LEGE Nr. 119 din 11 iunie 1948pentru naţionalizarea întreprinderilor industriale, bancare, de asigurări, miniere şi de transporturi*)
EMITENT
  • MINISTERUL JUSTIŢIEI
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL NR. 133 bis din 11 iunie 1948



    Notă *) Text corectat conform rectificarilor apărute în Monitorul Oficial Nr. 135 şi 143 din 14 şi 24 Iunie 1948.  +  Capitolul 1 Obiectul naţionalizarii  +  Articolul 1Se naţionalizeaza toate bogăţiile subsolului care nu se găseau în proprietatea Statului la data intrării în vigoare a Constituţiei Republicii Populare Române, precum şi întreprinderile individuale, societăţile de orice fel şi asociaţiunile particulare industriale, bancare, de asigurări, miniere, de transporturi şi telecomunicaţii, enumerate mai jos, după criteriile indicate pentru fiecare categorie:1. Întreprinderile siderurgice, de metalurgie, neferoase şi de laminat, prevăzute în lista anexa Nr. I. 2. Toate întreprinderile din domeniul metalurgiei prelucratoare cu peste 100 de salariaţi.3. Întreprinderile prelucratoare de metale, santierele navale, întreprinderile producătoare de instrumente de precizie şi de material electrotehnic, garajele şi atelierele de reparat auto, enumerate în lista anexa Nr. II.4. Toate întreprinderile care produc, transporta sau distribuie energia electrica, cu excepţia uzinelor aparţinînd organelor administraţiei locale şi acelea care aparţin întreprinderilor nenationalizate şi servesc în cea mai mare parte nevoilor proprii ale acestor uzine.5. Toate întreprinderile de extracţie şi prelucrare a minereurilor de fier, aur, argint şi alte metale neferoase.6. Întreprinderile din domeniul industriei carbonifere, precum şi carierele prevăzute în lista anexa Nr. III.7. Întreprinderile din domeniul industriei petrolifere şi de gaze naturale, enumerate în lista anexa Nr. IV.8. Toate întreprinderile producătoare de ciment.9. Întreprinderile producătoare de materiale de construcţie şi anume: var, materiale ceramice, brute şi fine, pietre de construcţie, produse din piatra, produse din ciment, materiale pentru izolari termice, carton asfaltat, conform listei anexe Nr. V.10. Toate întreprinderile producătoare de materiale refractare.11. Toate întreprinderile producătoare de geamuri.12. Întreprinderile producătoare de sticlă, cristale pentru oglinzi conform listei anexe Nr. VI.13. Întreprinderile de construcţie enumerate în lista anexa Nr. VII.14. Toate întreprinderile producătoare de cherestea, cu cel puţin un gater mecanic, avînd o instalatie de forta de cel puţin 50 HP.15. Toate întreprinderile producătoare de tâmplărie de arta şi de binale, de unelte de tâmplărie, cu o instalatie de forta motrice de cel puţin 50 HP., utilate cu cel puţin 5 maşini-unelte, cum ar fi: bandseg, abricht, fierastrau circular, frezmasina, masina de grosime, lant, masina, bormasina, strung, nut şi feder, sau maşini de importanţa apropiată.16. Toate întreprinderile producătoare de placaje, panele, furnire, parchete şi frizuri, cu o instalatie de forta motrice de cel puţin 20 HP.17. Toate întreprinderile producătoare de accesorii pentru industria textila, de calapoade şi cuie de lemn, cu o forta motrice de cel puţin 100 HP.18. Toate întreprinderile producătoare de creioane, rechizite şcolare din lemn, metri de lemn cu o forta motrice de cel puţin 30 HP.19. Toate întreprinderile producătoare de ţevi şi butoaie, cu o forta motrice de cel puţin 20 HP.20. Toate întreprinderile producătoare de cherestea, carucioare, jucarii, perii şi pensule, rulouri şi jaluzele, racitoare şi alte articole de lemn, enumerate în lista anexa Nr. VIII.21. Toate întreprinderile producătoare de celuloza, hârtie, carton şi mucava.22. Toate întreprinderile de arte grafice, confectiuni din hârtie, cartonaje, precum şi secţiile arte grafice şi cartonaje, aparţinînd altor întreprinderi, avînd cel puţin o masina rotativa sau o instalatie de forta motrice de cel puţin 30 HP.23. Toate întreprinderile producătoare de ţevi din carton, necesare industriei textile, întreprinderile producătoare de hârtie sticlata (emeri) sau de alte articole din hârtie, enumerate în lista anexa Nr. IX.24. Toate filaturile de bumbac.25. Toate tesatoriile de bumbac, avînd cel puţin 30 de razboaie.26. Întreprinderile prelucratoare de bumbac şi anume: tesatoriile, întreprinderile de tricotaje, întreprinderile producătoare de ata, întreprinderile producătoare de vata, precum şi întreprinderile de egrenat bumbacul, enumerate în lista anexa Nr. X.27. Toate filaturile de mătase.28. Toate tesatoriile de mătase avînd cel puţin 20 razboaie.29. Întreprinderile prelucratoare de mătase şi anume: tesatorii, întreprinderi de tricotaje, impletituri, panglici, ata, ciorapi, enumerate în lista anexa Nr. XI.30. Vopsitoriile, apreturile şi întreprinderile de confectiuni enumerate în lista anexa Nr. XII.31. Toate filaturile şi tesatoriile de lana avînd cel puţin 150 de fuse sau cel puţin 4 razboaie cord.32. Întreprinderile producătoare de lana şi anume: de tricotaje, vata de croitorie, pasla, palarii şi articole tehnice, enumerate în lista anexa Nr. XIII. 33. Întreprinderile producătoare de în, canepa şi iuta, enumerate în lista anexa Nr. XIV.34. Toate întreprinderile de textile cu producţie diversa avînd însă cel puţin 30 razboaie.35. Toate întreprinderile integrate şi semiintegrate, din domeniul industriei de pielarie, avînd o instalatie de forta motrice de cel puţin 30 HP.36. Toate tabacariile avînd o instalatie de forta motrice de cel puţin 20 HP.37. Toate întreprinderile de încălţăminte avînd o instalatie de forta motrice de cel puţin 10 HP.38. Întreprinderile prelucratoare de blanuri, producătoare de manusi şi alte articole din piele, enumerate în lista anexa Nr. XV.39. Întreprinderile din industria chimica de baza, conform listei anexa Nr. XVI.40. Întreprinderile producătoare de articole de cauciuc, cu o forta motrice de cel puţin 80 HP.41. Întreprinderile producătoare şi prelucratoare de materiale plastice, cu o forta motrice de cel puţin 20 HP.42. Toate întreprinderile prelucratoare de materiale grase: sapun, stearina, oleina şi lumanari, avînd o forta motrice de cel puţin 50 HP., precum şi toate fabricile care produc glicerina.43. Toate întreprinderile producătoare de lacuri şi vopsele, de culori, oxizi metalici, materii colorante, de ultramarin, avînd o instalatie de forta motrice de cel puţin 40 HP.44. Întreprinderile producătoare de panglici pentru maşini de scris, hârtie carbon, indigo, paste şi cerneluri pentru sapirograf şi cerneluri în general, avînd o instalatie de forta motrice de cel puţin 10 HP.45. Întreprinderile producătoare de negru de fum, cărbune vegetal şi animal, conform listei anexe Nr. XVII.46. Întreprinderile producătoare de chimicale pentru industriile textile şi tabacarie, avînd o instalatie de forta motrice de cel puţin 10 HP.47. Întreprinderile producătoare de oxigen, avînd o forta motrice de cel puţin 50 HP.48. Întreprinderile producătoare de produse chimice diverse, enumerate în lista anexa Nr. XVIII.49. Întreprinderile producătoare de articole de parfumerie şi cosmetice, de solventi, esente şi uleiuri eterice, precum şi laboratoarele farmaceutice, enumerate în lista anexa Nr. XIX.50. Toate morile sistematice avînd cel puţin un valt dublu pentru grâu sau porumb şi o capacitate teoretică de macinis de minimum 1 vag/24 ore de paioase sau de porumb.51. Toate fabricile de bere cu o capacitate de producţie de cel puţin 1.000.000 l/an.52. Toate întreprinderile producătoare de spirt, cu o capacitate de producţie de cel puţin 100 tone/an.53. Întreprinderile producătoare de băuturi spirtoase, enumerate în lista anexa Nr. XX.54. Întreprinderile producătoare de glucoza, dextrina, amidon, drojdie comprimata, enumerate în lista anexa Nr. XXI.55. Întreprinderile producătoare de ulei, enumerate în lista anexa Nr. XXII.56. Toate presele mecanice de ulei care aparţin proprietarilor de mori ce au fost naţionalizate prin efectul prezentei legi, acele care funcţionează împreună cu o moara naţionalizata, indiferent de proprietar, precum şi acelea a căror capacitate de producţie este de cel puţin 500 kg ulei în 24 ore.57. Toate întreprinderile producătoare de ghiata artificiala şi toate depozitele frigorifere.58. Toate întreprinderile producătoare de zahăr.59. Toate întreprinderile producătoare de produse zaharoase (bomboane, ciocolata, halva, marmelada etc.), cu o capacitate de producţie de cel puţin 1 to/8 ore.60. Toate întreprinderile producătoare de conserve de orice fel, care poseda instalaţii pentru fabricarea conservelor în cutii de tabla sau borcane de sticlă închise ermetic, toate întreprinderile producătoare de bulion sau marmelada, cu o capacitate de cel puţin 1 to/8 ore, precum şi toate întreprinderile producătoare de afumaturi sau preparate de carne, cu o capacitate de producţie de cel puţin 500 tone produse/an.61. Întreprinderile de uscat fructe, enumerate în lista anexa Nr. XXIII.62. Toate întreprinderile de decorticat cereale (orez, arpacas, fulgi de ovaz), cu o capacitate de producţie de cel puţin 1,5 to/8 ore.63. Toate întreprinderile producătoare de paste fainoase.64. Toate brutariile ce poseda instalaţii mecanice pentru framantat aluatul.65. Toate întreprinderile producătoare de unt, branzeturi şi lapte pasteurizat, cu o capacitate de prelucrare zilnica de cel puţin 2.000 litri lapte.66. Toate întreprinderile producătoare de bulion sau marmelada, cu o capacitate de producţie de cel puţin 1 to/8 ore.67. Toate abatoarele particulare cu o capacitate de tăiere zilnica de cel puţin 100 bovine sau 150 porcine.68. Căile ferate enumerate în lista anexa Nr. XXIV.69. Toate societăţile particulare de exploatare a tramvaielor, dacă nu au fost naţionalizate odată cu întreprinderile industriale.70. Întreprinderile exploatatoare de vagoane-cisterne, enumerate în lista anexa Nr. XXV.71. Toate conductele pentru transportul produselor lichide şi gazoase, care nu sînt naţionalizate prin efectul prezentei legi, concomitent cu societăţile industriale respective.72. Societăţile de navigaţie, enumerate în lista anexa Nr. XXVI.73. Toate vasele fluviale şi maritime, enumerate în lista anexa Nr. XXVII, precum şi toate vasele sub pavilion românesc, scufundate în apele teritoriale româneşti sau străine.74. Societăţile de asigurare, enumerate în lista anexa Nr. XXVIII.75. Societatea Anonima Română de Telefoane.76. Societatea Română de Radio-Difuziune.77. Societatea Naţionala de Credit Industrial.La întreprinderile înfiinţate printr-o convenţiune specială de către un Stat străin cu Statul Roman, se naţionalizeaza tot ce nu aparţine celor două state.Listele anexe fac parte integrantă din prezenta lege.O întreprindere se considera intrand în prevederile legii de faţa dacă condiţiunile stabilite prin criteriile indicate pentru fiecare categorie au existat într-un moment oarecare în decursul perioadei cuprinse între 1 Ianuarie 1938 şi data publicării prezentei legi.Întreprinderile prevăzute în listele anexa se considera naţionalizate, chiar dacă denumirea sau adresa lor sînt indicate în aceste liste parţial sau inexact; de asemenea dacă şi-au schimbat denumirea ori adresa.De asemenea, întreprinderile se considera naţionalizate dacă sînt indicate cu numele persoanei fizice sau juridice care le-a deţinut sub orice titlu (arenda etc.)Pe data publicării prezentei legi, trec în proprietatea Statului ca bunuri comune ale poporului, administrate prin Ministerul de Finanţe, libere de orice sarcini, acţiunile şi părţile sociale ale societăţilor şi asociaţiunilor care intră în prevederile acestui articol.Bunurile naţionalizate prin efectul prezentei legi vor fi administrate de ministerele în al căror domeniu de preocupare intra obiectul întreprinderilor naţionalizate.Brutariile, abatoarele, morile, presele mecanice de ulei, care se încadrează în criteriile legii de faţa, art. 1, vor fi preluate şi administrate de organele primăriilor locale, cu excepţia acelora la care s-au numit sau se vor numi directori de către ministerele de resort. În termen de zece zile de la apariţia prezentei legi, primăriile vor comunică Consiliului de Miniştri, prin Comisiunea Judeteana de Naţionalizare respectiva, precum şi Ministerului de Interne, lista acestor unităţi industriale pentru a se da decizia de trecerea lor în administraţia primăriilor.Consiliile de administraţie ale întreprinderilor naţionalizate se dizolva pe data publicării legii de faţa.  +  Articolul 2Odată cu întreprinderile principale se naţionalizeaza toate întreprinderile anexe.Se naţionalizeaza de asemenea instalatiuni care servesc în mod permanent activităţii unei întreprinderi naţionalizate, chiar dacă aceste instalatiuni aparţin altui proprietar decât acel al întreprinderii naţionalizate.  +  Articolul 3Societăţile de orice fel care poseda mai multe unităţi, se naţionalizeaza în întregime, dacă vreuna din unităţi se încadrează în prevederile legii de faţa.  +  Articolul 4Începînd de la data publicării prezentei legi, nici o întreprindere nu va putea instraina, nici în total şi nici în parte, şi nici muta utilajul sau sau instalatiunile sale, decât cu autorizarea prealabilă a ministerului de resort, chiar dacă nu se încadrează în prevederile prezentei legi.Înstrăinările făcute fără respectarea dispoziţiunilor de mai sus sînt nule de drept, nulitatea fiind de ordine publică şi putând fi invocată de oricine.Proprietarii sau reprezentanţii legali ori împuterniciţii acestora, ai întreprinderilor în construcţie sau a acelora care, din orice motiv, nu au fost puse în funcţiune, precum şi a acelora care şi-au încetat sau întrerupt activitatea, sînt obligaţi ca în termen de 15 zile de la publicarea legii de faţa, sa înainteze Directiunii Generale a Controlului Economic, iar în provincie Serviciilor Judeţene de Control Economic, o declaraţie întocmită conform formularului constituind anexa Nr. XXIX din prezenta lege.  +  Articolul 5Nu intră în prevederile legii de faţa şi nu se naţionalizeaza întreprinderile sau partea din capitalul acestora, care se găsesc în proprietatea unui Stat făcînd parte din Natiunile-Unite, care a dobîndit aceste bunuri ca urmare a executării Tratatului de Pace, sau prin achitarea unor obligaţiuni de despăgubiri, izvorand din starea de război.  +  Capitolul 2 Efectele naţionalizarii  +  Articolul 6Prin efectul naţionalizarii, întreprinderile trec în proprietatea Statului cu fondul de comerţ şi cu toate obligaţiunile contractate în vederea exploatării lor; întreprinderile sub forma de societate sau asociaţiuni îşi păstrează patrimoniul, asa precum el va reieşi din bilanţul încheiat în vederea predării către noua conducere desemnată de Stat în urma naţionalizarii; în activul şi pasivul întreprinderilor de orice fel, naţionalizate, intrand: a) La activ toate bunurile imobile şi mobile, corporale şi incorporale, precum: terenuri, clădiri, instalatiuni, drepturi patente, licenţe, contracte, autorizaţii, mărci de fabrica, hârtii de valoare, cambii, cărţi de depuneri, numerar, sume datorate întreprinderii, accesorii, materii prime, mărfuri semifabricate sau finite şi alte asemenea; b) La pasiv totalitatea obligaţiunilor întreprinderii.Prin efectul prezentei legi întreprinderile naţionalizate se substituie în toate drepturile şi obligaţiunile vechilor întreprinderi.  +  Articolul 7Noua conducere a întreprinderii naţionalizate va putea cere, în termen de şase luni de zile de la publicarea prezentei legi, sa declare nule obligaţiunile sau tranzactiunile încheiate de întreprinderea respectiva înainte de naţionalizare, care au fost încheiate cu scopul vadit de a păgubi întreprinderea, în folosul personal al contractului sau al unei persoane fizice sau juridice străine.Pentru judecarea acestor cereri va fi instituită pe lîngă Curţi câte o comisie compusa din trei magistraţi numiţi de Ministerul de Justiţie. Comisiunea va judeca la primul termen, pe bază de memorii scrise depuse de părţile interesate cu 15 zile înainte de termenul de judecată.Deciziunea comisiunii nu este supusă nici unei cai de atac ordinară sau extraordinară.  +  Capitolul 3 Procedura naţionalizarii  +  Articolul 8La intrarea în vigoare a prezentei legi, ministerele de resort vor numi directori care vor lua în primire conducerea întreprinderilor naţionalizate pe baza unor situaţiuni sumare, de la proprietarii sau reprezentanţii ori împuterniciţii acestora.Noii directori vor exercita toate atribuţiunile vechilor organe de conducere.În caz de lipsa a proprietarilor, reprezentanţilor sau imputernicitilor lor, întreprinderea va fi preluată în prezenta autorităţilor poliţieneşti, în comunele urbane, sau a autorităţilor comunale în comunele rurale.  +  Articolul 9Pînă în momentul preluării întreprinderilor de către noua conducere, conform inventarului şi bilanţului pe care întreprinderile sînt obligate să le încheie în acest scop, vechea conducere sta la dispoziţia celei noi pentru orice lămuriri, fiind responsabilă pentru lipsurile constatate, afară de lipsurile şi pagubele provenite din actele de administraţie ale noii conduceri.  +  Articolul 10La predarea întreprinderii se va încheia un proces-verbal, în triplu exemplar, la care se vor alătură copii de pe inventar şi bilanţ. Un exemplar al procesului-verbal se va inmana vechiului proprietar, un altul se va păstra de întreprindere, iar ultimul se va inainta Ministerului de resort.  +  Capitolul 4 Despăgubiri  +  Articolul 11Statul va acorda despăgubiri proprietarilor şi acţionarilor întreprinderilor naţionalizate.În acest scop se instituie "Fondul Industriei Naţionalizate", persoana juridică de drept public, autonomă, cu sediul în Bucureşti.Pentru sumele datorate, Fondul Industriei Naţionalizate va emite obligaţiuni, pe care le va rascumpara din beneficiul net al întreprinderii naţionalizate.  +  Articolul 12Organizarea şi modul de funcţionare al Fondului Industriei Naţionalizate, se va stabili printr-o deciziune a Consiliului de Miniştri.Gestiunea Fondului Industriei Naţionalizate este supusă controlului Ministerului de Finanţe.  +  Articolul 13Despăgubirile cuvenite proprietarilor se vor stabili de comisiuni funcţionînd pe lîngă Curţi, formate din trei magistraţi numiţi de Ministerul de Justiţie.Împotriva deciziunilor acestor comisiuni nu exista nici o cale de atac.  +  Articolul 14Din drepturile de despăgubire se vor scădea datoriile întreprinderilor neprevăzute în pasivul acestora, precum şi acele izvorand din evaziuni fiscale sau alte operaţiuni contrare legii, ca şi pierderile provenite din reaua administraţie a acestor întreprinderi, înainte de naţionalizare.  +  Articolul 15Nu se acordă despăgubiri: a) Acelora care, fiind în serviciul Statului, judeţelor sau comunelor, s-au îmbogăţit în timpul cat erau în serviciu, prin fapte ilicite constatate judecătoreşte; b) Acelora care, au plecat din ţara în mod clandestin ori fraudulos, precum şi acelora care nu se întorc în ţara după expirarea termenului de valabilitate a actelor de călătorie eliberate de autorităţile române.  +  Capitolul 5 Infiintari de noi întreprinderi şi concesiuni  +  Articolul 16În ramurile în care întreprinderile au fost naţionalizate, dreptul de a crea întreprinderi noi aparţine Statului.  +  Articolul 17Prin excepţie Statul va putea acorda concesiuni pentru înfiinţarea de noi întreprinderi persoanelor fizice sau juridice, prin jurnal al Consiliului de Miniştri, la propunerea Ministerului de resort.  +  Capitolul 6 Sancţiuni  +  Articolul 18Se pedepsesc cu 5-10 ani munca silnica şi cu confiscarea întregii averi acei care, indiferent prin ce mijloace, cu intentiune, vor zădărnici sau vor incerca sa zadarniceasca naţionalizarea prevăzută de prezenta lege, vor tăinui parte din patrimoniul întreprinderilor sau vor vătăma, nimici, instraina, muta, exporta sau micşora, prin orice mijloace, bunuri sau instalatiuni supuse naţionalizarii.Cu aceeaşi pedeapsa se vor sanctiona şi acei care intentionat vor prezenta organelor Statului date inexacte sau incomplete asupra acestor bunuri.  +  Articolul 19Se pedepsesc cu închisoare corecţională de la 4-10 ani şi cu amendă de la 50.000-500.000 lei, funcţionarii publici sau persoanele împuternicite în temeiul prezentei legi, care nu vor executa sau vor zădărnici executarea însărcinărilor ce le revin potrivit prevederilor ei.  +  Articolul 20Infracţiunile la prevederile prezentei legi se constata, se urmăresc şi se judeca, potrivit legii Nr. 351 din 3 Mai 1945, pentru reprimarea speculei ilicite şi a sabotajului economic şi a legii Nr. 252 din 15 Iulie 1947, pentru organizarea controlului economic.  +  Capitolul 7 Dispoziţiuni finale  +  Articolul 21Cu efectuarea naţionalizarii şi cu rezolvarea problemelor şi litigiilor izvorand din aplicarea ei, se însărcinează Consiliul de Miniştri. Consiliul de Miniştri va putea delega o comisiune restrânsă din sanul sau pentru conducerea operativă a operaţiunilor care va avea ca organe exterioare, în fiecare judeţ, câte o Comisiune Judeteana de Naţionalizare.  +  Articolul 22Întreprinderile naţionalizate pot fi date în proprietate sau în simpla folosinţă administratiunilor locale, pe baza hotărîrii Consiliului de Miniştri.  +  Articolul 23În cazul dizolvării unei întreprinderi naţionalizate, activul net rămas după lichidare trece în proprietatea Statului.  +  Articolul 24Conturile creditoare ale proprietarilor întreprinderilor naţionalizate, la aceste întreprinderi, fie ca aceste conturi au fost deschise pe numele acestora sau pe numele de interpusi, după o constatare judecătorească se considera aport de capital la întreprinderea respectiva, neconstituind o creanta împotriva întreprinderii.  +  Articolul 25Membrii societăţilor cooperative industriale existente la data intrării în vigoare a prezentei legi, la ieşirea lor din societate, vor putea retrage din partea lor socială maximum 50.000 lei numerar, restul profitând societatea.Dispoziţiunile alineatului precedent nu vor fi aplicate societăţilor cooperative ce se vor înştiinţa după intrarea în vigoare a legii de faţă.  +  Articolul 26Timp de trei luni de la naţionalizare, personalul administrativ de la şef de secţie în sus, precum şi personalul tehnic (ingineri, subingineri, desenatori, constructori, maiştri etc.), al întreprinderilor naţionalizate, nu va putea părăsi întreprinderea şi nu va putea fi licenţiat din aceasta, fără aprobarea ministerului de resort.  +  Articolul 27Poliţele întreprinderilor naţionalizate scadente în decursul unei luni de la ziua naţionalizarii, nu vor putea fi protestate, acordându-li-se o prelungire de treizeci de zile de la data scadentei.  +  Articolul 28Delegatiile de numire a noilor directori le dau drept de semnatura valabilă chiar şi pînă la îndeplinirea formelor legale de publicare în Monitorul Oficial.  +  Articolul 29Întreprinderile nenationalizate vor continua activitatea lor în cadrul legilor în vigoare.  +  Articolul 30Legea de faţa intră în vigoare pe data publicării ei în Monitorul Oficial.  +  Articolul 31Orice dispoziţiuni contrare prezentei legi, se abroga.Legea votată de Marea Adunare Naţionala în şedinţa de la 11 Iunie 1948.Anexele la legea naţionalizarii întreprinderilor industriale, bancare, de asigurări, miniere şi de transporturi  +  Anexa 1 LISTA Întreprinderile siderurgice, de metalurgie neferoase şi de laminat
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Malaxa tub, S. A. R.Halta Titan.
      2.Titan, Nadrag, Calan, S. A. R.Bucuresti, Criseni, Calan.
      3.Industria Sarmei, S. A. R.Bucuresti, Campia Turzii.
      4.U.D.R., siderurgieBucuresti - Resita.
      5.U.D.R., laminoare, forjaBucuresti - Resita.
      6.T.N.C.Buc.-Ferdinand, Severin.
      7.I.M.D.Braila.
      8.Titan, Nadrag, Calan. S. A. R.Buc.-Nadrag, Severin
      9.Industria Sarmei S. A. R.Braila.
      10.T.N.C. (Titan)Galati.
      11.Vlahita, Uzine de FierBucuresti - Vlahita Odorhei.
      12.Uzinele Metalurgice Grivita (fabrica de carute)Bucuresti.
      13.Metinav (Izbanda) - laminorBucuresti - Braila
      14.Industria FieruluiBucuresti.
      15.Sonafer (Uzina in constructie)Bucuresti - Copsa Mica
      16.Laromet, S.A.R.Bucuresti
      17.Metrom, S.A.R.Brasov.
      18.Farola, S.A.R.Brasov.
      19.Sonemin (zinc)Bucuresti - Copsa Mica.
      20.Metalbloc (rafinaj metale)Bucuresti.
     +  Anexa 2 LISTA Întreprinderile prelucratoare de metale, santiere navale, întreprinderi producătoare de instrumente de precizie şi de material electrotehnic, garaje şi ateliere de reparat auto
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Filiera (fabrica de scule)Bucuresti.
      2.Lazarescu Eugen, (mob. metal)Bucuresti.
      3.Ilbra (strungarie)Bucuresti.
      4.Comatin, (fabrica suruburi)Bucuresti.
      5.Voja (mob. metal)Bucuresti.
      6.Feld Petre (art. presate)Bucuresti.
      7.Mipa (scule)Bucuresti.
      8.T.N.C. (masini Aragaz)Bucuresti.
      9.Manotehnica (cazangerie)Bucuresti.
      10.R. Schmidt (fabrica pile)Bucuresti.
      11.Industria Tehnica (armaturi)Bucuresti.
      12.Grapel Richard (mas. agric.)Craiova.
      13.ProgresulCraiova.
      14.Ing. StoicaAiud.
      15.Forja PoldiBrasov.
      16.Orion (art. de menaj)Cluj.
      17.Fermeta, (armaturi)Cluj
      18.Uzinele de Fier (tucerie)Cluj.
      19.Benker Jekely (fabrica masini)Sibiu.
      20.Fratii Fabricius (cazangerie)Sibiu.
      21.O. Mustad Fii (caiele)Galati.
      22.Energia (turnatorie)P. Neamt.
      23.Ambrus Zoltan Co., (fabrica masini)Timisoara.
      24.Industria Fierului, (valt mori)Timisoara.
      25.Armatura, S.A.R. (arm. metal)Arad.
      26.Tricorache Gh. Ioan (fabrica carute)Bucuresti.
      27.IMAT, (cazangerie, sanitare)Bucuresti - Otopeni.
      28.Tubal, ing. V. Popescu (cazane)Bucuresti.
      29.Uzinele Romane (rep. vagoane)Ploiesti.
      30.Ing. Simu (atelier rep.)Tufeni.
      31.Metalurgia 23 August (art. fier).Iasi.
      32.Ing. Stoica (filiala)Aiud.
      33.Prifaro (fabrica panze ferastrau)Brasov.
      34.Portocala Schiel (fabrica masini)Codlea.
      35.Ing. K. Schediwetz (mas. mori)Timisoara.
      36.Santo Desideriu, (rulouri sobe)Oradea.
      37.Gruenwald Fratii (rulouri si amb. met.)Oradea.
      38.Fabrica de cabluri de otelBucuresti.
      39.Weigel Carol (const. in fier)Bucuresti.
      40.Gh. H. Butucaru (forjerie grea)Bucuresti.
      41.Haritopol Dumitru, S-sori (fabrica cuie)Braila.
      42.Brates (nasturi et.)Galati.
      43.Excelsior (fabrica. polizoare)Bucuresti.
      44.Uneltext, (acces. p. ind. textila).Bucuresti.
      45.Emerit (fabrica pietre polizor)Timisoara.
      46.Metalfin (argintarie)Bucuresti.
      47.Ostmetall (argintarie)Timisoara.
      48.Hetman AntonBrasov.
      49.Bianchi Stefan, (tes. met.)Bucuresti.
      50.I. Haug. (constr. in fier)Bucuresti.
      51.Flexodo, (fabrica ferodo pentru frane)Bucuresti.
      52.Amepa, (fabrica scule precizie)Brasov.
      53.Hendel Edmund (fabrica angrenaje)Arad.
      54.Otel Rapid, (fabrica scule precizie)Bucuresti.
      55.Daniel West (fabrica mas. textile)Sighisoara.
      56.Georgescu M. E. Vasile (fabrica strunguri)Bucuresti.
      57.Sarogaz, (fabrica de masti)Bucuresti.
      58.Olimpul Alex. Henegariu (fabrica angrenaje)Bucuresti.
      59.Ind. SudureiBucuresti.
      60.Tessar (rulm. mas. precizie)Bucuresti.
      61.Buenger Carol (instr. chirurgicale si ortoped.)Bucuresti.
      62.S.N.G. (santier naval)Galati.
      63.Dinamica, (santier naval)Braila.
      64.Viitorul, (santier naval)Braila.
      65.Ing. E. Cerchez, (sant. naval)Braila.
      66.I.R.N. (santier naval)Braila.
      67.S.A.R.T.A.T., (santier naval).Oltenita.
      68.Danubiul, Santierul Tarii Rom., (santier naval)Braila.
      69.Metinav (Izbanda), (sant. naval)Braila.
      70.Neptun (santier naval)Galati.
      71.Romania (santier naval)Braila.
      72.Industria Optica Romana, (santier)Bucuresti
      73.Tehnica Aeronautica (ap. opt.)Bucuresti.
      74.Prerom (instr. de mas. si electromot.)Brasov.
      75.Acta (ap. fotografice)Bucuresti.
      76.Hess, S.A.R., (cantare)Sibiu.
      77.Bascula, S.A.R., (cantare)Bucuresti.
      78.Florenz, (fabrica cantare)Oradea.
      79.Amerom, (reflectoare)Bucuresti.
      80.Victoria Email (vase)Bucuresti.
      81.Semat, I.A.R., (rep. mot. avion)Otopeni.
      82.I.M.A.T.A.K. (centr. telef.)Otopeni.
      83.Eross Zoltan, Britania, (electr. mot.)Timisoara.
      84.Standard, (fabrica telefoane)Bucuresti.
      85.I.E.R. (mot. si ap. electrice)Bucuresti.
      86.Eterna (becuri)Cluj.
      87.Uz. Dura, S.A.R.Timisoara.
      88.Tudor, (acumulatori)Bucuresti.
      89.Philipps, S.A.R.Bucuresti.
      90.Hidro aloria, (tub. Bergman)Bucuresti.
      91.Ratec, (transf. ap. sud. electrice)Bucuresti.
      92.Rova (acumulatori)Bucuresti.
      93.Grupul Industriilor Electrice motoare electrice)Bucuresti.
      94.Lumen, (becuri)Bucuresti.
      95.Fratii Constandache (acumulatori)Bucuresti.
      96.Uz. Dura, S.A.R.Bucuresti.
      97.Elnor (tub. Bergman)Bucuresti.
      98.Galvani, S.A.R.Timisoara.
      99.Aco (acumulatori)Bucuresti.
      100.Uz. Darste, (fabrica cabluri)Darste.
      101.Pornorache (acumulatori)Bucuresti.
      102.Tungsram, S.A.R.Bucuresti.
      103.Radiosar (fabrica cablu izolat)Bucuresti.
      104.Ford Romana, S.A.R.Bucuresti.
      105.Rieber, (garaj)Bucuresti.
      106.DiafBaneasa.
      107.Imasa, (piese auto)Arad.
      108.Garajele Leonida, S.A.R.Bucuresti.
      109.Garajele MihaescuBucuresti
      110.D.M. AlizanteGalati.
      111.ChimosarArad.
      112.JantoArad.
      113.UnireaGalati.
      114.Klub StefanTimisoara.
      115.SchlumbergerBucuresti - Campina.
     +  Anexa 3 LISTA Întreprinderi carbonifere şi cariere de piatra
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Petrosani, S.A.R.Bucuresti - V. Jiului.
      2.Creditul Carbonifer, S.A.Bucuresti - Comanesti Cozla.
      3.Lonea, S.A.R., mine de carbuniBucuresti - V. Jiului
      4.Concordia, mine de carbuniBucuresti - Schitu - Golesti.
      5.Derna - TatarusBucuresti - Derna - Tatarus.
      6.Petrosani - DoicestiDambovita.
      7.SorecaniBucuresti - Cluj Reg. Aghires.
      8.Mica - TebeaBucuresti - Tebea.
      9.Minele de Lignit din SalajSarmasag
      10.ConcordiaBrasov - Codlea - Vulcan.
      11.Turcoaia-Granit, S.A.R.Bucuresti - Braila - Turcoaia.
      12.Sticloval, Expl. nisip, cuartBucuresti - Valeni de Munte
      13.Caolina, Expl. nisip si caolinaAghires.
      14.S.E.T., Expl. de cariere de piatraTimisoara - Salovita.
      15.Minele de Feldspat si cuartTeregova - Severin.
      16.Minele de BazaltBucuresti - Racosul de Jos - Tarnava Mare.
      17.Industria BihoreanaBeius si Uries-Bihor.
      18.Exploatare de MicaBrezoi, jud. Valcea.
      19.I. Bibel, S.A.R.Buc., Rusca Montana, Ruschita - Severin.
      20.MineraliaBucuresti - Hunedoara.
      21.Rudaria - BucurestiBucuresti.
      22.Minele ChiezdSalaj.
      23.Mina SchelaC. Bratescu - Gorj.
      24.Mina de grafit DamaschinBaia de Fier - Gorj.
      25.Baia NouaBucuresti.
      26.MinieraTargoviste.
     +  Anexa 4 LISTA Întreprinderi petrolifere şi de gaze naturale
      Denumirea intreprinderii                  ADRESA          
    1.Societatea Nationala de Gaz MetanBucuresti.
    2."Astra-Romana", soc. petroliferaBucuresti.
    3."Romano-Americana", S.A.Bucuresti.
    4."Concordia", S.A.R.Bucuresti.
    5."Steaua Romana", S.A.Bucuresti.
    6."Unirea", S.A.Bucuresti.
    7."Colombia", soc. franco-rom. de petrolBucuresti.
    8."Creditul Minier", S.A.R.Bucuresti.
    9."Prahova", S.A.R.Bucuresti.
    10.I. R. D. P.Bucuresti.
    11."Foraj-Lemoine"Ploiesti.
    12."Moldonaphta", S.A.R.Bucuresti.
    13."Dacia-Romana", Petroleum SyndicateBucuresti.
    14."Sospiro", S.A.Bucuresti.
    15."Neo Petrol", S.A., miniera romanaBucuresti.
    16."Romano-Belgiana" de petrolBucuresti.
    17."Petrol-Bloc", S.A.R.Bucuresti.
    18."E. P. S.", Forajul si Intreprinderile A. GrigorescuTargoviste.
    19."Vacuum Oil Company", S.A. din RomaniaBucuresti.
    20."Astramina", S.A.R.Bucuresti.
    21."Desbenzinarea", S.A.R.Bucuresti.
    22."Distributia", S.A.R., pentru distr. prod. petrolBucuresti.
    23."Aragaz", S.A.Bucuresti.
    24."Nafta-Romana"Bucuresti.
    25."Redeventa"Bucuresti.
    26."Sondrum"Bucuresti.
    27.StandaphtaBucuresti.
    28.Soc. DoicestiBucuresti.
    29.Soc. XeniaBucuresti.
    30.Soc. NorisBucuresti.
    31.Soc. PetrolinaBucuresti.
    32.SchlumbergerBucuresti.
    33.A. P. Coconea, str. C. A. Rosetti Nr. 14Bucuresti.
    34.Poliminiera, str. C. A. Rosetti, 24.Bucuresti*).
    35.Pacura RomaneascaBucuresti.
     +  Anexa 5 LISTA Întreprinderi producătoare de materiale de construcţie: var, materiale ceramice brute şi fine, pietre de construcţie, produse din piatra, produse de ciment, materiale pentru izolari termice şi carton asfaltat
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1."Fama", S.A.R.Bucuresti, Turda, Alesd - Bihor.
      2.Industria de asfalt si var CavaranTimisoara - Cavaran - Severin.
      3."Barzava", fabrica de var, S.A.Arad - Barzava, Arad.
      4.BertumeComarnic, Prahova.
      5.Fabrica de var din Baile HerculaneBaile Herculane - Pecineasca - Severin.
      6.Mina de piatra si fabrica de var din jurul AlesduluiVadul Crisului-Bihor.
      7.Uzinele Calcit, S.A.Cluj - Aghires - Cluj
      8.Laculetele, S.A.R.Bucuresti - Doicesti, Dambovita.
      9.Fabrica de Gips si Uzinele ChimiceAghires, Cluj.
      10.Prima Fabrica de Tigle si Caramizi "Bohn", S.A.Jimbolia - Timis - Feldioara - Brasov.
      11.I. Muschong Comp., Fabrica de tigla si caramizi, S.A.Lugoj, Severin.
      12."Santimbru", Fabrica de Tigle, S.A.Santimbru, Alba.
      13.Industria de Lut Ghiries Aries, S.A., fabrica de tigle, caramiziTurda - Campia Turzii
      14.Tiglaria, S.A., CarpinisTimisoara - Carpinis. Timis - Torontal.
      15."Hercules", S.A., fabrica de tigle si caramiziTarnaveni - Tr. Mica. Sighisoara - Tr. Mare
      16.Fabrica de caramizi si tigle din UrziceniBucuresti - Manasia, Ialomita.
      17.Industria de Lut si Piatra din Cluj, S.A.Cluj - Cordos, Cluj.
      18.Industria de caramida si tigla S.A.Cluj.
      19.Ferdinand Koska Comp.Bucuresti.
      20.Fabrica de caramizi si tigle din Mureseni, S.A.Mureseni - Mures.
      21.Intrepr. Ing. Eftatopol T.Bucuresti - Sibiu. Sura Mare, Tarlungeni Brasov.
      22."Fratia", s. i. n. c.Ploiesti.
      23.Caramida "Norza" S.A.R.Ploiesti.
      24.Fabrica de caramizi si de lut din Sangheorghe de Mures, S.A.Sangheorghe de Mures, Mures.
      25.Schmidt Fii, S.A.R., "Colentina"Bucuresti - Colentina
      26."Dudesti", S.A.R.Bucuresti - Dudesti - Cioplea.
      27.Fabrica de produse ceramice BraniskiSimileasca - Buzau.
      28.Industriile Ceramice, S.A., foste P. Andreescu FiiCraiova-Mofleni,Dolj.
      29."Delta"Medgidia - Constanta.
      30.Fabrica de caramizi si tigle "Star"Oradea Mare - Bihor.
      31.Recladirea, S.A.R. (Bazilescu)Bucurestii - Noi.
      32.Fabrica de caramizi si tigle Braun Aug., s. i. n. c.Arad.
      33.Prima fabrica de caramizi si tigleSatu Mare.
      34.Uzinele Ceramice, Ploiesti, S.A.R.Bucuresti - Ploiesti.
      35.Manufactura Nationala de Portelan TurdaTurda.
      36.S.A. P. C. - S.A.R., Expl. fabricii de portelan ZsolnayBucuresti - Cluj.
      37.Fabrica de sobe si produse ceramice - S.A., "Bistrita-Nasaud"Bistrita-Nasaud.
      38.Pucher FranciscTimisoara - Timis Torontal.
      39.Becker CarolDeva, Hunedoara.
      40.S.A. de mine de granit din PoeniBucuresti - Poeni, Cluj. Racosul de Jos, T. Mare.
      41.Vignali si GambaraBucuresti.
      42.Negrea Cristache, fabrica de tuburi de betonBucuresti.
      43."Ode", fabrica de art. de cimentBucuresti.
      44."Duratex", I. RosenbergOradea Mare, Bihor.
      45.S.A. Beton Asfalt, S.A. B. A.Timisoara, T. Torontal.
      46.Fratii Wurm S.A.R. (mat. izolat.)Bucuresti.
      47.Tehnomarina, S.A.R.(carton asfalt si prod. chimice)Bucuresti.
      48.Prometeu, S.A., (carton asfaltat)Bucuresti.
      49.Uzinele Chimice Campina (carton asfaltat)Bucuresti - Campina. Prahova.
      50.Sicio (carton asfaltat si prod. chimice)Bucuresti.
      51."Ideal", Armand Gabai (cart. asf.)Bucuresti.
      52.Berceni, S.A.R. (carton celulozic si asfaltat)Teleajen, Prahova
      53.Unic.-Ing. Vlaiculescu (cart. asf. si prod. ciment)Ploestiori, Prahova.
      54.Bitumen (asf. si cart. asfaltat)Turda, Oprisani,
      55.Microcarbon, (carton asf.)Ploiesti.
      56.Ion Valter (carton asf.)Bucuresti - Brasov.
     +  Anexa 6 LISTA Întreprinderi producătoare de sticle şi de cristale pentru oglinzi
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Fabrica de Sticla "Turda"Bucuresti - Turda.
      2.Olando-RomanaBucuresti - Medias.
      3."Simalex"Bucuresti - Azuga, Prahova.
      4.Fabrica de Sticla din Padurea NeagraOradea Mare - Padurea Neagra, Bihor.
      5."Electrostar"Bucuresti - Fieni, Dambovita.
      6."I.R.C.O.", Industr. rom. de cristale si oglinziBucuresti.
      7.Prima Fabrica de oglinzi din Romania, A. ZwoelferBucuresti.
      8."N.I.C.O.", Noua Industrie de cristale si oglinzi, S.A.R.Bucuresti.
      9."Cristalul"Oradea Mare - Bihor.
     +  Anexa 7 LISTA Întreprinderile de construcţie
         
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Ing. Emil PragerBucuresti
      2.Intreprinderile generale tehnice, Ing. T. EremiaBucuresti
      3.Intreprinderile Ing. A. IoanoviciBucuresti
      4.Intreprinderile Ing. E. CalmanoviciBucuresti
      5."Edilitatea", S.A.Bucuresti
      6.Drumuri Moderne, S.A.Bucuresti
      7.Ing. Corneliu NicolauBucuresti
      8."Unirea", S.A.R. de ConstructiiBucuresti
      9.Grupul Roman de Constructie de drumuri de Stat, prin componentii lui: Ing. Gh. Stoica Ing. A. Ionescu Ing. M. Joja Ing. I. Panteli Ing. Gh. RadulescuBuc., E. Quinet, 7 Buc., Tokio, 10 Buc., E. Quinet 7 Buc., Londra 31 Buc., Uranus 14
      10.Soc. Comunala pentru locuinte ieftineBucuresti
      11."Sonaco", S.A.Bucuresti
      12.Bunescu Alexandru Stan DumitruBucuresti
      13."Cissa",Bucuresti
      14.Santierele GeneraleBucuresti
      15.Goldenberg NachtBucuresti
      16."I.N.G.E.C.O", Intreprinderile generale de studii constructiiBucuresti
      17."Cir", S.A.R.Bucuresti
      18.Societatea de drumuri Italo - RomanaBucuresti
      19.Ing. Edgar Russu FratiiBucuresti
      20.Intrepr. Danubiene de constructiiBucuresti
     +  Anexa 8 LISTA Întreprinderile producătoare de cherestea, carucioare, perii şi pensule, rulouri şi jaluzele, racitoare şi alte articole de lemn
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Victor WoinarovschiBucuresti
      2.Dac, S.A.R.Satu Mare
      3.Fabrica de perii si art. de lemnSighet - Maramures
      4.Szanto Halasz, fabrica de rulouriOradea - Bihor
      5.David GrellerBucuresti
      6.Ing. Gh. ComanCarbunesti - Gorj
      7.David GrellerSibiu
      8.Dumitru NegoitaBucuresti
      9.Gheorghe PopoviciBucuresti
      10.Ionescu D. MirceaBucuresti
      11.Vasile GaneaBucuresti
      12.A. M. L., S.A.Bucuresti
      13."Carmen", Ing. CorneschBucuresti
      14.Barnovschi IuliusBraila
      15.Toth IosifTg. Mures
      16.Elek IoanTg. Mures
      17.Siebald FilipTimisoara
      18."Lemco", S.A.Bucuresti
      19."Valea Stramba",Bucuresti
      20."Foresta Danubiana",Bucuresti
      21."Talajul Picker"Bucuresti
      22.Domeniul PetrisPetris - Arad
      23.Nicoara AxentieVarfurile - Arad
      24.Georgescu GhikaMerisan - Arges
      25.Filip IoanCristian, Brasov
      26.Cretulescu ConstantinSiriu Buzau
      27.Iosef GoldenbergBacau
      28.Nicolae CiotlocPalanca, Bacau
      29.Moldova Forestiera, s. i. n. c.Rasca, Baia
      30."Forex", S.A.Tusnad-sat, Ciuc
      31.Gottlieb FiiGheorghieni, Ciuc
      32.Bara MartinTomesti, Ciuc
      33."Bradul", Lefkovitz AlexandruGheorghieni, Ciuc
      34.Szoeke IosefPlaesii de Sus, Ciuc
      35.Diveri Gh., s. i. n. c.Tulghes, Ciuc
      36.Bartok LiftensteinSansimion, Ciuc
      37.Comp. Rom. lemneFrumoasa, Ciuc
      38.Vaida LadislauLazarea, Ciuc
      39.Stern HenricSanmartin, Ciuc
      40.U. D. R.Bucuresti - Moldova Noua
      41.Domeniile ResitaBucuresti - Anina Caras
      42.Dobiner DaubFrasin, C. Lung
      43.Meier KissmanC. Lung, C. Lung
      44.Moldovita ForestieraMoldovita C. Lung
      45.Roll IonVatra Moldovitei C. Lung
      46.Barloiu GheorgheTargoviste, Dambovita
      47.Oprisescu NicolaeBarbatesti, Gorj
      48.Komorovschy AurelianBorascu, Gorj
      49.Mostenitorii G. IoanScobalcaru, Iasi
      50.Gavril si PepenelBujnia de Sus, Muscel
      51.Ioan CretulescuManastirea Agapia Neamt
      52.Fabrica ViisoaraVaduri, Neamt
      53.Barba GheorgheBicaz, Neamt
      54.Solomon FranciskaPipirig, Neamt
      55.Stan DumitruPoiana Rachitei, Neamt
      56.Iancu A. IancuVanatori, Neamt
      57.Otea Elisabeta Col. T. NicolescuP. Neamt
      58.Davidovici BeralP. Neamt
      59.Bologa ElisabetaPrundul Bargaului Nasaud
      60.Valea BargauluiPrundul Bargaului Nasaud
      61.Industria LemnuluiCampina, Prahova
      62.Draghici V. AnghelescuDarmanesti, Prahova
      63.G. TeodorescuCiuslea, Putna
      64.Fabrica de Cherestea "Uroaia"Nanesti, Putna
      65.Mendel UscherMarginea, Radauti
      66.Stefanescu DariuCareii Mari, Salaj
      67.Ion Ionescu Gh. MeszarosFaget, Severin
      68.Reisner EugenJdioara, Severin
      69.Vasile BartkosaSatu Mare
      70.Milea GheorgheSibiu
      71.Tomut IacobPartestii de Sus, Suceava
      72.Gh. IuliuOjdula, Trei Scaune
      73.Saroiu DanielBretcu, Trei Scaune
      74.Elefterie CuculasBabadag, Tulcea
      75.Fabrica de cherestea, "Silvania"Sagei Turda
      76.Foresta BanateanaTimisoara
     +  Anexa 9 LISTA Întreprinderile producătoare de ţevi de carton pentru industria textila şi întreprinderile producătoare de hârtie sticlata (emeri) sau de alte articole de hârtie
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1."Amit", S.A.R.Bucuresti
      2."Bucegi", S.A.R.Bucuresti
      3."I. R. T.", S.A.R.Bucuresti
      4."Palas", Litografie, Sonenfeld SeidmanOradea
      5."Tramepa", Edmund Iaulus Co.Lugoj
      6."Deropa", S.A.Sibiu
      7."Graziosa", S.A.Sibiu
      8."Globus", Neuzil FranciscSibiu
      9.Emerit - VoltaTimisoara
     +  Anexa 10 LISTA Întreprinderile prelucratoare de bumbac: tesatorii, întreprinderi de tricotaje, întreprinderile producătoare de ata, întreprinderile producătoare de vata şi întreprinderile de egrenat bumbacul
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Decoration (Herzog)Timisoara
      2.Liegner AlbertSighisoara
      3.Tesatoria SchulCluj
      4.Filatura NationalaBucuresti
      5.Matador, S.A.Ploiesti
      6.Industria Textila ReunionBucuresti
      7.Textila RupeaRupea, T. Mare
      8.Tes. KammgarnBucuresti
      9.Edmond HofferLugoj, Severin
      10.AidaBucuresti
      11.ArlyBucuresti
      12.DoppieriBucuresti
      13.Fabrica TricotajeBucuresti
      14.IdealBucuresti
      15.MinervaBucuresti
      16.SarfilBucuresti
      17.AncoraPloiesti
      18.Serbanescu ManoleCampina, Prahova
      19.Doamna, S.A.Bucuresti - P. Neamt
      20.MoldovaIasi
      21.ArekaSibiu
      22.CrinulSibiu
      23.HelvaSibiu
      24.TextiliaCisnadie, Sibiu
      25.RehnerAgnita, Sibiu
      26.Era, ReismannArad
      27.FitaArad
      28.IrcaArad
      29.FloridaTimisoara
      30.Industria Lanei, S.A.Bucuresti - Timisoara
      31.Standard, S.A.Timisoara
      32.Terrot, S.A.Bucuresti
      33.DobayTimisoara
      34.Tricotajul RomanescBucuresti
      35.Ind. Tricotaje si TextileBrasov
      36.I. HajtaerSatu Mare
      37.SitexArad
      38.DobrestiDobresti, Muscel
      39.RomanofirBucuresti, Talmaciu - Sibiu, Arad
      40.AlbionBucuresti
      41.CiutaBucuresti
      42.HelvetiaBucuresti
      43.ProgresulTimisoara
      44.Rasucitoria mecanicaBucuresti
      45.Industria FilaturiiBucuresti
      46.Bumbacul TaranescGalati
      47.Fertex, S.A.Arad
      48.Fertex, S.A.Bucuresti
      49.Cogimex, S.A.Bucuresti - Buzau
      50.Industria VateiPloiesti
      51.Fabrica de Vata StirbeyBuftea, Ilfov
      52.Bumbacul NationalBucuresti - Oltenita
      53.DambovitaSpantov, Ilfov
      54.DambovitaPoroschia, Teleorman
      55.P. PopescuGogosari, Vlasca
      56.DunareaOltenita - Ilfov
      57.Gh. CretuOltenita - Ilfov
      58.ChiutescuManastirea, Ilfov
      59.Al. CuleaCiocanesti, Ialomita
      60.Delea VecheIndependenta, Ialomita
      61.Delea VecheModelu, Ialomita
      62.Delea VecheRosetti-Branesti, Ilfov
      63.Dan SeceleanuGara Marculesti, Ialomita
      64.A. St. IonescuOstrov - Bugeac, C-ta
     +  Anexa 11 LISTA Întreprinderi prelucratoare de mătase: tesatorii, întreprinderi de tricotaje, impletituri, ata şi ciorapi
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.BenartexBucuresti
      2.Ardealul, Jak FriedmannOtopeni, Ilfov
      3.HaltexBucuresti
      4.GlobusBucuresti
      5.Tesatoria ViitorulBucuresti
      6.I. G. T.Bucuresti
      7.HeditSibiu
      8.SylviaBucuresti
      9.TricofirulBucuresti
      10.P. HaimoviciBucuresti
      11.PatentBucuresti
      12.IditBucuresti
      13.TexoBucuresti
      14.AdyCluj
      15.RomaniaBucuresti
      16.Albu SimionArad
      17.PelisorBucuresti
      18.ChicOradea
      19.GelutextBucuresti
      20.HedaTimisoara
      21.Nor - Coc.Bucuresti
      22.Samary, ing. PetrovanBucuresti
      23.Gloria, Leon GradBacau
      24.FadepaTimisoara
      25.KaweTimisoara
      26.Agop MinasianBucuresti
      27.SirteTimisoara
      28.Carol NagyTimisoara
      29.ElectraOradea
      30.FiretulBucuresti
      31.E. K. TomasTimisoara
      32.Firul, Emil AbramoviciBucuresti
      33.ArsefBucuresti
      34.KabeBucuresti
      35.Sapitex, S.A.Bucuresti
      36.Matasea ZwickyBucuresti
     +  Anexa 12 LISTA Vopsitoriile, apreturile şi întreprinderile de confectiuni
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.VicaBucuresti
      2.Petre MillerTimisoara
      3.ZwoBucuresti
      4.Russoflamos ConstantinidisGalati
      5.Alexandrescu TraianIasi
      6.AweBucuresti
      7.Bumbacul ColoratBucuresti
      8.G. L. Schmidt Co.Bucuresti
      9.Falk S.A.Bucuresti
      10.D. AftalionBucuresti
      11.Teil MihailSibiu
      12.CehoslovacaBucuresti
     +  Anexa 13 LISTA Întreprinderile producătoare de lina: tricotaje, vata de croitorie, pisla, palarii şi articole tehnice de lana
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.HeliosCluj
      2.Ind. de tricotajeSibiu
      3.Tricotajul RomanescBucuresti
      4.TricosaBucuresti
      5.TricoromSibiu
      6.Tricotajul BanateanTimisoara
      7.GisanaRasnov - Brasov
      8.TextiliaCisnadie, Sibiu
      9.Sport -Turismul RomanBrasov
      10.Iulius MuellerSibiu
      11.ReginaPloiesti
      12.ProgresulBarlad, Tutova
      13.Degetarul GlasbergBarlad, Tutova
      14.SalvatorCisnadie, Sibiu
      15.FadevaTimisoara
      16.Union (palarii)Jimbolia, T. Torontal
      17.Decker Co.Jimbolia, T. Torontal
      18.AstraSebes - Alba
      19.Standard, S.A.R.Bucuresti
      20.Fabrica de palariiTimisoara
      21.ExcelsiorPeriam, Timis Torontal
      22.Haimovici PetrasoviciOradea
      23.AuroraPloiesti
      24.AlfaBucuresti
      25.SpecialTimisoara
      26.Gh. BalamatT. Severin, Mehedinti
      27.BorssayHuedin, Cluj
      28.Industria PasleiBucuresti
      29.KaufmannCluj
      30.Uzinele Rom. de PaslaBucuresti
      31.A. V. IonescuPloiesti
      32.PolicomBucuresti
      33.Heinrich P. SturmCisnadie, Sibiu
      34.Carol HaffnerSibiu
     +  Anexa 14 LISTA Întreprinderile prelucratoare de în, canepa şi iuta
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.CrisanaArad
      2.PanoniaCom. Berveni, Salaj
      3.Industria de Canepa BanatCom. Biled - Timis - Torontal
      4.Trailescu N.Jimbolia, T. Torontal
      5.Petra StefanCarpinis, T. Torontal
      6.Feighel Ed. Fratii SchomloCom. Denta, T. Torontal
      7.Industria Iutei, S.A.Bucuresti
      8.Textila Iasi, S.A.Iasi
      9.Dobrogeana, S.A.Constanta
      10.Navodul, S.A.Galati
      11.Seceratoarea, S.A.Balotesti, Ilfov
      12.Fratii RizescuBucuresti - Branesti (Dambovita) Buzau, Alexandria
      13.Banatin, S.A.Timisoara
      14.Uzinele Textile Sft. Gheorghe.Sft. Gheorghe Trei Scaune
      15.Industria de In si CanepaTimisoara
      16.Enciu V. si Almajeanu AurelBucuresti
      17.RomfirGalati
     +  Anexa 15 LISTA Întreprinderile prelucratoare de blanuri, producătoare de manusi şi alte articole de piele
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Leichner, S.A.Oradea
      2.Prima fabrica Banateana de Manusi, S.A.Timisoara
      3.Ianovitz Alexandru Co., Sinc.Brasov
      4."Westend", Vad. LangerTimisoara
      5.Szekely IonOrastie
      6.Ionaschik IosifTimisoara
      7.Ionescu Nicolae BoeruPloiesti
      8.RivalBucuresti
      9.CarmelaBucuresti
      10.Nelu MihailescuBucuresti
      11.Simon Samuil Co., Sinc.Arad
      12.Kazanlean Dikran "Diko"Bucuresti
     +  Anexa 16 LISTA Întreprinderile din industria chimica de baza
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.DarmanestiDarmanesti Bacau
      2.Marginea ResitaBucuresti - Marginea, Severin, Resita, Caras, V. Minisului, Caras
      3.MarasestiBucuresti - Valea Calugareasca Prahova, Marasesti, Putna
      4.MarastiBucuresti
      5.MicaBucuresti, Tarnaveni, Tarnava Mica
      6.NitrogenBucuresti Tarnaveni, Tarnava Mica
      7.NitramoniaBucuresti Fagaras
      8.PhoenixBucuresti, Baia Mare, Satu Mare
      9.Prima Societate de ExploziviBucuresti, Fagaras
      10.SolvayBucuresti, Ocna Mures Alba, Turda
      11.Steaua RomanaBucuresti - Campina, Prahova
     +  Anexa 17 LISTA Întreprinderile producătoare de negru de fum, cărbune vegetal şi animal
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Societatea Nationala de Gaz MetanBucuresti, Copsa Mica, Tr. Mare Medias, Tr. Mare
      2.I. M. V. A.Bucuresti
      3.Frenkel MauriciuBucuresti - Colentina
     +  Anexa 18 LISTA Întreprinderile producătoare de produse chimice diverse
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Cooperativa GazindCluj
      2.La Vasilache, Costel IonConstanta
      3.SynteziaBucuresti, Fagaras
      4.Astra OrastieBucuresti - Orastie,Hunedoara
      5.Fr. GoldenbergBucuresti
      6.IcaromBucuresti
      7.Ind. Chim. TehniceBucuresti, Otopeni
      8.PelopsBucuresti
      9.SapochimBucuresti
      10.SatexBucuresti
      11.SulfochimBucuresti si Afumati, Ilfov
      12.Vas-BlackBucuresti
      13.Metalo-ChimicaPloiesti
      14.Aron Goldenberg, ProdexPloiesti
      15.Bernard IosefDeta (Timis)
      16.GrozitTimisoara
      17.TimisTimisoara
      18.Ind. ChimicaTileagd (Bihor)
      19.IrasBucuresti
      20.Industria Chimica FagarasFagaras
      21.DermataCluj
      22.Industria Cremei de GheteCluj
      23.Eg. - GyuBucuresti
      24.GladysBucuresti - Cluj
     +  Anexa 19 LISTA Întreprinderile producătoare de articole de parfumerie şi cosmetice, de solventi, esente şi uleiuri eterice, precum şi laboratoarele farmaceutice
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Syn FleurArad
      2.VernierArad
      3.AuroraOradea
      4.VestaOradea
      5.NapochemiaCluj
      6.BototBucuresti
      7.Cooperativa Gata OricandBucuresti
      8.C. A. F.Bucuresti
      9.CachetaBucuresti
      10.ChemixBucuresti
      11.Centrala CosmeticaBucuresti
      12.GiromBucuresti
      13.GeranilBucuresti
      14.InfaBucuresti
      15.LutetiaBucuresti
      16.LadyBucuresti
      17.Mignot-BoucherBucuresti
      18.NitraninBucuresti
      19.NitrosaBucuresti
      20.RichterBucuresti
      21.Rouche JaquesBucuresti
      22.S. I. F.Bucuresti
      23.SubstantiaBucuresti
      24.TerpenaBucuresti
      25.WanderBucuresti
      26.ZaharomBucuresti
      27.Gea-KrayerTimisoara
      28.VicentiaBucuresti
      29.SoridaBucuresti
     +  Anexa 20 LISTA Întreprinderile producătoare de băuturi spirtoase
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1."Flora"Arad
      2.Miron BeleaArad
      3.ZwackArad
      4.Kenyeres CarolBrasov
      5."Comesta"Bucuresti
      6."Cointreau"Bucuresti
      7.Distileria ElvetianaBucuresti
      8."Torina"Bucuresti
      9."Besco"Lugoj, Severin
      10.Wilhelm MoessSibiu
      11.Fronias LudovicSibiu
      12.Kimmel Co. I.Timisoara
      13.Meunier Co.Braila
      14.Mott FilsBucuresti
      15.Basilescu N. St. MarceauxBucuresti
      16.Rhein Co.Azuga (Prahova),
      17.Royal-ChamberyBucuresti
      18."Excelsior"Dragasani (Valcea)
     +  Anexa 21 LISTA Întreprinderi producătoare de glucoza, dextrina, amidon şi drojdie comprimata
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1."Orezul"Braila
      2."Amilemn"Sansimion (Ciuc)
      3."Valuna"Hantesti (Dorohoi)
      4."Colentina"Bucuresti
      5."Zimca"Piatra Neamt
      6.Klein LeopoldSeini (Satu Mare)
      7."Armilon"Sibiu
      8."Vita", F. Jikeli Co.Sibiu
      9.Moldoveanu LudusTurda
     +  Anexa 22 LISTA Întreprinderile producătoare de ulei
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Max LazaroviciBacau
      2."Uleiul"Bacau
      3.Solomon SegalBacau
      4.Oficiul InterindustrialOradea
      5.Meirovici SuharoviciBotosani
      6.Adam SezonovBraila
      7."Zimbrul", Fratii VeronaBraila
      8."Presol"Cluj
      9."La Vasilache"Constanta
      10."Argus"Constanta
      11."Fleming"Galati
      12."Etna"Galati
      13."Virginia"Motatei (Dolj)
      14."Phenix"Bucuresti
      15."Hermes"Bucuresti
      16."Omega"Bucuresti
      17."Ulvis"Bucuresti
      18.Intreprinderile D. ArghirBucuresti
      19.Victor SchiteanuFetesti (Ialomita)
      20.Moara HedvigTg. Mures (Mures)
      21."Solo"Piatra Neamt
      22.Fratii GruenbergRoman
      23.C. I. RohrlichRoman
      24.Beniamin GlueckValea lui Mihai (Salaj)
      25."Ardealul"Carei (Salaj)
      26."Satmareana"Satu Mare
      27.PanculescuRosiorii de Vede (Teleorman)
      28.Fabrica UnitaTimisoara
      29."Olea"Timisoara
      30."Mandra"Barlad (Tutova)
      31."Noris Silvia"Barlad (Tutova)
      32."Olivia"Tulcea
      33.L. P. BabouleneVaslui
     +  Anexa 23 LISTA Întreprinderi de uscat fructe
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Dumitru HociotaSannicolaul Mic, Arad
      2."Sarpa"Patarlagele, Buzau
      3."Sarpa"Bucuresti
      4."Franck-Cafea"Bucuresti
      5."Furnica Calaca"Tg. Mures, Mures
      6."Fructus"Timisoara
      7."Fructonil"Giurgiu, Vlasca
      8."Hortus"Arad
     +  Anexa 24 LISTA Cai ferate particulare
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Ploiesti - ValeniPloiesti, Prahova
      2.Arad - PodgoriaArad, Arad
      3.Arad - Pecica - NadlacPecica, Arad
      4.Brasov - Satu-LungBrasov, Brasov
      5.Turnu-Severin - TismanaBucuresti, Intrepr. Closani
      6.Varfurile - Valea LeucaArad
      7.Ilva Mare - Ilva MicaBistrita, Nasaud
      8.Telciu - TelcisorTelciu, Nasaud
      9.Maneci - UngureniBucuresti-Societatea Drajna
      10.Buzias - Buzias-BaiBuzias, Timis Torontal
     +  Anexa 25 LISTA Întreprinderi exploatatoare de vagoane-cisterne
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1."Auxiliara"Bucuresti
      2.Fratii NiculescuTargoviste, Dambovita
      3.Alfred HerscoviciBucuresti
      4.Ghita MoisaBucuresti
      5.Fratii FreundSatu Mare
     +  Anexa 26 LISTA Societăţi de navigaţie
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1."S. R. D."Bucuresti
      2."S. T. A. D."Bucuresti
      3."Sinda Romana"Bucuresti
      4."Danubmar"Bucuresti
     +  Anexa 27 LISTA Vasele fluviale şi maritime, şi cele sub pavilionul românesc, scufundate în apele teritoriale româneşti sau străine
        Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Ing. Gh. DucaD.P.M. (pilotina)
      2.Amarilis(remorcher)
      3.Ing. CazimirD.P.M. (remorcher)
      4.Ing. Pasla,D.P.M. (remorcher)
      5.IstriaD.P.M. (remorcher)
      6.1 MaiD.P.M. (remorcher)
      7.Filimon SarbuD.P.M. (remorcher)
      8.Alice - S. Dumitriu(remorcher)
      9.Ana - Fratii Daniel(remorcher)
      10.Angela - C. si G. Dendrino si P. Mironescu (remorcher)
      11.Basarabia D. - Dumitru S.(remorcher)
      12.Cecilia - Most. P. Ghenciu(remorcher)
      13.Danubiul - Sant. Danubiul(remorcher)
      14.Decebal - Most. I. Tanase(remorcher)
      15.Fratii Daniel(remorcher)
      16.Fratii Ghenciu - Most. P. Ghenciu(remorcher)
      17.Fotin Enescu - Coop. F. Enescu(remorcher)
      18.Graci - P. si R. Graciov(remorcher)
      19.Ioan - I. Teodorescu(remorcher)
      20.Levendis - K. Moreno(remorcher)
      21.Maria - Most. S. Moreno si S. Iancovici(remorcher)
      22.Maria - Most. B. Calughera(remorcher)
      23.Phoenix 1. - E. Radacovici(remorcher)
      24.Phoenix 2. - E. Radacovici(remorcher)
      25.Phoenix 3. - E. Radacovici(remorcher)
      26.Phoenix 4. - E. Radacovici(remorcher)
      27.Prahova - E. Radacovici(remorcher)
      28.Rahova - T. Lichiardopol(remorcher)
      29.Aymond - Soc. Smarda(remorcher)
      30.Rodica - I. B. Georgescu(remorcher)
      31.Romania - T. Toculescu(remorcher)
      32.Solomon - K. Moreno(remorcher)
      33.Sft. Nicolae - T. Badiu Gheorghiu(remorcher)
      34.Socrates - Soc. Smarda(remorcher)
      35.Trixi - Soc. Sardex(remorcher)
      36.Dunarea R. 1. - I. B. Demetrescu(remorcher)
      37.Lord Byron - (CNR Arges)(remorcher)
      38.Lt. Isvoranu - Minist. Sanatatii(remorcher)
      39.Primavara - Dr. M. Varnah(remorcher)
      40.MidiaD.P.M. (draga)
      41.OrsovaD.P.M. (draga)
      42.UniuneaS.H. Giurgiu (elevator)
      43.Aurora - S. DumitruS.H. Giurgiu (draga)
      44.Azis Nr. 3. - Azis AhmetGiurgiu (draga)
      45.Draga - Serv. ApelorGiurgiu (draga)
      46.Fratii Daniel - Fratii DanielGiurgiu (draga)
      47.George - Most. P. GhenciuGiurgiu (draga)
      48.Ialomita - Most. P. GhenciuGiurgiu (draga)
      49.Louigi - Rentea, M. Ion si N. StefanescuGiurgiu (draga)
      50.Mures - Most. P. Ghenciu, S. DumitriuGiurgiu (draga)
      51.Romania - Fratii Daniel(draga)
      52.Louisa - K. Moreno(elevator)
      53.Nely - K. Moreno(elevator)
      54.Nr. 1.387 - I. Rosenberg(elevator)
      55.Speranta - L. Rosenberg(elevator)
      56.a. Popa Kevork - L. Rosenberg(elevator)
      56.Salupa de incendiuD. P. M. (salupa)
      57.Salupa Nr. 4D. P. M. (salupa)
      58.Salupa Nr. 2D. P. M. (salupa)
      59.Salupa Nr. 3D. P. M. (salupa)
      59.a) 59 b), Janeta - J. Dumitriu si Maria - Bl. MaratosD. P. M. (salupa)
      60.Port Blok Nr. 1D. P. M. (saland)
      61.Port Blog Nr. 2D. P. M. (saland)
      62.Saland Clapet Nr. 1S. H. Giurgiu (clapeu)
      63.Saland Clapet Nr. 1D. P. M. (clapeu)
      64.Saland Clapet Nr. 2S. H. Giurgiu (clapeu)
      65.Saland Clapet Nr. 2D. P. M. (clapeu)
      66.Gabara Basculanta Nr. 5D. P. M. (clapeu)
      67.Gabara Basculanta Nr. 6D. P. M. (clapeu)
      68.Clopot ScufundatorD. P. M. (ponton)
      69.Ponton metalic cu biga pentru scos ancore D. P. M. (ponton)
      70.Centrala de aer comprimat al clopotului scufundatorD. P. M. (ponton)
      71.Barca scafandru Nr. 1D. P. M. (ponton)
      72.Barca scafandru Nr. 2.D. P. M. (ponton)
      73.Barca scafandru Nr. 3D. P. M. (ponton)
      74.Closca - Ing. Caranfilponton
      75.Fulgerul - V. Macedonschiponton
      76.S.N.S. Nr. 13 - Soc. Smardaponton
      77.Visco - Most. B. Calugheruponton
      78.Culina - St. Secenslep motor
      79.Gabriel Florin P. - Banca Cerealistilorslep motor
      80.Ivan - D. Radacovicislep motor
      81.V. Prodanoffslep motor
      82.Daniel 2 - Fratii Danielslep motor
      83.Angela Miras - A. Miras(slep)
      84.Anastasie Alexici - F-tii Alexici(slep)
      85.Andreea - Tracadas(slep)
      86.Antonia(slep)
      87.Apolonia Clara - Clara si Cazimir Bonifaci (slep)
      88.Augusta(slep)
      89.Ardeal - A. Bernado, S. Viasopol, E. Carantino (slep)
      90.Aristide - A. Luludis(slep)
      91.Athanasios - S. Lichiardopol(slep)
      92.Naghelici - Creiner, Sehberg, Cvici(slep)
      93.Aleea - H. Rabinovici(slep)
      94.Amelie - A. Poszoni(slep)
      95.Braila A. Luludis(slep)
      96.Bucris - A. Craciunescu(slep)
      97.Bucovina - C. Hiott(slep)
      98.Banat - N. Mendel(slep)
      99.Burdujeni - K. Moreno(slep)
      100.Betty - I. Pincas(slep)
      101.Buca Ana - Pincas(slep)
      102.Caliopi A. - A. Tzaacarisianos(slep)
      103.Calomira S. - C. Lichiardopol(slep)
      104.Canaris C. - Festine(slep)
      105.Carnion - A. Papia(slep)
      106.Carola - S. Levendis(slep)
      107.Chirica Murgeni - D. Chiriac(slep)
      108.Consuela - C. Aldea(slep)
      109.Dimitrie - A. Luludis(slep)
      110.Dimitrie Alexici - Fratii Alexici(slep)
      111.Dimitrie p. - D. Papadatos(slep)
      112.Dimitrios - D. Cavadia(slep)
      113.Dionisia(slep)
      114.Ditty - E. Statatos si A. Craciunescu(slep)
      115.Dunarea 2-1. B. Demetrescu(slep)
      116.Fratii Daniel - Daniel 4(slep)
      117.Daniel 6 - Fratii Daniel(slep)
      118.Daniel 8 - Fratii Daniel(slep)
      119.Daniel 9 - Fratii Daniel(slep)
      120.Daniel 10 - Fratii Daniel(slep)
      121.Daniel 11 - Fratii Daniel(slep)
      122.Elpida - G. Varnali(slep)
      123.Emanuel - C. Trilivas(slep)
      124.Enricheta - Fratii Racevich(slep)
      125.Ester S. Svoronos(slep)
      126.Soc. Sinda - Egeria(slep)
      127.Elena - Andrei Fostini(slep)
      128.Elena D. - Sp. Dumitru(slep)
      129.Elena T. - Vuccino(slep)
      130.Evanthia - S. Leondopol, A. Vasilidis(slep)
      131.Elisa - Creimer, Seimberg, Cvici(slep)
      132.Elim S. - Ida Speier(slep)
      133.Ernaneth - A. Wexler, E. Leichter(slep)
      134.Elsa - M. Pincas(slep)
      135.Eva Laura - Most. G. Lobell(slep)
      136.Falciu - S. Patrichios(slep)
      137.Flavia B. - Flavia Belu(slep)
      138.Fochion - E. Sideri(slep)
      139.Fotin Enescu - Coop. F. Enescu(slep)
      140.Fred - A. Filipescu(slep)
      141.Fica - Most. S. Pincas(slep)
      142.Fotini - F. Tracadas(slep)
      143.Giurgiu - S. Dumitriu(slep)
      144.Grigore Cicei 2 - Gr. Cicei(slep)
      145.Grigore Cicei 3 - Gr. Cicei(slep)
      146.Grigore Cicei 5 - Gr. Cicei(slep)
      147.Gura Arman - Soc. Calea(slep)
      148.Grupco 2 - Grupper F.(slep)
      149.Grupco 3 - Grupper F.(slep)
      150.Grupco 4 - T. Berariu(slep)
      151.Harsova - I. Sasu, P. Cristescu(slep)
      152.Most. G. Fidelis - "Horia"(slep)
      153.Ifigenia - Surori Cosmeto(slep)
      154.Ileana Alexici - Fratii Alexici(slep)
      155.Renne - Most. A. Pincas(slep)
      156.Iosef - I. Glucksman(slep)
      157.Jeanne D'arc - E. Roscoff(slep)
      158.Jaques - Most. M. Pincas(slep)
      159.Jaqueline - V. Iancovici(slep)
      160.Chiriacos - E. Frangopol(slep)
      161.Chiriacula - A. Vasilescu(slep)
      162.Litheos - M. Georgopoulos(slep)
      163.Luca Emil - G. Stefaniti si p. Cutava(slep)
      164.Leova - Creimer, Seimberg, Cvici(slep)
      165.Lotty - M. Heilpern(slep)
      166.Mark - Most. A. Pincas(slep)
      167.Maria B. - Elena Boiagi(slep)
      168.Maria L. - S. Dumitriu(slep)
      169.Maria S. - Svoromos A.(slep)
      170.Maria T. - Vuccino(slep)
      171.Maria Alexici - Fratii Alexici(slep)
      172.Maria Lala - M. Teodorescu(slep)
      173.Marieta Golda - Kaufman, Pitaulic si Rosenberg (slep)
      174.Marini - I. si G. Varnali(slep)
      175.Mercedes - C. si E. Gughiano(slep)
      176.Mihail P. - Plavanescu si Fastiropol(slep)
      177.Mihai Bravu - Z. si I. Varnali(slep)
      178.Moldova - A. Gheorghiu(slep)
      179.M. B. 12 - Amiral Lupascu(slep)
      180.Matilda - Gluislamm, Bughedeinse, Rabinovici (slep)
      181.Mitza - Maria Iancovici(slep)
      182.Monzi - E. Wexler(slep)
      183.Mizzi - E. Wexler(slep)
      184.Mark - E. Moreno(slep)
      185.Nedor - T. si S. Levendis(slep)
      186.Nedelea - I. A. Fostini(slep)
      187.Nicu - G. Contoguri(slep)
      188.Nina Mioara - Craciunescu si Statatos(slep)
      189.Nicusor - C. Bernstein(slep)
      190.Netty - C. Berstein(slep)
      191.Nr. 6 - Most. C. Atanasuli(slep)
      192.Nr. 038 - I. Niculae, T. Rontea si I. Maria (slep)
      193.Nr. 45.010 - Rozeanu, Iordachescu(slep)
      194.Nutzi - E. Pastia(slep)
      195.Olga Hiott - A. Hiott(slep)
      196.Oit P. - G. Lazarisis(slep)
      197.Oltenia - T. Mendel(slep)
      198.Puiu - A. Wexler, E. Leichter.(slep)
      199.Pelisor - S. Iancovici(slep)
      200.Posesonia - K. Moreno(slep)
      201.Panaghis - D. Cavadia(slep)
      202.Paraschiva - Most. Dendrino G.(slep)
      203.Parnassos - Soc. Sodac(slep)
      204.Peles - M. T. Mecsa(slep)
      205.Predeal - A. Berzuca(slep)
      206.Progresul - Coop. Progresul(slep)
      207.Rodica - 1 si V. Borvizeanu(slep)
      208.Riga Fereo - Most. Zanguropol S.(slep)
      209.Rodica M. - I. Marinescu(slep)
      210.Rita L. - A. Laubmuller(slep)
      211.Rozica R. - M. Rothman(slep)
      212.Rufcu - Most. S. Pinchas(slep)
      213.Sft. Gheorghe - E. Pangopol(slep)
      214.S. Pirosca - Soc. Sinda(slep)
      215.Simote - Mihail Ion(slep)
      216.Spyroula - S. Lichiardopol(slep)
      217.Spyros - Lichiardopol(slep)
      218.Stanica - Stan Ionescu(slep)
      219.Stela - Sinda si Sp. Caruso(slep)
      220.Sigismundo - F. Gruper(slep)
      221.Sorin - K. Moreno si Most. M. Iancovici(slep)
      222.Stela F. - M. Deora, I. Feinstein.(slep)
      223.Samoil - I. si J. Heilpern(slep)
      224.St. Spiridon - Zanguropol, Antipa(slep)
      225.Tudor Vladimirescu - INCOOP.(slep)
      226.Teddy - A. Poszony(slep)
      227.Traky - Zanguropol, Antipa(slep)
      228.Valeria - G. Lazaris(slep)
      229.Varatec - I. Reghie(slep)
      230.Victoria - P. Cristescu(slep)
      231.Vedea - A. Filipescu(slep)
      232.Violet - K. Moreno si Most. M. Iancovici(slep)
      233.V. Hiott - C. Hiott(slep)
      234.William - W. Iancovici(slep)
      235.Willy - E. Moreno si most. M. Iancovici(slep)
      236.Concordia - V. Macedonschi(pasageri)
      236.a. Lidya - A. Constantinescu(pasageri)
      237.Alex. - A. Poszony(pasageri)
      238.Ana S. - P. si I. Speier(slep)
      239.Athena - C. Anastasiu(slep)
      240.Agathi - S. Lichiardopol(slep)
      241.Achile - Soc. Dunarea(slep)
      242.Consuela Roxane - A. Kulnberg(slep)
      243.Claudia - Soc. Sinda Romana(slep)
      244.Danil 1 - Fratii Daniel(slep)
      245.Gr. Cicei 4 - Gr. Cicei(slep)
      246.Janette S. - S. Simsinovici(slep)
      247.Jenny - M. Klarsfeld, most. M. Iancovici(slep)
      248.Mony - M. Pincas(slep)
      249.Nastia - S. Leichter(slep)
      250.Nr. 295 - Adm. Livrarilor(slep)
      251.Prahova - S. Dumitriu, Lilof.(slep)
      252.Pietris - F. Constantinescu(slep)
      253.Sally - M. Heilpern(slep)
      254.Spor - S. Bischof(slep)
      255.Sft. Nicolae - P. Cristescu, M. Osman Ali (slep)
      256.Transilvania - C. Hiott(slep)
      257.Tank de Apa(tanc)
      258.Stad Motor 1(tanc-motor)
      259.Stand Motor 2(tanc-motor)
      260.Aneta Alice - A. Luludis(tanc)
      261.Amelita - Veisler(tanc)
      262.Concret 1 - F. Fotiadis(tanc)
      263.Doi Frati - I. Rusef, S. Hasan.(tanc)
      264.Eugenia - E. Veisman(tanc)
      265.Fulgerul - B. Grigorescu(tanc)
      266.Lidasca - Domoncos, Fotiade(tanc)
      267.Maria - Fratii Prodanof(tanc)
      268.Moreni - Most. P. Ghenciu(tanc)
      269.Misu M. I. Marinescu(tanc)
      270.Naluca - A. Groza(tanc)
      271.Pascin - I. Pincas(tanc)
      272.Progresul Petrolifer - G. Georgescu(tanc)
      273.Spiridon - A. Preisler(tanc)
      274.Sft. Gheorghe - Fratii A. Schefer(tanc)
      275.Teodor - E. Graciov(tanc)
      276.Vera - I. Ghenciu(tanc)
      277.Violetta - A. Luludis(tanc)
      278.Daniel 5 - Fratii Daniel(tanc)
      279.Alfredo P. - M. Klarsfeld(tanc)
      280.Roza O. - M. Oberman(tanc)
      281.Florica - I. Barbulescu(bac-motor)
      282.Sft. Dumitru - G. Jipa(bac-motor)
      283.Valentina - I. Barbulescu(bac-motor)
      284.Azis Nr. 1 - Azis Ahmet(bac)
      285.Azis Nr. 2 - Azis Ahmet(bac)
      286.Barladeanu - M. D. Barladeanu(bac)
      287.Braila - Ghenciu - Dumitriu(bac)
      288.Fotin Enescu 4 - Coop. F. Enescu(bac)
      289.Galati - Sp. Dumitriu(bac)
      290.Galati 2 - I. Gheorghiu(bac)
      291.Mihail - Ciocan, Barladeanu(bac)
      292.Nr. 141. - St. Tigau(bac)
      293.Nr. 149. - N. Dinescu(bac)
      294.Nr. 570. - D. I. Pavel, V. Ivan.(bac)
      295.Pusa - M. Petrovici(bac)
      296.Sft. Ilie - F. si I. Boitan(bac)
      297.Sft. Niculae - D. Cavadia(bac)
      298.Sofia - Barladeanu, Ciocan(bac)
      299.Tranzit 1. - Soc. Tranzit(bac)
      300.Tranzit 2. - Soc. Tranzit(bac)
      301.Adrienne - Most. P. Ghenciu(ceam)
      302.Adrienne - Despa, Celenti(ceam)
      303.Alexandru T. - C. Barzuca(ceam)
      304.Alexe Z. - M. Popeea(ceam)
      305.Arges - Sp. Dumitriu(ceam)
      306.Bibica - C. Lilof(ceam)
      307.Braila - G. Pastia(ceam)
      308.Braila - C. Papacanaris(ceam)
      309.Calarasi - Most. Ghenciu(ceam)
      310.Caliopi g. - Most. P. Ghenciu(ceam)
      311.Cheia Granit - Most. I. Tanase(ceam)
      312.Costin - O. Celentis(ceam)
      313.Dobrogea - S. Dumitriu(ceam)
      314.Dumitriu - S. Dumitriu(ceam)
      315.Daniel 12. - Fratii Daniel(ceam)
      316.Daniel 13. - Fratii Daniel(ceam)
      317.Daniel 14. - Fratii Daniel(ceam)
      318.Daniel 17. - Fratii Daniel(ceam)
      319.Daniel 18. - Fratii Daniel(ceam)
      320.Daniel 19. - Fratii Daniel(ceam)
      321.Daniel 20. - Fratii Daniel(ceam)
      322.Daniel 21. - Fratii Daniel(ceam)
      323.Elvira - Most. P. Ghenciu(ceam)
      324.Eufrosina - Garbis, Misurov(ceam)
      325.Eugenia D. - S. Dumitriu(ceam)
      326.Ghenciu I. - Most. P. Ghenciu(ceam)
      327.Isaccea - M. Teodorescu, Gh. Rentea(ceam)
      328.Luchy - M. si S. Strass(ceam)
      329.Macin - Soc. Calea(ceam)
      330.Marioara - Most. P. Ghenciu(ceam)
      331.Marion - Dumitriu, Lilof(ceam)
      332.Nestor - E. Carantino(ceam)
      333.Nr. 3. - M. Ghiculescu(ceam)
      334.Phoenix - M. C. Strass(ceam)
      335.Prutul - I. Ceicu(ceam)
      336.Sft. Gheorghe - B. Galescu(ceam)
      337.Sft. Spiridon D. - S. Dumitriu(ceam)
      338.Silistra - S. Dumitriu(ceam)
      339.S.N.S. 195. - Soc. Smarda(ceam)
      340.S.N.S. 295. - Soc. Smarda(ceam)
      341.S.N.S. 390. - Soc. Smarda(ceam)
      342.S.N.S. 685. - Soc. Smarda(ceam)
      343.S.N.S. 4.135 - Soc. Smarda(ceam)
      344.S.N.S. 5.135 - Soc. Smarda(ceam)
      345.Sultana - S. Hasarian(ceam)
      346.Turnu Magurele - S. Dumitriu(ceam)
      347.Troesmis - Ing. Budurescu(ceam)
      348.Topalu - Most. P. Ghenciu(ceam)
      349.Traian D. Sp. Dumitriu(ceam)
      350.Unirea - M. Cocora(ceam)
      351.Zarnesti - M. Poppea(ceam)
      352.Isaccea - M. Rosca(maron)
     +  Anexa 28 LISTA Societăţile de asigurare
           
      Denumirea intreprinderiiADRESA
      1.Asigurarea RomaneascaBucuresti
      2.Agricola FoncieraBucuresti
      3.Caledonian RomanaBucuresti
      4.Compania de AsigurareBucuresti
      5.Dacia RomaniaBucuresti
      6.GeneralaBucuresti
      7.NationalaBucuresti
      8.Prima ArdeleanaCluj
      9.Prima Societate de InmormantareBrasov
      10.Steaua RomanieiBucuresti
      11.Adriatica (reprezentanta)Triest - Bucuresti
      12.MetropolaBucuresti
      13.StandardBucuresti
      14.VulturulBucuresti
      15.MinervaCluj
     +  Anexa 29 DECLARAŢIE pentru întreprinderi în construcţie, lichidare sau încetare de activitate 1. Denumirea intreprinderii ............................................. 2. Obiectul ............................................................. 3. Forma juridica ....................................................... 4. Inmatriculat la Camera de Comert din orasul .......................... sub Nr. ............ din anul ................. 5. Radiata la: .......................................................... 6. Adresa: .............................................................. Comuna .......................................... Judetul ......................................... Exploatarea principala: Str. ........................... Nr. ............ Telefon: ................... Comuna ................................................... Sediul social: Judetul .................................................. Str. ...................... Nr. ......................... Telefon: .................. 7. Alte exploatari, centre de desfacere, depozite, etc., apartinand aceleasiintreprinderi: Denumirea Obiectul Adresa ............... ............... ................ ............... ............... ................ ............... ............... ................ 8. Conducerea intreprinderii: (proprietari, Consiliul de Administratie,Comitete de Directie si Cenzori). Numele Adresa Cantitatea Monit. Oficial ............... ............... ............... ................ ............... ............... ............... ................ ............... ............... ............... ................ 9. Lichidatori: Numele Adresa Numiti in baza ............... ................ ................. ............... ................ ................. ............... ................ ................. 10. Persoanele care angajeaza valabil firma: ............................ ......................................................................... ......................................................................... 11. Capital social Lei ................. subscris de*) Lei ................. varsat de *) Numele Adresa % ................ .............. ............... ................ .............. ............... ................ .............. ...............----------- *) Se vor mentiona persoanele fizice si juridice care detin peste 10% dincapitalul social, precum si participatiunile Statului roman sau ale unor altestate straine. 12. Incetarea activitatii: data ................. motivul .............. aprobarea, sau demersuri facute pentru obtinerea aprobarii .......... ......................................................................... 13. Pentru intreprinderi in constructie: Data inceperii constructiilor si montarii instalatiilor ................. Data intreruperii (daca constructiile si instalarile nu continua) ....... ......................................................................... Stadiul investitiilor (se va aprecia in % din cele proiectate *). (Se vor specifica investitiile necesare pentru punerea in functiune, printr-odescriere sumara si prin indicarea aproximativa a sumelor necesare). ......................................................................... ......................................................................... ......................................................................... .........................................................................----------- *) Daca exista proiecte, se vor anexa in copie. 14. Terenul intreprinderii: propriu ..................... m. p. inchiriat ................... m. p. supraf. cladita ............. m. p. cu .................. incaperi. 15. Mijloace de transport: .............................................. ......................................................................... ......................................................................... 16. Puterea motrica instalata in C. P. DENUMIREA MASINII CONSTRUCTIA Firma Anul BUCATI C. P. Electromotoare cu alimentare din afara: ..................... ....... ...... ....... ........ ..................... ....... ...... ....... ........ ..................... ....... ...... ....... ........ Electromotoare alimentate cu energie produsa de intrepr.: ..................... ....... ...... ....... ........ ..................... ....... ...... ....... ........ ..................... ....... ...... ....... ........ 17. Generatori de energie: Denumiri si Constructia Intrebuintare: Bucati Putere caracteristici Firma Anul (debit) ............... ...... .... .............. ....... ........ ............... ...... .... .............. ....... ........ ............... ...... .... .............. ....... ........ 18. Utilajul: Denumirea masinii Capacitatea de productie Bucati pe masina in 8 ore ................. ......................... ....... ................. ......................... ....... ................. ......................... ....... 19. Materii prime, accesorii, deseuri, combustibil si produse in depozit: Denumirea: Unitati de masura: Cantitatea: .............. ................... ............... .............. ................... ............... .............. ................... ............... 20. Marfuri, masini, materii prime in curs de transport sau vamuire: ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... 21. Productia: Unitatea de masura Denumirea produsului *) Productia maxima realizata .................. ....................... ........................... .................. ....................... ........................... .................. ....................... ...........................---------- *) Numai produsele principale. 22. Personalul in anul de productie maxima: Functia Total in anul De conducere .............. .................... Tehnic superior ........... .................... Tehnic inferior ........... .................... Ad-tiv superior ........... .................... Ad-tiv inferior ........... .................... Lucratori calificati ...... .................... Lucratori industriali ..... .................... Lucratori necalificati .... .................... Ucenici ................... .................... 23. Ultimul bilant si cont de profit si pierdere (in anexa). 24. Balanta de verificare pe ultima luna (in anexa). 25. Situatia fiscala (impunerea curenta, debite restante). Localitatea ...................... Declarant: Data ....................... ................. ................. Calitatea ....... Adresa .......... S-a primit declaratia in triplu exemplar, inregistrat sub Nr. ..........din .............. azi .............. din care un exemplar s-a restituitdeclarantului.Comisiunea Judeteana deNaţionalizare.---------------------