LEGE Nr. 2 din 16 februarie 1968 *** Republicatăprivind organizarea administrativă a teritoriului Republicii Socialiste România
EMITENT
  • MAREA ADUNARE NAȚIONALA
  • Publicat în  BULETINUL OFICIAL NR. 54 - 55 din 27 iulie 1981
    *) Republicare în temeiul art. IV din Decretul Consiliului de Stat din 23 ianuarie 1981, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 3, din 23 ianuarie 1981.
    Marea Adunare Națională a Republicii Socialiste România adoptă prezenta lege.

    Articolul 1

    Teritoriul Republicii Socialiste România este organizat în unități administrativ-teritoriale: județul, orașul și comuna.


    Articolul 2

    Capitala Republicii Socialiste România este municipiul București.


    Articolul 3

    Județul este alcătuit din orașe și comune - unități de bază ale organizării administrativ-teritoriale a țării - în funcție de condițiile geografice, economice și social-politice, etnice și de legăturile culturale și tradiționale ale populației.


    Articolul 4

    Orașul este centrul de populație mai dezvoltat din punct de vedere economic, social-cultural și edilitar-gospodăresc.
    Orașele care au un număr mai mare de locuitori, o însemnătate deosebită în viața economică, social-politică și cultural-științifică a țării sau care au condiții de dezvoltare în aceste direcții pot fi organizate ca municipii.
    Orașele în care își au sediul organele de conducere ale județului sînt orașe-reședință.


    Articolul 5

    Comuna este unitatea administrativ-teritorială care cuprinde populația rurală unită prin comunitate de interese și traditii, fiind alcătuită din unu sau mai multe sate, în funcție de condițiile economice, social-culturale, geografice și demografice. Prin organizarea comunei se asigură dezvoltarea economică, social-culturală și gospodarească a localităților rurale.
    Satul în care își au sediul organele de conducere ale comunei sînt sate-reședință.


    Articolul 6

    Orașele și comunele din imediata apropiere a municipiului București, a celorlalte municipii și a orașelor mai importante pot aparține de acestea ca unități administrativ-teritoriale distincte.
    Comunele ce aparțin de municipiul București, de celelalte municipii și orașe sînt comune suburbane.


    Articolul 7

    Orașele și comunele care, datorită condițiilor climaterice, hidrologice sau așezării lor, prezintă importanța pentru ocrotirea sănătății și asigurarea odihnei cetățenilor, sînt organizate ca stațiuni balneoclimaterice.


    Articolul 8

    Municipiul București este organizat pe sectoare, numerotate.
    Sectorul agricol Ilfov este subordonat municipiului București.


    Articolul 9

    Unitățile administrativ-teritoriale, denumirea și componenta lor, municipiile resedinte de județe, precum și satele resedinte de comune. sînt cele prevăzute în anexa la prezenta lege.


    ANEXĂ

    ORGANIZAREA ADMINISTRATIVĂ A TERITORIULUI PE JUDEȚE

    MUNICIPIUL BUCUREȘTI
    Municipiul București, Capitala Republicii Socialiste România, se compune din 6 sectoare:– Sectorul 1– Sectorul 2– Sectorul 3– Sectorul 4– Sectorul 5– Sectorul 6
    DELIMITAREA SECTOARELOR MUNICIPIULUI BUCUREȘTI– Sectorul 1
    Situat în partea de nord-vest a municipiului, cuprins între sectoarele 2 și 6, are următoarea delimitare:
    Începînd de la intersectia bulevardului 1848, cu bulevardul Republicii și bulevardul Nicolae Balcescu, limita de sud urmează traseul: piața Nicolae Balcescu (exclusiv), bulevardul Republicii (exclusiv) pînă la intersectia cu calea Victoriei, în continuare bulevardul Gheorghe Gheorghiu-Dej (exclusiv) pînă la podul Elefterie.– Spre sud-vest limita continua pe firul riului Dîmbovița de la podul Elefterie pînă la strada Ștefan Furtuna, pe strada Ștefan Furtuna (exclusiv) pînă la calea Plevnei, pe calea Plevnei (exclusiv) pînă la intersectia Orhideelor cu calea Giulesti, calea Giulesti (exclusiv) pînă la Drumul Carierei, Drumul Carierei (inclusiv) pînă la linia caii ferate București-Rosiori, linia caii ferate București-Rosiori pînă la linia caii ferate de centura.– Limita nord-vestica urmează calea ferată de centura pînă la liziera vestica a pădurii Tunari.– Spre est limita o constituie o linie conventionala care pornește de la liziera vestica a pădurii Tunari pînă la strada Vadul Moldovei (inclusiv), continua pe aceasta strada cuprinzînd și gradina zoologica Baneasa, continua spre sud pînă la intersectia caii ferate București-Constanta cu soseaua Pipera. De la aceasta intersectie limita urmează traseul pe soseaua Pipera (exclusiv), calea Floreasca (inclusiv), strada Polona (inclusiv) pînă la piața Alexandru Sahia (exclusiv), strada Xenopol, strada Pictor Verona pînă la intersectia cu strada Pitar Mosi, strada Pitar Mosi pînă la strada C. A. Rosetti, strada C. A. Rosetti pînă la bulevardul Nicolae Balcescu, bulevardul Nicolae Balcescu pînă la intersectia cu bulevardul Republicii (toate inclusiv);
    – Sectorul 2
    Situat în partea de nord-est a municipiului, cuprins între sectoarele 1 și 3, are următoarea delimitare:
    Începînd de la intersectia bulevardului Republicii cu bulevardul Nicolae Balcescu, limita de vest a sectorului urmează traseul: piața Nicolae Balcescu, bulevardul Nicolae Balcescu pînă la strada C. A. Rosetti, strada C. A. Rosetti pînă la strada Pitar Mosi, strada Pitar Mosi pînă la strada Pictor Verona, strada Pictor Verona pînă la strada Xenopol, strada Xenopol (toate exclusiv) pînă la piața Alexandru Sahia, piața Alexandru Sahia (inclusiv), strada Polona, calea Floreasca (ambele exclusiv), soseaua Pipera (inclusiv) pînă la intersectia cu calea ferată București-Constanta.– Spre nord limita sectorului o constituie linia de cale ferată București-Constanta pînă la gara Pantelimon (exclusiv).– Spre est limita urmează traseul caii ferate de legătură Pantelimon-Obor pînă la lacul Fundeni, urmînd apoi spre est cursul riului Colentina pînă la soseaua Pantelimon.– Spre sud limita o constituie soseaua Pantelimon pînă la intersectia cu soseaua Vergului, soseaua Vergului pînă la strada Morarilor, bulevardul Muncii de la intersectia cu strada Morarilor pînă la intersectia cu soseaua Mihai Bravu, piața Muncii (inclusiv), în continuare pe calea Calarasi pînă la intersectia cu strada Romulus (toate exclusiv), strada Romulus pînă la intersectia cu strada Mintuleasa, strada Mintuleasa pînă la strada Negustori, strada Negustori pînă la bulevardul Hristo Botev (toate inclusiv), bulevardul Hristo Botev pînă la bulevardul Republicii, bulevardul Republicii pînă la intersectia cu bulevardul 1848 și bulevardul Nicolae Balcescu, piața Nicolae Balcescu (toate exclusiv).

    Sectorul 3
    Situat în partea de sud-est a municipiului, cuprins între sectoarele 2 și 4, are următoarea delimitare:
    Începînd de la intersectia bulevardului Republicii și bulevardului Gheorghe Gheorghiu-Dej cu calea Victoriei, limita de nord urmează traseul: bulevardul Republicii pînă la bulevardul Hristo Botev, bulevardul Hristo Botev (ambele inclusiv) pînă la strada Negustori, strada Negustori pînă la intersectia cu strada Mintuleasa, strada Mintuleasa pînă la strada Romulus, strada Romulus (toate exclusiv) pînă la calea Calarasi, calea Calarasi pînă la intersectia cu soseaua Mihai Bravu, piața Muncii, în continuare bulevardul Muncii pînă la strada Morarilor, strada Morarilor (exclusiv) pînă la intersectia cu soseaua Vergului, soseaua Vergului (exclusiv) pînă la soseaua Pantelimon, soseaua Pantelimon (exclusiv) pînă la riul Colentina, pe firul riului (exclusiv) pînă la soseaua Pantelimon, soseaua Pantelimon (exclusiv) pînă la riul Colentina pînă la strada Peles (toate inclusiv).– Spre est limita este formată de strada Peles (inclusiv), pasajul C.F.R. gara Catelu, pe linia caii ferate București-Oltenita, pe limita vestica a Întreprinderii de cabluri și materiale electroizolante și a Întreprinderii de mono și policristale de siliciu, pe Drumul între Tarlale (inclusiv) de la strada Ghetu Anghel pînă la limita de nord a satului Catelu, comuna Glina. De aici urmează limita de nord a satului Catelu pînă la bulevardul Ion Sulea, pe limita de est a Întreprinderii "Cartonajul" și Autobazei I.T.B., pe limita de sud a acestei autobaze și a bazei de producție a Ministerului Construcțiilor Industriale, de unde printr-o linie conventionala spre sud, limita se înscrie pînă la riul Dîmbovița.– Limita de sud urmează firul riului Dîmbovița pînă la piața Natiunile Unite (exclusiv).– Limita de vest o constituie calea Victoriei (inclusiv) pînă la intersectia acesteia cu bulevardul Gheorghe Gheorghiu-Dej și bulevardul Republicii.

    Sectorul 4
    Situat în partea de sud a municipiului, cuprins între sectoarele 3 și 5, are următoarea delimitare:
    Începînd din piața Natiunile Unite (inclusiv), limita de nord o constituie firul riului Dîmbovița pînă la circa 1800 m est de podul de pe Dîmbovița de pe soseaua Vitan-Birzesti.– Spre est limita o constituie o linie conventionala cu direcția sud-vest pînă la Drumul Cheile Turzii. Se continua pe Drumul Cheile Turzii, pe strada Pechiu Ion pînă la soseaua Berceni, pe soseaua Berceni pînă la linia de centura (toate inclusiv) cuprinzînd și cimitirul Berceni.– Limita de sud o constituie linia de centura, circa 2400 m spre vest de la soseaua Berceni, cuprinzînd și unitatea și depozitul de colectare a metalelor din cadrul Ministerului Industriei Metalurgice.– Limita sud-vestica este conventionala, înscriindu-se de la linia de centura cu direcția nord-vest pînă la Drumul Bercenarului, continua pe Drumul Bercenarului (inclusiv) pînă la soseaua Giurgiului.– Limita de vest a sectorului se înscrie pe soseaua Giurgiului, calea Șerban Voda pînă la intersectia cu strada Mitropolitul Iosif, pe strada Mitropolitul Iosif, strada Mitropolitul Veniamin Costache pînă la strada Cutitul de Argint, strada Cutitul de Argint, strada Serg. major Ancuta Ilie (toate inclusiv), pe limita incintei I.T.A. București (inclusiv), pînă la strada Fabrica de Chibrituri, strada Fabrica de Chibrituri (exclusiv) pînă la strada Mitropolitul Filaret, pe strada Mitropolitul Filaret pînă la strada Gazelei, strada Gazelei pînă la calea Rahovei, calea Rahovei (toate inclusiv) pînă la strada Antim, strada Antim, strada Sfintii Apostoli pînă la strada Apolodor, strada Apolodor (toate exclusiv) pînă la piața Natiunile Unite (inclusiv).

    Sectorul 5
    Situat în partea de sud-est a municipiului, cuprins între sectoarele 4 și 6, are următoarea delimitare:
    Începînd de la intersectia bulevardului Gheorghe Gheorghiu-Dej și bulevardului Republicii cu calea Victoriei, limita de est a sectorului urmează traseul: calea Victoriei pînă la piața Natiunile Unite (ambele exclusiv), strada Apolodor pînă la strada Sfintii Apostoli, pe strada Sfintii Apostoli pînă la strada Antim, strada Antim (toate inclusiv) pînă la calea Rahovei, calea Rahovei pînă la intersectia cu strada Gazelei, pe strada Gazelei, pe strada Mitropolitul Filaret (toate exclusiv) pînă la strada Fabrica de Chibrituri, pe strada Fabrica de Chibrituri (inclusiv), pe limita incintei I.T.A. București (exclusiv), strada Serg. major Ancuta Ilie, pe strada Cutitul de Argint pînă la strada Mitropolitul Veniamin Costache, pe strada Mitropolitul Veniamin Costache pînă la strada Mitropolitul Iosif, pe strada Mitropolitul Iosif, calea Șerban Voda, soseaua Giurgiului (toate exclusiv) pînă la linia de cale ferată București-Giurgiu.– Limita sud-estica este formată de o linie conventionala spre vest de la intersectia caii ferate București-Giurgiu cu soseaua Giurgiului pînă la strada Orșova, pe strada Orșova (inclusiv) pînă la București-Magurele. Limita continua cu o linie conventionala de la intersectia soselei București-Magurele cu strada Orșova, spre nord-vest pînă la drumul ce face legătură cu gara Virteju; se continua pe acest drum cu direcția nord-est pînă la strada Botorca, pe strada Botorca (inclusiv) pînă la strada Simfoniei; de la strada Simfoniei spre sud-vest pe drumul ce face legătură cu strada Piatra Soimului, pe strada Draganul (exclusiv) intersectind soseaua Alexandriei în dreptul km 8, apoi statia de pompare a Întreprinderii canal-apa București, urmează strada Ghidiceni spre sud-vest circa 800 m, de unde continua cu o linie conventionala pînă la prelungirea Ghencea la intersectia cu intrarea Floarea Galbena cuprinzînd și Stațiunea experimentala de plante medicinale București.– Spre nord limita sectorului urmează traseul: prelungirea Ghencea de la intrarea Floare Galbena pînă la strada Alexandru Moghioros, pe bulevardul Ghencea pînă la intersectia cu calea 13 Septembrie, de unde se înscrie pe Drumul Sarii, bulevardul Geniului, soseaua Cotroceni pînă la riul Dîmbovița (toate exclusiv), de unde urmează firul riului Dîmbovița pînă la podul Elefterie, în continuare pe bulevardul Gheorghe Gheorghiu-Dej (inclusiv) pînă la intersectia cu calea Victoriei.

    Sectorul 6
    Situat în partea de vest a municipiului, cuprins între sectoarele 1 și 5, are următoarea delimitare:
    Începînd de la intersectia riului Dîmbovița cu strada Ștefan Furtuna și soseaua Cotroceni, limita de est a sectorului urmează traseul: soseaua Cotroceni, bulevardul Geniului, Drumul Sarii (toate inclusiv) pînă la intersectia cu calea 13 Septembrie și bulevardul Ghencea.– Spre sud limita sectorului urmează traseul: bulevardul Ghencea, prelungirea Ghencea (ambele inclusiv) pînă la intrarea Floarea Galbena.– Spre vest limita o constituie o linie conventionala care pornește din dreptul intrării Floarea Galbena pînă la complexul de sere floricole (exclusiv), pe limita de sud și de est a acestuia pînă la strada Emil Bodnaras, pe strada Emil Bodnaras (inclusiv) spre vest pînă la linia caii ferate de centura spre nord, apoi pe aceasta linie ferată pînă la canalul Arges, canalul Arges, pînă la statia Întreprinderii canal-apa București, de aici pe canalul deversor pînă la riul Dîmbovița, se continua pe riul Dîmbovița pînă la Drumul Morii. – Spre nord sectorul este limitat pe traseul caii ferate București-Rosiori, începînd de la Drumul Morii pînă la Drumul Carierei (exclusiv), calea Giulesti pînă la intersectia cu soseaua Orhideelor, în continuare pe calea Plevnei pînă la strada Ștefan Furtuna, pe strada Ștefan Furtuna pînă la riul Dîmbovița (toate inclusiv).

    SECTORUL AGRICOL ILFOV
    subordonat municipiului București

    Orașe
    Comune
    Sate
    - din care, aparțin orașului

    ................ 1
    ................ 26
    ................ 73
    ................ 1

    B.
    ORAȘE

    Denumirea orașului
    1.BUFTEA

    Sate ce aparțin orașului
    1.Buciumeni

    C.
    COMUNE

    Nr.
    crt.

      Denumirea     
      comunei       

             Satele         
            componente      


         1          

                2           

    1.

    Afumați         

       1. Afumați           

    2.
     
     

    Balotești       
     
     

       1. Balotești         
       2. Dumbrăveni        
       3. Saftica           

    3.

    Bragadiru       

       1. Bragadiru         

    4.
     
     
     

    Brănești        
     
     
     

       1. Brănești          
       2. Islaz             
       3. Pasarea           
       4. Vadu Anei         

    5.
     
     
     
     

    Cernica         
     
     
     
     

       1. Cernica           
       2. Balaceanca        
       3. Căldăraru         
       4. Posta             
       5. Tinganu           

    6.
     
     

    Chiajna         
     
     

       1. Chiajna           
       2. Dudu              
       3. Roșu              

    7.
     

    Chitila         
     

       1. Chitila           
       2. Rudeni            

    8.
     
     
     

    Ciolpani        
     
     
     

       1. Ciolpani          
       2. Izvorani          
       3. Luparia           
       4. Piscu             

    9.
     
     
     

    Corbeanca       
     
     
     

       1. Corbeanca         
       2. Ostratu           
       3. Petrești          
       4. Tămași            

    10.
     
     
     

    Dascălu         
     
     
     

       1. Dascălu           
       2. Creata            
       3. Gagu              
       4. Runcu             

    11.
     

    Dobroești       
     

       1. Dobroești         
       2. Fundeni           

    12.
     
     
     
     

    Găneasa         
     
     
     
     

       1. Găneasa           
       2. Cozieni           
       3. Moara Domnească   
       4. Piteasca          
       5. Sindrilita        

    13.
     
     

    Glina           
     
     

       1. Glina             
       2. Cățelu            
       3. Manolache         

    14.
     
     
     

    Gruiu           
     
     
     

       1. Gruiu             
       2. Lipia             
       3. Siliștea Snagovului
       4. Santu-Florești    

    15.

    Jilava          

       1. Jilava            

    16.
     
     
     
     

    Măgurele        
     
     
     
     

       1. Măgurele          
       2. Alunisu           
       3. Dumitrana         
       4. Pruni             
       5. Virteju           

    17.
     

    Moara Vlăsiei   
     

       1. Moara Vlăsiei     
       2. Caciulati         

    18.

    Mogoșoaia       

       1. Mogoșoaia         

    19.
     

    Otopeni         
     

       1. Otopeni           
       2. Odăile            

    20.

    Pantelimon      

       1. Pantelimon        

    21.
     
     

    Periș           
     
     

       1. Periș             
       2. Bălteni           
       3. Burias            

    22.

    Popești-Leordeni

       1. Popești-Leordeni  

    23.
     
     
     
     

    Snagov          
     
     
     
     

       1. Snagov            
       2. Ciofliceni        
       3. Ghermanesti       
       4. Timcabesti        
       5. Vladiceasca       

    24.
     
     

    Ștefăneștii     
    de Jos          
     

       1. Ștefăneștii de Jos
       2. Cretuleasca       
       3. Ștefăneștii de Sus

    25.
     

    Tunari          
     

       1. Tunari            
       2. Dimieni           

    26.

    Voluntari       

       1. Voluntari         

    JUDEȚUL ALBA
    cu reședința în municipiul Alba Iulia

    Municipii
    Orașe
    Localități componente ale municipiilor și ale orașelor
    Comune
    - din care, suburbane
    Sate
    - din care, aparțin orașelor

    .......................1
    .......................8
    ......................58
    ......................67
    .......................1
    .....................658
    ......................30

    A.
    MUNICIPII
    Denumirea municipiului1. ALBA IULIA
    Localități componente ale municipiului1. ALBA IULIA2. Barabant3. Micești4. Oarda5. Pîclișa

    Comune suburbane
     
    1.Ciugud
     
     
     
     
     

    Sate componente ale
    comunei suburbane
    1.Ciugud
    2.Drîmbar
    3.Dumbrava
    4.Hăpria
    5.Șeușa
    6.Teleac

    B.
    ORAȘE

    Denumirea
    orașului
    1. ABRUD
     
     
     
    2. AIUD
     
     
     
     
     
    3. BLAJ
     
     
     
     
     
     
    4. CÎMPENI
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    5. CUGIR
     
     
     
     
     
     
     
    6. OCNA MUREȘ
     
     
    7. SEBEȘ
     
     
    8. ZLATNA
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Localități componente
    ale orașului
    1. ABRUD
    2. Abrud-Sat
    3. Gura Cornei
    4. Soharu
    1. AIUD
    2. Aiudul de Sus
    3. Gimbas
    4. Magina
    5. Pagida
     
    1. BLAJ
    2. Deleni-Obirsie
    3. Flitesti
    4. Izvoarele
    5. Petrisat
    6. Tiur
    7. Veza
    1. CÎMPENI
    2. Boncesti
    3. Borlești
    4. Botești
    5. Certege
    6. Coasta Viscului
    7. Dandut
    8. Dealu Bistrii
    9. Dealu Capsei
    10. Dric
    11. Fata Abrudului
    12. Florești
    13. Furduiesti
    14. Mihoesti
    15. Motorasti
    16. Peste Valea Bistrii
    17. Poduri
    18. Sorlita
    19. Tomusesti
    20. Valea Bistrii
    21. Valea Caselor
    22. Virsi
    1. CUGIR
    2. Bocsitura
    3. Bucuru
    4. Calene
    5. Feteni
    6. Goasele
    7. Mugesti
    8. Vinerea
    1. OCNA MUREȘ
    2. Uioara de Jos
    3. Uioara de Sus
    1. SEBEȘ
    2. Lancram
    3. Petrești
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Sate ce aparțin
    orașului
     
     
     
     
    1. Ciumbrud
    2. Gîrbova de Jos
    3. Gîrbova de Sus
    4. Girbovita
    5. Sincrai
    6. Tifra
    1. Manarade
    2. Spatac
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    1. Cisteiu de Mureș
    2. Micoslaca
    3. Războieni-Cetate
    1. Rahau
     
     
     
    1. Botești
    2. Budeni
    3. Dealu Roatei
    4. Dobrot
    5. Dumbrava
    6. Fenea
    7. Galați
    8. Izvoru Ampoiului
    9. Patringeni
    10. Pirita
    11. Pirau Gruiului
    12. Podu lui Paul
    13. Runc
    14. Ruși
    15. Suseni
    16. Trimpoiele
    17. Valea Mica
    18. Viltori

    C.
    COMUNE

    Nr.
    crt.

      Denumirea        
      comunei          

       Satele             
      componente          


         1             

         2                

    1.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Albac              
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Albac             
    2. Bărăsti           
    3. Budaiesti         
    4. Cionesti          
    5. Costești          
    6. Dealu Lamasoi     
    7. Deve              
    8. După Plese        
    9. Fata              
    10. Plesesti          
    11. Potionci          
    12. Rogoz             
    13. Rosesti           
    14. Rusesti           
    15. Sohodol           
    16. Tamboresti        

    2.
     
     
     
     
     
     

    Almașu Mare        
     
     
     
     
     
     

    1. Almașu Mare       
    2. Almașu de Mijloc  
    3. Bradet            
    4. Cheile Cibului    
    5. Cib               
    6. Glod              
    7. Nadastia          

    3.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Arieșeni           
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Arieșeni          
    2. Avrămești         
    3. Bubesti           
    4. Casa de Piatra    
    5. Coblea            
    6. Dealu Bajului     
    7. Fata Cristesei    
    8. Fata Lapusului    
    9. Galbena           
    10. Hodobana          
    11. Izlaz             
    12. Pantesti          
    13. Patrahaitesti     
    14. Poienita          
    15. Ravicesti         
    16. Sturu             
    17. Stei-Arieșeni     
    18. Vanvucesti        

    4.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Avram Iancu        
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Avram Iancu       
    2. Achimetesti       
    3. Avrămești         
    4. Badai             
    5. Boldești          
    6. Calugaresti       
    7. Casoaia           
    8. Cîndesti          
    9. Cirasti           
    10. Cirtulesti        
    11. Cocesti           
    12. Cocosesti         
    13. Coroiești         
    14. Dealu Crișului    
    15. Dolesti           
    16. Dumacesti         
    17. Gojeiesti         
    18. Heleresti         
    19. Incesti           
    20. Jojei             
    21. Martesti          
    22. Orgesti           
    23. Patrutesti        
    24. Plai              
    25. Puselesti         
    26. Soicesti          
    27. Stertesti         
    28. Tirsa             
    29. Tirsa-Plai        
    30. Valea Maciului    
    31. Valea Utului      
    32. Verdesti          
    33. Vidrisoara        

    5.
     
     
     
     
     

    Baia de Arieș      
     
     
     
     
     

    1. Baia de Arieș     
    2. Brazesti          
    3. Cioara de Sus     
    4. Muncelu           
    5. Sartas            
    6. Simulesti         

    6.
     
     
     

    Berghin            
     
     
     

    1. Berghin           
    2. Ghirbom           
    3. Henig             
    4. Straja            

    7.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Bistra             
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Bistra            
    2. Aronesti          
    3. Bălești           
    4. Bălești-Catun     
    5. Birlesti          
    6. Cheleteni         
    7. Ciuldesti         
    8. Cretești          
    9. Dealu Muntelui    
    10. Dimbureni         
    11. Durasti           
    12. Gănești           
    13. Girde             
    14. Hodisesti         
    15. Hudricesti        
    16. Lipaia            
    17. Lunca Larga       
    18. Lunca Merilor     
    19. Mihaiesti         
    20. Namas             
    21. Novacesti         
    22. Perjesti          
    23. Poiana            
    24. Poiu              
    25. Ratitis           
    26. Runcuri           
    27. Salagesti         
    28. Stefanca          
    29. Tolacesti         
    30. Tomnatec          
    31. Trisoresti        
    32. Țărănești         
    33. Virsi-Rontu       
    34. Virsii Mari       
    35. Virsii Mici       

    8.
     
     
     
     

    Blandiana          
     
     
     
     

    1. Blandiana         
    2. Acmariu           
    3. Ibru              
    4. Poieni            
    5. Răcătău           

    9.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Bucium             
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Bucium            
    2. Anghelesti        
    3. Bisericani        
    4. Bucium-Sat        
    5. Cerbu             
    6. Ciuculesti        
    7. Coloseni          
    8. Dogaresti         
    9. Feresti           
    10. Florești          
    11. Gura Izbitei      
    12. Helesti           
    13. Izbicioara        
    14. Izbita            
    15. Jurcuiesti        
    16. Lupulesti         
    17. Măgura            
    18. Muntari           
    19. Petreni           
    20. Poiana            
    21. Poieni            
    22. Stilnisoara       
    23. Valea Abruzel     
    24. Valea Alba        
    25. Valea Cerbului    
    26. Valea Negrilesii  
    27. Valea Poienii     
    28. Valea Sesii       
    29. Văleni            
    30. Vîlcea            

    10.
     
     

    Cenade             
     
     

    1. Cenade            
    2. Capu Dealului     
    3. Gorgan            

    11.
     
     

    Cergău             
     
     

    1. Cergău Mare       
    2. Cergău Mic        
    3. Lupu              

    12.
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Ceru-Băcăinți      
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Ceru-Băcăinți     
    2. Bolovanesti       
    3. Bulbuc            
    4. Cucuta            
    5. Curpeni           
    6. Dumbrăvița        
    7. Fîntînele         
    8. Grosi             
    9. Valea Mare        
    10. Viezuri           

    13.
     
     
     

    Cetatea de Balta   
     
     
     

    1. Cetatea de Balta  
    2. Craciunelu de Sus 
    3. Sintamarie        
    4. Tatirlaua         

    14.
     
     
     
     
     
     
     
     

    Ciuruleasa         
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Ciuruleasa        
    2. Bidigesti         
    3. Bodresti          
    4. Boglesti          
    5. Buninginea        
    6. Ghedulesti        
    7. Matisesti         
    8. Morărești         
    9. Vulcan            

    15.
     
     

    Cilnic             
     
     

    1. Cilnic            
    2. Cut               
    3. Deal              

    16.
     
     

    Cricău             
     
     

    1. Cricău            
    2. Craiva            
    3. Tibru             

    17.
     
     
     
     

    Craciunelu de Jos  
     
     
     
     

    1. Craciunelu de Jos 
    2. Bucerdea Grinoasa 
    3. Cornu             
    4. Pădure            
    5. Pinca             

    18.

    Daia Romana        

    1. Daia Romana       

    19.
     
     

    Dostat             
     
     

    1. Dostat            
    2. Boz               
    3. Dealul Dostatului 

    20.
     
     
     
     

    Fărău              
     
     
     
     

    1. Fărău             
    2. Heria             
    3. Medves            
    4. Sinbenedic        
    5. Silea             

    21.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Galda de Jos       
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Galda de Jos      
    2. Benic             
    3. Cetea             
    4. Galda de Sus      
    5. Lupseni           
    6. Măgura            
    7. Mesentea          
    8. Oiejdea           
    9. Poaiana Galdei    
    10. Raicani           
    11. Zagris            

    22.
     
     

    Gîrbova            
     
     

    1. Gîrbova           
    2. Cărpiniș          
    3. Reciu             

    23.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Girda de Sus       
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Girda de Sus      
    2. Biharia           
    3. Dealu Frumos      
    4. Dealu Ordincusii  
    5. Dobrești          
    6. Ghetari           
    7. Girda Seaca       
    8. Hanasesti         
    9. Huzaresti         
    10. Izvoarele         
    11. Mununa            
    12. Ocoale            
    13. Plai              
    14. Plisti            
    15. Scoarța           
    16. Snide             
    17. Sucesti           

    24.
     
     
     
     

    Hopîrta            
     
     
     
     

    1. Hopîrta           
    2. Silivas           
    3. Spalanca          
    4. Turdaș            
    5. Vama Seaca        

    25.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Horea              
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Horea             
    2. Baba              
    3. Butesti           
    4. Dirlesti          
    5. Fericet           
    6. Giurgiut          
    7. Mancesti          
    8. Maticesti         
    9. Niculești         
    10. Patrusesti        
    11. Petreasa          
    12. Preluca           
    13. Teiu              
    14. Trifești          
    15. Zinzesti          

    26.
     
     
     
     

    Ighiu              
     
     
     
     

    1. Ighiu             
    2. Bucerdea Vinoasa  
    3. Ighiel            
    4. Sard              
    5. Telna             

    27.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Intregalde         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Intregalde        
    2. Dealu Geoagiului  
    3. Ghioncani         
    4. Iliesti           
    5. Ivanis            
    6. Marinesti         
    7. Modolesti         
    8. Necrilesti        
    9. Popești           
    10. Sfircea           
    11. Tecsesti          

    28.
     
     
     
     

    Jidvei             
     
     
     
     

    1. Jidvei            
    2. Balcaciu          
    3. Căpîlna de Jos    
    4. Feisa             
    5. Veseus            

    29.
     
     
     

    Livezile           
     
     
     

    1. Livezile          
    2. Izvoarele         
    3. Poiana Aiudului   
    4. Vălișoara         

    30.
     
     
     
     
     
     
     

    Lopadea Noua       
     
     
     
     
     
     
     

    1. Lopadea Noua      
    2. Asinip            
    3. Beta              
    4. Bagau             
    5. Cicird            
    6. Ciuguzel          
    7. Ocnisoara         
    8. Odverem           

    31.
     

    Lunca Mureșului    
     

    1. Lunca Mureșului   
    2. Gura Arieșului    

    32.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Lupșa              
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Lupșa             
    2. Birdesti          
    3. Birzan            
    4. Curmatura         
    5. După Deal         
    6. Geamana           
    7. Hadarau           
    8. Holobani          
    9. Lazuri            
    10. Lunca             
    11. Manastire         
    12. Margaia           
    13. Musca             
    14. Pitiga            
    15. Piriu-Cărbunari   
    16. Posogani          
    17. Sasa              
    18. Trifești          
    19. Valea Holhorii    
    20. Valea Lupsii      
    21. Valea Sesii       
    22. Vai               
    23. Vinta             

    33.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Meteș              
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Meteș             
    2. Ampoita           
    3. Isca              
    4. Lunca Ampoitei    
    5. Lunca Metesului   
    6. Pădurea           
    7. Poiana Ampoiului  
    8. Poiana Ursului    
    9. Presaca Ampoiului 
    10. Remetea           
    11. Tauti             
    12. Văleni            

    34.
     
     
     

    Mihalț             
     
     
     

    1. Mihalț            
    2. Cistei            
    3. Obreja            
    4. Zaries            

    35.
     
     
     
     
     

    Mirăslău           
     
     
     
     
     

    1. Mirăslău          
    2. Cicau             
    3. Decea             
    4. Lopadea Veche     
    5. Ormeniș           
    6. Rachis            

    36.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Mogoș              
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Mogoș             
    2. Barbesti          
    3. Birlesti          
    4. Birlesti-Catun    
    5. Barzogani         
    6. Bocesti           
    7. Bogdănești        
    8. Butesti           
    9. Cojocani          
    10. Cristești         
    11. Mamaligani        
    12. Negrești          
    13. Oncești           
    14. Poienile Mogoș    
    15. Tomești           
    16. Valea Barnii      
    17. Valea Birlutesti  
    18. Valea Cocesti     
    19. Valea Giogesti    
    20. Valea Mlacii      
    21. Valea Tupilor     

    37.
     
     
     
     
     

    Noslac             
     
     
     
     
     

    1. Noslac            
    2. Captalan          
    3. Copand            
    4. Gabud             
    5. Stina de Mureș    
    6. Valea Ciuciului   

    38.
     
     
     

    Ocoliș             
     
     
     

    1. Ocoliș            
    2. Lunca Larga       
    3. Runc              
    4. Vidolm            

    39.
     
     
     

    Ohaba              
     
     
     

    1. Ohaba             
    2. Colibi            
    3. Maghierat         
    4. Secasel           

    40.
     
     
     
     

    Pianu              
     
     
     
     

    1. Pianu de Sus      
    2. Pianu de Jos      
    3. Plaiuri           
    4. Purcareti         
    5. Strungari         

    41.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Poiana Vadului     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Poiana Vadului    
    2. Costești          
    3. Duduieni          
    4. Fagetu de Jos     
    5. Fagetu de Sus     
    6. Hanasesti         
    7. Lupaiesti         
    8. Mocanesti         
    9. Pastesti          
    10. Petelei           
    11. Stanești          

    42.
     
     
     
     
     

    Ponor              
     
     
     
     
     

    1. Ponor             
    2. După Deal         
    3. Geogel            
    4. Macaresti         
    5. Valea Bucurului   
    6. Vale de Jos       

    43.
     
     
     
     
     
     

    Posaga             
     
     
     
     
     
     

    1. Posaga de Jos     
    2. Cortesti          
    3. Incesti           
    4. Lunca             
    5. Orasti            
    6. Posaga de Sus     
    7. Sagagea           

    44.
     
     
     

    Rădești            
     
     
     

    1. Rădești           
    2. Leorint           
    3. Mescreac          
    4. Șoimuș            

    45.
     

    Rimetea            
     

    1. Rimetea           
    2. Coltesti          

    46.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Rîmeț              
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Rîmeț             
    2. Botani            
    3. Brădești          
    4. Cheia             
    5. Cotorasti         
    6. Florești          
    7. Olteni            
    8. Valea Fagetului   
    9. Valea Inzelului   
    10. Valea Manastirii  
    11. Valea Poienii     
    12. Valea Uzei        
    13. Vlădești          

    47.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Roșia Montană      
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Roșia Montană     
    2. Balmosesti        
    3. Blidesti          
    4. Bunta             
    5. Cărpiniș          
    6. Coasta Hentii     
    7. Corna             
    8. Curaturi          
    9. Daroaia           
    10. Girda-Barbulesti  
    11. Gura Rosiei       
    12. Iacobesti         
    13. Ignatesti         
    14. Soal              
    15. Tarina            
    16. Vîrtop            

    48.
     
     

    Roșia de Secas     
     
     

    1. Roșia de Secas    
    2. Tau               
    3. Ungurei           

    49.
     
     
     
     
     

    Sălciua            
     
     
     
     
     

    1. Sălciua de Jos    
    2. Dealu Caselor     
    3. Dumești           
    4. Sălciua de Sus    
    5. Sub Piatra        
    6. Valea Larga       

    50.
     
     
     

    Saliștea           
     
     
     

    1. Saliștea          
    2. Mărgineni         
    3. Saliștea-Deal     
    4. Tartaria          

    51.
     
     
     
     
     
     
     
     

    Săsciori           
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Săsciori          
    2. Căpîlna           
    3. Dumbrava          
    4. Laz               
    5. Loman             
    6. Plesi             
    7. Răchita           
    8. Sebesel           
    9. Tonea             

    52.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Scărișoara         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Scărișoara        
    2. Birlesti          
    3. Botești           
    4. Fata-Lazesti      
    5. Florești          
    6. Lazesti           
    7. Lespezea          
    8. Matei             
    9. Negesti           
    10. Preluca           
    11. Runc              
    12. Sfoartea          
    13. Stiuleti          
    14. Trincesti         

    53.
     
     

    Sîncel             
     
     

    1. Sîncel            
    2. Iclod             
    3. Panade            

    54.
     
     
     
     

    Sîntimbru          
     
     
     
     

    1. Sîntimbru         
    2. Coslariu          
    3. Dumitra           
    4. Galtiu            
    5. Totoi             

    55.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Sohodol            
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Sohodol           
    2. Bazesti           
    3. Bilanesti         
    4. Bobaresti         
    5. Bradeana          
    6. Burzonesti        
    7. Deoncesti         
    8. Dilimani          
    9. Furduiesti        
    10. Gura Sohodol      
    11. Hoanca            
    12. Joldisesti        
    13. Lazuri            
    14. Lehesti           
    15. Luminesti         
    16. Medresti          
    17. Morărești         
    18. Munesti           
    19. Napaiesti         
    20. Nelegesti         
    21. Nicorești         
    22. Peleș             
    23. Poiana            
    24. Robesti           
    25. Sicoiesti         
    26. Surdesti          
    27. Sebisesti         
    28. Simocesti         
    29. Toci              
    30. Valea Verde       
    31. Vladosesti        

    56.
     
     
     

    Stremt             
     
     
     

    1. Stremt            
    2. Fata Pietrii      
    3. Geoagiu de Sus    
    4. Geomal            

    57.
     
     
     

    Sibot              
     
     
     

    1. Sibot             
    2. Balomiru de Cîmp  
    3. Băcăinți          
    4. Saracsau          

    58.
     
     
     
     
     
     

    Sona               
     
     
     
     
     
     

    1. Sona              
    2. Alecus            
    3. Biia              
    4. Doptau            
    5. Lunca Tirnavei    
    6. Sinmiclaus        
    7. Valea Sasului     

    59.
     
     
     
     
     

    Spring             
     
     
     
     
     

    1. Spring            
    2. Carpen            
    3. Carpenii de Sus   
    4. Cunta             
    5. Drasov            
    6. Vingard           

    60.
     
     
     
     
     
     

    Șugag              
     
     
     
     
     
     

    1. Șugag             
    2. Arti              
    3. Bîrsana           
    4. Dobra             
    5. Jidostina         
    6. Martinie          
    7. Tau Bistra        

    61.
     
     
     
     

    Teiuș              
     
     
     
     

    1. Teiuș             
    2. Beldiu            
    3. Capud             
    4. Coslariu Nou      
    5. Petelca           

    62.
     
     
     
     
     

    Unirea             
     
     
     
     
     

    1. Unirea            
    2. Ciugudu de Jos    
    3. Ciugudu de Sus    
    4. Dumbrava          
    5. Inoc              
    6. Mahaceni          

    63.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Vadu Moților       
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Vadu Moților      
    2. Bodești           
    3. Burzesti          
    4. Dealu Frumos      
    5. Lazesti           
    6. Necșești          
    7. Poduri-Bricesti   
    8. Popestii de Jos   
    9. Popestii de Sus   
    10. Tomutesti         
    11. Totești           
    12. Viltori           

    64.
     
     
     
     
     

    Valea Lungă        
     
     
     
     
     

    1. Valea Lungă       
    2. Făget             
    3. Glogovet          
    4. Lodroman          
    5. Lunca             
    6. Tauni             

    65.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Vidra              
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Vidra             
    2. Băi               
    3. Bobaresti         
    4. Bogdănești        
    5. Bordestii Poieni  
    6. Culdesti          
    7. Dealu Goiesti     
    8. Dos               
    9. Dosu Luncii       
    10. Dosu Vasesti      
    11. Drăgoiești-Lunca  
    12. Ficaresti         
    13. Gligoresti        
    14. Goiesti           
    15. Haiducesti        
    16. Harasti           
    17. Hoanca            
    18. Jeflesti          
    19. Lunca             
    20. Lunca Bisericii   
    21. Lunca de Jos      
    22. Lunca Goiesti     
    23. Lunca Vesesti     
    24. Modolesti         
    25. Nemesi            
    26. Oidesti           
    27. Pitarcesti        
    28. Pleșcuța          
    29. Poieni            
    30. Ponorel           
    31. Puiuletesti       
    32. Runc              
    33. Segaj             
    34. Urdes             
    35. Valea Morii       
    36. Vasesti           
    37. Vilcaneasa        
    38. Vilcesti          
    39. Virtanesti        

    66.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Vîntu de Jos       
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    1. Vîntu de Jos      
    2. Ciocasu           
    3. Cimpu Goblii      
    4. Crișeni           
    5. Dealu Ferului     
    6. Gura Cutului      
    7. Hategana          
    8. Inuri             
    9. Laz               
    10. Matacina          
    11. Mereteu           
    12. Pirau lui Mihai   
    13. Poienita          
    14. Stauini           
    15. Valea Goblii      
    16. Valea lui Mihai   
    17. Valea Vîntului    
    18 Vurpăr             

    JUDEȚUL ARAD
    cu reședința în municipiul Arad

    Municipii
    Orașe
    Localitati componente ale municipiilor și ale orașelor
    Comune
    - din care, suburbane
    Sate
    - din care, aparțin orașelor

    .......................1
    .......................7
    ......................10
    ......................67
    .......................4
    .....................273
    .......................7

    A.
    MUNICIPII

    Denumirea municipiului
     
    1.ARAD
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Comune suburbane
     
    1.Fîntînele
     
     
     
    2.Livada
     
    3.Șofronea
     
    4.Vladimirescu
     
     
     

    Sate componente ale comunei
    suburbane
    1.Fîntînele
    2.Aluniș
    3.Frumușeni
    4.Tisa Nouă
    1.Livada
    2.Sînleani
    1.Șofronea
    2.Sînpaul
    1.Vladimirescu
    2.Cicir
    3.Horia
    4.Mîndruloc

    B.
    ORAȘE

    Denumirea orașului
    1.CHIȘINEU-CRIȘ
    2.CURTICI
    3.INEU
     
    4.LIPOVA
     
     
    5.NĂDLAC
    6.PÎNCOTA
    7.SEBIȘ
     
     

     
     
     
     
    Localități componente ale orașului
    1.LIPOVA
    2.Radna
    3.Șoimoș
     
     
     
     
     

    Sate ce aparțin orașului
    1.Nădab
    1.Dorobanți
    1.Mocrea
     
     
     
     
     
    1.Măderat
    1.Donceni
    2.Prunișor
    3.Sălăjeni

    C.
    COMUNE

    Nr.
    crt.

      Denumirea     
      comunei       

               Satele         
              componente      


         1          

                  2           

      1.
     
     
     

    Almaș           
     
     
     

          1. Almaș            
          2. Cil              
          3. Joia Mare        
          4. Rădești          

      2.
     
     

    Apateu          
     
     

          1. Apateu           
          2. Berechiu         
          3. Motiori          

    3.
     
     
     

    Archis          
     
     
     

          1. Archis           
          2. Bîrzești         
          3. Groseni          
          4. Nermis           

    4.
     
     
     

    Bata            
     
     
     

          1. Bata             
          2. Bacău de Mijloc  
          3. Bulci            
          4. Tela             

    5.
     
     
     
     
     

    Beliu           
     
     
     
     
     

          1. Beliu            
          2. Benesti          
          3. Bochia           
          4. Lunca Teuzului   
          5. Secaci           
          6. Tagadau          

    6.
     
     
     

    Birchiș         
     
     
     

          1. Birchiș          
          2. Capalnas         
          3. Ostrov           
          4. Virismort        

    7.
     
     
     

    Birsa           
     
     
     

          1. Birsa            
          2. Aldesti          
          3. Hodis            
          4. Voivodeni        

    8.
     
     
     
     
     
     
     

    Bîrzava         
     
     
     
     
     
     
     

          1. Bîrzava          
          2. Batuta           
          3. Capruta          
          4. Dumbrăvița       
          5. Grosii Noi       
          6. Lalasint         
          7. Monorostia       
          8. Slatina de Mureș 

    9.
     
     

    Bocsig          
     
     

          1. Bocsig           
          2. Minerau          
          3. Rapsig           

    10.
     
     
     
     

    Brazii          
     
     
     
     

          1. Brazii           
          2. Buceava-Șoimuș   
          3. Iacobini         
          4. Madrigesti       
          5. Secas            

    11.
     
     
     

    Buteni          
     
     
     

          1. Buteni           
          2. Berindia         
          3. Cuied            
          4. Livada           

    12.
     

    Cărând          
     

          1. Cărând           
          2. Selistea         

    13.
     
     

    Cermei          
     
     

          1. Cermei           
          2. Avram Iancu      
          3. Somosches        

    14.
     
     

    Chisindia       
     
     

          1. Chisindia        
          2. Paiuseni         
          3. Vasoaia          

    15.
     
     
     
     

    Conop           
     
     
     
     

          1. Conop            
          2. Belotint         
          3. Chelmac          
          4. Milova           
          5. Odvos            

    16.

    Covasint        

          1. Covasint         

    17.
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Craiva          
     
     
     
     
     
     
     
     
     

          1. Craiva           
          2. Chislaca         
          3. Ciuntesti        
          4. Coroi            
          5. Maraus           
          6. Rogoz de Beliu   
          7. Stoinesti        
          8. Susag            
          9. Siad             
         10. Tălmaci          

    18.
     
     
     
     

    Dezna           
     
     
     
     

          1. Dezna            
          2. Buhani           
          3. Laz              
          4. Neagra           
          5. Slatina de Criș  

    19.
     
     
     
     

    Dieci           
     
     
     
     

          1. Dieci            
          2. Cociuba          
          3. Crocna           
          4. Revetis          
          5. Roșia            

    20.
     
     
     
     

    Dorgos          
     
     
     
     

          1. Dorgos           
          2. Bruznic          
          3. Patirs           
          4. Ususau           
          5. Zabalt           

    21.
     
     
     

    Felnac          
     
     
     

          1. Felnac           
          2. Bodrogu Nou      
          3. Călugăreni       
          4. Zădăreni         

    22.
     
     

    Ghioroc         
     
     

          1. Ghioroc          
          2. Cuvin            
          3. Minis            

    23.
     

    Grăniceri       
     

          1. Grăniceri        
          2. Siclau           

    24.
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Gurahonț        
     
     
     
     
     
     
     
     
     

          1. Gurahonț         
          2. Bontesti         
          3. Dulcele          
          4. Fenis            
          5. Hontisor         
          6. Iosas            
          7. Mustesti         
          8. Pescari          
          9. Valea Mare       
         10. Zimbru           

    25.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Hălmagiu        
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

          1. Hălmagiu         
          2. Bănești          
          3. Bodești          
          4. Brusturi         
          5. Cristești        
          6. Ionești          
          7. Leasa            
          8. Lestioara        
          9. Poienari         
         10. Tisa             
         11. Tarmure          

    26.
     
     
     
     

    Hălmăgel        
     
     
     
     

          1. Hălmăgel         
          2. Luncsoara        
          3. Sîrbi            
          4. Tirnavita        
          5. Tohesti          

    27.
     
     
     
     
     

    Hășmaș          
     
     
     
     
     

          1. Hășmaș           
          2. Agrisu Mic       
          3. Botfei           
          4. Clit             
          5. Comănești        
          6. Urvisu de Beliu  

    28.
     
     
     

    Ignești         
     
     
     

          1. Ignești          
          2. Minead           
          3. Nadalbesti       
          4. Șușani           

    29.
     
     

    Iratosu         
     
     

          1. Iratosu          
          2. Variasu Mare     
          3. Variasu Mic      

    30.
     

    Macea           
     

          1. Macea            
          2. Sînmartin        

    31.
     
     
     

    Misca           
     
     
     

          1. Misca            
          2. Satu Nou         
          3. Vînători         
          4. Zerindu Mic      

    32.
     

    Moneasa         
     

          1. Moneasa          
          2. Ranusa           

    33.
     

    Olari           
     

          1. Olari            
          2. Șintea Mica      

    34.
     
     
     

    Păuliș          
     
     
     

          1. Păuliș           
          2. Baratca          
          3. Cladova          
          4. Simbateni        

    35.
     
     
     

    Pecica          
     
     
     

          1. Pecica           
          2. Bodrogu Vechi    
          3. Sederhat         
          4. Turnu            

    36.
     

    Peregu Mare     
     

          1. Peregu Mare      
          2. Peregu Mic       

    37.
     
     
     
     
     

    Petriș          
     
     
     
     
     

          1. Petriș           
          2. Corbesti         
          3. Ilteu            
          4. Obîrșia          
          5. Roșia Noua       
          6. Seliste          

    38.
     

    Pilu            
     

          1. Pilu             
          2. Varsand          

    39.
     
     
     
     
     
     

    Pleșcuța        
     
     
     
     
     
     

          1. Pleșcuța         
          2. Aciuta           
          3. Budești          
          4. Dumbrava         
          5. Gura Văii        
          6. Rostoci          
          7. Talagiu          

    40.
     
     
     
     
     
     
     
     

    Săvîrșin        
     
     
     
     
     
     
     
     

          1. Săvîrșin         
          2. Caprioara        
          3. Cuias            
          4. Halalis          
          5. Pirnesti         
          6. Temesesti        
          7. Toc              
          8. Troas            
          9. Valea Mare       

    41.
     
     
     

    Secusigiu       
     
     
     

          1. Secusigiu        
          2. Munar            
          3. Satu Mare        
          4. Sînpetru German  

    42.
     
     

    Seleuș          
     
     

          1. Seleuș           
          2. Iermata          
          3. Moroda           

    43.

    Șemlac          

          1. Șemlac           

    44.
     
     

    Șintea Mare     
     
     

          1. Șintea Mare      
          2. Adea             
          3. Tipar            

    45.
     

    Sîntana         
     

          1. Sîntana          
          2. Caporal Alexa    

    46.

    Socodor         

          1. Socodor          

    47.
     
     
     
     

    Sagu            
     
     
     
     

          1. Sagu             
          2. Cruceni          
          3. Firiteaz         
          4. Fiscut           
          5. Hunedoara Timisana

    48.

    Șeitin          

          1. Șeitin           

    49.

    Sepreuș         

          1. Sepreuș          

    50.
     
     

    Sicula          
     
     

          1. Sicula           
          2. Cherelus         
          3. Gurba            

    51.
     
     
     
     

    Șilindia        
     
     
     
     

          1. Șilindia         
          2. Camna            
          3. Iercoseni        
          4. Luguzau          
          5. Satu Mic         

    52.

    Șimand          

          1. Șimand           

    53.
     
     

    Siria           
     
     

          1. Siria            
          2. Galsa            
          3. Misca            

    54.
     
     
     

    Șiștarovăț      
     
     
     

          1. Șiștarovăț       
          2. Cuvesdia         
          3. Labasint         
          4. Varnita          

    55.
     
     
     

    Tăut            
     
     
     

          1. Tăut             
          2. Minisel          
          3. Minisu de Sus    
          4. Nadas            

    56.
     
     
     
     
     

    Tîrnova         
     
     
     
     
     

          1. Tîrnova          
          2. Agrisu Mare      
          3. Araneag          
          4. Chier            
          5. Draut            
          6. Dud              

    57.
     
     
     
     
     

    Vărădia de Mureș
     
     
     
     
     

          1. Vărădia de Mureș 
          2. Baia             
          3. Julita           
          4. Lupesti          
          5. Nicolae Bălcescu 
          6. Stejar           

    58.
     
     

    Vinga           
     
     

          1. Vinga            
          2. Mailat           
          3. Mănăștur         

    59.
     
     
     
     
     
     
     

    Vîrfurile       
     
     
     
     
     
     
     

          1. Vîrfurile        
          2. Avram Iancu      
          3. Grosi            
          4. Lazuri           
          5. Magulicea        
          6. Mermesti         
          7. Poiana           
          8. Vidra            

    60.
     
     

    Zăbrani         
     
     

          1. Zăbrani          
          2. Chesint          
          3. Neudorf          

    61.
     

    Zarand          
     

          1. Zarand           
          2. Cintei           

    62.
     

    Zerind          
     

          1. Zerind           
          2. Iermata Neagra   

    63.
     
     

    Zimandu Nou     
     
     

          1. Zimandu Nou      
          2. Andrei Saguna    
          3. Zimandeuz        

    JUDEȚUL ARGEȘ
    cu reședința în municipiul Pitești

    Municipii
    Orașe
    Localitati componente ale municipiilor și ale orașelor
    Comune
    - din care, suburbane
    Sate
    - din care, aparțin orașelor

    ......................1
    ......................4
    ......................7
    .....................94
    ......................6
    ....................578
    .....................10

    A.
    MUNICIPII

    Denumirea municipiului
     
    1.PITEȘTI
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Comune suburbane
     
    1.Bascov
     
     
     
     
     
     
     
    2.Bradu
     
    3.Colibași
     
     
     
     
    4.Mărăcineni
     
    5.Ștefănești
     
     
     
     
     
     
     

    Sate componente ale
    comunei suburbane
    1.Bascov
    2.Brăileni
    3.Glîmbocu
    4.Mica
    5.Prislopu Mic
    6.Schiau
    7.Uiasca
    8.Valea Ursului
    1.Bradu
    2.Geamăna
    1.Mioveni
    2.Clucereasa
    3.Colibași
    4.Făgetu
    5.Racovița
    1.Mărăcineni
    2.Argeselu
    1.Ștefănești
    2.Enculești
    3.Golești
    4.Izvorani
    5.Stefăneștii Noi
    6.Valea Mare-Podgoria
    7.Viișoara
    8.Zăvoi

    B.
    ORAȘE

    Denumirea orașului
     
    1.CÎMPULUNG
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    2.COSTEȘTI
     
     
     
     
     
    3.CURTEA DE ARGEȘ
    4.TOPOLOVENI
     
     
     
     

    Comune suburbane
     
     
     
    1.Valea Mare-Pravăț
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Localități componente ale orașului
     
    1.CÎMPULUNG
    2.Valea Rumâneștilor
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    1.CURTEA DE ARGEȘ
    2.Noapteș
     
     
     
     

    Sate componente ale
    comunei suburbane
     
     
    1.Valea Mare-Pravăț
    2.Bilcești
    3.Colnic
    4.Fîntînea
    5.Gura Pravăț
    6.Nămăești
    7.Pietroasa
    8.Șelari
    Sate ce aparțin orașului
    1.Broșteni
    2.Lăceni
    3.Pîrvu Roșu
    4.Podu Broșteni
    5.Smei
    6.Stîrci
     
     
    1.Boțîrcani
    2.Crintești
    3.Gorănești
    4.Țigănești

    C.
    COMUNE

    Nr.
    crt.

      Denumirea      
      comunei        

               Satele          
              componente       


         1           

                  2            

    1.
     
     
     
     
     
     

    Albeștii de Argeș
     
     
     
     
     
     

       1. Albeștii Paminteni   
       2. Albeștii Ungureni    
       3. Bratesti             
       4. Doblea               
       5. Dobrotu              
       6. Dumiresti            
       7. Florieni             

    2.
     
     

    Albeștii de Muscel
     
     

       1. Bughea de Sus        
       2. Albești              
       3. Cîndesti              

    3.
     
     
     
     

    Albota           
     
     
     
     

       1. Albota               
       2. Cerbu                
       3. Frătești             
       4. Gura Văii            
       5. Mares                

    4.
     
     
     

    Aninoasa         
     
     
     

       1. Aninoasa             
       2. Broșteni             
       3. Slănic               
       4. Valea Silistii       

    5.
     
     

    Arefu            
     
     

       1. Capatinenii Paminteni
       2. Arefu                
       3. Capatinenii Ungureni 

    6.
     
     
     
     
     
     

    Babana           
     
     
     
     
     
     

       1. Babana               
       2. Bajanesti            
       3. Ciobanesti           
       4. Cotmenita            
       5. Grosi                
       6. Lupueni              
       7. Slatioarele          

    7.
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Băiculești       
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Băiculești           
       2. Alunisu              
       3. Anghinesti           
       4. Argesani             
       5. Manicesti            
       6. Stejari              
       7. Tutana               
       8. Valea Brazilor       
       9. Valea lui Enache     
      10. Zigoneni             

    8.
     
     
     
     
     
     

    Bălilești        
     
     
     
     
     
     

       1. Bălilești            
       2. Bajesti              
       3. Golești              
       4. Poienita             
       5. Priboaia             
       6. Ulita                
       7. Valea Mare-Bratia    

      9.
     
     
     

    Beleți-Negrești  
     
     
     

       1. Zgripcesti           
       2. Beleți               
       3. Lentea               
       4. Negrești             

    10.
     
     
     

    Berevoești       
     
     
     

       1. Berevoești           
       2. Bratia               
       3. Gamacesti            
       4. Oțelu                

    11.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Birla            
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Birla                
       2. Afrimesti            
       3. Bădești              
       4. Brabeti              
       5. Ciocesti             
       6. Malu                 
       7. MSndra               
       8. Mozăceni-Vale        
       9. Podisoru             
      10. Selareasca           
      11. Urlueni              
      12. Zuvelcati            

    12.
     
     
     
     
     
     

    Bogați           
     
     
     
     
     
     

       1. Bogați               
       2. Birloi               
       4. Chitesti             
       5. Dumbrava             
       6. Glimbocel            
       7. Glimbocelu           
       8. Suseni               

    13.
     
     
     

    Boteni           
     
     
     

       1. Boteni               
       2. Balabani             
       3. Lunca                
       4. Muscel               

    14.
     

    Botești          
     

       1. Botești              
       2. Moșteni-Greci        

    15.
     
     
     
     
     
     
     
     

    Braduleț         
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Braduleț             
       2. Alunisu              
       3. Bradetu              
       4. Cosaci               
       5. Galesu               
       6. Piatra               
       7. Slamnesti            
       8. Uleni                
       9. Ungureni             

    16.
     
     
     
     
     

    Budeasa          
     
     
     
     
     

       1. Budeasa Mare         
       2. Budeasa Mica         
       3. Calotesti            
       4. Galasesti            
       5. Rogojina             
       6. Valea Mărului        

    17.

    Bughea de Jos    

       1. Bughea de Jos        

    18.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Buzoești         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Vulpesti             
       2. Bujoreni             
       3. Buzoești             
       4. Cornatel             
       5. Curteanca            
       6. Ionești              
       7. Podeni               
       8. Redea                
       9. Serboeni             
      10. Tomsanca             
      11. Vladuta              

    19.
     
     

    Căldăraru        
     
     

       1. Căldăraru            
       2. Burdea               
       3. Strimbeni            

    20.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Călinești        
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Vranesti             
       2. Călinești            
       3. Ciocănești           
       4. Cirstieni            
       5. Glodu                
       6. Gorganu              
       7. Radu Negru           
       8. Rincaciov            
       9. Udeni-Zăvoi          
      10. Urlucea              
      11. Valea Corbului       
      12. Văleni-Podgoria      

    21.
     
     
     
     
     
     

    Căteasca         
     
     
     
     
     
     

       1. Căteasca             
       2. Catanele             
       3. Cireșu               
       4. Coseri               
       5. Gruiu                
       6. Recea                
       7. Siliștea             

    22.
     
     
     
     
     
     
     

    Cepari           
     
     
     
     
     
     
     

       1. Ceparii PămSntului   
       2. Carpenis             
       3. Ceparii Ungureni     
       4. Morasti              
       5. Sendrulesti          
       6. Urluiesti            
       7. Valea Magurei        
       8. Zamfiresti           

    23.
     
     

    Cetățeni         
     
     

       1. Cetățeni             
       2. Laicai               
       3. Valea Cetatuia       

    24.
     
     
     

    Cicănești        
     
     
     

       1. Cicănești            
       2. Bărăsti              
       3. Mioarele             
       4. Urechești            

    25.
     
     
     
     

    CiofrSngeni      
     
     
     
     

       1. CiofrSngeni          
       2. Burlusi              
       3. Lacurile             
       4. Piatra               
       5. Schitu-Matei         

    26.
     
     
     
     
     
     
     
     

    Ciomăgești       
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Radutesti            
       2. Beculesti            
       3. Bratia               
       4. Ciomăgești           
       5. Cungrea              
       6. Dogari               
       7. Fedelesoiu           
       8. Giuclani             
       9. Păunești             

    27.
     
     
     
     
     
     
     

    Cocu             
     
     
     
     
     
     
     

       1. Rachitele de Jos     
       2. Bărbătești           
       3. Cocu                 
       4. Crucisoara           
       5. Facaletesti          
       6. Greabanu             
       7. Popești              
       8. Rachitele de Sus     

    28.
     
     
     
     
     
     
     

    Corbeni          
     
     
     
     
     
     
     

       1. Corbeni              
       2. Berindesti           
       3. Bucșenești           
       4. Oestii Paminteni     
       5. Oestii Ungureni      
       6. Poienari             
       7. Rotunda              
       8. Turburea             

    29.
     
     
     
     
     

    Corbi            
     
     
     
     
     

       1. Corbi                
       2. Corbsori             
       3. Jgheaburi            
       4. Poduri               
       5. Poienarei            
       6. Stanești             

    30.
     
     
     
     
     
     

    Cosești          
     
     
     
     
     
     

       1. Cosești              
       2. JupSnești            
       3. Lapusani             
       4. Leicesti             
       5. Pacioiu              
       6. Petrești             
       7. Priseaca             

    31.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Cotmeana         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Cotmeana             
       2. Bascovele            
       3. Bunești              
       4. Costești             
       5. Dea]u Pădurii        
       6. Dragolesti           
       7. Lintesti             
       8. Negesti              
       9. Pielești             
      10. Săndulești           
      11. Spiridoni            
      12. Ursoaia              
      13. Virloveni            
      14. Zamfiresti           

    32.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Cuca             
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Cuca                 
       2. Baltata              
       3. Barbalani            
       4. Circesti             
       5. Cotu                 
       6. Crivatu              
       7. Launele de Sus       
       8. Macai                
       9. Mănești              
      10. Sinești              
      11. Stanicei             
      12. Teodoresti           
      13. Valea Cucii          
      14. Vonigeasa            

    33.
     
     

    Davidești        
     
     

       1. Davidești            
       2. Contești             
       3. Voroveni             

    34.
     
     

    DSmbovicioara    
     
     

       1. DSmbovicioara        
       2. Ciocanu              
       3. Podu DSmboviței      

    35.
     
     
     
     

    DSrmănești       
     
     
     
     

       1. DSrmănești           
       2. Negreni              
       3. Piscani              
       4. Valea Nandrii        
       5. Valea Rizii          

    36.
     

    Dobrești         
     

       1. Dobrești             
       2. Furesti              

    37.

    Domnești         

       1. Domnești             

    38.
     

    Dragoslavele     
     

       1. Dragoslavele         
       2. Valea Hotarului      

    39.
     
     
     

    Drăganu          
     
     
     

       1. Drăganu-Olteni       
       2. Băcești              
       3. Dumbrăvești          
       4. Prislopu Mare        

    40.
     
     
     
     

    Godeni           
     
     
     
     

       1. Godeni               
       2. Bordeteni            
       3. Capu Piscului        
       4. Cotești              
       5. Malu                 

    41.
     
     

    HSrsești         
     
     

       1. HSrsești             
       2. Ciobani              
       3. Martalogi            

    42.
     
     
     
     
     
     

    HSrtiești        
     
     
     
     
     
     

       1. HSrtiești            
       2. BSrzești             
       3. Dealu                
       4. Huluba               
       5. Lespezi              
       6. Lucieni              
       7. Vulturești           

    43.

    Izvoru           

       1. Izvoru               

    44.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Leordeni         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Leordeni             
       2. Baloteasca           
       3. Baila                
       4. Bintau               
       5. Budisteni            
       6. Ciolcesti            
       7. Ciulnița             
       8. Circiumaresti        
       9. Cotu Malului         
      10. Glimbocata           
      11. Glimbocata-Deal      
      12. Glodu                
      13. Moara Mocanului      
      14. Schitu Scoicesti     

    45.
     
     

    Lerești          
     
     

       1. Lerești              
       2. PojorSta             
       3. Voinești             

    46.
     
     
     
     
     
     
     
     

    Lunca Corbului   
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Lunca Corbului       
       2. Bumbueni             
       3. Catane               
       4. Ciesti               
       5. Langesti             
       6. Mirghia de Jos       
       7. Mirghia de Sus       
       8. Padureti             
       9. Silisteni            

    47.
     
     
     
     

    Mălureni         
     
     
     
     

       1. Mălureni             
       2. Bunești              
       3. Pauleasca            
       4. Toplița              
       5. Zărnești             

    48.
     
     
     
     
     
     
     
     

    Merișani         
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Merișani             
       2. Borlești             
       3. Brateasca            
       4. Capu Piscului        
       5. Crimpotani           
       6. Dobrogostea          
       7. Malu Vinat           
       8. Varzaru              
       9. VSlcelele            

    49.
     
     
     

    Micești          
     
     
     

       1. Micești              
       2. Brinzari             
       3. Pauleasca            
       4. Purcareni            

    50.
     
     
     
     
     
     

    Mihăești         
     
     
     
     
     
     

       1. Mihăești             
       2. Draghici             
       3. Furnicosi            
       4. Rudeni               
       5. Valea Bradului       
       6. Valea Popii          
       7. Vacarea              

    51.
     
     
     
     

    Mioarele         
     
     
     
     

       1. Matau                
       2. Aluniș               
       3. Chilii               
       4. Cocenesti            
       5. Suslanesti           

    52.
     

    Mirosi           
     

       1. Mirosi               
       2. Surdulcesti          

    53.
     
     
     
     
     

    Morărești        
     
     
     
     
     

       1. Morărești            
       2. Dedulesti            
       3. Dealu Obejdeanului   
       4. Luminile             
       5. Mancioiu             
       6. Sapunari             

    54.
     
     
     
     
     
     

    Moșoaia          
     
     
     
     
     
     

       1. Moșoaia              
       2. Batrini              
       3. Ciocanai             
       4. Dealu Viilor         
       5. Hintesti             
       6. Lazaresti            
       7. Smeura               

    55.
     
     

    Mozăceni         
     
     

       1. Mozăceni             
       2. Babaroaga            
       3. Zidurile             

    56.
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Mușătești        
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Vilsanesti           
       2. Bolovanesti          
       3. Costești-Vilsan      
       4. Mușătești            
       5. Prosia               
       6. Robaia               
       7. Stroești             
       8. Valea Faurului       
       9. Valea lui Mas        
      10. Valea Muscelului     

    57.
     
     
     

    Negrași          
     
     
     

       1. Negrași              
       2. Birlogu              
       3. Buta                 
       4. Mozacu               

    58.
     
     
     

    Nucsoara         
     
     
     

       1. Nucsoara             
       2. Gruiu                
       3. Sboghitesti          
       4. Slatina              

    59.
     

    Oarja            
     

       1. Oarja                
       2. Ceausesti            

    60.
     
     
     
     

    Pietroșani       
     
     
     
     

       1. Pietroșani           
       2. Rădești              
       3. Gănești              
       4. Retevoiesti          
       5. Varzaroaia           

    61.
     
     
     

    Poienarii de Argeș
     
     
     

       1. Poienari             
       2. Ceauresti            
       3. Ioanicesti           
       4. Tomulesti            

    62.
     
     
     
     

    Poienarii de     
    Muscel           
     
     
     

       1. Poienari             
       2. Grosani              
       3. Jugur                
       4. Șerbănești           
       5. Valea Indarat        

    63.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Poiana Lacului   
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Poiana Lacului       
       2. Catunasi             
       3. Cepari               
       4. Dealu Orașului       
       5. Dealu Viilor         
       6. Dinculesti           
       7. Galeteanu            
       8. Gardinesti           
       9. Gilcesti             
      10. Metofu               
      11. Paduroiu din Deal    
      12. Paduroiu din Vale    
      13. Samara               

    64.
     
     
     
     
     
     

    Popești          
     
     
     
     
     
     

       1. Popești              
       2. Adunați              
       3. Bucov                
       4. Palanga              
       5. Purcareni            
       6. Rica                 
       7. Slobozia             

    65.
     
     
     
     
     
     
     

    Priboieni        
     
     
     
     
     
     
     

       1. Priboieni            
       2. Albotele             
       3. Paraschivesti        
       4. Samaila              
       5. Pitoi                
       6. Valea Mare           
       7. Valea Nenii          
       8. Valea Popii          

    66.
     
     
     
     
     
     

    Rătești          
     
     
     
     
     
     

       1. Rătești              
       2. Ciupa-Manciulescu    
       3. Furduesti            
       4. Mavrodolu            
       5. Nejlovelu            
       6. Patuleni             
       7. Tigveni              

    67.
     
     
     
     

    Recea            
     
     
     
     

       1. Recea                
       2. Deagu de Jos         
       3. Deagu de Sus         
       4. Goleasca             
       5. Orodel               

    68.
     
     
     

    Rociu            
     
     
     

       1. Rociu                
       2. Gliganu de Jos       
       3. Gliganu de Sus       
       4. Șerbănești           

    69.
     

    Rucăr            
     

       1. Rucăr                
       2. Satic                

    70.
     

    Sălătrucu        
     

       1. Sălătrucu            
       2. Văleni               

    71.
     
     
     
     
     
     
     

    Săpata           
     
     
     
     
     
     
     

       1. Mirtesti             
       2. Banaresti            
       3. Dealu Bradului       
       4. Draghicesti          
       5. Gainusa              
       6. Lipia                
       7. Popești              
       8. Turcesti             

    72.
     
     
     
     
     

    Schitu Golești   
     
     
     
     
     

       1. Schitu Golești       
       2. Burnesti             
       3. Costița              
       4. Lazaresti            
       5. Loturi               
       6. Valea Pechii         

    73.
     

    Slobozia         
     

       1. Slobozia             
       2. Nigrisoara           

    74.
     
     
     
     
     
     

    StSlpeni         
     
     
     
     
     
     

       1. StSlpeni             
       2. Dealu Frumos         
       3. Livezeni             
       4. Ogrezea              
       5. Opresti              
       6. Pitigaia             
       7. Rădești              

    75.
     
     
     
     
     
     

    Stoenești        
     
     
     
     
     
     

       1. Stoenești            
       2. Badeni               
       3. Cotenesti            
       4. Lunca Girtii         
       5. Piatra               
       6. Slobozia             
       7. Valea Badenilor      

    76.
     
     
     
     
     

    Stolnici         
     
     
     
     
     

       1. Stolnici             
       2. Cochinesti           
       3. Cotmeana             
       4. Filfani              
       5. Izbasesti            
       6. Vlascuta             

    77.
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Suseni           
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Suseni               
       2. Burdesti             
       3. Cersani              
       4. Chiritesti           
       5. Galesesti            
       6. Odaeni               
       7. Pădureni             
       8. Strimbeni            
       9. Ștefănești           
      10. Tutulesti            

    78.
     

    Ștefan cel Mare  
     

       1. Ștefan cel Mare      
       2. Glavacioc            

    79.
     
     
     
     
     

    Suici            
     
     
     
     
     

       1. Suici                
       2. Ianculesti           
       3. Paltenu              
       4. Păuleni              
       5. Rudeni               
       6. Valea Calului        

    80.
     

    Teiu             
     

       1. Teiu                 
       2. Lesile               

    81.
     
     
     
     
     
     
     

    Tigveni          
     
     
     
     
     
     
     

       1. Tigveni              
       2. Badislava            
       3. Bălilești            
       4. Bălteni              
       5. Birsestii de Jos     
       6. Birsestii de Sus     
       7. Blaju                
       8. Vlădești             

    82.
     
     
     
     

    Titești          
     
     
     
     

       1. Titești              
       2. Bucșenești-Lotasi    
       3. Cismea               
       4. Valea Manastirii     
       5. Valea Stinii         

    83.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Uda              
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Uda                  
       2. Badulesti            
       3. Baranesti            
       4. Braniștea            
       5. Chiritesti           
       6. Cotu                 
       7. Dealu Bisericii      
       8. Dealu Tolcesii       
       9. Diconesti            
      10. Gorani               
      11. Greaban              
      12. Lungulesti           
      13. Miercani             
      14. Rijletu-Govora       
      15. Romana               
      16. Saliștea             

    84.
     
     
     
     
     

    Ungheni          
     
     
     
     
     

       1. Ungheni              
       2. Coltu                
       3. Găujani              
       4. Goia                 
       5. Humele               
       6. Satu Nou             

    85.
     
     
     
     

    Valea Danului    
     
     
     
     

       1. Valea Danului        
       2. Banicesti            
       3. Bolculesti           
       4. Borobanesti          
       5. Vernești             

    86.
     
     
     
     
     
     
     
     

    Valea Iașului    
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Valea Iașului        
       2. Badila               
       3. Barbalatesti         
       4. Borovinesti          
       5. Cerbureni            
       6. Mustatesti           
       7. Ruginoasa            
       8. Ungureni             
       9. Valea Uleiului       

    87.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Vedea            
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

       1. Vedea                
       2. Badicea              
       3. Blejani              
       4. Buretesti            
       5. Chiritesti           
       6. Chitani              
       7. Ciurești             
       8. Dincani              
       9. Fata                 
      10. Fratici              
      11. Izvoru de Jos        
      12. Izvoru de Sus        
      13. Lungani              
      14. Mogoșești            
      15. Prodani              
      16. Ratoi                
      17. Vata                 
      18. Vetisoara            
      19. Virsesti             

    88.
     
     
     

    Vlădești         
     
     
     

       1. Vlădești             
       2. Coteasca             
       3. Draghescu            
       4. Putina               

    JUDEȚUL BACĂU
    cu reședința în municipiul Bacău

    Municipii
    Orașe
    Localitati componente ale municipiilor și ale orașelor
    Comune
    - din care, suburbane
    Sate
    - din care, aparțin orașelor

    ......................2
    ......................5
    .....................18
    .....................80
    ......................6
    ....................491
    .....................-

    A.
    MUNICIPII

    Denumirea municipiului
     
    1.BACĂU
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    2.GHEORGHE
    GHEORGHIU-DEJ
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Comune suburbane
     
    1.Hemeiuș
     
     
    2.Letea Veche
     
     
     
     
    3.Măgura
     
     
     
    4.Mărgineni
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    Comune suburbane
    1.Gura Văii
     
     
     
     
     
    2.Ștefan cel Mare
     
     
     
     
     
     
     

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    Localități componente
    ale municipiului
    GHEORGHE
    GHEORGHIU-DEJ
    2.Borzești
    3.Slobozia
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Sate componente ale
    comunelor suburbane
    1.Hemeiuș
    2.Fîntînele
    3.Lilieci
    1.Letea Veche
    2.Holb
    3.Radomirești
    4.Ruși-Ciutea
    5.Siretu
    1.Măgura
    2.Crihan
    3.Dealu Mare
    4.Sohodol
    1.Mărgineni
    2.Barați
    3.Luncani
    4.Pădureni
    5.Podiș
    6.Poiana
    7.Trebeș
    8.Valea Budului
    Sate componente ale
    comunei suburbane
     
     
     
     
     
    1.Gura Văii
    2.Capăta
    3.Dumbrava
    4.Motocești
    5.Păltinata
    6.Temelia
    1.Ștefan cel Mare
    2.Bogdana
    3.Buciumi
    4.Gutinaș
    5.Negoiești
    6.Răcăuți
    7.Rădeana
    8.Viișoara

    B.
    ORAȘE

    Denumirea orașului
    1.BUHUȘI
     
     
    2.COMĂNEȘTI
     
     
    3.MOINEȘTI
     
    4.SLĂNIC-MOLDOVA
     
     
    5.TÎRGU OCNA
     
     

    Localități componente ale orașului
    1.BUHUȘI
    2.Marginea
    3.Runcu
    1.COMĂNEȘTI
    2.Podei
    3.Vermești
    1.MOINEȘTI
    2.Găzărie
    1.SLĂNIC-MOLDOVA
    2.Cerdac
    3.Cireșoaia
    1.TÎRGU OCNA
    2.Poieni
    3.Vîlcele

    C.
    COMUNE

    Nr.
    crt.

    Denumirea
    comunei

    Satele
    componente

    0

    1

    2

    1.

    Agas

    1. Agas
    2. Beleghet
    3. Cosnea
    4. Cotumba
    5. Diaconesti
    6. Goioasa
    7. Preluci
    8. Sulta

    2.

    Ardeoani

    1. Ardeoani
    2. Leontinesti

    3.

    Asau

    1. Asau
    2. Apa Asau
    3. Ciobanus
    4. Lunca Asau
    5. Păltiniș
    6. Straja

    4.

    Balcani

    1. Balcani
    2. Frumoasa
    3. Ludasi
    4. Schitu Frumoasa

    5.

    Berești-Bistrița

    1. Berești-Bistrița
    2. Brad
    3. Ciumasi
    4. Climesti
    5. Dumbrava
    6. Fagetel
    7. Itesti
    8. Pădureni

    6.

    Berești-Tazlău

    1. Berești-Tazlău
    2. Bosoteni
    3. Enachesti
    4. Prisaca
    5. Rom?nești
    6. Tescani
    7. Turluianu

    7.

    Berzunți

    1. Berzunți
    2. Buda
    3. Dragomir

    8.

    Bîrsănești

    1. Bîrsănești
    2. Albele
    3. Bratesti
    4. Caraclau

    9.

    Blăgești

    1. Blăgești
    2. Buda
    3. Poiana Negustorului
    4. Tirdenii Mari
    5. Valea lui Ion

    10.

    Bogdănești

    1. Bogdănești
    2. Filipești

    11.

    Brusturoasa

    1. Brusturoasa
    2. Buruienis
    3. Buruienisu de Sus
    4. Camenca
    5. Cuchinis
    6. Hinganesti

    12.

    Buhoci

    1. Buhoci
    2. Bijghir
    3. Buhocel
    4. Coteni
    5. Dospinesti

    13.

    Cașin

    1. Cașin
    2. Curita

    14.

    Căiuți

    1. Căiuți
    2. Blidari
    3. Boistea
    4. Florești
    5. Heltiu
    6. Marcesti
    7. Popeni
    8. Pralea
    9. Vrinceni

    15.

    Cleja

    1. Cleja
    2. Somusca
    3. Valea Mica

    16.

    Colonești

    1. Colonești
    2. Calini
    3. Poiana
    4. Satu Nou
    5. Spria
    6. Valea Mare
    7. Zapodia

    17.

    Corbasca

    1. Corbasca
    2. Bacioiu
    3. Marvila
    4. Poglet
    5. Rogoaza
    6. Scărișoara
    7. VSlcele

    18.

    Coțofănești

    1. Coțofănești
    2. Bilc
    3. Boistea de Jos
    4. Borsani
    5. Tamasoaia

    19.

    Damienești

    1. Damienești
    2. Călugăreni
    3. Drăgești
    4. Pădureni

    20.

    Dărmănești

    1. Dărmănești
    2. Darmaneasca
    3. Lapoș
    4. Pagubeni
    5. Plopu
    6. Salatruc

    21.

    Dealu Morii

    1. Dealu Morii
    2. Banca
    3. Bălănești
    4. Blaga
    5. Bobos
    6. Bodeasa
    7. Bostanesti
    8. Calapodesti
    9. Cauia
    10. Dorofei
    11. Ghionoaia
    12. Gradesti
    13. Negulesti
    14. Tavadaresti

    22.

    Dofteana

    1. Dofteana
    2. Bogata
    3. Cucuieti
    4. Haghiac
    5. Larga
    6. Seaca
    7. Ștefan Voda

    23.

    Fărăoani

    1. Fărăoani

    24.

    Filipeni

    1. Filipeni
    2. Balaia
    3. Brad
    4. Fruntesti
    5. Mărăști
    6. Pădureni
    7. Slobozia
    8. Valea Botului

    25.

    Filipești

    1. Filipești
    2. Boanta
    3. Cirligi
    4. Cornești
    5. Cotu Grosului
    6. Galbeni
    7. Hirlesti
    8. Oniscani

    26.

    Găiceana

    1. Găiceana
    2. Arini
    3. Hutu
    4. Popești

    27.

    Ghimeș-Făget

    1. Făget
    2. Bolovanis
    3. Fagetu de Sus
    4. Ghimeș
    5. Rachitis
    6. Tarhausi

    28.

    Gîrleni

    1. Girlenii de Sus
    2. GSrleni
    3. Lespezi
    4. Surina

    29.

    Glăvănești

    1. Glăvănești
    2. Frumuselu
    3. Muncelu
    4. Putredeni
    5. Razesu

    30.

    Helegiu

    1. Helegiu
    2. Bratila
    3. Deleni
    4. Dragugesti

    31.

    Horgești

    1. Horgești
    2. Bazga
    3. Galeri
    4. Marascu
    5. Răcătău-Razesti
    6. Răcătău de Jos
    7. Recea
    8. Sohodor

    32.

    Huruiești

    1. Huruiești
    2. Capotesti
    3. Florești
    4. Fundoaia
    5. Ocheni
    6. Perchiu
    7. Pradais

    33.

    Izvoru Berheciului

    1. Izvoru Berheciului
    2. Antohesti
    3. Baimac
    4. Faghieni
    5. ObSrșia
    6. Otelesti
    7. Pădureni

    34.

    Lipova

    1. Lipova
    2. Milosu
    3. Satu Nou
    4. Valea Caselor
    5. Valea Hogei
    6. Valea Mărului
    7. Valea Mosneagului

    35.

    Livezi

    1. Livezi
    2. Balaneasa
    3. Orasa
    4. Poiana
    5. Prajoaia
    6. Scariga

    36.

    Luizi-Călugăra

    1. Luizi-Călugăra
    2. Osebiti

    37.

    Măgirești

    1. Măgirești
    2. Prajesti
    3. Stanești
    4. Sesuri
    5. Valea Arinilor

    38.

    Mânăstirea Cașin

    1. Mânăstirea Cașin
    2. Lupesti
    3. Pirvulesti
    4. Scutaru

    39.

    Motoșeni

    1. Motoșeni
    2. Biclesti
    3. Chetreni
    4. Chicerea
    5. Cociu
    6. Cornățelu
    7. FSntSnele
    8. Fundatura
    9. Gura Craiesti
    10. Poiana
    11. Praja
    12. Rotaria
    13. Sendresti
    14. Tepoaia

    40.

    Negri

    1. Negri
    2. Brad
    3. Călinești
    4. Migla
    5. Poiana
    6. Ursoaia

    41.

    Nicolae Bălcescu

    1. Nicolae Bălcescu
    2. Baltata
    3. Buchila
    4. Galbeni
    5. Larguta
    6. Sarata
    7. Valea Seaca

    42.

    Oituz

    1. Oituz
    2. Calcii
    3. Ferestrau-Oituz
    4. Hirja
    5. Marginea
    6. Poiana Sarata

    43.

    Oncești

    1. Oncești
    2. Barboasa
    3. Dealu Perjului
    4. Oncestii Vechi
    5. Satu Nou
    6. Tarnita
    7. Taula

    44.

    Orbeni

    1. Orbeni
    2. Scurta

    45.

    Palanca

    1. Palanca
    2. Cadaresti
    3. Ciughes
    4. Pajistea
    5. Popoiu

    46.

    Parava

    1. Parava
    2. Dragusani
    3. Radoaia
    4. Teiuș

    47.

    Parîncea

    1. Parîncea
    2. Barna
    3. Milestii de Jos
    4. Milestii de Sus
    5. Nănești
    6. Nastaseni
    7. Poieni
    8. Satu Nou
    9. Văleni
    10. Vladnic

    48.

    Pîncești

    1. Pîncești
    2. Chilia Benei
    3. Dienet
    4. Fulgeris
    5. Fundu Văii
    6. Motoc
    7. Petrești
    8. Soci

    49.

    Pîrgărești

    1. Pîrgărești
    2. Bahna
    3. Nicorești
    4. Piriu Boghii
    5. Satu Nou

    50.

    Pîrjol

    1. Pîrjol
    2. Bahnaseni
    3. Barnesti
    4. Basasti
    5. CSmpeni
    6. Haineala
    7. Pustiana
    8. Tarita

    51.

    Plopana

    1. Plopana
    2. Budești
    3. Dorneni
    4. Fundu Tutovei
    5. Itcani
    6. Rusenii Razesti
    7. Rusenii de Sus
    8. Straminoasa
    9. Tigira

    52.

    Podu Turcului

    1. Podu Turcului
    2. Bălănești
    3. Căbești
    4. Fichitesti
    5. Giurgioana
    6. Hanta
    7. Lehancea
    8. Plopu
    9. Racusana
    10. SSrbi

    53.

    Poduri

    1. Poduri
    2. Bucsesti
    3. Cernu
    4. Cornet
    5. Negreni
    6. Prohozesti
    7. Valea Sosii

    54.

    Racova

    1. Racova
    2. Gura Văii
    3. Halmacioaia
    4. Iliesi

    55.

    Răcăciuni

    1. Răcăciuni
    2. Ciucani
    3. Fundu Răcăciuni
    4. Gheorghe Doja
    5. Gisteni
    6. Rastoaca

    56.

    Răchitoasa

    1. Răchitoasa
    2. Barcana
    3. Bucsa
    4. Buda
    5. Burdusaci
    6. Danaila
    7. Dumbrava
    8. Farcașa
    9. Fundatura Răchitoasa
    10. Haghiac
    11. Magazia
    12. Movilița
    13. Oprisesti
    14. Putini
    15. Tochilea

    57.

    Roșiori

    1. Roșiori
    2. Misihanesti
    3. Neguseni
    4. Poieni
    5. Valea Mare
    6. Valea Mica

    58.

    Sascut

    1. Sascut
    2. Berești
    3. Contești
    4. Pancesti
    5. Sascut-Sat
    6. Sehineni
    7. Valea Nacului

    59.

    Sănduleni

    1. Sănduleni
    2. Birzulesti
    3. Coman
    4. Mateiesti
    5. Stufu
    6. Tisa
    7. Versesti

    60.

    Săucești

    1. Săucești
    2. Bogdan Voda
    3. Costei
    4. Schineni
    5. Siretu
    6. Serbesti

    61.

    Scorțeni

    1. Scorțeni
    2. Bogdănești
    3. Florești
    4. Grigoreni
    5. Stejaru
    6. Serpeni

    62.

    Secuieni

    1. Secuieni
    2. Balusa
    3. Berbinceni
    4. Chiticeni
    5. Ciuturesti
    6. Fundeni
    7. Glodisoarele
    8. Odobești
    9. Tisa-Silvestri
    10. Valea Finatulul
    11. Văleni

    63.

    Solonț

    1. Solonț
    2. Cucuieti
    3. Sarata

    64.

    Stănișești

    1. Stănișești
    2. Balotești
    3. Belciuneasa
    4. Benesti
    5. Craiesti
    6. Gorghesti
    7. Slobozia
    8. Slobozia Noua
    9. Văleni

    65.

    Strugari

    1. Strugari
    2. Cetatuia
    3. Iaz
    4. Nadisa
    5. Petricica
    6. Rachitisu

    66.

    Tămași

    1. Tămași
    2. Chetris
    3. Furnicari
    4. Gioseni

    67.

    Tătărăști

    1. Tătărăști
    2. Cornii de Jos
    3. Cornii de Sus
    4. Drăgești
    5. Gherdana
    6. Giurgeni
    7. Ungureni

    68.

    Tîrgu Trotuș

    1. Tîrgu Trotuș
    2. Tuta
    3. Viișoara

    69.

    Traian

    1. Traian
    2. Bogdănești
    3. Hertioana de Jos
    4. Hertioana-Răzeși
    5. Prajesti
    6. Zapodia

    70.

    Ungureni

    1. Ungureni
    2. Bartasesti
    3. Bibiresti
    4. Bota
    5. Botești
    6. GSrla Anei
    7. Viforeni
    8. Zlatari

    71.

    Urechești

    1. Urechești
    2. Cornatel
    3. Lunca Dochiei
    4. Satu Nou
    5. Slobozia

    72.

    Valea Seaca

    1. Valea Seaca
    2. Cucova

    73.

    Vultureni

    1. Vultureni
    2. Bosia
    3. Dadesti
    4. Dorneni
    5. Ghilavesti
    6. Godinestii de Jos
    7. Godinestii de Sus
    8. Lichitiseni
    9. Medeleni
    10. Nazarioaia
    11. Reprivat
    12. Tomozia
    13. Țigănești
    14. Valea Lupului
    15. Valea Merilor
    16. Valea Salciei

    74.

    Zemeș

    1. Zemeș
    2. Bolatau

    JUDETUL BIHOR
    cu reședința în municipiul Oradea

    Municipii
    Orașe
    Localități componente ale municipiilor și ale orașelor
    Comune
    - din care, suburbane
    Sate
    - din care, aparțin orașelor

    ......................1
    ......................7
    .....................21
    .....................87
    ......................3
    ....................435
    .....................-

    A.
    MUNICIPII

    Denumirea municipiului
     
    1.ORADEA
     
     
     
     
     
     
     

    Comune suburbane
     
    1.Sînmartin
     
     
     
     
     
    2.Sîntandrei
     

    Sate componente ale
    comunei suburbane
    1.Sînmartin
    2.Betfia
    3.Cihei
    4.Cordău
    5.Haieu
    6.Rontău
    1.Sîntandrei
    2.Palota

    B.
    ORAȘE

    Denumirea
    orașului
     
    1. ALEȘD
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    2. BEIUȘ
     
    3. DR. PETRU GROZ
    4. MARGHITA
     
     
    5. NUCET
     
     
    6. SALONTA
    7. VAȘCÍU
     
     
     
     
     

     
     
     
     
     
     
     
    Comune
    suburbane
     
    1. Aștileu
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    Localități
    componente
    ale orașului
    1. ALEȘD
    2. Pădurea Neagra
    3. Pestis
    4. Tinaud
     
     
     
     
     
     
     
    1. BEIUȘ
    2. Delani
     
    1. MARGHITA
    2. Chet
    3. Ghenetea
    1. NUCET
    2. Băița
    3. Băița-Plai
     
    1. VAȘCĂU
    2. Cîmp
    3. Cîmp-Moți
    4. Colesti
    5. Varzarii de Jos
    6. Varzarii de Sus

     
     
     
     
     
     
     
    Sate componente
    ale comunei
    suburbane
    1. Aștileu
    2. Calatea
    3. Chistag
    4. Pestere
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

    C.
    COMUNE

    Nr.
    crt.

      Denumirea      
      comunei        

               Satele          
              componente       


         1           

                  2            

      1.
     
     
     
     
     
     
     

    Abram            
     
     
     
     
     
     
     

        1. Abram               
        2. Cohani              
        3. Dijir               
        4. Iteu                
        5. Iteu Nou            
        6. Margine             
        7. Satu Barba          
        8. Suiug               

      2.
     
     
     

    Abrămuț          
     
     
     

        1. Abrămuț             
        2. Crestur             
        3. Fancica             
        4. Petreu              

      3.
     
     
     
     
     

    Aușeu            
     
     
     
     
     

        1. Aușeu               
        2. Cacuciu Vechi       
        3. Codrisoru           
        4. Gheghie             
        5. Grosi               
        6. Luncsoara           

      4.
     
     

    Avram Iancu      
     
     

        1. Avram Iancu         
        2. Ant                 
        3. Tamasda             

      5.
     
     
     
     

    Balc             
     
     
     
     

        1. Balc                
        2. Almașu Mare         
        3. Almașu Mic          
        4. Ghida               
        5. Săldăbagiu de Barcău

       6
     
     
     

    Batar            
     
     
     

        1. Batar               
        2. Arpasel             
        3. Talpos              
        4. Tăut                

      7.
     
     
     
     
     

    Biharia          
     
     
     
     
     

        1. Biharia             
        2. Cauaceu             
        3. Niuved              
        4. Parhida             
        5. Satu Nou            
        6. Tamaseu             

      8.
     
     
     
     

    Boianu Mare      
     
     
     
     

        1. Boianu Mare         
        2. Corboaia            
        3. Huta                
        4. Pagaia              
        5. Rugea               

      9.
     
     
     
     
     

    Borod            
     
     
     
     
     

        1. Borod               
        2. Borozel             
        3. Cetea               
        4. Cornitel            
        5. Serani              
        6. Valea Mare de Criș  

    10.
     
     
     

    Borș             
     
     
     

        1. Borș                
        2. Santaul Mare        
        3. Santaul Mic         
        4. Sîntion             

    11.
     
     
     
     
     

    Bratca           
     
     
     
     
     

        1. Bratca              
        2. Damis               
        3. Delureni            
        4. Lorau               
        5. Panoara             
        6. Valea Crișului      

    12.
     
     
     
     
     
     
     

    Brusturi         
     
     
     
     
     
     
     

        1. Brusturi            
        2. Cuiesd              
        3. Loranta             
        4. Orvisele            
        5. Păulești            
        6. Picleu              
        7. Tiganestii de Criș  
        8. Varasau             

    13.
     
     
     
     

    Budureasa        
     
     
     
     

        1. Budureasa           
        2. Burda               
        3. Saca                
        4. Saliște de Beiuș    
        5. Teleac              

    14.
     

    Buduslau         
     

        1. Buduslau            
        2. Albis               

    15.
     
     

    Bulz             
     
     

        1. Bulz                
        2. Munteni             
        3. Remeți              

    16.
     
     
     
     
     
     
     
     

    Bunțești         
     
     
     
     
     
     
     
     

        1. Bunțești            
        2. Bradet              
        3. Dumbravani          
        4. Ferice              
        5. Lelești             
        6. Poienii de Jos      
        7. Poienii de Sus      
        8. Saud                
        9. Stincesti           

    17.
     
     
     
     

    Căbești          
     
     
     
     

        1. Căbești             
        2. Goila               
        3. Gurbesti            
        4. Josani              
        5. Sohodol             

    18.
     
     
     
     

    Căpîlna          
     
     
     
     

        1. Căpîlna             
        2. Ginta               
        3. Rohani              
        4. Săldăbagiu Mic      
        5. Suplacu de Tinca    

    19.
     
     
     

    Carpinet         
     
     
     

        1. Carpinet            
        2. Izbuc               
        3. Leheceni            
        4. Ponoarele           

    20.
     
     
     
     
     
     
     

    Cefa             
     
     
     
     
     
     
     

        1. Cefa                
        2. Ateas               
        3. Berechiu            
        4. Bicaci              
        5. Gepiu               
        6. Inand               
        7. Roit                
        8. Sînnicolau Roman    

    21.
     
     
     
     
     
     

    Ceica            
     
     
     
     
     
     

        1. Ceica               
        2. Bucium              
        3. Ceisoara            
        4. Corbesti            
        5. Cotiglet            
        6. Dusesti             
        7. Incesti             

    22.
     
     
     
     
     
     

    Cetariu          
     
     
     
     
     
     

        1. Cetariu             
        2. Paleu               
        3. Săldăbagiu de Munte 
        4. Sisterea            
        5. Susturogi           
        6. Tautelec            
        7. Uileacu de Munte    

    23.
     
     

    Cherechiu        
     
     

        1. Cherechiu           
        2. Chesereu            
        3. Tîrgușor            

    24.
     
     
     
     
     
     

    Chișlaz          
     
     
     
     
     
     

        1. Chișlaz             
        2. Chiraleu            
        3. Haucesti            
        4. Misca               
        5. Poclusa de Barcău   
        6. Sarsig              
        7. Sinlazar            

    25.
     
     
     

    Ciuhoi           
     
     
     

        1. Ciuhoi              
        2. Cenalos             
        3. Siniob              
        4. Sfirnas             

    26.
     
     

    Ciumeghiu        
     
     

        1. Ciumeghiu           
        2. Boiu                
        3. Ghiorac             

    27.
     
     
     
     

    Cîmpani          
     
     
     
     

        1. Cîmpani             
        2. Finate              
        3. Hîrsești            
        4. Sighistel           
        5. Valea de Sus        

    28.
     
     
     

    Cociuba Mare     
     
     
     

        1. Cociuba Mare        
        2. Carasau             
        3. Chesa               
        4. Petid               

    29.
     
     
     
     
     

    Copăcel          
     
     
     
     
     

        1. Copăcel             
        2. Bucuroaia           
        3. Chijic              
        4. Poiana Tasad        
        5. Sarand              
        6. Surduc              

    30.
     
     
     
     

    Cristioru de Jos 
     
     
     
     

        1. Cristioru de Jos    
        2. Bilc                
        3. Cristioru de Sus    
        4. Poiana              
        5. Saliște de Vașcău   

    31.
     
     
     
     

    Curatele         
     
     
     
     

        1. Curatele            
        2. Beiusele            
        3. Cresuia             
        4. Nimaiesti           
        5. Pocioveliste        

    32.
     

    Curtuișeni       
     

        1. Curtuișeni          
        2. Vasad               

    33.
     
     
     
     

    Derna            
     
     
     
     

        1. Derna               
        2. Dernisoara          
        3. Sacalasau           
        4. Sacalasau Nou       
        5. Tria                

    34.
     
     
     
     

    Diosig           
     
     
     
     

        1. Diosig              
        2. Ianca               
        3. Mihai Bravu         
        4. Roșiori             
        5. Vaida               

    35.
     
     
     
     
     
     
     

    Dobrești         
     
     
     
     
     
     
     

        1. Dobrești            
        2. Cornisesti          
        3. Crincesti           
        4. Hidisel             
        5. Luncasprie          
        6. Racas               
        7. Topa de Jos         
        8. Topa de Sus         

    36.
     
     
     
     
     
     
     
     

    Dragănești       
     
     
     
     
     
     
     
     

        1. Dragănești          
        2. Belejeni            
        3. Grădinari           
        4. Livada Beiusului    
        5. Mizies              
        6. Pantasesti          
        7. Sebiș               
        8. Talpe               
        9. Tiganestii de Beiuș 

    37.
     
     
     
     

    Drăgești         
     
     
     
     

        1. Drăgești            
        2. Dicanesti           
        3. Stracos             
        4. Tasad               
        5. Topesti             

    38.
     
     
     
     

    Finiș            
     
     
     
     

        1. Finiș               
        2. Brusturi            
        3. Fizis               
        4. Ioanis              
        5. Suncuis             

    39.
     
     
     

    Girișu de Criș   
     
     
     

        1. Girișu de Criș      
        2. Cheresig            
        3. Tarian              
        4. Toboliu             

    40.
     
     
     
     

    Hidișelu de Sus  
     
     
     
     

        1. Hidișelu de Sus     
        2. Hidișelu de Jos     
        3. Mierlau             
        4. Sintelec            
        5. Sumugiu             

    41.
     
     
     
     
     
     
     

    Holod            
     
     
     
     
     
     
     

        1. Holod               
        2. Dumbrava            
        3. Dumbrăvița          
        4. Forosig             
        5. Hodis               
        6. Lupoaia             
        7. Valea Mare de Codru 
        8. Vintere             

    42.
     
     
     
     

    Husasău de Tinca