ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 191 din 12 decembrie 2002
privind creşterile salariale ce se vor acorda în anul 2003 personalului bugetar salarizat potrivit Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 24/2000 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza pentru personalul contractual din sectorul bugetar şi personalului salarizat potrivit anexelor nr. II şi III la Legea nr. 154/1998 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza în sectorul bugetar şi a indemnizaţiilor pentru persoane care ocupa funcţii de demnitate publică
EMITENT
  • GUVERNUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 951 din 24 decembrie 2002



    În temeiul art. 114 alin. (4) din Constituţie,
    Guvernul României adopta prezenta ordonanţă de urgenţă.

    Articolul 1

    (1) În anul 2003, salariile personalului contractual din sectorul bugetar stabilite potrivit Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 24/2000 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza pentru personalul contractual din sectorul bugetar, aprobată prin Legea nr. 383/2001, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi indemnizaţiile personalului care ocupa funcţii de demnitate publică, stabilite potrivit anexelor nr. II şi III la Legea nr. 154/1998 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza în sectorul bugetar şi a indemnizaţiilor pentru persoane care ocupa funcţii de demnitate publică, cu modificările ulterioare, avute la 31 decembrie 2002, se majorează în doua etape, astfel:
    a) cu 6% începând cu data de 1 ianuarie 2003;
    b) cu 9% începând cu data de 1 octombrie 2003 faţă de nivelul din luna septembrie.
    (2) Pentru personalul contractual din sectorul bugetar, salarizat potrivit anexei nr. I la Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 24/2000, salariile de baza avute se majorează în doua etape, astfel:
    a) cu 3% începând cu data de 1 ianuarie 2003;
    b) cu 4,5% începând cu data de 1 octombrie 2003 faţă de nivelul din luna septembrie.


    Articolul 2

    (1) În aplicarea prevederilor art. 1 alin. (1), limita minima şi limita maxima a salariilor de baza prevăzute în anexele la Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 24/2000, aprobată prin Legea nr. 383/2001, astfel cum au fost majorate prin Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 42/2001 privind creşterile salariale ce se vor acorda în anul 2001 personalului din sectorul bugetar, aprobată şi modificată prin Legea nr. 387/2001, şi prin Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 187/2001 privind creşterile salariale ce se vor acorda personalului din sectorul bugetar în anul 2002, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 342/2002, se majorează începând cu data de 1 ianuarie 2003 cu 6% şi începând cu data de 1 octombrie 2003 cu 9%.
    (2) În aplicarea prevederilor art. 1 alin. (2) limita maxima se majorează începând cu data de 1 ianuarie 2003 cu 3% şi începând cu data de 1 octombrie 2003 cu 4,5%.
    (3) Prevederile alin. (1) şi alin. (2) se aplică şi pentru personalul la care este stabilit un singur nivel al salariului de baza.


    Articolul 3

    (1) Salariile de baza majorate potrivit art. 2 sunt prevăzute în anexele nr. I a - VI a, pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2003, şi în anexele nr. I b - VI b, pentru perioada 1 octombrie - 31 decembrie 2003, la prezenta ordonanţă de urgenţă.
    (2) Indemnizaţiile persoanelor care ocupa funcţii de demnitate publică alese şi numite, precum şi ale celor care ocupa funcţii asimilate cu funcţii de demnitate publică sunt prevăzute în anexele nr. VII/1 a, VII/2 a şi VIII a, pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2003, şi, respectiv, în anexele nr. VII/1 b, VII/2 b şi VIII b, pentru perioada 1 octombrie - 31 decembrie 2003, la prezenta ordonanţă de urgenţă.
    (3) În salariile de baza corespunzătoare limitei maxime, precum şi în cele corespunzătoare unui singur nivel, prevăzute în anexele la prezenta ordonanţă de urgenţă, este inclusă şi majorarea de până la 8,29%, acordată potrivit Hotărârii Guvernului nr. 403/2001 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. 183 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale.


    Articolul 4

    (1) Salariile de baza individuale, care se situeaza între limitele prevăzute în anexele la Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 24/2000, aprobată prin Legea nr. 383/2001, cu modificările şi completările ulterioare, avute la data aplicării prezentei ordonanţe de urgenţă, vor fi majorate începând cu data de 1 ianuarie 2003 cu 6% şi începând cu data de 1 octombrie 2003 cu 9% faţă de nivelul din luna septembrie, iar pentru personalul salarizat potrivit anexei nr. I la Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 24/2000, aprobată prin Legea nr. 383/2001, cu modificările şi completările ulterioare, cu 3% începând cu data de 1 ianuarie 2003 şi cu 4,5% începând cu data de 1 octombrie 2003.
    (2) În cazul în care salariul de baza majorat cu 6% de la 1 ianuarie 2003 se situeaza sub limita minima stabilită în anexele la prezenta ordonanţă de urgenţă, se acordă salariul de baza prevăzut pentru limita minima.


    Articolul 5

    (1) În anul 2003, personalul salarizat între limitele prevăzute în anexele la prezenta ordonanţă de urgenţă poate beneficia, pe lângă creşterile salariale acordate potrivit art. 1, şi de o creştere salariala prin evaluarea performantelor profesionale individuale realizate în anul 2002, cu încadrarea în nivelul alocaţiilor bugetare aprobate pentru cheltuielile cu salariile prevăzute de lege pentru anul 2003.
    (2) Evaluarea performantelor profesionale individuale se va desfăşura până la finele lunii mai 2003.


    Articolul 6

    Salariile de baza calculate potrivit prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă vor fi rotunjite din 1.000 în 1.000 lei în favoarea salariatului.


    Articolul 7

    (1) Promovarea personalului în anul 2003, în condiţiile legii, se poate face numai pe un post vacant de natura celui pe care urmează să fie promovata persoana şi cu încadrarea în nivelul alocaţiilor bugetare aprobate pentru cheltuielile cu salariile.
    (2) Promovarea în condiţiile legii a persoanelor încadrate pe funcţia de debutant, precum şi a celor care au absolvit studii de nivel superior în specialitatea în care îşi desfăşoară activitatea se face prin transformarea postului pe care acestea sunt încadrate într-un post de nivel superior.


    Articolul 8

    Absolvenţii învăţământului superior de lungă sau de scurta durata, care la data trecerii pe funcţia corespunzătoare studiilor absolvite erau încadraţi pe funcţii cu nivel de studii inferior, specifice domeniului în care au absolvit studiile universitare, se încadrează la gradul profesional corespunzător studiilor absolvite, la care se asigura o creştere de până la 20% a salariului de baza avut.


    Articolul 9

    În vederea stabilirii salariului de baza, în termen de 15 zile de la reluarea activităţii, persoanele angajate în sectorul bugetar aflate în concediu plătit pentru îngrijirea copiilor în vârsta de până la 2 ani, respectiv 3 ani, potrivit legii, persoanele angajate care nu au prestat activitate în ultimele 12 luni fiind în concediu medical sau în concediu fără plata, potrivit legii, precum şi persoanele angajate din instituţiile publice ale căror contracte individuale de muncă sunt suspendate şi persoanele care revin în funcţia publică din care au fost suspendate, în condiţiile legii, vor fi evaluate prin examenul de testare a cunoştinţelor profesionale avute, organizat în acest scop de angajator:
    a) cu persoanele care promovează acest examen se va proceda în acelaşi mod ca şi în cazul persoanelor angajate prin concurs;
    b) persoanelor care nu promovează acest examen li se atribuie salariul avut anterior sau, după caz, salariul minim al funcţiei avute anterior.


    Articolul 10

    Ordonatorii principali de credite pot aproba, o dată pe trimestru, în limita numărului maxim de posturi prevăzut în anexele la Legea bugetului de stat pe anul 2003 nr. 631/2002 şi cu încadrarea în nivelul alocaţiilor bugetare aprobate pentru cheltuielile cu salariile, numai pentru posturile vacante, utilizarea unui număr mai mare de posturi de nivel inferior, prin reducerea corespunzătoare a unui număr de posturi de nivel superior, precum şi modificarea în ceea ce priveşte calitatea acestor posturi, de funcţionar public sau contractual, cu avizul Ministerului Finanţelor Publice şi al Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici.


    Articolul 11

    (1) Pentru rezultate deosebite obţinute în activitatea desfăşurată, ordonatorul de credite poate acorda, în limita a 15% din numărul total al personalului contractual prevăzut în statul de funcţii, un salariu de merit lunar de până la 15% din salariul de baza, care face parte din acesta şi care constituie baza de calcul pentru sporuri şi alte drepturi care se acordă în raport cu salariul de baza. Salariile de merit se vor acorda personalului încadrat pe funcţii de execuţie în proporţie de două treimi din numărul total stabilit în condiţiile prezentului alineat. Ordonatorii principali de credite care au în subordine unităţi bugetare cu un număr redus de posturi pot aproba ca încadrarea în numărul maxim de beneficiari de salariu de merit şi în proportiile stabilite pentru funcţiile de execuţie să se facă la nivelul unităţilor respective luate împreună. Repartizarea numărului de beneficiari de salariu de merit pe unităţile luate în calcul, în acest caz, se face de către ordonatorul principal de credite.
    (2) Personalul care beneficiază de salariu de merit se stabileşte o dată pe an, după aprobarea bugetelor anuale, pe baza rezultatelor obţinute în activitatea desfăşurată în anul precedent, apreciată conform criteriilor elaborate de ordonatorul principal de credite, cu consultarea organizaţiilor sindicale reprezentative la nivel de unitate sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor.
    (3) Pentru personalul contractual nou-angajat, salariul de merit se poate acorda după o perioadă de cel puţin 6 luni de la angajare.
    (4) Personalul încadrat ca debutant nu poate beneficia de salariu de merit pe perioada respectiva.
    (5) Personalul cu indemnizaţie lunară ca unica forma de remunerare a activităţii nu se cuprinde în numărul total de posturi în vederea determinării numărului de beneficiari ai salariului de merit.


    Articolul 12

    (1) Ordonatorii de credite pot acorda premii lunare în limita a 2% din cheltuielile cu salariile aferente personalului contractual, cu încadrare în fondurile aprobate anual prin buget cu aceasta destinaţie. Premiile se pot acorda în cursul anului salariaţilor care au realizat sau au participat direct la obţinerea unor rezultate în activitate, apreciate ca valoroase. Sumele neconsumate pot fi utilizate în lunile următoare, în cadrul aceluiaşi an bugetar.
    (2) În cazurile în care se realizează economii prin reducerea cheltuielilor cu salariile, ordonatorii principali de credite pot aproba acordarea de premii în cursul anului, din economiile realizate, în limita a 2% din cheltuielile cu salariile aferente personalului contractual, prevăzute în bugetul aprobat, pentru personalul contractual din aparatul propriu şi din unităţile subordonate, fără a depăşi valoarea economiilor realizate.
    (3) Premiile individuale se stabilesc de către ordonatorii de credite, în limita sumelor alocate cu aceasta destinaţie de către ordonatorii principali de credite, cu avizul organizaţiilor sindicale reprezentative la nivel de unitate sau, după caz, cu avizul reprezentanţilor salariaţilor, acolo unde nu sunt astfel de organizaţii sindicale.


    Articolul 13

    Personalul din sectorul bugetar necuprins în prezenta ordonanţă de urgenţă, salarizat potrivit legilor speciale, va beneficia de cresteri salariale în anul 2003 prin modificarea în mod corespunzător a prevederilor din actele normative respective.


    Articolul 14

    (1) Anexele nr. Ia, IIa, IIIa, IV/1a-IV/11a, V/1a, V/2a, VI/1a şi VI/2a*) la prezenta ordonanţă de urgenţă modifica şi înlocuiesc, începând cu data de 1 ianuarie 2003 şi până la 30 septembrie 2003, anexele nr. I, II, III/3, IV/1-IV/11, V/1, V/2, VI/1, VI/2 la Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 24/2000, aprobată prin Legea nr. 383/2001, cu modificările şi completările ulterioare.
    (2) Anexele nr. VII/1a, VII/2a şi VIIIa*) la prezenta ordonanţă de urgenţă modifica şi înlocuiesc, începând cu data de 1 ianuarie 2003 şi până la 30 septembrie 2003, anexele nr. II/1, II/2 şi III la Legea nr. 154/1998, cu modificările şi completările ulterioare.
    (3) Anexele nr. Ib, IIb, IIIb, IV/1b-IV/11b, V/1b, V/2b, VI/1b şi VI/2b*) la prezenta ordonanţă de urgenţă modifica şi înlocuiesc, începând cu data de 1 octombrie 2003 şi până la 31 decembrie 2003, anexele nr. Ia, IIa, IIIa, IV/1a-IV/11a, V/1a, V/2a, VI/1a şi VI/2a din aceeaşi ordonanţa.
    (4) Anexele nr. VII/1b, VII/2b şi VIIIb*) la prezenta ordonanţă de urgenţă modifica şi înlocuiesc, începând cu data de 1 octombrie 2003 şi până la 31 decembrie 2003, anexele nr. VII/1a, VII/2a şi VIIIa.
    PRIM-MINISTRU
    ADRIAN NASTASE
    Contrasemnează:
    ---------------
    Ministrul muncii şi
    solidarităţii sociale,
    Marian Sarbu
    Ministrul finanţelor publice,
    Mihai Nicolae Tanasescu
    Bucureşti, 12 decembrie 2002.
    Nr. 191.


    Anexa I a

        (valabil la 01.01.2003)
                  ADMINISTRAŢIA PUBLICA CENTRALA DE SPECIALITATE
           (ministere, alte organe de specialitate din subordinea Guvernului
            ori a ministerelor, serviciile Administraţiei Prezidenţiale*1),
           aparatul de lucru al Guvernului şi aparatul Parlamentului României)
        I. Salarii de baza pentru funcţii de specialitate*)
        A. Funcţii de conducere
             
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      1Secretar generalS16.375.000
      2Secretar general adjunctS14.740.000

        NOTĂ:
        Se utilizează în ministere şi în alte organe centrale de specialitate.
        B. Funcţii de execuţie
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Consilier, expert, inspector de specialitate, revizor contabil; gradul I AS3.400.0008.112.000
      2Consilier, expert, inspector de specialitate, revizor contabil; gradul IS3.100.0007.095.000
      3Consilier, expert, inspector de specialitate, revizor contabil; gradul IIS2.850.0006.427.000
      4Referent de specialitate, inspector de specialitate, revizor contabil; gradul IIIS2.750.0005.761.000
      5Referent de specialitate, inspector de specialitate, revizor contabil; gradul IVS2.700.0005.177.000
      6Referent, inspector, revizor contabil; debutantS2.650.000-
      7Tehnician-economist, secretar superior, referent, interpret relaţii, interpret profesional, subinginer; gradul I ASSD2.800.0007.095.000
      8Tehnician-economist, secretar superior, referent, interpret relaţii, interpret profesional, subinginer; gradul ISSD2.750.0005.761.000
      9Tehnician-economist, secretar superior, referent, interpret relaţii, interpret profesional, subinginer; gradul IISSD2.700.0005.177.000
      10Tehnician-economist, secretar superior, referent, interpret relaţii, interpret profesional, subinginer; gradul IIISSD2.650.0004.676.000
      11Tehnician-economist, secretar superior, referent, interpret relaţii, interpret profesional, subinginer; debutantSSD2.600.000-
      b) Funcţii de execuţie pe grade profesionale din serviciile de contencios
      12Consilier juridic gradul I AS3.400.0008.112.000
      13Consilier juridic gradul IS3.100.0007.095.000
      14Consilier juridic gradul IIS2.850.0006.427.000
      15Consilier juridic gradul IIIS2.750.0005.761.000
      16Consilier juridic gradul IVS2.700.0005.177.000
      17Consilier juridic debutantS2.650.000-
      c) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      18Referent I AM2.800.0004.131.000
      19Referent IM2.750.0003.593.000
      20Referent IIM2.700.0003.341.000
      21Referent IIIM2.650.0002.926.000
      22Referent IVM2.600.0002.672.000
      23Referent debutantM2.550.000-

        *) Funcţiile prevăzute în cap. I. B se utilizează pentru salarizarea
        funcţiilor de alta specialitate decât cele specifice din cadrul altor
        instituţii centrale, precum şi pentru salarizarea personalului din aparatul
        propriu al prefecturilor, al consiliilor judeţene şi al Consiliului General
        al Municipiului Bucureşti, cu excepţia secretarilor prevăzuţi la cap. II
        din Anexa nr. II a.
             II. Salarii de baza pentru funcţii de conducere şi de execuţie
           de specialitate specifice serviciilor Parlamentului, Administraţiei
          Prezidenţiale*1), Guvernului, Curţii Supreme de Justiţie, Parchetului
             de pe lângă Curtea Suprema de Justiţie, Curţii Constituţionale,
            Consiliului Legislativ, Avocatului Poporului şi Curţii de Conturi
        A. Funcţii de conducere specifice
             
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      1Şef departament, director generalS16.375.000

        B. Funcţii de execuţie de specialitate specifice
               
      Nr. crt.Funcţia*)Nivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      2Şef birou senatorial, şef cabinetS3.100.0007.095.000
      3Şef birou senatorial, stenodactilograf, şef cabinet, referentSSD2.600.0005.927.000
      4Şef birou senatorial, stenodactilograf, şef cabinet, referentM2.550.0005.177.000
      5Şef birou senatorial, stenodactilograf, şef cabinet, referentPL2.550.0005.927.000
      6Director de cabinetS5.263.00012.684.000
      7ConsilierS5.263.00012.684.000
      8ExpertS5.100.00011.600.000
      9ConsultantS3.486.0007.930.000
      10Secretar cabinet, secretar dactilografM2.550.0004.342.000

        *) Se utilizează şi pentru cabinetul demnitarului.
        *1) Administraţia Prezidentiala poate aplica pentru salariaţii săi, prin
        analogie, prevederile legale în vigoare, referitoare la sporuri,
        indiferent de natura lor. Ordonatorul principal de credite va stabili,
        în mod concret, salariaţii care urmează sa beneficieze de sporuri,
        cuantumul acestora, precum şi condiţiile de acordare, cu încadrarea în
        cheltuielile de personal aprobate prin buget.
        III. Funcţii specifice unor ministere
                         1. MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE
        a) Funcţii specifice din aparatul propriu şi din unităţile teritoriale
                   Garda financiară - personal militarizat
             
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      1Comisar generalS14.904.000

        Funcţii de execuţie
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Comisar principal I AS3.400.0008.112.000
      2Comisar principal IS3.100.0007.095.000
      3Comisar principal IIS2.850.0006.262.000
      4Comisar principal IIIS2.750.0005.761.000
      5Comisar principal IVS2.700.0005.593.000
      6Comisar debutantS2.650.000-
      7Comisar principal IS.S.D.2.750.0006.427.000
      8Comisar principal IIS.S.D.2.700.0005.761.000
      9Comisar principal IIIS.S.D.2.650.0005.177.000
      10Comisar debutantS.S.D.2.600.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      11Comisar I AM2.800.0004.342.000
      12Comisar IM2.700.0003.841.000
      13Comisar IIM2.650.0003.508.000
      14Comisar IIIM2.600.0003.175.000
      15Comisar debutantM2.550.000-

        Audit intern
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      1Auditor - ofiţerS7.900.00011.641.000
      2Auditor - expertS5.500.0009.139.000
      3Auditor - inspectorS3.900.0007.470.000
      4Auditor - asistentS3.100.0006.637.000

        b) Funcţii specifice din serviciile publice descentralizate
        Funcţii de execuţie pe trepte profesionale specifice unităţilor
        subordonate Ministerului Finanţelor Publice
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1.Casier trezorier IM2.650.0003.341.000
      2.Casier trezorier II; agent fiscal, operator rol, numărător bani; IM; G2.600.0002.926.000
      3.Casier trezorier, agent fiscal, operator rol, numărător bani; debutantM; G2.550.000-

                        2. MINISTERUL AFACERILOR EXTERNE
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Ministru consilierS3.400.00013.017.000*)
      2Consilier economicS3.200.0007.095.000
      3Secretar economic IS2.900.0006.428.000
      4Secretar economic IIS2.700.0005.761.000
      5Secretar economic IIIS2.650.0005.177.000
      *)Cuprinde şi indemnizaţia de conducere.
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      1Referent transmitere IM2.700.0003.593.000
      2Referent transmitere IIM2.650.0003.258.000
      3Referent transmitere IIIM2.600.0002.926.000
      4Referent debutantM2.550.000-

                 3. MINISTERUL TINERETULUI ŞI SPORTULUI
        Funcţii de execuţie
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Instructor sportiv, referent sportiv; gradul ISSD2.750.0005.761.000
      2Instructor sportiv, referent sportiv; gradul IISSD2.700.0005.177.000
      3Instructor sportiv, referent sportiv; gradul IIISSD2.650.0004.676.000
      4Instructor sportiv, referent sportiv; debutantSSD2.600.000-

                         4. MINISTERUL DE INTERNE
        Funcţii specifice Arhivelor Naţionale
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Arhivist gradul I AS3.400.0008.081.000
      2Arhivist gradul IS3.100.0007.095.000
      3Arhivist gradul IIS2.850.0006.428.000
      4Arhivist gradul IIIS2.750.0005.761.000
      5Arhivist gradul IVS2.700.0005.177.000
      6Arhivist debutantS2.650.000-
      7Arhivist gradul I ASSD2.800.0007.095.000
      8Arhivist gradul ISSD2.750.0005.761.000
      9Arhivist gradul IISSD2.700.0005.177.000
      10Arhivist gradul IIISSD2.650.0004.676.000
      11Arhivist debutantSSD2.600.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      12Arhivar I AM2.800.0004.131.000
      13Arhivar IM2.750.0003.593.000
      14Arhivar IIM2.700.0003.341.000
      15Arhivar IIIM2.650.0002.926.000
      16Arhivar debutantM2.550.000-

        IV. Funcţii specifice unor organe din subordinea Ministerului
            Finanţelor Publice
                        OFICIUL CONCURENTEI
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Inspector de concurenţă gradul IS3.400.0008.112.000
      2Inspector de concurenţă gradul IIS3.200.0007.095.000
      3Inspector de concurenţă gradul IIIS2.900.0006.428.000

                                *
                             * *
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
        a fost salarizat potrivit anexei nr. V la Legea nr. 154/1998.


    Anexa II a

        (valabil la 01.01.2003)
                           ADMINISTRAŢIA PUBLICA LOCALĂ
                Prefecturi, consilii, primării şi servicii publice din
                              subordinea acestora
        I. Salarii de baza pentru activitatea de specialitate
        Funcţii de execuţie
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Consilier, inspector de specialitate, revizor contabil, arhitect; gradul I AS2.850.0005.929.000
      2Consilier, inspector de specialitate, revizor contabil, arhitect; gradul IS2.800.0005.241.000
      3Referent de specialitate, inspector de specialitate, revizor contabil, arhitect; gradul IIS2.750.0004.553.000
      4Referent de specialitate, inspector de specialitate, revizor contabil, arhitect; gradul IIIS2.700.0004.125.000
      5Referent, inspector, revizor contabil, arhitect; debutantS2.650.000-
      6Conductor arhitect I A, referent I A, inspector I A, subinginer I ASSD2.750.0004.212.000
      7Conductor arhitect I, referent I, inspector I, subinginer ISSD2.700.0003.700.000
      8Conductor arhitect II, referent II, inspector II, subinginer IISSD2.650.0003.300.000
      9Conductor arhitect, referent, subinginer, inspector; debutantSSD2.600.000-
      b) Funcţii de execuţie pe grade profesionale din serviciile de contencios
      10Consilier juridic gradul I AS3.400.0006.615.000
      11Consilier juridic gradul IS3.100.0005.929.000
      12Consilier juridic gradul IIS2.800.0005.241.000
      13Consilier juridic gradul IIIS2.750.0004.553.000
      14Consilier juridic gradul IVS2.700.0003.953.000
      15Consilier juridic debutantS2.650.000-
      c) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      16Referent, inspector; I AM2.750.0003.868.000
      17Referent, inspector; IM2.700.0003.610.000
      18Referent, inspector; IIM2.650.0003.267.000
      19Referent, inspector; IIIM2.600.0003.011.000
      20Referent, inspector; debutantM2.550.000-
      21Agent agricol IM2.650.0003.180.000
      22Agent agricol IIM; G2.600.0003.011.000
      23Agent agricol IIIM; G2.550.0002.752.000
      24Agent agricol debutantM; G2.500.000-

        II. Salarii de baza pentru funcţii din aparatul prefecturilor şi al
            consiliilor
                       
        1. Prefectura Municipiului Bucureşti şi Consiliul General al Municipiului Bucureşti
      Nr. crt.FuncţiaSalariul de bază - lei -
      1Secretar general al prefecturii16.011.000
      2Secretar16.011.000
        2. Prefecturi şi consilii judeţene
      Nr. crt.FuncţiaSalariul de bază - lei -
      Categoria ICategoria II
      3Secretar general al prefecturii15.001.00013.988.000
      4Secretar15.001.00013.988.000
        3. Consilii locale: municipale, orăşeneşti, comunale.
      Nr. crt.FuncţiaSalariul de bază - lei -
      Cu peste 320.000 locuitori*)Categoria
      IIIIII
      5Municipii        
        - secretar12.472.00011.293.00010.282.0009.270.000
      *)Se aplică şi la sectoarele municipiului Bucureşti.
      6Oraşe        
        - secretar-7.754.0006.998.0005.902.000
         
      Nr. crt.FuncţiaSalariul de bază - lei -
      Cu peste 15.000 locuitoriCategoria
      IIIIII
      între 7.001-15.000 locuitoriîntre 3.001-7.000 locuitoripână la 3.000 locuitori
      7Comune        
        - secretar5.564.0005.059.0004.638.0004.385.000

        NOTĂ:
        1. Stabilirea categoriilor judeţelor, municipiilor şi oraşelor se face
        prin hotărâre a Guvernului.
        2. În cazul secretarului unităţilor administrativ-teritoriale, care, în
        mod excepţional potrivit legii, are studii medii, salariul de baza
        prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă se diminuează cu 10%.
                                   *
                                * *
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului
        care a fost salarizat potrivit anexei nr. VI la Legea nr. 154/1998.


    Anexa III a

        (valabil la 01.01.2003)
                              CONSILIUL CONCURENTEI
             Salarii de baza pentru funcţiile de execuţie de specialitate
                      specifice ale Consiliului Concurentei
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Inspector de concurenţă gradul IS5.150.00011.680.000
      2Inspector de concurenţă gradul IIS4.650.00010.563.000
      3Inspector de concurenţă gradul IIIS4.150.0009.448.000
      4Inspector de concurenţă asistentS3.000.0006.789.000

                                   *
                                * *
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
        a fost salarizat potrivit anexei nr. IV/3 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/1a

        (valabil la 01.01.2003)
                                SĂNĂTATE
        I. Unităţi sanitare şi de asistenţa socială, altele decât cele clinice
        A. Salarii de baza pentru personalul de specialitate medico-sanitar
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Medic primarS4.144.0008.442.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S5.100.00012.662.000
      2Medic specialistS3.547.0006.045.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.144.0007.887.000
      3MedicS2.700.0005.299.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.264.0007.326.000
      4Medic stagiarS2.650.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.052.000-
      5Farmacist primar*)S3.547.0006.332.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.020.0009.767.000
      6Farmacist specialistS3.080.0005.299.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.547.0007.003.000
      7FarmacistS2.700.0004.182.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S2.880.0006.458.000
      8Farmacist stagiarS2.650.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S2.833.000-
      9Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; principalS2.800.0006.293.000
      10Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; specialistS2.750.0004.971.000
      11Fiziokinetoterapeut, bioinginer medicalS2.700.0004.142.000
      12Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; debutantS2.650.000-
      13Dentist principalS.S.D.2.700.0004.639.000
      14DentistS.S.D.2.650.0004.101.000
      15Dentist debutantS.S.D.2.600.000-
      16Asistent medical principal*****)S.S.D.2.700.0004.708.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S.S.D.3.100.0005.853.000
      17Asistent medical*****)S.S.D.2.650.0004.211.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S.S.D.2.850.0004.941.000
      18Asistent medical debutant*****)S.S.D.2.600.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S.S.D.2.700.000-
      19Asistent medical principal**)PL2.650.0004.639.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)PL2.700.0005.714.000
      20Asistent medical**)PL2.600.0004.142.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)PL2.650.0004.802.000
      21Asistent medical debutant**)PL2.550.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)PL2.600.000-
      22Asistent medical principal**)M2.650.0004.308.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.700.0005.133.000
      23Asistent medical**)M2.600.0003.645.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.650.0004.142.000
      24Asistent medical debutant**)M2.550.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.600.000-
      25Tehnician dentar principal***)M2.650.0004.474.000
      26Tehnician dentar***)M2.600.0003.811.000
      27Tehnician dentar debutant***)M2.550.000-
      28Sora medicală principală****)M2.650.0003.975.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.700.0004.971.000
      29Sora medicală****)M2.600.0003.314.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.650.0003.645.000
      30Sora medicală debutantă****)M2.550.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.600.000-

        *) Se poate utiliza numai în unităţi sanitare umane.
        **)Se aplica şi funcţiilor de asistent farmacie, asistent social şi
        educator-puericultor, tehnician dentar şi tehnician sanitar din
        profilurile: utilaje medicale, optician, protezare ortopedica şi protezare
        auditiva, care au studii de acest nivel.
        ***) Se aplica şi funcţiilor de tehnician sanitar din profilurile:
        utilaje medicale, optician, protezare ortopedica şi protezare auditiva.
        ****) Se aplica şi funcţiilor: oficiant medical, laborant cu liceul
        sanitar, operator registrator de urgenta, moasa, masor, gipsar, autopsier,
        registrator medical, statistician medical, instructor C.F.M., instructor
        de educaţie, instructor de ergoterapie, asistent social,
        educator-puericultor.
        *****) Se aplica următoarelor funcţii: asistent medical specialist;
        tehnician superior de imagistica, radiologie, radioterapie şi
        radiodiagnostic; cosmetician medical specialist; asistent medical
        specializat; tehnician de laborator clinic; tehnician de farmacie;
        asistent de fiziokinetoterapie; asistent medical de urgente
        medico-chirurgicale; asistent medico-social; tehnician dentar specializat,
        asistent de profilaxie stomatologica; asistent igienist pentru cabinet
        stomatologic; asistent pentru stomatologie, care au studii de acest nivel.
        B. Salarii de baza pentru personalul de specialitate din compartimentele
           paraclinice medico-sanitare
                   
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      31Biolog, biochimist, chimist, fizician; principalS3.547.0006.293.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.020.0009.767.000
      32Biolog, biochimist, chimist, fizician; specialistS3.080.0004.971.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.547.0007.003.000
      33Biolog, biochimist, chimist, fizicianS2.700.0004.142.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S2.880.0004.971.000
      34Biolog, biochimist, chimist, fizician; debutantS2.650.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S2.833.000-
      35Psiholog, logoped, sociolog, profesor C.F.M., kinetoterapeut, asistent social; principal.S2.750.0004.887.000
      36Psiholog, logoped, sociolog, profesor C.F.M., kinetoterapeut, asistent socialS2.700.0004.474.000
      37Psiholog, logoped, sociolog, profesor C.F.M., kinetoterapeut, asistent social; debutant.S2.650.000-
      38Profesor C.F.M., biolog, chimist; principal*)S.S.D.2.700.0004.639.000
      39Profesor C.F.M., biolog, chimist*)S.S.D.2.650.0004.101.000
      40Profesor C.F.M., biolog, chimist; debutant*)S.S.D.2.600.000-
      C. Salarii de bază pentru personalul a uxiliar s anitar
      41Infirmieră, agent D.D.D.G2.550.0002.650.000
      42Infirmieră, agent D.D.D.; debutantG2.500.000-
      43Brancardier, băieş, nămolar, spălătoreasă, îngrijitoareG2.500.0002.650.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)G2.550.0003.479.000
      44Ambulanţier**)   2.600.0003.645.000
      45Şofer autosanitară I***)   2.600.0003.314.000
      46Şofer autosanitară II***)   2.550.0002.982.000
      47Şofer autosanitară III***)   2.500.0002.650.000

        *) Se aplica şi funcţiilor de educator-puericultor, asistent social şi
        cosmetician, ocupate de persoane care au absolvit cu diploma învăţământul
        superior de scurta durata, cu durata studiilor de 2-3 ani învăţământ de zi
        sau de 3-4 ani învăţământ seral ori fără frecventa.
        **) Se ocupa prin concurs de către personalul care îndeplineşte condiţiile
        de încadrare pentru funcţia de sofer autosanitara I, poseda diploma de
        absolvire a cursului organizat potrivit Ordinului ministrului sănătăţii
        nr. 388/1992 şi are 2 ani vechime în funcţia de sofer autosanitara I.
        ***) Se aplica nivelurile I şi II pentru salarizarea soferilor
        autosanitarelor din serviciile de ambulanta judeţene, respectiv al
        municipiului Bucureşti, iar nivelurile de salarizare II şi III, soferilor
        autosanitarelor din alte unităţi sanitare.
        II. Unităţi clinice, institute şi centre medicale*1)
        A. Salarii de baza pentru personalul de specialitate medico-sanitar
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      1Medic primarS4.728.00010.214.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S5.675.00013.966.000
      2Medic specialistS4.144.0007.947.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.728.0009.603.000
      3Medic rezident anul VI-VIIS5.915.000-
      4Medic rezident anul IV-VS5.529.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S6.172.000-
      5Medic rezident anul IIIS4.886.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S5.529.000-
      6Medic rezident anul IIS4.244.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.886.000-
      7Medic rezident anul IS3.600.000-
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.244.000-
      8Farmacist primar*)S3.547.0008.277.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.375.00010.678.000
      9Farmacist specialistS2.957.0006.622.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.312.0008.526.000
      10Farmacist rezident anul IIIS4.244.000-
      11Farmacist rezident anul IIS3.858.000-
      12Farmacist rezident anul IS3.472.000-
      13Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; principalS2.800.0008.277.000
      14Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; specialistS2.700.0006.622.000
      15Asistent medical principal****)SSD2.700.0006.196.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)SSD3.160.0007.591.000
      16Asistent medical****)SSD2.650.0005.533.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)SSD2.750.0006.099.000
      17Asistent medical principal**)PL2.650.0006.126.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)PL3.150.0007.452.000
      18Asistent medical**)PL2.600.0005.465.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)PL2.700.0005.961.000
      19Asistent medical principal**)M2.650.0005.299.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.933.0006.622.000
      20Asistent medical**)M2.600.0004.802.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.650.0005.299.000
      21Soră medicală principală***)M2.650.0004.802.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.750.0006.126.000
      22Soră medicală***)M2.600.0004.142.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.650.0004.802.000

        B. Salarii de baza pentru personalul de specialitate din compartimentele
           paraclinice medico-sanitare
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      23Biolog, biochimist, chimist, fizician; principalS3.547.0008.277.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.375.00010.678.000
      24Biolog, biochimist, chimist, fizician; specialistS2.957.0006.622.000
          - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.312.0008.526.000
      25Psiholog, logoped, sociolog, profesor C.F.M., kinetoterapeut, asistent social; principalS2.750.0007.947.000
      26Profesor C.F.M. principalS.S.D.2.700.0006.126.000

        *1) Se poate aplica şi personalului de cercetare cu studii superioare din
        unităţile clinice, din institutele şi centrele medicale, care este
        confirmat în gradele profesionale de la cap. II lit. A nr. crt. 1-12 şi
        lit. B nr. crt. 23-25.
        *2) Salariul de baza la limita maxima cuprinde şi salariul de baza mai
        mare, prevăzut la pct. 2 din Nota la anexa nr. 2 la Hotărârea Guvernului
        nr. 281/1993, pentru personalul din anatomia patologica şi medicina
        legală, care lucrează în morgi, prosecturi şi histopatologie.
        *) Se poate utiliza numai în unităţi sanitare umane.
        **) Se aplica şi funcţiilor de asistent farmacie, asistent social şi
        educator-puericultor, tehnician dentar şi tehnician sanitar din
        profilurile: utilaje medicale, optician, protezare ortopedica şi
        protezare auditiva, care au studii de acest nivel.
        ***) Se aplica şi funcţiilor de oficiant sanitar, laborant cu liceu
        sanitar.
        ****) Se aplica următoarelor funcţii: asistent medical specialist;
        tehnician superior de imagistica, radiologie, radioterapie şi
        radiodiagnostic; cosmetician medical specialist; asistent medical
        specializat; tehnician de laborator clinic; tehnician de farmacie;
        asistent de fiziokinetoterapie; asistent medical de urgente
        medico-chirurgicale; asistent medico-social; tehnician dentar
        specializat, asistent de profilaxie stomatologica; asistent igienist
        pentru cabinet stomatologic; asistent pentru stomatologie, care au
        studii de acest nivel.
        NOTĂ:
        1. Salariul de baza pentru personalul medical cuprinde la cap. II şi
        sporul pentru institute, centre medicale, clinici universitare prevăzut
        la art. 8 lit.b) din Hotărârea Guvernului nr. 281/1993 cu modificările
        şi completările ulterioare.
        2. Salarizarea fizicienilor principali din compartimentul (laboratorul)
        de igiena radiatiilor nucleare din cadrul direcţiilor de sănătate
        publică, din centrele universitare, care îşi desfăşoară activitatea şi
        în unităţi sanitare clinice, se stabileşte pe baza salariilor de baza
        din cap. II "Unităţi clinice, institute şi centre medicale" - litera B.
                                   *
                                * *
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului
        care a fost salarizat potrivit anexei nr. VII/2 la Legea nr.154/1998.


    Anexa IV/2a

        (valabil la 01.01.2003)
                                  CERCETARE
        UNITĂŢI DE CERCETARE ŞTIINŢIFICĂ, DEZVOLTARE TEHNOLOGICĂ ŞI PROIECTARE
        Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate din activitatea de
        cercetare ştiinţifică şi dezvoltare tehnologică
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Cercetător ştiinţific principal gradul IS3.934.00011.974.000
      2Cercetător ştiinţific principal gradul IIS3.150.00011.202.000
      3Cercetător ştiinţific principal gradul IIIS2.800.0008.735.000
      4Cercetător ştiinţificS2.750.0006.753.000
        b) Funcţii de execuţie de specialitate neatestate
      5Asistent de cercetare ştiinţificăS2.700.0005.313.000
      6Asistent de cercetare ştiinţifică stagiarS2.650.000-
        c) Funcţii de execuţie auxiliare din activitatea de cercetare ştiinţifică, pe trepte profesionale
      7Asistent IM2.700.0004.247.000
      8Asistent IIM2.650.0003.615.000
      9Asistent IIIM2.600.0003.346.000
      10Asistent stagiarM2.550.000-

        NOTĂ:
        Funcţiile prevăzute la poziţiile nr. 1-4, utilizate în unităţile de
        cercetare ştiinţifică ale Academiei Române, sunt echivalate cu funcţiile
        didactice din învăţământul superior, după cum urmează: cercetator
        ştiinţific principal gradul I cu profesor universitar; cercetator
        ştiinţific principal gradul II cu conferenţiar universitar; cercetator
        ştiinţific principal gradul III cu şef de lucrări (lector universitar)
        şi cercetator ştiinţific cu asistent universitar.
                                   *
                                * *
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului
        care a fost salarizat potrivit anexei nr. VII/3 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/3a

        (valabil la 01.01.2003)
                                 CULTURA
                             UNITĂŢI DE CULTURA
        I. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate din unităţile teatrale,
           muzicale şi de cinematografie
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Regizor artistic, dirijor, solist (vocal, balet, concertist, instrumentist), actor, pictor scenograf, consultant artistic, coregraf, concertmaistru*), artist instrumentist I;S    
          gradul I   2.900.0007.450.000
          gradul II   2.850.0005.547.000
          gradul III   2.800.0004.970.000
          gradul IV   2.750.0004.389.000
          gradul V   2.700.0004.059.000
          debutant   2.650.000-
      2Maestru (balet-dans, cor, corepetitor), dirijor cor, producător delegat, impresar artistic;S    
          gradul I   2.750.0006.127.000
          gradul II   2.700.0005.133.000
          gradul III   2.650.0004.389.000
      3Şef orchestră, artist instrumentist II, maestru de studii (balet, canto), secretar literar (muzical, public relations), operator imagine (sunet), sufleor operă, artist liric operă;S    
          gradul I   2.850.0005.547.000
          gradul II   2.800.0004.970.000
          gradul III   2.750.0004.389.000
          gradul IV   2.700.0004.059.000
          debutant   2.650.000-
      4Artist liric, balerin, dansator, acompaniator, corepetitor, actor mânuitor păpuşi, sculptor păpuşi, sufleor teatru, artist plastic, machior, peruchier, montor imagine, editor imagine;S    
          gradul I   2.800.0004.722.000
          gradul II   2.750.0004.307.000
          gradul III   2.700.0004.059.000
          debutant   2.650.000-

    ------
    *) La salarizarea funcţiei de concertmaistru se utilizează gradele profesionale I, II şi III.
                   
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      5Dirijor, şef orchestră, maestru (balet-dans, corepetitor), concertmaistru, maestru de studii balet, maestru lumini-sunet;      
          I   2.700.0004.059.000
          II   2.650.0003.478.000
          III   2.600.0003.066.000
          debutant   2.550.000-
      6Solist (vocal, balet, concertist, instrumentist), actor, instrumentist, sufleor operă, corist operă;      
          I   2.700.0004.059.000
          II   2.650.0003.478.000
          III   2.600.0003.066.000
          debutant   2.550.000-
      7Maestru artist circ, artist circ, maestru (acordor pian-clavecin, lutier), specialist (orgă, instrumente de suflat);      
          I   2.800.0004.970.000
          II   2.750.0004.389.000
          III   2.700.0004.059.000
          IV   2.650.0003.478.000
          V   2.600.0003.151.000
          debutant   2.550.000-
      8Corist, balerin, dansator, corepetitor, actor mânuitor păpuşi, sculptor păpuşi, sufleor teatru, artist plastic, machior, peruchier, montor imagine, operator imagine, editor imagine, regizor scenă (culise), secretar platou;      
          I   2.700.0003.561.000
          II   2.650.0003.314.000
          III   2.600.0002.981.000
          debutant   2.550.000-
      9Regizor scenă (culise), secretar platou;M    
          I   2.700.0003.561.000
          II   2.650.0003.314.000
          III   2.600.0002.981.000
          debutant   2.550.000-
      10Supraveghetor sală, controlor bilete, garderobier, plasatorM; G2.500.0002.817.000
        c) Muncitori din activitatea specifică instituţiilor teatrale şi muzicale
      11Muncitor calificatI   2.750.0003.520.000
          II   2.700.0003.314.000
          III   2.650.0003.066.000
          IV   2.600.0002.817.000
          V   2.550.0002.650.000
          VI   2.500.0002.600.000

        II. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate din presa, edituri,
            informare documentara
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Redactor de rubrică, redactor, lector, publicist comentator, corespondent în străinătate;S    
          gradul I   2.800.0004.970.000
          gradul II   2.750.0004.389.000
          gradul III   2.700.0004.059.000
          debutant   2.650.000-
      2Şef agenţie publicitate, administrator (publicaţii, editură), reporter (fotoreporter, corespondent local);S    
          gradul I*)   2.800.0004.802.000
          gradul II   2.750.0004.307.000
          gradul III   2.700.0003.975.000
          debutant   2.650.000-
      3Secretar (tehnic) de redacţie, documentarist, traducător, caricaturist, desenator artistic, corector, tehnoredactor;S    
          gradul I   2.800.0004.722.000
          gradul II   2.750.0004.307.000
          gradul III   2.700.0004.059.000
          debutant   2.650.000-
      4Redactor, secretar de redacţie;S.S.D.    
          gradul I   2.750.0004.389.000
          gradul II   2.700.0004.059.000
          gradul III   2.650.0003.478.000
          debutant   2.600.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      5Redactor, secretar (tehnic) de redacţie, documentarist, traducător, caricaturist, desenator artistic, corector, tehnoredactor;M    
          treapta I A   2.700.0004.059.000
          treapta I   2.650.0003.561.000
          treapta II   2.600.0003.314.000
          debutant   2.550.000-
      6Laborant foto, retuşor foto, fotograf;M; G    
          treapta I   2.700.0003.478.000
          treapta II   2.650.0003.066.000
          treapta III   2.600.0002.817.000
          debutant   2.550.000-

        *) Nivelul de salarizare nu se aplică funcţiilor de administrator
           (publicaţii, editura).
        III. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate din muzee
             şi biblioteci
        Funcţii de execuţie
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Muzeograf, restaurator, conservator, bibliograf, bibliotecar;S    
          gradul I A   2.800.0006.623.000
          gradul I   2.750.0004.553.000
          gradul II   2.700.0004.142.000
          debutant   2.650.000-
      2Muzeograf, restaurator, conservator, bibliograf, bibliotecar-arhivist;S.S.D.    
          gradul I   2.750.0004.970.000
          gradul II   2.700.0004.059.000
          gradul III   2.650.0003.478.000
          debutant   2.600.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      3Restaurator*), conservator, trezorier, gestionar custode sală;M    
          treapta I   2.700.0004.059.000
          treapta II   2.650.0003.561.000
          treapta III   2.600.0003.314.000
          debutant   2.550.000-
      4BibliotecarM    
          treapta I A   2.700.0004.059.000
          treapta I   2.650.0003.561.000
          treapta II   2.600.0003.314.000
          debutant   2.550.000-
      5Supraveghetor muzeu, mânuitor carteM; G2.550.0002.817.000

        *) În instituţiile muzeale din domeniul traditiei populare pot fi încadraţi
           şi absolvenţi ai învăţământului gimnazial şi profesional.
        IV. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate din case de cultura,
            cămine culturale şi alte instituţii de cultura
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Referent;S    
          gradul I   2.800.0004.722.000
          gradul II   2.750.0004.307.000
          gradul III   2.700.0004.059.000
          debutant   2.650.000-
      2Referent;S.S.D.    
          gradul I   2.750.0004.389.000
          gradul II   2.700.0004.059.000
          gradul III   2.650.0003.478.000
          debutant   2.600.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      3Referent;      
          treapta I A   2.700.0004.059.000
          treapta I   2.650.0003.561.000
          treapta II   2.600.0003.314.000
          debutant   2.550.000-

        NOTĂ:
        1. Persoanele încadrate în unităţile de cultura, care au rezultate
        valoroase în activitate, pot ocupa în mod cu totul excepţional, cu
        aprobarea nominală a ministrului culturii şi cultelor, funcţii de
        specialitate fără a avea studiile necesare postului.
        2. Salariile de baza pentru salariaţii teatrelor naţionale, operelor
        naţionale, muzeelor naţionale, bibliotecilor naţionale şi ai Bibliotecii
        Academiei Române, precum şi ai Filarmonicii "George Enescu" - Bucureşti,
        pentru activitatea de importanţa naţionala desfăşurată în aceste
        instituţii, pot fi cu până la 20% mai mari, în limita fondului de salarii
        aprobat prin bugetul de stat.
                                *
                             * *
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului
        care a fost salarizat potrivit anexei nr. VII/4 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/4a

        (valabil la 01.01.2003)
                            CULTE
            Salarii de baza pentru personalul clerical*)
        Funcţii de execuţie
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Preot      
          gradul IS2.800.0005.960.000
          gradul IIS2.750.0004.970.000
          definitivS2.700.0004.472.000
          debutantS2.650.000-
      2Preot      
          gradul IM2.650.0004.307.000
          definitivM2.600.0004.142.000
          debutantM2.550.000-

        *) Se utilizează pentru salarizarea personalului încadrat în unităţile
           bugetare.
        Condiţiile de ocupare a gradelor profesionale se stabilesc prin hotărâre
        a Guvernului.
        Ministerul Culturii şi Cultelor este autorizat sa certifice asimilarea
        funcţiilor de la alte culte cu cea de preot.
                                    *
                                 * *
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
        a fost salarizat potrivit anexei nr. VII/5 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/5a

        (valabil la 01.01.2003)
                                SPORT
                          UNITĂŢI SPORTIVE
        I. Salariul de baza pentru funcţiile de specialitate din federaţii
           sportive
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilor*)Salariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Secretar federaţie, antrenor federal, antrenor lot naţional**), expert sportiv; gradul I A   2.800.0006.173.000
      2Secretar federaţie, antrenor federal, antrenor lot naţional**), expert sportiv; gradul I   2.750.0005.280.000
      3Secretar federaţie, antrenor federal, antrenor lot naţional**), expert sportiv; gradul II   2.700.0004.712.000
      4Secretar federaţie, antrenor federal, antrenor lot naţional**); gradul III, instructor sportiv gradul I   2.650.0004.307.000
      5Secretar federaţie, antrenor federal; gradul IV, instructor sportiv gradul II   2.600.0003.983.000
      6Instructor sportiv debutant   2.550.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      7Instructor sportiv I, referent I   2.700.0003.983.000
      8Instructor sportiv II, referent II   2.650.0003.575.000
      9Instructor sportiv III, referent III   2.600.0003.331.000
      10Instructor sportiv debutant   2.550.000-

        *) Nivelul studiilor şi condiţiile de ocupare a funcţiilor se stabilesc
        prin ordin al ministrului tineretului şi sportului.
        **) Se poate utiliza şi la cluburile sportive, cu aprobarea ministrului
        tineretului şi sportului.
         II. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate din alte unităţi
             sportive
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilor*)Salariul de bază - lei -
      minimmaxim
        Funcţii de execuţie pe categorii de clasificare**)
      1Antrenor categoria I, expert sportiv gradul I   2.800.0004.875.000
      2Antrenor categoria II, expert sportiv gradul II   2.750.0004.307.000
      3Antrenor categoria III, referent sportiv gradul III   2.700.0003.983.000
      4Antrenor categoria IV, referent sportiv gradul IV   2.650.0003.659.000
      5Antrenor categoria V   2.600.0003.331.000
      6Antrenor debutant, referent sportiv debutant   2.550.000-

        *) Nivelul studiilor şi condiţiile de ocupare a funcţiilor se stabilesc
        prin ordin al ministrului tineretului şi sportului.
        **) Categoria de clasificare de antrenor corespunde gradului profesional.
                                       *
                                    * *
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
        a fost salarizat potrivit anexei nr. VII/6 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/6a

        (valabil la 01.01.2003)
                          AUTORITATEA VAMALĂ
                     DIRECŢIA GENERALĂ A VAMILOR
        Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
                              CAPITOLUL I
                           Aparatul central
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Expert vamalS4.646.00010.881.000
      2Inspector vamal, referent de specialitate; gradul I AS3.954.0009.257.000
      3Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IS3.676.0008.610.000
      4Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIS3.399.0007.959.000
      5Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIIS3.123.0007.309.000
      6Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IVS3.082.0006.660.000
      7Inspector vamal, referent de specialitate; debutantS3.031.000-
      8Referent gradul IS.S.D.3.190.0007.472.000
      9Referent gradul IIS.S.D.2.915.0006.822.000
      10Referent gradul IIIS.S.D.2.858.0006.173.000
      11Referent debutantS.S.D.2.814.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      12Referent I AM2.983.0006.985.000
      13Referent IM2.750.0006.336.000
      14Referent IIM2.700.0005.686.000
      15Referent IIIM2.650.0005.038.000
      16Referent IVM2.600.0004.387.000
      17Referent debutantM2.550.000-

    (valabil la 01.01.2003)
                                   CAPITOLUL II
                                Direcţia Generală a Vamilor
        Direcţia de supraveghere şi control vamal, Direcţia de supraveghere pentru
                               zonele vamale speciale
            Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Expert vamalS5.547.00012.178.000
      2Inspector vamal, referent de specialitate; gradul I AS4.716.00011.044.000
      3Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IS4.438.00010.394.000
      4Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIS4.092.0009.582.000
      5Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIIS3.745.0008.771.000
      6Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IVS3.684.0007.959.000
      7Inspector vamal, referent de specialitate; debutantS3.634.000-
      8Referent gradul I S.S.D.   3.884.0009.095.000
      9Referent gradul II S.S.D.   3.538.0008.283.000
      10Referent gradul III S.S.D.   3.458.0007.472.000
      11Referent debutant S.S.D.   3.407.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      12Referent I AM3.676.0008.610.000
      13Referent IM3.329.0007.798.000
      14Referent IIM3.051.0007.147.000
      15Referent IIIM2.750.0006.498.000
      16Referent IVM2.600.0005.847.000
      17Referent debutantM2.550.000-

                               CAPITOLUL III
                          Direcţia regionala vamală
                  Salarii de baza pentru activitatea de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Expert vamalS4.092.0009.582.000
      2Inspector vamal, referent de specialitate; gradul I AS3.684.0007.959.000
      3Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IS3.123.0007.309.000
      4Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIS2.750.0006.498.000
      5Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIIS2.700.0005.847.000
      6Inspector vamal, referent de specialitate; debutantS2.650.000-
      7Referent gradul IS.S.D.2.750.0006.336.000
      8Referent gradul IIS.S.D.2.700.0005.686.000
      9Referent gradul IIIS.S.D.2.650.0005.199.000
      10Referent debutantS.S.D.2.600.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      11Referent I AM2.750.0005.686.000
      12Referent IM2.700.0005.199.000
      13Referent IIM2.650.0004.712.000
      14Referent IIIM2.600.0004.063.000
      15Referent debutantM2.550.000-

                                 CAPITOLUL IV
                                 Birouri vamale
                   Salarii de baza pentru activitatea de specialitate
                   A. Funcţii de execuţie de categoria A
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Expert vamalS sau Şcoală vamală3.676.0008.610.000
      2Inspector vamal principalS sau Şcoală vamală2.982.0006.985.000
      3Inspector vamal gradul IS sau Şcoală vamală2.800.0006.336.000
      4Inspector vamal gradul IIS sau Şcoală vamală2.750.0005.686.000
      5Inspector vamal gradul IIIS sau Şcoală vamală2.700.0005.038.000
      6Inspector vamal debutantS sau Şcoală vamală2.650.000-
      7Inspector vamalŞcoală vamală sau SSD2.750.0005.766.000
      8Controlor vamal gradul IŞcoală vamală sau SSD2.700.0005.038.000
      9Controlor vamal gradul IIŞcoală vamală sau SSD2.650.0004.387.000
      10Agent vamal debutantŞcoală vamală sau SSD2.600.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      11Controlor vamal IM2.700.0005.199.000
      12Controlor vamal IIM2.650.0004.712.000
      13Controlor vamal IIIM2.600.0004.063.000
      14Controlor vamal debutantM2.550.000-

        B. Funcţii de execuţie de categoria B
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Inspector pentru datoria vamală principalS2.982.0006.985.000
      2Inspector pentru datoria vamală gradul IS2.800.0006.336.000
      3Inspector pentru datoria vamală gradul IIS2.750.0005.686.000
      4Inspector pentru datoria vamală gradul IIIS2.700.0005.038.000
      5Inspector pentru datoria vamală debutantS2.650.000-
      6Inspector pentru datoria vamalăŞcoală vamală sau SSD2.750.0005.766.000
      7Controlor pentru datoria vamală gradul IŞcoală vamală sau SSD2.700.0005.038.000
      8Controlor pentru datoria vamală gradul IIŞcoală vamală sau SSD2.650.0004.387.000
      9Controlor pentru datoria vamală debutantŞcoală vamală sau SSD2.600.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      10Controlor pentru datoria vamală IM2.700.0005.199.000
      11Controlor pentru datoria vamală IIM2.650.0004.712.000
      12Controlor pentru datoria vamală IIIM2.600.0004.063.000
      13Controlor pentru datoria vamală debutantM2.550.000-

    *
    * *
    Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/7 la Legea nr.154/1998.


    Anexa IV/7a

    (valabil la 01.01.2003)
                                 NAVIGAŢIE
                    UNITĂŢI NAVALE ŞI CAPITANII DE PORTURI
                Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      1Comandant instructorS2.800.0006.498.000
      2Şef mecanic instructorS2.750.0004.712.000
        a) Funcţii de execuţie pe nave maritime
      3ComandantS2.800.0005.930.000
      4Şef mecanicS2.750.0004.794.000
      5Căpitan secund, şef mecanic secund, şef electricianS2.700.0004.063.000
      6Ofiţer punte, ofiţer mecanic, ofiţer electricianS2.700.0003.821.000
      7Ofiţer aspirantS2.650.000-
        b) Funcţii de execuţie pe nave portuare, tehnice, fluviale
      8Căpitan dragorM2.650.0003.983.000
      9CăpitanM2.650.0003.659.000
      10Şef mecanicM2.650.0003.575.000
      11Dragor-şefM2.650.0003.496.000
      12Ofiţer punteM2.600.0003.331.000
      13Ofiţer mecanic, ofiţer electricianM2.600.0003.252.000
      14DragorM2.550.0003.010.000
      15Ofiţer punte, ofiţer mecanic, ofiţer electrician, dragor; aspirantM2.550.000-
        c) Funcţii de execuţie comune pe nave
      16Şef staţie RTGM2.650.0003.496.000
      17Ofiţer RTG IM2.600.0003.170.000
      18Ofiţer RTG IIM2.550.0002.926.000
      19Şef echipaj   2.550.0003.413.000
      20Conducător şalupă, şef timonier, ajutor ofiţer mecanic   2.500.0003.170.000
      21Electrician, motorist, motopompist, timonier, marinar   2.500.0003.010.000
      22Electrician, motorist, motopompist, timonier, marinar; debutant   2.500.000-
      23Scafandru autonom   2.600.0003.821.000
      24Scafandru greu   2.550.0003.496.000
      25Scafandru debutant   2.500.000-
        d) Funcţii de execuţie de specialitate din activitatea căpităniilor de porturi
        - Funcţii de execuţie pe grade profesionale -
      26Căpitan de port specialistS2.750.0004.794.000
      27Căpitan de port gradul IS2.700.0004.035.000
        - Funcţii de execuţie pe trepte profesionale -
      28Căpitan de port gradul IIM2.600.0003.659.000
      29Ofiţer de port gradul IM2.650.0003.496.000
      30Ofiţer de port gradul IIM2.600.0003.170.000
      31Ofiţer de port debutantM2.550.000-

    Capitaniile de porturi vor putea utiliza şi funcţiile prevăzute la lit. a) - c) din prezenta anexa, în funcţie de dotare şi de atribuţiile acestora, stabilite conform prevederilor legale.
    NOTĂ:
    Criteriile şi condiţiile pentru ocuparea funcţiilor prevăzute în prezenta anexa se stabilesc prin ordin al ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei şi se utilizează de către toate unităţile, indiferent de subordonare,
    x
    x x
    Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/8 la Legea nr.154/1998.


    Anexa IV/8a

    (valabil la 01.01.2003)
                                AGRICULTURA
      LABORATOARE CENTRALE: PENTRU CONTROLUL CALITĂŢII SEMINŢELOR, PENTRU
      CONTROLUL SANITAR-VETERINAR DE DIAGNOSTIC, PENTRU CONTROLUL
      ALIMENTELOR DE ORIGINE ANIMALA, PENTRU CONTROLUL ŞTIINŢIFIC AL
      PRODUSELOR BIOLOGICE ŞI MEDICAMENTELOR DE UZ VETERINAR, PENTRU
      CARANTINA FITOSANITARA, PRECUM ŞI UNITĂŢI CU ŞI FĂRĂ PERSONALITATE
      JURIDICĂ SUBORDONATE DIRECŢIILOR GENERALE PENTRU AGRICULTURA ŞI
           ALIMENTAŢIE, DIRECŢIILOR SANITAR-VETERINARE JUDEŢENE
               Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Inginer*), meteorolog (hidrolog, hidrogeolog, pedolog); expertS2.850.0006.498.000
      2Inginer*), meteorolog (hidrolog, hidrogeolog, pedolog); gradul IS2.800.0004.549.000
      3Inginer*), meteorolog (hidrolog, hidrogeolog, pedolog); gradul IIS2.750.0003.983.000
      4Inginer*), meteorolog (hidrolog, hidrogeolog, pedolog); gradul IIIS2.700.0003.821.000
      5Inginer*), meteorolog (hidrolog, hidrogeolog, pedolog); debutantS2.650.000-
      6Medic primar veterinar**)S2.850.0007.309.000
      7Medic veterinar gradul IS2.800.0005.199.000
      8Medic veterinar gradul IIS2.750.0004.549.000
      9Medic veterinar gradul IIIS2.700.0003.821.000
      10Medic veterinar debutantS2.650.000-
      11Subinginer, asistent veterinar, conductor tehnic; IS.S.D.2.750.0004.549.000
      12Subinginer, asistent veterinar, conductor tehnic; IIS.S.D.2.700.0003.659.000
      13Subinginer, asistent veterinar, conductor tehnic; IIIS.S.D.2.650.0003.413.000
      14Subinginer, asistent veterinar, conductor tehnic; debutantS.S.D.2.600.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      15Tehnician***), observator meteorolog (hidrolog, hidrogeolog); I AM2.700.0003.901.000
      16Tehnician***), observator meteorolog (hidrolog, hidrogeolog); IM2.650.0003.331.000
      17Tehnician***), observator meteorolog (hidrolog, hidrogeolog); IIM2.600.0003.010.000
      18Tehnician***), observator meteorolog (hidrolog, hidrogeolog); debutantM2.550.000-
      19.Asistent veterinar I, tehnician veterinar I AM2.700.0003.901.000
      20.Asistent veterinar II, tehnician veterinar IM2.650.0003.496.000
      21.Asistent veterinar III, tehnician veterinar IIM2.600.0003.170.000
      22.Asistent veterinar, tehnician veterinar; debutantM2.550.000-
      23.Agent veterinar IŞcoală profesională2.600.0003.010.000
      24.Agent veterinar IIŞcoală profesională2.550.0002.683.000
      25.Agent veterinar debutantŞcoală profesională2.500.000-

    ──────────────
    *) Specialitatea funcţiei de inginer este cea care se regaseste în activitatea de baza a unităţii (agronomie,horticultura,zootehnie şi altele). Cu acelaşi nivel pot fi salarizate şi funcţiile de biolog (chimist), dacă persoanele încadrate pe aceste funcţii desfăşoară activitate în specialitatea funcţiei.
    **) În funcţia de medic primar veterinar pot fi încadrate persoanele care au obţinut acest grad profesional pe baza examenului organizat de ministerele coordonatoare.
    ***) Specialitatea funcţiei de tehnician este cea care se regaseste în activitatea de baza a unităţii (agronomie, horticultura, zootehnie şi altele).
    x
    x x
    Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/9 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/9a

    (valabil la 01.01.2003)
                       OFICII DE CADASTRU ŞI ORGANIZARE A TERITORIULUI
             Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Inginer cadastru gradul I AS2.850.0006.498.000
      2Inginer cadastru gradul IS2.800.0004.549.000
      3Inginer cadastru gradul IIS2.750.0004.144.000
      4Inginer cadastru gradul IIIS2.700.0003.821.000
      5Inginer cadastru debutantS2.650.000-
      6Subinginer cadastru IS.S.D.2.750.0004.549.000
      7Subinginer cadastru IIS.S.D.2.700.0003.901.000
      8Subinginer cadastru IIIS.S.D.2.650.0003.413.000
      9Subinginer cadastru debutantS.S.D.2.600.000-
               
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      10Tehnician cadastru I AM2.700.0003.901.000
      11Tehnician cadastru IM2.650.0003.331.000
      12Tehnician cadastru IIM2.600.0003.010.000
      13Tehnician cadastru debutantM2.550.000-
      14Operator cadastru IM; G2.650.0003.010.000
      15Operator cadastru IIM; G2.600.0002.683.000
      16Operator cadastru debutantM; G2.550.000-

    x
    x x
    Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/10 la Legea nr.154/1998.


    Anexa IV/10a

    (valabil la 01.01.2003)
                                 PROTECŢIA MEDIULUI
             AGENŢII DE PROTECŢIE A MEDIULUI, ADMINISTRAŢIA REZERVATIEI
                            BIOSFEREI "DELTA DUNĂRII"
                 Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Inspector de specialitate expert, inginer expert*)S2.850.0006.498.000
      2Inspector de specialitate, inginer*); gradul IS2.800.0004.549.000
      3Inspector de specialitate, inginer*); gradul IIS2.750.0003.983.000
      4Inspector de specialitate, inginer*); gradul IIIS2.700.0003.821.000
      5Inspector, inginer*); debutantS2.650.000-
      6Subinginer IS.S.D.2.750.0004.549.000
      7Subinginer IIS.S.D.2.700.0003.659.000
      8Subinginer IIIS.S.D.2.650.0003.413.000
      9Subinginer debutantS.S.D.2.600.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      10Tehnician, observator condiţii mediu; I A**)M2.700.0003.901.000
      11Tehnician, observator condiţii mediu; I**)M2.650.0003.331.000
      12Tehnician, observator condiţii mediu; II**)M2.600.0003.010.000
      13Tehnician, observator condiţii mediu; debutant**)M2.550.000-

    ────────────────
    *) Specialitatea funcţiei de inginer este cea care se regaseste în activitatea de baza a unităţii Cu acelaşi nivel pot fi salarizate, în activitatea de baza, şi funcţiile de biolog, chimist, fizician şi altele, dacă persoanele încadrate pe aceste funcţii desfăşoară activitate în specialitatea funcţiei.
    **) Specialitatea funcţiilor de tehnician şi de observator condiţii mediu este cea care se regaseste în activitatea de baza a unităţii.
    x
    x x
    Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/11 la Legea nr.154/1998.


    Anexa IV/11a

    (valabil la 01.01.2003)
                               AVIAŢIA SPORTIVA
                              AEROCLUBUL ROMÂNIEI
           I. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
           1. Personal navigant şi tehnic navigant profesionist
                              Funcţii de execuţie
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilor*)Salariul de bază - lei -
      minimmaxim
      1Personal navigant şi tehnic navigant profesionist      
          clasa I   2.800.0006.498.000
          clasa a II-a   2.750.0004.633.000
          clasa a III-a   2.700.0004.062.000
          clasa a IV-a   2.650.0003.821.000
          clasa a V-a   2.600.000-

     *) Nivelul studiilor şi condiţiile de ocupare a funcţiilor se stabilesc prin
        ordin al ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei
                     2. Personal tehnic aeronautic
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe clase profesionale
      1Inginer de aviaţieS    
          clasa I   2.850.0006.498.000
          clasa a II-a   2.800.0004.633.000
          clasa a III-a   2.750.0004.062.000
          clasa a IV-a   2.700.0003.821.000
          debutant   2.650.000-
      2Tehnician de aviaţieM    
          clasa I   2.750.0003.901.000
          clasa a II-a   2.700.0003.575.000
          clasa a III-a   2.650.0003.252.000
          clasa a IV-a   2.600.0003.010.000
          debutant   2.550.000-
      3Mecanic de aviaţieŞcoala tehnică de aviaţie sau echivalentă    
          clasa I2.800.0004.144.000
          clasa a II-a2.750.0003.575.000
          clasa a III-a2.700.0003.170.000
          clasa a IV-a   2.600.0003.010.000
          debutant   2.550.000-
      4Mecanic pentru întreţinerea aparatelor de lansare la zbor (turn de paraşutism, automosor, plior paraşute, deltaplanism, etc.)M; Şcoală profesională    
          clasa I2.750.0003.901.000
          clasa a II-a   2.700.0003.413.000
          clasa a III-a   2.650.0003.170.000
          clasa a IV-a   2.600.0003.010.000
          debutant   2.550.000-
      5Maistru de aviaţieŞcoală de maiştri aviaţie    
          clasa I2.700.0004.224.000
          clasa a II-a2.650.0003.901.000
          clasa a III-a2.600.0003.331.000

                 3. Personal operativ aeronautic
                    Funcţii de execuţie
                   
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Meteorolog aeronautic specialistS    
          gradul I   2.850.0006.498.000
          gradul II   2.800.0004.633.000
          gradul III   2.750.0004.063.000
          gradul IV   2.700.0003.821.000
          debutant   2.650.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      2Meteorolog aeronauticM+curs de calificare    
          I2.650.0003.496.000
          II   2.600.0003.170.000
          debutant   2.550.000-
      3Controlor trafic dirijareM+curs de calificare    
          I2.650.0003.901.000
          II   2.600.0003.496.000
          III   2.550.0003.170.000
      4Controlor trafic operaţiuni auxiliareM+curs de calificare    
          I2.700.0003.575.000
          II   2.650.0003.252.000
          III   2.600.0003.010.000
          debutant   2.550.000-

    NOTA
    1 Criteriile de încadrare şi de avansare în clase a personalului navigant, tehnic navigant şi tehnic aeronautic şi, respectiv în grade şi trepte profesionale a personalului operativ aeronautic, se stabilesc prin ordin al ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei.
    2 În cazul pierderii licenţei de zbor pentru calificarea deţinută, din cauze medicale, personalul navigant şi tehnic navigant profesionist îşi menţine încadrarea în clasa deţinută, ca instructor la sol.
    x
    x x
    Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/12 la Legea nr.154/1998.


    Anexa V/1a

    (valabil la 01.01.2003)
                FUNCŢII DE EXECUŢIE DIN ALTE UNITĂŢI BUGETARE DE SUBORDONARE
                 CENTRALA, PRECUM ŞI DIN COMPARTIMENTELE DE CONTABILITATE,
                  FINANCIAR, APROVIZIONARE, INVESTIŢII DIN ACTIVITĂŢILE
                   CUPRINSE ÎN ANEXELE IV/1-IV/11 ŞI DIN UNITĂŢILE
                                     DE ÎNVĂŢĂMÂNT
             I. Salarii de baza pentru activitatea de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Consilier, expert, inspector de specialitate; gradul I, inginer, economist; specialist I AS2.850.0005.624.000
      2Referent de specialitate, inspector de specialitate; gradul II, economist, referent, inginer; gradul IS2.800.0004.499.000
      3Referent de specialitate, inspector de specialitate; gradul III, economist, referent, inginer; gradul IIS2.750.0004.183.000
      4Referent de specialitate, inspector de specialitate; gradul IV, economist, referent, inginer; gradul IIIS2.700.0003.868.000
      5Referent, inspector, inginer, economist; debutantS2.650.000-
      6Referent, subinginer, conductor arhitect, arhivist, tehnician-economist; ISSD2.750.0004.219.000
      7Referent, subinginer, conductor arhitect, arhivist, tehnician-economist; IISSD2.700.0003.903.000
      8Referent, subinginer, conductor arhitect, arhivist, tehnician-economist; IIISSD2.650.0003.482.000
      9Referent, subinginer, conductor arhitect, arhivist, tehnician-economist; debutantSSD2.600.000-
        b) Funcţii de execuţie pe grade profesionale din serviciile de contencios
      10Consilier juridic gradul I AS2.850.0005.624.000
      11Consilier juridic gradul IS2.800.0004.499.000
      12Consilier juridic gradul IIS2.750.0004.183.000
      13Consilier juridic gradul IIIS2.700.0003.868.000
      14Consilier juridic debutantS2.650.000-
        c) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      15Tehnician, merceolog, contabil, referent; I AM2.750.0003.482.000
      16Tehnician, merceolog, contabil, referent; IM2.700.0003.233.000
      17Tehnician, merceolog, contabil, referent; IIM2.650.0002.921.000
      18Tehnician, merceolog, contabil, referent; IIIM2.600.0002.675.000
      19Tehnician, merceolog, contabil, referent; debutantM2.550.000-

            II. Unităţi de perfecţionare a personalului cu pregătire superioară
                     Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Expert-consultant I AS2.800.0005.624.000
      2Expert-consultant IS2.750.0004.922.000
      3Expert-consultant IIS2.700.0004.360.000

           III Unităţi de perfecţionare a personalului cu pregătire medie
                   şi centre de calificare şi recalificare
               Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Expert gradul IS2.800.0004.922.000
      2Expert gradul IIS2.750.0004.219.000
      3Expert gradul IIIS2.700.0003.868.000
      4Expert debutantS2.650.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      5Instructor IM2.700.0003.868.000
      6Instructor IIM2.650.0003.307.000
      7Instructor IIIM2.600.0003.025.000
      8Instructor debutantM2.550.000-

      NOTA
      Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică şi funcţiilor de
      specialitate din şcoala populara de arta.
                             IV. Proiectare
               Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Proiectant gradul IS2.850.0005.485.000
      2Proiectant gradul IIS2.800.0004.782.000
      3Proiectant gradul IIIS2.750.0004.148.000
      4Proiectant gradul IVS2.700.0003.798.000
      5Proiectant debutantS2.650.000-
      6Subinginer cartograf IS.S.D.2.750.0004.219.000
      7Subinginer cartograf IIS.S.D.2.700.0003.868.000
      8Subinginer cartograf IIIS.S.D.2.650.0003.377.000
      9Subinginer cartograf debutantS.S.D.2.600.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      10Tehnician proiectant IM2.700.0003.868.000
      11Tehnician proiectant II*)M2.650.0003.307.000
      12Tehnician proiectant III*)M2.600.0003.025.000
      13Tehnician proiectant debutant*)M2.550.000-

     *) Salariul de baza prevăzut pentru aceasta funcţie se utilizează şi la
        funcţia de desenator tehnic cartograf.
                               V. Unităţi de informatica
                  Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Analist, programator, inginer de sistem; I AS2.900.0005.624.000
      2Analist, programator, inginer de sistem; IS2.850.0005.343.000
      3Analist, programator, inginer de sistem; IIS2.800.0004.782.000
      4Analist, programator, inginer de sistem; IIIS2.750.0004.148.000
      5Analist, programator, inginer de sistem; IVS2.700.0003.798.000
      6Analist, programator, inginer de sistem; debutantS2.650.000-
      7Informatician, conductor tehnic; ISSD2.750.0004.219.000
      8Informatician, conductor tehnic; IISSD2.700.0003.868.000
      9Informatician, conductor tehnic; IIISSD2.650.0003.377.000
      10Informatician, conductor tehnic; debutantSSD2.600.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      11Analist (programator) ajutor I AM2.750.0003.868.000
      12Analist (programator) ajutor IM2.700.0003.586.000
      13Analist (programator) ajutor IIM2.650.0003.235.000
      14Analist (programator) ajutor IIIM2.600.0002.956.000
      15Analist (programator) debutantM2.550.000-
      16Operator, controlor date; IM2.750.0003.586.000
      17Operator, controlor date; IIM2.700.0003.235.000
      18Operator, controlor date; IIIM2.650.0002.956.000
      19Operator, controlor date; IVM2.600.0002.700.000
      20Operator, controlor date; debutantM2.550.000-

    x
    x x
    Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care a fost salarizat potrivit anexei nr.VIII/1 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa V/2a

    (valabil la 01.01.2003)
                       ALTE FUNCŢII COMUNE DIN SECTORUL BUGETAR
                Salarii de baza pentru personalul din activitatea de
                secretariat-administrativ, gospodărire, întreţinere-reparaţii
                                   şi de deservire*1)
                   Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Stenodactilograf I A*)M2.700.0003.688.000
      2Stenodactilograf IM2.650.0003.124.000
      3Stenodactilograf IIM2.600.0002.862.000
      4Stenodactilograf debutantM2.550.000-
      5Secretar-dactilograf, dactilograf; I A*)M2.650.0003.462.000
      6Secretar-dactilograf, dactilograf; IM; G2.600.0003.051.000
      7Secretar-dactilograf, dactilograf; IIM; G2.550.0002.784.000
      8Secretar-dactilograf, dactilograf; debutantM; G2.500.000  
      9Secretar, secretar-dactilograf; I**)M; G2.600.0002.936.000
      10Secretar, secretar-dactilograf; II**)M; G2.550.0002.675.000
      11Secretar, secretar-dactilograf; debutant**)M; G2.500.000  
      12Administrator IM2.650.0003.725.000
      13Administrator IIM2.600.0003.386.000
      14Administrator IIIM2.550.0003.051.000
      15Şef depozit IM2.600.0003.352.000
      16Şef depozit IIM2.550.0003.051.000
      17Casier, magaziner; IM2.600.0003.274.000
      18Casier, magaziner; IIM; G2.550.0002.936.000
      19Casier, magaziner; debutantM; G2.500.000  
      20Funcţionar, arhivar; IM2.700.0003.201.000
      21Funcţionar, arhivar; IIM2.650.0002.936.000
      22Funcţionar, arhivar; IIIM2.600.0002.675.000
      23Funcţionar, arhivar; debutantM2.550.000  
      24Şef formaţie pază, pompieri   2.500.0002.936.000
      25Portar, paznic, pompier, îngrijitor, guard, bufetier, manipulant bunuri, curier; I   2.550.0002.650.000
      26Portar, paznic, pompier, îngrijitor, guard, bufetier, manipulant bunuri, curier; II   2.500.0002.600.000
      27Maistru I   2.600.0003.614.000
      28Maistru II   2.550.0003.352.000
      29Şofer I A***)   2.650.0004.214.000
      30Şofer I***)   2.600.0003.688.000
      31Şofer II****)   2.550.0003.537.000
      32Muncitor calificat I   2.800.0003.537.000
      33Muncitor calificat II   2.750.0003.352.000
      34Muncitor calificat III   2.700.0003.124.000
      35Muncitor calificat IV   2.650.0002.936.000
      36Muncitor calificat V   2.600.0002.711.000
      37Muncitor calificat VI   2.550.0002.650.000
      38Muncitor necalificat   2.500.0002.600.000

    *1) Se utilizează în administraţia publică şi în unităţile subordonate acesteia, finanţate parţial sau integral de la bugetul de stat.
    *) Se utilizează în ministere şi celelalte instituţii centrale ale administraţiei publice.
    **) Se utilizează în activitatea de secretariat-administrativ din unităţile bugetare.
    ***) Se utilizează în Parlament, în ministere şi în celelalte institutii centrale ale administraţiei publice, în parcul propriu.
    ****) Se utilizează în ministere şi celelalte instituţii centrale ale administraţiei publice, în parcul comun.
    NOTA
    În unităţile bugetare din subordinea ministerelor şi a celorlalte instituţii ale administraţiei publice, încadrarea soferilor se face ţinând seama şi de autovehiculul pe care îl deservesc, potrivit echivalării categoriilor de calificare cu treptele profesionale, elaborata de Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale.
    x
    x x
    Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care a fost salarizat potrivit anexei nr.VIII/2 la Legea nr.154/1998.


    Anexa VI/1a

    (valabil la 01.01,2003)
                            INDEMNIZAŢII DE CONDUCERE COMUNE
           
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază  - % -
      limita maximă
      1Director general, inspector de stat şef55
      2Director general adjunct, inspector de stat şef adjunct50
      3Director, inspector-şef50
      4Director adjunct, inspector şef adjunct40
      5Contabil şef40
      6Inginer şef40
      7Şef serviciu, şef secţie, şef serviciu contencios30
      8Şef birou, şef atelier, şef laborator, şef oficiu25
      9Şef formaţie muncitori15


    Anexa VI/2a

    (valabil la 01.01.2003)
                        INDEMNIZAŢII DE CONDUCERE SPECIFICE
                 
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază - % -
      limita maximă
        A. Serviciile Parlamentului, Administraţiei Prezidenţiale, Guvernului, Curţii Supreme de Justiţie, Parchetului de pe lângă Curtea Supremă de Justiţie, Curţii Constituţionale, Consiliul Legislativ, Avocatului Poporului şi Curţii de Conturi  
      1Şef departament, director general55
      2Director, şef sector, şef compartiment50
      3Director adjunct, şef sector adjunct, şef compartiment adjunct40
      4Şef serviciu, şef secţie30
      5Şef birou, şef oficiu, şef atelier25
        B. Ministere, alte organe de specialitate, precum şi unităţile teritoriale de specialitate din subordinea acestora  
        a) aparatul propriu  
        1. Ministerul Finanţelor Publice  
        1.1. Garda Financiară - aparatul central  
      1Comisar general adjunct50
      2Comisar şef divizie30
        2. Ministerul Educaţiei şi Cercetării  
      Nr. crt.Funcţia*)Indemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază - % -
      minimmaxim
      1Inspector general4555
      2Inspector principal de specialitate4550
        *) Se calculează conform art. 51 alin. (1) din Legea nr. 128/1997.
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază - % -
      limita maximă
        b) servicii publice descentralizate  
        1. Ministerul Finanţelor Publice  
        1.1. Garda Financiară - aparatul teritorial  
      1Comisar şef secţie40
      2Comisar şef secţie adjunct30
      3Comisar şef secţie divizie25
        1.2. Direcţii generale ale finanţelor publice  
        - Administraţia finanţelor publice a municipiului  
      1Director administraţie financiară40
      2Director adjunct administraţie financiară30
        - Administraţia finanţelor publice a oraşului  
      3Şef administraţie30
        - Administraţia finanţelor publice a comunei  
      4Şef administraţie25
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază - % -
      minimmaxim
        2. Ministerul Educaţiei şi Cercetării 2.1 Inspectoratul şcolar*)  
      1Inspector şcolar general4555
      2Inspector solar general adjunct3545
      3Inspector şcolar de specialitate3040
      4Inspector şcolar2530
        *) Se calculează conform art. 51 alin. (1) din Legea nr. 128/1997.
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază - % -
      limita maximă
        3. Ministerul Sănătăţii şi Familiei  
        3.1. Direcţia de sănătate publică  
        Indemnizaţii pentru îndeplinirea unor sarcini, activităţi şi responsabilităţi suplimentare funcţiei de bază, care fac parte din salariul de bază  
      1Medic inspector25
      2Farmacist inspector25
        c) aparatul propriu al administraţiei publice locale şi serviciile publice din subordinea acesteia  
        1. Prefecturi, consilii judeţene, Primăria Municipiului Bucureşti şi Consiliul General al Municipiului Bucureşti şi la sectoarele municipiului Bucureşti, consilii locale
        1.1. La nivel de judeţ, la municipiul Bucureşti şi la sectoarele municipiului Bucureşti, la municipiile de categoria I
      1Şef departament*), arhitect şef**)55
      2Arhitect - şef adjunct***)50
      3Şef filială, şef corp control comercial I30
      4Şef corp control comercial II25
        1.2. La nivel de municipii, altele decât cele de categoria I şi la oraş
      1Şef corp control comercial I, arhitect - şef****)30
      2Şef corp control comercial II25
        1.3. La nivel de comună
      1Şef percepţie25
      2Şef birou15
        1.4. Indemnizaţii pentru îndeplinirea unor sarcini, activităţi şi responsabilităţi suplimentare funcţiei de bază, care fac parte din salariul de bază
      1Persoana cu responsabilitate în domeniul urbanismului şi amenajării teritoriului şi al autorizării executării lucrărilor de construcţii*****)15
        *) Se utilizează numai la Consiliul General al Municipiului Bucureşti
        **) Se utilizează la nivel de judeţ, la Primăria Municipiului Bucureşti, la sectoarele Municipiului Bucureşti, şi la municipiile de toate categoriile.
        ***) Se utilizează numai la Primăria Municipiului Bucureşti
        ****) Se utilizează la oraşe.
        *****) Se utilizează la comune.
        d) din unităţi subordonate ministerelor şi altor organe de specialitate  
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază - % -
      limita maximă
        1. Ministerul Culturii şi Cultelor  
        1.1. Funcţiile de conducere din activitatea redacţională  
      1Redactor - şef40
      2Redactor - şef adjunct30
      3Şef redacţie, secretar general de redacţie25
        1.2. Indemnizaţii pentru îndeplinirea unor sarcini sau activităţi suplimentare funcţiei de bază, care fac parte din salariul de bază  
      1Artiştii lirici operă, artiştii lirici, coriştii operă, coriştii, balerinii, artiştii instrumentişti, instrumentiştii, dansatorii, care desfăşoară activitate solistică.10
      2Artiştii instrumentişti şi instrumentiştii care desfăşoară activitate de şef de partidă.10
        2. Ministerul Sănătăţii şi Familiei  
        2.1. Unităţi sanitare  
        2.1.1. Funcţiile de conducere medico - sanitare  
      1Medic (farmacist) director50
      2Medic (farmacist) director adjunct40
      3Medic şef (policlinică, staţie salvare, centru transfuzie sanguină şi altele similare)40
      4Medic (farmacist, biolog, biochimist, chimist, psiholog, şef secţie, şef laborator şi altele similare)25
      5Asistent medical şef25
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază - % -
      limita maximă
        2.1.2. Indemnizaţii pentru îndeplinirea unor sarcini, activităţi şi responsabilităţi suplimentare funcţiei de bază, care fac parte din salariul de bază  
      1Farmacist şef serviciu15
      2Chimist, biolog, biochimist; cu gestiune10
      3Asistent medical (tehnician sanitar, soră medicală, oficiant medical, moaşă, laborant şi altele similare) şef10
      4Spălătoreasă cu gestiune; Şef echipă7
        2.1.3. Indemnizaţii pentru activităţi prestate în afara obligaţiilor funcţiei de bază şi care nu fac parte din salariul de bază  
      1Membrii comisiilor de avizare medico - legală şi comisiilor de expertiză şi recuperare a capacităţii de muncă şi ai comisiilor medicalecel mult 25 % în cursul unei luni, din salariul de bază al funcţiei de execuţie îndeplinite
        3. Ministerul Tineretului şi Sportului  
        3.1. Funcţii de conducere din federaţii sportive  
      1Preşedinte federaţie30
      2Secretar general federaţie25
        3.2. Funcţii de conducere din alte unităţi sportive  
        3.2.1. Cluburi  
      1Preşedinte club20
      2Vicepreşedinte club10
        3.2.2. Complex sportiv  
      1Şef complex sportiv10
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază - % -
      limita maximă
        4. Ministerul Lucrărilor Publice, Transporturilor şi Locuinţei  
        4. 1. Unităţi navale şi căpitănii de porturi  
        Funcţiile de conducere din unităţile navale şi căpităniile de porturi  
      1Căpitan şef port20
      2Şef grup scafandri10
        4.2. Pentru activitatea de imersiune, desfăşurată potrivit prevederilor art. 8 lit. f) din Hotărârea Guvernului nr. 281/1993, se acordă o indemnizaţie de 15.000 lei/oră de scufundare.  
        4.3. Aviaţie sportivă  
        4.3.1. Funcţiile de conducere specifice activităţii de zbor  
      1Comandant detaşament zbor50
      2Comandant aeroclub teritorial50
      3Comandant adjunct aeroclub teritorial30
      4Şef sector zbor aeroclub teritorial15
        4.3.2. Funcţiile de conducere specifice activităţii tehnic aeronautice  
      1Şef grupă lucrări - reparaţii (LR)30
      2Şef sector tehnic15
        4.3.3. Funcţiile de conducere specifice activităţii operativ-aeronautice  
      1Director zbor40
      2Director tehnic40
      3Şef serviciu informare zbor - meteo - navigaţie30
        4.3.4. Indemnizaţia de zbor pentru personalul navigant şi tehnic, navigant profesionist, precum şi indemnizaţia de exploatare pentru personalul tehnic aeronautic din Aeroclubul României  
        Activitatea pentru care se acordă:Indemnizaţia până la:
      1Misiuni prevăzute în Codul aerian14.000 lei/oră de zbor
      2Misiuni prevăzute în Codul aerian9.000 lei/start
      3Salturi cu paraşuta51.000 lei/salt
      4Lansarea la zbor a aeronavelor şi aterizări8.000 lei/aterizare

        NOTĂ:
      1. Indemnizaţia de zbor la baza pentru zboruri de acrobatie şi înaltă
         acrobatie aeriană va fi echivalata, astfel :
         
      1 oră zbor acrobaţie= 2 ore zbor normal
      1 oră zbor înaltă acrobaţie= 4 ore zbor normal
      Zborul în formaţie este echivalent cu zborul de înaltă acrobaţie.

      2. Indemnizaţia de zbor la baza, acordată personalului navigant şi tehnic
         navigant profesionist, face parte din salariul de baza şi constituie
         baza de calcul pentru toate drepturile care se acordă în raport
         cu acesta .
      3. Criteriile pentru acordarea indemnizaţiei de zbor şi de exploatare
         pe funcţii şi misiuni, în limitele prevăzute, precum şi majorarea cu
         până la 60% a indemnizaţiei pentru zborurile ce se executa în condiţii
         deosebite se stabilesc de către Aeroclubul României.
           
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază  - % -
      limita maximă
        5. Ministerul Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor  
        5.1. Funcţii de conducere din activitatea specifică  
      1Şef oficiu*), inspector şef*)40
      2Şef staţie, şef fermă, şef centru, şef circumscripţie30
        *) Se utilizează la oficiile sau inspectoratele cu personalitate juridică, după caz.
        5.2. Indemnizaţii pentru îndeplinirea unor sarcini, activităţi şi responsabilităţi suplimentare funcţiei de baza, care fac parte din salariul de bază:
        - Medicii veterinari încadraţi în activităţile prevăzute în Anexa nr. IV/8 la prezenta ordonanţă, autorizaţi să exercite atribuţii de inspector al poliţiei sanitar veterinare.10% din salariul de bază al funcţiei de execuţie îndeplinite
        Mărimea concretă a sporului se stabileşte de organul care îl autorizează.
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază - % -
      limita maximă
        6. Ministerul Apelor şi Protecţiei Mediului  
        6.1. Funcţii de conducere din activitatea specifică  
      1Inspector şef*)40
        *) Se utilizează la agenţiile de supraveghere a protecţiei mediului.
        7. Academia Română  
        7.1. Funcţii de conducere specifice din activitatea de cercetare ştiinţifică, dezvoltare tehnologică şi proiectare.  
      1Director institut50
      2Director adjunct ştiinţific, director adjunct institut40
      3Secretar ştiinţific, director centru30
        8. Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale  
        8.1. Funcţii de conducere specifice în unităţile de perfecţionare a personalului cu pregătire medie şi centre de calificare şi recalificare  
      1Director centru de perfecţionare30
      2Director adjunct centru de perfecţionare25
      3Director centru de calificare şi recalificare30
      4Şef centru de calificare15
           
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia de conducere în procente din salariul de bază - % -
      limita maximă
        C. Autoritatea vamală  
      1Şef birou vamal30
      2Şef adjunct birou vamal25
      3Şef tură, şef sector20


    Anexa VII/1a

        (valabil la 01.01.2003)
                           FUNCŢII DE DEMNITATE PUBLICA ALESE
              Indemnizaţiile persoanelor din cadrul organelor autorităţii
         publice, alese în funcţie potrivit prevederilor Constituţiei României
           
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia - lei -
        Preşedinţia României  
      1Preşedintele României42.764.000
        Parlamentul României  
      2Preşedintele Senatului şi Preşedintele Camerei Deputaţilor39.459.000
      3Vicepreşedinţii Senatului şi ai Camerei Deputaţilor36.349.000
      4Secretarii şi Chestorii Senatului şi ai Camerei Deputaţilor34.211.000
      5Preşedinţii comisiilor permanente ale Senatului şi Camerei Deputaţilor34.211.000
      6Preşedinţii grupurilor parlamentare ale Senatului şi Camerei Deputaţilor34.211.000
      7Vicepreşedinţii comisiilor permanente ale Senatului şi Camerei Deputaţilor32.073.000
      8Secretarii comisiilor permanente ale Senatului şi Camerei Deputaţilor31.684.000
      9Senatori, deputaţi31.295.000
        Primării şi consilii  
      10Primar general al Capitalei29.935.000
      11Viceprimar al Capitalei27.019.000
      12Preşedinte al consiliului judeţean (categoria I)28.768.000
      13Preşedinte al consiliului judeţean (categoria II)27.019.000
      14Vicepreşedinte al consiliului judeţean (categoria I)25.853.000
      15Vicepreşedinte al consiliului judeţean (categoria II)24.103.000
      16Primar de municipiu (cu peste 320.000 locuitori)25.270.000
      17Primar de municipiu (categoria I)23.520.000
      18Primar de municipiu (categoria II)21.576.000
      19Primar de municipiu (categoria III)19.827.000
      20Viceprimar de municipiu (cu peste 320.000 locuitori)22.160.000
      21Viceprimar de municipiu (categoria I)20.410.000
      22Viceprimar de municipiu (categoria II)18.661.000
      23Viceprimar de municipiu (categoria III)16.911.000
      24Primar de oraş (categoria I)18.078.000
      25Primar de oraş (categoria II)16.523.000
      26Primar de oraş (categoria III)14.968.000
      27Viceprimar de oraş (categoria I)14.968.000
      28Viceprimar de oraş (categoria II)13.607.000
      29Viceprimar de oraş (categoria III)12.052.000
      30Primar de comună (cu peste 15.000 locuitori)12.052.000
      31Primar de comună (categoria I)10.886.000
      32Primar de comună (categoria II)9.719.000
      33Primar de comună (categoria III)8.553.000
      34Viceprimar de comună (cu peste 15.000 locuitori)9.719.000
      35Viceprimar de comună (categoria I)8.553.000
      36Viceprimar de comună (categoria II)7.192.000
      37Viceprimar de comună (categoria III)6.026.000

                                      CAPITOLUL M
                 Indemnizaţia membrilor consiliilor judeţene sau locale
           
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia  - lei -
      1Consilier:  
        - la Consiliul General al Municipiului Bucureşti4.535.000
        - la consilii judeţene (categoria I)4.389.000
        - la consilii judeţene (categoria II)4.096.000
        - la consilii locale municipale (cu peste 320.000 locuitori)3.804.000
        - la consilii locale municipale (categoria I)3.657.000
        - la consilii locale municipale (categoria II)3.365.000
        - la consilii locale municipale (categoria III)3.072.000
        - la consilii locale orăşeneşti (categoria I)2.780.000
        - la consilii locale orăşeneşti (categoria II)2.487.000
        - la consilii locale orăşeneşti (categoria III)2.341.000
        - la consilii locale comunale (cu peste 15.000 locuitori)1.902.000
        - la consilii locale comunale (categoria I)1.756.000
        - la consilii locale comunale (categoria II)1.463.000
        - la consilii locale comunale (categoria III)1.317.000

        NOTĂ:
        Indemnizaţia se acordă proporţional cu numărul de şedinţe ordinare sau
    extraordinare ale consiliilor judeţene sau locale, precum şi ale comisiilor
    de specialitate sau ale delegaţilor permanenţi, la care persoana a participat,
    din numărul total al şedinţelor organizate.
                                           x
                                          x x
        Indemnizaţiile prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care a
    fost salarizat potrivit anexei nr.II/1 la Legea nr.154/1998.


    Anexa VII/2a

        (valabil la 01.01.2003)
                          FUNCŢII DE DEMNITATE PUBLICA NUMITE
          Indemnizaţiile persoanelor din cadrul organelor autorităţii publice,
                            numite în funcţii potrivit legii
           
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia  - lei -
        Guvernul României  
      1Prim-ministru39.459.000
      2Ministru34.211.000
      3Secretar de stat membru al Guvernului31.295.000
      4Secretar de stat29.935.000
      5Subsecretar de stat25.270.000
        Curtea Supremă de Justiţie  
      6Preşedinte39.459.000
      7Vicepreşedinte34.794.000
      8Preşedinte de secţie32.073.000
      9Judecător31.295.000
        Curtea Constituţională  
      10Preşedinte39.459.000
      11Judecător34.794.000
        Consiliul Legislativ  
      12Preşedinte consiliu34.211.000
      13Preşedinte de secţie32.073.000
        Avocatul poporului  
      14Avocatul poporului34.211.000
      15Adjunct al avocatului poporului29.935.000
        Curtea de Conturi  
      16Preşedinte39.459.000
      17Vicepreşedinte34.794.000
      18Preşedinte de secţie32.073.000
      19Consilier conturi31.295.000
      20Procuror financiar general34.017.000
        Prefecturi  
      21Prefect al municipiului Bucureşti29.935.000
      22Prefect (la judeţ categoria I)28.768.000
      23Prefect (la judeţ categoria II)27.019.000
      24Subprefect al municipiului Bucureşti27.019.000
      25Subprefect (la judeţ categoria I)25.853.000
      26Subprefect (la judeţ categoria II)24.103.000
        Secretariatul general al Guvernului  
      27Secretar general al Guvernului31.295.000
      28Secretar general adjunct al Guvernului29.935.000
      29Consilier de stat29.935.000
        Administraţia Prezidenţială  
      30Consilier prezidenţial34.211.000
      31Consilier de stat29.935.000
        Parlamentul României  
      32Secretar general la Camera Deputaţilor şi la Senat31.295.000
      33Secretar general adjunct la Camera Deputaţilor şi la Senat29.935.000
        Consiliul Concurenţei  
      34Preşedinte34.211.000
      35Vicepreşedinte29.935.000
      36Consilier de concurenţă25.270.000
        Consiliului Naţional al Audiovizualului  
      37Preşedinte29.935.000
      38Membri25.270.000

                                           x
                                          x x
        Indemnizaţiile prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care a
    fost salarizat potrivit anexei nr.II/2 la Legea nr.154/1998.


    Anexa VIII a

        (valabil la 01.01.2003)
                   FUNCŢII ASIMILATE CU FUNCŢII DE DEMNITATE PUBLICA
                 Indemnizaţii pentru personalul din instituţii publice
                               din subordinea Guvernului
           
      Nr. crt.FuncţiaIndemnizaţia  - lei -
        Instituţii publice din subordinea Guvernului*)  
      1Conducătorul instituţiei (preşedinte, director general, şef oficiu etc.)21.771.000
      2Adjunctul conducătorului instituţiei (vicepreşedinte, director general adjunct etc.)18.466.000

        *) Instituţiile publice şi denumirile funcţiilor de conducere utilizate
           se stabilesc prin hotărâre a Guvernului.
                                           x
                                          x x
        Indemnizaţiile prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
        a fost salarizat potrivit anexei nr.III la Legea nr.154/1998.


    Anexa I b

        (valabil la 01.10.2003)
                     ADMINISTRAŢIA PUBLICA CENTRALA DE SPECIALITATE
        (ministere, alte organe de specialitate din subordinea Guvernului ori a
           ministerelor, serviciile Administraţiei Prezidenţiale*1), aparatul
               de lucru al Guvernului şi aparatul Parlamentului României)
                  I. Salarii de baza pentru funcţii de specialitate*)
                                A. Funcţii de conducere
             
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      1Secretar generalS17.370.000
      2Secretar general adjunctS15.384.000

        NOTA : Se utilizează în ministere şi în alte organe centrale de
               specialitate.
                                 B. Funcţii de execuţie
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Consilier, expert, inspector de specialitate, revizor contabil; gradul I AS3.706.0008.470.000
      2Consilier, expert, inspector de specialitate, revizor contabil; gradul IS3.379.0007.405.000
      3Consilier, expert, inspector de specialitate, revizor contabil; gradul IIS3.107.0006.707.000
      4Referent de specialitate, inspector de specialitate, revizor contabil; gradul IIIS2.998.0006,013.000
      5Referent de specialitate, inspector de specialitate, revizor contabil; gradul IVS2.943.0005.403.000
      6Referent, inspector, revizor contabil; debutantS2.800.000-
      7Tehnician-economist, secretar superior, referent, interpret relaţii, interpret profesional, subinginer; gradul I ASSD3.052.0007.405.000
      8Tehnician-economist, secretar superior, referent, interpret relaţii, interpret profesional, subinginer; gradul ISSD2.998.0006.014.000
      9Tehnician-economist, secretar superior, referent, interpret relaţii, interpret profesional, subinginer; gradul IISSD2.943.0005.403.000
      10Tehnician-economist, secretar superior, referent, interpret relaţii, interpret profesional, subinginer; gradul IIISSD2.889.0004.880.000
      11Tehnician-economist, secretar superior, referent, interpret relaţii, interpret profesional, subinginer; debutantSSD2.650.000-
        b) Funcţii de execuţie pe grade profesionale din serviciile de contencios
      12Consilier juridic gradul I AS3.706.0008.470.000
      13Consilier juridic gradul IS3.379.0007.405.000
      14Consilier juridic gradul IIS3.107.0006.707.000
      15Consilier juridic gradul IIIS2.998.0006.013.000
      16Consilier juridic gradul IVS2.943.0005.403.000
      17Consilier juridic debutantS2.800.000-
        c) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      18Referent I AM3.052.0004.311.000
      19Referent IM2.998.0003.750.000
      20Referent IIM2.943.0003.487.000
      21Referent IIIM2.889.0003.053.000
      22Referent IVM2.834.0002.900.000
      23Referent debutantM2.600.000-

        *) Funcţiile prevăzute în cap. I. B se utilizează pentru salarizarea
           funcţiilor de alta specialitate decât cele specifice din cadrul altor
           instituţii centrale, precum şi pentru salarizarea personalului din
           aparatul propriu al prefecturilor, al consiliilor judeţene şi al
           Consiliului General al Municipiului Bucureşti, cu excepţia secretarilor
           prevăzuţi la cap.II din Anexa nr.II a.
           II. Salarii de baza pentru funcţii de conducere şi de execuţie
          de specialitate specifice serviciilor Parlamentului, Administraţiei
         Prezidenţiale*1), Guvernului, Curţii Supreme de Justiţie, Parchetului
            de pe lângă Curtea Suprema de Justiţie, Curţii Constituţionale,
           Consiliului Legislativ, Avocatului Poporului şi Curţii de Conturi
                           A. Funcţii de conducere specifice
             
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      1Şef departament, director generalS17.112.000

                    B. Funcţii de execuţie de specialitate specifice
               
      Nr. crt.Funcţia*)Nivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      2Şef birou senatorial, şef cabinetS3.379.0007.405.000
      3Şef birou senatorial, stenodactilograf, şef cabinet, referentSSD2.834.0006.194.000
      4Şef birou senatorial, stenodactilograf, şef cabinet, referentM2.780.0005.403.000
      5Şef birou senatorial, stenodactilograf, şef cabinet, referentPL2.780.0006.194.000
      6Director de cabinetS5.737.00013.238.000
      7ConsilierS5.737.00013.238.000
      8ExpertS5.559.00012.120.000
      9ConsultantS3.800.0008.280.000
      10Secretar cabinet, secretar dactilografM2.780.0004.530.000

       *) Se utilizează şi pentru cabinetul demnitarului.
        *1) Administraţia Prezidentiala poate aplica pentru salariaţii săi, prin
            analogie, prevederile legale în vigoare, referitoare la sporuri,
            indiferent de natura lor. Ordonatorul principal de credite va stabili,
            în mod concret, salariaţii care urmează sa beneficieze de sporuri,
            cuantumul acestora, precum şi condiţiile de acordare, cu încadrarea
            în cheltuielile de personal aprobate prin buget.
                         III. Funcţii specifice unor ministere
                            1. MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE
                    a) Funcţii specifice din aparatul propriu şi din
                                 unităţile teritoriale
                        Garda financiară - personal militarizat
             
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      1Comisar generalS15.555.000

                                  Funcţii de execuţie
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Comisar principal I AS3.706.0008.470.000
      2Comisar principal IS3.379.0007.405.000
      3Comisar principal IIS3.107.0006.707.000
      4Comisar principal IIIS2.998.0006.013.000
      5Comisar principal IVS2.943.0005.845.000
      6Comisar debutantS2.800.000-
      7Comisar principal IS.S.D.2.998.0006.707.000
      8Comisar principal IIS.S.D.2.943.0006.013.000
      9Comisar principal IIIS.S.D.2.889.0005.403.000
      10Comisar debutantS.S.D.2.650.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      11Comisar I AM3.052.0004.532.000
      12Comisar IM2.943.0004.010.000
      13Comisar IIM2.889.0003.661.000
      14Comisar IIIM2.834.0003.314.000
      15Comisar debutantM2.600.000-

                                      Audit intern
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Auditor - ofiţerS8.611.00012.149.000
      2Auditor - expertS5.995.0009.538.000
      3Auditor - inspectorS4.251.0007.796.000
      4Auditor - asistentS3.379.0006.927.000

              b) Funcţii specifice din serviciile publice descentralizate.
            Funcţii de execuţie pe trepte profesionale specifice unităţilor
                      subordonate Ministerului Finanţelor Publice
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Casier trezorier IM2.889.0003.492.000
      2Casier trezorier II; agent fiscal, operator rol, numărător bani; IM; G2.834.0003.058.000
      3Casier trezorier, agent fiscal, operator rol, numărător bani; debutantM; G2.600.000-

                            2. MINISTERUL AFACERILOR EXTERNE
               
      Nr. crtFuncţia .Nivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1.Ministru consilierS3.706.00013.603.000*)
      2.Consilier economicS3.488.0007.415.000
      3.Secretar economic IS3.161.0006.718.000
      4.Secretar economic IIS2.943.0006.013.000
      5.Secretar economic IIIS2.889.0005.403.000
        *) Cuprinde şi indemnizaţia de conducere.
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      1.Referent transmitere IM2.943.0003.755.000
      2.Referent transmitere IIM2.889.0003.405.000
      3.Referent transmitere IIIM2.834.0003.058.000
      4.Referent debutantM2.600.000-

                        3. MINISTERUL TINERETULUI ŞI SPORTULUI
                                  Funcţii de execuţie
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1.Instructor sportiv, referent sportiv; gradul ISSD2.998.0006.013.000
      2.Instructor sportiv, referent sportiv; gradul IISSD2.943.0005.403.000
      3.Instructor sportiv, referent sportiv; gradul IIISSD2.889.0004.880.000
      4.Instructor sportiv, referent sportiv; debutantSSD2.650.000-

                                4. MINISTERUL DE INTERNE
                         Funcţii specifice Arhivelor Naţionale
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1.Arhivist gradul I AS3.706.0008.470.000
      2.Arhivist gradul IS3.379.0007.405.000
      3.Arhivist gradul IIS3.107.0006.707.000
      4.Arhivist gradul IIIS2.998.0006.013.000
      5.Arhivist gradul IVS2.943.0005.403.000
      6.Arhivist debutantS2.800.000-
      7.Arhivist gradul I ASSD3.052.0007.405.000
      8.Arhivist gradul ISSD2.998.0006.013.000
      9.Arhivist gradul IISSD2.943.0005.403.000
      10.Arhivist gradul IIISSD2.889.0004.880.000
      11.Arhivist debutantSSD2.650.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      12.Arhivar I AM3.052.0004.311.000
      13.Arhivar IM2.998.0003.750.000
      14.Arhivar IIM2.943.0003.487.000
      15.Arhivar IIIM2.889.0003.053.000
      16.Arhivar debutantM2.600.000-

                    IV. Funcţii specifice unor organe din subordinea
                             Ministerul Finanţelor Publice
                                  OFICIUL CONCURENTEI
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1.Inspector de concurenţă gradul IS3.706.0008.470.000
      2.Inspector de concurenţă gradul IIS3.488.0007.405.000
      3.Inspector de concurenţă gradul IIIS3.161.0006.707.000

                                           *
                                          * *
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
        a fost salarizat potrivit anexei nr.V la Legea nr. 154/1998


    Anexa II b

        (valabil la 01.10.2003)
                              ADMINISTRAŢIA PUBLICA LOCALĂ
                   Prefecturi, consilii, primării şi servicii publice
                                din subordinea acestora
                 I. Salarii de baza pentru activitatea de specialitate
                                  Funcţii de execuţie
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Consilier, inspector de specialitate, revizor contabil, arhitect; gradul I AS3.107.0006.432.000
      2Consilier, inspector de specialitate, revizor contabil, arhitect; gradul IS3.052.0005.685.000
      3Referent de specialitate, inspector de specialitate, revizor contabil, arhitect; gradul IIS2.998.0004.940.000
      4Referent de specialitate, inspector de specialitate, revizor contabil, arhitect; gradul IIIS2.943.0004.475.000
      5Referent, inspector, revizor contabil, arhitect; debutantS2.800.000  
      6Conductor arhitect I A, referent I A, inspector I A, subinginer I ASSD2.998.0004.569.000
      7Conductor arhitect I, referent I, inspector I, subinginer ISSD2.943.0003.947.000
      8Conductor arhitect II, referent II, inspector II, subinginer IISSD2.889.0003.559.000
      9Conductor arhitect, referent, subinginer, inspector; debutantSSD2.650.000  
      b) Funcţii de execuţie pe grade profesionale din serviciile de contencios
      10Consilier juridic gradul I AS3.706.0007.176.000
      11Consilier juridic gradul IS3.379.0006.432.000
      12Consilier juridic gradul IIS3.052.0005.685.000
      13Consilier juridic gradul IIIS2.998.0004.940.000
      14Consilier juridic gradul IVS2.943.0004.289.000
      15Consilier juridic debutantS2.800.000  
      c) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      16Referent, inspector; I AM2.998.0004.197.000
      17Referent, inspector; IM2.943.0003.916.000
      18Referent, inspector; IIM2.889.0003.545.000
      19Referent, inspector; IIIM2.834.0003.266.000
      20Referent, inspector; debutantM2.600.000  
      21Agent agricol IM2.889.0003.467.000
      22Agent agricol IIM; G2.834.0003.266.000
      23Agent agricol IIIM; G2.780.0003.000.000
      24Agent agricol debutantM; G2.550.000-

                    II. Salarii de baza pentru funcţii din aparatul
                            prefecturilor şi al consiliilor
      1. Prefectura Municipiului Bucureşti şi Consiliul General
         al Municipiului Bucureşti
                           
      Nr. crt.FuncţiaSalariul de bază - lei -
      1Secretar general al prefecturii17.090.000
      2Secretar17.090.000
      2. Prefecturi şi consilii judeţene
      Nr. crt.FuncţiaSalariul de bază - lei -
      Categoria ICategoria II
      3Secretar general al prefecturii16.274.00015.176.000
      4Secretar16.274.00015.176.000
      3. Consilii locale: municipale, orăşeneşti, comunale.
      Nr. crt.FuncţiaSalariul de bază  - lei -
      Cu peste 320.000 locuitori*)Categoria
      IIIIII
      5Municipii        
        - secretar13.531.00012.251.00011.155.00010.056.000
        *) Se aplică şi la sectoarele municipiului Bucureşti.
      6Oraşe        
        - secretar-9.000.0008.600.0008.400.000
       
      Nr. crt.FuncţiaSalariul de bază  - lei -
      Cu peste 15.000 locuitoriCategoria
      I  între 7.001-15.000 locuitoriII  între 3.001-7.000 locuitoriIII  până la 3.000 locuitori
      7Comune        
        - secretar8.362.0006.700.0006.300.0006.100.000

    NOTĂ:
        1. Stabilirea categoriilor judeţelor, municipiilor şi oraşelor se face
           prin hotărâre a Guvernului.
        2. În cazul secretarului unităţilor administrativ-teritoriale, care, în
           mod excepţional potrivit legii, are studii medii, salariul de baza
           prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă se diminuează cu 10%.
                                           x
                                          x x
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului
        care a fost salarizat potrivit anexei nr.VI la Legea nr. 154/1998.


    Anexa III b

        (Valabil la 01.10.2003)
                                 CONSILIUL CONCURENTEI
              Salarii de baza pentru funcţiile de execuţie de specialitate
                         specifice ale Consiliului Concurentei
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Inspector de concurenţă gradul IS5.614.00012.732.000
      2Inspector de concurenţă gradul IIS5.069.00011.514.000
      3Inspector de concurenţă gradul IIIS4.524.00010.299.000
      4Inspector de concurenţă asistentS3.270.0007.401.000

                                           x
                                          x x
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului
    care a fost salarizat potrivit anexei nr.IV/3 la Legea nr.154/1998.


    Anexa IV/1b

        (valabil la 01.10.2003)
                                        SĂNĂTATE
                      1. Unităţi sanitare şi de asistenţa socială,
                               altele decât cele clinice
         A. Salarii de baza pentru personalul de specialitate medico-sanitar
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Medic primarS4.517.0009.202.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S5.559.00013.802.000
      2Medic specialistS3.867.0006.590.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.517.0008.597.000
      3MedicS2.943.0005.776.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.558.0007.986.000
      4Medic stagiarS2.800.000-
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.327.000-
      5Farmacist primar*)S3.867.0006.902.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.382.00010.647.000
      6Farmacist specialistS3.358.0005.776.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.867.0007.634.000
      7FarmacistS2.943.0004.559.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.140.0007.040.000
      8Farmacist stagiarS2.800.000-
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.088.000-
      9Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; principalS3.052.0006.860.000
      10Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; specialistS2.998.0005.419.000
      11Fiziokinetoterapeut, bioinginer medicalS2.943.0004.515.000
      12Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; debutantS2.800.000-
      13Dentist principalS.S.D.2.943.0005.057.000
      14DentistS.S.D.2.889.0004.471.000
      15Dentist debutantS.S.D.2.650.000-
      16Asistent medical principal*****)S.S.D.2.943.0005.132.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S.S.D.3.379.0006.380.000
      17Asistent medical *****)S.S.D.2.889.0004.590.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S.S.D.3.107.0005.386.000
      18Asistent medical debutant*****)S.S.D.2.650.000-
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S.S.D.2.943.000-
      19Asistent medical principal**)PL2.889.0005.057.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)PL2.943.0006.229.000
      20Asistent medical**)PL2.834.0004.515.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)PL2.889.0005.235.000
      21Asistent medical debutant**)PL2.600.000-
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)PL2.834.000-
      22Asistent medical principal**)M2.889.0004.696.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.943.0005.595.000
      23Asistent medical**)M2.834.0003.974.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.889.0004.515.000
      24Asistent medical debutant**)M2.600.000-
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.834.000-
      25Tehnician dentar principal***)M2.889.0004.877.000
      26Tehnician dentar***)M2.834.0004.154.000
      27Tehnician dentar debutant***)M2.600.000-
      28Sora medicală principală****)M2.889.0004.333.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.943.0005.419.000
      29Sora medicală****)M2.834.0003.613.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.889.0003.974.000
      30Sora medicală debutantă****)M2.600.000-
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.834.000-

        *) Se poate utiliza numai în unităţi sanitare umane.
        **) Se aplica şi funcţiilor de asistent farmacie, asistent social şi
           educator-puericultor, tehnician dentar şi tehnician sanitar din
           profilurile: utilaje medicale, optician, protezare ortopedica şi
           protezare auditiva, care au studii de acest nivel.
        ***) Se aplica şi funcţiilor de tehnician sanitar din profilurile:
           utilaje medicale, optician, protezare ortopedica şi protezare auditiva.
        ****) Se aplica şi funcţiilor: oficiant medical, laborant cu liceul
           sanitar, operator registrator de urgenta, moasa, masor, gipsar,
           autopsier, registrator medical, statistician medical, instructor
           C.F.M, instructor de educaţie, instructor de ergoterapie, asistent
           social, educator-puericultor.
        *****) Se aplica următoarelor funcţii: asistent medical specialist;
           tehnician superior de imagistica, radiologie, radioterapie şi
           radiodiagnostic; cosmetician medical specialist; asistent medical
           specializat; tehnician de laborator clinic; tehnician de farmacie;
           asistent de fiziokinetoterapie; asistent medical de urgente
           medico-chirurgicale; asistent medico-social; tehnician dentar
           specializat, asistent de profilaxie stomatologica; asistent igienist
           pentru cabinet stomatologic; asistent pentru stomatologie, care au
           studii de acest nivel.
        B. Salarii de baza pentru personalul de specialitate din compartimentele
                              paraclinice medico-sanitare
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      31Biolog, biochimist, chimist, fizician; principalS3.867.0006.860.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.382.00010.647.000
      32Biolog, biochimist, chimist, fizician; specialistS3.358.0005.419.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.867.0007.634.000
      33Biolog, biochimist, chimist, fizicianS2.943.0004.515.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.140.0005.419.000
      34Biolog, biochimist, chimist, fizician; debutantS2.800.000-
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.088.000-
      35Psiholog, logoped, sociolog, profesor C.F.M., kinetoterapeut, asistent social; principal.S2.998.0005.327.000
      36Psiholog, logoped, sociolog, profesor C.F.M., kinetoterapeut, asistent socialS2.943.0004.877.000
      37Psiholog, logoped, sociolog, profesor C.F.M., kinetoterapeut, asistent social; debutant.S2.800.000-
      38Profesor C.F.M., biolog, chimist; principal*)S.S.D.2.943.0005.057.000
      39Profesor C. F. M., biolog, chimist;*)S.S.D.2.889.0004.471.000
      40Profesor C.F.M., biolog, chimist; debutant*)S.S.D.2.650.000-
      C. Salarii de bază pentru personalul auxiliar sanitar
      41Infirmieră, agent D.D.D.G2.780.0002.889.000
      42Infirmieră, agent D.D.D.; debutantG2.550.000-
      43Brancardier, băieş, nămolar, spălătoreasă, îngrijitoareG2.725.0002.889.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)G2.780.0003.793.000
      44Ambulanţier**)   2.834.0003.974.000
      45Şofer autosanitară I***)   2.834.0003.613.000
      46Şofer autosanitară II***)   2.780.0003.251.000
      47Şofer autosanitară III***)   2.725.0002.889.000

        *) Se aplica şi funcţiilor de educator-puericultor, asistent social şi
           cosmetician, ocupate de persoane care au absolvit cu diploma
           învăţământul superior de scurta durata, cu durata studiilor de 2-3 ani
           învăţământ de zi sau de 3-4 ani învăţământ seral sau fără frecventa.
        **) Se ocupa prin concurs de către personalul care îndeplineşte condiţiile
           de încadrare pentru funcţia de sofer autosanitara I, poseda diploma de
           absolvire a cursului organizat potrivit Ordinului ministrului sănătăţii
           nr. 388/1992 şi are 2 ani vechime în funcţia de sofer autosanitara I.
        ***) Se aplica nivelurile I şi II pentru salarizarea soferilor
           autosanitarelor din serviciile de ambulanta judeţene şi al municipiului
           Bucureşti, iar nivelurile de salarizare II şi III, soferilor
           autosanitarelor din alte unităţi sanitare.
                  II. Unităţi clinice, institute şi centre medicale*1)
          A. Salarii de baza pentru personalul de specialitate medico-sanitar
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Medic primarS5.154.00011.134.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S6.186.00015.223.000
      2Medic specialistS4.517.0008.663.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S5.154.00010.468.000
      3Medic rezident anul VI-VIIS6.448.000-
      4Medic rezident anul IV-VS6.027.000_
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S6.728.000-
      5Medic rezident anul IIIS5.326.000_
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S6.027.000-
      6Medic rezident anul IIS4.626.000_
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S5.326.000-
      7Medic rezident anul IS3.924.000-
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.626.000-
      8Farmacist primar*)S3.867.0009.022.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.769.00011.640.000
      9Farmacist specialistS3.224.0007.218.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.611.0009.294.000
      10Farmacist rezident anul IIIS4.626.000-
      11Farmacist rezident anul IIS4.206.000-
      12Farmacist rezident anul IS3.785.000-
      13Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; principalS3.052.0009.022.000
      14Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; specialistS2.943.0007.218.000
      15Asistent medical principal****)SSD2.943.0006.754.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)SSD3.445.0008.275.000
      16Asistent medical****)SSD2.889.0006.031.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)SSD2.998.0006.648.000
      17Asistent medical principal**)PL2.889.0006.678.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)PL3.434.0008.123.000
      18Asistent medical**)PL2.834.0005.957.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)PL2.943.0006.498.000
      19Asistent medical principal**)M2.889.0005.776.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)M3.197.0007.218.000
      20Asistent medical**)M2.834.0005.235.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.889.0005.776.000
      21Soră medicală principală***)M2.889.0005.235.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.998.0006.678.000
      22Soră medicală***)M2.834.0004.515.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)M2.889.0005.235.000
      B. Salarii de bază pentru personalul de specialitate din compartimentele paraclinice medico-sanitare
      23Biolog, biochimist, chimist, fizician; principalS3.867.0009.022.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S4.769.00011.640.000
      24Biolog, biochimist, chimist, fizician; specialistS3.224.0007.218.000
        - din anatomia patologică şi medicina legală2)S3.611.0009.294.000
      25Psiholog, logoped, sociolog, profesor C. F. M., kinetoterapeut, asistent social; principalS2.998.0008.663.000
      26Profesor C. F. M. principalSSD2.943.0006.678.000

        *1) Se poate aplica şi personalului de cercetare cu studii superioare din
            unităţile clinice, din institutele şi centrele medicale, care este
            confirmat în gradele profesionale de la cap. II lit. A nr. crt. 1-12
            şi lit. B nr. crt. 23-25
        *2) Salariul de baza la limita maxima cuprinde şi salariul de baza mai
            mare, prevăzut la pct.2 din Nota la anexa nr.2 la Hotărârea Guvernului
            nr. 281/1993, pentru personalul din anatomia patologica şi medicina
            legală, care lucrează în morgi, prosecturi şi histopatologie.
        *) Se poate utiliza numai în unităţi sanitare umane.
        **) Se aplica şi funcţiilor de asistent farmacie, asistent social şi
           educator-puericultor, tehnician dentar şi tehnician sanitar din
           profilurile: utilaje medicale, optician, protezare ortopedica şi
           protezare auditiva, care au studii de acest nivel.
        ***) Se aplica şi funcţiilor de oficiant sanitar, laborant cu liceu
           sanitar.
        ****) Se aplica următoarelor funcţii: asistent medical specialist;
           tehnician superior de imagistica, radiologie, radioterapie şi
           radiodiagnostic; cosmetician medical specialist; asistent medical
           specializat; tehnician de laborator clinic; tehnician de farmacie;
           asistent de fiziokinetoterapie; asistent medical de urgente
           medico-chirurgicale; asistent medico-social; tehnician dentar
           specializat, asistent de profilaxie stomatologica; asistent igienist
           pentru cabinet stomatologic; asistent pentru stomatologie, care au
           studii de acest nivel.
        NOTĂ:
        1. Salariul de baza pentru personalul medical cuprinde la cap. II şi sporul
           pentru institute, centre medicale, clinici universitare prevăzut la
           art. 8 lit.b) din Hotărârea Guvernului nr. 281/1993 cu modificările şi
           completările ulterioare.
        2. Salarizarea fizicienilor principali din compartimentul (laboratorul) de
           igiena radiatiilor nucleare din cadrul direcţiilor de sănătate publică,
           din centrele universitare, care îşi desfăşoară activitatea şi în unităţi
           sanitare clinice, se stabileşte pe baza salariilor de baza din cap. II
           "Unităţi clinice, institute şi centre medicale" - litera B.
                                           x
                                          x x
          Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului
          care a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/2 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/2b

        (valabil la 01.10.2003)
                                       CERCETARE
                UNITĂŢI DE CERCETARE ŞTIINŢIFICĂ, DEZVOLTARE TEHNOLOGICĂ
                                     ŞI PROIECTARE
            Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate din activitatea
                   de cercetare ştiinţifică şi dezvoltare tehnologică
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Cercetător ştiinţific principal gradul IS4.289.00013.052.000
      2Cercetător ştiinţific principal gradul IIS3.434.00012.211.000
      3Cercetător ştiinţific principal gradul IIIS3.052.0009.522.000
      4Cercetător ştiinţificS2.998.0007.361.000
      b) Funcţii de execuţie de specialitate neatestate
      5Asistent de cercetare ştiinţificăS2.943.0005.792.000
      6Asistent de cercetare ştiinţifică stagiarS2.800.000  
      c) Funcţii de execuţie auxiliare din activitatea de cercetare ştiinţifică, pe trepte profesionale
      7Asistent IM2.943.0004.630.000
      8Asistent IIM2.889.0003.941.000
      9Asistent IIIM2.834.0003.648.000
      10Asistent stagiarM2.600.000

        NOTĂ:
        Funcţiile prevăzute la poziţiile nr. 1 - 4, utilizate în unităţile de
    cercetare ştiinţifică ale Academiei Române, sunt echivalate cu funcţiile
    didactice din învăţământul superior, după cum urmează: cercetator ştiinţific
    principal gradul I cu profesor universitar; cercetator ştiinţific principal
    gradul II cu conferenţiar universitar; cercetator ştiinţific principal gradul
    III cu şef de lucrări(lector universitar) şi cercetator ştiinţific cu asistent
    universitar
                                           x
                                          x x
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
    a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/3 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/3b

        (valabil la 01.10.2003)
                                        CULTURA
                                   UNITĂŢI DE CULTURA
           1. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate din unităţile
                        teatrale, muzicale şi de cinematografie
                     
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Regizor artistic, dirijor, solist (vocal, balet, concertist, instrumentist), actor, pictor scenograf, consultant artistic, coregraf, concertmaistru*), artist instrumentist I;S    
          gradul I   3.161.0008.121.000
          gradul II   3.107.0006.047.000
          gradul III   3.052.0005.418.000
          gradul IV   2.998.0004.785.000
          gradul V   2.943.0004.425.000
          debutant   2.800.000-
      2Maestru (balet-dans, cor, corepetitor), dirijor cor, producător delegat, impresar artistic;S    
          gradul I   2.998.0006.679.000
          gradul II   2.943.0005.595.000
          gradul III   2.889.0004.785.000
      3Şef orchestră, artist instrumentist II, maestru de studii (balet, canto), secretar literar (muzical, public relations), operator imagine (sunet), sufleor operă, artist liric operă;S    
          gradul I   3.107.0006.047.000
          gradul II   3.052.0005.418.000
          gradul III   2.998.0004.785.000
          gradul IV   2.943.0004.425.000
          debutant   2.800.000-
      4Artist liric, balerin, dansator, acompaniator, corepetitor, actor mânuitor păpuşi, sculptor păpuşi, sufleor teatru, artist plastic, machior, peruchier, montor imagine, editor imagine;S    
          gradul I   3.052.0005.147.000
          gradul II   2.998.0004.695.000
          gradul III   2.943.0004.425.000
          debutant   2.800.000-
      * ) La salarizarea funcţiei de concertmaistru se utilizează gradele profesionale I, II şi III.
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      5Dirijor, şef orchestră, maestru (balet-dans, corepetitor), concertmaistru, maestru de studii balet, maestru lumini-sunet;      
          I   2.943.0004.425.000
          II   2.889.0003.792.000
          III   2.834.0003.342.000
          debutant   2.600.000-
      6Solist (vocal, balet, concertist, instrumentist), actor, instrumentist, sufleor operă, corist operă;      
          I   2.943.0004.425.000
          II   2.889.0003.792.000
          III   2.834.0003.342.000
          debutant   2.600.000-
      7Maestru artist circ, artist circ, maestru (acordor pian-clavecin, lutier), specialist (orgă, instrumente de suflat);      
          I   3.052.0005.418.000
          II   2.998.0004.785.000
          III   2.943.0004.425.000
          IV   2.889.0003.792.000
          V   2.834.0003.435.000
          debutant   2.600.000-
      8Corist, balerin, dansator, corepetitor, actor mânuitor păpuşi, sculptor păpuşi, sufleor teatru, artist plastic, machior, peruchier, montor imagine, operator imagine, editor imagine, regizor scenă (culise), secretar platou;      
          I   2.943.0003.882.000
          II   2.889.0003.613.000
          III   2.834.0003.250.000
          debutant   2.600.000-
      9Regizor scenă (culise), secretar platou;M    
          I   2.943.0003.882.000
          II   2.889.0003.613.000
          III   2.834.0003.250.000
          debutant   2.600.000-
      10Supraveghetor sală, controlor bilete, garderobier, plasatorM;G2.725.0003.071.000
        c) Muncitori din activitatea specifică instituţiilor teatrale şi muzicale
      11Muncitor calificatI   2.998.0003.837.000
        II   2.943.0003.613.000
        III   2.889.0003.342.000
        IV   2.834.0003.071.000
        V   2.780.0002.889.000
        VI   2.725.0002.834.000

                  II. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
                       din presa, edituri, informare documentara
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1.Redactor de rubrică, redactor, lector, publicist comentator, corespondent în străinătate;S    
          gradul I   3.052.0005.418.000
          gradul II   2.998.0004.785.000
          gradul III   2.943.0004.425.000
          debutant   2.800.000-
      2.Şef agenţie publicitate, administrator (publicaţii, editură), reporter (fotoreporter, corespondent local);S    
          gradul I*)   3.052.0005.235.000
          gradul II   2.998.0004.695.000
          gradul III   2.943.0004.333.000
          debutant   2.800.000-
      3Secretar (tehnic) de redacţie, documentarist, traducător, caricaturist, desenator artistic, corector, tehnoredactor;S    
          gradul I   3.052.0005.147.000
          gradul II   2.998.0004.695.000
          gradul III   2.943.0004.425.000
          debutant   2.800.000-
      4.Redactor, secretar de redacţie;S.S.D.    
          gradul I   2.998.0004.785.000
          gradul II   2.943.0004.425.000
          gradul III   2.889.0003.792.000
          debutant   2.650.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      5.Redactor, secretar (tehnic) de redacţie, documentarist, traducător, caricaturist, desenator artistic, corector, tehnoredactor;M    
          treapta I A   2.943.0004.425.000
          treapta I   2.889.0003.882.000
          treapta II   2.834.0003.613.000
          debutant   2.600.000-
      6.Laborant foto, retuşor foto, fotograf;M; G    
          treapta I   2.943.0003.792.000
          treapta II   2.889.0003.342.000
          treapta III   2.834.0003.071.000
          debutant   2.600.000-

        *) Nivelul de salarizare nu se aplică funcţiilor de administrator
    (publicaţii, editura).
                 III. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
                                din muzee şi biblioteci
                         Funcţii de execuţie
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Muzeograf, restaurator, conservator, bibliograf, bibliotecar;S    
          gradul I A   3.052.0007.219.000
          gradul I   2.998.0004.963.000
          gradul II   2.943.0004.515.000
          debutant   2.800.000-
      2Muzeograf, restaurator, conservator, bibliograf, bibliotecar-arhivist;S.S.D.    
          gradul I   2.998.0005.418.000
          gradul II   2.943.0004.425.000
          gradul III   2.889.0003.792.000
          debutant   2.650.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      3Restaurator*), conservator, trezorier, gestionar custode sală;M    
          treapta I   2.943.0004.425.000
          treapta II   2.889.0003.882.000
          treapta III   2.834.0003.613.000
          debutant   2.600.000-
      4Bibliotecar M      
          treapta I A   2.943.0004.425.000
          treapta I   2.889.0003.882.000
          treapta II   2.834.0003.613.000
          debutant   2.600.000-
      5Supraveghetor muzeu, mânuitor carteM; G2.780.0003.071.000

        *) În instituţiile muzeale din domeniul traditiei populare pot fi
    încadraţi şi absolvenţi ai învăţământului gimnazial şi profesional.
                  IV. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
          din case de cultura, cămine culturale şi alte instituţii de cultura
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Referent;S    
          gradul I   3.052.0005.147.000
          gradul II   2.998.0004.695.000
          gradul III   2.943.0004.425.000
          debutant   2.800.000-
      2Referent;S.S.D.    
          gradul I   2.998.0004.785.000
          gradul II   2.943.0004.425.000
          gradul III   2.889.0003.792.000
          debutant   2.650.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      3Referent;      
          treapta I A   2.943.0004.425.000
          treapta I   2.889.0003.882.000
          treapta II   2.834.0003.613.000
          debutant   2.600.000-

        NOTĂ:
        1. Persoanele încadrate în unităţile de cultura, care au rezultate
    valoroase în activitate, pot ocupa în mod cu totul excepţional, cu aprobarea
    nominală a ministrului culturii, funcţii de specialitate fără a avea studiile
    necesare postului.
        2. Salariile de baza pentru salariaţii teatrelor naţionale, operelor
    naţionale, muzeelor naţionale, bibliotecilor naţionale şi ai Bibliotecii
    Academiei Române, precum şi ai Filarmonicii "George Enescu"-Bucureşti, pentru
    activitatea de importanţa naţionala desfăşurată în aceste instituţii, pot fi
    cu până la 20% mai mari, în limita fondului de salarii aprobat prin bugetul
    de stat.
                                           x
                                          X X
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
    a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/4 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/4b

        (valabil la 01.10.2003)
                                         CULTE
                   Salarii de baza pentru personalul clerical*)
               Funcţii de execuţie
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Preot
          gradul IS3.052.0006.497.000
          gradul IIS2.998.0005.418.000
          definitivS2.943.0004.875.000
          debutantS2.800.000-
      2Preot
          gradul IM2.889.0004.695.000
          definitivM2.834.0004.515.000
          debutantM2.600.000-

        *) Se utilizează pentru salarizarea personalului încadrat în unităţile
    bugetare.
        Condiţiile de ocupare a gradelor profesionale se stabilesc prin hotărâre
    a Guvernului. Ministerul Culturii şi Cultelor este autorizat sa certifice
    asimilarea funcţiilor de la alte culte cu cea de preot.
                                           x
                                          x x
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
    a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/5 la Legea nr.154/1998.


    Anexa IV/5b

        (valabil la 01.10.2003)
                                         SPORT
                                    UNITĂŢI SPORTIVE
                  1. Salariul de baza pentru funcţiile de specialitate
                                 din federaţii sportive
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilor*)Salariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Secretar federaţie, antrenor federal, antrenor lot naţional**), expert sportiv; gradul I A   3.052.0006.729.000
      2Secretar federaţie, antrenor federal, antrenor lot naţional**), expert sportiv; gradul I   2.998.0005.756.000
      3Secretar federaţie, antrenor federal, antrenor lot naţional**), expert sportiv; gradul II   2.943.0005.137.000
      4Secretar federaţie, antrenor federal, antrenor lot naţional**); gradul III, instructor sportiv gradul I   2.889.0004.695.000
      5Secretar federaţie, antrenor federal; gradul IV, instructor sportiv gradul II   2.834.0004.342.000
      6Instructor sportiv debutant   2.600.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      7Instructor sportiv I, referent I   2.943.0004.342.000
      8Instructor sportiv II, referent II   2.889.0003.897.000
      9Instructor sportiv III, referent III   2.834.0003.631.000
      10Instructor sportiv debutant   2.600.000-

        *) Nivelul studiilor şi condiţiile de ocupare a funcţiilor se stabilesc
    prin ordin al ministrului tineretului şi sportului.
        **) Se poate utiliza şi la cluburile sportive, cu aprobarea ministrului
    tineretului şi sportului.
                 II. Salariul de baza pentru funcţiile de specialitate
                               din alte unităţi sportive
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilor*)Salariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      Funcţii de execuţie pe categorii de clasificare**)
      1Antrenor categoria I, expert sportiv gradul I   3.052.0005.314.000
      2Antrenor categoria II, expert sportiv gradul II   2.998.0004.695.000
      3Antrenor categoria III, referent sportiv gradul III   2.943.0004.342.000
      4Antrenor categoria IV, referent sportiv gradul IV   2.889.0003.989.000
      5Antrenor categoria V   2.834.0003.631.000
      6Antrenor debutant, referent sportiv debutant   2.600.000-

      *) Nivelul studiilor şi condiţiile de ocupare a funcţiilor se stabilesc
    prin ordin al ministrului tineretului şi sportului.
        **) Categoria de clasificare de antrenor corespunde gradului profesional.
                                           x
                                          x x
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
    a fost salarizat potrivit anexei nr.VII/6 la Legea nr.154/1998.


    Anexa IV/6b

        (valabil la 01.10.2003)
                                   AUTORITATEA VAMALĂ
                              DIRECŢIA GENERALĂ A VAMILOR
                    Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
                                      CAPITOLUL 1
                                    Aparatul central
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Expert vamalS5.065.00011.861.000
      2Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IAS4.310.00010.091.000
      3Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IS4.007.0009.385.000
      4Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIS3.705.0008.676.000
      5Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIIS3.405.0007.967.000
      6Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IVS3.360.0007.260.000
      7Inspector vamal, referent de specialitate; debutantS3.304.000-
      8Referent gradul IS.S.D.3.478.0008.145.000
      9Referent gradul IIS.S.D.3.178.0007.436.000
      10Referent gradul IIIS.S.D.3.116.0006.729.000
      11Referent debutantS.S.D.3.068.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      12Referent I AM3.252.0007.614.000
      13Referent IM2.998.0006.907.000
      14Referent IIM2.943.0006.198.000
      15Referent IIIM2.889.0005.492.000
      16Referent IVM2.834.0004.782.000
      17Referent debutantM2.600.000-

    (valabil la 01.10.2003)
                              CAPITOLUL II
                     Direcţia Generală a Vamilor
             Direcţia de supraveghere şi control vamal, Direcţia de
                 supraveghere pentru zonele vamale speciale
                  Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Expert vamalS6.047.00013.275.000
      2Inspector vamal, referent de specialitate; gradul I AS5.141.00012.038.000
      3Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IS4.838.00011.330.000
      4Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIS4.461.00010.445.000
      5Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIIS4.083.0009.561.000
      6Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IVS4.016.0008.676.000
      7Inspector vamal, referent de specialitate; debutantS3.962.000-
      8Referent gradul IS.S.D.4.234.0009.914.000
      9Referent gradul IIS.S.D.3.857.0009.029.000
      10Referent gradul IIIS.S.D.3.770.0008.145.000
      11Referent debutantS.S.D.3.714.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      12Referent I AM4.007.0009.385.000
      13Referent IM3.629.0008.500.000
      14Referent IIM3.326.0007.791.000
      15Referent IIIM2.998.0007.083.000
      16Referent IVM2.834.0006.374.000
      17Referent debutantM2.600.000-

                                   CAPITOLUL III
                                Direcţia regionala vamală
                  Salarii de baza pentru activitatea de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
        a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Expert vamalS4.461.00010.445.000
      2Inspector vamal, referent de specialitate; gradul I AS4.016.0008.676.000
      3Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IS3.405.0007.967.000
      4Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIS2.998.0007.083.000
      5Inspector vamal, referent de specialitate; gradul IIIS2.943.0006.374.000
      6Inspector vamal, referent de specialitate; debutantS2.800.000-
      7Referent gradul IS.S.D.2.998.0006.907.000
      8Referent gradul IIS.S.D.2.943.0006.198.000
      9Referent gradul IIIS.S.D.2.889.0005.667.000
      10Referent debutantS.S.D.2.650.000-
        b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      11Referent I AM2.998.0006.198.000
      12Referent IM2.943.0005.667.000
      13Referent IIM2.889.0005.137.000
      14Referent IIIM2.834.0004.429.000
      15Referent debutantM2.600.000-

                              CAPITOLUL IV
                             Birouri vamale
                 Salarii de baza pentru activitatea de specialitate
                            A. Funcţii de execuţie de categoria A
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Expert vamalS sau şcoală vamală4.007.0009.385.000
      2Inspector vamal principalS sau şcoală vamală3.251.0007.614.000
      3Inspector vamal gradul IS sau şcoală vamală3.052.0006.907.000
      4Inspector vamal gradul IIS sau şcoală vamală2.998.0006.198.000
      5Inspector vamal gradul IIIS sau şcoală vamală2.943.0005.492.000
      6Inspector vamal debutantS sau şcoală vamală2.800.000-
      7Inspector vamalŞcoală vamală sau SSD2.998.0006.285.000
      8Controlor vamal gradul IŞcoală vamală sau SSD2.943.0005.492.000
      9Controlor vamal gradul IIŞcoală vamală sau SSD2.889.0004.782.000
      10Agent vamal debutantŞcoală vamală sau SSD2.650.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      11Controlor vamal IM2.943.0005.667.000
      12Controlor vamal IIM2.889.0005.137.000
      13Controlor vamal IIIM2.834.0004.429.000
      14Controlor vamal debutantM2.600.000-

                   B. Funcţii de execuţie de categoria B
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Inspector pentru datoria vamală principalS3.251.0007.614.000
      2Inspector pentru datoria vamală gradul IS3.052.0006.907.000
      3Inspector pentru datoria vamală gradul IIS2.998.0006.198.000
      4Inspector pentru datoria vamală gradul IIIS2.943.0005.492.000
      5Inspector pentru datoria vamală debutantS2.800.000-
      6Inspector pentru datoria vamalăŞcoală vamală sau SSD2.998.0006.285.000
      7Controlor pentru datoria vamală gradul IŞcoală vamală sau SSD2.943.0005.492.000
      8Controlor pentru datoria vamală gradul IIŞcoală vamală sau SSD2.889.0004.782.000
      9Controlor pentru datoria vamală debutantŞcoală vamală sau SSD2.650.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      10Controlor pentru datoria vamală IM2.943.0005.667.000
      11Controlor pentru datoria vamală IIM2.889.0005.137.000
      12Controlor pentru datoria vamală IIIM2.834.0004.429.000
      13Controlor pentru datoria vamală debutantM2.600.000-

                                         x
                                     x x
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
        a fost salarizat potrivit anexei nr. VII/7 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/7b

    (valabil la 01.10.2003)
                                NAVIGAŢIE
                   UNITĂŢI NAVALE ŞI CAPITANII DE PORTURI
              Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Comandant instructorS3.052.0007.083.000
      2Şef mecanic instructorS2.998.0005.137.000
      a) Funcţii de execuţie pe nave maritime
      3ComandantS3.052.0006.464.000
      4Şef mecanicS2.998.0005.226.000
      5Căpitan secund, şef mecanic secund, şef electricianS2.943.0004.429.000
      6Ofiţer punte, ofiţer mecanic, ofiţer electricianS2.943.0004.165.000
      7Ofiţer aspirantS2.800.000-
      b) Funcţii de execuţie pe nave portuare, tehnice, fluviale
      8Căpitan dragorM2.889.0004.342.000
      9CăpitanM2.889.0003.989.000
      10Şef mecanicM2.889.0003.897.000
      11Dragor - şefM2.889.0003.811.000
      12Ofiţer punteM2.834.0003.631.000
      13Ofiţer mecanic, ofiţer electricianM2.834.0003.545.000
      14DragorM2.780.0003.281.000
      15Ofiţer punte, ofiţer mecanic, ofiţer electrician, dragor; aspirantM2.600.000-
      c) Funcţii de execuţie comune pe nave
      16Şef staţie RTGM2.889.0003.811.000
      17Ofiţer RTG IM2.834.0003.456.000
      18Ofiţer RTG IIM2.780.0003.190.000
      19Şef echipaj   2.780.0003.721.000
      20Conducător şalupă, şef timonier, ajutor ofiţer mecanic   2.725.0003.456.000
      21Electrician, motorist, motopompist, timonier, marinar   2.725.0003.281.000
      22Electrician, motorist, motopompist, timonier, marinar; debutant   2.550.000-
      23Scafandru autonom   2.834.0004.165.000
      24Scafandru greu   2.780.0003.811.000
      25Scafandru debutant   2.550.000-
      d) Funcţii de execuţie de specialitate din activitatea căpităniilor de porturi
      - Funcţii de execuţie pe grade profesionale -
      26Căpitan de port specialistS2.998.0005.226.000
      27Căpitan de port gradul IS2.943.0004.399.000
      - Funcţii de execuţie pe trepte profesionale -
      28Căpitan de port gradul IIM2.834.0003.989.000
      29Ofiţer de port gradul IM2.889.0003.811.000
      30Ofiţer de port gradul IIM2.834.0003.456.000
      31Ofiţer de port debutantM2.600.000-

    Capitaniile de porturi vor putea utiliza şi funcţiile prevăzute la
    lit. a) - c) din prezenta anexa, în funcţie de dotare şi de atribuţiile
    acestora, stabilite conform prevederilor legale.
    NOTĂ:
    Criteriile şi condiţiile pentru ocuparea funcţiilor prevăzute în prezenta
    anexa se stabilesc prin ordin al ministrului lucrărilor publice,
    transporturilor şi locuinţei şi se utilizează de către toate
    unităţile, indiferent de subordonare.
    x
    x x
    Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului
    care a fost salarizat potrivit anexei nr. VII/8 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/8b

    (valabil la 01.10.2003)
                                   AGRICULTURA
              LABORATOARE CENTRALE: PENTRU CONTROLUL CALITĂŢII SEMINŢELOR,
          PENTRU CONTROLUL SANITAR-VETERINAR DE DIAGNOSTIC, PENTRU CONTROLUL
           ALIMENTELOR DE ORIGINE ANIMALA, PENTRU CONTROLUL ŞTIINŢIFIC AL
           PRODUSELOR BIOLOGICE ŞI MEDICAMENTELOR DE UZ VETERINAR, PENTRU
         CARANTINA FITOSANITARA, PRECUM ŞI UNITĂŢI CU ŞI FĂRĂ PERSONALITATE
          JURIDICĂ SUBORDONATE DIRECŢIILOR GENERALE PENTRU AGRICULTURA ŞI
                ALIMENTAŢIE, DIRECŢIILOR SANITAR-VETERINARE JUDEŢENE
             Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1.Inginer*), meteorolog (hidrolog, hidrogeolog, pedolog); expertS3.107.0007.083.000
      2.Inginer*), meteorolog (hidrolog, hidrogeolog, pedolog); gradul IS3.052.0004.959.000
      3.Inginer*), meteorolog (hidrolog, hidrogeolog, pedolog); gradul IIS2.998.0004.342.000
      4.Inginer*), meteorolog (hidrolog, hidrogeolog, pedolog); gradul IIIS2.943.0004.165.000
      5.Inginer*), meteorolog (hidrolog, hidrogeolog, pedolog); debutantS2.800.000-
      6.Medic primar veterinar**)S3.107.0007.967.000
      7.Medic veterinar gradul IS3.052.0005.667.000
      8.Medic veterinar gradul IIS2.998.0004.959.000
      9.Medic veterinar gradul IIIS2.943.0004.165.000
      10.Medic veterinar debutantS2.800.000-
      11.Subinginer, asistent veterinar, conductor tehnic; IS.S.D.2.998.0004.959.000
      12.Subinginer, asistent veterinar, conductor tehnic; IIS.S.D.2.943.0003.989.000
      13.Subinginer, asistent veterinar, conductor tehnic; IIIS.S.D.2.889.0003.721.000
      14.Subinginer, asistent veterinar, conductor tehnic; debutantS.S.D.2.650.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      15.Tehnician***), observator meteorolog (hidrolog, hidrogeolog); IAM2.943.0004.253.000
      16.Tehnician***), observator meteorolog (hidrolog, hidrogeolog); IM2.889.0003.631.000
      17.Tehnician***), observator meteorolog (hidrolog, hidrogeolog); IIM2.834.0003.281.000
      18.Tehnician***), observator meteorolog (hidrolog, hidrogeolog); debutantM2.600.000-
      19.Asistent veterinar I, tehnician veterinar I AM2.943.0004.253.000
      20.Asistent veterinar II, tehnician veterinar IM2.889.0003.811.000
      21.Asistent veterinar III, tehnician veterinar IIM2.834.0003.456.000
      22.Asistent veterinar, tehnician veterinar; debutantM2.600.000-
      23.Agent veterinar IŞcoală profesională2.834.0003.281.000
      24.Agent veterinar IIŞcoală profesională2.780.0002.925.000
      25.Agent veterinar debutantŞcoală profesională2.650.000-

       *) Specialitatea funcţiei de inginer este cea care se regaseste în
          activitatea de baza a unităţii (agronomie, horticultura, zootehnie şi
          altele). Cu acelaşi nivel pot fi salarizate şi funcţiile de biolog
          (chimist), dacă persoanele încadrate pe aceste funcţii desfăşoară
          activitate în specialitatea funcţiei.
      **) În funcţia de medic primar veterinar pot fi încadrate persoanele care
          au obţinut acest grad profesional pe baza examenului organizat de
          ministerele coordonatoare.
     ***) Specialitatea funcţiei de tehnician este cea care se regaseste în
          activitatea de baza a unităţii (agronomie, horticultura, zootehnie
          şi altele).
                                          x
                                       x x
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului
        care a fost salarizat potrivit anexei nr. VII/9 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/9b

    (valabil la 01.10.2003)
                       OFICII DE CADASTRU ŞI ORGANIZARE A TERITORIULUI
                Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Inginer cadastru gradul I AS3.107.0007.083.000
      2Inginer cadastru gradul IS3.052.0004.959.000
      3Inginer cadastru gradul IIS2.998.0004.517.000
      4Inginer cadastru gradul IIIS2.943.0004.165.000
      5Inginer cadastru debutantS2.800.000-
      6Subinginer cadastru IS.S.D.2.998.0004.959.000
      7Subinginer cadastru IIS.S.D.2.943.0004.253.000
      8Subinginer cadastru IIIS.S.D.2.889.0003.721.000
      9Subinginer cadastru debutantS.S.D.2.650.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      10Tehnician cadastru I AM2.943.0004.253.000
      11Tehnician cadastru IM2.889.0003.631.000
      12Tehnician cadastru IIM2.834.0003.281.000
      13Tehnician cadastru debutantM2.600.000-
      14Operator cadastru IM; G2.889.0003.281.000
      15Operator cadastru IIM; G2.834.0002.925.000
      16Operator cadastru debutantM; G2.600.000-

                                      x
                                   x x
       Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
       a fost salarizat potrivit anexei nr. VII/10 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/10b

    (valabil la 01.10.2003)
                           PROTECŢIA MEDIULUI
                 AGENŢII DE PROTECŢIE A MEDIULUI, ADMINISTRAŢIA
                    REZERVATIEI BIOSFEREI "DELTA DUNĂRII"
                 Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
               
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilorSalariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
      1Inspector de specialitate expert, inginer expert*)S3.107.0007.083.000
      2Inspector de specialitate, inginer*); gradul IS3.052.0004.959.000
      3Inspector de specialitate, inginer*); gradul IIS2.998.0004.342.000
      4Inspector de specialitate, inginer*); gradul IIIS2.943.0004.165.000
      5Inspector, inginer*); debutantS2.800.000-
      6Subinginer IS.S.D.2.998.0004.959.000
      7Subinginer IIS.S.D.2.943.0003.989.000
      8Subinginer IIIS.S.D.2.889.0003.721.000
      9Subinginer debutantS.S.D.2.650.000-
      b) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale
      10Tehnician, observator condiţii mediu; I A**)M2.943.0004.253.000
      11Tehnician, observator condiţii mediu; I**)M2.889.0003.631.000
      12Tehnician, observator condiţii mediu; II**)M2.834.0003.281.000
      13Tehnician, observator condiţii mediu; debutant**)M2.600.000-

        *) Specialitatea funcţiei de inginer este cea care se regaseste în
           activitatea de baza a unităţii
           Cu acelaşi nivel pot fi salarizate, în activitatea de baza, şi funcţiile
           de biolog, chimist, fizician şi altele, dacă persoanele încadrate pe
           aceste funcţii desfăşoară activitate în specialitatea funcţiei.
        **)Specialitatea funcţiilor de tehnician şi de observator condiţii mediu
           este cea care se regaseste în activitatea de baza a unităţii.
                                         x
                                      x x
        Salariile de baza prevăzute în prezenta anexa se aplică personalului care
        a fost salarizat potrivit anexei nr. VII/11 la Legea nr. 154/1998.


    Anexa IV/11b

    (valabil la 01.10.2003)
                                  AVIAŢIA SPORTIVA
                                 AEROCLUBUL ROMÂNIEI
                 I. Salarii de baza pentru funcţiile de specialitate
                1. Personal navigant şi tehnic navigant profesionist
                          Funcţii de execuţie
                 
      Nr. crt.FuncţiaNivelul studiilor*)Salariul de bază  - lei -
      minimmaxim
      1Personal navigant şi tehnic navigant profesionist
          clasa I   3.052.0007.083.000
          clasa a II-a   2.998.0005.083.000
          clasa a III-a   2.943.0004.428.000
          clasa a IV-a   2.889.0004.165.000