DECRET nr. 15 din 23 ianuarie 1981privind unele măsuri pentru îmbunătăţirea organizării administrative a teritoriului Republicii Socialiste România
EMITENT
  • CONSILIUL DE STAT
  • Publicat în  BULETINUL OFICIAL nr. 3 din 23 ianuarie 1981



    Consiliul de Stat al Republicii Socialiste România decretează:  +  Articolul 1Pe data prezentului decret judeţele Ilfov şi Ialomita se reorganizează în următoarele unităţi administrativ-teritoriale:- Judeţul Giurgiu, cu reşedinţa în municipiul Giurgiu;- Judeţul Ialomita, cu reşedinţa în municipiul Slobozia;- Judeţul Calarasi, cu reşedinţa în municipiul Calarasi.Pe aceeaşi dată se organizează Sectorul agricol Ilfov, în subordinea municipiului Bucureşti.  +  Articolul 2Unităţile administrativ-teritoriale organizate potrivit art. I au în componenta localităţile prevăzute în anexa la prezentul decret.Comunele Butimanu, Niculesti, Crevedia, Ciocanesti, Tartasesti, Brezoaele şi Slobozia Moara, din componenta fostului judeţ Ilfov, trec la judeţul Dîmboviţa.Anexa la Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativă a teritoriului Republicii Socialiste România se modifica corespunzător prevederilor prezentului decret.  +  Articolul 3Art. 8 din Legea nr. 2/1968 va avea următorul cuprins:"Art. 8. - Municipiul Bucureşti este organizat pe sectoare numerotate.Sectorul agricol Ilfov este subordonat municipiului Bucureşti."  +  Articolul 4Legea nr. 2/1968 privind organizarea administrativă a teritoriului Republicii Socialiste România, cu modificările ulterioare şi cu cele aduse prin prezentul decret, se va republica în Buletinul Oficial al Republicii Socialiste România.  +  Anexă    JUDEŢUL GIURGIU    ----------------cu reşedinţa în municipiul Giurgiu----------------------------------    Municipii ..................................................... 1    Oraşe ........................................................ -    Localităţi componente ale municipiilor şi ale oraşelor ....... -    Comune ........................................................ 57           - din care, suburbane ................................... 1    Sate ........................................................... 187          - din care, aparţin oraşelor ............................ -   A. MUNICIPII────────────────────────────────────────────────────────────────────────────      Denumirea Comune Sate componente ale    municipiului suburbane comunei suburbane────────────────────────────────────────────────────────────────────────────  1. GIURGIU 1. Slobozia 1. Slobozia  B. ORAŞE  C. COMUNE────────────────────────────────────────────────────────────── Nr. Denumirea comunei Satele componente crt.──────────────────────────────────────────────────────────────  0 1 2──────────────────────────────────────────────────────────────  1. Adunatii-Copaceni 1. Adunatii-Copaceni                                          2. Darasti-Vlasca                                          3. Mogosesti                                          4. Varlaam  2. Baneasa 1. Baneasa                                          2. Frasinu                                          3. Pietrele                                          4. Sfîntu Gheorghe  3. Berceni 1. Berceni  4. Bolintin-Deal 1. Bolintin-Deal                                          2. Mihai Voda  5. Bolintin-Vale 1. Bolintin Vale                                          2. Crivina                                          3. Malu Spart                                          4. Suseni  6. Bucsani 1. Bucsani                                          2. Anghelesti                                          3. Goleasca                                          4. Obedeni                                          5. Podisor                                          6. Vadu Lat                                          7. Uiesti  7. Bulbucata 1. Bulbucata                                          2. Coteni                                          3. Facau                                          4. Teisori  8. Buturugeni 1. Buturugeni                                          2. Padureni                                          3. Podul Ilfovatului                                          4. Posta  9. Calugareni 1. Calugareni                                          2. Branistari                                          3. Crucea de Piatra                                          4. Hulubesti                                          5. Uzunu 10. Ciorogirla 1. Ciorogirla                                          2. Dirvari 11. Clejani 1. Clejani                                          2. Neajlovu                                          3. Podu Doamnei                                          4. Sterea 12. Clinceni 1. Clinceni                                          2. Olteni                                          3. Ordoreanu 13. Colibasi 1. Colibasi                                          2. Cimpurelu 14. Comana 1. Comana                                          2. Budeni                                          3. Falastoaca                                          4. Gradistea                                          5. Vlad Tepes 15. Cornetu 1. Cornetu                                          2. Buda 16. Crevedia Mare 1. Crevedia Mare                                          2. Crevedia Mica                                          3. Dealu                                          4. Gaiseanca                                          5. Priboiu                                          6. Sfîntu Gheorghe 17. Daia 1. Daia                                          2. Plopsoru 18. Darasti- Ilfov 1. Darasti - Ilfov 19. 30 Decembrie 1. 30 Decembrie                                          2. Copaceni 20. Domneşti 1. Domneşti                                          2. Teghes 21. Dragomiresti - Vale 1. Dragomiresti - Vale                                          2. Dragomiresti - Deal                                          3. Zurbaua 22. Floresti -Stoenesti 1. Stoenesti                                          2. Floresti                                          3. Palanca 23. Fratesti 1. Fratesti                                          2. Cetatea                                          3. Remus 24. Gaiseni 1. Gaiseni                                          2. Carpenisu                                          3. Cascioarele                                          4. Podu Popa Nae 25. Gaujani 1. Gaujani                                          2. Cetatuia                                          3. Pietrisu 26. Ghimpati 1. Ghimpati                                          2. Copaciu                                          3. Naipu                                          4. Valea Plopilor 27. Gogosari 1. Gogosari                                          2. Draghiceanu                                          3. Izvoru                                          4. Ralesti 28. Gostinu 1. Gostinu 29. Gostinari 1. Gostinari                                          2. Mironeşti 30. Gradinari 1. Gradinari                                          2. Tintava                                          3. Zorile 31. Greaca 1. Greaca                                          2. Putu Grecii                                          3. Zboiu 32. Hotarele 1. Hotarele                                          2. Herasti                                          3. Izvoarele                                          4. Milosesti                                          5. Teiusu 33. Iepuresti 1. Iepuresti                                          2. Băneşti                                          3. Chirculesti                                          4. Gorneni                                          5. Stilpu                                          6. Valter Maracineanu 34. Izvoarele 1. Izvoarele                                          2. Chiriacu                                          3. Dimitrie Cantemir                                          4. Petru Rares                                          5. Radu Voda                                          6. Valea Bujorului 35. Joita 1. Joita                                          2. Bicu                                          3. Cosoba                                          4. Sabareni 36. Letca Noua 1. Letca Noua                                          2. Letca Veche                                          3. Milcovatu 37. Mihai Bravu 1. Mihai Bravu 38. Mihailesti 1. Mihailesti                                          2. Draganescu                                          3. Novaci                                          4. Popesti 39. Mirsa 1. Mirsa 40. Ogrezeni 1. Ogrezeni                                          2. Hobaia 41. Oinacu 1. Oinacu                                          2. Branistea 42. Prundu 1. Prundu                                          2. Puieni 43. Putineiu 1. Putineiu                                          2. Hodivoaia                                          3. Vieru 44. Rasuceni 1. Rasuceni                                          2. Carapancea                                          3. Cucuruzu                                          4. Satu Nou 45. Roata de Jos 1. Roata de Jos                                          2. Cartojani                                          3. Roata Mica                                          4. Sadina 46. Schitu 1. Schitu                                          2. Bila                                          3. Camineasca                                          4. Vlasin 47. Singureni 1. Singureni                                          2. Cringuri                                          3. Stejaru 48. Stanesti 1. Stanesti                                          2. Balanu                                          3. Ghizdaru                                          4. Oncesti 49. Stoenesti 1. Stoenesti                                          2. Ianculesti                                          3. Mirau 50. Toporu 1. Toporu                                          2. Tomulesti 51. Ulmi 1. Ulmi                                          2. Cascioarele                                          3. Draganeasca                                          4. Ghionea                                          5. Icoana                                          6. Moşteni                                          7. Poenari                                          8. Trestieni 52. Valea Dragului 1. Valea Dragului 53. Varasti 1. Varasti                                          2. Dobreni 54. Vedea 1. Vedea                                          2. Malu 55. Vidra 1. Vidra                                          2. Cretesti                                          3. Sintesti 56. Vinatorii Mici 1. Vinatorii Mici                                          2. Corbeanca                                          3. Cupele                                          4. Izvorul                                          5. Poiana lui Stinga                                          6. Vilcelele                                          7. Vinatorii Mari                                          8. Zadariciu──────────────────────────────────────────────────────────────    JUDEŢUL IALOMITA    -----------------cu reşedinţa în municipiul Slobozia-----------------------------------    Municipii ....................................................... 1    Oraşe ......................................................... 3    Localităţi componente ale municipiilor şi ale oraşelor .......... 7    Comune .......................................................... 53        - din care, suburbane ....................................... 2    Sate ............................................................ 150   A. MUNICIPII────────────────────────────────────────────────────────────────────────────  Denumirea municipiului Localităţi componente ale municipiului────────────────────────────────────────────────────────────────────────────  1. SLOBOZIA 1. SLOBOZIA                                                2. Bora                                                3. Slobozia Noua   B. ORAŞE────────────────────────────────────────────────────────────────────────────  Denumirea oraşului Localităţi componente ale oraşului────────────────────────────────────────────────────────────────────────────  1. FETESTI 1. FETESTI                                                2. Buliga                                                3. Fetesti - Gara                                                4. Vlasca  2. TANDAREI  3. URZICENI────────────────────────────────────────────────────────────────────────────  Comune suburbane Sate componente ale comunei suburbane────────────────────────────────────────────────────────────────────────────  1. Ciorogirla 1. Ciorogirla                                                2. Cotorca  2. Manasia 1. Manasia  C. COMUNE ───────────────────────────────────────────────────────────────────   Nr. Denumirea comunei Satele componente   crt. ───────────────────────────────────────────────────────────────────    0 1 2 ───────────────────────────────────────────────────────────────────      1. Adincata 1. Adincata                                         2. Patru Fraţi      2. Albeşti 1. Albeşti                                         2. Bataluri                                         3. Bueşti                                         4. Marsilieni      3. Alexeni 1. Alexeni      4. Amara 1. Amara                                         2. Amara Noua      5. Andrasesti 1. Andrasesti                                         2. Orboesti      6. Armasesti 1. Armasesti                                         2. Barbulesti                                         3. Malu Roşu                                         4. Nenisori     7. Axintele 1. Axintele                                         2. Barbatescu                                         3. Horia     8. Balaciu 1. Balaciu                                         2. Copuzu                                         3. Crasanii de Jos                                         4. Crasanii de Sus                                         5. Sarateni     9. Barcanesti 1. Barcanesti                                         2. Condeesti    10. Bordusani 1. Bordusani                                         2. Cegani    11. Brazii 1. Brazii                                         2. Maia                                         3. Movileanca                                         4. Rasimnicea    12. Bucu 1. Bucu                                         2. Ograda    13. Cazanesti 1. Cazanesti    14. Ciochina 1. Ciochina                                         2. Borduselu                                         3. Orezu                                         4. Piersica    15. Ciulnita 1. Ciulnita                                         2. Ion Ghica                                         3. Ivanesti                                         4. Poiana    16. Cocora 1. Cocora                                         2. Colelia    17. Cosimbesti 1. Cosimbesti                                         2. Gimbasani                                         3. Marculesti    18. Cosereni 1. Cosereni                                         2. Boranesti                                         3. Sintesti    19. Dragoesti 1. Dragoesti                                         2. Chiroiu - Paminteni                                         3. Chiroiu - Satu Nou                                         4. Chiroiu - Ungureni                                         5. Valea Bisericii    20. Dridu 1. Dridu                                         2. Dridu - Snagov                                         3. Moldoveni    21. Facaeni 1. Facaeni                                         2. Progresu    22. Fierbinti - Tirg 1. Fierbinti - Tirg                                         2. Fierbintii de Jos                                         3. Fierbintii de Sus                                         4. Grecii de Jos    23. Gheorghe Doja 1.Gheorghe Doja    24. Gheorghe Lazar 1.Gheorghe Lazar    25. Giurgeni 1. Giurgeni    26. Girbovi 1. Girbovi    27. Gradistea 1. Gradistea                                         2. Sitaru    28. Grindu 1. Grindu    29. Grivita 1. Grivita                                         2. Smirna    30. Ileana 1. Ileana                                         2. Artari                                         3. Florica                                         4. Podari                                         5. Rasurile                                         6. Razoarele                                         7. Satu Nou                                         8. Stefanesti                                         9. Vlaiculesti    31. Ion Roata 1. Ion Roata                                         2. Brosteni    32. Jilavele 1. Jilavele                                         2. Slatioarele    33. Mihail Kogălniceanu 1. Mihail Kogălniceanu                                         2. Gura Ialomitei                                         3. Hagieni                                         4. Luciu    34. Milosesti 1. Milosesti                                         2. Nicolesti                                         3. Tovarasia    35. Movila 1. Movila    36. Movilita 1. Movilita                                         2. Bitina - Paminteni                                         3. Bitina - Ungureni                                         4. Rosiori    37. Munteni - Buzau 1. Munteni - Buzau    38. Nuci 1. Nuci                                         2. Balta Neagra                                         3. Merii Petchii                                         4. Micsunestii Mari                                         5. Micsuneşti - Moara    39. Perieti 1. Perieti                                         2. Fundata                                         3. Misleanu                                         4. Paltinisu                                         5. Stejaru    40. Petrachioaia 1. Petrachioaia                                         2. Maineasca                                         3. Surlari                                         4. Vinatori    41. Reviga 1. Reviga                                         2. Crunti                                         3. Mircea cel Batrin                                         4. Rovine    42. Salcioara 1. Salcioara                                         2. Rasi    43. Saveni 1. Saveni                                         2. Fratilesti                                         3. Lacusteni                                         4. Platonesti    44. Scinteia 1. Scinteia                                         2. Iazu    45. Sfîntu Gheorghe 1. Sfîntu Gheorghe                                         2. Butoiu                                         3. Malu    46. Sinesti 1. Sinesti                                         2. Boteni                                         3. Catrunesti                                         4. Hagiesti                                         5. Lilieci                                         6. Livedea    47. Stelnica 1. Stelnica                                         2. Maltezi                                         3. Retezatu    48. Suditi 1. Suditi                                         2. Gura Vaii    49. Valea Ciorii 1. Valea Ciorii                                         2. Bucsa                                         3. Dumitresti                                         4. Murgeanca    50. Valea Macrisului 1. Valea Macrisului                                         2. Grindasi    51. Vladeni 1. Vladeni ───────────────────────────────────────────────────────────────────    JUDEŢUL CALARASI    ----------------cu reşedinţa în municipiul Calarasi------------------------------------
               
      Municipii ............................................................1
      Orase .................................................................1
      Localitati componente ale municipiilor si ale oraselor .................-
      Comune ................................................................50
        - din care, suburbane ..............................................2
      Sate ...................................................................154
        - din care, apartin oraselor .......................................-
           
      A. MUNICIPII
           
      Denumirea municipiuluiComune suburbaneSate componente ale comunei suburbane
           
      1. CALARASI1. Modelu1. Modelu
          2. Radu Negru
          3. Stoenesti
          4. Tonea
           
      B. ORASE
           
      Denumirea orasuluiComune suburbaneSate componente ale comunei suburbane
           
      1. OLTENITA1. Mitreni1. Mitreni
          2. Clatesti
          3. Valea Rosie
           
           
      C. COMUNE
      Nr. crt.Denumirea comuneiSatele componente
      012
      1.Belciugatele1. Belciugatele
          2. Cindeasca
          3. Cojesti
          4. Mataraua
          5. Mariuta
           
      2.Borcea1. Borcea
           
      3.Budesti1. Budesti
      2.Aprozi  
      3.Buciumeni  
      4.Crivat  
      5.Gruiu  
           
      4.Cascioarele1. Cascioarele
           
      5.Chirnogi1. Chirnogi
           
      6.Chiselet1. Chiselet
           
      7.Ciocanesti1. Ciocanesti
           
      8.Curcani1. Curcani
      2.Salcioara  
           
      9.Cuza Voda1. Ceacu
      2.Calarasii Vechi  
      3.Cuza Voda  
           
      10.Dichiseni1. Dichiseni
          2. Coslogeni
          3. Libertatea
          4. Satnoeni
           
      11.Dor Marunt1. Dor Marunt
          2. Dilga
          3. Dilga - Gara
          4. Infratirea
          5. Ogoru
          6. Pelinu
           
      12.Dorobantu1. Dorobantu
          2. Bosneagu
          3. Varasti
           
      13.Dragalina1. Dragalina
          2. Constantin Brincoveanu
          3. Drajna Noua
           
      14.Dragos Voda1. Dragos Voda
          2. Bogdana
          3. Socoalele
           
      15.Frasinet1. Frasinet
          2. Curatesti
          3. Danesti
          4. Frasinetu de Jos
          5. Luptatori
          6. Tariceni
           
      16.Frumusani1. Frumusani
          2. Orasti
          3. Pasarea
          4. Padurisu
          5. Pitigaia
          6. Postavari
           
      17.Fundeni1. Fundeni
           
      18.Fundulea1. Fundulea
          2. Alexandru I. Cuza
          3. Gostilele
           
      19.Gradistea1. Gradistes
          2. Bogata
          3. Cunesti
          4. Rasa
           
      20.Gurbanesti1. Gurbanesti
          2. Codreni
          3. Cotofanca
          4. Preasna
          5. Preasna Veche
          6. Valea Presnei
           
      21.Independenta1. Independenta
          2. Potcoava
          3. Visinii
           
      22.Jegalia1. Jegalia
          2. Gildau
          3. Iezeru
           
      23.Lehliu1. Lehliu
          2. Sapunari
           
      24.Lehliu - Gara1. Lehliu - Gara
          2. Buzoieni
          3. Razvani
          4. Valea Seaca
           
      25.Luica1. Luica
          2. Valea Stinii
           
      26.Lupsanu1. Lupsanu
          2. Nucetu
          3. Plevna
          4. Radu Voda
          5. Valea Rusului
           
      27.Minastirea1. Minastirea
          2. Coconi
          3. Sultana
           
      28.Nana1. Nana
           
      29.Nicolae Balcescu1. Nicolae Balcescu
          2. Fintina Doamnei
          3. Paicu
           
      30.Nicolae Balcescu1. Nicolae Balcescu
          2. Alexandru Odobescu
          3. Galatui
           
      31.Perisoru1. Perisoru
          2. Marculesti - Gara
          3. Tudor Vladimirescu
           
      32.Plataresti1. Plataresti
          2. Cucuieti
          3. Dorobantu
          4. Podu Pitarului
           
      33.Radovanu1. Radovanu
          2. Valea Popii
           
      34.Roseti1. Roseti
           
      35.Sarulesti1. Sarulesti
          2. Magureni
          3. Polcesti
          4. Sandulita
          5. Sarulesti - Gara
          6. Satucu
          7. Solacolu
           
      36.Sohatu1. Sohatu
          2. Progresu
           
      37.Spantov1. Spantov
          2. Cetatea Veche
          3. Stancea
           
      38.Soldanu1. Soldanu
          2. Negoiesti
           
      39.Stefan cel Mare1. Stefan cel Mare
           
      40.Stefan Voda1. Stefan Voda
           
      41.Tamadau Mare1. Tamadau Mare
          2. Calareti
          3. Dirvari
          4. Plumbuita
          5. Sacele
          6. Seinoiu
          7. Tamadau Mic
           
      42.Ulmeni1. Ulmeni
           
      43.Ulmu1. Ulmu
          2. Chirnogi
          3. Faurei
          4. Zimbru
           
      44.Unirea1. Unirea
          2. Oltina
           
      45.Valea Argovei1. Valea Argovei
          2. Lunca
          3. Ostrovu
          4. Silistea
          5. Vladiceasca
           
      46.Vasilati1. Vasilati
          2. Galbinasi
          3. Nuci
          4. Popesti
           
      47.Vilcelele1. Vilcelele
          2. Floroaica
           
      48.Vlad Tepes1. Vlad Tepes
          2. Mihai Viteazu
        SECTORUL AGRICOL ILFOV    -----------------------subordonat municipiului Bucureşti---------------------------------
             
      Orase ...............................................................1
      Comune ..............................................................26
      Sate ................................................................73
        - din care, apartin orasului ....................................1
       
      B. ORASE
      Denumirea orasuluiSate ce apartin orasului
         
      1. BUFTEA1. Buciumeni
       
      C. COMUNE
           
      Nr. crt.Denumirea comuneiSatele componente
      012
      1.Afumati1. Afumati
           
      2.Balotesti1. Balotesti
          2. Dumbraveni
          3. Saftica
           
      3.Bragadiru1. Bragadiru
           
      4.Branesti1. Branesti
          2. Islaz
          3. Pasarea
          4. Vadu Anei
           
      5.Cernica1. Cernica
          2. Balaceanca
          3. Caldararu
          4. Posta
          5. Tinganu
           
      6.Chiajna1. Chiajna
          2. Dudu
          3. Rosu
           
      7.Chitila1. Chitila
          2. Rudeni
           
      8.Ciolpani1. Ciolpani
          2. Izvorani
          3. Luparia
          4. Piscu
           
      9.Corbeanca1. Corbeanca
          2. Ostratu
          3. Petresti
          4. Tamasi
           
      10.Dascalu1. Dascalu
          2. Creata
          3. Gagu
          4. Runcu
           
      11.Dobroesti1. Dobroesti
          2. Fundeni
           
      12.Ganeasa1. Ganeasa
          2. Cozieni
          3. Moara Domneasca
          4. Piteasca
          5. Sindrilita
           
      13.Glina1. Glina
          2. Catelu
          3. Manolache
           
      14.Gruiu1. Gruiu
          2. Lipia
          3. Silistea Snagovului
          4. Santu - Floresti
           
      15.Jilava1. JIlava
           
      16.Magurele1. Magurele
          2. Alunisu
          3. Dumitrana
          4. Pruni
          5. Virteju
           
      17.Moara Vlasiei1. Moara Vlasiei
          2. Caciulati
           
      18.Mogosoaia1. Mogosoaia
           
      19.Otopeni1. Otopeni
          2. Odaile
           
      20.Pantelimon1. Pantelimon
           
      21.Peris1. Peris
          2. Balteni
          3. Burias
           
      22.Popesti - Leordeni1. Popesti - Leordeni
           
      23.Snagov1. Snagov
          2. Ciofliceni
          3. Ghermanesti
          4. Tincabesti
          5. Vladiceasca
           
      24.Stefanestii de Jos1. Stefanestii de Jos
          2. Cretuleasca
          3. Stefanestii de Sus
           
      25.Tunari1. Tunari
          2. Dimieni
           
      26.Voluntari1. Voluntari
    -------