LEGE nr. 500 din 26 noiembrie 2003pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 87/2003 cu privire la rectificarea bugetului de stat pe anul 2003
EMITENT
  • PARLAMENTUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 848 din 27 noiembrie 2003



    Parlamentul României adoptă prezenta lege.  +  Articolul ISe aprobă Ordonanţa Guvernului nr. 87 din 28 august 2003 cu privire la rectificarea bugetului de stat pe anul 2003, adoptată în temeiul art. 1 pct. II.1 din Legea nr. 279/2003 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 623 din 31 august 2003, cu următoarele modificări şi completări:1. Anexa nr. 4 "Sume defalcate din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale pe anul 2003", anexa nr. 6 "Sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru subvenţionarea energiei termice livrate populaţiei pe anul 2003", anexa nr. 7 "Sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanţarea cheltuielilor instituţiilor de învăţământ preuniversitar de stat, a creşelor şi centrelor judeţene şi locale de consultanţă agricolă, pe anul 2003" şi anexa nr. 7a) "Sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanţarea cheltuielilor instituţiilor de învăţământ preuniversitar de stat, pe anul 2003" se modifică şi vor avea valorile prevăzute în anexele nr. 1, 2, 3 şi 3a).2. După anexa nr. 7a) se introduce anexa nr. 7b) "Sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanţarea cheltuielilor instituţiilor de învăţământ preuniversitar de stat din bugetele locale ale comunelor, oraşelor şi municipiilor, pe anul 2003".  +  Articolul II (1) Se majorează veniturile bugetului de stat pe anul 2003, prevăzute în anexa nr. 1 la Ordonanţa Guvernului nr. 87/2003, provenite din impozitul pe profit, cu suma de 1.200,0 miliarde lei şi din accize, cu suma de 1.894,6 miliarde lei. (2) Suma de 3.094,6 miliarde lei prevăzută la alin. (1) se alocă sub forma sumelor defalcate din impozitul pe venit pentru achitarea ajutoarelor pentru încălzirea locuinţei şi a sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru achitarea subvenţiilor pentru energia termică livrată populaţiei, inclusiv a restanţelor. (3) Sumele prevăzute la alin. (2) se repartizează pe unităţi administrativ-teritoriale prin hotărâre a consiliului judeţean, pe baza datelor de fundamentare referitoare la ajutoare pentru încălzirea locuinţei şi subvenţii pentru energia termică livrată populaţiei, inclusiv restanţe, prezentate de primari, şi cu asistenţa tehnică de specialitate a direcţiei generale a finanţelor publice. (4) Sumele defalcate din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale pe anul 2003 sunt prevăzute în anexa nr. 4 la Ordonanţa Guvernului nr. 87/2003, astfel cum a fost modificată. (5) Sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru subvenţionarea energiei termice livrate populaţiei pe anul 2003 sunt prevăzute în anexa nr. 6 la Ordonanţa Guvernului nr. 87/2003, astfel cum a fost modificată. (6) Sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanţarea cheltuielilor instituţiilor de învăţământ preuniversitar de stat, a creşelor şi centrelor judeţene şi locale de consultanţă agricolă, pe anul 2003, sunt prevăzute în anexele nr. 7, 7a) şi 7b) la Ordonanţa Guvernului nr. 87/2003, astfel cum a fost modificată. (7) Autorităţile administraţiei publice locale vor vira sumele privind ajutoarele pentru încălzirea locuinţei şi subvenţiile pentru energia termică livrată populaţiei în conturile tip escrow deschise de furnizorii de energie termică livrată populaţiei, urmând acelaşi mecanism şi aceleaşi termene ca cele prevăzute la art. 3 şi 4 din Hotărârea Guvernului nr. 1.230/2003 privind alocarea unor sume din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2003, pentru subvenţionarea energiei termice livrate populaţiei.  +  Articolul III (1) Ordonatorii principali de credite ai bugetului de stat, în termen de 5 zile de la intrarea în vigoare a prezentei legi, au obligaţia de a propune trecerea la Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului a eventualelor economii identificate în bugetele lor. (2) Guvernul este abilitat să diminueze cheltuielile, respectiv Fondul de rezervă bugetară şi deficitul bugetului de stat pe anul 2003, cu eventualele economii rezultate potrivit alin. (1) şi să suplimenteze: a) cheltuielile şi deficitul bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pe anul 2003; b) cheltuielile şi deficitul din credite externe pe anul 2003. (3) Din eventualele economii rezultate potrivit alin. (1) Guvernul poate suplimenta sumele defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pentru bugetele locale. (4) Deficitul bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate se acoperă din disponibilităţile din anii precedenţi înregistrate la acest buget. (5) Se autorizează Ministerul Finanţelor Publice să introducă modificările prevăzute la art. II şi art. III alin. (1)-(3) în volumul şi în structura bugetului de stat, bugetului creditelor externe, bugetelor ordonatorilor principali de credite şi bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, pe anul 2003.Această lege a fost adoptată de Camera Deputaţilor şi de Senat în şedinţa comună din 17 noiembrie 2003, cu respectarea prevederilor art. 76 alin. (2) din Constituţia României, republicată.PREŞEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILORVALER DORNEANUPREŞEDINTELE SENATULUINICOLAE VĂCĂROIUBucureşti, 26 noiembrie 2003.Nr. 500.  +  Anexa 1    I Program actualizat    II Influente    III Program rectificat                                       SUME             defalcate din impozitul pe venit pentru echilibrarea                        bugetelor locale pe anul 2003
      - mii lei -
      Nr. crt.Judeţul   TOTAL       din care, pentru:
      Protecţia socială privind asigurarea ajutorului social, ajutorului pentru încălzirea locuinţei şi Susţinerea sistemului de protecţie a persoanelor cu handicapsusţinerea sistemului de protecţie a copiluluiCultură şi cultedin care:SUME defalcate din impozitul pe venit pentru echilibraredin care:
      Contribuţii pentru personalul neclericalInstituţii de cultură preluate de autorităţile localeBugetul propriu al judeţuluiBugetele locale ale comunelor, oraşelor şi municipiilor
        TOTALI18.899.758.8039.027.130.0002.126.360.000812.789.300711.374.100101 415.2006.933.479.5031.761.788.1275.171.691.376
          II836.016.900836.016.9000000000
          III19.735.775.7039.863.146.9002.126.360.000812.789.300711 374.100101.415.2006.933.479 5031.761.788.1275.171.691.376
      1.ALBAI423.081.647194.397.30043.442.10033.565.60029.471.2004.094.400151.676.64745.162.723106.513.924
          II2.767.2002.767.200   0     0    
          III425.848.847197.164.50043.442.10033.565.60029.471.2004.094.400151.676.64745.162.723106.513.924
      2.ARADI359.425.793173.557.40058.680.60015.487.60015.487.6000111.700.19327.398.36884.301.825
          II12.482.10012.482.100   0     0    
          III371.907.893186.039.50058.680.60015.487.60015.487.6000111.700.19327.398.36884.301.825
      3.ARGEŞI516.650.921271.197.30052.510.20022.739.35021.869.700869.650170.204.07140.841.675129.362396
          II25.091.00025.091.000   0     0    
          III541.741.921296.288.30052.510.20022.739.35021.869.700869.650170.204.07140.841.675129.362.396
      4.BACĂUI600.280.876310.362.20061.506.40017.845.30017.845.3000210.566.97650.773.655159.793.321
          II15.707.90015.707.900   0     0    
          III615.988.776326.070.10061.506.40017.845.30017.845.3000210.566.97650.773 655159.793.321
      5.BIHORI529.540.204243.480.30065.084.30033.861.40033.861.4000187.114.20453.033.772134.080.432
          II1.185.7001.185.700   0     0    
          III530.725.904244.666.00065.084.30033.861.40033.861.4000187.114.20453.033.772134.080.432
      6.BISTRIŢA-NĂSĂUDI312.817.812137.411.30043.692.30010.812.90010.812.9000120.901.31229.647.23291.254.080
          II00   0     0    
          III312.817.812137.411 30043.692.30010.812.90010.812.9000120.901.31229.647.23291.254.080
      7.BOTOŞANII590.386.556265.807 70048.022.90022.338.85010.284.40012.054.450254.217 10661.087.477193.129.629
          II111.758.700111.758.700   0     0    
          III702.145.256377.566.40048 022 90022.338.85010.284.40012.054.450254.217.10661.087.477193.129.629
      8.BRAŞOVI413.828.125210.649.40055.354.70017.398.20017.398.2000130.425.82531.673.18098.752.645
          II9.108.1009.108.100   0     0    
          III422.936.225219.757.50055.354.70017.398.20017.398.2000130.425.82531.673.18098.752.645
      9.BRĂILAI362.088.289176.032.50052.132.0007.520.2507.520.2500126.403.53930.073.18996.330.350
          II19.947.00019.947.000   0     0    
          III382.035.289195.979.50052.132.0007.520.2507.520.2500126.403.53930.073.18996.330.350
      10.BUZĂUI503.441.016219.304.90065.958.40010.040.50010.040.5000208.137.21648.244.775159.892.441
          II27.121.20027.121.200   0     0    
          III530.562.216246.426.10065.958.40010.040.50010.040.5000208.137.21648.244.775159.892.441
      11.CARAŞ-SEVERINI377.650.458175.772.60031.442.20021.097.30021.097.3000149.338.35834.806.364114.531.994
          II1.538.3001.538.300   0     0    
          III379.188.758177.310.90031.442.20021.097.30021.097.3000149.338.35834.806.364114.531.994
      12.CĂLĂRAŞII351.722.866162.184.20032.320.8004.512.1004.512.1000152.705.76636.854.116115.851.650
          II10.669.10010.669.100   0     0    
          III362.391.966172.853.30032.320.8004.512.1004.512.1000152.705.76636.854.116115.851.650
      13.CLUJI419.320.511203.404.90060.333.70030.934.60030.934.6000124.647.31130.762.96093.884.351
          II6.968.7006.968.700   0     0    
          III426.289.211210.373.60060.333.70030.934.60030.934.6000124.647.31130.762.96093.884.351
      14.CONSTANŢAI452.677.896268.365.00055.973.70010.569.00010.569.000Q117.770.19625.584.16892.186.028
          II41.569.90041.569.900   0     0    
          III494.247.796309.934.90055.973.70010.569.00010.569.0000117.770.19625.584.16892.186.028
      15.COVASNAI223.801.00298.241.90026.439.2004.430.8504.430.850094.689.05225.719.26068.969.792
          II18.666.80018.666.800   0     0    
          III242.467.802116.908.70026.439.2004.430.8504.430.850094.689.05225.719.26068.969.792
      16.DÂMBOVIŢAI512.900.438244.208.60044.929.50019.332.40015.447.0003.885.400204.429.93846.331.582158.098.356
          II16.370.00016.370.000   0     0    
          III529.270.438260.578.60044.929.50019.332.40015.447.0003.885.400204.429.93846.331.582158.098.356
      17.DOLJI570.867.439286.949.30060.129.30028.554.75016.016.00012.538.750195.234.08946.562.415148.671.674
          II49.582.00049.582.000   0     0    
          III620.449.439336.531.30060.129.30028.554.75016.016.00012.538.750195.234.08946.562.415148.671.674
      18.GALAŢII462.516.191203.734.50062.511.70018.414.40018.414.4000177.855.59141.742.285136.113.306
          II36.732.90036.732.900   0     0    
          III499.249.091240.467.40062.511.70018.414.40018.414.4000177.855.59141.742.285136.113.306
      19.GIURGIUI312.517.312150.083.60018.710.2003.699.1503.699.1500140.024.36234.007.356106.017.006
          II1.548.5001.548.500   0     0    
          III314.065.812151.632.10018.710.2003.699.1503.699.1500140.024.36234.007.356106.017.006
      20.GORJI307.600.341158.204.20031.539.90012.276.30012.276.3000105.579.94127.757.04177.822.900
          II11.336.60011.336.600   0     0    
          III318.936.941169.540.80031.539.90012.276.30012.276.3000105.579.94127.757.04177.822.900
      21.HARGHITAI291.044.076118.946.70032.953.0009.593.4009.593.4000129.550.97638.559.64790.991.329
          II7.386.8007.386.800   0     0    
          III298.430.876126.333.50032.953.0009.593.4009.593.4000129.550.97638.559.64790.991.329
      22.HUNEDOARAI449.899.453218.600.50051.371.20012.195.00012.195.0000167.732.75335.592.235132.140.518
          II25.661.50025.661.500   0     0    
          III475.560.953244.262.00051.371.20012.195.00012.195.0000167.732.75335.592.235132.140.518
      23.IALOMIŢAI298.323.076128.633.50030.797.4006.016.2006.016.2000132.875.97634.087.13198.788.845
          II2.071.9002.071.900   0     0    
          III300.394.976130.705.40030.797.4006.016.2006.016.2000132.875.97634.087.13198.788.845
      24.IAŞII811.913.897329.632.600130.383.80027.398.10027.398.1000324.499.39778.131.447246.367.950
          II83.634.20083.634.200   0     0    
          III895.548.097413.266.800130.383.80027.398.10027.398.1000324.499.39778.131.447246.367.950
      25.ILFOVI191.149.109114.496.40028.833.5008.089.3508.089.350039.729.8599.525.33430.204.525
          II00   0     0    
          III191.149.109114.496.40028.833.5008.089.3508.089.350039.729.8599.525.33430.204.525
      26.MARAMUREŞI531.651.277255.058.00048.055.70027.926.50027.926.5000200.611.07748.299.968152.311.109
          II00   0     0    
          III531.651.277255.058.00048.055.70027 926 50027.926.5000200.611.07748.299.968152.311.109
      27.MEHEDINŢII280.996.927114.825.10032.924.80010.406.40010.406.4000122.840.62729.621.47793.219.150
          II47.492.70047.492.700   0     0    
          III328.489.627162.317.80032.924.80010.406.40010.406.4000122.840.62729.621.47793.219.150
      28.MUREŞI503.272.934234.551.50054.380.90047.320.67027.235.50020.085.170167.019.86438.083.790128.936.074
          II15.186.90015.186.900   0     0    
          III518.459.834249.738.40054.380.90047.320.67027.235.50020.085.170167.019.86438.083.790128.936.074
      29.NEAMŢI628.707.325297.468.50053.223.40036.910.20036.910.2000241.105.22558.121.375182.983.850
          II63.881.50063.881.500   0     0    
          III692.588.825361.350.00053.223.40036.910.20036.910.2000241.105.22558.121.375182.983.850
      30.OLTI432.956.214201.196.70047.528.40012.926.70012.926.7000171.304.41442.328.211128.976.203
          II00   0     0    
          III432.956.214201.196.70047.528.40012.926.70012.926.7000171.304.41442.328.211128.976.203
      31.PRAHOVAI546.519.888285.907.80066.426.2009.430.8009.430.8000184.755.08844.634.471140.120.617
          II66.923.50066.923.500   0     0    
          III613.443.388352.831.30066.426.2009.430.8009.430.8000184.755.08844.634.471140.120.617
      32.SATU-MAREI375.176.978166.706.20046.568.70016.219.30016.219.3000145.682.77834.412.309111.270.469
          II00   0     0    
          III375.176.978166.706.20046.568.70016.219.30016.219.3000145.682.77834.412.309111.270.469
      33.SĂLAJI260.526.884110.415.70024.551.90019.064.80019.064.8000106.494.48434.009.21472.485.270
          II5.429.8005.429.800   0     0    
          III265.956.684115.845.50024.551.90019.064.80019.064.8000106.494.48434.009.21472.485.270
      34.SIBIUI358.210.989192.143.10034.983.30034.596.40021.138.00013.458.40096.488.18923.715.00872.773.181
          II11.628.60011.628.600   0     0    
          III369.839.589203.771.70034.983.30034.596.40021.138.00013.458.40096.488.18923.715.00872.773.181
      35.SUCEAVAI807.472.259345.884.90067.021.20045.745.28024.268.10021.477.180348.820.87997.582.299251.238.580
          II33.433.40033.433.400   0     0    
          III840.905.659379.318.30067.021.20045.745.28024.268.10021.477.180348.820.87997.582.299251.238.580
      36.TELEORMANI436.287.305181.587.10044.381.10012.316.90012.316.9000198.002.20547.927.487150.074.718
          II9.317.7009.317.700   0     0    
          III445.605.005190.904.80044.381.10012.316.90012.316.9000198.002.20547.927.487150.074.718
      37.TIMIŞI435.539.019212.852.60074.600.60026.991.60026.991.6000121.094.21930.057.32691.036.893
          II00   0     0    
          III435.539.019212.852.60074.600.60026.991.60026.991.6000121.094.21930.057.32691.036.893
      38.TULCEAI287.840.155110.813.30028.729.00010.203.10010.203.1000138.094.75576.478.43361.616.322
          II1.525.3001.525.300   0     0    
          III289.365.455112.338.60028.729.00010.203.10010.203.1000138.094.75576.478.43361.616.322
      39.VASLUII585.005.793262.208.10053.287.30012.479.50012.479.5000257.030.89361.410.378195.620.515
          II6.396.4006.396.400   0     0    
          III591.402.193268.604.50053.287.30012.479.50012.479.5000257.030.89361.410.378195.620.515
      40.VÂLCEAI405.805.170186.914.40062.821.30020.162.40020.162.4000135.907.07033.068.839102.838.231
          II8.849.4008.849.400   0     0    
          III414.654.570195.763.80062.821.30020.162.40020.162.4000135.907.07033.068.839102.838.231
      41.VRANCEAI394.914.268180.387.30045.017.2009.512.1009.512.1000159.997.66838.078.155121.919.513
          II27.045.60027.045.600   0     0    
          III421.959.868207.432.90045.017.2009.512.1009.512.1000159.997.66838.078.155121.919.513
      42.MUN. BUCUREŞTII790.266.114624.550.90096.806.00051.853.80038.902.00012.951.80017.055.414   17.055.414
          II00   0     0    
          III790.266.114624.550.90096.806.00051.853.80038.902.00012.951.80017.055.414017.055.414
      Sume ce se repartizează în baza unor acte normativeI*)193.164.000     0     193.164.00060.000.000133.164.000
      II0           0    
      III193.164.0000   000193.164.00060.000.000133.164.000
    NOTĂ: Notă *) În baza prevederilor art. 1 din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 253/2000, se aloca Consiliului Judetean Iasi suma de 60.000.000 mii lei, iar în baza prevederilor art. 4 alin. (2) şi (4) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 78/2002, se aloca Consiliului Local al Municipiului Iasi suma de 43.403.000 mii lei şi Consiliului Local al Municipiului Suceava suma de 44.061.000 mii lei.În baza prevederilor art. 3 din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 19/2001, aprobata prin Legea nr. 201/2001, se aloca Consiliului local al municipiului Buzau suma de 5.700.000 mii lei şi în baza prevederilor Ordonantei Guvernului nr. 4/2003 se aloca Consiliului local al municipiului Pascani suma de 40.000.000 mii lei.
     +  Anexa 2SUME defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru subvenţionarea energiei termice livrate populaţiei pe anul 2003
      - mii lei -
      Nr. crt.JudeţulProgram actualizatInfluenţeProgram rectificat
        TOTAL4.556.691.0002.258.629.5006.815.320.500
      1.ALBA16.695.00010.494.60027.189.600
      2.ARAD188.734.0007.895.000196.629.000
      3.ARGEŞ200.118.00056.058.000256.176.000
      4.BACĂU137.759.000121.201.000258.960.000
      5.BIHOR199.730.00058.887.000258.617.000
      6.BISTRIŢA-NĂSĂUD33.606.00028.571.00062.177.000
      7.BOTOŞANI116.410.000182.079.000298.489.000
      8.BRAŞOV150.646.000120.189.200270.835.200
      9.BRĂILA52.117.00044.871.00096.988.000
      10.BUZĂU112.629.000104.148.000216.777.000
      11.CARAŞ-SEVERIN45.073.0002.893.00047.966.000
      12.CĂLĂRAŞI56.756.000343.00057.099.000
      13.CLUJ89.063.00068.175.000157.238.000
      14.CONSTANŢA279.555.00096.522.000376.077.000
      15.COVASNA21.848.00010.624.00032.472.000
      16.DÂMBOVIŢA39.144.00048.825.00087.969.000
      17.DOLJ163.297.00031.351.000194.648.000
      18.GALAŢI150.349.00066.272.000216.621.000
      19.GIURGIU29.071.00012.413.00041.484.000
      20.GORJ29.895.00016.214.30046.109.300
      21.HARGHITA62.572.00030.009.40092.581.400
      22.HUNEDOARA91.540.00091.033.000182.573.000
      23.IALOMIŢA12.598.0003.608.00016.206.000
      24.IAŞI196.002.000732.000196.734.000
      25.ILFOV7.258.00007.258.000
      26.MARAMUREŞ8.842.000347.0009.189.000
      27.MEHEDINŢI62.745.00051.984.000114.729.000
      28.MUREŞ25.289.00054.268.00079.557.000
      29.NEAMŢ47.846.00061.000.000108.846.000
      30.OLT39.578.00011.714.00051.292.000
      31.PRAHOVA200.450.000154.249.000354.699.000
      32.SATU MARE15.211.000015.211.000
      33.SĂLAJ43.410.0004.514.00047.924.000
      34.SIBIU32.470.00031.666.00064.136.000
      35.SUCEAVA188.688.000103.938.000292.626.000
      36.TELEORMAN65.754.00014.315.00080.069.000
      37.TIMIŞ317.050.0000317.050.000
      38.TULCEA45.865.0007.864.00053.729.000
      39.VASLUI79.275.00052.132.000131.407.000
      40.VÂLCEA49.065.00010.393.00059.458.000
      41.VRANCEA71.126.00053.433.600124.559.600
      42.Municipiul BUCUREŞTI781.562.000433.403.4001.214.965.400
     +  Anexa 3I Program actualizatII InfluenţeIII Program rectificatSUMEdefalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanţarea cheltuielilorinstituţiilor de învăţământ preuniversitar de stat, a creşelor şi centrelorjudeţene şi locale de consultanţă agricolă, pe anul 2003
      - mii lei -
      Nr. crt.Judeţul   Total sume defalcate din taxa pe valoarea adăugatădin care, pentru:
      Învăţământ preuniversitar de statCreşeCentre judeţene şi locale de consultanţă agricolă
        TOTALI34.549.840.00034.189.601.000202.759.300157.479.700
          II0000
          III34.549.840.00034.189.601.000202.759.300157.479.700
      1.ALBAI663.750.700658.298.9001.035.2004.416.600
          II15.713.60015.713.600    
          III679.464.300674.012.5001.035.2004.416.600
      2.ARADI676.359.400670.606.7001.768.3003.984.400
          II8.761.3008.761.300    
          III685.120.700679.368.0001.768.3003.984.400
      3.ARGEŞI1.095.482.7001.083.350.4006.430.9005.701.400
          II26.641.50026.641.500    
          III1.122.124.2001.109.991.9006.430.9005.701.400
      4.BACĂUI1.251.912.6001.240.769.0007.162.8003.980.800
          II-59.953.300-59.953.300    
          III1.191.959.3001.180.815.7007.162.8003.980.800
      5.BIHORI1.086.764.5001.076.769.5005.507.9004.487.100
          II8.133.3008.133.300    
          III1.094.897.8001.084.902.8005.507.9004.487.100
      6.BISTRIŢA-NĂSĂUDI612.509.300603.852.8004.937.2003.719.300
          II-7.843.400-7.843.400    
          III604.665.900596.009.4004.937.2003.719.300
      7.BOTOŞANII742.421.300737.413.7001.406.5003.601.100
          II1.769.0001.769.000    
          III744.190.300739.182.7001.406.5003.601.100
      8.BRAŞOVI885.587.700880.146.6002.868.0002.573.100
          II28.203.60028.203.600    
          III913.791.300908.350.2002.868.0002.573.100
      9.BRĂILAI538.236.400531.952.3003.492.5002.791.600
          II23.420.30023.420.300    
          III561.656.700555.372.6003.492.5002.791.600
      10.BUZĂUI800.092.200793.211.2002.740.2004.140.800
          II-18.821.000-18.821.000    
          III781.271.200774.390.2002.740.2004.140.800
      11.CARAŞ-SEVERINI528.628.500522.276.4002.134.9004.217.200
          II4.834.1004.834.100    
          III533.462.600527.110.5002.134.9004.217.200
      12.CĂLĂRAŞII420.167.700414.671.7001.555.8003.940.200
          II4.552.3004.552.300    
          III424.720.000419.224.0001.555.8003.940.200
      13.CLUJI1.182.445.0001.168.749.8009.798.0003.897.200
          II-22.492.200-22.492.200    
          III1.159.952.8001.146.257.6009.798.0003.897.200
      14.CONSTANŢAI1.010.557.800997.084.1008.969.3004.504.400
          II39.816.40039.816.400    
          III1.050.374.2001.036.900.5008.969.3004.504.400
      15.COVASNAI413.740.200409.881.2001.247.7002.611.300
          II3.676.0003.676.000    
          III417.416.200413.557.2001.247.7002.611.300
      16.DÂMBOVIŢAI842.390.800834.726.5002.761.7004.902.600
          II-19.236.300-19.236.300    
          III823.154.500815.490.2002.761.7004.902.600
      17.DOLJI1.302.709.4001.292.239.2005.903.1004.567.100
          II-190.041.500-190.041.500    
          III1.112.667.9001.102.197.7005.903.1004.567.100
      18.GALAŢII952.807.000945.739.7003.879.3003.188.000
          II-33.281.200-33.281.200    
          III919.525.800912.458.5003.879.3003.188.000
      19.GIURGIUI329.942.400325.875.600765.4003.301.400
          II-5.085.700-5.085.700    
          III324.856.700320.789.900765.4003.301.400
      20.GORJI730.839.500724.167.5003.712.1002.959.900
          II-68.133.700-68.133.700    
          III662.705.800656.033.8003.712.1002.959.900
      21.HARGHITAI636.526.900632.021.9001.920.0002.585.000
          II-7.409.600-7.409.600    
          III629.117.300624.612.3001.920.0002.585.000
      22.HUNEDOARAI769.339.500762.770.1004.072.7002.496.700
          II17.353.10017.353.100    
          III786.692.600780.123.2004.072.7002.496.700
      23.IALOMIŢAI399.074.900394.923.4001.172.5002.979.000
          II-1.424.800-1.424.800    
          III397.650.100393.498.6001.172.5002.979.000
      24.IAŞII1.340.405.7001.323.344.60011.904.2005.156.900
          II20.791.70020.791.700    
          III1.361.197.4001.344.136.30011.904.2005.156.900
      25.ILFOVI283.524.800279.681.300214.9003.628.600
          II29.521.90029.521.900    
          III313.046.700309.203.200214.9003.628.600
      26.MARAMUREŞI937.595.600924.289.7009.788.4003.517.500
          II4.245.9004.245.900    
          III941.841.500928.535.6009.788.4003.517.500
      27.MEHEDINŢII488.945.200484.077.3001.473.4003.394.500
          II20.624.00020.624.000    
          III509.569.200504.701.3001.473.4003.394.500
      28.MUREŞI979.802.600972.460.7002.930.1004.411.800
          II32.328.10032.328.100    
          III1.012.130.7001.004.788.8002.930.1004.411.800
      29.NEAMŢI1.014.156.9001.002.079.6007.759.8004.317.500
          II-94.766.700-94.766.700    
          III919.390.200907.312.9007.759.8004.317.500
      30.OLTI733.489.400725.419.1003.245.3004.825.000
          II48.036.90048.036.900    
          III781.526.300773.456.0003.245.3004.825.000
      31.PRAHOVAI1.171.319.7001.162.312.2004.915.7004.091.800
          II-32.712.000-32.712.000    
          III1.138.607.7001.129.600.2004.915.7004.091.800
      32.SATU MAREI650.157.600643.627.7002.657.8003.872.100
          II20.189.50020.189.500    
          III670.347.100663.817.2002.657.8003.872.100
      33.SĂLAJI478.272.200473.559.5001.072.2003.640.500
          II11.078.20011.078.200    
          III489.350.400484.637.7001.072.2003.640.500
      34.SIBIUI728.687.800720.100.5005.143.8003.443.500
          II23.865.20023.865.200    
          III752.553.000743.965.7005.143.8003.443.500
      35.SUCEAVAI1.180.533.9001.172.358.6003.721.7004.453.600
          II25.449.80025.449.800    
          III1.205.983.7001.197.808.4003.721.7004.453.600
      36.TELEORMANI604.380.400597.759.6002.294.9004.325.900
          II22.202.70022.202.700    
          III626.583.100619.962.3002.294.9004.325.900
      37.TIMIŞI1.036.949.4001.027.036.7006.000.0003.912.700
          II45.733.20045.733.200    
          III1.082.682.6001.072.769.9006.000.0003.912.700
      38.TULCEAI404.429.300399.157.8002.513.4002.758.100
          II14.130.80014.130.800    
          III418.560.100413.288.6002.513.4002.758.100
      39.VASLUII764.054.600758.931.2001.628.6003.494.800
          II-6.807.200-6.807.200    
          III757.247.400752.124.0001.628.6003.494.800
      40.VÂLCEAI706.235.100695.927.3007.111.5003.196.300
          II13.363.90013.363.900    
          III719.599.000709.291.2007.111.5003.196.300
      41.VRANCEAI595.106.500588.439.2002.826.2003.841.100
          II12.447.90012.447.900    
          III607.554.400600.887.1002.826.2003.841.100
      42.MUN. BUCUREŞTII2.579.506.9002.537.540.20040.315.4001.651.300
          II41.124.40041.124.400    
          III2.620.631.3002.578.664.60040.315.4001.651.300
     +  Anexa 3a)I Program actualizatII InfluenţeIII Program rectificatSUMEdefalcate din taxa pe valoarea adăugatăpentru finanţarea cheltuielilor instituţiilorde învăţământ preuniversitar de stat,pe anul 2003
      - mii lei -
      Nr. crt.Judeţul   Total sume defalcate din taxa pe valoarea adăugatădin care, pentru:bugetele locale ale comunelor, oraşelor şi municipiilor
      bugetul propriu al judeţului, din care, pentru:
      Învăţământ specialProduse lactate şi de panificaţie pentru preşcolari şi elevii din clasele I-IV
        TOTALI34.189.601.0001.430.956.4601.431.427.00031.327.217.540
          II035.801.4000-35.801.400
          III34.189.601.0001.466.757.8601.431.427.00031.291.416.140
      1.ALBAI658.298.90019.980.70025.923.000612.395.200
          II15.713.6001.423.500   14.290.100
          III674.012.50021.404.20025.923.000626.685.300
      2.ARADI670.606.70042.611.80030.301.000597.693.900
          II8.761.300-2.078.900   10.840.200
          III679.368.00040.532.90030.301.000608.534.100
      3.ARGEŞI1.083.350.40025.587.80044.312.0001.013.450.600
          II26.641.500-5.000.800   31.642.300
          III1.109.991.90020.587.00044.312.0001.045.092.900
      4.BACĂUI1.240.769.00024.231.50055.320.0001.161.217.500
          II-59.953.3000   -59.953.300
          III1.180.815.70024.231.50055.320.0001.101.264.200
      5.BIHORI1.076.769.50076.738.80040.175.000959.855.700
          II8.133.3003.097.300   5.036.000
          III1.084.902.80079.836.10040.175.000964.891.700
      6.BISTRIŢA-NĂSĂUDI603.852.80046.111.40024.137.000533.604.400
          II-7.843.400-2.447.100   -5.396.300
          III596.009.40043.664.30024.137.000528.208.100
      7.BOTOŞANII737.413.70024.579.00035.901.000676.933.700
          II1.769.0001.402.400   366.600
          III739.182.70025.981.40035.901.000677.300.300
      8.BRAŞOVI880.146.60040.985.90034.060.000805.100.700
          II28.203.600-3.311.900   31.515.500
          III908.350.20037.674.00034.060.000836.616.200
      9.BRĂILAI531.952.30021.566.40022.910.000487.475.900
          II23.420.3002.988.000   20.432.300
          III555.372.60024.554.40022.910.000507.908.200
      10.BUZĂUI793.211.20033.088.50032.442.000727680.700
          II-18.821.0001.683.000   -20.504.000
          III774.390.20034.771.50032.442.000707.176.700
      11.CARAŞ-SEVERINI522.276.40037.782.60022.617.000461.876.800
          II4.834.100-919.400   5.753.500
          III527.110.50036.863.20022.617.000467.630.300
      12.CĂLĂRAŞII414.671.7001.450.20023.783.000389.438.500
          II4.552.300-872.100   5.424.400
          III419.224.000578.10023.783.000394.862.900
      13.CLUJI1.168.749.80085.607.20039.313.0001.043.829.600
          II-22.492.2001.538.000   -24.030.200
          III1.146.257.60087.145.20039.313.0001.019.799.400
      14.CONSTANŢAI997.084.10027.429.20044.218.000925.436.900
          II39.816.4006.820.900   32.995.500
          III1.036.900.50034.250.10044.218.000958.432.400
      15.COVASNAI409.881.20010.808.50015.572.000383.500.700
          II3.676.0000   3.676.000
          III413.557.20010.808.50015.572.000387.176.700
      16.DÂMBOVIŢAI834.726.50015.335.20037.321.000782.070.300
          II-19.236.30048.800   -19.285.100
          III815.490.20015.384.00037.321.000762.785.200
      17.DOLJI1.292.239.20052.199.20048.477.0001.191.563.000
          II-190.041.500-10.893.200   -179.148.300
          III1.102.197.70041.306.00048.477.0001.012.414.700
      18.GALAŢII945.739.70033.191.70042.311.000870.237.000
          II-33.281.2001.934.000   -35.215.200
          III912.458.50035.125.70042.311.000835.021.800
      19.GIURGIUI325.875.6002.014.30019.760.000304.101.300
          II-5.085.700-25.300   -5.060.400
          III320.789.9001.989.00019.760.000299.040.900
      20.GORJI724.167.50011.813.30030.501.000681.853.200
          II-68.133.700-184.300   -67.949.400
          III656.033.80011.629.00030.501.000613.903.800
      21.HARGHITAI632.021.90012.426.50022.869.000596.726.400
          II-7.409.6000   -7.409.600
          III624.612.30012.426.50022.869.000589.316.800
      22.HUNEDOARAI762.770.10024.905.80030.863.000707.001.300
          II17.353.1003.821.700   13.531.400
          III780.123.20028.727.50030.863.000720.532.700
      23.IALOMIŢAI394.923.40010.552.70020.359.000364.011.700
          II-1.424.800-177.700   -1.247.100
          III393.498.60010.375.00020.359.000362.764.600
      24.IAŞII1.323.344.60065.974.50060.595.0001.196.775.100
          II20.791.7000   20.791.700
          III1.344.136.30065.974.50060.595.0001.217.566.800
      25.ILFOVI279.681.30014.651.60017.411.000247.618.700
          II29.521.900-1.005.900   30.527.800
          III309.203.20013.645.70017.411.000278.146.500
      26.MARAMUREŞI924.289.70041.428.90038.773.000844.087.800
          II4.245.90010.208.100   -5.962.200
          III928.535.60051.637.00038.773.000838.125.600
      27.MEHEDINŢII484.077.3008.241.70022.211.000453.624.600
          II20.624.000314.300   20.309.700
          III504.701.3008.556.00022.211.000473.934.300
      28.MUREŞI972.460.70024.851.70040.012.000907.597.000
          II32.328.1004.851.500   27.476.600
          III1.004.788.80029.703.20040.012.000935.073.600
      29.NEAMŢI1.002.079.60047.190.50039.898.000914.991.100
          II-94.766.7006.585.000   -101.351.700
          III907.312.90053.775.50039.898.000813.639.400
      30.OLTI725.419.10018.890.70034.243.000672.285.400
          II48.036.9002.739.500   45.297.400
          III773.456.00021.630.20034.243.000717.582.800
      31.PRAHOVAI1.162.312.20024.938.80049.665.0001.087.708.400
          II-32.712.0004.643.800   -37.355.800
          III1.129.600.20029.582.60049.665.0001.050.352.600
      32.SATU MAREI643.627.70023.560.60027.239.000592.828.100
          II20.189.5001.510.000   18.679.500
          III663.817.20025.070.60027.239.000611.507.600
      33.SĂLAJI473.559.50014.070.80018.066.000441.422.700
          II11.078.200364.600   10.713.600
          III484.637.70014.435.40018.066.000452.136.300
      34.SIBIUI720.100.50042.298.70029.665.000648.136.800
          II23.865.200300.000   23.565.200
          III743.965.70042.598.70029.665.000671.702.000
      35.SUCEAVAI1.172.358.60082.933.50058.338.0001.031.087.100
          II25.449.80015.010.500   10.439.300
          III1.197.808.40097.944.00058.338.0001.041.526.400
      36.TELEORMANI597.759.6008.569.50027.896.000561.294.100
          II22.202.7001.161.700   21.041.000
          III619.962.3009.731.20027.896.000582.335.100
      37.TIMIŞI1.027.036.70079.693.20041.289.000906.054.500
          II45.733.200-10.295.000   56.028.200
          III1.072.769.90069.398.20041.289.000962.082.700
      38.TULCEAI399.157.80013.475.00016.746.000368.936.800
          II14.130.8000   14.130.800
          III413.288.60013.475.00016.746.000383.067.600
      39.VASLUII758.931.20028.991.60036.840.000693.099.600
          II-6.807.200498.100   -7.305.300
          III752.124.00029.489.70036.840.000685.794.300
      40.VÂLCEAI695.927.30017.088.80028.589.000650.249.500
          II13.363.900994.600   12.369.300
          III709.291.20018.083.40028.589.000662.618.800
      41.VRANCEAI588.439.20016.998.30027.092.000544.348.900
          II12.447.900-926.300   13.374.200
          III600.887.10016.072.00027.092.000557.723.100
      42.MUN. BUCUREŞTII2.537.540.200176.109.86073.414.0002.288.016.340
          II41.124.4000   41.124.400
          III2.578.664.600176.109.86073.414.0002.329.140.740
     +  Anexa 7b)I Program actualizatII InfluenţeIII Program rectificatSUMEdefalcate din taxa pe valoarea adăugatăpentru finanţarea cheltuielilor instituţiilor de învăţământpreuniversitar de stat din bugetele locale ale comunelor,oraşelor şi municipiilor, pe anul 2003
      - mii lei -
      Nr. crt.Judeţul   Total sume defalcate din taxa pe valoarea adăugatădin care, pentru:
      Finanţarea cheltuielilor de personalBurse pentru elevi şi obiecte de inventar
        TOTALI31.327.217.54031.069.593.840257.623.700
          II-35.801.400-35.801.4000
          III31.291.416.14031.033.792.440257.623.700
      1.ALBAI612.395.200607.851.8004.543.400
          II14.290.10014.290.100  
          III626.685.300622.141.9004.543.400
      2.ARADI597.693.900592.574.1005.119.800
          II10.840.20010.840.200  
          III608.534.100603.414.3005.119.800
      3.ARGEŞI1.013.450.6001.005.636.2007.814.400
          II31.642.30031.642.300  
          III1.045.092.9001.037.278.5007.814.400
      4.BACĂUI1.161.217.5001.151.833.1009.384.400
          II-59.953.300-59.953.300  
          III1.101.264.2001.091.879.8009.384.400
      5.BIHORI959.855.700952.319.3007.536.400
          II5.036.0005.036.000  
          III964.891.700957.355.3007.536.400
      6.BISTRIŢA-NĂSĂUDI533.604.400529.481.0004.123.400
          II-5.396.300-5.396.300  
          III528.208.100524.084.7004.123.400
      7.BOTOŞANII676.933.700671.194.3005.739.400
          II366.600366.600  
          III677.300.300671.560.9005.739.400
      8.BRAŞOVI805.100.700797.941.2007.159.500
          II31.515.50031.515.500  
          III836.616.200829.456.7007.159.500
      9.BRĂILAI487.475.900483.264.8004.211.100
          II20.432.30020.432.300  
          III507.908.200503.697.1004.211.100
      10.BUZĂUI727.680.700721.989.7005.691.000
          II-20.504.000-20.504.000  
          III707.176.700701.485.7005.691.000
      11.CARAŞ-SEVERINI461.876.800457.941.8003.935.000
          II5.753.5005.753.500  
          III467.630.300463.695.3003.935.000
      12.CĂLĂRAŞII389.438.500385.667.4003.771.100
          II5.424.4005.424.400  
          III394.862.900391.091.8003.771.100
      13.CLUJI1.043.829.6001.036.186.1007.643.500
          II-24.030.200-24.030.200  
          III1.019.799.4001.012.155.9007.643.500
      14.CONSTANŢAI925.436.900916.631.5008.805.400
          II32.995.50032.995.500  
          III958.432.400949.627.0008.805.400
      15.COVASNAI383.500.700380.800.6002.700.100
          II3.676.0003.676.000  
          III387.176.700384.476.6002.700.100
      16.DÂMBOVIŢAI782.070.300775.566.0006.504.300
          II-19.285.100-19.285.100  
          III762.785.200756.280.9006.504.300
      17.DOLJI1.191.563.0001.183.177.6008.385.400
          II-179.148.300-179.148.300  
          III1.012.414.7001.004.029.3008.385.400
      18.GALAŢII870.237.000862.564.0007.673.000
          II-35.215.200-35.215.200  
          III835.021.800827.348.8007.673.000
      19.GIURGIUI304.101.300301.202.2002.899.100
          II-5.060.400-5.060.400  
          III299.040.900296.141.8002.899.100
      20.GORJI681.853.200676.751.9005.101.300
          II-67.949.400-67.949.400  
          III613.903.800608.802.5005.101.300
      21.HARGHITAI596.726.400592.836.1003.890.300
          II-7.409.600-7.409.600  
          III589.316.800585.426.5003.890.300
      22.HUNEDOARAI707.001.300700.819.6006.181.700
          II13.531.40013.531.400  
          III720.532.700714.351.0006.181.700
      23.IALOMIŢAI364.011.700360.530.5003.481.200
          II-1.247.100-1.247.100  
          III362.764.600359.283.4003.481.200
      24.IAŞII1.196.775.1001.186.405.90010.369.200
          II20.791.70020.791.700  
          III1.217.566.8001.207.197.60010.369.200
      25.ILFOVI247.618.700244.872.4002.746.300
          II30.527.80030.527.800  
          III278.146.500275.400.2002.746.300
      26.MARAMUREŞI844.087.800837.157.4006.930.400
          II-5.962.200-5.962.200  
          III838.125.600831.195.2006.930.400
      27.MEHEDINŢII453.624.600449.733.9003.890.700
          II20.309.70020.309.700  
          III473.934.300470.043.6003.890.700
      28.MUREŞI907.597.000900.971.1006.625.900
          II27.476.60027.476.600  
          III935.073.600928.447.7006.625.900
      29.NEAMŢI914.991.100907.977.0007.014.100
          II-101.351.700-101.351.700  
          III813.639.400806.625.3007.014.100
      30.OLTI672.285.400666.509.6005.775.800
          II45.297.40045.297.400  
          III717.582.800711.807.0005.775.800
      31.PRAHOVAI1.087.708.4001.078.647.9009.060.500
          II-37.355.800-37.355.800  
          III1.050.352.6001.041.292.1009.060.500
      32.SATU MAREI592.828.100588.146.5004.681.600
          II18.679.50018.679.500  
          III611.507.600606.826.0004.681.600
      33.SĂLAJI441.422.700438.270.2003.152.500
          II10.713.60010.713.600  
          III452.136.300448.983.8003.152.500
      34.SIBIUI648.136.800642.890.5005.246.300
          II23.565.20023.565.200  
          III671.702.000666.455.7005.246.300
      35.SUCEAVAI1.031.087.1001.022.287.9008.799.200
          II10.439.30010.439.300  
          III1.041.526.4001.032.727.2008.799.200
      36.TELEORMANI561.294.100556.740.7004.553.400
          II21.041.00021.041.000  
          III582.335.100577.781.7004.553.400
      37.TIMIŞI906.054.500898.287.2007.767.300
          II56.028.20056.028.200  
          III962.082.700954.315.4007.767.300
      38.TULCEAI368.936.800365.935.4003.001.400
          II14.130.80014.130.800  
          III383.067.600380.066.2003.001.400
      39.VASLUII693.099.600688.096.2005.003.400
          II-7.305.300-7.305.300  
          III685.794.300680.790.9005.003.400
      40.VÂLCEAI650.249.500644.250.7005.998.800
          II12.369.30012.369.300  
          III662.618.800656.620.0005.998.800
      41.VRANCEAI544.348.900539.871.8004.477.100
          II13.374.20013.374.200  
          III557.723.100553.246.0004.477.100
      42.MUN. BUCUREŞTII2.288.016.3402.267.780.74020.235.600
          II41.124.40041.124.400  
          III2.329.140.7402.308.905.14020.235.600
    --------