HOTĂRÂRE nr. 678 din 14 august 2020privind stabilirea bugetului pentru implementarea Programului pentru școli al României în perioada 2017-2023 pentru anul școlar 2020-2021, precum și pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 640/2017 pentru aprobarea Programului pentru școli al României în perioada 2017-2023 și pentru stabilirea bugetului pentru implementarea acestuia în anul școlar 2017-2018
EMITENT
  • GUVERNUL ROMÂNIEI
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 760 din 20 august 2020



    În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. 3 alin. (2) din Ordonanța Guvernului nr. 13/2017 privind aprobarea participării României la Programul pentru școli al Uniunii Europene, aprobată cu completări prin Legea nr. 55/2018, cu completările ulterioare,Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.  +  Articolul I(1) Prezentul articol stabilește bugetul pentru implementarea Programului pentru școli al României în perioada 2017-2023 pentru anul școlar 2020-2021, care cuprinde și ajutorul financiar alocat conform Deciziei de punere în aplicare (UE) 2020/467 a Comisiei din 25 martie 2020 de stabilire a repartizării definitive a ajutoarelor din partea Uniunii către statele membre pentru fructe și legume în școli și pentru lapte în școli pentru perioada 1 august 2020-31 iulie 2021 și de modificare a Deciziei de punere în aplicare C(2019) 2.249 final, așa cum este prevăzut în anexele nr. 1-3.(2) Pentru anul școlar 2020-2021 se alocă suma de 509.945 mii lei aferentă Programului pentru școli al României.(3) Suma prevăzută la alin. (2) pentru anul școlar 2020-2021 se utilizează după cum urmează:a) 76.332 mii lei pentru acordarea gratuită de fructe și legume și 38.115 mii lei pentru derularea măsurilor educative aferente, conform anexei nr. 1;b) 178.267 mii lei pentru acordarea gratuită de lapte de consum și produse lactate fără adaos de lapte praf și 38.115 mii lei pentru derularea măsurilor educative aferente, conform anexei nr. 2;c) 179.116 mii lei pentru acordarea gratuită de produse de panificație, conform anexei nr. 3, exclusiv de la bugetul de stat.  +  Articolul IIHotărârea Guvernului nr. 640/2017 pentru aprobarea Programului pentru școli al României în perioada 2017-2023 și pentru stabilirea bugetului pentru implementarea acestuia în anul școlar 2017-2018, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 736 din 13 septembrie 2017, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:1. La articolul 12, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:(3) În situația aplicării prevederilor art. 5 alin. (2) din Ordonanța Guvernului nr. 13/2017, aprobată cu completări prin Legea nr. 55/2018, cu completările ulterioare, consiliile județene și/sau consiliile locale au obligația informării Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură cu privire la suplimentarea sumelor, prin transmiterea unei note odată cu depunerea cererii de plată.2. La articolul 14, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins:(2) Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, prin centrele județene/al municipiului București, pune la dispoziția solicitanților de ajutor formularistica și documentația necesare aplicării măsurii de acordare a ajutorului financiar din FEGA.3. La articolul 17^1, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (3^1), cu următorul cuprins:(3^1) Începând cu anul școlar 2020-2021, stabilirea plafonului ajutorului financiar semestrial pentru acordarea gratuită de fructe și legume, respectiv de lapte și produse lactate se realizează ținând seama de numărul total de zile pentru care este prevăzută distribuția conform art. 8 alin. (2) din anul școlar aferent și de numărul de zile din semestrul respectiv în care s-au distribuit produsele.4. La articolul 17^1, alineatul (4) se modifică și va avea următorul cuprins:(4) În cazul în care valoarea totală a cererilor de plată depuse de solicitanți depășește plafoanele semestriale pentru acordarea gratuită de fructe și legume, respectiv de lapte și produse lactate, valoarea ajutorului financiar se stabilește proporțional cu încadrarea în plafonul semestrial respectiv.  +  Articolul IIIGhidul solicitantului prevăzut la art. 14 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 640/2017 pentru aprobarea Programului pentru școli al României în perioada 2017-2023 și pentru stabilirea bugetului pentru implementarea acestuia în anul școlar 2017-2018, cu modificările și completările ulterioare, se aprobă prin ordin al ministrului agriculturii și dezvoltării rurale în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri.  +  Articolul IVAnexele nr. 1-3 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
    PRIM-MINISTRU
    LUDOVIC ORBAN
    Contrasemnează:
    Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale,
    Nechita-Adrian Oros
    Ministrul finanțelor publice,
    Vasile-Florin Cîțu
    Ministrul educației și cercetării,
    Cristina Monica Anisie
    Ministrul sănătății,
    Nelu Tătaru
    p. Ministrul lucrărilor publice, dezvoltării și administrației,
    Vetuța Stănescu,
    secretar de stat
    p. Ministrul afacerilor externe,
    Dănuț Sebastian Neculăescu,
    secretar de stat
    București, 14 august 2020.Nr. 678.  +  Anexa nr. 1
    SUMELE ALOCATE
    pentru distribuția fructelor și legumelor și realizarea
    măsurilor educative aferente în anul școlar 2020-2021
    - mii lei -
    JudețulDistribuția fructelor și legumelorTotal distribuțieTotal măsuri educative 2021
    14 septembrie- 22 decembrie 202011-29 ianuarie 20218 februarie- 18 iunie 2021
    Alba4941116281.233615
    Arad6361438081.587792
    Argeș9272081.1782.3131.155
    Bacău9972231.2662.4861.242
    Bihor9252081.1762.3091.153
    Bistrița-Năsăud5091146481.271635
    Botoșani6901558771.722860
    Brașov9112041.1592.2741.136
    Brăila441995601.100549
    Buzău6591488361.643820
    Caraș-Severin37083470923461
    Călărași4901106231.223611
    Cluj9602151.2192.3941.195
    Constanța1.1312541.4392.8241.411
    Covasna36281460903451
    Dâmbovița7501689531.871934
    Dolj9082041.1552.2671.133
    Galați7621719671.900948
    Giurgiu4441005651.109554
    Gorj4751066031.184591
    Harghita5441226921.358679
    Hunedoara5321196751.326662
    Ialomița415935281.036518
    Iași1.3623051.7303.3971.695
    Ilfov6431448171.604801
    Maramureș7071598991.765882
    Mehedinți37283473928464
    Mureș9272081.1802.3151.157
    Neamț7351659331.833915
    Olt5861317451.462730
    Prahova1.0882441.3822.7141.355
    Satu Mare5231176641.304651
    Sălaj38586490961480
    Sibiu6811538671.701850
    Suceava1.2462801.5883.1141.557
    Teleorman432985491.079538
    Timiș9532141.2122.3791.188
    Tulcea30970394773385
    Vaslui6631488411.652825
    Vâlcea5141156531.282640
    Vrancea5501237001.373686
    Municipiul București2.5865793.2756.4403.211
    Sectorul 14671045911.162580
    Sectorul 24561025771.135566
    Sectorul 34811086101.199598
    Sectorul 4410925191.021509
    Sectorul 533675425836416
    Sectorul 6436985531.087542
    TOTAL30.5946.86138.87776.33238.115
     +  Anexa nr. 2
    SUMELE ALOCATE
    pentru distribuția laptelui natural de consum și a produselor lactate
    fără adaos de lapte praf și pentru realizarea măsurilor educative aferente
    în anul școlar 2020-2021
    - mii lei -
    JudețulDistribuția de lapte și produse lactateTotal distribuțieTotal măsuri educative 2021
    14 septembrie- 22 decembrie 202011-29 ianuarie 20218 februarie- 18 iunie 2021
    Alba1.0862441.3272.657615
    Arad1.3983141.7083.420792
    Argeș3.3987624.2188.3781.155
    Bacău2.1924922.6775.3611.242
    Bihor2.0364572.4864.9791.153
    Bistrița-Năsăud1.1192511.3692.739635
    Botoșani1.5183401.8533.711860
    Brașov2.0044502.4494.9031.136
    Brăila9712171.1832.371549
    Buzău1.4493251.7683.542820
    Caraș-Severin8141839941.991461
    Călărași1.0782421.3172.637611
    Cluj3.5207884.3658.6731.195
    Constanța2.4915593.0426.0921.411
    Covasna7971799731.949451
    Dâmbovița1.6493702.0144.033934
    Dolj1.9974492.4424.8881.133
    Galați1.6763752.0444.095948
    Giurgiu9762191.1942.389554
    Gorj1.0442341.2752.553591
    Harghita1.1982691.4632.930679
    Hunedoara1.1702621.4272.859662
    Ialomița9142051.1162.235518
    Iași2.9986723.6587.3281.695
    Ilfov1.4143171.7273.458801
    Maramureș1.5563491.9013.806882
    Mehedinți8181841.0002.002464
    Mureș2.0404582.4944.9921.157
    Neamț1.6163621.9733.951915
    Olt1.2892891.5753.153730
    Prahova2.3945362.9205.8501.355
    Satu Mare1.1502581.4032.811651
    Sălaj8481901.0352.073480
    Sibiu1.4993361.8323.667850
    Suceava2.7436173.3576.7171.557
    Teleorman9502131.1612.324538
    Timiș3.4957834.3388.6161.188
    Tulcea6801528301.662385
    Vaslui1.4593271.7783.564825
    Vâlcea1.1302541.3812.765640
    Vrancea1.2092721.4792.960686
    Municipiul București7.0141.5698.60017.1833.211
    Sectorul 11.7113832.1174.211580
    Sectorul 21.0032241.2192.446566
    Sectorul 31.0592371.2892.585598
    Sectorul 49022021.0982.202509
    Sectorul 57391658981.802416
    Sectorul 61.6003581.9793.937542
    TOTAL72.79716.32489.146178.26738.115
     +  Anexa nr. 3
    SUMELE ALOCATE
    pentru distribuția produselor de panificație în anul școlar 2020-2021
    - mii lei -
    JudețulDistribuția de produse de panificațieTotal distribuție
    14 septembrie- 22 decembrie 202011 ianuarie - 18 iunie 2021
    Alba1.1721.7182.890
    Arad1.5102.2133.723
    Argeș2.2013.2265.427
    Bacău2.3673.4685.835
    Bihor2.1983.2205.418
    Bistrița-Năsăud1.2081.7732.981
    Botoșani1.6392.4014.040
    Brașov2.1633.1725.335
    Brăila1.0481.5332.581
    Buzău1.5642.2903.854
    Caraș-Severin8781.2882.166
    Călărași1.1641.7072.871
    Cluj2.2803.3385.618
    Constanța2.6893.9416.630
    Covasna8591.2612.120
    Dâmbovița1.7802.6094.389
    Dolj2.1563.1635.319
    Galați1.8092.6484.457
    Giurgiu1.0541.5472.601
    Gorj1.1271.6522.779
    Harghita1.2931.8953.188
    Hunedoara1.2631.8493.112
    Ialomița9871.4462.433
    Iași3.2374.7387.975
    Ilfov1.5262.2383.764
    Maramureș1.6792.4624.141
    Mehedinți8841.2962.180
    Mureș2.2033.2315.434
    Neamț1.7452.5554.300
    Olt1.3922.0403.432
    Prahova2.5843.7836.367
    Satu Mare1.2411.8183.059
    Sălaj9141.3412.255
    Sibiu1.6182.3733.991
    Suceava2.9624.3497.311
    Teleorman1.0261.5032.529
    Timiș2.2643.3185.582
    Tulcea7351.0761.811
    Vaslui1.5752.3043.879
    Vâlcea1.2201.7883.008
    Vrancea1.3061.9163.222
    Municipiul București6.1428.96715.109
    Sectorul 11.1091.6192.728
    Sectorul 21.0831.5792.662
    Sectorul 31.1431.6702.813
    Sectorul 49731.4222.395
    Sectorul 57971.1631.960
    Sectorul 61.0371.5142.551
    T O T A L72.662106.454179.116
    -----