HOTĂRÂRE nr. 261 din 17 aprilie 2000pentru reorganizarea instituţiilor, secţiilor de spital şi a celorlalte unităţi de protecţie specială a copilului în cadrul serviciilor publice specializate din subordinea consiliilor judeţene sau a consiliilor locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti
EMITENT
  • GUVERNUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 171 din 21 aprilie 2000



    În temeiul prevederilor art. 21 din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 192/1999 privind înfiinţarea Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi reorganizarea activităţilor de protecţie a copilului,Guvernul României hotărăşte:  +  Articolul 1Instituţiile de protecţie specială a persoanelor cu handicap, care asigura îngrijirea, asistenţa, recuperarea sau, după caz, reabilitarea copiilor cu handicap, prevăzute în anexa nr. 1, se reorganizează în cadrul serviciilor publice specializate din subordinea consiliilor judeţene sau, după caz, a consiliilor locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti în a căror rază administrativ-teritorială funcţionează.  +  Articolul 2Unităţile sau secţiile de spital cu profil de recuperare distrofici, recuperare şi reabilitare neuropsihomotorie sau pentru copii bolnavi HIV/SIDA, prevăzute în anexa nr. 2, se reorganizează în cadrul serviciilor publice specializate din subordinea consiliilor judeţene sau, după caz, a consiliilor locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti în a căror rază administrativ-teritorială funcţionează.  +  Articolul 3 (1) Unităţile care ingrijesc copii în regim rezidential şi care funcţionează în cadrul unităţilor de învăţământ special, prevăzute în anexa nr. 3, se reorganizează în cadrul serviciilor publice specializate din subordinea consiliilor judeţene sau, după caz, a consiliilor locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti în a căror rază administrativ-teritorială funcţionează. (2) Dispoziţiile alin. (1) privesc internatele şi utilităţile anexe din cadrul unităţilor de învăţământ special.  +  Articolul 4 (1) Reorganizarea instituţiilor, unităţilor şi secţiilor de spital prevăzute în anexele nr. 1, 2 şi 3, precum şi transferul patrimoniului şi al personalului acestora se vor face în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, prin protocol încheiat între consiliile judeţene, respectiv consiliile locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, şi autorităţile în subordinea cărora au funcţionat aceste instituţii şi unităţi. (2) În cazul instituţiilor, unităţilor şi secţiilor de spital pentru care separarea patrimoniului nu se poate realiza potrivit prevederilor art. 19 şi 20 din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 192/1999, serviciile publice specializate au obligaţia de a proceda la evaluarea şi preluarea în sistemul propriu de servicii a copiilor aflaţi în dificultate din cadrul acestora.  +  Articolul 5Instituţiile, unităţile şi secţiile de spital prevăzute în anexele nr. 1-3 se reorganizează în centre de tip familial pentru recuperarea şi reabilitarea copiilor cu handicap şi handicap sever în centre de îngrijire de zi şi recuperare pentru copii cu handicap sau, după caz, în alte servicii destinate îngrijirii, reabilitării şi protecţiei drepturilor copilului, fără personalitate juridică, în cadrul serviciilor publice specializate pentru protecţia copilului.  +  Articolul 6O dată cu reorganizarea instituţiilor, unităţilor şi secţiilor de spital prevăzute la art. 1, 2 şi 3 se vor transfera, potrivit dispoziţiilor legale, şi sursele de finanţare destinate funcţionarii acestora, prevăzute în bugetele ordonatorilor principali de credite în subordinea cărora au funcţionat.  +  Articolul 7Anexele nr. 1-3 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.PRIM-MINISTRUMUGUR CONSTANTIN ISARESCUContrasemnează:---------------p. Preşedintele AgenţieiNaţionale pentru ProtecţiaDrepturilor Copilului,Teodora Bertzip. Ministru de stat,ministrul sănătăţii,Irinel Popescu,secretar de statMinistrul educaţieinaţionale,Andrei MargaMinistrul funcţieipublice,Vlad Roscap. Ministrul finanţelor,Sebastian Vladescu,secretar de statSecretariatul de Statpentru Persoanelecu HandicapGabriela Popescu,secretar de stat  +  Anexa 1    INSTITUŢIILE DE PROTECŢIE SPECIALĂ A COPIILOR CU HANDICAP    reorganizate în cadrul serviciilor publice specializate
      Nr. crt.JudeţulLocalitateaDenumirea instituţiei
      1.AlbaAlba IuliaCentru-pilot pentru tineri cu handicap
      2.ArgeşVultureştiCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      3.BacăuGhimeş-FăgetCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      4.BihorCighidCentru-pilot pentru tineri cu handicap
      5.BotoşaniIonăşeniCentru de recuperare pentru copii cu handicap, cu secţie externă -
            Centru de terapie ocupaţională pentru tineri cu handicap
      6.BraşovTimişu de SusCentrul de recuperare pentru copii cu handicap "Barza Mică"
      7.BraşovŞercaiaCentrul de recuperare pentru copii cu handicap "Canaan"
      8.Caraş-SeverinOraviţaCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      9.ConstanţaNegru VodăCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      10.DoljCraiovaCentrul-pilot pentru tineri cu handicap
      11.GiurgiuGrădinariCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      12.GorjBâlteniCentru-pilot pentru tineri cu handicap
      13.MaramureşSighetu MarmaţieiCentru-pilot pentru tineri cu handicap
      14.MureşBrâncoveneştiCentru-pilot pentru tineri cu handicap
      15.NeamţPăstrăveniCentru-pilot pentru tineri cu handicap
      16.OltCezieniCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      17.PrahovaTătărăiCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      18.PrahovaCâmpinaCentru de zi de recuperare pentru copii cu handicap
      19.SălajBădăcinCentru-pilot pentru tineri cu handicap
      20.SibiuTălmaciuCentru de terapie ocupaţională pentru tineri cu handicap
      21.TeleormanVideleCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      22.TimişLugojCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      23.TimişLugojCentrul de zi de neuropsihiatrie "Îngerii Speranţei"
      24.TimişSăcălazCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      25.TulceaHoriaCentru-pilot pentru tineri cu handicap
      26.VasluiHuşiCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      27.VasluiGiurcaniCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      28.VâlceaBăbeniCentru de recuperare pentru copii cu handicap
      29.Municipiul Bucureşti, sectorul 2   Centru de recuperare pentru copii cu handicap
     +  Anexa 2                UNITĂŢILE SAU SECŢIILE DE SPITAL      reorganizate în cadrul serviciilor publice specializate
      Nr. crt.JudeţulLocalitateaDenumirea unităţii/secţiei
      1.AradAradSecţia de recuperare pediatrică (distrofici) a Spitalului Clinic Judeţean Arad
      2.BacăuBacăuSecţia de recuperare nutriţională pediatrică a Spitalului Judeţean Bacău
      3.BacăuMoineştiSecţia de recuperare pediatrică a Spitalului Moineşti
      4.BihorBratcaNPI Bratca
      5.BihorRemeţiNPI Remeţi
      6.BihorTincaNPI Tinca
      7.BrăilaBărăganulSpitalul de recuperare neuropsihomotorie Bărăganul
      8.CălăraşiCălăraşiSecţia de recuperare pediatrică (Spitalul Judeţean Călăraşi)
      9.ClujCluj-NapocaNPI I - Spitalul clinic de copii
      10.ClujCluj-NapocaNPI II - Spitalul clinic de copii
      11.ConstanţaConstanţaSRP - Spitalul Clinic Judeţean Constanţa
      12.ConstanţaMangaliaNPI - Spitalul Clinic Judeţean Mangalia
      13.ConstanţaMangaliaCentrul maternal Mangalia
      14.DoljCraiovaNPI - Spitalul Clinic nr. 3 "Dr. Victor Babeş" Craiova
      15.GalaţiGalaţiSecţia de balneofizioterapie şi recuperare medicală a Spitalului de pediatrie "Sf. Ioan"
      16.GalaţiGalaţiSecţia de recuperare neuropsihică şi motorie nr. 1 Galaţi
      17.GalaţiGalaţiSecţia de recuperare NPI nr. 2 Galaţi
      18.GalaţiTecuciCompartimentul de recuperare a copiilor cu deficienţe neuromotorii Tecuci
      19.GorjTârgu JiuSecţia de recuperare pediatrică (distrofici) a Spitalului 700 Târgu Jiu
      20.HarghitaMiercurea-CiucSpitalul Judeţean Miercurea-Ciuc (HIV/SIDA)
      21.HunedoaraPăclişaSpitalul de neuropsihiatrie infantilă "Dr. V. Ilea" Păclişa
      22.IaşiBivolariSecţia exterioară Bivolari a Spitalului de pediatrie "Sf. Maria"
      23.IaşiIaşiCentrul "Gulliver" al Spitalului "Sf. Maria"
      24.IaşiIaşiSecţia Galata a Spitalului de psihiatrie Socola
      25.IaşiIaşiSecţia de terapie nutriţională a Spitalului "Sf. Maria"
      26.IlfovVidraSpitalul de copii cu afecţiuni cronice (HIV/SIDA) Vidra
      27.IlfovDomneştiSpitalul Domneşti
      28.MehedinţiDrobeta-Turnu SeverinSecţia de recuperare neuropsihomotorie a copilului a Spitalului Judeţean Drobeta-Turnu Severin
      29.MureşSighişoaraSRP - Spitalul Sighişoara
      30.OltCorabiaSecţia de recuperare pediatrică (distrofici) a Spitalului Orăşenesc Corabia
      31.SuceavaSiretSpitalul de neuropsihiatrie infantilă Siret
      32.TimişLugojSpitalul de neurologie şi psihiatrie pentru copii şi adolescenţi Lugoj
      33.TimişRecaşSpitalul Clinic nr. 3 de Copii "Louis Turcanu" Timişoara, Secţia exterioară Recaş, recuperare NPI
      34.TulceaTulceaCentru de recuperare pediatrică
      35.TulceaTulceaCentru de recuperare neuropsihomotorie
      36.VâlceaRâmnicu VâlceaSRP - Spitalul Judeţean Vâlcea
      37.VranceaFocşaniNPI - Spitalul Judeţean Focşani
      38.Municipiul Bucureşti, sectorul 1   Spitalul Caraiman
      39.Municipiul Bucureşti, sectorul 6   SRP - Spitalul de Copii Cotroceni
     +  Anexa 3                             UNITĂŢILE      care ingrijesc copii în regim rezidential şi care funcţionează în       cadrul unităţilor de învăţământ special, reorganizate în cadrul                 serviciilor publice specializate
      Nr. crt.JudeţulLocalitateaDenumirea unităţii
      1.AlbaSâncraiŞcoală specială cu grădiniţă
      2.AlbaAbrudCentru şcolar de recuperare
      3.AlbaBlajŞcoală specială
      4.AradIneuCentru şcolar
      5.AradŞiriaŞcoală specială
      6.AradVărădia de MureşŞcoală specială
      7.AradPietrişŞcoală specială
      8.AradAradCentru şcolar pentru nevăzători
      9.ArgeşValea MareŞcoală specială
      10.ArgeşCosteştiŞcoală specială
      11.ArgeşBughea de JosŞcoală specială
      12.ArgeşValea NandriiŞcoală specială
      13.ArgeşPiteştiGrădiniţă specială
      14.ArgeşTigveniCămin-şcoală
      15.ArgeşCâmpulungCentru şcolar
      16.ArgeşŞuiciŞcoală profesională
      17.BacăuBacăuGrădiniţă specială
      18.BacăuBacăuŞcoală specială
      19.BacăuComăneştiŞcoală specială
      20.BacăuZemeşŞcoală specială
      21.BacăuBacăuCentru şcolar (reeducare)
      22.BihorPopeştiŞcoală specială
      23.BihorTileagdŞcoală specială
      24.BihorOradeaŞcoala profesională nr. 1
      25.BihorOradeaŞcoala profesională nr. 2
      26.BistriţaBecleanGrădiniţă specială
      27.BistriţaBistriţa-NăsăudŞcoala specială nr. 1
      28.BistriţaBistriţa-NăsăudŞcoala specială nr. 2
      29.BistriţaBistriţa-NăsăudCentrul "Lacrima"
      30.BotoşaniDorohoiŞcoala specială nr. 1
      31.BotoşaniDorohoiŞcoala specială nr. 2
      32.BotoşaniDorohoiCentru de educaţie specială şi recuperare a copiilor cu deficienţe
      33.BrăilaBrăilaŞcoală specială de băieţi
      34.BrăilaBrăilaŞcoală specială profesională
      35.BrăilaBrăilaŞcoală specială de fete
      36.BrăilaBrăilaGrădiniţă specială
      37.BraşovBraşovGrădiniţă specială
      38.BraşovFăgăraşŞcoală specială
      39.BraşovSăceleŞcoală specială
      40.BraşovCodleaŞcoală profesională
      41.BuzăuBuzăuŞcoală specială
      42.BuzăuBuzăuŞcoala specială nr. 1
      43.BuzăuRâmnicu SăratŞcoala specială nr. 3
      44.BuzăuRâmnicu SăratŞcoala profesională nr. 1
      45.BuzăuRâmnicu SăratŞcoala profesională nr. 2
      46.BuzăuBuzăuLiceul pentru deficienţi de vedere
      47.CălăraşiFăureiŞcoala specială nr. 2
      48.Caraş-SeverinCaransebeşŞcoală specială
      49.Caraş-SeverinBocşaŞcoală specială
      50.Caraş-SeverinReşiţaCentrul "Primăvara"
      51.Caraş-SeverinCaransebeşCămin-şcoală
      52.ClujRăscruciŞcoală specială
      53.ClujCluj-NapocaGrădiniţă specială
      54.ClujCluj-NapocaŞcoala specială pentru surzi nr. 1
      55.ClujCluj-NapocaŞcoala specială pentru surzi nr. 2
      56.ClujCluj-NapocaŞcoală profesională specială
      57.ClujCluj-NapocaLiceul pentru deficienţi de vedere
      58.ClujGilăuCasă de copii cu şcoală ajutătoare
      59.ClujHuedinCasă de copii cu şcoală ajutătoare
      60.ClujJucuCămin-şcoală
      61.ConstanţaConstanţaŞcoala specială nr. 1
      62.ConstanţaConstanţaŞcoala specială nr. 2
      63.ConstanţaMangaliaŞcoala specială - Sanatoriul Mangalia
      64.ConstanţaConstanţaŞcoală profesională
      65.ConstanţaTechirghiolŞcoală-sanatoriu Techirghiol
      66.CovasnaOlteniŞcoală specială (casă de copii cu şcoală ajutătoare)
      67.DâmboviţaCobiaCentrul şcolar nr. 9
      68.DâmboviţaDragodanaŞcoală specială de fete
      69.DâmboviţaDragodanaGrădiniţă specială
      70.DâmboviţaTârgovişteŞcoală specială de băieţi
      71.DâmboviţaGura OcniţeiCentrul medical de recuperare neuromotorie Gura Ocniţei
      72.DoljCraiovaŞcoala specială "Sf. Mina"
      73.DoljCraiovaŞcoala specială "Sf. Vasile"
      74.DoljCraiovaCentrul şcolar pentru surzi
      75.DoljCraiovaŞcoala specială "Regina Maria"
      76.DoljFiliaşiŞcoală specială
      77.DoljSegarceaŞcoală specială
      78.GalaţiGalaţiŞcoala ajutătoare nr. 2
      79.GalaţiGalaţiŞcoala specială de surzi "P.P. Neveanu"
      80.GalaţiTecuciŞcoală specială
      81.GalaţiGhidigeniCămin-şcoală
      82.GalaţiGalaţiŞcoala profesională "Simion Mehedinţi"
      83.GiurgiuGiurgiuŞcoală specială
      84.GorjTârgu JiuŞcoală specială
      85.HarghitaBilborŞcoală specială
      86.HarghitaOclandŞcoală specială
      87.HarghitaMiercurea-CiucŞcoala profesională specială "Sf. Ana"
      88.HunedoaraPeşteanaŞcoală specială
      89.HunedoaraSăcelŞcoală specială
      90.HunedoaraPăclişaŞcoală specială
      91.HunedoaraBretea StreiuluiŞcoală specială profesională
      92.HunedoaraSimeria VecheCentru de pedagogie curativă
      93.IaşiTârgu FrumosŞcoală specială de băieţi
      94.IaşiTârgu FrumosŞcoală profesională de băieţi
      95.IaşiMiclăuşeniŞcoală profesională de fete
      96.IaşiIaşiŞcoală specială cu casă de copii
      97.IaşiIaşiŞcoală profesională specială pentru surzi
      98.IaşiTârgu FrumosŞcoala specială Moldova (nevăzători)
      99.IaşiIaşiGrupul şcolar "Ion Holban"
      100.IaşiPaşcaniŞcoală specială
      101.IalomiţaFierbinţi-TârgŞcoală specială
      102.IalomiţaSloboziaŞcoală specială
      103.IalomiţaSloboziaGrădiniţă specială
      104.IalomiţaSloboziaCămin-şcoală
      105.IalomiţaMovilaŞcoală specială
      106.IlfovAfumaţiCentrul şcolar special nr. 2
      107.IlfovTâncăbeştiŞcoala specială nr. 12
      108.IlfovPerişŞcoala specială nr. 13
      109.MaramureşBaia MareGrădiniţă specială
      110.MaramureşTârgu LăpuşŞcoală specială
      111.MaramureşBaia MareŞcoala specială nr. 2
      112.MaramureşGârdaniŞcoală specială
      113.MehedinţiDrobeta-Turnu SeverinŞcoală ajutătoare
      114.MureşReghinŞcoală profesională specială
      115.MureşTârgu MureşGrădiniţă specială
      116.MureşTârgu MureşŞcoală specială
      117.NeamţTârgu NeamţŞcoală specială
      118.NeamţŞtefan cel MareŞcoală profesională specială
      119.NeamţRomanŞcoală specială
      120.NeamţPiatra-NeamţŞcoala ajutătoare "Alexandru Roşca"
      121.NeamţPăstrăveniCentru de recuperare
      122.OltBalşŞcoală specială ajutătoare
      123.OltBalşŞcoala profesională specială nr. 1
      124.OltBalşŞcoala profesională specială nr. 2
      125.OltSlatinaGrădiniţă pentru copii cu deficienţe
      126.PrahovaCâmpinaGrădiniţă specială
      127.PrahovaBreazaŞcoală specială
      128.PrahovaVălenii de MunteŞcoală specială
      129.PrahovaFilipeştii de TârgŞcoală specială
      130.PrahovaPlopeniŞcoală profesională specială
      131.PrahovaNedeleaCentru şcolar special
      132.PrahovaPloieştiŞcoala specială nr. 1
      133.SălajŞimleu SilvanieiŞcoală specială
      134.SălajZalăuŞcoala "Speranţa"
      135.SălajZalăuŞcoala profesională nr. 13
      136.SălajNuşfalăuCămin-şcoală pentru copii cu deficienţă mentală severă
      137.Satu MareCareiŞcoală specială profesională
      138.Satu MareApaŞcoală specială
      139.Satu MareCăuaşŞcoală specială
      140.Satu MareNisipeniŞcoală specială
      141.Satu MareSatu MareŞcoala specială nr. 1
      142.Satu MareSatu MareGrădiniţă specială
      143.SibiuMediaşŞcoală specială
      144.SibiuTurnu RoşuŞcoală specială
      145.SibiuSibiuŞcoală specială (deficienţi de auz)
      146.SibiuDumbrăveniGrupul şcolar special "Tudor Vladimirescu"
      147.SuceavaSuceavaŞcoală profesională
      148.SuceavaGura HumoruluiCentru şcolar
      149.SuceavaZvorişteaŞcoală specială
      150.SuceavaBivolăriaŞcoală specială
      151.SuceavaFălticeniGrădiniţă specială
      152.TeleormanAlexandriaŞcoală specială de fete
      153.TeleormanPloscaŞcoală specială de băieţi
      154.TimişLugojŞcoală specială
      155.TimişNeveanuŞcoală specială
      156.TimişTimişoaraŞcoală profesională specială
      157.TimişTimişoaraŞcoală specială de ambliopi
      158.TimişTimişoaraŞcoala specială "Constantin Bufan"
      159.TulceaTulceaGrădiniţă specială cu internat
      160.TulceaIsacceaŞcoală specială cu internat
      161.TulceaTulceaŞcoală specială cu internat
      162.TulceaZebilŞcoală specială
      163.VâlceaBăbeniŞcoală specială
      164.VâlceaBăbeniGrădiniţă specială
      165.VâlceaBistriţaCentru şcolar
      166.VasluiNegreştiŞcoală ajutătoare
      167.VasluiBogeştiŞcoală ajutătoare
      168.VasluiHuşiŞcoală profesională specială
      169.VasluiVasluiŞcoală pentru surzi
      170.VranceaMihălceniŞcoală specială
      171.VranceaMăicăneştiŞcoală specială
      172.VranceaFocşaniCentrul şcolar "Elena Doamna"
      173.Municipiul Bucureşti, sectorul 4   Şcoala specială nr. 6 "Sf. Nicolae"
      174.Municipiul Bucureşti, sectorul 1   Şcoala specială nr. 8
      175.Municipiul Bucureşti, sectorul 6   Şcoala specială nr. 11
      176.Municipiul Bucureşti, sectorul 1   Şcoala pentru surzi nr. 1
      177.Municipiul Bucureşti, sectorul 6   Şcoala pentru surzi nr. 2
      178.Municipiul Bucureşti, sectorul 2   Şcoală pentru ambliopi
      179.Municipiul Bucureşti, sectorul 2   Centrul şcolar nr. 3
      180.Municipiul Bucureşti, sectorul 2   Centrul şcolar nr. 1
      181.Municipiul Bucureşti, sectorul 2   Şcoală pentru hipoacuzici
      182.Municipiul Bucureşti, sectorul 2   Grădiniţa pentru hipoacuzici nr. 65
    -----