LEGE Nr. 2 din 16 februarie 1968 *** Republicatăprivind organizarea administrativă a teritoriului Republicii Socialiste România
EMITENT
  • MAREA ADUNARE NAȚIONALA
  • Publicat în  BULETINUL OFICIAL NR. 54 - 55 din 27 iulie 1981



    *) Republicare în temeiul art. IV din Decretul Consiliului de Stat din 23 ianuarie 1981, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 3, din 23 ianuarie 1981.Marea Adunare Națională a Republicii Socialiste România adoptă prezenta lege.  +  Articolul 1Teritoriul Republicii Socialiste România este organizat în unități administrativ-teritoriale: județul, orașul și comuna.  +  Articolul 2Capitala Republicii Socialiste România este municipiul București.  +  Articolul 3Județul este alcătuit din orașe și comune - unități de bază ale organizării administrativ-teritoriale a țării - în funcție de condițiile geografice, economice și social-politice, etnice și de legăturile culturale și tradiționale ale populației.  +  Articolul 4Orașul este centrul de populație mai dezvoltat din punct de vedere economic, social-cultural și edilitar-gospodăresc. Orașele care au un număr mai mare de locuitori, o însemnătate deosebită în viața economică, social-politică și cultural-științifică a țării sau care au condiții de dezvoltare în aceste direcții pot fi organizate ca municipii.Orașele în care își au sediul organele de conducere ale județului sînt orașe-reședință.  +  Articolul 5Comuna este unitatea administrativ-teritorială care cuprinde populația rurală unită prin comunitate de interese și traditii, fiind alcătuită din unu sau mai multe sate, în funcție de condițiile economice, social-culturale, geografice și demografice. Prin organizarea comunei se asigură dezvoltarea economică, social-culturală și gospodarească a localităților rurale.Satul în care își au sediul organele de conducere ale comunei sînt sate-reședință.  +  Articolul 6Orașele și comunele din imediata apropiere a municipiului București, a celorlalte municipii și a orașelor mai importante pot aparține de acestea ca unități administrativ-teritoriale distincte. Comunele ce aparțin de municipiul București, de celelalte municipii și orașe sînt comune suburbane.  +  Articolul 7Orașele și comunele care, datorită condițiilor climaterice, hidrologice sau așezării lor, prezintă importanța pentru ocrotirea sănătății și asigurarea odihnei cetățenilor, sînt organizate ca stațiuni balneoclimaterice.  +  Articolul 8Municipiul București este organizat pe sectoare, numerotate. Sectorul agricol Ilfov este subordonat municipiului București.  +  Articolul 9Unitățile administrativ-teritoriale, denumirea și componenta lor, municipiile resedinte de județe, precum și satele resedinte de comune. sînt cele prevăzute în anexa la prezenta lege.  +  ANEXĂ
    ORGANIZAREA ADMINISTRATIVĂ A TERITORIULUI PE JUDEȚE
    MUNICIPIUL BUCUREȘTIMunicipiul București, Capitala Republicii Socialiste România, se compune din 6 sectoare:– Sectorul 1– Sectorul 2– Sectorul 3– Sectorul 4– Sectorul 5– Sectorul 6DELIMITAREA SECTOARELOR MUNICIPIULUI BUCUREȘTI– Sectorul 1Situat în partea de nord-vest a municipiului, cuprins între sectoarele 2 și 6, are următoarea delimitare: Începînd de la intersectia bulevardului 1848, cu bulevardul Republicii și bulevardul Nicolae Balcescu, limita de sud urmează traseul: piața Nicolae Balcescu (exclusiv), bulevardul Republicii (exclusiv) pînă la intersectia cu calea Victoriei, în continuare bulevardul Gheorghe Gheorghiu-Dej (exclusiv) pînă la podul Elefterie.– Spre sud-vest limita continua pe firul riului Dîmbovița de la podul Elefterie pînă la strada Ștefan Furtuna, pe strada Ștefan Furtuna (exclusiv) pînă la calea Plevnei, pe calea Plevnei (exclusiv) pînă la intersectia Orhideelor cu calea Giulesti, calea Giulesti (exclusiv) pînă la Drumul Carierei, Drumul Carierei (inclusiv) pînă la linia caii ferate București-Rosiori, linia caii ferate București-Rosiori pînă la linia caii ferate de centura.– Limita nord-vestica urmează calea ferată de centura pînă la liziera vestica a pădurii Tunari.– Spre est limita o constituie o linie conventionala care pornește de la liziera vestica a pădurii Tunari pînă la strada Vadul Moldovei (inclusiv), continua pe aceasta strada cuprinzînd și gradina zoologica Baneasa, continua spre sud pînă la intersectia caii ferate București-Constanta cu soseaua Pipera. De la aceasta intersectie limita urmează traseul pe soseaua Pipera (exclusiv), calea Floreasca (inclusiv), strada Polona (inclusiv) pînă la piața Alexandru Sahia (exclusiv), strada Xenopol, strada Pictor Verona pînă la intersectia cu strada Pitar Mosi, strada Pitar Mosi pînă la strada C. A. Rosetti, strada C. A. Rosetti pînă la bulevardul Nicolae Balcescu, bulevardul Nicolae Balcescu pînă la intersectia cu bulevardul Republicii (toate inclusiv);– Sectorul 2Situat în partea de nord-est a municipiului, cuprins între sectoarele 1 și 3, are următoarea delimitare:Începînd de la intersectia bulevardului Republicii cu bulevardul Nicolae Balcescu, limita de vest a sectorului urmează traseul: piața Nicolae Balcescu, bulevardul Nicolae Balcescu pînă la strada C. A. Rosetti, strada C. A. Rosetti pînă la strada Pitar Mosi, strada Pitar Mosi pînă la strada Pictor Verona, strada Pictor Verona pînă la strada Xenopol, strada Xenopol (toate exclusiv) pînă la piața Alexandru Sahia, piața Alexandru Sahia (inclusiv), strada Polona, calea Floreasca (ambele exclusiv), soseaua Pipera (inclusiv) pînă la intersectia cu calea ferată București-Constanta.– Spre nord limita sectorului o constituie linia de cale ferată București-Constanta pînă la gara Pantelimon (exclusiv).– Spre est limita urmează traseul caii ferate de legătură Pantelimon-Obor pînă la lacul Fundeni, urmînd apoi spre est cursul riului Colentina pînă la soseaua Pantelimon.– Spre sud limita o constituie soseaua Pantelimon pînă la intersectia cu soseaua Vergului, soseaua Vergului pînă la strada Morarilor, bulevardul Muncii de la intersectia cu strada Morarilor pînă la intersectia cu soseaua Mihai Bravu, piața Muncii (inclusiv), în continuare pe calea Calarasi pînă la intersectia cu strada Romulus (toate exclusiv), strada Romulus pînă la intersectia cu strada Mintuleasa, strada Mintuleasa pînă la strada Negustori, strada Negustori pînă la bulevardul Hristo Botev (toate inclusiv), bulevardul Hristo Botev pînă la bulevardul Republicii, bulevardul Republicii pînă la intersectia cu bulevardul 1848 și bulevardul Nicolae Balcescu, piața Nicolae Balcescu (toate exclusiv).Sectorul 3Situat în partea de sud-est a municipiului, cuprins între sectoarele 2 și 4, are următoarea delimitare:Începînd de la intersectia bulevardului Republicii și bulevardului Gheorghe Gheorghiu-Dej cu calea Victoriei, limita de nord urmează traseul: bulevardul Republicii pînă la bulevardul Hristo Botev, bulevardul Hristo Botev (ambele inclusiv) pînă la strada Negustori, strada Negustori pînă la intersectia cu strada Mintuleasa, strada Mintuleasa pînă la strada Romulus, strada Romulus (toate exclusiv) pînă la calea Calarasi, calea Calarasi pînă la intersectia cu soseaua Mihai Bravu, piața Muncii, în continuare bulevardul Muncii pînă la strada Morarilor, strada Morarilor (exclusiv) pînă la intersectia cu soseaua Vergului, soseaua Vergului (exclusiv) pînă la soseaua Pantelimon, soseaua Pantelimon (exclusiv) pînă la riul Colentina, pe firul riului (exclusiv) pînă la soseaua Pantelimon, soseaua Pantelimon (exclusiv) pînă la riul Colentina pînă la strada Peles (toate inclusiv).– Spre est limita este formată de strada Peles (inclusiv), pasajul C.F.R. gara Catelu, pe linia caii ferate București-Oltenita, pe limita vestica a Întreprinderii de cabluri și materiale electroizolante și a Întreprinderii de mono și policristale de siliciu, pe Drumul între Tarlale (inclusiv) de la strada Ghetu Anghel pînă la limita de nord a satului Catelu, comuna Glina. De aici urmează limita de nord a satului Catelu pînă la bulevardul Ion Sulea, pe limita de est a Întreprinderii "Cartonajul" și Autobazei I.T.B., pe limita de sud a acestei autobaze și a bazei de producție a Ministerului Construcțiilor Industriale, de unde printr-o linie conventionala spre sud, limita se înscrie pînă la riul Dîmbovița.– Limita de sud urmează firul riului Dîmbovița pînă la piața Natiunile Unite (exclusiv).– Limita de vest o constituie calea Victoriei (inclusiv) pînă la intersectia acesteia cu bulevardul Gheorghe Gheorghiu-Dej și bulevardul Republicii.Sectorul 4Situat în partea de sud a municipiului, cuprins între sectoarele 3 și 5, are următoarea delimitare:Începînd din piața Natiunile Unite (inclusiv), limita de nord o constituie firul riului Dîmbovița pînă la circa 1800 m est de podul de pe Dîmbovița de pe soseaua Vitan-Birzesti.– Spre est limita o constituie o linie conventionala cu direcția sud-vest pînă la Drumul Cheile Turzii. Se continua pe Drumul Cheile Turzii, pe strada Pechiu Ion pînă la soseaua Berceni, pe soseaua Berceni pînă la linia de centura (toate inclusiv) cuprinzînd și cimitirul Berceni.– Limita de sud o constituie linia de centura, circa 2400 m spre vest de la soseaua Berceni, cuprinzînd și unitatea și depozitul de colectare a metalelor din cadrul Ministerului Industriei Metalurgice.– Limita sud-vestica este conventionala, înscriindu-se de la linia de centura cu direcția nord-vest pînă la Drumul Bercenarului, continua pe Drumul Bercenarului (inclusiv) pînă la soseaua Giurgiului.– Limita de vest a sectorului se înscrie pe soseaua Giurgiului, calea Șerban Voda pînă la intersectia cu strada Mitropolitul Iosif, pe strada Mitropolitul Iosif, strada Mitropolitul Veniamin Costache pînă la strada Cutitul de Argint, strada Cutitul de Argint, strada Serg. major Ancuta Ilie (toate inclusiv), pe limita incintei I.T.A. București (inclusiv), pînă la strada Fabrica de Chibrituri, strada Fabrica de Chibrituri (exclusiv) pînă la strada Mitropolitul Filaret, pe strada Mitropolitul Filaret pînă la strada Gazelei, strada Gazelei pînă la calea Rahovei, calea Rahovei (toate inclusiv) pînă la strada Antim, strada Antim, strada Sfintii Apostoli pînă la strada Apolodor, strada Apolodor (toate exclusiv) pînă la piața Natiunile Unite (inclusiv).Sectorul 5 Situat în partea de sud-est a municipiului, cuprins între sectoarele 4 și 6, are următoarea delimitare:Începînd de la intersectia bulevardului Gheorghe Gheorghiu-Dej și bulevardului Republicii cu calea Victoriei, limita de est a sectorului urmează traseul: calea Victoriei pînă la piața Natiunile Unite (ambele exclusiv), strada Apolodor pînă la strada Sfintii Apostoli, pe strada Sfintii Apostoli pînă la strada Antim, strada Antim (toate inclusiv) pînă la calea Rahovei, calea Rahovei pînă la intersectia cu strada Gazelei, pe strada Gazelei, pe strada Mitropolitul Filaret (toate exclusiv) pînă la strada Fabrica de Chibrituri, pe strada Fabrica de Chibrituri (inclusiv), pe limita incintei I.T.A. București (exclusiv), strada Serg. major Ancuta Ilie, pe strada Cutitul de Argint pînă la strada Mitropolitul Veniamin Costache, pe strada Mitropolitul Veniamin Costache pînă la strada Mitropolitul Iosif, pe strada Mitropolitul Iosif, calea Șerban Voda, soseaua Giurgiului (toate exclusiv) pînă la linia de cale ferată București-Giurgiu.– Limita sud-estica este formată de o linie conventionala spre vest de la intersectia caii ferate București-Giurgiu cu soseaua Giurgiului pînă la strada Orșova, pe strada Orșova (inclusiv) pînă la București-Magurele. Limita continua cu o linie conventionala de la intersectia soselei București-Magurele cu strada Orșova, spre nord-vest pînă la drumul ce face legătură cu gara Virteju; se continua pe acest drum cu direcția nord-est pînă la strada Botorca, pe strada Botorca (inclusiv) pînă la strada Simfoniei; de la strada Simfoniei spre sud-vest pe drumul ce face legătură cu strada Piatra Soimului, pe strada Draganul (exclusiv) intersectind soseaua Alexandriei în dreptul km 8, apoi statia de pompare a Întreprinderii canal-apa București, urmează strada Ghidiceni spre sud-vest circa 800 m, de unde continua cu o linie conventionala pînă la prelungirea Ghencea la intersectia cu intrarea Floarea Galbena cuprinzînd și Stațiunea experimentala de plante medicinale București.– Spre nord limita sectorului urmează traseul: prelungirea Ghencea de la intrarea Floare Galbena pînă la strada Alexandru Moghioros, pe bulevardul Ghencea pînă la intersectia cu calea 13 Septembrie, de unde se înscrie pe Drumul Sarii, bulevardul Geniului, soseaua Cotroceni pînă la riul Dîmbovița (toate exclusiv), de unde urmează firul riului Dîmbovița pînă la podul Elefterie, în continuare pe bulevardul Gheorghe Gheorghiu-Dej (inclusiv) pînă la intersectia cu calea Victoriei.Sectorul 6Situat în partea de vest a municipiului, cuprins între sectoarele 1 și 5, are următoarea delimitare:Începînd de la intersectia riului Dîmbovița cu strada Ștefan Furtuna și soseaua Cotroceni, limita de est a sectorului urmează traseul: soseaua Cotroceni, bulevardul Geniului, Drumul Sarii (toate inclusiv) pînă la intersectia cu calea 13 Septembrie și bulevardul Ghencea.– Spre sud limita sectorului urmează traseul: bulevardul Ghencea, prelungirea Ghencea (ambele inclusiv) pînă la intrarea Floarea Galbena.– Spre vest limita o constituie o linie conventionala care pornește din dreptul intrării Floarea Galbena pînă la complexul de sere floricole (exclusiv), pe limita de sud și de est a acestuia pînă la strada Emil Bodnaras, pe strada Emil Bodnaras (inclusiv) spre vest pînă la linia caii ferate de centura spre nord, apoi pe aceasta linie ferată pînă la canalul Arges, canalul Arges, pînă la statia Întreprinderii canal-apa București, de aici pe canalul deversor pînă la riul Dîmbovița, se continua pe riul Dîmbovița pînă la Drumul Morii. – Spre nord sectorul este limitat pe traseul caii ferate București-Rosiori, începînd de la Drumul Morii pînă la Drumul Carierei (exclusiv), calea Giulesti pînă la intersectia cu soseaua Orhideelor, în continuare pe calea Plevnei pînă la strada Ștefan Furtuna, pe strada Ștefan Furtuna pînă la riul Dîmbovița (toate inclusiv).
    SECTORUL AGRICOL ILFOV
    subordonat municipiului București
    Orașe Comune Sate - din care, aparțin orașului ................ 1 ................ 26................ 73................ 1
    B. ORAȘE
    Denumirea orașului 1.BUFTEA Sate ce aparțin orașului1.Buciumeni
    C. COMUNE
    Nr. crt.  Denumirea        comunei                 Satele                  componente      
         1                       2           
    1. Afumați             1. Afumați           
    2.   Balotești             1. Balotești             2. Dumbrăveni            3. Saftica           
    3. Bragadiru           1. Bragadiru         
    4.    Brănești               1. Brănești              2. Islaz                 3. Pasarea               4. Vadu Anei         
    5.     Cernica                 1. Cernica               2. Balaceanca            3. Căldăraru             4. Posta                 5. Tinganu           
    6.   Chiajna               1. Chiajna               2. Dudu                  3. Roșu              
    7.  Chitila              1. Chitila               2. Rudeni            
    8.    Ciolpani               1. Ciolpani              2. Izvorani              3. Luparia               4. Piscu             
    9.    Corbeanca              1. Corbeanca             2. Ostratu               3. Petrești              4. Tămași            
    10.    Dascălu                1. Dascălu               2. Creata                3. Gagu                  4. Runcu             
    11.  Dobroești            1. Dobroești             2. Fundeni           
    12.     Găneasa                 1. Găneasa               2. Cozieni               3. Moara Domnească       4. Piteasca              5. Sindrilita        
    13.   Glina                 1. Glina                 2. Cățelu                3. Manolache         
    14.    Gruiu                  1. Gruiu                 2. Lipia                 3. Siliștea Snagovului   4. Santu-Florești    
    15. Jilava              1. Jilava            
    16.     Măgurele                1. Măgurele              2. Alunisu               3. Dumitrana             4. Pruni                 5. Virteju           
    17.  Moara Vlăsiei        1. Moara Vlăsiei         2. Caciulati         
    18. Mogoșoaia           1. Mogoșoaia         
    19.  Otopeni              1. Otopeni               2. Odăile            
    20. Pantelimon          1. Pantelimon        
    21.   Periș                 1. Periș                 2. Bălteni               3. Burias            
    22. Popești-Leordeni    1. Popești-Leordeni  
    23.     Snagov                  1. Snagov                2. Ciofliceni            3. Ghermanesti           4. Timcabesti            5. Vladiceasca       
    24.   Ștefăneștii      de Jos               1. Ștefăneștii de Jos    2. Cretuleasca           3. Ștefăneștii de Sus
    25.  Tunari               1. Tunari                2. Dimieni           
    26. Voluntari           1. Voluntari         

    JUDEȚUL ALBA
    cu reședința în municipiul Alba Iulia
    Municipii Orașe Localități componente ale municipiilor și ale orașelorComune - din care, suburbane Sate - din care, aparțin orașelor .......................1.......................8......................58......................67.......................1.....................658......................30
    A. MUNICIPIIDenumirea municipiului1. ALBA IULIALocalități componente ale municipiului1. ALBA IULIA2. Barabant3. Micești4. Oarda5. Pîclișa
    Comune suburbane  1.Ciugud      Sate componente alecomunei suburbane 1.Ciugud 2.Drîmbar 3.Dumbrava 4.Hăpria 5.Șeușa 6.Teleac
    B. ORAȘE
    Denumirea orașului 1. ABRUD    2. AIUD      3. BLAJ       4. CÎMPENI                      5. CUGIR        6. OCNA MUREȘ   7. SEBEȘ   8. ZLATNA                   Localități componente ale orașului 1. ABRUD 2. Abrud-Sat 3. Gura Cornei 4. Soharu 1. AIUD 2. Aiudul de Sus 3. Gimbas 4. Magina 5. Pagida  1. BLAJ 2. Deleni-Obirsie 3. Flitesti 4. Izvoarele 5. Petrisat 6. Tiur 7. Veza 1. CÎMPENI 2. Boncesti 3. Borlești 4. Botești 5. Certege 6. Coasta Viscului 7. Dandut 8. Dealu Bistrii 9. Dealu Capsei 10. Dric 11. Fata Abrudului 12. Florești 13. Furduiesti 14. Mihoesti 15. Motorasti 16. Peste Valea Bistrii17. Poduri 18. Sorlita 19. Tomusesti 20. Valea Bistrii 21. Valea Caselor 22. Virsi 1. CUGIR 2. Bocsitura 3. Bucuru 4. Calene 5. Feteni 6. Goasele 7. Mugesti 8. Vinerea 1. OCNA MUREȘ 2. Uioara de Jos 3. Uioara de Sus 1. SEBEȘ 2. Lancram 3. Petrești                    Sate ce aparțin orașului     1. Ciumbrud 2. Gîrbova de Jos 3. Gîrbova de Sus 4. Girbovita 5. Sincrai 6. Tifra 1. Manarade 2. Spatac                                    1. Cisteiu de Mureș2. Micoslaca 3. Războieni-Cetate1. Rahau    1. Botești 2. Budeni 3. Dealu Roatei 4. Dobrot 5. Dumbrava 6. Fenea 7. Galați 8. Izvoru Ampoiului9. Patringeni 10. Pirita 11. Pirau Gruiului 12. Podu lui Paul 13. Runc 14. Ruși 15. Suseni 16. Trimpoiele 17. Valea Mica 18. Viltori
    C. COMUNE
    Nr. crt.  Denumirea           comunei              Satele                componente          
         1                   2                
    1.                Albac                               1. Albac              2. Bărăsti            3. Budaiesti          4. Cionesti           5. Costești           6. Dealu Lamasoi      7. Deve               8. După Plese         9. Fata               10. Plesesti           11. Potionci           12. Rogoz              13. Rosesti            14. Rusesti            15. Sohodol            16. Tamboresti        
    2.       Almașu Mare                1. Almașu Mare        2. Almașu de Mijloc   3. Bradet             4. Cheile Cibului     5. Cib                6. Glod               7. Nadastia          
    3.                  Arieșeni                              1. Arieșeni           2. Avrămești          3. Bubesti            4. Casa de Piatra     5. Coblea             6. Dealu Bajului      7. Fata Cristesei     8. Fata Lapusului     9. Galbena            10. Hodobana           11. Izlaz              12. Pantesti           13. Patrahaitesti      14. Poienita           15. Ravicesti          16. Sturu              17. Stei-Arieșeni      18. Vanvucesti        
    4.                                 Avram Iancu                                          1. Avram Iancu        2. Achimetesti        3. Avrămești          4. Badai              5. Boldești           6. Calugaresti        7. Casoaia            8. Cîndesti           9. Cirasti            10. Cirtulesti         11. Cocesti            12. Cocosesti          13. Coroiești          14. Dealu Crișului     15. Dolesti            16. Dumacesti          17. Gojeiesti          18. Heleresti          19. Incesti            20. Jojei              21. Martesti           22. Orgesti            23. Patrutesti         24. Plai               25. Puselesti          26. Soicesti           27. Stertesti          28. Tirsa              29. Tirsa-Plai         30. Valea Maciului     31. Valea Utului       32. Verdesti           33. Vidrisoara        
    5.      Baia de Arieș             1. Baia de Arieș      2. Brazesti           3. Cioara de Sus      4. Muncelu            5. Sartas             6. Simulesti         
    6.    Berghin                 1. Berghin            2. Ghirbom            3. Henig              4. Straja            
    7.                                   Bistra                                                 1. Bistra             2. Aronesti           3. Bălești            4. Bălești-Catun      5. Birlesti           6. Cheleteni          7. Ciuldesti          8. Cretești           9. Dealu Muntelui     10. Dimbureni          11. Durasti            12. Gănești            13. Girde              14. Hodisesti          15. Hudricesti         16. Lipaia             17. Lunca Larga        18. Lunca Merilor      19. Mihaiesti          20. Namas              21. Novacesti          22. Perjesti           23. Poiana             24. Poiu               25. Ratitis            26. Runcuri            27. Salagesti          28. Stefanca           29. Tolacesti          30. Tomnatec           31. Trisoresti         32. Țărănești          33. Virsi-Rontu        34. Virsii Mari        35. Virsii Mici       
    8.     Blandiana                1. Blandiana          2. Acmariu            3. Ibru               4. Poieni             5. Răcătău           
    9.                              Bucium                                            1. Bucium             2. Anghelesti         3. Bisericani         4. Bucium-Sat         5. Cerbu              6. Ciuculesti         7. Coloseni           8. Dogaresti          9. Feresti            10. Florești           11. Gura Izbitei       12. Helesti            13. Izbicioara         14. Izbita             15. Jurcuiesti         16. Lupulesti          17. Măgura             18. Muntari            19. Petreni            20. Poiana             21. Poieni             22. Stilnisoara        23. Valea Abruzel      24. Valea Alba         25. Valea Cerbului     26. Valea Negrilesii   27. Valea Poienii      28. Valea Sesii        29. Văleni             30. Vîlcea            
    10.   Cenade                 1. Cenade             2. Capu Dealului      3. Gorgan            
    11.   Cergău                 1. Cergău Mare        2. Cergău Mic         3. Lupu              
    12.          Ceru-Băcăinți                 1. Ceru-Băcăinți      2. Bolovanesti        3. Bulbuc             4. Cucuta             5. Curpeni            6. Dumbrăvița         7. Fîntînele          8. Grosi              9. Valea Mare         10. Viezuri           
    13.    Cetatea de Balta        1. Cetatea de Balta   2. Craciunelu de Sus  3. Sintamarie         4. Tatirlaua         
    14.         Ciuruleasa                   1. Ciuruleasa         2. Bidigesti          3. Bodresti           4. Boglesti           5. Buninginea         6. Ghedulesti         7. Matisesti          8. Morărești          9. Vulcan            
    15.   Cilnic                 1. Cilnic             2. Cut                3. Deal              
    16.   Cricău                 1. Cricău             2. Craiva             3. Tibru             
    17.     Craciunelu de Jos        1. Craciunelu de Jos  2. Bucerdea Grinoasa  3. Cornu              4. Pădure             5. Pinca             
    18. Daia Romana         1. Daia Romana       
    19.   Dostat                 1. Dostat             2. Boz                3. Dealul Dostatului 
    20.     Fărău                    1. Fărău              2. Heria              3. Medves             4. Sinbenedic         5. Silea             
    21.           Galda de Jos                   1. Galda de Jos       2. Benic              3. Cetea              4. Galda de Sus       5. Lupseni            6. Măgura             7. Mesentea           8. Oiejdea            9. Poaiana Galdei     10. Raicani            11. Zagris            
    22.   Gîrbova                1. Gîrbova            2. Cărpiniș           3. Reciu             
    23.                 Girda de Sus                         1. Girda de Sus       2. Biharia            3. Dealu Frumos       4. Dealu Ordincusii   5. Dobrești           6. Ghetari            7. Girda Seaca        8. Hanasesti          9. Huzaresti          10. Izvoarele          11. Mununa             12. Ocoale             13. Plai               14. Plisti             15. Scoarța            16. Snide              17. Sucesti           
    24.     Hopîrta                  1. Hopîrta            2. Silivas            3. Spalanca           4. Turdaș             5. Vama Seaca        
    25.               Horea                              1. Horea              2. Baba               3. Butesti            4. Dirlesti           5. Fericet            6. Giurgiut           7. Mancesti           8. Maticesti          9. Niculești          10. Patrusesti         11. Petreasa           12. Preluca            13. Teiu               14. Trifești           15. Zinzesti          
    26.     Ighiu                    1. Ighiu              2. Bucerdea Vinoasa   3. Ighiel             4. Sard               5. Telna             
    27.           Intregalde                     1. Intregalde         2. Dealu Geoagiului   3. Ghioncani          4. Iliesti            5. Ivanis             6. Marinesti          7. Modolesti          8. Necrilesti         9. Popești            10. Sfircea            11. Tecsesti          
    28.     Jidvei                   1. Jidvei             2. Balcaciu           3. Căpîlna de Jos     4. Feisa              5. Veseus            
    29.    Livezile                1. Livezile           2. Izvoarele          3. Poiana Aiudului    4. Vălișoara         
    30.        Lopadea Noua                1. Lopadea Noua       2. Asinip             3. Beta               4. Bagau              5. Cicird             6. Ciuguzel           7. Ocnisoara          8. Odverem           
    31.  Lunca Mureșului       1. Lunca Mureșului    2. Gura Arieșului    
    32.                       Lupșa                                      1. Lupșa              2. Birdesti           3. Birzan             4. Curmatura          5. După Deal          6. Geamana            7. Hadarau            8. Holobani           9. Lazuri             10. Lunca              11. Manastire          12. Margaia            13. Musca              14. Pitiga             15. Piriu-Cărbunari    16. Posogani           17. Sasa               18. Trifești           19. Valea Holhorii     20. Valea Lupsii       21. Valea Sesii        22. Vai                23. Vinta             
    33.            Meteș                           1. Meteș              2. Ampoita            3. Isca               4. Lunca Ampoitei     5. Lunca Metesului    6. Pădurea            7. Poiana Ampoiului   8. Poiana Ursului     9. Presaca Ampoiului  10. Remetea            11. Tauti              12. Văleni            
    34.    Mihalț                  1. Mihalț             2. Cistei             3. Obreja             4. Zaries            
    35.      Mirăslău                  1. Mirăslău           2. Cicau              3. Decea              4. Lopadea Veche      5. Ormeniș            6. Rachis            
    36.                     Mogoș                                    1. Mogoș              2. Barbesti           3. Birlesti           4. Birlesti-Catun     5. Barzogani          6. Bocesti            7. Bogdănești         8. Butesti            9. Cojocani           10. Cristești          11. Mamaligani         12. Negrești           13. Oncești            14. Poienile Mogoș     15. Tomești            16. Valea Barnii       17. Valea Birlutesti   18. Valea Cocesti      19. Valea Giogesti     20. Valea Mlacii       21. Valea Tupilor     
    37.      Noslac                    1. Noslac             2. Captalan           3. Copand             4. Gabud              5. Stina de Mureș     6. Valea Ciuciului   
    38.    Ocoliș                  1. Ocoliș             2. Lunca Larga        3. Runc               4. Vidolm            
    39.    Ohaba                   1. Ohaba              2. Colibi             3. Maghierat          4. Secasel           
    40.     Pianu                    1. Pianu de Sus       2. Pianu de Jos       3. Plaiuri            4. Purcareti          5. Strungari         
    41.           Poiana Vadului                 1. Poiana Vadului     2. Costești           3. Duduieni           4. Fagetu de Jos      5. Fagetu de Sus      6. Hanasesti          7. Lupaiesti          8. Mocanesti          9. Pastesti           10. Petelei            11. Stanești          
    42.      Ponor                     1. Ponor              2. După Deal          3. Geogel             4. Macaresti          5. Valea Bucurului    6. Vale de Jos       
    43.       Posaga                     1. Posaga de Jos      2. Cortesti           3. Incesti            4. Lunca              5. Orasti             6. Posaga de Sus      7. Sagagea           
    44.    Rădești                 1. Rădești            2. Leorint            3. Mescreac           4. Șoimuș            
    45.  Rimetea               1. Rimetea            2. Coltesti          
    46.             Rîmeț                            1. Rîmeț              2. Botani             3. Brădești           4. Cheia              5. Cotorasti          6. Florești           7. Olteni             8. Valea Fagetului    9. Valea Inzelului    10. Valea Manastirii   11. Valea Poienii      12. Valea Uzei         13. Vlădești          
    47.                Roșia Montană                       1. Roșia Montană      2. Balmosesti         3. Blidesti           4. Bunta              5. Cărpiniș           6. Coasta Hentii      7. Corna              8. Curaturi           9. Daroaia            10. Girda-Barbulesti   11. Gura Rosiei        12. Iacobesti          13. Ignatesti          14. Soal               15. Tarina             16. Vîrtop            
    48.   Roșia de Secas         1. Roșia de Secas     2. Tau                3. Ungurei           
    49.      Sălciua                   1. Sălciua de Jos     2. Dealu Caselor      3. Dumești            4. Sălciua de Sus     5. Sub Piatra         6. Valea Larga       
    50.    Saliștea                1. Saliștea           2. Mărgineni          3. Saliștea-Deal      4. Tartaria          
    51.         Săsciori                     1. Săsciori           2. Căpîlna            3. Dumbrava           4. Laz                5. Loman              6. Plesi              7. Răchita            8. Sebesel            9. Tonea             
    52.              Scărișoara                        1. Scărișoara         2. Birlesti           3. Botești            4. Fata-Lazesti       5. Florești           6. Lazesti            7. Lespezea           8. Matei              9. Negesti            10. Preluca            11. Runc               12. Sfoartea           13. Stiuleti           14. Trincesti         
    53.   Sîncel                 1. Sîncel             2. Iclod              3. Panade            
    54.     Sîntimbru                1. Sîntimbru          2. Coslariu           3. Dumitra            4. Galtiu             5. Totoi             
    55.                               Sohodol                                            1. Sohodol            2. Bazesti            3. Bilanesti          4. Bobaresti          5. Bradeana           6. Burzonesti         7. Deoncesti          8. Dilimani           9. Furduiesti         10. Gura Sohodol       11. Hoanca             12. Joldisesti         13. Lazuri             14. Lehesti            15. Luminesti          16. Medresti           17. Morărești          18. Munesti            19. Napaiesti          20. Nelegesti          21. Nicorești          22. Peleș              23. Poiana             24. Robesti            25. Sicoiesti          26. Surdesti           27. Sebisesti          28. Simocesti          29. Toci               30. Valea Verde        31. Vladosesti        
    56.    Stremt                  1. Stremt             2. Fata Pietrii       3. Geoagiu de Sus     4. Geomal            
    57.    Sibot                   1. Sibot              2. Balomiru de Cîmp   3. Băcăinți           4. Saracsau          
    58.       Sona                       1. Sona               2. Alecus             3. Biia               4. Doptau             5. Lunca Tirnavei     6. Sinmiclaus         7. Valea Sasului     
    59.      Spring                    1. Spring             2. Carpen             3. Carpenii de Sus    4. Cunta              5. Drasov             6. Vingard           
    60.       Șugag                      1. Șugag              2. Arti               3. Bîrsana            4. Dobra              5. Jidostina          6. Martinie           7. Tau Bistra        
    61.     Teiuș                    1. Teiuș              2. Beldiu             3. Capud              4. Coslariu Nou       5. Petelca           
    62.      Unirea                    1. Unirea             2. Ciugudu de Jos     3. Ciugudu de Sus     4. Dumbrava           5. Inoc               6. Mahaceni          
    63.            Vadu Moților                    1. Vadu Moților       2. Bodești            3. Burzesti           4. Dealu Frumos       5. Lazesti            6. Necșești           7. Poduri-Bricesti    8. Popestii de Jos    9. Popestii de Sus    10. Tomutesti          11. Totești            12. Viltori           
    64.      Valea Lungă               1. Valea Lungă        2. Făget              3. Glogovet           4. Lodroman           5. Lunca              6. Tauni             
    65.                                       Vidra                                                      1. Vidra              2. Băi                3. Bobaresti          4. Bogdănești         5. Bordestii Poieni   6. Culdesti           7. Dealu Goiesti      8. Dos                9. Dosu Luncii        10. Dosu Vasesti       11. Drăgoiești-Lunca   12. Ficaresti          13. Gligoresti         14. Goiesti            15. Haiducesti         16. Harasti            17. Hoanca             18. Jeflesti           19. Lunca              20. Lunca Bisericii    21. Lunca de Jos       22. Lunca Goiesti      23. Lunca Vesesti      24. Modolesti          25. Nemesi             26. Oidesti            27. Pitarcesti         28. Pleșcuța           29. Poieni             30. Ponorel            31. Puiuletesti        32. Runc               33. Segaj              34. Urdes              35. Valea Morii        36. Vasesti            37. Vilcaneasa         38. Vilcesti           39. Virtanesti        
    66.                  Vîntu de Jos                          1. Vîntu de Jos       2. Ciocasu            3. Cimpu Goblii       4. Crișeni            5. Dealu Ferului      6. Gura Cutului       7. Hategana           8. Inuri              9. Laz                10. Matacina           11. Mereteu            12. Pirau lui Mihai    13. Poienita           14. Stauini            15. Valea Goblii       16. Valea lui Mihai    17. Valea Vîntului     18 Vurpăr             

    JUDEȚUL ARAD
    cu reședința în municipiul Arad
    Municipii Orașe Localitati componente ale municipiilor și ale orașelorComune - din care, suburbane Sate - din care, aparțin orașelor .......................1.......................7......................10......................67.......................4.....................273.......................7
    A. MUNICIPII
    Denumirea municipiului  1.ARAD            Comune suburbane  1.Fîntînele    2.Livada  3.Șofronea  4.Vladimirescu    Sate componente ale comuneisuburbane 1.Fîntînele 2.Aluniș 3.Frumușeni 4.Tisa Nouă 1.Livada 2.Sînleani 1.Șofronea 2.Sînpaul 1.Vladimirescu 2.Cicir 3.Horia 4.Mîndruloc
    B. ORAȘE
    Denumirea orașului 1.CHIȘINEU-CRIȘ 2.CURTICI 3.INEU  4.LIPOVA   5.NĂDLAC 6.PÎNCOTA 7.SEBIȘ       Localități componente ale orașului1.LIPOVA 2.Radna 3.Șoimoș      Sate ce aparțin orașului1.Nădab 1.Dorobanți 1.Mocrea      1.Măderat 1.Donceni 2.Prunișor 3.Sălăjeni
    C. COMUNE
    Nr. crt.  Denumirea        comunei                   Satele                    componente      
         1                         2           
      1.   Almaș                     1. Almaș                   2. Cil                     3. Joia Mare               4. Rădești          
      2.  Apateu                   1. Apateu                  2. Berechiu                3. Motiori          
    3.    Archis                    1. Archis                  2. Bîrzești                3. Groseni                 4. Nermis           
    4.    Bata                      1. Bata                    2. Bacău de Mijloc         3. Bulci                   4. Tela             
    5.      Beliu                       1. Beliu                   2. Benesti                 3. Bochia                  4. Lunca Teuzului          5. Secaci                  6. Tagadau          
    6.    Birchiș                   1. Birchiș                 2. Capalnas                3. Ostrov                  4. Virismort        
    7.    Birsa                     1. Birsa                   2. Aldesti                 3. Hodis                   4. Voivodeni        
    8.        Bîrzava                       1. Bîrzava                 2. Batuta                  3. Capruta                 4. Dumbrăvița              5. Grosii Noi              6. Lalasint                7. Monorostia              8. Slatina de Mureș 
    9.   Bocsig                   1. Bocsig                  2. Minerau                 3. Rapsig           
    10.     Brazii                     1. Brazii                  2. Buceava-Șoimuș          3. Iacobini                4. Madrigesti              5. Secas            
    11.    Buteni                    1. Buteni                  2. Berindia                3. Cuied                   4. Livada           
    12.  Cărând                  1. Cărând                  2. Selistea         
    13.   Cermei                   1. Cermei                  2. Avram Iancu             3. Somosches        
    14.   Chisindia                1. Chisindia               2. Paiuseni                3. Vasoaia          
    15.     Conop                      1. Conop                   2. Belotint                3. Chelmac                 4. Milova                  5. Odvos            
    16. Covasint               1. Covasint         
    17.          Craiva                          1. Craiva                  2. Chislaca                3. Ciuntesti               4. Coroi                   5. Maraus                  6. Rogoz de Beliu          7. Stoinesti               8. Susag                   9. Siad                   10. Tălmaci          
    18.     Dezna                      1. Dezna                   2. Buhani                  3. Laz                     4. Neagra                  5. Slatina de Criș  
    19.     Dieci                      1. Dieci                   2. Cociuba                 3. Crocna                  4. Revetis                 5. Roșia            
    20.     Dorgos                     1. Dorgos                  2. Bruznic                 3. Patirs                  4. Ususau                  5. Zabalt           
    21.    Felnac                    1. Felnac                  2. Bodrogu Nou             3. Călugăreni              4. Zădăreni         
    22.   Ghioroc                  1. Ghioroc                 2. Cuvin                   3. Minis            
    23.  Grăniceri               1. Grăniceri               2. Siclau           
    24.          Gurahonț                        1. Gurahonț                2. Bontesti                3. Dulcele                 4. Fenis                   5. Hontisor                6. Iosas                   7. Mustesti                8. Pescari                 9. Valea Mare             10. Zimbru           
    25.           Hălmagiu                         1. Hălmagiu                2. Bănești                 3. Bodești                 4. Brusturi                5. Cristești               6. Ionești                 7. Leasa                   8. Lestioara               9. Poienari               10. Tisa                   11. Tarmure          
    26.     Hălmăgel                   1. Hălmăgel                2. Luncsoara               3. Sîrbi                   4. Tirnavita               5. Tohesti          
    27.      Hășmaș                      1. Hășmaș                  2. Agrisu Mic              3. Botfei                  4. Clit                    5. Comănești               6. Urvisu de Beliu  
    28.    Ignești                   1. Ignești                 2. Minead                  3. Nadalbesti              4. Șușani           
    29.   Iratosu                  1. Iratosu                 2. Variasu Mare            3. Variasu Mic      
    30.  Macea                   1. Macea                   2. Sînmartin        
    31.    Misca                     1. Misca                   2. Satu Nou                3. Vînători                4. Zerindu Mic      
    32.  Moneasa                 1. Moneasa                 2. Ranusa           
    33.  Olari                   1. Olari                   2. Șintea Mica      
    34.    Păuliș                    1. Păuliș                  2. Baratca                 3. Cladova                 4. Simbateni        
    35.    Pecica                    1. Pecica                  2. Bodrogu Vechi           3. Sederhat                4. Turnu            
    36.  Peregu Mare             1. Peregu Mare             2. Peregu Mic       
    37.      Petriș                      1. Petriș                  2. Corbesti                3. Ilteu                   4. Obîrșia                 5. Roșia Noua              6. Seliste          
    38.  Pilu                    1. Pilu                    2. Varsand          
    39.       Pleșcuța                     1. Pleșcuța                2. Aciuta                  3. Budești                 4. Dumbrava                5. Gura Văii               6. Rostoci                 7. Talagiu          
    40.         Săvîrșin                       1. Săvîrșin                2. Caprioara               3. Cuias                   4. Halalis                 5. Pirnesti                6. Temesesti               7. Toc                     8. Troas                   9. Valea Mare       
    41.    Secusigiu                 1. Secusigiu               2. Munar                   3. Satu Mare               4. Sînpetru German  
    42.   Seleuș                   1. Seleuș                  2. Iermata                 3. Moroda           
    43. Șemlac                 1. Șemlac           
    44.   Șintea Mare              1. Șintea Mare             2. Adea                    3. Tipar            
    45.  Sîntana                 1. Sîntana                 2. Caporal Alexa    
    46. Socodor                1. Socodor          
    47.     Sagu                       1. Sagu                    2. Cruceni                 3. Firiteaz                4. Fiscut                  5. Hunedoara Timisana
    48. Șeitin                 1. Șeitin           
    49. Sepreuș                1. Sepreuș          
    50.   Sicula                   1. Sicula                  2. Cherelus                3. Gurba            
    51.     Șilindia                   1. Șilindia                2. Camna                   3. Iercoseni               4. Luguzau                 5. Satu Mic         
    52. Șimand                 1. Șimand           
    53.   Siria                    1. Siria                   2. Galsa                   3. Misca            
    54.    Șiștarovăț                1. Șiștarovăț              2. Cuvesdia                3. Labasint                4. Varnita          
    55.    Tăut                      1. Tăut                    2. Minisel                 3. Minisu de Sus           4. Nadas            
    56.      Tîrnova                     1. Tîrnova                 2. Agrisu Mare             3. Araneag                 4. Chier                   5. Draut                   6. Dud              
    57.      Vărădia de Mureș            1. Vărădia de Mureș        2. Baia                    3. Julita                  4. Lupesti                 5. Nicolae Bălcescu        6. Stejar           
    58.   Vinga                    1. Vinga                   2. Mailat                  3. Mănăștur         
    59.        Vîrfurile                     1. Vîrfurile               2. Avram Iancu             3. Grosi                   4. Lazuri                  5. Magulicea               6. Mermesti                7. Poiana                  8. Vidra            
    60.   Zăbrani                  1. Zăbrani                 2. Chesint                 3. Neudorf          
    61.  Zarand                  1. Zarand                  2. Cintei           
    62.  Zerind                  1. Zerind                  2. Iermata Neagra   
    63.   Zimandu Nou              1. Zimandu Nou             2. Andrei Saguna           3. Zimandeuz        

    JUDEȚUL ARGEȘ
    cu reședința în municipiul Pitești
    Municipii Orașe Localitati componente ale municipiilor și ale orașelorComune - din care, suburbane Sate - din care, aparțin orașelor ......................1......................4......................7.....................94......................6....................578.....................10
    A. MUNICIPII
    Denumirea municipiului 1.PITEȘTI                         Comune suburbane 1.Bascov        2.Bradu  3.Colibași     4.Mărăcineni  5.Ștefănești        Sate componente ale comunei suburbane 1.Bascov 2.Brăileni 3.Glîmbocu 4.Mica 5.Prislopu Mic 6.Schiau 7.Uiasca 8.Valea Ursului 1.Bradu 2.Geamăna 1.Mioveni 2.Clucereasa 3.Colibași 4.Făgetu 5.Racovița 1.Mărăcineni 2.Argeselu 1.Ștefănești 2.Enculești 3.Golești 4.Izvorani 5.Stefăneștii Noi 6.Valea Mare-Podgoria 7.Viișoara 8.Zăvoi
    B. ORAȘE
    Denumirea orașului 1.CÎMPULUNG           2.COSTEȘTI      3.CURTEA DE ARGEȘ 4.TOPOLOVENI     Comune suburbane    1.Valea Mare-Pravăț                    Localități componente ale orașului 1.CÎMPULUNG 2.Valea Rumâneștilor                1.CURTEA DE ARGEȘ 2.Noapteș     Sate componente ale comunei suburbane   1.Valea Mare-Pravăț 2.Bilcești 3.Colnic 4.Fîntînea 5.Gura Pravăț 6.Nămăești 7.Pietroasa 8.Șelari Sate ce aparțin orașului 1.Broșteni 2.Lăceni 3.Pîrvu Roșu 4.Podu Broșteni 5.Smei 6.Stîrci   1.Boțîrcani 2.Crintești 3.Gorănești 4.Țigănești
    C. COMUNE
    Nr. crt.  Denumirea         comunei                    Satele                     componente       
         1                          2            
    1.       Albeștii de Argeș          1. Albeștii Paminteni       2. Albeștii Ungureni        3. Bratesti                 4. Doblea                   5. Dobrotu                  6. Dumiresti                7. Florieni             
    2.   Albeștii de Muscel     1. Bughea de Sus            2. Albești                  3. Cîndesti              
    3.     Albota                   1. Albota                   2. Cerbu                    3. Frătești                 4. Gura Văii                5. Mares                
    4.    Aninoasa                1. Aninoasa                 2. Broșteni                 3. Slănic                   4. Valea Silistii       
    5.   Arefu                  1. Capatinenii Paminteni    2. Arefu                    3. Capatinenii Ungureni 
    6.       Babana                     1. Babana                   2. Bajanesti                3. Ciobanesti               4. Cotmenita                5. Grosi                    6. Lupueni                  7. Slatioarele          
    7.          Băiculești                    1. Băiculești               2. Alunisu                  3. Anghinesti               4. Argesani                 5. Manicesti                6. Stejari                  7. Tutana                   8. Valea Brazilor           9. Valea lui Enache        10. Zigoneni             
    8.       Bălilești                  1. Bălilești                2. Bajesti                  3. Golești                  4. Poienita                 5. Priboaia                 6. Ulita                    7. Valea Mare-Bratia    
      9.   Beleți-Negrești         1. Zgripcesti               2. Beleți                   3. Lentea                   4. Negrești             
    10.    Berevoești              1. Berevoești               2. Bratia                   3. Gamacesti                4. Oțelu                
    11.            Birla                           1. Birla                    2. Afrimesti                3. Bădești                  4. Brabeti                  5. Ciocesti                 6. Malu                     7. MSndra                   8. Mozăceni-Vale            9. Podisoru                10. Selareasca              11. Urlueni                 12. Zuvelcati            
    12.       Bogați                     1. Bogați                   2. Birloi                   4. Chitesti                 5. Dumbrava                 6. Glimbocel                7. Glimbocelu               8. Suseni               
    13.    Boteni                  1. Boteni                   2. Balabani                 3. Lunca                    4. Muscel               
    14.  Botești               1. Botești                  2. Moșteni-Greci        
    15.         Braduleț                     1. Braduleț                 2. Alunisu                  3. Bradetu                  4. Cosaci                   5. Galesu                   6. Piatra                   7. Slamnesti                8. Uleni                    9. Ungureni             
    16.      Budeasa                   1. Budeasa Mare             2. Budeasa Mica             3. Calotesti                4. Galasesti                5. Rogojina                 6. Valea Mărului        
    17. Bughea de Jos        1. Bughea de Jos        
    18.           Buzoești                       1. Vulpesti                 2. Bujoreni                 3. Buzoești                 4. Cornatel                 5. Curteanca                6. Ionești                  7. Podeni                   8. Redea                    9. Serboeni                10. Tomsanca                11. Vladuta              
    19.   Căldăraru              1. Căldăraru                2. Burdea                   3. Strimbeni            
    20.            Călinești                       1. Vranesti                 2. Călinești                3. Ciocănești               4. Cirstieni                5. Glodu                    6. Gorganu                  7. Radu Negru               8. Rincaciov                9. Udeni-Zăvoi             10. Urlucea                 11. Valea Corbului          12. Văleni-Podgoria      
    21.       Căteasca                   1. Căteasca                 2. Catanele                 3. Cireșu                   4. Coseri                   5. Gruiu                    6. Recea                    7. Siliștea             
    22.        Cepari                      1. Ceparii PămSntului       2. Carpenis                 3. Ceparii Ungureni         4. Morasti                  5. Sendrulesti              6. Urluiesti                7. Valea Magurei            8. Zamfiresti           
    23.   Cetățeni               1. Cetățeni                 2. Laicai                   3. Valea Cetatuia       
    24.    Cicănești               1. Cicănești                2. Bărăsti                  3. Mioarele                 4. Urechești            
    25.     CiofrSngeni              1. CiofrSngeni              2. Burlusi                  3. Lacurile                 4. Piatra                   5. Schitu-Matei         
    26.         Ciomăgești                   1. Radutesti                2. Beculesti                3. Bratia                   4. Ciomăgești               5. Cungrea                  6. Dogari                   7. Fedelesoiu               8. Giuclani                 9. Păunești             
    27.        Cocu                        1. Rachitele de Jos         2. Bărbătești               3. Cocu                     4. Crucisoara               5. Facaletesti              6. Greabanu                 7. Popești                  8. Rachitele de Sus     
    28.        Corbeni                     1. Corbeni                  2. Berindesti               3. Bucșenești               4. Oestii Paminteni         5. Oestii Ungureni          6. Poienari                 7. Rotunda                  8. Turburea             
    29.      Corbi                     1. Corbi                    2. Corbsori                 3. Jgheaburi                4. Poduri                   5. Poienarei                6. Stanești             
    30.       Cosești                    1. Cosești                  2. JupSnești                3. Lapusani                 4. Leicesti                 5. Pacioiu                  6. Petrești                 7. Priseaca             
    31.              Cotmeana                          1. Cotmeana                 2. Bascovele                3. Bunești                  4. Costești                 5. Dea]u Pădurii            6. Dragolesti               7. Lintesti                 8. Negesti                  9. Pielești                10. Săndulești              11. Spiridoni               12. Ursoaia                 13. Virloveni               14. Zamfiresti           
    32.              Cuca                              1. Cuca                     2. Baltata                  3. Barbalani                4. Circesti                 5. Cotu                     6. Crivatu                  7. Launele de Sus           8. Macai                    9. Mănești                 10. Sinești                 11. Stanicei                12. Teodoresti              13. Valea Cucii             14. Vonigeasa            
    33.   Davidești              1. Davidești                2. Contești                 3. Voroveni             
    34.   DSmbovicioara          1. DSmbovicioara            2. Ciocanu                  3. Podu DSmboviței      
    35.     DSrmănești               1. DSrmănești               2. Negreni                  3. Piscani                  4. Valea Nandrii            5. Valea Rizii          
    36.  Dobrești              1. Dobrești                 2. Furesti              
    37. Domnești             1. Domnești             
    38.  Dragoslavele          1. Dragoslavele             2. Valea Hotarului      
    39.    Drăganu                 1. Drăganu-Olteni           2. Băcești                  3. Dumbrăvești              4. Prislopu Mare        
    40.     Godeni                   1. Godeni                   2. Bordeteni                3. Capu Piscului            4. Cotești                  5. Malu                 
    41.   HSrsești               1. HSrsești                 2. Ciobani                  3. Martalogi            
    42.       HSrtiești                  1. HSrtiești                2. BSrzești                 3. Dealu                    4. Huluba                   5. Lespezi                  6. Lucieni                  7. Vulturești           
    43. Izvoru               1. Izvoru               
    44.              Leordeni                          1. Leordeni                 2. Baloteasca               3. Baila                    4. Bintau                   5. Budisteni                6. Ciolcesti                7. Ciulnița                 8. Circiumaresti            9. Cotu Malului            10. Glimbocata              11. Glimbocata-Deal         12. Glodu                   13. Moara Mocanului         14. Schitu Scoicesti     
    45.   Lerești                1. Lerești                  2. PojorSta                 3. Voinești             
    46.         Lunca Corbului               1. Lunca Corbului           2. Bumbueni                 3. Catane                   4. Ciesti                   5. Langesti                 6. Mirghia de Jos           7. Mirghia de Sus           8. Padureti                 9. Silisteni            
    47.     Mălureni                 1. Mălureni                 2. Bunești                  3. Pauleasca                4. Toplița                  5. Zărnești             
    48.         Merișani                     1. Merișani                 2. Borlești                 3. Brateasca                4. Capu Piscului            5. Crimpotani               6. Dobrogostea              7. Malu Vinat               8. Varzaru                  9. VSlcelele            
    49.    Micești                 1. Micești                  2. Brinzari                 3. Pauleasca                4. Purcareni            
    50.       Mihăești                   1. Mihăești                 2. Draghici                 3. Furnicosi                4. Rudeni                   5. Valea Bradului           6. Valea Popii              7. Vacarea              
    51.     Mioarele                 1. Matau                    2. Aluniș                   3. Chilii                   4. Cocenesti                5. Suslanesti           
    52.  Mirosi                1. Mirosi                   2. Surdulcesti          
    53.      Morărești                 1. Morărești                2. Dedulesti                3. Dealu Obejdeanului       4. Luminile                 5. Mancioiu                 6. Sapunari             
    54.       Moșoaia                    1. Moșoaia                  2. Batrini                  3. Ciocanai                 4. Dealu Viilor             5. Hintesti                 6. Lazaresti                7. Smeura               
    55.   Mozăceni               1. Mozăceni                 2. Babaroaga                3. Zidurile             
    56.          Mușătești                     1. Vilsanesti               2. Bolovanesti              3. Costești-Vilsan          4. Mușătești                5. Prosia                   6. Robaia                   7. Stroești                 8. Valea Faurului           9. Valea lui Mas           10. Valea Muscelului     
    57.    Negrași                 1. Negrași                  2. Birlogu                  3. Buta                     4. Mozacu               
    58.    Nucsoara                1. Nucsoara                 2. Gruiu                    3. Sboghitesti              4. Slatina              
    59.  Oarja                 1. Oarja                    2. Ceausesti            
    60.     Pietroșani               1. Pietroșani               2. Rădești                  3. Gănești                  4. Retevoiesti              5. Varzaroaia           
    61.    Poienarii de Argeș      1. Poienari                 2. Ceauresti                3. Ioanicesti               4. Tomulesti            
    62.     Poienarii de      Muscel                  1. Poienari                 2. Grosani                  3. Jugur                    4. Șerbănești               5. Valea Indarat        
    63.             Poiana Lacului                   1. Poiana Lacului           2. Catunasi                 3. Cepari                   4. Dealu Orașului           5. Dealu Viilor             6. Dinculesti               7. Galeteanu                8. Gardinesti               9. Gilcesti                10. Metofu                  11. Paduroiu din Deal       12. Paduroiu din Vale       13. Samara               
    64.       Popești                    1. Popești                  2. Adunați                  3. Bucov                    4. Palanga                  5. Purcareni                6. Rica                     7. Slobozia             
    65.        Priboieni                   1. Priboieni                2. Albotele                 3. Paraschivesti            4. Samaila                  5. Pitoi                    6. Valea Mare               7. Valea Nenii              8. Valea Popii          
    66.       Rătești                    1. Rătești                  2. Ciupa-Manciulescu        3. Furduesti                4. Mavrodolu                5. Nejlovelu                6. Patuleni                 7. Tigveni              
    67.     Recea                    1. Recea                    2. Deagu de Jos             3. Deagu de Sus             4. Goleasca                 5. Orodel               
    68.    Rociu                   1. Rociu                    2. Gliganu de Jos           3. Gliganu de Sus           4. Șerbănești           
    69.  Rucăr                 1. Rucăr                    2. Satic                
    70.  Sălătrucu             1. Sălătrucu                2. Văleni               
    71.        Săpata                      1. Mirtesti                 2. Banaresti                3. Dealu Bradului           4. Draghicesti              5. Gainusa                  6. Lipia                    7. Popești                  8. Turcesti             
    72.      Schitu Golești            1. Schitu Golești           2. Burnesti                 3. Costița                  4. Lazaresti                5. Loturi                   6. Valea Pechii         
    73.  Slobozia              1. Slobozia                 2. Nigrisoara           
    74.       StSlpeni                   1. StSlpeni                 2. Dealu Frumos             3. Livezeni                 4. Ogrezea                  5. Opresti                  6. Pitigaia                 7. Rădești              
    75.       Stoenești                  1. Stoenești                2. Badeni                   3. Cotenesti                4. Lunca Girtii             5. Piatra                   6. Slobozia                 7. Valea Badenilor      
    76.      Stolnici                  1. Stolnici                 2. Cochinesti               3. Cotmeana                 4. Filfani                  5. Izbasesti                6. Vlascuta             
    77.          Suseni                        1. Suseni                   2. Burdesti                 3. Cersani                  4. Chiritesti               5. Galesesti                6. Odaeni                   7. Pădureni                 8. Strimbeni                9. Ștefănești              10. Tutulesti            
    78.  Ștefan cel Mare       1. Ștefan cel Mare          2. Glavacioc            
    79.      Suici                     1. Suici                    2. Ianculesti               3. Paltenu                  4. Păuleni                  5. Rudeni                   6. Valea Calului        
    80.  Teiu                  1. Teiu                     2. Lesile               
    81.        Tigveni                     1. Tigveni                  2. Badislava                3. Bălilești                4. Bălteni                  5. Birsestii de Jos         6. Birsestii de Sus         7. Blaju                    8. Vlădești             
    82.     Titești                  1. Titești                  2. Bucșenești-Lotasi        3. Cismea                   4. Valea Manastirii         5. Valea Stinii         
    83.                Uda                                 1. Uda                      2. Badulesti                3. Baranesti                4. Braniștea                5. Chiritesti               6. Cotu                     7. Dealu Bisericii          8. Dealu Tolcesii           9. Diconesti               10. Gorani                  11. Greaban                 12. Lungulesti              13. Miercani                14. Rijletu-Govora          15. Romana                  16. Saliștea             
    84.      Ungheni                   1. Ungheni                  2. Coltu                    3. Găujani                  4. Goia                     5. Humele                   6. Satu Nou             
    85.     Valea Danului            1. Valea Danului            2. Banicesti                3. Bolculesti               4. Borobanesti              5. Vernești             
    86.         Valea Iașului                1. Valea Iașului            2. Badila                   3. Barbalatesti             4. Borovinesti              5. Cerbureni                6. Mustatesti               7. Ruginoasa                8. Ungureni                 9. Valea Uleiului       
    87.                   Vedea                                  1. Vedea                    2. Badicea                  3. Blejani                  4. Buretesti                5. Chiritesti               6. Chitani                  7. Ciurești                 8. Dincani                  9. Fata                    10. Fratici                 11. Izvoru de Jos           12. Izvoru de Sus           13. Lungani                 14. Mogoșești               15. Prodani                 16. Ratoi                   17. Vata                    18. Vetisoara               19. Virsesti             
    88.    Vlădești                1. Vlădești                 2. Coteasca                 3. Draghescu                4. Putina               

    JUDEȚUL BACĂU
    cu reședința în municipiul Bacău
    Municipii Orașe Localitati componente ale municipiilor și ale orașelorComune - din care, suburbane Sate - din care, aparțin orașelor ......................2......................5.....................18.....................80......................6....................491.....................-
    A. MUNICIPII
    Denumirea municipiului  1.BACĂU                      2.GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ                  Comune suburbane 1.Hemeiuș   2.Letea Veche     3.Măgura    4.Mărgineni              Comune suburbane1.Gura Văii      2.Ștefan cel Mare                             Localități componenteale municipiului GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ 2.Borzești 3.Slobozia                Sate componente ale comunelor suburbane 1.Hemeiuș 2.Fîntînele 3.Lilieci 1.Letea Veche 2.Holb 3.Radomirești 4.Ruși-Ciutea 5.Siretu 1.Măgura 2.Crihan 3.Dealu Mare 4.Sohodol 1.Mărgineni 2.Barați 3.Luncani 4.Pădureni 5.Podiș 6.Poiana 7.Trebeș 8.Valea Budului Sate componente ale comunei suburbane      1.Gura Văii 2.Capăta 3.Dumbrava 4.Motocești 5.Păltinata 6.Temelia 1.Ștefan cel Mare 2.Bogdana 3.Buciumi 4.Gutinaș 5.Negoiești 6.Răcăuți 7.Rădeana 8.Viișoara
    B. ORAȘE
    Denumirea orașului 1.BUHUȘI   2.COMĂNEȘTI   3.MOINEȘTI  4.SLĂNIC-MOLDOVA   5.TÎRGU OCNA   Localități componente ale orașului1.BUHUȘI 2.Marginea 3.Runcu 1.COMĂNEȘTI 2.Podei 3.Vermești 1.MOINEȘTI 2.Găzărie 1.SLĂNIC-MOLDOVA 2.Cerdac 3.Cireșoaia 1.TÎRGU OCNA 2.Poieni 3.Vîlcele
    C. COMUNE
    Nr. crt.Denumirea comunei Satele componente
    0 1 2
    1.Agas 1. Agas 2. Beleghet 3. Cosnea 4. Cotumba 5. Diaconesti 6. Goioasa 7. Preluci 8. Sulta
    2.Ardeoani 1. Ardeoani 2. Leontinesti
    3.Asau 1. Asau 2. Apa Asau 3. Ciobanus 4. Lunca Asau 5. Păltiniș 6. Straja
    4.Balcani 1. Balcani 2. Frumoasa 3. Ludasi 4. Schitu Frumoasa
    5.Berești-Bistrița 1. Berești-Bistrița 2. Brad 3. Ciumasi 4. Climesti 5. Dumbrava 6. Fagetel 7. Itesti 8. Pădureni
    6.Berești-Tazlău 1. Berești-Tazlău 2. Bosoteni 3. Enachesti 4. Prisaca 5. Rom?nești 6. Tescani 7. Turluianu
    7.Berzunți 1. Berzunți 2. Buda 3. Dragomir
    8.Bîrsănești 1. Bîrsănești 2. Albele 3. Bratesti 4. Caraclau
    9.Blăgești 1. Blăgești 2. Buda 3. Poiana Negustorului 4. Tirdenii Mari 5. Valea lui Ion
    10.Bogdănești 1. Bogdănești 2. Filipești
    11.Brusturoasa 1. Brusturoasa 2. Buruienis 3. Buruienisu de Sus 4. Camenca 5. Cuchinis 6. Hinganesti
    12.Buhoci 1. Buhoci 2. Bijghir 3. Buhocel 4. Coteni 5. Dospinesti
    13.Cașin 1. Cașin 2. Curita
    14.Căiuți 1. Căiuți 2. Blidari 3. Boistea 4. Florești 5. Heltiu 6. Marcesti 7. Popeni 8. Pralea 9. Vrinceni
    15.Cleja 1. Cleja 2. Somusca 3. Valea Mica
    16.Colonești 1. Colonești 2. Calini 3. Poiana 4. Satu Nou 5. Spria 6. Valea Mare 7. Zapodia
    17.Corbasca 1. Corbasca 2. Bacioiu 3. Marvila 4. Poglet 5. Rogoaza 6. Scărișoara 7. VSlcele
    18.Coțofănești 1. Coțofănești 2. Bilc 3. Boistea de Jos 4. Borsani 5. Tamasoaia
    19.Damienești 1. Damienești 2. Călugăreni 3. Drăgești 4. Pădureni
    20.Dărmănești 1. Dărmănești 2. Darmaneasca 3. Lapoș 4. Pagubeni 5. Plopu 6. Salatruc
    21.Dealu Morii 1. Dealu Morii 2. Banca 3. Bălănești 4. Blaga 5. Bobos 6. Bodeasa 7. Bostanesti 8. Calapodesti 9. Cauia 10. Dorofei 11. Ghionoaia 12. Gradesti 13. Negulesti 14. Tavadaresti
    22.Dofteana 1. Dofteana 2. Bogata 3. Cucuieti 4. Haghiac 5. Larga 6. Seaca 7. Ștefan Voda
    23.Fărăoani 1. Fărăoani
    24.Filipeni 1. Filipeni 2. Balaia 3. Brad 4. Fruntesti 5. Mărăști 6. Pădureni 7. Slobozia 8. Valea Botului
    25.Filipești 1. Filipești 2. Boanta 3. Cirligi 4. Cornești 5. Cotu Grosului 6. Galbeni 7. Hirlesti 8. Oniscani
    26.Găiceana 1. Găiceana 2. Arini 3. Hutu 4. Popești
    27.Ghimeș-Făget 1. Făget 2. Bolovanis 3. Fagetu de Sus 4. Ghimeș 5. Rachitis 6. Tarhausi
    28.Gîrleni 1. Girlenii de Sus 2. GSrleni 3. Lespezi 4. Surina
    29.Glăvănești 1. Glăvănești 2. Frumuselu 3. Muncelu 4. Putredeni 5. Razesu
    30.Helegiu 1. Helegiu 2. Bratila 3. Deleni 4. Dragugesti
    31.Horgești 1. Horgești 2. Bazga 3. Galeri 4. Marascu 5. Răcătău-Razesti 6. Răcătău de Jos 7. Recea 8. Sohodor
    32.Huruiești 1. Huruiești 2. Capotesti 3. Florești 4. Fundoaia 5. Ocheni 6. Perchiu 7. Pradais
    33.Izvoru Berheciului1. Izvoru Berheciului 2. Antohesti 3. Baimac 4. Faghieni 5. ObSrșia 6. Otelesti 7. Pădureni
    34.Lipova 1. Lipova 2. Milosu 3. Satu Nou 4. Valea Caselor 5. Valea Hogei 6. Valea Mărului 7. Valea Mosneagului
    35.Livezi 1. Livezi 2. Balaneasa 3. Orasa 4. Poiana 5. Prajoaia 6. Scariga
    36.Luizi-Călugăra 1. Luizi-Călugăra 2. Osebiti
    37.Măgirești 1. Măgirești 2. Prajesti 3. Stanești 4. Sesuri 5. Valea Arinilor
    38.Mânăstirea Cașin 1. Mânăstirea Cașin 2. Lupesti 3. Pirvulesti 4. Scutaru
    39.Motoșeni 1. Motoșeni 2. Biclesti 3. Chetreni 4. Chicerea 5. Cociu 6. Cornățelu 7. FSntSnele 8. Fundatura 9. Gura Craiesti 10. Poiana 11. Praja 12. Rotaria 13. Sendresti 14. Tepoaia
    40.Negri 1. Negri 2. Brad 3. Călinești 4. Migla 5. Poiana 6. Ursoaia
    41.Nicolae Bălcescu 1. Nicolae Bălcescu 2. Baltata 3. Buchila 4. Galbeni 5. Larguta 6. Sarata 7. Valea Seaca
    42.Oituz 1. Oituz 2. Calcii 3. Ferestrau-Oituz 4. Hirja 5. Marginea 6. Poiana Sarata
    43.Oncești 1. Oncești 2. Barboasa 3. Dealu Perjului 4. Oncestii Vechi 5. Satu Nou 6. Tarnita 7. Taula
    44.Orbeni 1. Orbeni 2. Scurta
    45.Palanca 1. Palanca 2. Cadaresti 3. Ciughes 4. Pajistea 5. Popoiu
    46.Parava 1. Parava 2. Dragusani 3. Radoaia 4. Teiuș
    47.Parîncea 1. Parîncea 2. Barna 3. Milestii de Jos 4. Milestii de Sus 5. Nănești 6. Nastaseni 7. Poieni 8. Satu Nou 9. Văleni 10. Vladnic
    48.Pîncești 1. Pîncești 2. Chilia Benei 3. Dienet 4. Fulgeris 5. Fundu Văii 6. Motoc 7. Petrești 8. Soci
    49.Pîrgărești 1. Pîrgărești 2. Bahna 3. Nicorești 4. Piriu Boghii 5. Satu Nou
    50.Pîrjol 1. Pîrjol 2. Bahnaseni 3. Barnesti 4. Basasti 5. CSmpeni 6. Haineala 7. Pustiana 8. Tarita
    51.Plopana 1. Plopana 2. Budești 3. Dorneni 4. Fundu Tutovei 5. Itcani 6. Rusenii Razesti 7. Rusenii de Sus 8. Straminoasa 9. Tigira
    52.Podu Turcului 1. Podu Turcului 2. Bălănești 3. Căbești 4. Fichitesti 5. Giurgioana 6. Hanta 7. Lehancea 8. Plopu 9. Racusana 10. SSrbi
    53.Poduri 1. Poduri 2. Bucsesti 3. Cernu 4. Cornet 5. Negreni 6. Prohozesti 7. Valea Sosii
    54.Racova 1. Racova 2. Gura Văii 3. Halmacioaia 4. Iliesi
    55.Răcăciuni 1. Răcăciuni 2. Ciucani 3. Fundu Răcăciuni 4. Gheorghe Doja 5. Gisteni 6. Rastoaca
    56.Răchitoasa 1. Răchitoasa 2. Barcana 3. Bucsa 4. Buda 5. Burdusaci 6. Danaila 7. Dumbrava 8. Farcașa 9. Fundatura Răchitoasa 10. Haghiac 11. Magazia 12. Movilița 13. Oprisesti 14. Putini 15. Tochilea
    57.Roșiori 1. Roșiori 2. Misihanesti 3. Neguseni 4. Poieni 5. Valea Mare 6. Valea Mica
    58.Sascut 1. Sascut 2. Berești 3. Contești 4. Pancesti 5. Sascut-Sat 6. Sehineni 7. Valea Nacului
    59.Sănduleni 1. Sănduleni 2. Birzulesti 3. Coman 4. Mateiesti 5. Stufu 6. Tisa 7. Versesti
    60.Săucești 1. Săucești 2. Bogdan Voda 3. Costei 4. Schineni 5. Siretu 6. Serbesti
    61.Scorțeni 1. Scorțeni 2. Bogdănești 3. Florești 4. Grigoreni 5. Stejaru 6. Serpeni
    62.Secuieni 1. Secuieni 2. Balusa 3. Berbinceni 4. Chiticeni 5. Ciuturesti 6. Fundeni 7. Glodisoarele 8. Odobești 9. Tisa-Silvestri 10. Valea Finatulul 11. Văleni
    63.Solonț 1. Solonț 2. Cucuieti 3. Sarata
    64.Stănișești 1. Stănișești 2. Balotești 3. Belciuneasa 4. Benesti 5. Craiesti 6. Gorghesti 7. Slobozia 8. Slobozia Noua 9. Văleni
    65.Strugari 1. Strugari 2. Cetatuia 3. Iaz 4. Nadisa 5. Petricica 6. Rachitisu
    66.Tămași 1. Tămași 2. Chetris 3. Furnicari 4. Gioseni
    67.Tătărăști 1. Tătărăști 2. Cornii de Jos 3. Cornii de Sus 4. Drăgești 5. Gherdana 6. Giurgeni 7. Ungureni
    68.Tîrgu Trotuș 1. Tîrgu Trotuș 2. Tuta 3. Viișoara
    69.Traian 1. Traian 2. Bogdănești 3. Hertioana de Jos 4. Hertioana-Răzeși 5. Prajesti 6. Zapodia
    70.Ungureni 1. Ungureni 2. Bartasesti 3. Bibiresti 4. Bota 5. Botești 6. GSrla Anei 7. Viforeni 8. Zlatari
    71.Urechești 1. Urechești 2. Cornatel 3. Lunca Dochiei 4. Satu Nou 5. Slobozia
    72.Valea Seaca 1. Valea Seaca 2. Cucova
    73.Vultureni 1. Vultureni 2. Bosia 3. Dadesti 4. Dorneni 5. Ghilavesti 6. Godinestii de Jos 7. Godinestii de Sus 8. Lichitiseni 9. Medeleni 10. Nazarioaia 11. Reprivat 12. Tomozia 13. Țigănești 14. Valea Lupului 15. Valea Merilor 16. Valea Salciei
    74.Zemeș 1. Zemeș 2. Bolatau

    JUDETUL BIHOR
    cu reședința în municipiul Oradea
    Municipii Orașe Localități componente ale municipiilor și ale orașelorComune - din care, suburbane Sate - din care, aparțin orașelor ......................1......................7.....................21.....................87......................3....................435.....................-
    A. MUNICIPII
    Denumirea municipiului 1.ORADEA        Comune suburbane  1.Sînmartin      2.Sîntandrei  Sate componente alecomunei suburbane 1.Sînmartin 2.Betfia 3.Cihei 4.Cordău 5.Haieu 6.Rontău 1.Sîntandrei 2.Palota
    B. ORAȘE
    Denumirea orașului  1. ALEȘD           2. BEIUȘ  3. DR. PETRU GROZ4. MARGHITA   5. NUCET   6. SALONTA 7. VAȘCÍU             Comune suburbane  1. Aștileu                    Localități componente ale orașului 1. ALEȘD 2. Pădurea Neagra 3. Pestis 4. Tinaud        1. BEIUȘ 2. Delani  1. MARGHITA 2. Chet 3. Ghenetea 1. NUCET 2. Băița 3. Băița-Plai  1. VAȘCĂU 2. Cîmp 3. Cîmp-Moți 4. Colesti 5. Varzarii de Jos 6. Varzarii de Sus        Sate componente ale comunei suburbane 1. Aștileu 2. Calatea 3. Chistag 4. Pestere                 
    C. COMUNE
    Nr. crt.  Denumirea         comunei                    Satele                     componente       
         1                          2            
      1.       Abram                        1. Abram                    2. Cohani                   3. Dijir                    4. Iteu                     5. Iteu Nou                 6. Margine                  7. Satu Barba               8. Suiug               
      2.   Abrămuț                  1. Abrămuț                  2. Crestur                  3. Fancica                  4. Petreu              
      3.     Aușeu                      1. Aușeu                    2. Cacuciu Vechi            3. Codrisoru                4. Gheghie                  5. Grosi                    6. Luncsoara           
      4.  Avram Iancu             1. Avram Iancu              2. Ant                      3. Tamasda             
      5.    Balc                      1. Balc                     2. Almașu Mare              3. Almașu Mic               4. Ghida                    5. Săldăbagiu de Barcău
       6   Batar                    1. Batar                    2. Arpasel                  3. Talpos                   4. Tăut                
      7.     Biharia                    1. Biharia                  2. Cauaceu                  3. Niuved                   4. Parhida                  5. Satu Nou                 6. Tamaseu             
      8.    Boianu Mare               1. Boianu Mare              2. Corboaia                 3. Huta                     4. Pagaia                   5. Rugea               
      9.     Borod                      1. Borod                    2. Borozel                  3. Cetea                    4. Cornitel                 5. Serani                   6. Valea Mare de Criș  
    10.   Borș                     1. Borș                     2. Santaul Mare             3. Santaul Mic              4. Sîntion             
    11.     Bratca                     1. Bratca                   2. Damis                    3. Delureni                 4. Lorau                    5. Panoara                  6. Valea Crișului      
    12.       Brusturi                     1. Brusturi                 2. Cuiesd                   3. Loranta                  4. Orvisele                 5. Păulești                 6. Picleu                   7. Tiganestii de Criș       8. Varasau             
    13.    Budureasa                 1. Budureasa                2. Burda                    3. Saca                     4. Saliște de Beiuș         5. Teleac              
    14. Buduslau               1. Buduslau                 2. Albis               
    15.  Bulz                    1. Bulz                     2. Munteni                  3. Remeți              
    16.        Bunțești                      1. Bunțești                 2. Bradet                   3. Dumbravani               4. Ferice                   5. Lelești                  6. Poienii de Jos           7. Poienii de Sus           8. Saud                     9. Stincesti           
    17.    Căbești                   1. Căbești                  2. Goila                    3. Gurbesti                 4. Josani                   5. Sohodol             
    18.    Căpîlna                   1. Căpîlna                  2. Ginta                    3. Rohani                   4. Săldăbagiu Mic           5. Suplacu de Tinca    
    19.   Carpinet                 1. Carpinet                 2. Izbuc                    3. Leheceni                 4. Ponoarele           
    20.       Cefa                         1. Cefa                     2. Ateas                    3. Berechiu                 4. Bicaci                   5. Gepiu                    6. Inand                    7. Roit                     8. Sînnicolau Roman    
    21.      Ceica                       1. Ceica                    2. Bucium                   3. Ceisoara                 4. Corbesti                 5. Cotiglet                 6. Dusesti                  7. Incesti             
    22.      Cetariu                     1. Cetariu                  2. Paleu                    3. Săldăbagiu de Munte      4. Sisterea                 5. Susturogi                6. Tautelec                 7. Uileacu de Munte    
    23.  Cherechiu               1. Cherechiu                2. Chesereu                 3. Tîrgușor            
    24.      Chișlaz                     1. Chișlaz                  2. Chiraleu                 3. Haucesti                 4. Misca                    5. Poclusa de Barcău        6. Sarsig                   7. Sinlazar            
    25.   Ciuhoi                   1. Ciuhoi                   2. Cenalos                  3. Siniob                   4. Sfirnas             
    26.  Ciumeghiu               1. Ciumeghiu                2. Boiu                     3. Ghiorac             
    27.    Cîmpani                   1. Cîmpani                  2. Finate                   3. Hîrsești                 4. Sighistel                5. Valea de Sus        
    28.   Cociuba Mare             1. Cociuba Mare             2. Carasau                  3. Chesa                    4. Petid               
    29.     Copăcel                    1. Copăcel                  2. Bucuroaia                3. Chijic                   4. Poiana Tasad             5. Sarand                   6. Surduc              
    30.    Cristioru de Jos          1. Cristioru de Jos         2. Bilc                     3. Cristioru de Sus         4. Poiana                   5. Saliște de Vașcău   
    31.    Curatele                  1. Curatele                 2. Beiusele                 3. Cresuia                  4. Nimaiesti                5. Pocioveliste        
    32. Curtuișeni             1. Curtuișeni               2. Vasad               
    33.    Derna                     1. Derna                    2. Dernisoara               3. Sacalasau                4. Sacalasau Nou            5. Tria                
    34.    Diosig                    1. Diosig                   2. Ianca                    3. Mihai Bravu              4. Roșiori                  5. Vaida               
    35.       Dobrești                     1. Dobrești                 2. Cornisesti               3. Crincesti                4. Hidisel                  5. Luncasprie               6. Racas                    7. Topa de Jos              8. Topa de Sus         
    36.        Dragănești                    1. Dragănești               2. Belejeni                 3. Grădinari                4. Livada Beiusului         5. Mizies                   6. Pantasesti               7. Sebiș                    8. Talpe                    9. Tiganestii de Beiuș 
    37.    Drăgești                  1. Drăgești                 2. Dicanesti                3. Stracos                  4. Tasad                    5. Topesti             
    38.    Finiș                     1. Finiș                    2. Brusturi                 3. Fizis                    4. Ioanis                   5. Suncuis             
    39.   Girișu de Criș           1. Girișu de Criș           2. Cheresig                 3. Tarian                   4. Toboliu             
    40.    Hidișelu de Sus           1. Hidișelu de Sus          2. Hidișelu de Jos          3. Mierlau                  4. Sintelec                 5. Sumugiu             
    41.       Holod                        1. Holod                    2. Dumbrava                 3. Dumbrăvița               4. Forosig                  5. Hodis                    6. Lupoaia                  7. Valea Mare de Codru      8. Vintere             
    42.    Husasău de Tinca          1. Husasău dc Tinca         2. Fonau                    3. Miersig                  4. Osand                    5. Sititelec           
    43.  Ineu                    1. Ineu                     2. Botean                   3. Husasău de Criș     
    44.   Lazuri de Beiuș          1. Lazuri de Beiuș          2. Băleni                   3. Cusuius                  4. Hinchiris           
    45.       Lăzăreni                     1. Lăzăreni                 2. Bicacel                  3. Calea Mare               4. Carandeni                5. Caranzel                 6. Gepis                    7. Gruilung                 8. Miheleu             
    46.  Lungașu de Jos          1. Lugasu de Jos            2. Lugasu de Sus            3. Urvind              
    47.     Lunca                      1. Lunca                    2. Briheni                  3. Hotarel                  4. Seghiste                 5. Sirbesti                 6. Sustiu              
    48.   Mădăraș                  1. Mădăraș                  2. Homorog                  3. Ianosda                  4. Martihaz            
    49.      Măgești                     1. Măgești                  2. Butani                   3. Cacuciu Nou              4. Dobricionesti            5. Galaseni                 6. Josani                   7. Ortiteag            
    50.      Nojorid                     1. Nojorid                  2. Apateu                   3. Chisirid                 4. Les                      5. Livada de Bihor          6. Pausa                    7. Sauaieu             
    51.   Olcea                    1. Olcea                    2. Calacea                  3. Hodisel                  4. Ucuris              
    59.    Osorhei                   1. Osorhei                  2. Alparea                  3. Cheriu                   4. Feleheriu                5. Fughiu              
    53.      Pietroasa                   1. Pietroasa                2. Chiscau                  3. Cociuba Mica             4. Giulești                 5. Gurani                   6. Măgura                   7. Motesti             
    54.    Pocola                    1. Pocola                   2. Feneris                  3. Petrani                  4. Poietari                 5. Sînmartin de Beiuș  
    55.       Pomezeu                      1. Pomezeu                  2. Cîmpani de Pomezeu       3. Cosdeni                  4. Hidis                    5. Lacu Sărat               6. Sitani                   7. Spinuș de Pomezeu        8. Valani de Pomezeu   
    56.      Popești                     1. Popești                  2. Bistra                   3. Budoi                    4. Cuzap                    5. Varviz                   6. Varzari                  7. Voivozi             
    57.     Răbăgani                   1. Răbăgani                 2. Albești                  3. Bratesti                 4. Saliște de Pomezeu       5. Saucani                  6. Varaseni            
    58.    Remetea                   1. Remetea                  2. Dragoteni                3. Meziad                   4. Petreasa                 5. Șoimuș              
    59.     Rieni                      1. Rieni                    2. Cucuceni                 3. Ghighiseni               4. Petrileni                5. Sudrigiu                 6. Valea de Jos        
    60. Roșia                  1. Roșia                    2. Lazuri              
    61.  Sacadat                 1. Sacadat                  2. Borșa                    3. Sabolciu            
    62.     Sacueni                    1. Sacueni                  2. Cădea                    3. Ciocaia                  4. Cubulcut                 5. Olosig                   6. Sînnicolau de Munte 
    63. Sălacea                1. Sălacea                  2. Otomani             
    64.  Sălard                  1. Sălard                   2. Hodos                    3. Sintimreu           
    65.     Sîmbăta                    1. Sîmbăta                  2. Copăceni                 3. Ogesti                   4. Rogoz                    5. Rotaresti                6. Zavoiu              
    66.      Sîrbi                       1. Sîrbi                    2. Almașu Mic               3. Burzuc                   4. Chioag                   5. Fegernic                 6. Fegernicu Nou            7. Sarcau              
    67.    Spinuș                    1. Spinuș                   2. Ciulesti                 3. Gurbesti                 4. Nadar                    5. Saliște             
    68.     Suplacu de Barcău          1. Suplacu de Barcău        2. Borumlaca                3. Dolea                    4. Foglas                   5. Valea Cerului            6. VSlcelele           
    69.  Șimian                  1. Șimian                   2. Silindru                 3. Voivozi             
    70.   Șinteu                   1. Șinteu                   2. Huta Voivozi             3. Socet                    4. Valea Tirnei        
    71.       Șoimi                        1. Șoimi                    2. Borz                     3. Codru                    4. Dumbrăvița de Codru      5. Poclusa de Beiuș         6. Sînnicolau de Beiuș      7. Ursad                    8. Urvis de Beiuș      
    72.   Șuncuiuș                 1. Șuncuiuș                 2. Balnaca                  3. Balnaca-Grosi            4. Zece Hotare         
    73.  Tarcea                  1. Tarcea                   2. Adoni                    3. Galospetreu         
    74.   Tărcaia                  1. Tărcaia                  2. Mierag                   3. Tarcaita                 4. Totoreni            
    75.    Tăuteu                    1. Tăuteu                   2. Bogei                    3. Chiribis                 4. Ciutelec                 5. Poiana              
    76.     Tileagd                    1. Tileagd                  2. Balaia                   3. Calatani                 4. Posoloaca                5. Tilecus                  6. Uileacu de Criș     
    77.    Tinca                     1. Tinca                    2. Belfir                   3. Girișu Negru             4. Gurbediu                 5. Ripa                
    78. Tulca                  1. Tulca                    2. Cauasd              
    79.   Țețchea                  1. Țețchea                  2. Hotar                    3. Subpiatra                4. Telechiu            
    80.   Uileacu de Beiuș         1. Uileacu de Beiuș         2. Forau                    3. Prisaca                  4. Valanii de Beiuș    
    81.   Vadu Crișului            1. Vadu Crișului            2. Birtin                   3. Tomnatic                 4. Topa de Criș        
    82.Valea lui Mihai       1. Valea lui Mihai     
    83.   Viișoara                 1. Viișoara                 2. Izvoarele                3. Pădureni                 4. Reghea              
    84.   Vîrciorog                1. Vîrciorog                2. Fisca                    3. Surducel                 4. Serghis             

    JUDEȚUL BISTRIȚA-NĂSĂUD
    cu reședința în municipiul Bistrița
    Municipii Orașe Localități componente ale municipiilor și ale orașelorComune - din care, suburbane Sate - din care, aparțin orașelor .......................1.......................3.....................14.....................53.......................-....................235.......................3
    A. MUNICIPII
    Denumirea municipiului 1.BISTRIȚA       Localități componente ale municipiului1.BISTRIȚA 2.Ghinda 3.Sărata 4.Sigmir 5.Slătinița 6.Unirea 7.Viișoara
    B. ORAȘE
    Denumirea orașului 1. BECLEAN      2. NĂSĂUD   3. SÎNGEORZ-BĂI        Localități componente ale orașului 1. NĂSĂUD 2. Liviu Rebreanu 3. Lusca 1. SÎNGEORZ-BĂI 2. Cormaia 3. Valea Borcutulul Sate ce aparțin orașului 1. Coldau 2. Figa 3. Rusu de Jos          
    C. COMUNE
    Nr. Crt.Denumirea comuneiSatele componente
    012
    1.Bistrița Bîrgăului1.Bistrița Bîrgăului
      2.Colibița
    2.Braniștea1.Braniștea
      2.Cireșoaia
      3.Măluț
    3.Rudacu de Jos 1.Rudacu de Jos
      2.Buduș
      3.Jelna
      4.Monariu
      5.Simionești
    4.Budești1.Budești
      2.Budești-Fînațe
      3.Țagu
      4.Țăgșoru
    5.Căianu Mic 1.Căianu Mic
      2.Căianu Mare
      3.Ciceu-Poieni
      4.Dobric
      5.Dobricel
      6.Dumbrăvița
    6.Cetate1.Satu Nou
      2.Budacu de Sus
      3.Dumitrița
      4.Orheiu Bistriței
      5.Petriș
      6.Ragla
    7.Ciceu-Giurgești 1.Ciceu-Giurgești
      2.Breaza
      3.Dumbrăveni
      4.Negrilești
      5.Purcărete
    8.Chiochiș1.Chiochiș
      2.Apatiu
      3.Bozieș
      4.Buza Cătun
      5.Chețiu
      6.Jimbor
      7.Manic
      8.Sînnicoară
      9.Strugureni
      10.Tentea
    9.Chiuza1.Chiuza
      2.Mires
      3.Piatra
      4.Sasarm
    10.Coșbuc1.Coșbuc
      2.Bichigiu
    11.Dumitra1.Dumitra
      2.Cepari
      3.Tarpiu
    12.Feldru1.Feldru
      2.Nepos
    13.Galații Bistriței1.Galații Bistriței
      2.Albeștii Bistriței
      3.Dipsa
      4.Herina
      5.Tonciu
    14.Ilva Mare1.Ilva Mare
      2.Ivaneasa
    15.Ilva Mica1.Ilva Mica
    16.Josenii Bîrgăului1.Josenii Bîrgăului
      2.Mijlocenii Bîrgăului
      3.Rusu Bîrgăului
      4.Strimba
    17.Lechința1.Lechința
      2.Bungard
      3.Chirales
      4.Singeorzu Nou
      5.Siniacob
      6.Tigau
      7.Vermeș
    18.Leșu1.Leșu
      2.Lunca Lesului
    19.Livezile1.Livezile
      2.Cusma
      3.Dorolea
      4.Dumbrava
      5.Valea Poenii
    20.Lunca Ilvei1.Lunca Ilvei
    21.Maieru1.Maieru
      2.Anies
    22.Matei1.Matei
      2.Bidiu
      3.Corvinesti
      4.Enciu
      5.Fîntînele
      6.Morut
    23.Măgura Ilvei1.Măgura Ilvei
      2.Arsita
      3.Poiana Ilvei
    24.Mărișelu1.Mărișelu
      2.Bîrla
      3.Domnești
      4.Jeica
      5.Măgurele
      6.Neteni
      7.Sintioana
    25.Miceștii de Cîmpie1.Miceștii de Cîmpie
      2.Fintinita
      3.Visuia
    26.Milaș1.Milaș
      2.Comlod
      3.După Deal
      4.Ghemes
      5.Hirean
      6.Orosfaia
    27.Monor1.Monor
      2.Gledin
    28.Nimigea1.Nimigea de Jos
      2.Florești
      3.Mintiu
      4.Mititei
      5.Mocod
      6.Mogoseni
      7.Nimigea de Sus
      8.Taure
    29.Nușeni1.Nușeni
      2.Beudiu
      3.Dumbrava
      4.Feleac
      5.Malin
      6.Rusu de Sus
      7.Vita
    30.Parva1.Parva
    31.Petru Rareș1.Reteag
      2.Bata
      3.Ciceu-Corabia
      4.Ciceu-Mihaiesti
      5.Lelești
    32.Prundu Bîrgăului1.Prundu Bîrgăului
      2.Susenii Bîrgăului
    33.Rebra1.Rebra
    34.Rebrișoara1.Rebrișoara
      2.Gersa I
      3.Gersa II
      4.Poderei
    35.Rodna1.Rodna
      2.Valea Vinului
    36.Romuli1.Romuli
      2.Dealu Stefanitei
    37.Salva