HOTĂRÂRE nr. 125 din 22 decembrie 2016pentru aprobarea componenței nominale a comisiilor permanente ale Camerei Deputaților
EMITENT
  • CAMERA DEPUTAȚILOR
  • Publicată în  MONITORUL OFICIAL nr. 1.045 din 23 decembrie 2016



    În temeiul prevederilor art. 64 alin. (4) din Constituția României, republicată, și ale art. 40 și 41 din Regulamentul Camerei Deputaților, aprobat prin Hotărârea Camerei Deputaților nr. 8/1994, republicat, Camera Deputaților adoptă prezenta hotărâre.  +  Articolul UNIC Se aprobă componența nominală a comisiilor permanente ale Camerei Deputaților, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre. Această hotărâre a fost adoptată de Camera Deputaților în ședința din 22 decembrie 2016, cu respectarea prevederilor art. 76 alin. (2) din Constituția României, republicată.
    PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR
    NICOLAE-LIVIU DRAGNEA
    București, 22 decembrie 2016. Nr. 125.  +  Anexă1. Componența Comisiei pentru politică economică, reformă și privatizare Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Antal Istvan-Janos Grupul parlamentar al UDMR
    2.Prisnel Adrian-ClaudiuGrupul parlamentar al USR
    3.Botez Mihai-Cătălin Grupul parlamentar al USR
    4.Burciu Cristina Grupul parlamentar al PSD
    5.Durbacă Eugen Grupul parlamentar ALDE
    6.Gheorghe Andrei Daniel Grupul parlamentar al PNL
    7.Ghilea Găvrilă Grupul parlamentar al PNL
    8.Itu Cornel Grupul parlamentar al PSD
    9.Mihalescul Dumitru Grupul parlamentar al PNL
    10.Mocanu Adrian Grupul parlamentar al PMP
    11.Nistor Laurențiu Grupul parlamentar al PSD
    12.Oprișcan Mihai Doru Grupul parlamentar al PNL
    13.Pistru-Popa Eusebiu-Manea Grupul parlamentar al PNL
    14.Presură Alexandra Grupul parlamentar al PSD
    15.Șimon Gheorghe Grupul parlamentar al PSD
    16.Stoica Bogdan-Alin Grupul parlamentar al minorităților naționale
    17.Tripa Florin-Dan Grupul parlamentar al PSD
    18.Tudose Mihai Grupul parlamentar al PSD
    19.Vișan George-Gabriel Grupul parlamentar al PSD
    (la 12-09-2018, Tabelul de la Punctul 1 a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 49 din 12 septembrie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 785 din 12 septembrie 2018 )
    2. Componența Comisiei pentru buget, finanțe și bănci Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Badea Leonardo Grupul parlamentar al PSD
    2.Bran Ioana Grupul parlamentar al PSD
    3.Budăi Marius-Constantin Grupul parlamentar al PSD
    4.Chichirău Cosette-Paula Grupul parlamentar al USR
    5.Erdei Doloczki Istvan Grupul parlamentar al UDMR
    6.Firczak Iulius Marian Grupul parlamentar al minorităților naționale
    7.Heiuș Lucian-Ovidiu Grupul parlamentar al PNL
    8.Huțucă Bogdan-Iulian Grupul parlamentar al PNL
    9.Iancu Marius-Ionel Grupul parlamentar al PSD
    10.Ignat Miron Grupul parlamentar al minorităților naționale
    11.Lazăr Sorin Grupul parlamentar al PSD
    12.Matei Călin-Vasile-Andrei Grupul parlamentar al PSD
    13.Năsui Claudiu-Iulius-Gavril Grupul parlamentar al USR
    14.Neagu Nicolae Grupul parlamentar al PNL
    15.Nosa Iuliu Grupul parlamentar al PSD
    16.Pirtea Marilen-Gabriel Grupul parlamentar al PNL
    17.Pop Andrei Grupul parlamentar al PSD
    18.Sighiartău Robert-Ionatan Grupul parlamentar al PNL
    19.Ștefan Viorel Grupul parlamentar al PSD
    20.Todoran Adrian-Mihăiță Grupul parlamentar al PMP
    21.Nicoară Romeo FlorinGrupul parlamentar al PNL
    22.Vosganian Varujan Grupul parlamentar ALDE
    23.Cocoș Vasile Grupul parlamentar PSD
    24.Pau Radu-Adrian Grupul parlamentar al PSD
    25.Pavel PopescuGrupul parlamentar al PNL
    26.Suciu Matei Grupul parlamentar al PSD
    27.Andrian AmpleevGrupul parlamentar al minorităților naționale
    28.Jivan Luminița-MariaGrupul parlamentar al PSD
    (la 08-02-2019, Tabelul de la Punctul 2 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 2 din 6 februarie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 99 din 08 februarie 2019 )
    3. Componența Comisiei pentru industrii și servicii Limitele aprobate: 11-25  +   + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Adnagi Slavoliub Grupul parlamentar al minorităților naționale
    2.Andrușcă Dănuț Grupul parlamentar al PSD
    3.Bende Sandor Grupul parlamentar al UDMR
    4.Bica Dănuț Grupul parlamentar al PNL
    5.Bumb Sorin-Ioan Grupul parlamentar al PNL
    6.Chiriță Dumitru Grupul parlamentar al PSD
    7.Iancu Iulian Grupul parlamentar al PSD
    8.Lovin Dumitru Grupul parlamentar ALDE
    9.Mînzatu Roxana Grupul parlamentar al PSD
    10.Mohaci Mihai Grupul parlamentar al PSD
    11.Gherman DumitruGrupul parlamentar al PSD
    12.Popescu Virgil-Daniel Grupul parlamentar al PNL
    13.Stancu Florinel Grupul parlamentar al PSD
    14.Toma Ilie Grupul parlamentar al PSD
    15.Petcu Toma-Florin Grupul parlamentar ALDE
    16.Velcea Nicolae Grupul parlamentar al PSD
    17.Prună Cristina-Mădălina Grupul parlamentar al USR
    18.Vîrză Mihăiță Grupul parlamentar al PSD
    19.Drăghici Mircea-GheorgheGrupul parlamentar al PSD
    20.Sitterli Ovidiu-IoanNeafiliat
    21.Ion ȘtefanGrupul parlamentar al PNL
    (la 08-02-2019, Tabelul de la Punctul 3 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 2 din 6 februarie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 99 din 08 februarie 2019 )
    4. Componența Comisiei pentru transporturi și infrastructură Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Achiței Vasile-Cristian Grupul parlamentar al PNL
    2.Banias Mircea Marius Grupul parlamentar ALDE
    3.Benedek Zacharias Grupul parlamentar al UDMR
    4.Bode Lucian Nicolae Grupul parlamentar al PNL
    5.Bodea Marius Grupul parlamentar al PNL
    6.Bota Marius Sorin-Ovidiu Grupul parlamentar al PSD
    7.Căciulă Aurel Grupul parlamentar al PSD
    8.Cristache Cătălin Grupul parlamentar al PMP
    9.Cuc Alexandru-Răzvan Grupul parlamentar al PSD
    10.Drulă Cătălin Grupul parlamentar al USR
    11.Moșteanu Liviu-Ionuț Grupul parlamentar al USR
    12.Rădulescu Cătălin-Marian Grupul parlamentar al PSD
    13.Rotaru Alexandru Grupul parlamentar al PSD
    14.Șișcu George Grupul parlamentar al PNL
    15.Șova Lucian Grupul parlamentar al PSD
    16.Băișanu Ștefan-Alexandru Grupul parlamentar ALDE
    17.Simonis Alfred-RobertGrupul parlamentar al PSD
    18.Boboc Valentin GabrielGrupul parlamentar al PSD
    19.Dobrică Ionela ViorelaGrupul parlamentar al PSD
    (la 08-02-2019, Tabelul de la Punctul 4 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 2 din 6 februarie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 99 din 08 februarie 2019 )
    5. Componența Comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Boroianu Aurel-Robert Grupul parlamentar al PNL
    2.Calotă Florică Ică Grupul parlamentar ALDE
    3.Ciocan Dan Grupul parlamentar al PSD
    4.Dîrzu Ioan Grupul parlamentar al PSD
    5.Furic Iarco Grupul parlamentar al minorităților naționale
    6.Gheorghe Tinel Grupul parlamentar al PNL
    7.Giugea Nicolae Grupul parlamentar al PNL
    8.Gudu Vasile Grupul parlamentar al PNL
    9.Havrici Emanuel-Iuliu Grupul parlamentar al PSD
    10.Magyar Lorand-Balint Grupul parlamentar al UDMR
    11.Munteanu Ioan Grupul parlamentar al PSD
    12.Niță Nicu Grupul parlamentar al PSD
    13.Oros Nechita-Adrian Grupul parlamentar al PNL
    14.Păle Dănuț Grupul parlamentar al PSD
    15.Sebestyen Csaba-Istvan Grupul parlamentar al UDMR
    16.Șerban Ciprian-Constantin Grupul parlamentar al PSD
    17.Simionca Ionuț Grupul parlamentar al PMP
    18.Stănescu Alexandru Grupul parlamentar al PSD
    19.Tabugan Ion Grupul parlamentar al PMP
    20.Terea Ioan Grupul parlamentar al PSD
    21.Olar Corneliu Grupul parlamentar al PNL
    22.Vrăjitoru Sorinel-Marian Grupul parlamentar al PSD
    23.Steriu Valeriu-Andrei Grupul parlamentar al PMP
    24.Roman Ioan SorinGrupul parlamentar al PSD
    25.Ghinea CristianGrupul parlamentar al USR
    (la 01-11-2018, Tabelul de la Punctul 5 a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 68 din 31 octombrie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 924 din 01 noiembrie 2018 )
    6. Componența Comisiei pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Benko Erika Grupul parlamentar al UDMR
    2.Ciofu Tamara-Dorina Grupul parlamentar al PSD
    3.Ibram Iusein Grupul parlamentar al minorităților naționale
    4.Kulcsar-Terza Jozsef-Gyorgy Grupul parlamentar al UDMR
    5.Manole Petre-Florin Grupul parlamentar al PSD
    6.Petrea Gabriel Grupul parlamentar al PSD
    7.Săftoiu Ana Adriana Grupul parlamentar al PNL
    8.Vasile Daniel Grupul parlamentar al minorităților naționale
    9.Vlad Sergiu Cosmin Grupul parlamentar al USR
    10.Nechifor Cătălin-IoanNeafiliat
    11.Dobre Mircea-TitusNeafiliat
    12.Meiroșu Marilena-EmiliaNeafiliat
    13.Podașcă Gabriela-MariaNeafiliat
    14.Bănicioiu NicolaeNeafiliat
    15.Văcaru Alin VasileNeafiliat
    16.Huncă MihaelaNeafiliat
    (la 13-12-2018, Tabelul de la Punctul 6. din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 82 din 12 decembrie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1058 din 13 decembrie 2018 ) (la 13-12-2018, Tabelul de la Punctul 6. din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 78 din 12 decembrie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1058 din 13 decembrie 2018 )
    7. Componența Comisiei pentru administrație publică și amenajarea teritoriului Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Avram Constantin Grupul parlamentar ALDE
    2.Benga Tudor-Vlad Grupul parlamentar al USR
    3.Bozianu Nicoleta-Cătălina Grupul parlamentar al PMP
    4.Bucura-Oprescu Simona Grupul parlamentar al PSD
    5.Călin Ion Grupul parlamentar al PSD
    6.Chiriac Viorel Grupul parlamentar al PSD
    7.Csokany Petronela-Mihaela Grupul parlamentar al minorităților naționale
    8.Dan Nicușor Daniel Grupul parlamentar al USR
    9.Dragnea Nicolae-Liviu Grupul parlamentar al PSD
    10.Fădor Angelica Grupul parlamentar al PNL
    11.Floroiu Ionel Grupul parlamentar al PSD
    12.Iacomi Iulian Grupul parlamentar al PSD
    13.Marica Petru-Sorin Grupul parlamentar al PSD
    14.Mușoiu Ștefan Grupul parlamentar al PSD
    15.Palăr Ionel Grupul parlamentar al PNL
    16.Popescu Mariana-Venera Grupul parlamentar al minorităților naționale
    17.Seres Denes Grupul parlamentar al UDMR
    18.Șovăială Constantin Grupul parlamentar al PNL
    19.Ștefan Corneliu Grupul parlamentar al PSD
    20.Trușcă Constantin Grupul parlamentar al PSD
    21.Ursu Răzvan-Ion Grupul parlamentar al PSD
    22.Roman Florin-Claudiu Grupul parlamentar al PNL
    23.Paraschiv Rodica Grupul parlamentar al PSD
    24.Nicolae AndreiGrupul parlamentar al PSD
    27.Leoreanu Laurențiu-Dan Grupul parlamentar al PNL
    (la 31-05-2018, Tabelul de la punctul 7 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 32 din 30 mai 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 455 din 31 mai 2018 )
    8. Componența Comisiei pentru mediu și echilibru ecologic Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Alexe Costel Grupul parlamentar al PNL
    2.Bichineț Corneliu Grupul parlamentar al PMP
    3.Bogdan Gheorghe-Dănuț Grupul parlamentar al PSD
    4.Farago Petru Grupul parlamentar al UDMR
    5.Moldovan Carmen Ileana Grupul parlamentar al PSD
    6.Pană Adriana-Doina Grupul parlamentar al PSD
    7.Popa Florin Grupul parlamentar al PSD
    8.Simion Lucian-Eduard Grupul parlamentar al PSD
    9.Spânu Ion Grupul parlamentar al PSD
    10.Suciu Vasile-Daniel Grupul parlamentar al PSD
    11.Zainea Cornel Grupul parlamentar al USR
    12.Borza Remus-Adrian Grupul parlamentar ALDE
    13.Ilișanu Claudiu-Augustin Grupul parlamentar ALDE
    14.Lungu Tudorița Grupul parlamentar al PNL
    15.Varga Glad-Aurel Grupul parlamentar al PNL
    16.Cupă Ion Grupul parlamentar ALDE
    17.George IonescuGrupul parlamentar al PNL
    (la 05-04-2018, Tabelul de la punctul 8 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 18 din 4 aprilie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 309 din 05 aprilie 2018 )
    9. Componența Comisiei pentru muncă și protecție socială Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr. crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Axinte Vasile Grupul parlamentar al PSD
    2.Calista Mara-Daniela Grupul parlamentar al PNL
    3.Csep Eva-Andrea Grupul parlamentar al UDMR
    5.Dohotaru Adrian-Octavian Grupul parlamentar al USR
    6.Gâdea Adrian-Ionuț Grupul parlamentar al PSD
    7.Găină Mihăiță Grupul parlamentar al PSD
    9.Neață Eugen Grupul parlamentar al PSD
    10.Niță Mihai Grupul parlamentar ALDE
    11.Oprea Dumitru Grupul parlamentar al PNL
    12.Oteșanu Daniela Grupul parlamentar al PSD
    13.Sefer Cristian-George Grupul parlamentar al PMP
    14.Seidler Cristian-Gabriel Grupul parlamentar al USR
    15.Solomon Adrian Grupul parlamentar al PSD
    16.Stativă Irinel Ioan Grupul parlamentar al PSD
    17.Vexler Silviu Grupul parlamentar al minorităților naționale
    18.Zamfira Constantin-Cătălin Grupul parlamentar al PSD
    19.Vasilescu Lia-Olguța Grupul parlamentar al PSD
    20.Răduț Violeta Grupul parlamentar al PSD
    21.Radu Anișoara Grupul parlamentar al PSD
    22.Ștefănescu Eliza-Mădălina Grupul parlamentar al PSD
    23.Răcuci Claudiu-Vasile Grupul parlamentar al PNL
    24.Vîlceanu DanGrupul parlamentar al PNL
    (la 08-02-2019, Tabelul de la Punctul 9 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 2 din 6 februarie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 99 din 08 februarie 2019 )
    10. Componența Comisiei pentru sănătate și familie Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Balint Liviu-Ioan Grupul parlamentar al PMP
    2.Lupașcu Costel Grupul parlamentar al PSD
    3.Buicu Corneliu-Florin Grupul parlamentar al PSD
    4.Cherecheș Viorica Grupul parlamentar al PNL
    5.Ciuhodaru Tudor Grupul parlamentar al PSD
    6.Cobuz Maricela Grupul parlamentar al PSD
    7.Dinu Cristina-Elena Grupul parlamentar al PSD
    8.Gavrilescu Grațiela Leocadia Grupul parlamentar ALDE
    9.Gavriliță Bianca-Miruna Grupul parlamentar al PSD
    10.Holban Georgeta-Carmen Grupul parlamentar al PSD
    11.Ioniță Antoneta Grupul parlamentar al PNL
    12.Movilă Petru Grupul parlamentar al PMP
    13.Pop Rareș-Tudor Grupul parlamentar al USR
    14.Radu Nicolaie-Sebastian-Valentin Grupul parlamentar al PSD
    15.Roșca Lucreția Grupul parlamentar al PSD
    16.Stamatian Vasile-Florin Grupul parlamentar al PNL
    17.Ungureanu Emanuel-Dumitru Grupul parlamentar al USR
    18.Vass Levente Grupul parlamentar al UDMR
    (la 20-09-2017, Tabelul de la punctul 10 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC HOTĂRÂREA nr. 68 din 19 septembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 751 din 20 septembrie 2017 )
    11. Componența Comisiei pentru învățământ, știință, tineret și sport Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Abu-Amra Lavinia-Corina Grupul parlamentar al USR
    2.Biro Zsolt-Istvan Grupul parlamentar al UDMR
    3.Cherecheș Florica Grupul parlamentar al PNL
    4.Cîmpeanu Sorin Mihai Grupul parlamentar ALDE
    5.Cîtea Vasile Grupul parlamentar al PSD
    6.Gavrilă Camelia Grupul parlamentar al PSD
    7.Vasilică Radu CostinGrupul parlamentar al PSD
    8.Iurișniți Cristina-Ionela Grupul parlamentar al USR
    9.Boboc Tudorița-RodicaGrupul parlamentar al PSD
    10.Moldovan Sorin-Dan Grupul parlamentar al PNL
    11.Rădulescu Alexandru Grupul parlamentar al PSD
    12.Rădulescu Dan-Răzvan Grupul parlamentar al USR
    13.Romanescu Cristinel Grupul parlamentar al PNL
    14.Șotcan Theodora Grupul parlamentar al PSD
    15.Szabo Odon Grupul parlamentar al UDMR
    16.Șarapatin ElviraGrupul parlamentar al PSD
    17.Turcan Raluca Grupul parlamentar al PNL
    18.Turcescu Robert-Nicolae Grupul parlamentar al PMP
    19.Zisopol Dragoș Gabriel Grupul parlamentar al minorităților naționale
    20.Anton Anton Grupul parlamentar ALDE
    21.Teiș Alina Grupul parlamentar al PSD
    22.Mareș MaraGrupul parlamentar al PNL
    23.Stan ViorelGrupul parlamentar al PSD
    24.Hărătău ElenaGrupul parlamentar al PSD
    (la 08-02-2019, Tabelul de la Punctul 11 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 2 din 6 februarie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 99 din 08 februarie 2019 )
    12. Componența Comisiei pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Bulai Iulian Grupul parlamentar al USR
    2.Dobrovici-Bacalbașa Nicolae Grupul parlamentar al PSD
    3.Florea Damian Grupul parlamentar ALDE
    4.Gheorghiu Bogdan Grupul parlamentar al PNL
    5.Kelemen Hunor Grupul parlamentar al UDMR
    6.Pașcan Emil-Marius Grupul parlamentar al PMP
    7.Petrețchi Nicolae-Miroslav Grupul parlamentar al minorităților naționale
    8.Pleșoianu Liviu Ioan Adrian Grupul parlamentar al PSD
    9.Socotar Gheorghe-Dinu Grupul parlamentar al PSD
    10.Știrbu Gigel-Sorinel Grupul parlamentar al PNL
    11.Tudor Beatrice Grupul parlamentar al PSD
    12.Tușa Adriana Diana Grupul parlamentar al PSD
    13.Vlăducă Oana-Silvia Grupul parlamentar al PSD
    14.Bârlădeanu Dragoș-Petruț Grupul parlamentar al PSD
    15.Ionuț-Marian StroeGrupul parlamentar al PNL
    (la 17-05-2018, Tabelul de la punctul 12 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 26 din 16 mai 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 421 din 17 mai 2018 )
    13. Componența Comisiei juridice, de disciplină și imunități Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Ambrus Izabella-Agnes Grupul parlamentar al UDMR
    2.Andronache Gabriel Grupul parlamentar al PNL
    3.Bălănescu Alexandru Grupul parlamentar al PSD
    4.Căruceru Aida-Cristina Grupul parlamentar al PSD
    5.Cătăniciu Steluța-Gustica Grupul parlamentar ALDE
    6.Cupșa Ioan Grupul parlamentar al PNL
    7.Dehelean Silviu Grupul parlamentar al USR
    8.Dunava Costel Neculai Grupul parlamentar al PSD
    9.Fulgeanu-Moagher Laura-MihaelaGrupul parlamentar al PSD
    10.Grosaru Andi-Gabriel Grupul parlamentar al minorităților naționale
    11.Ion Stelian-Cristian Grupul parlamentar al USR
    12.Iordache Florin Grupul parlamentar al PSD
    13.Macovei Silviu Nicu Grupul parlamentar al PSD
    14.Marton Arpad-Francisc Grupul parlamentar al UDMR
    15.Nicolicea Eugen Grupul parlamentar al PSD
    16.Popa Mihai Valentin Grupul parlamentar al PSD
    17.Popa Ștefan-Ovidiu Grupul parlamentar al PSD
    18.Predoiu Marian-Cătălin Grupul parlamentar al PNL
    19.Schelean-Șomfelean Valeria-Diana Grupul parlamentar al PNL
    20.Tănăsescu Alina-Elena Grupul parlamentar al PSD
    21.Trăila Cristina Grupul parlamentar al PNL
    22.Varga Vasile Grupul parlamentar al PNL
    23.Halici Nicușor Grupul parlamentar al PSD
    24.Gilia Claudia Grupul parlamentar al PSD
    25.Duruș Vlad-Emanuel Grupul parlamentar al USR
    (la 08-02-2019, Tabelul de la Punctul 13 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 2 din 6 februarie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 99 din 08 februarie 2019 )
    14. Componența Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Andrei Alexandru-Ioan Grupul parlamentar al PSD
    2.Apjok Norbert Grupul parlamentar al UDMR
    3.Bejinariu Eugen Grupul parlamentar al PSD
    4.Căprar Dorel-Gheorghe Grupul parlamentar al PSD
    5.Cozmanciuc Corneliu-Mugurel Grupul parlamentar al PNL
    6.Dobra Călin-Ionel Grupul parlamentar al PSD
    7.Dobre Victor Paul Grupul parlamentar al PNL
    8.Iftimie Neculai Grupul parlamentar al PSD
    9.Lupescu Dumitru Grupul parlamentar al USR
    10.Georgescu NicolaeGrupul parlamentar al PSD
    11.Mărgărit Mitică-Marius Grupul parlamentar al PSD
    12.Olteanu Daniel Grupul parlamentar al PNL
    13.Babuș RaduGrupul parlamentar al PSD
    14.Prișcă Răzvan Sorin Grupul parlamentar al PNL
    15.Raețchi Ovidiu Alexandru Grupul parlamentar al PNL
    16.Rodeanu Bogdan-Ionel Grupul parlamentar al USR
    17.Sămărtinean Cornel-Mircea Grupul parlamentar al PMP
    18.Surgent Marius-Gheorghe Grupul parlamentar ALDE
    19.Vlase Petru Gabriel Grupul parlamentar al PSD
    20.Weber Mihai Grupul parlamentar al PSD
    21.Popescu Nicolae-Daniel Grupul parlamentar al USR
    22.Bontea VladGrupul parlamentar al PSD
    23.Todor AdrianGrupul parlamentar al PSD
    (la 08-02-2019, Tabelul de la Punctul 14 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 2 din 6 februarie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 99 din 08 februarie 2019 )
    15. Componența Comisiei pentru politică externă Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Anastase Roberta Alma Grupul parlamentar al PNL
    2.Ardelean Ben-Oni Grupul parlamentar al PNL
    3.Balan Ioan Grupul parlamentar al PNL
    4.Barna Ilie Dan Grupul parlamentar al USR
    5.Biro Rozalia-Ibolya Grupul parlamentar al UDMR
    6.Constantin Daniel Grupul parlamentar ALDE
    7.Coste Marina-Adelina Grupul parlamentar al PSD
    8.Culeafă Mihai Grupul parlamentar al PNL
    9.Dobrovie Matei-Adrian Grupul parlamentar al USR
    10.Dumitrache Ileana Cristina Grupul parlamentar al PSD
    11.Furtună Mirela Grupul parlamentar al PSD
    12.Ganț Ovidiu Victor Grupul parlamentar al minorităților naționale
    13.Intotero Natalia-Elena Grupul parlamentar al PSD
    14.Korodi Attila Grupul parlamentar al UDMR
    15.Luca Andaluzia Grupul parlamentar al PSD
    16.Rotaru Răzvan-Ilie Grupul parlamentar al PSD
    17.Tomac Eugen Grupul parlamentar al PMP
    18.Voicu Mihai Alexandru Grupul parlamentar al PNL
    19.Cosma Andreea Grupul parlamentar al PSD
    20.Gerea Andrei Dominic Grupul parlamentar ALDE
    21.Nasra Gabriel-HoriaGrupul parlamentar al PSD
    22.Bogaciu Alexandra-CorinaGrupul parlamentar al PSD
    (la 08-02-2019, Tabelul de la Punctul 15 din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 2 din 6 februarie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 99 din 08 februarie 2019 )
    16. Componența Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Abu-Amra Lavinia-Corina Grupul parlamentar al USR
    2.Antal Istvan-Janos Grupul parlamentar al UDMR
    3.Lovin Dumitru Grupul parlamentar ALDE
    4.Balan Ioan Grupul parlamentar al PNL
    5.Boboc Valentin Gabriel Grupul parlamentar al PSD
    6.Dunava Costel Neculai Grupul parlamentar al PSD
    7.Goga Octavian Grupul parlamentar al PMP
    8.Ionescu George Grupul parlamentar al PNL
    9.Mărgărit Mitică-Marius Grupul parlamentar al PSD
    10.Prisnel Adrian-Claudiu Grupul parlamentar al USR
    11.Șarapatin Elvira Grupul parlamentar al PSD
    12.Pistru-Popa Eusebiu-Manea Grupul parlamentar al PNL
    13.Ponta Victor-ViorelNeafiliat
    14.Simionca IonuțGrupul parlamentar al PMP
    (la 12-09-2018, Tabelul de la Punctul 16 a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 49 din 12 septembrie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 785 din 12 septembrie 2018 )
    17. Componența Comisiei pentru regulament Numărul de membri aprobat: 7
    Nr. crt. Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Cătăniciu Steluța-Gustica Grupul parlamentar ALDE
    2.Duruș Vlad-Emanuel Grupul parlamentar al USR
    3.Marton Arpad-Francisc Grupul parlamentar al UDMR
    4.Nicolicea Eugen Grupul parlamentar al PSD
    5.Săftoiu Ana Adriana Grupul parlamentar al PNL
    6.Turcescu Robert-Nicolae Grupul parlamentar al PMP
    7.Vasile Daniel Grupul parlamentar al minorităților naționale
    18. Componența Comisiei pentru tehnologia informației și comunicațiilor Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Anton Anton Grupul parlamentar ALDE
    2.Apjok Norbert Grupul parlamentar al UDMR
    3.Cîtea Vasile Grupul parlamentar al PSD
    4.Dobrică Ionela Viorela Grupul parlamentar al PSD
    5.Drulă Cătălin Grupul parlamentar al USR
    6.Sorin-Dan MoldovanGrupul parlamentar al PNL
    7.Pambuccian Varujan Grupul parlamentar al minorităților naționale
    8.Pop Andrei Grupul parlamentar al PSD
    9.Popescu Mariana-Venera Grupul parlamentar al minorităților naționale
    10.Popescu Pavel Grupul parlamentar al PNL
    11.Sămărtinean Cornel-Mircea Grupul parlamentar al PMP
    12.Văcaru Alin Vasile Grupul parlamentar al PSD
    13.Socotar Gheorghe-Dinu Grupul parlamentar al PSD
    14.Zainea CornelGrupul parlamentar al USR
    15.Alfred-Robert SimonisGrupul parlamentar al PSD
    16.Zamfira Constantin-Cătălin Grupul parlamentar al PSD
    17.Petcu Toma-FlorinGrupul parlamentar ALDE
    (la 12-09-2018, Tabelul de la Punctul 18 a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 49 din 12 septembrie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 785 din 12 septembrie 2018 )
    19. Componența Comisiei pentru egalitate de șanse pentru femei și bărbați Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Bîzgan-Gayral Oana-Mioara Grupul parlamentar al USR
    2.Bogaciu Alexandra-Corina Grupul parlamentar al PSD
    3.Bulai Iulian Grupul parlamentar al USR
    4.Calista Mara-Daniela Grupul parlamentar al PNL
    5.Căruceru Aida-Cristina Grupul parlamentar al PSD
    6.Coste Marina-Adelina Grupul parlamentar al PSD
    7.Csep Eva-Andrea Grupul parlamentar al UDMR
    8.Cupă Ion Grupul parlamentar ALDE
    9.Ilișanu Claudiu-Augustin Grupul parlamentar al PSD
    10.Longher Victoria Grupul parlamentar al minorităților naționale
    11.Rotaru Răzvan-Ilie Grupul parlamentar al PSD
    12.Teiș AlinaGrupul parlamentar al PSD
    13.Iurișniți Cristina-IonelaGrupul parlamentar al USR
    14.Vîlceanu DanGrupul parlamentar al PNL
    (la 13-12-2018, Tabelul de la Punctul 19. din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 78 din 12 decembrie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1058 din 13 decembrie 2018 )
    20. Componența Comisiei pentru comunitățile de români din afara granițelor țării Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr.crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Codreanu Constantin Grupul parlamentar al PMP
    2.Coliu Doru-Petrișor Grupul parlamentar al PMP
    3.Dobrovie Matei-Adrian Grupul parlamentar al USR
    4.Fădor Angelica Grupul parlamentar al PNL
    5.Lupașcu Costel Grupul parlamentar al PSD
    6.Nicolăescu Gheorghe-Eugen Grupul parlamentar al PNL
    7.Pirtea Marilen-Gabriel Grupul parlamentar al PNL
    8.Popescu Nicolae-Daniel Grupul parlamentar al USR
    9.Radu Nicolaie-Sebastian-Valentin Grupul parlamentar al PSD
    10.Roman Ioan Sorin Grupul parlamentar al PSD
    11.Velcea Nicolae Grupul parlamentar al PSD
    12.Voicu Mihai Alexandru Grupul parlamentar al PNL
    13.Băișanu Ștefan-Alexandru Grupul parlamentar al ALDE
    14.Georgescu Nicolae Grupul parlamentar al PSD
    15.Gilia Claudia Grupul parlamentar al PSD
    16.Buican CristianGrupul parlamentar al PNL
    17.Lupescu DumitruGrupul parlamentar al USR
    (la 01-11-2018, Tabelul de la Punctul 20 a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 68 din 31 octombrie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 924 din 01 noiembrie 2018 )
    21. Componența Comisiei pentru afaceri europene Limitele aprobate: 11-25  + 
    Nr. crt.Numele și prenumele Grupul parlamentar
    1.Anastase Roberta Alma Grupul parlamentar al PNL
    2.Lupașcu Costel Grupul parlamentar al PSD
    3.Barna Ilie Dan Grupul parlamentar al USR
    4.Benko Erika Grupul parlamentar al UDMR
    5.Bica Dănuț Grupul parlamentar al PNL
    6.Birchall Ana Grupul parlamentar al PSD
    7.Bucura-Oprescu Simona Grupul parlamentar al PSD
    8.Mînzatu Roxana Grupul parlamentar al PSD
    9.Ciolacu Ion-Marcel Grupul parlamentar al PSD
    10.Gerea Andrei Dominic Grupul parlamentar ALDE
    11.Ghera Giureci-Slobodan Grupul parlamentar al minorităților naționale
    12.Gudu Vasile Grupul parlamentar al PNL
    13.Mușoiu Ștefan Grupul parlamentar al PSD
    14.Nicoară Romeo Florin Grupul parlamentar al PNL
    15.Prună Cristina-Mădălina Grupul parlamentar al USR
    16.Tîlvăr Angel Grupul parlamentar al PSD
    17.Tomac Eugen Grupul parlamentar al PMP
    18.Tușa Adriana Diana Grupul parlamentar al PSD
    19.Vasilică Radu Costin Grupul parlamentar al PSD
    20.Plumb Rovana Grupul parlamentar al PSD
    21.Ghinea Cristian Grupul parlamentar al USR
    22.Manole Petre-FlorinGrupul parlamentar al PSD
    23.Mareș MaraGrupul parlamentar al PNL
    (la 13-12-2018, Tabelul de la Punctul 21. din Anexă a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 78 din 12 decembrie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1058 din 13 decembrie 2018 )