile şi pentru promovarea culturii, de Ziua Naţionala a României se conferă Ordinul naţional Serviciul Credincios persoanelor menţionate în anexa nr. 2.


    Articolul 3

    Pentru realizari artistice remarcabile şi pentru promovarea culturii, de Ziua Naţionala a României se conferă Ordinul naţional Pentru Merit persoanelor menţionate în anexa nr. 3.


    Articolul 4

    Anexele nr. 1, 2 şi 3 fac parte integrantă din prezentul decret.
    PREŞEDINTELE ROMÂNIEI
    EMIL CONSTANTINESCU
    În temeiul art. 99 alin. (2) din Constituţia României, contrasemnam acest decret.
    PRIM-MINISTRU
    MUGUR CONSTANTIN ISARESCU


    Anexa 1
    a) Ordinul naţional Steaua României în grad de Mare Ofiţer:
    1. Cismigiu Gheorghe, arhitect;
    2. Tudorache Olga, actrita;
    b) Ordinul naţional Steaua României în grad de Comandor:
    1. Niculescu Ştefan, prof. univ., compozitor, membru al Academiei Române;
    2. Malita Mircea, prof. dr., matematician, diplomat, Bucureşti;
    3. Gherasim Paul, pictor, Bucureşti;
    4. Gulea Stere, cineast;
    5. Malancioiu Ileana, scriitor, Bucureşti;
    6. Damian Ascanio, prof. univ., arhitect, Bucureşti;
    7. Purcarete Silviu, regizor, Bucureşti;
    8. Dinescu Mircea, scriitor, Bucureşti;
    9. Ivanescu Cezar, scriitor, Sibiu;
    10. Iordachescu Dan, solist opera, Bucureşti;
    11. Herlea Nicolae, solist opera, Bucureşti;
    12. Piso Ion, solist opera, tenor, Cluj-Napoca;
    13. Ohanesian David, solist opera, Bucureşti;
    14. Hunor Kelemen, scriitor, secretar de stat;
    c) Ordinul naţional Steaua României în grad de Ofiţer:
    1. Adamesteanu Gabriela, scriitor, Bucureşti;
    2. Boca Ilie, pictor, Bacau;
    3. Breban Nicolae, scriitor, Bucureşti;
    4. Brezianu Barbu, scriitor, Bucureşti;
    5. Brumaru Emil, scriitor, Iaşi;
    6. Cernat Razvan, director, Opera Română;
    7. Ciocarlie Livius, scriitor, Bucureşti;
    8. Cornea Paul, prof. dr., istoric literar, Universitatea Bucureşti;
    9. Derer Peter, arhitect, prof. univ., Bucureşti;
    10. George Alexandru, scriitor (critic literar, prozator), Bucureşti;
    11. Ghelan Silvia, actrita, Cluj-Napoca;
    12. Gheorghiu Ion Alin, pictor, Bucureşti;
    13. Gherasim Marin, pictor, Bucureşti;
    14. Gorduz Vasile, sculptor, Bucureşti;
    15. Ivanescu Mircea, scriitor;
    16. Laszloffy Aladar, scriitor;
    17. Lohinski Lorand, actor, Targu-Mures;
    18. Maitec Ovidiu, sculptor, Bucureşti;
    19. Moldoveanu Eugenia, soprana, Bucureşti;
    20. Pellea Oana, actrita, Bucureşti;
    21. Petrescu Irina, actrita, Bucureşti;
    22. Salisteanu Ion, prof. univ., pictor, Bucureşti;
    23. Slatinaru Maria, soprana, Bucureşti;
    24. Smighelschi Marius Gabriel, arhitect, prof. univ., Bucureşti;
    25. Tanase Stelian, scriitor, Bucureşti;
    26. Theodorescu Roxana, director, Muzeul Naţionala de arta, Bucureşti;
    27. Tompa Gabor, regizor, Cluj-Napoca;
    28. Triscu Aurelian, arhitect, Bucureşti;
    29. Vasilescu Paul, prof. univ., pictor;
    d) Ordinul naţional Steaua României în grad de Cavaler:
    1. Andreescu Gabriel, preşedinte, APADOR-CH;
    2. Barbu Ion, grafician;
    3. Balaita George, scriitor (prozator, eseist), Bucureşti;
    4. Bratescu Georgeta, grafician, Bucureşti;
    5. Caragiu Georgeta;
    6. Celac Mariana, arhitect;
    7. Chirnoaga Marcel, artist grafician, Bucureşti;
    8. Druga Ovidiu, cineast;
    9. Filipescu Radu, preşedinte G.D.S.;
    10. Frunza Victor Ioan, regizor;
    11. Kanyadi Sandor, scriitor, Cluj-Napoca;
    12. Lupas Ana, ARTist decorator, Cluj-Napoca;
    13. Mavrodin Irina, scriitor, Bucureşti;
    14. Margineanu Nicolae Dinu, regizor, Bucureşti;
    15. Mesaroş Titus, regizor, Bucureşti;
    16. Perjovschi Dan, grafician;
    17. Purec Dan, actor;
    18. Stanescu Mihai, grafician;
    19. Szilagyi Istvan, scriitor, Cluj-Napoca;
    20. Suteu Anton, compozitor, Bucureşti;
    21. Ursachi Mihai, scriitor, Iaşi.


    Anexa 2
    a) Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Mare Cruce:
    1. Grigore Dan, prof. univ., pianist, Bucureşti;
    2. Gheorghiu Valentin, pianist, Bucureşti;
    b) Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Mare Ofiţer:
    1. Bentoiu Pascal, compozitor, Bucureşti;
    2. Dinica Gheorghe, actor, Bucureşti;
    3. Iures Marcel, actor, Bucureşti;
    4. Moraru Marin, actor, Bucureşti;
    c) Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Comandor:
    1. Albulescu Mircea, actor;
    2. Balint Tibor, scriitor, Cluj-Napoca;
    3. Beldiman Alexandru, arhitect, Bucureşti;
    4. Beligan Radu, actor, Bucureşti;
    5. Calinesti Iliescu Gheorghe, sculptor, Bucureşti;
    6. Cartarescu Mircea, scriitor, Bucureşti;
    7. Dumitrescu Sorin, pictor, Bucureşti;
    8. Lucaci Constantin, sculptor, Bucureşti;
    9. Nanu Popp Adina, istoric şi critic de arta, Bucureşti;
    10. Neamtu Cella Maria, artist decorator, Bucureşti;
    11. Olah Tiberiu, compozitor, Bucureşti;
    12. Pitu Luca, prozator, eseist, Iaşi;
    13. Sandu Alexandru, prof. univ., arhitect, Bucureşti;
    14. Seciu Valeria, actrita;
    15. Tohaneanu Gheorghe, scriitor, istoric literar, Timişoara;
    d) Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Ofiţer;
    1. Alexandrescu Petre, prof. dr., arheolog, Bucureşti;
    2. Alexi Aurel Nicolae, artist grafician, Bucureşti;
    3. Anghelescu Mircea, scriitor, Bucureşti;
    4. Antonescu Ştefan, arhitect, pictor scenograf, Bucureşti;
    5. Bostan Elisabeta, regizor, Bucureşti;
    6. Buzoianu Ecaterina, regizor, Bucureşti;
    7. Dabija Alexandru, regizor, Bucureşti;
    8. Darie Alexandru Maximciuc, regizor, Bucureşti;
    9. Domokos Geza, scriitor (prozator, traducător), Sfîntu Gheorghe;
    10. Grigorescu Ioan, dramaturg, Bucureşti;
    11. Grigoriu Theodor, compozitor, Bucureşti;
    12. Grigurcu Gheorghe, scriitor, Bucureşti;
    13. Ionescu Radu, critic de arta, Bucureşti;
    14. Iordache Ştefan, actor, Bucureşti;
    15. Manoilescu Alain;
    16. Martin Mircea, scriitor (critic literar), Bucureşti;
    17. Mihut Mariana, actrita, Bucureşti;
    18. Mitrea Vasile, arhitect, prof. univ., Cluj-Napoca;
    19. Munteanu Dan, arhitect, Paris;
    20. Munteanu Mihai, arhitect;
    21. Museteanu Crisan, director general, Muzeul Naţional de Istorie a României, Bucureşti;
    22. Naghiu Iosif, scriitor (dramaturg), Bucureşti;
    23. Oroveanu Ileana, pictor scenograf, Bucureşti;
    24. Piso Ioan, prof. univ., director, Muzeul de Istorie al Transilvaniei, Cluj-Napoca;
    25. Roman Mircea;
    26. Spiridon Monica, conf. dr., istoric literar;
    27. Stanescu Carmen, actrita, Bucureşti;
    28. Stendl Ion, prof. univ., pictor, Bucureşti;
    29. Ungureanu Cornel, scriitor (critic literar), Timişoara;
    e) Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Cavaler:
    1. Boroghina Emil, prozator;
    2. Buciuceanu Tamara, actrita, Bucureşti;
    3. Bunescu Mircea, director de imagine TV, Bucureşti;
    4. Buzea Constanta, scriitor (poet), Bucureşti;
    5. Capoianu Dumitru, compozitor, Bucureşti;
    6. Comanescu Denisa, editor;
    7. Condeescu Alexandru Dan, scriitor (critic literar), director, Muzeul Literaturii Române, Bucureşti;
    8. Cristea Dan, scriitor (critic literar), Bucureşti;
    9. Demeter Wilhelm, sculptor, Constanta;
    10. Dimisianu Gabriel, scriitor (critic literar), Bucureşti;
    11. Druga Ovidiu, director de imagine, Bucureşti;
    12. Dumitrescu Cristian, arhitect, prof. univ., Timişoara;
    13. Farcasiu Gheorghe;
    14. Florescu Radu, istoric, istoric de arta, Bucureşti;
    15. Ghica Marius;
    16. Ghildus Alexandru, designer, preşedinte UAP, Bucureşti;
    17. Ghitescu Micaela, scriitor (traducător), Bucureşti;
    18. Halic Alexandrina, actor, Bucureşti;
    19. Holban Ioan, scriitor (critic literar), Iaşi;
    20. Ionescu Andrei, scriitor (traducător, eseist), Bucureşti;
    21. Ionescu Gheorghe;
    22. Iorgulescu Adrian, compozitor, preşedintele Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor, Bucureşti;
    23. Kiraly Laszlo, scriitor, Cluj-Napoca;
    24. Ladislau Fest;
    25. Lazar Dorina, actrita, Bucureşti;
    26. Lucian Ion, actor, Bucureşti;
    27. Lupse Marcel, prof., pictor, Bistrita;
    28. Martin Angela, director, Fundaţia Culturală Română;
    29. Mucica Delia, secretar general, Ministerul Culturii;
    30. Onofrei Virgiliu Vasile, arhitect, prof. univ., Iaşi;
    31. Oroveanu Mihai, istoric de arta, directorul Oficiului pentru Documentare şi Expoziţii, Bucureşti;
    32. Pavel Dan, politolog;
    33. Petreu Marta, scriitor, Cluj-Napoca;
    34. Pippidi Andrei, prof. univ., preşedintele Comisiei Monumentelor Istorice, Bucureşti;
    35. Poch Albert, artist grafician, Bucureşti;
    36. Popa Aurelian Octav, muzician;
    37. Postelnicu Ioana, scriitor;
    38. Slavici Dan, arhitect, prof. univ., Bucureşti;
    39. Stanca Coroama Sorana, regizor, prof. univ., Bucureşti;
    40. Suhar Liviu, pictor, prof. univ., Iaşi;
    41. Setran Vladimir, pictor, prof. univ., Bucureşti;
    42. Stefanescu Alex, scriitor, Bucureşti;
    43. Uricariu Doina, scriitor, Bucureşti;
    44. Vasilescu Sorin, arhitect, prof. univ., Bucureşti;
    45. Vasilescu Tora, actrita, Bucureşti;
    46. Voiculescu Ana Maria Sanda, arhitect, prof. univ., Bucureşti.


    Anexa 3
    a) Ordinul naţional Pentru Merit în grad de Mare Cruce:
    1. Sora Mihai, eseist, Bucureşti;
    2. Caltia Ştefan, pictor, prof. univ., Bucureşti;
    3. Mandeal Cristian, director, Filarmonica "George Enescu", Bucureşti;
    4. Blandiana Ana, scriitor, Bucureşti;
    b) Ordinul naţional Pentru Merit în grad de Mare Ofiţer:
    1. Andreescu Horia, dirijor, Bucureşti;
    2. Berza Maria, traducător, secretar de stat;
    3. Bortnovski Paul, scenograf, arhitect, Bucureşti;
    4. Buculei Mihai, sculptor, Bucureşti;
    5. Dumitrescu Geo, scriitor, Bucureşti;
    6. Popescu Negreni Ion, pictor;
    7. Tiron Napoleon, sculptor, Bucureşti;
    8. Foarta Şerban, scriitor;
    c) Ordinul naţional Pentru Merit în grad de Comandor:
    1. Agopian Ştefan, scriitor, Bucureşti;
    2. Arghira Calinescu Alexandru, sculptor, Bucureşti;
    3. Balasa Sabin, pictor;
    4. Craciun Gheorghe, scriitor;
    5. Danieliuc Mircea, regizor;
    6. Morgenstern Maia, actrita;
    7. Moisescu Valeriu, regizor, prof. univ. dr., Bucureşti;
    8. Nechifor Şerban, compozitor;
    9. Nicodim Ileana, artist plastic;
    10. Ornea Zigu, scriitor (istoric literar, editor), Bucureşti;
    11. Panaitescu Ion, artist grafician, Bucureşti;
    12. Pita Dan;
    13. Postelnicu Ioana, scriitor (prozator), Bacau;
    14. Sevastre Ştefan, pictor, Bucureşti;
    15. Simionescu Mircea Horia, scriitor (prozator, eseist), Bucureşti;
    16. Vlad Aurel, sculptor;
    d) Ordinul naţional Pentru Merit în grad de Ofiţer:
    1. Achitenie Petre;
    2. Andrassy Zoltan, grafician, Cluj-Napoca;
    3. Berendea Ion, ceramist, artist decorator, Bucureşti;
    4. Calinescu Alexandru, scriitor (critic literar), Iaşi;
    5. Dan Vasile, scriitor (poet, eseist), Arad;
    6. Diaconu Mircea, actor;
    7. Firica Parnia Gheorghe, pictor, Constanta;
    8. Gaga Victor, sculptor, Timişoara;
    9. Galfalvy Zsolt, scriitor, Bucureşti;
    10. Hrisca Mircea, pictor;
    11. Husar Alexandru, scriitor (istoric literar, poet), Iaşi;
    12. Iuga Nora, scriitor, Bucureşti;
    13. Jecza Petru, sculptor, Timişoara;
    14. Kozar Ioan, regizor, directorul Teatrului Naţional din Bucureşti;
    15. Leonte Liviu, scriitor, Iaşi;
    16. Manu Emil, scriitor, Bucureşti;
    17. Mazilu Dan Horia, prof. univ. dr., scriitor, Bucureşti;
    18. Mihailescu C. Dan, critic literar, Bucureşti;
    19. Moraru Cornel, critic literar, Targu Mures;
    20. Negrici Eugen, prof. dr., istoric, critic literar, Bucureşti;
    21. Pop Ion, poet, critic literar, Cluj-Napoca;
    22. Stefanko Andrei, scriitor, Nadlac;
    23. Setran Ioana, artist decorator, ceramist, Bucureşti;
    24. Smigelschi Ana Maria, grafician;
    25. Tapalaga Rodica, actrita, Bucureşti;
    26. Zaicic Olga, scriitor (traducător, eseist), Bucureşti;
    e) Ordinul naţional Pentru Merit în grad de Cavaler:
    1. Abaluta Constantin, scriitor, Bucureşti;
    2. Alexie Lazar Florian, artist decorator, ceramist, profesor universitar, Dolj;
    3. Anghel Ursianu Malvina, regizor, Bucureşti;
    4. Antemir Ion Puiu, scenograf, lect. univ., Bucureşti;
    5. Bentoiu Annie, scriitor, Bucureşti;
    6. Bogardo Florin, compozitor, Bucureşti;
    7. Bogdan Laszlo, scriitor;
    8. Borcea Corneliu Dan;
    9. Carneci Magda, scriitor, Bucureşti;
    10. Chiriac Constantin;
    11. Cofas Eleonora, directorul Muzeului Naţional "Cotroceni";
    12. Comisel Emilia, folclorista, Bucureşti;
    13. Fabini Armeni-Hermann, arhitect, Sibiu;
    14. Fantanaru Suzana, grafician, Timişoara;
    15. Gregorian Alexandru Ion Eustatiu, pictor scenograf, Craiova;
    16. Greuceanu Eugenia;
    17. Hatmanu Dan, prof. univ., pictor, Iaşi;
    18. Halaucescu Iulia, pictor, Bacau;
    19. Hoinarescu Calin, arhitect, Ploiesti;
    20. Intorsureanu Alexandru, director de imagine, Bucureşti;
    21. Levintza Doina, scenograf, Bucureşti;
    22. Lungu Alexandru;
    23. Lupu Mircea;
    24. Manu Alexandra Ioana, regizor, Bucureşti;
    25. Marinescu Angela, poet;
    26. Madescu Mihai, scenograf, Bucureşti;
    27. Malaele Horatiu, actor, Bucureşti;
    28. Moisescu Titus, muzicolog, Bucureşti;
    29. Niedermeier Paul, arhitect, Sibiu;
    30. Ololer Filaret;
    31. Opris Tudor, scriitor, Bucureşti;
    32. Paladi Radu, compozitor, Bucureşti;
    33. Panzaru Mihai Pim, artist grafician, Suceava;
    34. Pavel Amelia, istoric şi critic de arta, Bucureşti;
    35. Paun Silvia Maria Luisa, arhitect, Bucureşti;
    36. Paunescu Vlad, director de imagine, Bucureşti;
    37. Parvulescu Cristian, politolog;
    38. Ralea Marian, actor, Bucureşti;
    39. Rusan Romulus, scriitor, Bucureşti;
    40. Salamanian Anusavan, inginer sunet, Bucureşti;
    41. Sava Nicolae, pictor restaurator, Bucureşti;
    42. Stendl Teodora, artist decorator;
    43. Szasz Ianos, scriitor, Bucureşti;
    44. Stirbu Ştefan, pictor, Tulcea;
    45. Toiu Constantin, scriitor (prozator, eseist), Bucureşti;
    46. Udrişte Popescu Ion, scenograf, Bucureşti;
    47. Vasilescu Florica, artist decorator tapiserie, Bucureşti;
    48. Wittstock Joachim, scriitor, Sibiu.
    ───────────────